D#r. Van Veen:politiek /gehannes onverteerbaar" Akkoord over zout in Rijn:ongeloof lijk" Bloemenhovekliniek Sijna negentig procent er^an AR-kiesverenigingen rjóór de ene CDA-lijst Kamer wil de richtlijnen voor vervolgingsbeleid van woningkrakers weten Speciale wet om Beyers Naudé te treffen MO-voorzitter klaagt dat overheid bedrijven aan het lijntje houdt aSVesteringen Wegvervoerders vrezen Duits vergunningtekort Jongen in maag en rug gestoken Ontvoerders van willen 2 miljoen Een kleine stap vooruit, die jaren zal kosten Groot deel kosten voor Nederland WAlDAG 28 MEI 1976 v- BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (ADVERTENTIE) onze sociaal-economische redactie JSTERDAM Werkgeversvoorzitter mr. C. van Veen heeft egd dat het hele Nederlandse bedrijfsleven „het politieke pnnes" van het kabinet Den Uyl met het toegezegde ex- krediet voor levering van reactoronderdelen aan Zuid-Afrika Grenzen f niet te verteren zaak is. is op dit moment niet zeker. Nog minder of de leverantie door al dit politieke geharrewar nog zal door gaan," aldus mr. Van Veen. verliezen volstrekt ons gezicht n '>et buitenland als de overheid ijven die op grond van concrete ïggingen internationale ver dingen op zich nemen, alsmaar iet lijntje houdt, omdat men de sing, waartoe meii moreel en ik zelfs te zeggen ook juridisch iden is, niet durft te nemen," mr. Van Veen tot de algemene ïvergadering van het Verbond Nederlandse Ondernemingen, Amsterdam werd gehouden. -..O en-het gehele bedrijfsleven Volgens de heer Van Veen van de ^ieid, welke kleur die ook heeft, ^en herhaling van dit soort kno- 5P®Jèn koppen tellen in de toekomst ~Merwege blijft. Hij zei dat het ver- ."^wen van het bedrijfsleven in het Kenrd van de overheid de afgelopen in een geduchte knauw heeft ge in en hij hoopte dat het kabinet ien beslissing komt die men niet in in Nederland maar over de ild zou kunnen verstaan als: be- in halve gekeerd dan ten hele aald". irbi nt ng r l lenr NO-voorzitter maakte zijn op- t wkingen in het slotwoord van een mAissiedag, die geheel was gewijd br^de vraag wie er over de investe- èn moet beslissen. Volgens hem de ondernemers bereid tot een >rek. Maar dan wel op twee duide- voorwaarden. Het overleg moet functie hebben in het onderne- gsgebeuren en het moet geen po- Jce bijbedoelingen hebben. „Doen flat niet," aldus de heer Van Veen, i verzieken wij elk ondernemers- atief en gaat onze economie ten Ier in een wirwar van overheids- en vakbondsbureaucratie. Je kunt een onderneming niet besturen met op de ene knie een ambtenaar en op de andere knie een vakbondsbestuur der". Een tweede voorwaarde is de betrouwbaarheid die het overleg vraagt. Juist die betrouwbaarheid heeft volgens hem een geduchte knauw gekregen. „De betrouwbaarheid van de over heid als overlegpartner voor de be drijven en daardoor de betrouwbaar heid van Nederlandse ondernemin gen als partners in internationale transacties en projecten" zijn vol gens de VNO-voorzitter momenteel in het geding. Toezeggingen Sprekend over de pleidooien die er worden gevoerd voor meer invloed van overheid en vakbeweging op de investeringen, wees mr. Van Veen er op dat het bedrijfsleven anderhalf jaar geleden de overheid al heeft be naderd met de vraag of het gezien de politieke weerkaart in Nederland ten opzichte van Zuid-Afrika zinvol was mee te dingen naar opdrachten in het kader van de nieuwe kerncentrale. Het antwoord was: Onder bepaalde voorwaarden, ja. Na vervulling van die voorwaarden zijn duidelijk toe zeggingen verkregen. Daarbij is vol gens de heer Van Veen de exportga rantie een ambtelijk sluitstuk, waar voor de normen van zuiver technische aard zijn. „En toen kwam de opstand van de staatssecretarissen ter linkerzijde, die deze week bijna het kabinet over de reactorvaten deed struikelen". „Hoe het ook afloopt of het kabi net alsnog zijn woord houdt of niet !tdfi een verslaggever ertiN HAAG De AR-kiesverenigingen hebben in grote meerder- ermee ingestemd dat bij de volgende verkiezingen onder een tftal voorwaarden wordt uitgekomen met één CDA-lijst. Vóór nacfek 89,7 procent van het aantal stemmen van de kiesverenigin- parf, tegen 9,9 procent. de leden van de partijraad heb- sfnog eens gestemd over het voor- dat in een resolutie op 10 april al 1de partijraad was aanvaard, die partijraadsleden stemde wart voor de éne CDA-lijst, zo- Ie uitslag voor kiesverenigingen artijraad samen komt te liggen 1,6 procent voorstemmers en 12,1 jent tegenstemmers. derkerigheid; een grotere eensgezind heid in het beleid van de drie Ka merfracties. De ARP kan het kabi netsbeleid - voorzover zij dat heeft gesteund in de verkiezingscam pagne ten volle voor haar ver antwoordelijkheid nemen, hoewel het kabinet als zodanig geen inzet van de verkiezingen zal zijn. Over de vraag naar de grenzen van bemoeienis van de overheid, de vak bonden en de werknemers met de investeringsbeslissingen bestond er onder de VNO-leden weinig verschil van mening. Tegen vrijwillig overleg over algemene doelstellingen op nati onaal of regionaal niveau zijn er wei nig bezwaren, maar die bezwaren groeien snel naar mate het overleg gedetailleerder wordt en een meer bindend karakter krijgt. Tegen ver plichte informatieverschaffing aan overheid of vakbond ter zake van of absolute ge- of verboden van vesti ging, uitbreiding, inkrimping of over plaatsing bestond onder de deelne mers aan de gesprekken heftige weerstand. „Het enige forum waar je met kans op vrucht en rechtmatig over investe ringen kunt praten is de onderne mingsraad. maar ook dan geldt dat de ondernemer de uiteindelijke be slissing neemt," aldus een van de deelnemers. De vakcentrales FNV en CNV heb ben géén standpunt inzake wel of niet geven van kredietgarantie voor de order uit Zuid-Afrika. De centra les vinden dit een zaak voor de bon den in de betrokken bedrijfstak, dus de industriebonden van NVV, NKV en CNV. De industriebond NVV is tegen aan vaarding van de order door RSV, en ook tegen verlening van over- heidsgarantie op het exportkrediet. De bondsraad van deze NVV-bond heeft dit standpunt in november in genomen, toen sprake was van leve ring van reactorvaten. De bedrijfsle- dengroep van de Industriebond NVV was toen tegen de aanvaarding van de order. Vermoed wordt dat sindsdien de standpunten gewijzigd zijn, met name nu het thans niet meer gaat om levering van de reac torvaten zelf. De bondsraad van de NVV-bond heeft echter zijn standpunt nog niet gewijzigd. Wat het beleid van de bond wordt als de order toch wordt aangenomen door RSV. zal worden bezien zodra het zover is, aldus een woordvoerder van de industriebond NVV. Bij de industriebond NKV hebben de leden in het Waterweggebied zich uitgesproken vóór aanvaarding van de order vanwege de werkgelegen heid. Het beleid van de bond is ech ter steeds geweest dat Zuid-Afrika zoveel mogelijk geboycot zou moe ten worden. Wat de bond gaat doen als de order doorgaat, is nog niet besloten. Bij de industriebond CNV heeft de bedrijfsledengroep bij RSV het standpunt ingenomen: wij zullen ons niet verzetten tegen levering en pro- duktie voor deze order. De CNV'ers vonden dat in het algemeen werkne mers mee moeten beslissen over wat en voor wie wordt geproduceerd. Maar. stelde men, dat is ook niet gebeurd bij discutabele RSV-orders voor Perzië en Oostbloklanden. Men zag daardoor geen reden zich nu opeens wel te gaan verzetten nu het om Zuid-Afrika gaat. Het bondsbe- stuur van de industriebond CNV heeft geen officieel standpunt inge nomen. Men was verdeeld. Een meer derheid deelde het standpunt van de bedrijfsledengToep dat men zich niet tegen uitvoering van de order zou moeten verzetten. Dit standpunt was uit de tijd dat er nog sprake was van levering van reactorvaten. Een hoofdbestuurder van de CNV-bond vindt dat de regering de kredietga rantie van de VNU niet meer kan weigeren, na alles wat is toegezegd. Het Nederlandse bedrijfsleven zou internationaal onbetrouwbaar worden" Van onze Haagse redaktie DEN HAAG De Nederlandse weg vervoerders hebben staatssecretaris Van Huiten van verkeer en wa terstaat onder druk gezet om hem te laten bewerkstelligen dat de Duitse regering de Nederlandse vervoerders meer ritvergunningen geeft voor vrachten naar Duitsland. De wegver voerders vrezen deze zomer een groot tekort aan vergunningen, waardoor het vervoer op Duitsland zou kunnen stagneren. Ambtelijk overleg tussen Nederland en Duitsland leidde vorige week niet tot resultaten. De enige toezegging die de Nederlanders kregen was dat het verzoek zou worden voorgelegd aan de Duitse ambtgenoot van Van Huiten. Het NOB-wegtransport. de grootste Nederlandse beroepsgoede renorganisatie. heeft nu aan staatssecretaris Van Huiten ge vraagd ook druk uit te oefenen. Staatssecretaris Van Huiten over weegt bij een definitief negatief antwoord van Duitsland persoonlijk te gaan bemiddelen. Motie aanvaard hoewel Van Agt tegen was Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vindt dat minister Van Agt de richtlijnen bekend moet maken, die het openbaar ministerie hanteert bij het vervolgingsbeleid tegen woningkrakers. Een motie van het D'66-Kamerlid Imkamp, die dit vroeg, werd met 75 tegen 55 stemmen aangenomen. Voor de motie stemden de progressieve partijen (behalve De Gaay Fortman en Waltmans van de PPR) en de VVD. Van een verslaggever AMSTERDAM De vijftienjarige in Amsterdam wonende scholier M.J.B. is gisternacht ernstig gewond geraakt door messteken. De 21- jarige uitzendkracht R. wordt ervan verdacht de jongen met een mes in de maag en in de rug te hebben gestoken. Het slachtoffer zou in de woning van een kennis, die hij pas had verlaten, opmerkingen hebben gemaakt over het uiterlijk van de uitzendkracht E., wiens haar b.v. is gemillimeterd. De verdachte E. maakt volgens de politie deel uit van de zg. „Heli's Angels". B. is ernstig gewond opgenomen in het Wilhelmi- nagasthuis. Zij n toestand was zo ern stig dat hij gisteren nog niet kon worden gehoord. Minister Van Agt had zich vorige week fel tegen deze motie verzet. Hij is namelijk bang dat het vervolgings beleid strenger zal worden als hij de richtlijnen bekend zal maken, die de officieren van justitie volgen. Nu de regels geheim zijn, spreekt het open baar ministerie onderling namelijk in een aantal gevallen af, lagere straffen op te leggen dan maximaal toege staan. In sommige gevallen moeten ze hiervan echter kunnen afwijken. Als de richtlijnen bij iedereen bekend zijn, kan hiervan echter niet meer worden afgeweken, hetgeen volgens de minister vermoedelijk tot gevolg zal hebben dat er helemaal geen richtlijnen meer opgesteld zullen worden. En dat kan dan weer tot gevolg hebben dat het vervolgingsbe leid niet in alle delen van het land gelijk loopt en dat er zwaarder ge straft zal worden dan tot nu toe het geval is. De meerderheid werd door de argu menten van de bewindsman niet overtuigd en vindt dat het beter is voor de rechtszekerheid dat de richtlijnen wel bekend worden. Mi nister Van Agt is overigens niet ver plicht de motie uit te voeren. Ontwerp aanvaard Het wetsontwerp, dat het optreden van de justitie tegen woningkrakers gemakkelijker moet maken, werd overigens zoals verwacht aangeno men. De PvdA stemde, toen vrijwel al haar amendementen werden verwor pen, tegen het wetsvoorstel, evenals overigens D'66. PSP. CPN. PPR. D'66 (behalve Nootenboom) en de heer Huijsen. Als ook de Eerste Kamer akkoord gaat, zullen krakers, die na opdracht van de huiseigenaar weige ren het pand te verlaten, gestraft kunnen worden met een boete van maximaal tweehonderd gulden. Bo vendien kunnen de krakers door de politie het gekraakte huis uitgezet worden. Vervolg van pagina 1 van Bloemenhove worden beslist of er vandaag patiënten zullen worden behandeld of niet. Inmiddels duurt de bezetting van de kliniek voort. Het coördinatiecomité van de verschillende actiegroepen heeft een wachtdienstrooster inge steld voor een continue bezetting door elkaar aflossende ploegen. De sector welzijnswerk van de ABVA (Algemene Bond van Ambtenaren) waarbij zevenduizend mensen zijn aangesloten, heeft in een telegram aan bestuur, personeel en bezetters steun betuigd in de strijd om het behoud van de kliniek. Van onze parlementsredactie Fractieleider Drees jr van DS'70 zal minister Van Agt naar verwachting pas eind volgende week interpelleren over het justitiële beleid ten aanzien van de abortuskliniek Bloemenhove. Daarbij zal het vooral gaan over de maatregelen, of liever het ontbreken daarvan, tegen de actievoerders die daadwerkelijke sluiting van de kli niek door de justitie tot nu toe onmo gelijk hebben gemaakt. De Kamer besliste wel dat Drees met zijn inter pellatie moet wachten tot dat de Haarlemse rechter uitspraak heeft gedaan over het beklag dat door het bestuur van de kliniek is gedaan te gen de inbeslagneming. De Kamer vond het onjuist zich in deze zaak te mengen zolang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan. De uitspraak wordt uiterlijk woensdag a.s. ver wacht. (Zie ook pag. 5). september zal de AR- ,,Vold06ning r^jraad beslissen of is voldaan aan n'w: volgende voorwaarden: Over- 3ndltemming tussen de CDA- ners over de maatstaven, die in dienen als richtlijn bij de letsformatie; Het met inachtne- van deze maatstaven ruimte ipen voor een uit te spreken :eur of intentieverklaring op ba an programvergelijking en we- ARP-voorzitter De Boer zei met vol doening van de uitslag te hebben kennisgenomen. „Ik ben mij ervan bewust, dat het ,ja' van de kiesvereni gingen en de partijraad mee is gege ven vanuit het vertrouwen dat partij bestuur en partijraad zich zeer zullen inspannen om te bevorderen, dat aan de voorwaarden wordt voldaan. Daartoe is met de partners een ge meenschappelijke procedure afge sproken," aldus De Boer. Werkgroep Israël solidair met: het zionisme als nationale bevrijdingsbeweging van het Joodse volk de zelfbeschikking van het Joodse en Palestijnse volk Wordt lid 10,-) of abonnee op „Nabij" 12,50). Giro: 3121430, Amsterdam. Tel.: 020-949296. door een onzer redacteuren KAAPSTAD In de komende we ken wordt in het Zuidafrikaanse par lement gestemd over een ingrijpende vernieuwing en uitbreiding van de sinds 1950 bestaande wet op de on derdrukking van het communisme. Zuid-Afrika kent. verscheidene wet ten om de regering in staat te stellen op te treden tegen oppositie. De be kendste daarvan zijn de wet op de uitbanning van het terrorisme en die op de onderdrukking van het com munisme. De laatste jaren wordt het land echter steeds meer geconfron teerd met een christelijke oppositie die democratisch en geweldloos is en die daardoor niét opgeruimd kan worden aan de hand van de bestaan de wetgeving. Minister van justitie J. Kruger zei vorige week in het Zuidaf rikaanse parlement met zoveel woor den dat de nieuwe wetsuitbreiding hem in staat zal stellen tegen mensen als dr C. F. Beyers Naudé, de direc teur van het Christelijk Instituut, op te treden. In de uitgebreide wet, die getiteld zal zijn „wet op de bevorde ring van de staatsveiligheid" wordt elke maal als er in de vorige wet gesproken werd over het communis me of een communist, aan deze term toegevoegd; „of wie de staatsveilig heid of de openbare orde in gevaar brengt." Volgens de wet kan de politie iemand Ral<ricr»li mpicip dje hiervan verdacht wordt onmid- UCIglovH 1IIC19JC dellijk zeven dagen vasthouden, waarna de procureur generaal deze persoon tot twaalf maanden zonder proces kan detineren. De minister kan iemand aan de hand van de nieuwe staatsveiligheidswet een be perkte bewegingsvrijheid en een spreek- en schrijfverbod opleggen. Herhaaldelijk is Beyers Naudé er van regeringszijde van beschuldigd dat hij de staatsveiligheid in gevaar brengt. De nieuwe wet betekent een rechtstreekse bedreiging voor hem en voor andere leden van de christe lijke oppositie in Zuid-Afrika. De nieuwe wet zal tevens van toepassing zijn in Namibië. In een wetsartikel wordt de minister van justitie in het voorbijgaan de mogelijkheid gegeven, iemand te ar resteren van wie te verwachten is dat hij als getuige voor de staat zou kun nen worden gedagvaard, maar van wie gevreesd wordt dat hij niet tot het geven aan een belastend getuige nis tegen anderen bereid is. Het Zuidafrikaanse parlement krijgt in de komende weken voorts te be slissen over een wet. die het mogelijk maakt, permante parlementaire on derzoekscommissies tegen bepaalde personen of organisaties in te stellen.' die gerechtigd zullen zijn op eigen initiatief op te treden. MEXICO (UPI) De ontvoerders van Nadine Chaval, dochter van de Belgische ambassadeur in Mexico, vragen een bedrag van twee miljoen gulden voor de vrijlating van het 16-jarige meisje. Als dit bedrag van daag om vijf uur Nederlandse tijd niet zou zijn betaald, zou het meisje geëxecuteerd worden, dreigden de ontvoerders. De ontvoerders, leden van de ondergrondse communis tische „Liga van de 23ste septem ber", hebben hun eisen bekendge maakt in een briefje aan de ambassa de. In dit briefje verklaarden zij te vens dat de actie niet tegen Nadine. maar tegen haar vader André Chaval was bedoeld. Ambassadeur Chaval zou in een toestand van shock verke ren en Nadines moeder heeft in een televisieuitzending de ontvoerders gesmeekt 'het leven van onze dochter te sparen'. Volgens bronnen in Mexi co zal een hoge functionaris van het Belgische ministerie van buiten landse zaken naar Mexico komen om aan de zaak te werken. 'Arv/fmrrNTiri •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Door Hans Schmit DEN HAAG Het ongelooflijke, zo liet minister Westerterp dinsdagavond als eerste weten nadat hij uit Bern op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven was aangekomen, is gebeurd. Dat ongelooflijke betrof het feit dat die dag in Bern de ministers van de vijf Rijnoeverstaten overeenstemming hadden bereikt over een beperking van de zoutlozingen in de Rijn. Het tot stand brengen van dit verdrag is inderdaad de kwa lificatie ongelooflijk waard, gezien de lange onderhande- lingsweg die er aan vooraf is gegaan en de vaak onverzoen lijke standpunten die werden ingenomen. Hoewel al in 1972 op de eerste ministersconfe rentie over de Rijn in Den Haag een akkoord werd be reikt. gebeurde er niets om dat de Elzasser kalimijnen, die verantwoordelijk zijn voor veertig procent van de zoutvracht van de Rijn, geen kans zagen om. zoals was af gesproken, de helft van het door hun geloosde zout bo vengronds op te slaan. De afgelopen jaren werd ech ter een andere oplossing ge vonden: het zout kan in kalksteenlagen op een diepte van 1800 meter worden gespo ten. Maar hoewel in Parijs, waar begin april de derde mi nistersconferentie over de Rijn werd gehouden, wel overeenstemming kon wor den bereikt over het te rugdringen van de chemische vervuiling, sprongen de on derhandelingen over de zou- topslag af op de financiering van het project. Minister Wes terterp eiste toen dat nog vóór eind mei verder zou wor den gepraat, hetgeen dan toch heeft geresulteerd in een verdrag. In het verdrag. dat waarschijnlijk samen met het Chemieverdrag in het najar zal worden getekend, wordt overeengekomen dat de Fran se kalimijnen de Helft van het zout dat zij lozen, in de grond zullen spuiten, oftewel zestig kilogram chloride-ionen per seconde. Dat komt neer op 98,8 kilogram keukenzout per seconde Deze hoeveelheid zal in drie fasen van elk twintig kilogram worden bereikt Dc eerste fase. waarbij de instal- latie voor de inspuitingen moet worden gebouwd, zal 67 miljoen gulden kosten. Hier bij zijn ook exploitatiekosten begrepen en daar nu weiger den West-Duitsland en Zwit serland aanvankelijk ook maar één cent voor op tafel te leggen Uiteindelijk werd toch over eenstemming bereikt: het be drag wordt binnen drie maan den na het tekenen van het verdrag aan Frankrijk be taald. waarbij Nederland 34 procent (ongeveer 23 miljoen gulden) voor zijn rekening neemt. Frankrijk en West- Duitsland elk 30 procent en Zwitserland zes procent. Over deze verdeelsleutel was al in 1972 overeenstemming be reikt. De kosten voor de vol gende fasen zullen later wor den opgemaakt. Die fasen zullen in ieder geval worden uitgevoerd. want hoewel Frankrijk aanvankelijk daar toe geen garanties wilde ge ven. is de uiteindelijke hoe veelheid van zestig kilogram per seconde toch in het ver drag opgenomen. Met alleen de afspraak de lo zingen van de Franse kalimij nen te halveren, zou weinig zekerheid zijn verkregen dat ook inderdaad de zoutvracht. die de Rijn met zich mee draagt. bij binnenkomst bij Lobith zou verminderen. Want Zwitserland en West- Duitsland zorgen voor zestig procent van deze zoutlast en hadden laten weten vanwege de groei van de industrie en de bevolking méér zout te wil len gaan lozen. In Bern echter werd deze drei ging weggenomen- ieder land mag niet meer zout in de Rijn lozen dan in 1972 Indien een lozing op de ene plaats wordt verhoogd, moet die in dat zelfde land elders met een zelfde hoeveelheid worden verlaagd. De hoeveelheden per land zullen worden vastgelegd in een bijlage van het verdrag. overigens kan niet worden verwacht dat de gevolgen van het verdrag nu al direct merkbaar worden voor bij voorbeeld tuinders in het Westland, die veel schade on dervinden van het zout in het Rijnwater, en de waterlei dingbedrijven. Want wanneer het verdrag in de herfst van dit jaar wordt ondertekend, moet het naar de vijf landen om door de parlementen te worden geratificeerd. Dat zou in de tweede helft van 1977 kunnen zijn gebeurd, maar dan moeten de parlementen wel meewerken. Stapje Vervolgens zullen de Fransen de installatie moeten bouwen en daar is ook nog anderhalf jaar mee gemoeid. Op zijn vroegst kan dan in het voor jaar van 1979 worden begon nen met de injectie van twin tig kilogram per seconde, ofte wel ongeveer zes procent van het zout dat in de Rijn wordt geloosd. Daarbij komt dat. zelfs als deze stap vooruit geheel zal zijn gezet, het nog altijd maar een kleine stap is. De vijf Rij noeverstaten hebben vastge steld dat moet worden ge streefd naar een zoutgehalte van maximaal tweehonderd miligram chloride-ionen per liter Rijnwater die Nederland binnenstroomt. In keuken zout vertaald is dat 330 mili gram per liter. Maar hoewel de zoutvracht zal worden te ruggebracht. wordt waarschijnlijk door deze overeenkomst die streefgrans van tweehónderd miligram per liter toch nog wel over schreden. Nu schommelt de hoeveelheid chloride-ionen tussen de 220 en 280. afhanke lijk van de hoeveelheid water die de Rijn afvoert Overigens doet dit vooruit zicht weinig af aan de tevre denheid van minister Wester terp over het bereikte ver drag. Want de keus voor Ne derland ging uitsluitend tus sen deze kleine stap vooruit of helemaal niets, hetgeen on getwijfeld een verdere ver slechtering van het Rijnwater had betekend Nieuwe regelingen voor toedienen van diergeneesmiddelen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee en staatssecretaris Hendriks hebben bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend waarin scherpere maatregelen worden aangekondigd voor het toedienen van diergenees middelen. Het wetsontwerp is be doeld als vervanging van de antibio- ticawet van 1964, die volgens de be windslieden een aantal ongewenste praktijken niet afdoende kon be strijden. In die antibioticawet was bepaald dat veehouders alleen bij een dieren arts antibiotica, hormoonprepara ten. en andere sterkwerkende dierge neesmiddelen konden krijgen. Uit gangspunt was dat er door onwettig gebruik van deze middelen onaan vaardbare stoffen in vee- en zui- velprodukten konden komen en dat daardoor de export ernstig geschaad zou kunnen worden. In dc nieuwe wet wordt het bestaan de stelsel van legitimatiebewijzen voor handelaren in diergeneesmid delen vervangen door een vergun ningenstelsel. Ook voor de fabrikan ten. is er een dergelijk stelsel. De fabrikanten en handelaren mogen de geneesmiddelen allen aan elkaar verkopen en aan dierenartsen apo thekers. diergeneeskundigen en we tenschappelijke instellingen. Onder zekere beperkingen mogen ze ook worden verkocht aan veeverloskun digen en castreurs. De genoemde ko pers mogen de middelen door gaans slechts op recept weer door verkopen aan de houders van dieren Koningin krijgt uitnodiging voor bezoek Suriname Van een verslaggever PARAMARIBO De Surinaamse premier Arron zal koningin Juliana maandag a.s. uitnodigen voor een staatsbezoek. Dat heeft de rijksvoor lichtingsdienst in Paramaribo mee gedeeld. Arron zal in Den Haag op 1. 2 en 3 juni besprekingen voeren met de re gering in Den Haag. Rita Ik wil je iets geven, wat ik al lang had willen doen. Welke hand wil je hebben?" Vrijdag 28 mei vanaf 15 00 uur houdt de auteur in gezelschap van F Behrendt en Opland zijn boek ten doop bij Scheltema. Holkema. Vermeulen BV. Spui 10a. Amsterdam 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3