iquatoriaal Guinee zucht onder harde dictatuur Slogan van CDU kan werken als een boemerang Links in Libanon stemt in met conferentie Sarkis ord ondertekent tndaag verdrag iet Sowjet-Unie ngolese rechtbank |>rdeelt huurlingen Vrijheid in plaats van socialisme Verjaardagsgeschenk voor VS EG verdeeld Omstreden Griekse wet goedgekeurd vee West-Afrikaanse ballingen in Nederland ^RTpAG 28 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 fei succes in verkiezingsstrijd JHINGTON (UPI, Reuter) President Gerald Ford zal laag het Amerikaans-Russisch verdrag ondertekenen, dat de dzame kernproeven regelt. Tegelijkertijd zal in Moskou het jag worden ondertekend door partijleider Leonid Breznjew. i gisteren door het Witte Huis bekend gemaakt. I veertien dagen geleden al zou terdrag zijn ondertekend, maar og f besloot toen de plechtigheid inbepaalde tijd uit te stellen, iel werd gezegd dat vanwege lische redenen" tot uitstel was n, maar algemeen werd aan- ien dat het te maken had met lerikaanse presidentsverkiezin- 'ord had op dat moment net zware nederlagen tegen zijn ;er Ronald Reagan in de voor- singen bij de Republikeinse geleden. Reagan trok vooral „er tegen de „slappe houding" entöe regering-Ford bij de onder- Devfclingen met de Sowjet-Unie. On- n. Bie omstandigheden leek het ken waarschijnlijk niet raadzaam i diflak voor de voorverkiezingen in en, Igan en Maryland) een verdrag zij Moskou te ondertekenen, irstidien heeft Ford zich aardig her- ffen in zijn race tegen Reagan. eci?zicht iAmerikaans-Russisch verdrag an vandaag zal worden onderte- verbiedt kernexplosies voor zame doeleinden boven de 150 Tl in. De belangrijkste bepaling is r dat de Amerikanen en Russen bij elkaar mogen komen oleren als er kernladingen voor doeleinden tot ontplof- worden gebracht. Tot nu toe irde de Sowjet-Unie altijd Ame- o .nse controleurs toe te laten. erlajdit akkoord van overigens vrij hete betekenis hebben de Sow- zl.JInie en de VS zeer lang onderhan- Het is te beschouwen als een jeisel van het eerste verdrag beperking van de strategische lening, het SALT I-akkoord. supermogendhcden werken iteeds aan een tweede verdrag ;trategische bewapening, maar jp bestaat nog maar weinig Typerend in dit verband is dat Senaat woensdag kkoord ging met de bouw van g nieuwe intercontinentale ra- ve*Tn van het type Minuteman-III. [deze uitbreiding van het aantal dekken de VS zich in feite in Pr het geval er helemaal geen w SALT-akkoord met de Sowjet- komt. De Senaat ging met over- ^.igende meerderheid akkoord de bouw van nieuwe Minute- Jei di :s I Bij dezelfde stemming bleef de Se naat bij het besluit dat dit jaar nog niet mag worden overgegaan tot de aanschaf van de nieuwe strategische bommenwerper, de B-l. President Ford noemde dit besluit van de Se naat „onnodig en onverstandig". Voorstanders van de B-l menen dat deze superbommenwerper een goede troef zou zijn bij de SALT- onderhandelingen met de Russen. De meeste senatoren vinden echter dat over aanschaf van zo'n duur wapen niet moet worden beslist in een woe lig verkiezingsjaar. Fords verkiezingscampagne staat er na de voorverkiezingen heel wat be ter voor dan ruim twee weken gele den. Drie van de zes staten die deze week op het spel stonden, wist Ford voor zich te winnen en dat leverde hem 78 gedelegeerden voor de partij conventie op. De president ligt wat gedelegeerden betreft nu weer voor op Reagan met 754 tegen 618. Deze voorsprong heeft Ford in belangrijke mate te dankén aan vice-president Nelson Rockefeller, die het eerder deze week voor elkaar kreeg dat de tot dan toe ongebonden gedelegeer den van New York zich in meerder heid achter de president schaarden. Het verrassende van dinsdag was dat Ford won in de zuidelijke staten Ten nessee en Kentucky. Juist in deze streken leek Reagan de beste papie ren te hebben. Daarnaast won de president ook in Oregon. De staten Nevada, Idaho en Arkansas waren met zeer duidelijke cijfers voor Reagan. Weer Church Bij de Democraten verrastte op nieuw de liberale senator Frank Church door in Oregon met groot verschil van Jimmy Carter te winnen. Church won (uiteraard) ook in zijn eigen staat Idaho eri heeft nu deze maand al drie voorverkiezingen ge wonnen. Daarmee heeft hij overigens nog maar een zeer klein aantal gede legeerden. Verreweg de meeste gede legeerden (ongeveer 880) heeft nog steeds Carter, die dinsdag geheel vol gens verwachting drie zuidelijke sta ten (Arkansas, Tennessee en Kentuc ky) won. In Nevada moest hij, ook geheel volgens de verwachtingen, de eer laten aan de Californische gou verneur Jerry Brown. door J. den Boef De Westduitse christen-democraten zijn de campagne voor de op 3 oktober te houden Bondsdagverkiezingen ingegaan met de slogan „Freiheit statt Sozialismus" (vrijheid in plaats van socia lisme), een wat minder onvriendelijke variant op de leus van de Beierse CSU-voorzitter Franz-Josef Strauss: „Freiheit oder Sozia lismus" (vrijheid of socialisme). Velen in de CDU zijn er echter niet gelukkig mee. Carl Albert, leider van het Huis van Afgevaardigden van de Verenigde Staten spreekt een dankwoord uit na het ontvangen van een gouden afdruk van de Magna Carta, één van de belangrijkste en oudste verdragen over de verhouding tussen de Britse koning en zijn onderdanen. Het Engelse parlement schonk deze afdruk ter ere van het 200-jarig bestaan van de Verenigde Staten van Amerika. De heer links op de foto is de Opperrechter Lord Elwin Jones en rechts de voorzitter van het Engelse Lagerhuis George Thomas. De gouden afdruk is linksonderaan te zien. BEIROET (UPI) De linkse partijen in Libanon zijn bereid in te gaan op het voorstel van president Elias Sarkis om te komen tot een ronde-tafelconferentie met alle groeperingen die betrokken zijn bij de burgeroorlog in Libanon. De linkse moslimleider Kamal Joemblat verklaarde dat de burgeroorlog binnen één maand voorbij zou kunnen zijn. Voorwaarden hiervoor zijn volgens hem het doorgaan van de conferentie en het bereiken van "politieke overeenstemming". De algemeen secretaris van de Ara bische Liga. Machmoed Riad heeft aan Sarkis gevraagd in te stemmen met het uitschrijven van een Ara bische conferentie over Libanon. Vol gens Riad is een Arabisch ingrijpen in Libanon dringend vereist om inter nationalisering van het conflict en buitenlandse interventie te voorko men. In het verleden hebben Libanon en Syrië zich verzet tegen voorstellen om de kwestie Libanon te bespreken in het kader van de Arabische Liga. Sarkis heeft nog niet geantwoord op het voorstel van Riad. De linkse en rechtse partijen in Liba non zijn tevreden over de gesprekken met Sarkis over zijn eigen conferen tie. Wel zijn er nog meningsverschil len over de agenda. Joemblat moest een afspraak met Sarkis afzeggen omdat onbekende schutters gisteren zijn zuster en nicht vermoord heb ben. Zijn zuster. Linda Al Atrasj, heeft zich nooit beziggehouden met de politiek. Een moord met politieke achtergronden wordt dan ook nage noeg uitgesloten. De rechtse falangis- ten hebben ontkend iets met de aan slag te maken te hebben. Of de moor den consequenties zullen hebben op het deelnemen van de linkse partijen aan de 'vredesconferentie is niet bekend. De zware gevechten in de Libanese hoofdstad tussen christenen en mos lims hebben weer ongeveer tachtig levens geeist. Het totaal aantal slach toffers van de burgeroorlog is hier door gekomen op 25.500. Bij de ge vechten zijn volgens een woordvoer der van de politie Russische Katoes- ja raketten gebruikt door de mos lims. Deze wapens hebben zij ver moedelijk gekregen van Palestijnse guerrillastrijders. Beschuldiging Het Egyptische dagblad Al Ahbar heeft de Syrische leiders ervan be schuldigd Palestijnen in Libanon te hebben vermoord. De krant zei dat zij een document hadden verkregen met orders van 'Syrische leiders in Damascus aan Syrische commando's in Beiroet om een plan tegen de Pa lestijnen uit te voeren'. Ook zou vol gens Al Achbar opdracht zijn gege ven om krachten aan te vallen van Fatah, de militaire vleugel van het Palestijnse vrijheidsleger PLO. De leider van de PLO Jasser Arafat heeft inmiddels Egypte dringend gevraagd om financiële, militaire en morele steun aan de PLO in Libanón. feu. ge?tDEN (Reuter, UPI, AP) Een revolutionaire srechtbank zal op 8 juni beginnen met een proces tegen len huurlingen uit Groot-Brittannië, Ierland eri de Verenigde len. Eén der verdachten heeft een Britse verdediger, de rest door de rechtbank toegewezen Angolese raadsman. Onder de lachten zou ook de beruchte huurlingenleider „kolonel Cal- zijn. ierechting zal gebeuren in een zaal met 300 zitplaatsen en |t rechtstreeks uitgezonden op en televisie. De volksrepubliek ila zal de wereld tonen dat onze Ibanken, binnen het kader van ivolutie, de wetten toepassen, die de raad van de revolutie zijn gekeurd en recht zullen spreken vereenstemming met universeel aarde beginselen, aldus de An te minister van justitie bij de (ondiging van het proces tegen juurlingen. izulleri de wereld tonen dat het iankelijke en soevereine volk Angola in staat is de misdadige bnetten van kapitalisme en im- ilisme te beoordelen", aldus de Iter. Angola houdt nog een ver zoek van de Britse regering om een waarnemer te mogen sturen in over weging. Een commissie van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid is al wel tot het proces toegelaten. Rhodesië Waarnemers in Rhodesië hebben ver klaard dat zwarte nationalistische guerrilla's deze week dichter dan ooit zijn opgerukt naar de Rhodesische. hoofdstad Salisbury. Zeker één groep strijders slaagde erin militaire pa trouilles en wegversperringen te ver mijden en een vakantieplaats op 50 kilometer van dc hoofdstad te berei ken. In een gevecht met de politie en het leger zouden twee guerrilla's zijn doodgeschoten. De Rhodesische au toriteiten hebben de berichten niet willen bevestigen. Vervolg van pagina 1 den anders wel hogere en evenwich tiger prijzen willen betalen voor grondstoffen die ze nodig hebben (koper), maar niet voor voor hen minder belangrijke produkten (jute). Nederland Het alleen maar kijken wat de moge lijkheden voor zo'n fonds zijn gaat Nederland niet ver genoeg. Ons land is met de „77" eens dat nu al. tijdens deze Unctad, moet worden afgespro ken dat zo'n gemeenschappelijk fonds er moet komen. Het stuk van de Europese Gemeenschap dat nu op tafel ligt heeft echter duidelijk de kenmerken van het compromis waarmee Nederland eerder deze week kwam. „Meer bleek niet moge lijk", zei minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking gister avond desgevraagd. West-Duitsland en Groot-Brittannië daarentegen vinden de vage bewoordingen van het EG-voorstel nog veel te ver gaan en hebben reserves aangetekend. Ons land deed daarop hetzelfde, maar dan wel in een andere richting. De Verenigde Staten zijn zelfs tegen het onderzoeken van de mogelijk heid tot onderhandelen en zijn daar op met een eigen voorstel gekomen. Daarin staat dat op zijn best gepraat kan worden over een gemeenschap pelijk fonds, maar Washington is fel tegen werkelijke onderhandelingen er over Deze twee voorstellen (dat van de EG, met reserves naar twee kanten en dat van de VS) zijn voor gelegd aan de „77". „77" tegen Het is waarschijnlijk dat het meren deel van de „77" zich tegen de voor stellen zal keren. Tegen het Ameri kaanse stuk zullen zij dat zeker doen, maar ook het stuk van de Europese Gemeenschap komt vol gens de meeste ontwikkelingslanden bij lange na niet tegemoet aan hun eisen. Enkele derde-Wereld-landen met name India en Brazilië staan er echter minder bezwaard te genover, zo bleek uit gesprekken ln de wandelgangen. Volgens minister Pronk zou het tac tisch verstandig zijn van de ontwik kelingslanden verzet tegen het voor stel van de Europese Gemeenschap op te geven. „Als ik lid van de „77" was zou ik dat doen. Op het ogenblik hebben zij van de rijke landen toch niet meer te verwachten. Als de Der de Wereld hiermee akkoord gaat ver wachten we dat Bonn en Londen over de streep worden getrokken en hun reserves opgeven. Voor mijn ge voel spreekt uit het voorstel van de Europese Gemeenschap de duidelij ke bereidheid te onderhandelen over de eis van de „77" om te komen tot een gemeenschappelijk grondstof- fenfonds. Het ziet er echter niet naar uit dat de ontwikkelingslanden zich in dat standpunt van minister Pronk kun nen vinden. In de hoop om toch nog tot overeenstemming te komen is een Mount Kenya-groep opgericht (naar het voorbeeld van de Hima- laya-groep op Unctad New Delhi en de Anes-groep tijdens Unctad Santi ago). Twintig van de aanwezige be windslieden (onder wie minister Pronk) proberen hierin in klein ge zelschap alsnog tot overeenstem ming te komen, met weinig kans op succes. Schulden Over een minder op de voorgrond springend onderwerp de schulden hebben de Negen nog wel een gemeenschappelijk standpunt we ten te bewaren. Voor ieder land in de Derde Wereld dat zijn ontwikkeling in gevaar ziet komen moeten vol doende en onmiddellijke maatrege len worden genomen, aldus de EG. in de vorm van meer hulp. maar ook door aparte schuldenregelingen, bij voorbeeld door een deel van de hulp kwijt te schelden. Nederland had graag een algemene schuldenrege ling gezien, maar heeft zijn zin niet gekregen. En ook hier gaat het EG- compromis voor de Amerikanen veel te ver en zullen zij met eigen voor stellen komen. Als een ontwikke lingsland in financiële moeilijkhe den raakt heeft het dat volgens de Amerikanen aan zichzelf te wijten en moet het niet rekenen op een tege moetkoming door de rijke landen. Op het verkiezingscongres van de christen-democraten, dat in de afge lopen dagen in Hannover werd ge houden, trad duidelijk aan de dag hoe groot de invloed van Strauss is op de gang van zaken binnen de CDU. Zijn leus (vrijheid of socialis me) zal weliswaar alleen in Beieren worden gebruikt, maar de slogan van de CDU in de rest van de Bondsrepu bliek (vrijheid in plaats van socialis me) lijkt zoveel op die van Strauss, dat talrijke kiezers nauwelijks onder scheid kunnen maken. Voor Helmut Kohl, die het als kanseliers kandidaat moet opnemen tegen de sociaal-democratische kanselier Hel mut Schmidt, is dat geen prettig vooruitzicht. Het is een publiek geheim dat ook Kohl met de slogan niet erg gelukkig is. Men neemt aan dat hij in de ko mende maanden alsnog zal proberen, er van af te komen. Intussen leggen verkiezingsstrategen van de CDU uit. dat de „Oder"-leus van Strauss vrij heid en socialisme met elkaar onver enigbaar acht, maar dat de „Statt"- versie van de CDU dat niet doet. Een voorbeeld: „als we zeggen dat we liever een Mercedes dan een Opel kopen, betekent dat toch niet dat een Opel geen auto is." Naar aanleiding van deze uitleg vraagt men zich on willekeurig af, waarom die dan toch wordt gebruikt. Pressie Een antwoord ligt voor de hand: de pressie van Strauss was zo groot, dat de CDU voor de zoveelste keer naar een compromis moest zoeken. Met het resultaat daarvan zitten vele ge matigde christen-democraten thans in de maag. Peter Lorenz, de voorzit ter van de Berlijnse CDU (die eind 1974 door terroristen werd ontvoerd, maar het er levend afbracht) vreest dat de van een harde confrontatie uitgaande slogan de kiezers zal af schrikken. En zijn collega Johann Baptist Gradl waarschuwde dat het niet opgaat, het socialisme te veroor delen „nadat juist in Berlijn de CDU zich in het verleden sterk heeft ge maakt voor een christelijk socia lisme". De gematigden zien het gevaar dat het moeizaam opgebouwde beeld van de „nieuwe CDU", waarmee Kohl kiezers uit het midden wil aan trekken die in 1972 nog op Willy Brandt en de liberaal Walter Scheel stemden, zal vervagen. Eén van hen is Richard von WeiszScker die een belangrijke rol speelt ln de Evange lische Klrche. Sommigen hebben al gewaarschuwd, dat de slogan „de kiezers naar de liberale partij (FDP of Vrije democratische partij) zal drijven". Merkwaardig genoeg is de CDU-leus nl. ook gericht tegen de FDP, die als kleine regeringspartner het sinds 1969 de SPD mogelijk zou hebben gemaakt om met het socia lisme te experimenteren. De FDP, die zich feller tegen zulke experi menten heeft verzet dan velen in de SPD lief was. kan uit de CDU-slogan profijt trekken. Strauss Kohl, die volgens opiniepeilingen zich in de gunst van een groot deel van het kiezersvolk lijkt te mogen verheugen, is er totdusver in ge slaagd, Strauss als sparring-partner van zich af te houden. Rainer Candi- dus Barzel verloor in november 1972 van Willy Brandt, omdat hij de ver kiezingscampagne samen met Strauss had moeten voeren. Vriend en vijand waren het daar over eens. Kohl zit nu echter met een ander probleem. waarmee overigens Strauss hem heeft opgezadeld: de slogan „Vrijheid in plaats van socia lisme" is een slag in de lucht, als zij gebruikt wordt tegen kanselier Hel mut Schmidt. Wat men hem ook in de schoenen kan schuiven, zeker niet de beschuldiging dat hij naar het soort socialisme streeft, waar Strauss het altijd over heeft. Zeker, Schmidt heeft het moeilijk met groepen in de partij, die marxis tische experimenten in de praktijk willen brengen. Hij heeft er echter nooit twijfel aan laten bestaan, dat hij daar niets van moet hebben. Dit laatste betekent niet, dat er niet meer geëxperimenteerd wordt en dat de ideeën van de initiatiefne mers daarvan helemaal geen invloed hebben. Het houdt echter wel ln, dat Kohl of hij wil of niet in zijn „twéekamp" met Schmidt op de ver keerde man wijst, als hij de sociaal democratische kanselier aan de kaak probeert te stellen als een rode rakker, die het gemunt heeft op de vrijheid van de Westduitsers. Kerende kansen Kohl zal dan ook wel vermijden. 2tch van een methode te bedienen, die als onsmakelijk kan overkomen. Strauss en diens medestanders zul len het hem echter niet gemakkelijk maken. En de sociaal-democraten en liberalen zullen zoveel mogelijk pro beren, de slogan tegen Kohl uit te spelen. De Westduitse christen democraten leken kort geleden nog op weg te zijn naar een overwinning in oktober, die hun de meerderheid in de Bondsdag zou kunnen bezor gen. Als Kohl zich niet los weet te maken van de voogdij van Strauss, kunnen de kansen echter keren. Vooral nu SPD en FDP pogingen in het werk stellen om hun onderlinge geschillen bij te leggen. ATHENE (Reuter) Het Griekse parlement heeft donderdag het om streden wetsvoorstel inzake het sta kingsrecht goedgekeurd, dat dinsdag in Athene aanleiding is ge weest tot bloedige rellen. De wet verbiedt naast politieke ook wilde stakingen. Het personeel van open bare nutsbedrijven mag pas gaan staken na een afkoelingsperiode van tien dagen. De unie van het democratisch centrum, stemde tegen het voorstel. De regeringspartij, de nieuwe demo cratische partij, die met 261 zetels een grote meerderheid heeft, steun de het echter. Een aantal amende menten. voorgesteld door de algeme ne vakfederatie, die niet achter de staking stond, werd aanvaard. De veiligheidsautoriteiten hebben woensdag 153 van de 190 tijdens de rellen gearresteerde personen vrijge laten. De 37 overigen zijn woensdag avond voorgeleid. De regering heeft de Panhelleense Socialistische Be weging en de communisten ervan beschuldigd tot de onrust te hebben aangezet. >r James Dorsey fsident Macias Nguema van Equatoriaal Guinee is de ergste dictator sinds Adolf Hitler. Zijn ïm is het meest gruwelijke in Afrika op dit ogenblik". Dit is het harde oordeel van twee Ingen uit Equatoriaal Guinee, Eya Nchama en Napo Peliko, die onlangs een bezoek aan ons I brachten. de verschillende stammen de belofte het parlement werden^ gearresteerd, aan het bestuur van het land te mo gen deelnemen. Een coalitie van vier partijen koos Francisco Macias Ngu- ema tot president van de republiek. ima en Peliko zijn leden van het raai comité van het Nationale t voor het herstel van de Demo- e (ANRD), de klandestiene oppo- van Equatoriaal Guinee. Zij be ien Nederland om contacten te in met Nederlandse politieke jjen en met de Nederlandse rege- et buitenland is weinig bekend het Westafrikaanse land Equa- al Guinee. Deze voormalige ise kolonie werd in 1968 onaf- ilijk. Bij de'onafhankelijkheid de vierhonderdduizend inwo- an Equatoriaal Guinee een pe- i van economische bloei en poli- I vrijheid tegemoet te gaan. mplot 168 werd de constitutie van het geproclameerd. Daarin kregen Maar binnen vier maanden na de onafhankelijkheid was van het rooskleurige beeld niets meer overge bleven. Nchama en Peliko vertellen, en ze verwijzen in dit verband naar publikaties van de Wereldraad van Kerken, dat het beeld begon te ver anderen met het ontdekken van een vermeend complot van de minister van buitenlandse zaken. Atansio Ndongo, tegen president Nguema. Details van het complot zijn nooit bekend gemaakt, maar Nguema greep de gelegenheid aan om zijn politieke tegenstanders uit te scha kelen. De regeringscoalitie werd ont bonden en in 1971 werd de grondwet buiten werking gesteld. De leden van Sommige werden ter plekke doodge schoten, andere stierven later in de gevangenis. Sindsdien is volgens Nchama en Peliko geen week voorbij gegaan zonder arrestaties en moorden. Nguema voert kortom een nauwe lijks voorstelbaar schrikbewind. In 1972 benoemde Nguema zich zelf tot president voor het leven. Nguema werd voortaan als een godheid voor gesteld. Standbeelden van de heili gen in de overwegend katholieke ker ken in het land moesten plaats ma ken voor afbeeldingen van de presi dent. De pers en de radio worden recht streeks door de president gecontro leerd. De bewegingsvrijheid is afge schaft. Wie van één dorp naar het andere wil reizen, moet daarvoor een speciale vergunning aanvragen. On der de bevolking heerst een sfeer van onderling wantrouwen, omdat het- nict bekend is wie voor het regiem van president Nguema als informant werkt en wie niet. Volgens een publi- katie van de Wereldraad van Kerken in 1974, werden velen vermoord om dat zij door familieleden bij de auto riteiten aangegeven werden. Angst en terreur vormen de basis van het huidige regiem in Equatoriaal Gui nee. Wanneer Nguema de hoofdstad Bata voor een bezoek aan andere delen van het land verlaat, wordt er als „voorzorgsmaatregel" een aantal politieke gevangenen terecht gesteld. Communicatie met de buitenwereld is er nauwelijks. In 1973 besloot Ngu ema tot beëindiging van het lidmaat schap van Equatoriaal Guinee van een groot aantal internationale orga nisaties, waaronder het CEPT, de in ternationale organisatie van de pos terijen. Hierdoor is het postverkeer tussen Equatoriaal Guinee en het buitenland vrijwel stil komen te staan w..nunicatie is alleen mogelijk via het diplomatieke verkeer of via reizi gers, meestal inwoners van Equato riaal Guinee die de dans wisten te ontspringen. Peliko vertelt dat hij sinds hij zijn vaderland in 1969 ver liet geen contact meer heeft gehead met Zijn familie. Failissement De dictatuur is overal in het maat schappelijke leven voelbaar. Econo misch staat het land aan de rand van het faillissement. De enigen die van daag op een vast inkomen kunnen rekenen zijn de president, het leger en de politie. „Equatoriaal Ouinee is een schaduw van zichzelf geworden. Wat eens een bloeiende economie was is nu een skelet", zeggen Ncha ma en Peliko. In 1967 was het bruto nationaal produkt in Equatoriaal Guinee één van de hoogste in Afrika. Het nationaal inkomen was driehon derd dollar per hoofd van de bevol king. Uit de omringende landen wer den gastarbeiders aangetrokken die voornamelijk in de landbouw en de bosbouw te werk gesteld werden. Het aandeel van Equatoriaal Guinee in de wereld-cacaoproduktie was bij na vier procent. In 1968 produceerde het land achtduizend ton koffie per jaar. De gemechaniseerde bosbouw exporteerde elk jaar 360 000 kubieke meter hout. Bovendien heeft Equa toriaal Guinee belangrijke mineraal- voorraden en zelfs uranium. Van daag is het beeld van Equatoriaal Guinee volledig anders. De produk- tie is in elkaar gestort. Transport. communicatie en handel liggen vrij wel stil; de werkloosheid heeft onge kende vormen aangenomen. Volgens Nchama en Peliko is de bevolking ondervoed en zijn de meest noodza kelijke goederen niet meer verkrijg baar. Veel goederen zijn op de bon en het spreekt vanzelf dat het rege- ringspersoneel bevoorrecht wordt, aldus de twee ballingen. Politieke druk De gastarbeiders zijn uit Equatori aal Guinee verdwenen. Niet alleen omdat er geen werk meer is. maar ook omdat de diplomatieke betrek kingen tussen Equatoriaal Guinee en zijn buurlanden een dieptepunt hebben bereikt. Met Gabon bestaan er grote grensconflicten. Nigeria heeft het regime van Nguema het doodschieten van elf Nigeriaoen niet in dank afgenomen. Bovendien heb ben de buurlanden een grote stroom vluchtelingen uit Equatoriaal Gui nee moeten opvangen. Ongeveer 25 procent van de totale bevolking is in de afgelopen Jaren naar het buiten land gevlucht. In Gabon verblijven zestigduizend vluchtelingen, in Ca- meroen dertigduizend, in Nigeria vijftienduizend en in Europa vijfdui zend. De ANRD, zo vertellen Nchama en Peliko. heeft met name activiteiten op het gebied van de informatie, de steun aan de vluchtelingen en het onder druk zetten van het regime van Nguema ontplooid. In Neder land spraken zij met leden van de vaste kamercommissie voor buiten landse zaken en met staatssecretaris van buitenlandse zaken Kooijmans. Kooijmans beloofde Nchama en Pe liko de mogelijkheden van het uitoe fenen van politieke druk op Equate, riaal Guinee om de mensenrechteA te eerbiedigen te onderzoeken. Dit zou volgens de twee ANRD-leden kunnen via het verdrag van Lomé. de overeenkomst van de Europese Gemeenschap met een groot aantal Derde-Wereldlanden. waaronder Equatoriaal Guinee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7