gis quizleider wil ik net zo ivetsbaar zijn als kandidaat I Lt de weekbladen Reservaat het Liesveld redt ooievaarsbestand Deense theatergroep terug in Mickery &m Ruis wil televisie een stukje vermenselijken iorbedachte f eke Goudsmit Spanje Metrobom „Pionier" Geboorten „aan de lopende band" Machtsstrijd Abortuskliniek i 28 MEI 1976 BINNENLAND itac- i'oiWillem Schrama iUM Na een reeks [s hij ze zelf noemt de&tigend lovendekritie- de aat Willem Ruis (31) mor- >r end voor de tweede maal zijfcmaster de ether in. Met "Anderhalf uur durend ^^jogramma, dat in wezen fel afwijkt van de failliete die Berend Boudewijn »s, «liet. Andermaal een af- 'er L waarin vrieskisten en '^televisies als broodjes vai toonbank gaan. Maar vajnteerd op een wijze, die jksfe tv-critici heeft doen idealen, dat deze man het rt 8 gezicht van de KRO r>den' ilrpl vJtuis: „Angstig hoor, nog- hTJevaarüjk ook. maar ik vond ijijTuriijk wel leuk om ze te le- elrer omdat ik er niets van had ft. Na twee jaar Van Idw. waarin dat programma te jaar naar een absurd ni- was geschreven wat niet was en het tweede jaar heel ander niveau wat juist was heb ik toch een feerde kijk op tv-kritieken ge- t ik eerlijk zijn, ik vind het :o'n eerste programma goed is. Want een quiz maken is V-prdig een beetje verboden Hilversum, zoals je weet. Je antwoorden aan de roep om bodems in het amusement ik vroeger met m'n vader in .jek naar Snip en Snap in |onhg, vond ik dat gewoon erg ;wel daar toen ook geen Ko- pas kwam." ;,t>on leuk resfzelfde reden heb ik tegen de ;ktok ja gezegd, toen ze me vroe- daa die show te gaan doen. Ge- /anmdat ik het zelf ook ontzet- ïseiuk vind. Amusement is iets >oi?arts, en ik had het nog nooit ;n ij Het is erg moeilijk, vooral je vaak niets moet doen. want t je het weet breng je het Tuna verder weg van de men- an dichterbij. Amusement >ok wel degelijk een functie het pakket van een omroep, e omroep maar voldoende ge- èrd is. Nou. wij hebben hint, wij hadden een Van •show, en dan pastzo'n quizge- l daar uitstekend in. Dat moet onsP leuk zÖn.en verder niet over ees Het moment is belangrijk, en datb ik niet zo nodig de behoefte e opzettelijk maatschappij- >ersi te gaan opstellen. Ik ben wie en vanuit die positie maak ik e dbgramma. Vanuit een soort Bchilperoort-effect: driemaal hijiek vallen, en twee keer leuk me man (in een quiz een man tref die pffie kan zetten, omdat zijn tyaarvoor is, dan zeg ik zonder Willem Ruis (31): „Ik zit voortdurend met de angst dat ik er weer iets uitflap". - (foto Dirk Ketting) bijbedoeling dat ik zo iemand een domme man vind. Daar blijf ik bij. Maar om nou als lollige quizman met kerncentrales in Zuid-Afrika of met de werkloosheid op de proppen te komen, daar voel ik niets voor, al zijn er genoeg mensen in Hilversum die dat van je wensen. Ik heb gelukkig ook geen vrienden in die richting. Ik heb vier jaar bij VARA's Dingen van de Dag gezeten, en ben door die omgeving ontzettend in moeilijkhe den gebracht. Gewoon door de beïnvloeding van je collega's, over wat je wel en niet mocht doen. Maar nu heb ik er dan toch echt lak aan." „Ik geef ijskasten weg. en ik vind het leuk om ijskasten weg te geven. Maar ik weet wel, je moet in Neder land belerend zijn. Je hebt dan men sen die zeggen: die Internationale van Koos Postema, dat vind ik de beste quiz. Maar die laat een Turk óók een mallotig liedje zingen of hij moet raden of er veertig-, tachtig- of honderdduizend gastarbeiders in Amsterdam wonen. Ik bedoel: wat is het wezenlijke verschil? Hij doet pre cies hetzelfde. Ik kan echt boos wor den om die mentaliteit, die de schijn ophoudt dat men een geëngageerde quiz maakt terwijl die in feite precies hetzelfde is als alle andere. Als je voorstander van een dergelijke men taliteit hun gang laat gaan, zie je op den duur alleen nog maar tv- progTamma's voor minderheden. Ik zie het al voor me: in Alles of Niets een Surinamer tegen een jood. In Twee voor Twaalf een Ghanees te gen een Turk. En dan is iedereen tevreden, maar wie eigenlijk? Laat ik erover ophouden." Familiegrapje Willem Ruis is op nogal merkwaardi ge wijze in omroepland terecht geko men. Spelenderwijs eigenlijk. Als kort-verband hofmeester bij de KLM maakte hij zijn eerste reportage bij wijze van familiegrapje. Hij had thuis verteld over een Maria- verschijning in Cairo, en zijn vader had hem gevraagd om daar a la Theo Koomen („Ik zie haar komen") een ooggetuigeverslag van te maken. Willem klaarde het karwei met een pietluttig cassetterecordertje, en via een boordwerktuigkundige be landde het bandje bij het KRO- radioprogramma Pizzicato, en werd uitgezonden. Vlak na de dood van Robert Ken nedy dook hij in de Verenigde Staten weer de straat op en interviewde lukraak mensen met de simpele vraag. „How do you feel?" Met het zelfde krikkemikkige recordertje. De antwoorden bleken interessant ge noeg voor het VARA- zaterdagochtendprogramma Z.O. En toen de jongeman Ruis het ANP nog eens mijlen vóór was met een ooggetuigeverslag van een ontplofte DC-8 in een hangar op Schiphol. mocht hij de mensen bij de VARA voortaan tutoyeren. Aan meer en meer radioprogramma's begon hij zijn medewerking te verlenen, en al gauw bleek hij geknipt om het sportprogramma Langs de Lijn op zondagmiddag aan elkaar te praten. Wel ging hij een maand op de reser vebank. omdat hij cynisch had uit geroepen dat Vitesse „verrassend' van Limburgia had verloren. „Maar dat is nu voorbij." aldus Wil lem Ruis. „Na zes jaar kan dat relati verende toontje. Zondag had ik een tennisser. Evert heette hij, die voort durend vertelde dat hij èèèrrrggg tevrééééden was. Toen ik afkondig de zei ik tegen interviewer Bep van Hout: die Evert is èèèèrrrrggg te- vréééden hè? Daar kan ik niks aan doen. Het gaat echt vanuit een soort puurheid hoor, het is niet geveinsd." Belasting Over zijn eerste show-ervaringen: „Je bent er geestelijk erg mee bezig. Het is een ontzettende belasting, waar vooral mijn twee kindertjes nogal onder gebukt gaan. Het is als naar een wedstrijd toeleven, en het tot rust komen na zo'n show duurt zo lang. Het is alsof Je anderhalf uur lang in een vergrootglas hebt ge staan, en dat blijkt een enorme con- centratlepiek teweeg te brengen. Als de slottune draait, weet ik ook niet meer wat ik allemaal gezegd heb. Dan heb ik mensen nodig, die er met me over gaan praten". Morgen een nieuwe vuurproef. In het kader van de Zonnebloemactie „Harten Vijf" gaat de Willem Ruis Show vanuit de Leidse Groene- noordhal rechtstreeks de lucht in. „We gokken op een half miljoen. Daar kunnen zeshonderd langduuig zieken een week van op vakantie. Maar volgens mijn berekeningen moet er twee miljoen binnenkomen. Dan kunnen die overige negentien honderd ook mee. Op het andere net heb je De Man van Zes Miljoen, ook invalide, heel paradoxaal." Het zit erin dat Ruis na drie proefuit- zendingen het volgend Jaar van de KRO groen licht zal krijgen om door te gaan. „Maar zeker is dat nooit. Ik bedoel maar: ik speel morgen onder meer met een zwaar invalide, een heel intelligente man. Bij de kennis making zeg ik tegen hem: maar u hebt in elk geval uw eigen tanden nog. Zegt die man lachend: als u dót nou morgen tijdens de uitzending zou zeggen Snap je. ik heb het gevoel dat ik veel meer naast die mensen sta dan de afstand tussen die buis en de huiskamer kan doen vermoeden. En dan blijf ik zitten met de angst dat ik er weer zoiets uitflap. En dat menigeen de volgen de dag zal zeggen: die man moet heel gauw weg. Maar ik vind het nu een maal ongewenst om in clichévorm een quiz te presenteren, dat kan ik niet helpen. Ik wil een stukje eerlijk heid naar voren halen, die voorge programmeerde lol een beetje doorbreken. Als ik de tv op die ma nier een stukje kan vermenselijken, als blijkt dat je als quizmaster netzo kwetsbaar bent als de kandidaten, dan heb ik iets bereikt. Dan maak je volgens mij televisie. Maar je hebt ook kans dat men dat op den duur niet zal slikken. Wat zeg je? Ja, dan heb ik mijn recordertje nog". (derland: ;is met voorbedachter, ra Smits geeft een uitgebrei- ;ieke analyse in Vrij Neder- "•e overlevingsdrang van de lieve bewindslieden is groot, zitten klem tussen een grim- ihterban en een nog grimmi- "P. in welke partij talrijke tot uitbarsting komen. It er naar uit. dat het CDA ir. wordt geboren. Vroeger dan Itgerekend. Via een abortus fttus", aldus Smits, pterviewt Hans van den Doel. luw-linkser. hoogleraar aan de tiamse universiteit. Van den ^emt socialisme en individue- leid absoluut onverenigbaar. Hen laat Jan Lanser, voorzit- het CNV aan het woord, ziet tot zijn genoegen dat na ireken van het overleg met NKV bepaalde socialisten ndpunt van het CNV aan- ig en zondag treden de Rol- >nes op in het Haagse Zuider lick J agger, een van de Sto- rtelt in Vrij Nederland wie hij aarom hij niet buiten optre- or publiek kan. Een van de is dat hij het nodig heeft als ishygiëne. Wederom heeft ederlana een boekenbijlage formatie over onder andere Koolhaas, Michel Leiris, Céli- land, Multatuli en Chandler. t denkt dat hij de ziel van het ndse volk moet redden. Dit Anneke Goudsmit als voor- 'an het bestuur van de abor- ek Bloemenhove in Elsevier, bortus zegt ze: Als mensen a zijn. dan doen ze het eenvou- I- Je moet het toch zelf weten? Hoogendijk vindt de karak- van het kabinet Den Uyl: Tg van crisis naar crisis. Vol- km komt een crisis de PvdA ^Mcht uit. „De socialisten kun- V de verkiezingen ingaan zon- ihun aanhang van de bezuini gingsoperatie heeft kennisgenomen. De liberaal Wiegel heeft zich bereid verklaard om het puin te gaan rui men. Een moedig aanbod", aldus Hoogendijk. Elsevier heeft een interview met de Italiaanse communistenleider Ber- linguer. Eén ding staat volgens hem vast: er komt geen regering in Italië meer zonder communisten en ver der: we durven de regeringsver antwoordelijkheid ook wel alleen aan". Dr. A. J. Dunning geeft de overheid niet de schuld van de wachtlijst voor een hartoperatie. „Wij zijn het zelf die onze levenskans vergokken. De gemiddelde Nederlander consu meert 134 gram vet per dag. 1600 sigaretten per jaar en een derde heeft een verhoogd cholesterolgehal te. Zijn sterfte aan kransvatlijden is in 25 jaar bijna verdrievoudigd", schrijft dr. Dunning. Nog meer abortus, animatiefilms, burgerlijke ongehoorzaamheid en het filmfestival in Cannes maken Elsevier deze week weer tot een ui terst dik weekblad. Haagse Post: Veel aandacht voor Spanje in de Haagse Post. Een vraaggesprek met prins Carlos Hugo en prinses Irene: Streven zij echt naar een socialis tische monarchie? Prinses Irene: „De Nederlander kent Spanje alleen als vakantieland en als je in de zon ligt lijkt er niet veel mis te zijn". Prins Carlos Hugo: „Ik heb gezien wat het kapitalisme aanricht en ge voeld wat het betekent dat de maat schappij in klassen verdeeld is. Mijn ambitie is een van de architecten te zijn van een nieuwe maatschappij in Spanje." Verder bezochten twee Haagse Post medewerkers Andalusië „In ons hart zijn we allemaal anarchist". En geeft Han Verhallen een overzicht van de politieke stand van zaken in het Spanje van nu „Andnessen is de nieuwe Schmelzer' Kees Tamboer legt uit waarom. „Andriessen is precies als tien jaar geleden bezig het politieke klimaat in Nederland voor jaren grondig te verpesten terwille van vermeend partijbelang, dat is de schokkende werkelijkheid in mei 1976". Hofland vindt een crisis op het ogenblik „gekkenwerk". „Het staat als een paal boven water dat door een crisis de oorzaken daarvan niet zullen verdwijnen". Martijn de Rijk trok een week op met de fractieleider van D'66, Jan Terlouw. Terlouw voelt geen geestverwantschap met de PvdA. „Ik hou van de afzonderlijke mensen met hun afzonderlijke talenten. So cialisten hebben een hekel aan bui tenbeentjes. De PPR, daar voel ik programmatisch meer verwan tschap mee", aldus Terlouw. Nieuwe Linie: De Nieuwe Linie vindt dat justitie de chemie-doctorandus Erik Mugge een te milde straf heeft gegeven vanwege zijn rol in de bomaanslag op de Amsterdamse metro. Rudie Kagie stapelt wat feiten op. waaruit blijkt dat Mugge „zeker niet a-politiek is", een ziekelijke belangstelling heeft voor explosieven en ook een constante voorraad munitie in zijn bezit heeft. Verder wordt er door Kagie gespeculeerd („Dat we dar mee de juiste toedracht schetsen is vrijwel zeker dat dc BVD, waar mee Mugge connecties zou hebben gehad, hem gebruikt heeft en zelfs de metrobom leverde. De Westduitse voorvechtster van vrouwenemancipatie Alice Schwar- zer legt uit wat zij allemaal aan posi tieve en vooral negatieve ervaringen heeft opgedaan tijdens en na het publiceren van haar boeken: „De heksenjacht van de pers op een femi niste". Marjo van Soest heeft geen goed woord over voor minister Van Agt, die onverzettelijk lijkt in zijn streven de Bloemenhovekliniek in Haarlem te sluiten: „Het is te hopen dat de minister de situatie op de enig Juiste manier schat. Dat betekent dat hij zijn zoveelste nederlaag voorziet (de abortussen gaan door) en de enige juiste beslissing neemt zelf af treden". Hervormd Nederland: In haar woning in Aerdenhout be zocht Jan Goossensen van Hervormd Nederland de oud-hoogleraar in het door Barend Mensen GROOT AMMERS De woensdag vertoonde televisie film „De ooievaar veroordeeld tot uitsterven" gaf een weingi florissant beeld van de overle vingskansen van deze vogel soort. In volkomen tegen spraak daarmee lijkt het ge lukkige feit dat er in Groot Ammers op het ogenblik „aan de lopende band" ooievaartjes worden geboren. Dat gebeurt dan in het ooievaarsre- servaat het „Liesveld", waar zestig zeventig vogels verblijven, vijf ln volle vrijheid en de rest in semi- gevangenschap. De film ging vooral over het experiment, dat Max Bloesch in 1948 begon om in Altren bij Solothum in Zwitserland een ooievaarskolonie gevestigd te krij gen. De resultaten van dit experi ment waren van dien aard dat de Nederlandse Vereniging tot be scherming van vogels, die aan het eind van de jaren zestig tot de conclusie kwam dat ook hier het ooievaarsbestand weldra tot nul zou zijn gereduceerd, op haar beurt besloot een poging te wagen de ooievaar voor Nederland te redden. Zij kocht in 1969 in de Alblasser- waardse gemeente Groot Ammers vijf hectare weiland en richtte dit in met hoge en laag geplaatste nestel mogelijkheden, watergangen, be schuttende koofjes en meer voor ooievaars aantrekkelijke voorzie ningen. In dat op deze wijze ontsta ne reservaat bracht men een aantal in het buitenland verworven jonge ooievaars onder. Handhaving De heer C. de Bruin, directeur van de in Zeist zetelende Nederlandse Vereniging tot bescherming van vo gels, zegt er over: „Met dit experi ment beogen wij de ooievaar, die altijd zo sterk tot de verbeelding van het volk heeft gesproken, de kans te geven zich ook in Nederland te handhaven. Begrijp me goed, ik ben helemaal niet optimistisch over de toekomst van de spontaan in Nederland broedende wilde ooie vaar. Allerlei oorzaken, maar vooral de industrüle, stedelijke en daar mee gepaard gaande verkeers- ontwikkeling in Nederland, hebben de leef- en broedmogelijkheden van de ooievaar ernstig aangetast. Om de teruggang met een paar cijfers te illustreren: in 1939 waren er in ons land 310 broedende ooievaarsparen, die 823 jongen tot uitvliegen brach ten. In 1973 brachten nog maar zes paren zeven jongen voort. Nu was dat wel een rampjaar. Het aantal vogels verminderde behalve door de gestadig voortgaande natuurlij ke teruggang toen aanzienlijk ten gevolge van hevige stormen, die hen teisterden juist toen ze uit hun overwinteringsgebied naar Neder land terugkwamen. In 1975 werden acht bewoonde nesten geteld en werden er veertien jongen ge boren. Vooruitgang In het „Liesveld" leek het eerst niet zo goed van de grond te zullen ko men. Men had tijd nodig voor men het juiste huisvestings- en voe dingspatroon had gevonden. Daar kwam bij dat ooievaars eerst in hun vierde levensjaar geslachtsrijp wor den. Broedresultaten konden de eerste jaren dan ook niet worden verwacht. Vorig jaar voor het eerst kon er beschuit-met-muisjes wor den gegeten. Toen werden veertien ooievaartjes geboren, evenveel in het reservaat dus als verder in heel Nederland. Dat was een bemoedi gend resultaat, maar de vereniging heeft dit voorjaar nog méér vertrou wen in haar kweekexperiment ge kregen. er zijn nu al zeventien jonge ooievaars en nog minstens negen paren zitten op een of meer eieren te broeden. Er zit dus goede voor uitgang in. De heer De Bruin: „De bedoeling van ons reservaat is een bepaalde standbezetting van ooievaars te vormen. Dat wil zeggen: een aantal vogels hulsvesting te bieden, die niet meer de drift tot trekken voe len doordat ze hier al zo lang heb ben overwinterd. Daarbij trachten we dón zóveel Jongen in Nederland groot te brengen dat we ze los kun nen laten. Die gaan dan wel op trek en komen hopelijk ook weer naar hun gebóor- tegebied terug. Nu het milieu in Nederland wat schoner begint te worden is er kans dat we op die manier naast de standvogels ook een klein bestand aan wilde ooie vaars behouden. Maar niet te ver wachten is dat we ooit nog eens een bestand zoals voor de oorlog zullen hebben. Er zullen mijns inziens zelfs geen honderd paren meer zijn. Maar we doen er aan wat we kun nen. Het experiment gaat jaren door en zal zelfs worden uitgebreid. In verschillende andere delen van het land zotls ln Friesland en in Zeeuws-Vlaanderen willen we op den duur dependances van het „Liesveld" gaan inrichten. We zijn in de Alblasserwaard begonnen om dat dit gebied met zijn nog altijd vrij ongerept weidelandschap bij de ooievaars altijd het meest geliefd is geweest. Maar ook elders zijn plaat sen waar van oudsher de ooievaar heeft gebroed en die dus bepaalde aantrekkelijkheden bieden". Niet schuw In het „Liesveld" stappen de ooie vaars vrij rond. Doordat een van hun vleugels is opgebonden met een riempje kunnen ze echter niet wegvliegen. Na verwijdering van dit riempje kunnen ze vrijwel onmid dellijk de lucht ln. De vogels wor den eenmaal per dag gevoederd en ook de vijf, die wel de volle vrijheid genieten, komen trouw om vijf uur 's morgens naar het reservaat om zich te melden voor het diner. Het „Liesveld" is de gehele week door (behalve 's maandags) van één tot vijf uur te bezoeken. Ooievaars hebben altijd in de buurt van de mensen gewoond en zijn dan ook niet schuw. Bovendien is het reservaat qua indeling en loop van de wandelpaden zo opgezet dat de langpotige bewoners weinig last van bezoekers hebben. Er wordteen geringe toegangsprijs geheven als bijdrage voor de instandhouding van het ooievaarspark. die jaarlijks vele tienduizenden guldens vergt. Behalve uit de „recettes" komt het benodigde geld uit vaste bijdragen van een door de vereniging ln het leven geroepen „Club van vrienden en vriendinnen van de ooievaar", die bijna 2500 leden telt. De heer De Bruin ziet het reservaat uiteraard niet als een toeristische trekpleis ter. Daadwerkelijke belangstelling voor de doelstelling er van stelt hij echter bijzonder op prijs. volkenrecht mevrouw Gesina van der Molen, die onder meer ook aan de wieg van Trouw stond. Mevrouw Van der Molen, die zichzelf een „pio nier" in AR-kring noemt op het ge bied van de vrouwenemancipatie, praat over haar bewogen leven, haar ontmoeting met Dom Helder Cama- ra en uiteraard over het feminisme („Mannen moesten ons de voet niet dwars zetten"). Van haar verscheen onlangs het boek Recht op de naaste af. Italië gaat binnenkort naar de stem bus. HN bekijkt de vermoedelijke winnaar, communistenleider Enrico Be'rlinguer, die tussen drie machten zit ingeklemd. Rusland, dat het Itali aans communisme verwaterd vindt; Amerika, dat zijn bufferzone wil be houden en het Vaticaan, dat met de regeringsdeelname van de commu nisten „de ondergang van het chris tendom" verwacht. HN noemt de strijd van de katholieke kerk in Ita lië machteloos en Berlinguer zelf legt uit waarom: „Wat er in ons land gebeurt, maakt duidelijk dat een po litieke stellingname een niet- kerkelijke beslissing is". Jan Hanse vergelijkt de Unctad- conferentie in Nairobi met een cir cus, waarin voor de armen slechts een figurantenrol is weggelegd. „Mooie woorden en stapels dikke rapporten. Voor de rest is de Unctad een voorbeeld van een pseudo- religieus gebeuren. Religie in de zin van ideologie, het leven of geleefd worden in vals bewustzijn". De Groene Amsterdammer: Het optreden van Van Agt, Lubbers en Aantjes in de politieke crisistoe stand moet volgens De Groene ge zien worden in het licht van een kleine machtsstrijd binnen het CDA- in-oprichting. Het is niet helemaal duidelijk of de confessionelen aan sturen op een kabinetscrisis, aldus De Groene, dat de KVP terloops Krediet Verzekerings Partij noemt Een van de populairste politieke zangers van Spanje is Raimon. Toch is hij in veertien jaar niet meer dan acht minuten voor de televisie ge weest. Aafke Steenhuls sprak met hem. „Van elk stukje vrijheid dat je in dit land kunt vinden, daarvan moet je beseffen hoeveel jaren ge vangenschap dat gekost heeft', zo zegt de zanger. In de nacht van 18 op 19 oktober werd in Rhodesië een compleet dorp door het Rhodesische leger uitge moord. Een van de soldaten die er aan deelnam deserteerde en dook onder in Londen. Zijn Weerzinwek kende verhaal staat in het midden- katern. Het welzijnswerk voor Surinamers raakt zonder subsidie. Harold Bun der van SOSA, een sociëteit van Su rinamers in Amsterdam, voorziet dat Amsterdam een lange hete zomer tegemoet gaat als er niet tijdig maat regelen genomen worden. Als SOSA gesloten is door gebrek aan geld zal er voor de Surinaamse drugverslaaf den nergens meer een plaats in Amsterdam zijn waar ze terecht kun nen. aldus Harold Bunder. De Tijd: Nadat een Duitse vrouw een klacht had ingediend over „onzorgvuldige behandeling" besloot minister Van Agt de Bloemenhovekliniek in Haar lem te sluiten. De behandelende arts had bij de abortusingreep slechts één vrucht weggehaald, terwijl de vrouw een tweeling zou krijgen. De Tijd verzamelde wat meningen en verwacht een mild standpunt van de onderzoekscommissie. Prof. dr G. Kloosterman, hoogleraar in de ver loskunde te Amsterdam: „Als zo'n fout de norm zou zijn, zouden alle verloskundige klinieken, inclusief die van de universiteiten gesloten moeten worden". SJef Theunis, directeur van de NO VIB. zegt dat zijn organisatie voor ontwikkelingssamenwerking niet meer de „projectenwinkel van vroe ger' is. Theunis keerde onlangs terug van een oriënterend bezoek aan La- üjns-Amerika en vindt dat de NO VIB meer een brugfunctie moet heb ben: „We moeten nauwer gaan sa menwerken met scholen, vormings centra en vakorganisaties". Aldo van Eyck is een van de vijf hoogleraren die de afdeling Bouw kunde van de Delftse TH hoogstwaarschijnlijk gaan verlaten. Zij raakten verstrikt in een voortdu rend debat over personen en ideeën en gaven hun strijd tegen de bureau cratie en de manipulaties op „de meest gedemocratiseerde universi teitsafdeling" op. Van Eyck. de man die zich onder meer verzette tegen de plannen met de Nieuwmarktbuurt: Als de TH nu niet de tafel voor ons dekt. ga ik denkelijk weer les geven in Amerika Daar zijn de studenten nog leergierig" KVP-voorzitter Vergeer tenslotte wil dolgraag een CDA. maar vindt dat de ARP niet van de KVP mag ver langen de CHU onder druk te zetten. Een dans met vaandel van de Deense groep Odin. door André Rutten AMSTERDAM. Het Odin Teatret, in het begin van de zestiger jaren door de Italiaan Eugenio Barba in het Deense Holstebro begonnen, heeft in de jaren daarna als Deens theaterlaborato rium in-de lijn van de Pool Jerey Grotowski, internationale faam verworven. Het is tamelijk lang niet meer in Nederland geweest, maar nu is het terug in Mickery, met twee programma's. Het eerstè. dat nu enkele malen ver toond is en opnieuw van 4 t.m. 6 Juni te zien is. bestaat uit een demonstra tie. die The Book of Dances wordt genoemd, en eep filmreportage van het maandenlange verblijf van de groep in een Italiaans dorpje, waar ze uit consequente vrije oefeningen de ze dansen ontwikkeld hebben, ook ten pleziere van de bevolking daar, die niets van theater afwist, maar op den duur wel haar eigen oude dansen tegenover die van de groep stelde, wat een bijzonder animerende erva ring is geweest De groep zelf ontwikkelde die dansen als een soort clowneriën, bestaande uit reeksen fantastische lichaamsbe wegingen. die zeer expressief zijn. maar niet zonder meer vertaalbaar Zij gebruiken er hun eigen stemmen bij stokken, wimpels, vaandels, tam boerijnen, trommels en nog wat an dere muziekinstrumenten. In dat Ita liaanse dorpje wervelde dat door el kaar heen, in de voorstelling nu zijn het een reeks solo's geworden, waar bij de andere leden van de groep voor de ritmische begeleiding zorgen. Blijkbaar zijn die dansen ook nog verder ontwikkeld. Een van de actri ces voert bijvoorbeeld een groteske dans uit op stelten, die uiteraard ver borgen blijven, zodat je een heel lan ge figuur aan de gang ziet, waar Je verbluft en vermaakt naar blijft kijken. Verbluft en vermaakt. Dat is. geloof ik in al zijn beknoptheid een tamc lijk goede weergave van de indruk ken. die je op doet. En dat wordt dan niet alleen veroorzaakt door hét soms ongelooflijke, wat ze allemaal met hun lichaam, hun stem en de bijko mende attributen kunnen, maar ook door de intense vitaliteit, waarmee ze het doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9