overweegt nieuw oorlogsplan ÏByrië verhardt zijn houding tegen Israël Waarom Unctad-4 zal mislukken Britse Conservatieven seggen de Labour Party 3 het vertrouwen op Vredesconferentie in Libanon weer onzeker Russische joden protesteren tegen schaak-boycot „KRITISCHE NEDERLANDSE ONDERNEMERS" BOVAG LEDEN KOM NAAR HET B0NDSC0N- GRES IN DE DOELEN TE ROTTERDAM OP 3 JUNI A.S. Demonstranten te water TERDAG 29 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET? ester^ ?ento|AMASCUS, TEL AVIV (Reuter, UPI.AP) - Syrië probeert een aantal Arabische landen te achtSrenigen in een ••verwerPingsfront". Dit is gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet bekend i stic sworden. Deze verharding in de houding van Damscus komt een dag na de beslissing van de ganjyrische regering het mandaat van de VN-vredesmacht op de Golanhoogvlakte te verlengen. M ing Mfolgens het in Beiroet verschijnende ïnaarflad Ash-Sharq zal het verwerpings- nakeiront bestaan uit Syrië, Irak, Libië, Vogilgerije, Jordanië en de Palestijnen. Bewejit front zou hetzelfde beleid moeten vooraan voeren als het al bekende Pales- se nijnse verwerpingsfront, dat wil zeg- i een jen een politiek die iedere vredesre- raarajeling voor het Midden-Oosten ver- out sfrerpt, die niet neerkomt op de ont- epanteling van de staat Isaraël. zoals diplomatieke waarnemers cnoet deze stap van Damascus gezien het jfrorden als een poging de Aarabische die vinden dat de Sy- •rhou sche houding niet hard genoeg is, winnje wind uit de zeilen te nemen. Deze is met name geuit door Irak, -IdmlVaar evenals in Syrië een Ba&thpar- dooijj aan de macht is. Waarnemers be- wijfelen of Syrië het klaar zal spelen 'nS het Irak op één lijn te komen, ook' °v^Sowjet-bezoek De harde houding van Syrië zou ook verband houden met het komende bezoek van de Russische premier Kosygin aan het Midden-Oosten. As sad zou de Sowjet-leider ervan willen Overtuigen dat er in het Midden- :ten Voldoende landen te vinden n voor een harde houding tegeno- rer Israël. Syrië zou Moskou ertoe "len bewegen zijn pleidooien voor een terugkeer naar de Geneefse con ferentietafel op te geven. De hardere houding van de regering in Damas cus komt ook neer op een distantië ring van de resoluties van de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties Ook de PLO heeft zich steeds tegen deze resoluties verzet, omdat daarin het Palestijnse probleem een huma nitair probleem wordt genoemd. Dat komt onvoldoende tegemoet aan de politieke aspiraties van de Pales tijnen. Brief Volgens een Israëlisch rapport heeft secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties tijdens zijn bezoek aan Damascus een brief overhan digd aan de Syrische regering. In de brief zou een aantal voorwaarden zijn opgesomd, die voor Israël niet aanvaardbaar zijn. De Israëlische krant Maariv suggereerde gisteren dat deze brief kan worden uitgelegd als inwilliging van Syrische eisen. Overigens toonde Israël zich giste ren tevreden over de verlenging van het mandaat. Onze politiek heeft vruchten afgeworpen. De Syriërs hebben het te druk in Libanon om op de Golan een tweede spannings- haard te kunnen gebruiken zo ver klaarde gisteren een woordvoerder van de Israëlische regering. De Jewish Agency, een dienst die joden probeert ertoe te bewegen zich in Israël te vestigen, is een campag ne begonnen om de grote aantallen Israëli's terug te halen die het land hebben verlaten uit vrees voor oorlo gen en economische teruggang. De stroom joden die Israël verlaat is momenteel even groot als de stroom immigranten. Door deze uittocht wordt het beleid van de Israëlische regering doorkruist dat juist gericht is op bevolkingsgroei door immigra tie. Degenen die vertrekken zijn doorgaans joden die zich niet heb ben kunnen aanpassen aan de le vensstijl in Israël. Er zijn echter ook in Israël geboren joden die het land verlaten omdat ze genoeg hebben van de militaire verplichtingen die Israël hun oplegt. Hoewel het Israëlische publiek wei nig moet hebben van de mensen die eerst het land verlaten en daarna weer terugkeren, heeft de regering haar goedkeuring gehecht aan een programma van omvangrijke hulp aan degenen die terugkeren. Ze krij gen goedkope woningen en voordeli ge hypotheken. In sommige gevallen wordt zelfs de terugreis betaald. >rkei •ONDEN (Reuter, AP) - De Britse Conservatieven hebben giste- en besloten dat ze op geen enkele manier meer met de regerende .abour-partij zullen samenwerken. Deze beslissing is gevallen, Idseiadat het in het parlement tot een felle confrontatie kwam tussen «■"«gering en oppositie, waarbij parlementariërs op een weinig hetSritse wijze met elkaar op de vuist gingen, enie se fpe Conservatieven zullen geen mede- ii irperking meer verlenen aan de zoge- lijkaaamde paarvorming. Dit houdt in t. Iijlat wanneer een afgevaardigde van iet ïen partij door ziekte óf werkzaam- lure^eden verhinderd is aan een stem- eni^ning deel te nemen, een afgevaardig- teöe van de andere partij zich van orMemming onthoudt. MOSKOU Een groep joden uit de Sowjet Unie heeft in een open brief op aangedrongen nog eens te bezien of de Olympische Spelen 1980 wel in Moskou gehouden kunnen worden. De groep is verbolgen over het feit dat Rusland heeft aangekondigd dit jaar niet deel te zullen nemen aan de schaak-Olympiade nu deze in Israël wordt gehouden. Ie voDe opwinding onder de conservatie- n dfVen ontstond toen donderdagavond e een motie werd aangenomen waar op door een aantal procedurele regels buiten werking werd gesteld voor de behandeling van een nationalisatie- ilirf°°rsttl Deze motie werd aangenomen door lat de voorzitter van het parlement jiijn steun aan deze motie gaf. Toen iven daarna het wetsvoorstel met ién stem verschil werd aangenomen J^fïjferden de conservatieven furieus. ferwijl de Labour leden een partij- 1 aanhieven, gingen verschillende irlementsleden met elkaar op de 1st. Ook de ceremoniële staf van de oizitter werd bij de strijd gehan- >erd, hetgeen in Britse parlementai- zeden gelijk staat aan hei- ichennis. &istermorgen hebben de vechtersba sen publiekelijk hun verontschuldi gen aangeboden voor de gang van iken. e leider van de Conservatieven, me- ouw Margaret Tatcher, heeft om [en onderhoud gevraagd met pre bier Callaghan om de zaak uit te raten. Als het geschil niet wordt lijgelegd komt de Britse regering in Ben moeilijk parket te zitten 00t£r zitten 313 Labouraanhangers in het parlement, terwijl de gezamenlij ke oppositie, inclusief de onafhanke lijke leden en de Liberalen over 316 zetels beschikken. In de praktijk kan de regering vaak rekenen op de steun van een aantal onafhankelijke afge vaardigden. De werkbare meerderheid komt op losse schroeven te staan als de „gentlemans-agreement" met de Conservatieven niet langer wordt na geleefd. Voor elke stemming zou La bour al zijn ministers moeten optrommelen en bovendien de zieke parlementsleden uit hun bed moeten halen. Het plan van de nieuwe Libanese president Sarkis voor een Lord Killlanln, voorzitter van het vredesconferentie is op losse schroeven komen te staan. Gisteren Internationaal Olympisch Comité leek het erop dat het plan zou slagen, omdat de linkse partijen dat overigens niets uitstaande heeft akkoord gingen. Er zijn echter groepen die de vredesbesprekin- met de schaak-Olympiade, en pro- gen willen saboteren, fessor Max Euwe, voorzitter van de Internationale Schaak Federatie Dit wordt van afgeleid uit de moord (FIDE), ontvingen brieven van de Qp de zuster van Kamal Joemblatt, groep, de leider van het linkse blok. Ook waarin stond dat de Russische boy- hebben de weer opgelaaide gevech- cot in tegenspraak was met de Olym- ten tussen christenen en moslims de pische gedachte. De groep joden besprekingen bemoeilijkt. De confe- zegt er verder te twijfelen aan de rentie was gepland voor volgende Russische belofte dat de Spelen van week, maar uit politieke bronnen is vernomen dat deze uitgesteld is tot over twee weken. 1980 in de Olympische geest zullen worden afgewerkt. ADVERTENTIE Vereniging van Bent u ook van mening dat uw ondernemersgeld niet moet worden gebruikt om de vakbeweging te financieren? Vindt u ook dat uw ondernemers-organisatie uw belangen niet naar uw zin behartigt? Sluit u dan aan bij de vereniging van „KRITISCHE NEDERLANDSE ONDERNEMERS" Postbus 125 te Doetinchem. Vraag prospectus en beleidsnota 1976. Sarkis heeft nu gesprekken gehad met Zoeheir Mohsen, leider van de pro-Syrische-Palestijnse beweging Saika, met Salah Khalaf, tweede commandant van de Palestijnse commando organisatie en Faroe Kaddoemi, hoofd van de politieke afdeling van de Palestijnse vrij heidsbeweging PLO. Ook heeft hij ontmoetingen gehad met de leiders van de voornaamste moslims sectes. Een gesprek met Joemblatt moest wegens de begrafenis van zijn ver moorde zuster worden afgezegd. Sar kis hoop nu met alle gesprekken in zijn achterhoofd de plannen voor de ronde tafelconferentie waar te maken. Volgens politieke bronnen heeft Sar kis tevens besprekingen gevoerd met Syrische leiders over hun bedoelin gen in de Libanese crisis. Gevechten Bij de nieuwe gevechten in Libanon is het internationale vliegveld het zwaarst getroffen. Voor de tweede maal in een week werd met granaten grote schade aangericht. Om een iso lement te voorkomen is de luchtha ven niet gesloten. Frankrijk heeft inmiddels ontkend dat het Franse aanbod om een vre desmacht naar Libanon te sturen een poging was om het kolonialisme te herstellen. Ook sprak men tegen dat het voorstel gedaan as onder Ameri kaanse druk. Algerije vergeleek het Franse initiatief met de „Amerikaan se inval in 1958". De Franse minister van buitenlandse zaken Sauvagnar- gues merkte echter op dat het plan „een uitdrukking is van de wens van Frankrijk om een tijdelijke en be perkte, maar concrete bijdrage te le veren voor het brengen van de vrede." ADVERTENTIE Uw ideeën staan mij niet aan maar ik zal blijven pleiten voor uw recht ze naar voren te brengen! naar Voltaire 3e Hugo de Grootstraat 7, A'dam AMNESTY INTERNATIONAL giro 454000 De Engelse havenstad Portsmouth kreeg gisteren voor het eerst sinds twintig jaar bezoek van een marine-schip uit de Sowjet-Unie. De Russische onderzee bootjager werd verwelkomd door onder meer zo'n zeventig demonstranten. Enkelen van hen waren het schip met roeiboten enkele mijlen tegemoet gevaren. Zij vestigden met hun spandoeken de aandacht op de slechte rechtspo sitie van de Joden in de Sowjet-Unie. NAIROBI Verdeeldheid, politieke onwil en onvoldoende voor bereiding zullen Unctad-4 in de Keniase hoofdstad Nairobi doen mislukken. Dat valt nu met hoogstens het weekeinde nog te gaan wel als zeker aan te nemen. Waarschijnlijk zal tijdens de slotzit ting een aantal verklaringen worden aangenomen in het voordeel van de ontwikkelingslanden, omdat die groep in de vergadering een meerder heid bezit. Maar als belangrijke lan den als de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, WestrDuitsland en Japan tegenstemmen hebben die verklarin gen geen enkele zin. Het blijven dan loze verlangens van de Derde Wereld die de grote mogendheden langs hun koude kleren zullen laten afglijden. Steeds meer praten de ontwikke lingslanden erover het heft in eigen handen te nemen, te kiezen voor „col lective self-reliance" (samengroeien op eigen kracht) en zo mogelijk de rijke landen opnieuw de pin op de neus te zetten. De Derde Wereld zou opnieuw de olieproduktie kunnen beperken en de prijzen verhogen, maar ook een ander belangrijk produkt bij de kop pakken, koper bijvoorbeeld. Eigen voorraden Vorig jaar in de Pefuaanse hoofdstad Lima hebben de niet-gebonden landen in principe afgesproken eigen grondstoffenvoorraden te vormen om dergelijke acties mogelijk te ma ken. Eenvoudig is dat niet want voor raden kosten geld wat van de olie landen moet komen Veel grondstoffen produceren de rij ke landen ook zelf zodat een actie van de Derde Wereld weinig kans op succes heeft, en de ontwikkelingslan den kennen de markt te weinig. Bo vendien is voor een dergelijk geza menlijk optreden een grote eenheid binnen de Derde Wereld nodig, en die taant. Maar de mogelijkheid van eigen grondstoffenvoorraden om de rijke landen te „pakken" zal komende week op een bijeenkomst in Algiers en in augustus tijdens een topconfe rentie van staatshoofden van de niet- gebonden landen in Colombo (Sri Lanka) zeker uitgebreid besproken worden. ter onder de „paraplu" van een ge meenschappelijk fonds te brengen. Redelijk vaag. het compromis ging ons land ook niet ver genoeg maar het hapte toe omdat er toch nietp meer te halen viel. Verbazing Verdeeldheid Dat het niet allemaal koek en ei is binnen de Derde Wereld als het dat ooit was is ook in Nairobi weer gebleken. Gematigde landen als Bra zilië en India stellen veel minder hoge eisen dan radicale als Algerije en Jamaica. Er zijn grote verschillen tussen de olieproducerende en de niet oliepro ducerende landen in de Derde We reld, tussen ontwikkelingslanden die veel grondstoffen uitvoeren en die welke veel moeten invoeren, tussen arme landen die een verdrag hebben met de Europese Gemeenschap en arme landen die dat niet hebben, en zo zijn er nog veel meer. Het heeft vier weken geduurd voor dat de ontwikkelingslanden op de Unctad met eigen voorstellen kwa men, een aanpassing van de verkla ring die de „77" eerder hadden aange nomen in Manila, op de Filippijnen. Op het punt van de verdeeldheid spande de Europese Gemeenschap de kroon. Nederland en in mindere mate Frankrijk wilden ingaan op de eis van de ,77' (ontwikkelingslan den) om mee te werken aan de totstandkoming van een ge meenschappelijk grondstoffenfonds (van arme en rijke landen samen). West-Duitsland en Groot-Brittannië waren daar echter fel tegen en de negen EG-landen hebben maanden lang nutteloos over het meningsver schil vergaderd. Op de valreep werd in Nairobi toch nog een slap compromis bereikt. Ge sproken werd over akkoorden voor afzonderlijke grondstoffen en het be studeren van de mogelijkheid die la- Wie schetst de verbazing toen enkele uren na dit moeizame akkoord de Westduitsers een stap terug deden en het opnieuw afwezen. „Schunnig" noemde een minister van één van de andere EG-landen het, maar de Westduitse bewindsman Egon Bahr verdedigde de actie met te zeggen dat zijn land de eenheid binnen de groep van rijke landen wilde bewa« ren. En omdat de Verenigde Staten tegen het EG-compromis waren ze willen totaal niets weten van een gemeenschappelijk fonds had Bonn een stap in de richting van Washington gezet, aldus Bahr. Maar er zijn andere, „mooiere" ver klaringen. Het verhaal gaat dat de Verenigde Staten en West-Duitsland hadden afgesproken dat de VS het EG-compromis zouden steunen, maar de Amerikaanse onderhande laar van dat moment in de groep van rijke landen was van die afspraak niet op de hoogte. Hij volgde de bekende lijn en riep onmiddellijk „nee" toen hij het be grip gemeenschappelijk grondstof fenfonds maar hoorde noemen. De Westduitse vertegenwoordiger schrok zich wild en trok meteen de steun van zijn land in. Het is ook mogelijk dat de Amerika» nen de Westduitsers hebben laten vallen en de afspraak de afspraak hebben gelaten, of dat en dat lijkt het meest waarschijnlijke de Westduitse minister van econo mische zaken Hans Friederichs schrok van wat zijn collega Egon Bahr (economische samenwerking met ontwikkelingslanden) had klaar gestoomd. Met behulp van de Ameri kanen heeft hij toen het EG- compromis weer ongedaan gemaakt. Politieke onwil w It r i9 door Victor Zorza n vi nei beweren ook, dat militaire conserva tieven aan de tank vasthouden uit gewoonte en traditie, ofschoon de bruikbaarheid ervan sterk is vermin derd. Een Sowjet-plan voor een oor- UC1 U. UCli OUWJClr-JJlull VUU1 vtll Uvl jDe generale staf van de Sowjet-Unie gelooft dat het Westen voorbereidingen treft voor een '°e in Europa gaat als gebruikelijk „verrassingsaanval" op de Sowjet-Unie. Daarom heeft de staf plannen voor een snelle en krachtige üiLï?n een ine'le OP""? °P ,het —{tegenactie ontworpen. Maar blijkbaar is de Russische stafchef, generaal Victor Koelikow ervan Ss ge™iededoofmlt boeoen be- overtuigd, dat deze plannen, gezien de nieuwe ontwikkelingen, herzien moeten worden. mande panllerw^e™ generale staf van de Sowjet-Unie zich nu bezighoudt. Westerse waarnemers vrezen het ergste, maar ze weten niet De pressiegroepen in zowel Moskou als Washington, die de defensie uitgaven willen opvoeren, gebruiken de technologische vooruitgang om wat het is. Ihun vraag naar nieuwe wapens te rechtvaardigen. Maar toen James Schlesinger minister van defensie WGStGrSG StUCÜG van de Verenigde Staten werd, intro- iduceerde hij een belangrijke veran- De eerste reacties uit Moskou op dering. Ook hij bedacht nieuwe ma- Schlesingers veranderingen in de ge- nieren Am hot hsctoonHo roonpnorco. fichthpid V»n rip nmippt.iplpn trpvpn seur van het Amerikaanse ministerie a., van defensie en hoofd van de afdeling ^OVJGI-OOCtNnG nieren om het bestaande wapenarse naal te gebruiken. Hij wilde de inter continentale ballistische projectielen die voornamelijk gericht waren op Ibevolkingscentra nu op militaire doe len gaan richten. Zijn critici waren lichtheid van de projectielen geven duidelijk aan dat de Sowjet-Unie niet van plan is om het strategisch den ken te veranderen dat ten grondslag ligt aan het gebruik van projectielen. Daarom moet worden aangenomen, van mening, dat dit een verandering totdat het tegendeel is bewezen, dat in het strategisch denken van de Ver enigde Staten betekende, die de „ba lans van de terreur" zou bedreigen. de „nieuwe methoden" van generaal Koelikow betrekking hebben op het gebruik van conventionele krachten. Nu is het generaal Koelikow die het Toevallig valt het artikel van Koeli- heeft over de noodzaak, „nieuwe me- [thoden" te ontwikkelen „om agressie af te slaan en om oorlog te voeren". In tegenstelling tot Schlesinger laat igeneraal Koelikow zich in het open- baar niet uit over de oorlogsplannen van zijn land. In zijn artikel in Izwes- «a geeft hij geen enkele indicatie van de „nieuwe methoden", waarmee de kow samen met de publikatie van een westerse studie, die aangeeft wat deze nieuwe methoden zouden kun nen zijn. De studie, die in de laatste uitgave van „Survival", het blad van het In stituut voor Strategische Studies in London gepubliceerd werd, is ge schreven door Philip A. Karber, advi- strategische studies van BDM Corp.. een van de op defensie gespeciali seerde Amerikaanse „denk-tanks". Volgens Karber heeft de oktoberoor- log van 1973 in het Midden-Oosten grote invloed gehad op de Sowjet- militairen. Deze oorlog zou de aanlei ding voor hen zijn geweest om hun scenario voor een oorlog in Europa te veranderen. De meest belangrijke les van de oorlog van 1973 was dat de betrekke lijk eenvoudige en goedkope geleide antitankprojectielen (ATGM). die de Russen in grote hoeveelheden aan de Egyptenaren leverden, een groot aan tal aanvallende tanks kunnen vernie tigen en dus een vijandelijk offensief tot stilstand kunnen brengen. Dit leidde tot een discussie in het Westen over de toekomst van de tank en over het sneller herbewapenen van het militaire apparaat met anti-tank wapens. Sommige westerse defensieanalisten geloven echter, dat de nieuwe plan nen slechts langzaam tot stand ko men en niet ver genoeg gaan. Zij De militaire doctrine van de Sow jets blijft vasthouden aan de noodzaak van snelheid en manoeuvreer mogelijkheden. Het gebruik van nieuwe anti-tankwapens door de NA- VO-strijdkrachten zou de opmars van de Sowjets veel eerder kunnen vertragen dan in het verleden move- lijk was. Het zou het voor de Sowjet- strijdkrachten ook moeilijker ma ken, om langs NAVO-obstakels te manoeuvreren, zoals zowel hun doctrine als hun training hen noodza ken te doen. Het inzetten van de nieuwe anti-tankwapens zou de Sow jets dan ook dwingen, zowel hun doctrine als hun taktiek te wijzigen. De studie van dr Karber maakt dui delijk dat de militaire leiders van de Sowjet-Unie al enige tijd betrokken zij in een debat over de wijze, waarop het probleem moet worden opgelost dat door de nieuwe anti-tankwapens werd veroorzaakt. Hij gelooft dat de drie belangrijkste onderwerpen van discussie waren: het gebruik van tac tische atoonwapens, van conventio nele artillerie en een snelle opmars van pantsereenheden. Karber gaat er van uit dat de voor standers van deze laatste mogelijk heid aan de winnende hand zijn. Zij bepleiten een operatie die aan de opmars van de pantsereenheden voorafgaat en de verdediging van de tegenstander uitschakelt, voordat deze gelegenheid krijgt, zijn hechte anti-tankverdediging te mobiliseren en te gebruiken. Er bestaan verschillende aanwijzin gen, zo zegt hij, dat de Sowjet- strijdkrachten, in het geval van een conflict met de NAVO, „er de voor keur aan zou geven een verrassings aanval uit te voeren zonder over te gaan tot een massale mobilisatie in de Sowjet-Unie, of de zwakkere le gers van het Warschau-Pact in te zetten". Hierdoor zou de NAVO niet de waarschuwing krijgen die ze ver wacht, „en er dus niet voor kunnen zorgen dat het Westen een hecht anti-tankfront kan opzetten." Op het moment staat de hoofd macht van de NAVO op enige af stand van de verdedigingslinie aan de grens. Als Karber gelijk heeft dan lijkt de komst van de nieuwe anti tankwapens de Sowjet-militairen er van overtuigd te hebben, dat het verrassingselement van groter be lang is dan ooit, en dat zij de eerste klap moeten uitdelen, voordat de NAVO deze nieuwe wapens dicht ge noeg in de buurt van de Sowjet- strijdkrachten kan brengen om hun opmars te vertragen. Tactische lessen Dit betekent nog niet dat de Sowjet- Unie bezig is een preventieve oorlog voor te bereiden. Net zo min als generaal Koelikows eigen woorden, dat een niet nader genoemde agres sor een verrassingsaanval van plan is, betekenen dat hij daarmee het Westen beschuldigt van plannen tot een preventieve oorlog tegen de Sowjet-Unie. Wat het wél betekent is dat de generale staven van de groot machten de strategische en tac tische lessen beginnen te leren uit de twee oorlogen in het Midden-Oosten. In 1967 was het Israël dat een „ver rassingsaanval" lanceerde en de Is raëli's wonnen de oorlog. In 1973 deden de Egyptenaren het en boek ten zij in eerste instantie grote over winningen. De grote mogendheden zullen waarschijnlijk niet op zo'n roekeloze manier te werk gaan, zolang ze hun kernwapens als afschrikwekkend middel handhaven. Maar terwijl bei de supermachten blijven aannemen dat het nucleaire afschrikkingseven- wicht blijft functioneren, moeten hun generale staven er rekening mee houden dat dit evenwicht in elkaar kan storten, en dat ze daarom San iets nieuws moeten werken. Gene raal Koelikow noemt dit „nieuwe methoden" van oorlogvoeren en Schlesinger noemt het „de verande ring van de doelen". De politieke onwil van een aantal Westerse landen om tegemoet te ko men aan de verlangens van de ont wikkelingslanden is zonneklaar ge bleken. En de Derde Wereld kan nau welijks meer een vuist maken van wege de interne verdeeldheid en om dat de schrik van de „oliecrisis" ons al lang uit de benen is. Er zal een nieuwe moeten komen (of bijvoorbeeld een „kopercrisis") om de afhankelijkheid van de rijke lan den van de grondstoffen uit de arme te onderstrepen. Dat zou de verhouding tussen arm en rijk verder verharden, maar dat is ook de meest voor de hand liggende ontwikkeling, de dagen van ethiek en rechtvaardigheid in de ontwikke lingssamenwerking liggen achter ons. het is keiharde politiek ge worden. Amerikanen en Westduitsers hebben economische bezwaren tegen een ge meenschappelijk grondstoffenfonds (het zou tot overschotten leiden), po litiek hebben zij ook geen enkele behoefte de D^rde Wereld tegemoet te komen. Dat bleek duidelijk uit een toe spraak van de Westduitse ambassa deur in Nairobi die erop wees dat zijn land groot was geworden door hard werken (dat moesten de ontwikke lingslanden ook maar doen) en dat de Westduitse arbeider geen zin had zijn welvaart op te geven terwille van een minderbedeelde in de Derde Wereld. Washington zou ondanks alles toch nog resultaat willen omdat het bang is dat de ontwikkelingslanden an ders het Noord-Zuidgesprek in Pa rijs willen laten mislukken. De olieminister van Saoedi-Arablë, sjeik Jamani. heeft daarmee deze week op Bali al gedreigd. In het Noord-Zuidoverleg wordt tot het ein de van dit Jaar in kleiner gezelschap gepraat over dezelfde zaken als op de Unctad, maar ook over olie. En bij die olie hebben de Amerikanen groot belang hun afhankelijkheid van invoer wordt groter in plaats van kleiner en daarom willen ze niet dat het Noord-Zuidgesprek op een fiasco uitloopt. Maar die kans zit er wel dik in als Unctad helemaal niets oplevert. Dat de Amerikanen een doorbraak willen forceren lijkt echter gezien hun houding tot nu toe hoop tegen beter weten in. Het zou wel passen in het verloop van deze Unctad en voor gaande wereldhandelsconferenties om alles tot het laatste uit te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7