Jubileum Aanbieding! Kamer oordeelt proeven op dieren noodzakelijk kwaad Pasar Malam Amsterdam is volwassen evenement Zaak Tjerk Vermaningl! in een nieuw stadium ïs Akkoord met strekking wetsontwerp Onderzoek naar inkomens in vrije beroepen Rapporten over archeologische err 'vervalsingen' nu bij rechter - Watersnood in Filippijnen Binnenkort overleg over gevaarlijk gelegen kantoorflat Veel jonger op May-Day" I i FAMILIEBERICHTEN HEMA VRIJDAG 28 MEI 1976 TROUW/KWAR' Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft zich akkoord verklaard met de doelstelling van het wetsontwerp dat proeven op dieren aan voorwaarden en voorschriften bindt. De Kamer bleek het erover eens dat dierproeven (ten behoeve van de gezondheid en voeding van mens en dier) vooralsnog een noodzakelijk kwaad zijn, en dat het welzijn van het proefdier zo veel mogelijk gewaarborgd moet worden. Dat laatste zal gebeuren door het nemen van proeven te binden aan een vergunning, en controle uit te oefenen op de Juiste toepassing van de wettelijke regels. Staatssecretaris Hendriks bleef bij zijn mening dat de wet beperkt moet worden tot de gewervelde dieren, met uitzondering van paard, aap, hond en kat. Hij zag er weinig heil in ook ongewervelde dieren (slakken en der gelijke) onder de werkingssfeer van de wet te brengen, omdat deze naar alle waarschijnlijkheid aanmerkelijk minder pijngevoelig zijn dan de ge wervelde. „Het probleem van een grens zal altijd blijven bestaan, want als je de wet wilt toepassen op alle dieren, zouden daar ook de eencelli- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Pasar Malam Amsterdam is als een exotische plant die in Nederland wortel heeft gescho ten. Door de veelheid aan informatie over Indonesië zullen de banden tus sen Nederland en Indonesië hechter worden, aldus de Indonesische zaak gelastigde Sunarso Wongsonegoro tijdens de opening van de zevende Pasar Malam Amsterdam op woensdag. Reeds uren voor de officiële opening verdrongen zich velen voor de ingang om toch zo snel mogelijk opnieuw een stukje Indonesië te mogen bele ven. Want de sfeer op een Pasar Ma lam en in het bijzonder de hoofdste delijke is voor velen een onontbeer lijk rantsoen voor een heel jaar. De vele herkenningspunten, het ontmoe ten van vroegere, vergeten vrienden naast het nieuwe bruisende, wat het Indonesië van nu te bieden heeft en de welhaast onbekende mogelijkhe den, dit alles maakt de Pasar Malam tot een bijzondere gebeurtenis waar ontroering en elan naast elkaar aan wezig zijn. Natuurlijk zijn er veel attracties, de Pasar Malam is tot en met zondag van 12 tot 24 uur geopend maar het voornaamste is dat de Pasar Malam zo maar iets van die onvervangbare zorgeloosheid en blijmoedigheid brengt. Men kan zo binnenstappen in een nieuwe, andere wereld waar alle zakelijke en controversiële normen wegvallen. Om even te proeven van de rijkdom van mensen die het beoe fenen van levenskunst als hun dage lijkse taak zien. De heer R. E. Joe- noes, directeur van de Pasar Malam was dankbaar': dat na zes jaar het publiek nu w^et wat er te koop is. Ook de vele standhouders (er moes ten velen teleurgesteld worden), be wezen dat het- prettig is om niet al leen uit commerciële overwegingen iets tot een succes te kunnen maken. Wij zijn, aldus de heer Joenoes, vol wassen geworden en hebben onze plaats in de harten van alle Nederlan ders veroverd. De Pasar Malam is uitgegroeid tot een kerngezond eve nement dat niet meer weg te denken is. Mededirecteur M. R. S. Tjokroa- miejojo wijst op de toevloed van nieuwe produkten die op deze Pasar Malam worden geïntroduceerd, vele geliefde Indonesische gerechten die hier met veel moeite moeten worden bereid zijn nu kant en klaar in blik te verkrijgen. Op de Pasar Malam raakt men niet snel uitgekeken. Er zijn uren, ja enkele dagen nodig om alles te zien. Maar het belangrijkste is dat men even zo maar een stuk Indonesië binnen komt waar men het nog aan durft om probleemloos te denken en .te leven. gen toe moeten behoren, zoals vlooi en en bananenvliegjes, waarmee nu ook veel wordt geëxperimenteerd". De uitzondering voor paard, aap. hond en kat wilde hij maken „omdat deze dieren in ons cultuurpatroon gevoelsmatig dichter bij de mens staan". Op een vraag vanuit de CDA-fracties in de Kamer of er enig inzicht is in hoeverre mensen worden gebruikt als proefdieren (bijvoorbeeld bij het tes ten van geneesmiddelen) antwoordde de staatssecretaris dat de Ge zondheidsraad bezig is met een ad vies waarin normen worden gesteld aan experimenten met geneesmidde len op mensen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Lubbers (economische zaken) zal een onder zoek laten instellen naar de inko mens in de vrije beroepen. De be windsman zegde dit woensdag toe tijdens het overleg tussen hem en de Tweede-Kamercommissie voor eco nomische zaken. Tijdens dit overleg werd er gespro ken over het prijsbeleid gedurende de eerste vier maanden van dit jaar en over de inkomens in de vrije be roepen. De PvdA-fractie had ge vraagd om het onderzoek, omdat er wel uitvoerige cijfermateriaal be schikbaar is, maar dit is afkomstig van de beoefenaren van de vrije be roepen zelf, zodat aanvullend onder zoek wel nodig is. De bewindsman gaf tegenover de commissie toe dat het prijsverloop in april behoorlijk is tegengevallen. Hij verwacht dat de doelstelling van het kabinet (een prijsstijging van maximaal acht procent dit jaar) slechts met de grootste moeite haal baar zal zijn. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tege[ amateur-archeoloog Tjerk Vermaning is in een nieuw stao- gekomen. De eindrapporten van het biologisch-archeoloj\/yj instituut (BAI) te Groningen en van het gerechtelijk labor^--- um in Rijswijk zijn afgerond en aan de rechter-commissaris ifts C. van Oordt toegezonden. ti€ manier waarop de zaak in de baarheid is gebracht. Als de^at wordt geseponeerd omdat er ond doende bewijzen blijken te ziji^mi Vermaning mogelijk zelf een pn(j, uitlokken wegens "valse aanklf tegen hem. Dat is dan zijn mogelijkheid op eerherstel. Het is inmiddels al meer dan een jaar geleden dat Vermaning ervan werd beschuldigd dat zijn archeologische vondsten vervalsingen zouden zijn. De beide eindrapporten zijn zo lijvig dat de rechter-commissaris, alsmede Vermaning zelf en diens raadsman mr. G. M. Doornbos, enkele weken nodig hebben om ze te bestuderen. De rechter-commissaris zal Verma ning midden juli horen. Pas daarna kan een beslissing worden genomen krant dat hij de "onschuld van VefVei over het al of niet sluiten van het ning denkt te kunnen bewijzen.7 gerechtelijk vooronderzoek. Dan ook Waterbalk en drs. Stapert vaiP r* kan Tjerk Vermaning, die alle be- BAI, alsmede prof. dr. J. D. vat?1*™ schuldigingen fel van de hand heeft Waals, directeur van het Rij gewezen, beslissen wat hij van zijn kant eventueel zal ondernemen. ogl 1 a di Zijn raadsman, mr. Doornbos, $lie oktober vorig jaar tegenover L De typhoon Olga die nu al meer dan een weck de Filippijnen teistert begint langzaam af te zwakken en zet koers naar de Chinese Zee. De typhoon heeft echter een ontzettend spoor van vernielingen achtergelaten. Eén dam, tien dijken en twintig bruggen zijn bezweken, terwijl 240.000 huizen gedeeltelijk of geheel verwoest zijn. Militaire helicopters proberen gcstrandde slachtoffers op te pikken, (foto) veel mensen wachten echter nog op hulp. De schatting van honderd doden zal waarschijnlijk stijgen als er gezocht kan worden naar de vermisten, waarvan het aantal niet bekend is. Ook de hevige regens die veroorzaakt zijn door de typhoon hebben bijgedragen tot de chaos waarin de Filippijnen verkeren. Sommige gedeelten hebben meer weg van een zee, dan van land. Alleen daken van huizen en boomtoppen hebben stand kunnen houden onder de hachelijke weersomstandigheden. Gehoopt wordt nu, dat met het wegtrekken van de typhoon, ook de regenval tot een eind zal komen. Beide partijen willen zich nog niet uitlaten over de inhoud van de rap porten. Volgens mr. Doornbos heeft Vermaning in ieder geval recht op een openbare rechtszaak, gezien de Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op verzoek van frac tievoorzitter Drees jr. van DS'70 gaat de vaste Tweede Kamercommissie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening waarschijnlijk al volgende week donderdag overleg plegen met minister Gruijters over de nieuwe rijkskantorenflat Westraven in Utrecht. De commissie wil praten over het rapport, waarin TNO tot de conclusie komt dat een emstig onge val in het naastgelegen tank-park kan leiden tot rampzalige gevolgen in de kantorenflat. Binnenkort moeten staatsbosbeheer en de cultuurtechnische dienst in het pand worden gehuisvest. Dr. Drees was enige tijd geleden ook een van de initiatiefnemers in de Tweede Kamer tot het instellen van het des kundig onderzoek door TNO. jksfe tuut voor Oudheidkundig ondeijlle hebben indertijd een rapport g g, bliceerd over de vermeende veLr(j singen door Vermaning. Voor dr vindingen in dat rapport blekeil afgelopen jaar echter moeilijk bf zen te vinden. Onderzoek in hef rechtelijk laboratorium te Rijs!' leverde niets op. In de afgelf maanden zijn ook buitenlandse^; kundigen gehoord. LEEUWARDEN Achtduizend^.' geren waren gisteren in de LeeLni der Frieslandhal bijeen voor day" de jaarlijkse jongerendag,fHj knt fbo ganiseerd door de interkerkelijf ganisatie „Youth for Christ - land". De Nederlandse spoont, had voor deze gelegenheid dj?:, extra treinen ingezet. De jontrf luisterden naar een afwlsseleni, gramma met als thema: „Su (niet) verzekerd)." Spreker wai de oud-senator H. Algra. Ln waarschuwde de jongeren vo<r® gevaren van onze prestel maatschappij: iedereen zoektpk j soonlijk succes. In plaats daa di wezen de sprekers op het evanmd van Jesus Christus, dat menseiuk roept in de eerste plaats gehooriart te zijn aan Jesus, die zijn eigen 1. H gaf voor anderen. je kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. 5 juni a.s. hopen onze Ouders G. R. van Mechelen M. C. van Mechelen- Gelderman hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Gelegenheid tot gelukwensen van 10.30-12.30 en 15.00—17.30 u. Generaal Eisenhouwerlaan 4, Staphorst. De kinderen Inplaats van kaarten „Wat zullen wij met Gods gunsten overlaan" Blij en dankbaar delen wij mede, dat onze Ouders en Grootouders P. Driebergen W. Driebergen-de Mooy D.V. 11 juni a.s. 40 jaar zijn getrouwd. Wij zijn dankbaar voor alles, wat God ons in hen gegeven heeft. HANS-HENNY Peter, Petra. Bram en Wilma JEANNE -JOHAN Minette, Gerjan ANNEKE - WIM Gisbert, Willem-Meindert LENY - HENK Hendrik- Wiljoh WILLY - AAD NICO Receptie op 8 juni a.s. van 17.3019.00 uur in „Het Centrum", Kerkstraat 7 te Rijnsburg. Rijnsburg, mei 1976. Petronella van Saxenstraat 60. Psalm 68 vers 10 oude berijming. Op Zijn tijd heeft de Here na een ernstige ziekte tot Zich genomen mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Oma Cornelia Jacoba Huisman-Van Eijsden op de leeftijd'van 64 jaar. Bleiswijk: S. Huisman Naarden: A. A. Huisman Rotterdam: S. Huisman Rotterdam: C. C. W. van der Wielen- Huisman Bodegraven: K van der Wielen H. Th. Huisman S. E. Huisman-Schrier Sander Bleiswijk. 26 mei 1976, Zoutmanstraat 4. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het Bleuland-ziekenhuis, Bleulandseweg 10 te Gouda. Rouwbezoek aldaar zaterdag van 14.00—14.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden in het vereni gingsgebouw, Kerkstraat 15 te Bleiswijk op maan dag 31 mei aanstaande om 11.00 uur. Waarna de begrafenis in het familiegraf zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats alhier, omstreeks 12.00 uur. Tevens gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de aula op de begraafplaats. Want wij weten, dat zo ons aardse huis dezes tabernakels gebroken wordt, wij een gebouw van God hebben, een huis niet met handen gemaakt, maar eeuwig in de Hemelen 2 Cor. 5:1 Nog geheel onverwacht nam tot onze grote droef heid de Heere uit ons midden weg, mijn geliefde man, onze lieve zorgzame Vader, Grootvader en Zwager Herman Adrianus Johannes Tieren op de leeftijd van 71 jaar. Utrecht: W. H. Fieren-van Doorn Wageningen: C. J. Fieren B. W. Fieren-Knibbe Marian, Harold, Wiebe Ede: C. Fieren G. C. L. Fieren-Stelwagen Esther, Karolijn Eindhoven: M. W. J. A. Fieren. J. J. G. M. Fieren-Raumanns Rhenen: B. W. M. Fieren J. Fieren-van Baaren Koos Utrecht W. M. G. Fieren Utrecht G. J. van den Bos. Utrecht G. K. B.. van Doorn Utrecht, 25 mei 1976 Ornsteinsingel 28 Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer van de P. C. B., Schoolstraat 12, die voor condoleance- bezoek geopend is vrijdag van 19.00 tot 20.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden D. V. zaterdag 29 mei omstreeks 11.45 uur op de algemene be graafplaats te Rhenen. Vooraf wordt er een dienst gehouden in de Ned. Herv. „Cunera" kerk. Kerkplein 1, welke aanvangt om 10.45 uur. Na afloop is er in de aula van de begraafplaats gelegenheid de familie te condoleren. Zeer onverwacht heeft God op Zijn tijd tot Zich geroepen onze innig geliefde Zuster, Schoonzuster en Tante Willemina Kooij-Bultena geliefde echtgenote van H. Kooij op de leeftijd van 73 jaar. „Zalig de doden die in de Here sterven". Openb. 14:13 Alkmaar: J. Maring G. Maring-Bultena Monnickendam: K. Maring L. A. Maring-Riemer Hoorn: B. Maring I. J. Maring-Nobel Enkhuizen: J. G. P. Appel F. Appel-Maring Alkmaar, 27 mei 1976. Corr.adres: Lange Akker 33, Uithuizermeeden (Gr.). Bestuur, directie en medewerkers van het Prol. Chr. Streekziekenhuis „De Breukelderhof". De Halderhof en de Verpleegstersschool geven u hier bij ker.nis van het overlijden van de heer H. L. Burgsteyn die gedurende een periode van bijna 20 jaar als technisch adviseur een gewaardeerde medewer ker voor ons is geweest. Bennekom. 26 mei 1976. Gezang 440:1 „Ik heb de vaste grond gevonden waariii mijn anker eeuwig hecht" Heden nam de Heere tot Zich onze lieve Zuster, Schoonzuster en Tante Martina Geertje Warnaar. weduwe van Arie Drop op de leeftijd van 85 jaar. Maassluis: C. Warnaar-van der Lée Schiedam: M. van der Hoff-Warnaar Maassluis: A. Warnaar L. Warnaar-van der Hoeven neven en nichten Maassluis, 25 mei 1976 „De Schutsluis" Rich. Hollaan 105 Gelegenheid tot condoleren vrijdag van 19.00 tot 19.30 uur in de aula van de „Schutsluis". De uitvaart wordt gehouden op zaterdag 29 mei om 15.00 uur in de aula van de begraafplaats, waarna de begrafenis zal plaats hebben. In Jezus ontslapen onze lieve Man en Vader Gezienus Marienus Warringa op de leeftijd van 60 jaar. Zijn houvast was „Ik heb u verkoren en u niet versmaad vrees niet, want Ik ben met u; zie niet angstig rond, want Ik ben uiv God" (Jes. 41:10) R. Warringa-Steenbergen Warna en Jan Jan en Tineke Hans en Joke Emmeloord, 26 mei 1976 Abelenlaan 1 De rouwdienst is bepaald op maandag 31 mei om 14.00 uur in de N'ieuwe-Jeruzalemkerk te Emmel oord, waarna de begrafenis op de algemene be graafplaats aldaar zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats aan de Espelerlaan te Emmeloord. God nam tot Zich, voor ons onverwacht, onze lieve Zoon, Broer, Zwager en Oom Roelf te Velde echtgenoot van Grietje Cnossen „Zalig zij, die genodigd zijn tot het bruiloftsmaal des lams. En hij zeide tot mij: Dit zijn de waarachtige woorden van God." Openb. 19 9 Hoogeveen: M. te Velde-de Boer Leerdam: W. te Velde Amersfoort: H. te Velde H. W. te Velde-Dekker H.I. Ambacht: s. G. te Velde Zuidlaren: c. P. te Velde Utrecht: B. A. H. Boessenkool-te Velde A. Boessenkool Santa Rosa (Calif.): a. J. Boessenkool-te Velde F. Boessenkool Angerlo: a. H. te Velde Neven en nichten Hoogeveen, 25 mei 1976. God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aankomst. In dit vertrouwen is heengegaan naar haar Heer en Heiland mijn ge liefde Vrouw, onze Zuster, Schoonzuster en Pleeg moeder Hendrika Vegter-Maarleveld op de leeftijd van 83 jaar Spakenburg, 25 mei 1976 Bejaardencentrum „De Haven" Op de Ree 161 Namens de familie: J. Vegter De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 29 mei a.s. om 12.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Bunschoten. De rouwdienst vangt aan om 11.00 uur in de Adventkerk, Gerbrandisingel, Spaken burg. Gelegenheid tot condoleance na afloop van de begrafenis in de zaal van bovengenoemde kerk. Onze zeer hartelijke dank voor alle medeleven en belangstel ling tijdens ae ziekte en na het overlijden van mijn lieve Man en onze Vader Klaas Bos Namens de familie R. Bos-Janssen Smilde, mei 1976, Kanaalweg 107. Dr. H. Lindemann Luwi Zonden 6Ouas Bewust ontspannen aoor autogene training Hp| boek over autogene training de praktische methode die u in staal stelt uzcil te bevriiden van spanningen en daa'uit voo'tgekomen psychische en Paperback I 14,90 Tel^etdmiweti fuuijtfmn Persoonlijkheidsvorming door oefening Wanneer zeflvè'trcuvven door opvoedingsfouten ot ande»srins met ot onvonedig lol sland komt. woiill men ge'emd in zgn ontoiooimgsmogeiijkheden Peter liiuster. diiccteur va psvchdiagnoshsch mshtui Keulen, helpt u daarme Paperback 117.50 hel I J VEEN - WAGENINGEN >0k he e o: ïrd DANKBETUIGING In die donkere verdrietige dagen waarin onze Addie zo plotseling overleed, en wij als familie onsD troostbaar voelden, zijn er zo veel mensen gewees* met ons meegeleefd hebben in ons verdriet, dalb daardoor wat getroost werden. e Het waren er zo veel en graag hadden we ieder pera te lijk bedankt, maar dat is onmogelijk. en Daarom langs deze weg nogmaals onze hartelijke d^g! D. Bruinsma M. A. Bruinsma-Vreugdenhil en kinderen. Monster, mei 1976. Zwartendijk 11. Da's Kaas voor lekkerbekken! Hollandse Kaas in 10 soorten, die beroemde kwaliteit van de mooiste weidegronden, nü als S0-Jaar Hema Feestaanbieding. Allemaal 25 cent per 500 gram goedkoper: Jonge Goudse, Jong Belegen Goudse, Belegen Goudse, Extra Belegen Goudse, Oude Goudse, Jonge Goudse Komijn, Belegen Goudse Komijn, Jonge Edammer,Belegen Edammer, Friese Nagelkaas. Vers van 't mesmmZo'n kwaliteit voor zo'n prijs, dat is de Hema. (Geldig t/m 5 juni, zolang de voorraad strekt). a

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8