I Gereformeerde steun aan racismefonds opgeschort Vandaag Vrijgemaakte jeugd en evangelisatie Leiding hervormde kerk bezorgd over welzijnswerk Onze adressen: Gemeentelid zijn is niet: je laten bedienen Kapel op Schiphol Martin Heidegger VOORBIJGANG— VRIJDAG 28 MEI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWA|DAC Van een onzer verslaggevers LEUSDEN De gereformeerde synode heeft zich losgemaakt van het speciale fonds van het programma tegen rassenwaan van de Wereldraad van Kerken. Uit het fonds werden de afgelopen jaren uitkeringen gedaan ten behoeve van groepen die metterdaad verzet bieden tegen racisme. Wel stelde de synode zich opnieuw achter de algemene doelstellingen van het programma tot bestrijding van rassenwaan (PCR». Het PCR is ontstaan na de assemblee van de wereldraad in 1968 in Uppsala. Het speciale fonds diende om de verbon denheid van de kerken, met de be strijders van rassenwaan uit te druk ken. De bijdragen werden aan groe pen gegeven om daarmee humanitair werk te verrichten. Omdat de kerken deze groepen volstrekt serieus wilde nemen, zagen de kerken evenwel af van formele controle op de besteding. Enkele van de begunstigde groepen hebben bij hun activiteiten soms ge weld toegepast of menen dat geweld soms onvermijdelijk Is. De we reldraad van kerken heeft echter nooit voor geweld gekozen, ook al bleven de verwijten van die aard toe stromen. In 1974 sprak de gereformeerde syno de zich officieel ten gunste van het PCR uit. De synode beval de kerken en kerkleden aan. bijdragen aan het speciale fonds te geven op een speci aal gironummer van het algemene diakonale bureau. Breuk De gereformeerde deelneming aan het PCR veroorzaakte verschillende reacties in Zuid-Afrika. De blanke gereformeerden, verenigd in de Ne derduitse Gereformeerde Kerk in Suid Afrika (NGKerk) dreigden de Nederlandse zusterkerken met een breuk. Vorig jaar november wees de gereformeerde synode het ultima tum dat de NGKerk had gesteld van de hand en besloot zij niet terug te komen op het eenmaal genomen be sluit. Afgevaardigden van de niet- blanke gereformeerde kerken uit Zuid-Afrika pleitten voor handha ving van de gereformeerde steun aan het PCR. In een verklaring zei de zwarte gereformeerde kerkleider ds S. Buti sr. dat afwijzing van het PCR door de zwarte gereformeerden in Zuid-Afrika beschouwd zou worden als een capitulatie van de Nederlan ders voor de blanke gereformeerden ten koste van de slachtoffers van rassenwaan. De blanke NGKerk beschuldigde de Nederlanders er van onvoldoende re kening te houden met de angst van de blanken in Zuid-Afrika en de NG synode besloot tot een breuk in de relatie met de Nederlandse zuster kerk. wanneer deze laatste niet zou breken met het PCR. Dit ultimatum werd enkele malen uitgesteld, in laatste instantie tot de vergadering die de gereformeerde synode afgelo pen dinsdag en woensdag aan het onderwerp wijdde. Trouw Dinsdag werd in de avonduren dui delijk dat ongeveer de helft van de synode trouw wilde blijven aan het gegeven woord. De andere helft vond dat er aanleiding was. op het besluit van 1974 terug te komen. Deze patstelling kwam tot uitdrukking in een zogenaamde stempeiling. die uitwees dat 34 stemmen voor en 32 tegen het PCR waren. De leiding van de synode ontwierp daarom een tus senvoorstel. waarin deze patstelling tot uitdrukking werd gebracht. In dit voorstel werd aan de ene kant gezegd dat de synode blijft staan achter de algemene uitgangspunten van het PCR. maar anderzijds niet aan de kerkleden wil aanbevelen, bij te dragen aan het speciale fonds. Wie echter toch wil bijdragen kan dat blijven doen via het bestaande giro nummer. Voorts besloot de synode overleg te openen met de wereldraad van ker ken of er voor de gereformeerden een andere weg gevonden kan worden voor steun aan de strijd tegen de rassenwaan dan via het speciale fonds van het PCR. gezien de relatie die de Nederlanders met de blanke en niet-blanke gereformeerden in Zuid-Afrika hebben. GOS In het besluit van de gereformeerde synode staat verder dat de Nederlan- UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kannen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Onheus In TROUW van 25 mei las ik uw commentaar „Onheus". In verband hiermee en ook vanwege de hele al- faire rondom de krediet-garanties voor leveringen aan Zuid-Afrika. het volgende commentaar: In onze Va derlandse Geschiedenis tijdens de moeilijke periode 1585-1587 speelde de kwestie van onze handel op Span je. waarmee de door de Unie van Utrecht verenigde Zeven Nederlan den een oorlog voerde op leven en dood. Leicester wenste deze leveran ties aan de vijand te verbieden, op principiële gTonden. en als hij zijn zin had doorgezet, had wellicht Enge land onze handel op Spanje overge- nomen.De redelijke regenten boden zoveel tegenstand, dat Leicester naar Elisabeth I van Engeland terugkeer de. In 1588 onstond de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en be gonnen onze roemruchte tien jaren, door Fruln zo meesterlijk beschre ven. De geschiedenis herhaalt zich niet. maar toch. Amsterdam G. Dozcman Nieuwe haring De nieuwe haring is weer aan wal. en prompt, zoals we dat elk jaar lezen, weer van prima kwaliteit. De prijzen liegen er trouwens niet om. Maar waren ze dan nog maar te genieten, ik had er 't vele geld nog wel voor over. Zo'n tien Jaar geleden, voordat de ..haringwormpjes" waren uitge vonden. waarvan onze voorouders geen weet en ook geen last hadden, en de bereidingswijs is veranderd, at ik er globaal zo n 500 per jaar. thans uit verveling misschien nog 2 of 3. Vroeger was de haring een lust voor 't oog: één stuk zilver, mals en smeuig en heerlijk ziltig van smaak. Thans: afzichtelijk, doods, stijf, hard. smakeloos! Abcoude Joh. C. Janssen Ongeloofwaardig Israël, dat internationaal steeds geï soleerder komt te staan en vooral door progressieve krachten in de AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 steek wordt gelaten, wordt bijna ge dwongen contacten te onderhouden met Zuid-Afrika. Pas geleden oefen de minister Boersma daar kritiek op uit. Als hij daarbij Israël alternatie ven geboden had. zou dat terecht geweest zijn. Helemaal ongeloof waardig wordt hij, als hij vlak erna het been stijf houdt bij Nederlandse (kem)leveranties aan Zuid-Afrika. Israël is blijkbaar weerlozer, dan de Nederlandse ondernemers. Utrecht C. M. Kooyman Hart van Rotterdam In het verhaal van Huib Goudriaan over de binnenstad van Rotterdam in Trouw van zaterdag 22 mei. waar in de zaken voor een groot deel goed worden samengevat, zijn enkele din gen vergeten. Wat Goudriaan misschien niet weet is dat de stoot tot de kritiek op de Rotterdamse wederopbouw niet is gegeven door prof. dr. R. Wentholt en zijn boek uit 1968 en ook niet door studenten van de Delftse TH. zoals de legende wil. maar door een film van de Rotter damse cineast Jan Schaper uit 1965. Deze film. „Stad zonder hart", is door de televisie uitgezonden en sloeg in als een bom. Vanzelfspre kend vielen de heren autoriteiten de film onmiddellijk aan. maar de be volking „pakte" de film en sindsdien is het begrip „hart van Rotterdam" gemeengoed geworden, zozeer zelfs dat elke stunt van de overheid verge zeld gaat van „hartekretenbij de opening van de Doelen was het „Rot terdam heeft zijn hart terug" en nu bij de Binnenstadsdag heet het dat „Rotterdam zijn hart terug wil." Wie na wil gaan als eerste openlijk kri tiek durfde uiten op de tot dan heili ge opbouwkoe in Rotterdam en sug gesties gaf (zoals woningen in de binnenstad, koopavond, bomen enz.) die later zijn overgenomen, kan te recht bij het gemeente-archief aan de Mathenesserlaan. waar al twaalf jaar een kopie wordt bewaard van de film „Stad zonder hart", destijds ver guisd. maar al tien jaar een bron van inspiratie voor alle hoogmogenden. die zich met Rotterdam menen te moeten bemoeien Rotterdam Hans de Ridder. Filmproduktic Naschrift redactie Mogelijk dat ik Jan Schaper geen recht heb gedaan en de invloed van zijn film heb onderschat. Het is mij echter bekend dat de kritiek van Wentholt in kringen van stedebouw kundigen landelijk meer invloed heeft gehad dan bekend is. Overi gens waren de na-oorlogse kaalslag manie. miskenning van de waarde van oude binnensteden en vergodde lijking van het verkeer Europese ver schijnselen. voortkomend uiteen be paalde tijdgeest en is ook het huidi ge beleid om weer woningen terug te brengen in de binnenstad niet „Rot terdams". maar een in geheel Euro pa aanwezig verlangen naar herstel van de veelvormigheid van de bin- IWn!Ud H. Goudriaan ders er bij de blanke gereformeerden op aan dringen zich te stellen achter het besluit van de gereformeerde oe cumenische synode (GOS) dat ge mengde huwelijken toelaat en pleit voor gemeenschappelijke kerkdiensten van verschillende ras- sengroepen. Aan de blanke gerefor meerden wordt ook gevraagd zich in woord en daad ondubbelzinnig te keren tegen rassendiscriminatie in het kerkelijke, sociale en politieke leven van Zuid-Afrika. De gerefor meerden zullen trachten, zo moge lijk samen met de hervormden, in gesprek te komen over deze kwestie met de verschillende gereformeerde kerken in Zuid-Afrika De synodale uitspraak kwam tot stand nadat eerst nog door ds. D. H. Borgers uit Den Ham was getracht een volledige breuk met het PCR tot stand te brengen. Deze poging ver wierf toch nog elf voorstemmen, maar werd overigens verworpen. NGKerk Nadat het besluit van de synode tot opschorten van de aanbeveling van het fonds was genomen, kreeg de afgevaardigde van de NGKerk. dr. F. O'Brien Geldenhuys. het woord. Hij vatte het besluit op als een uitgesto ken hand naar de blanke NGKerk. zodat deze de verbroken band weer kan opnemen. Zover is het echter nog niet. Dr. Geldenhuys zei dat hij geen mandaat had meegekregen om te kunnen beloven dat het tussen de Nederlandse en blanke Zuidafri- kaanse gereformeerden weer goed zou komen. Hij wees er op dat de breuk met de Nederlanders ook ver schil, van inzicht ten aanzien van de leer als oorzaak had. Hij leverde kri tiek op de manier waarop de Neder: landers met de zaak-Kuitertzijn om gesprongen. Liever hadden de Zuid- afrikanen gezien dat de Nederlan ders daar het mes ingezet zouden hebben. „U gaat daarin een andere weg dan wij", zei dr. Geldenhuys. „Er moet behalve judiciële (oordelende) tucht ook justitiële (veroordelende) tucht worden toegepast." Hij zei te hopen dat zijn eigen land niet in hetzelfde geestelijke vaarwater te recht zou komen als waarin Neder land in terecht gekomen is. Om deze reden sprak hij zijn bezorgdheid uit over het geestelijk klimaat waar stu denten „met hun ongevormde geest" aan Nederlandse theologische oplei dingen mee in contact zouden kun nen komen. In een verklaring zei het synodelid M. van den Heuvel uit Kamperei land, daarin bijgevallen door enkele andere synodeleden, dat het een zwarte dag voor de Nederlandese ge reformeerden was, omdat de synode inzake de strijd tegen rassenwaan de daad van het woord heeft geschei den. Hij verweet aan degenen, die nu de weg naar het speciale fonds (ge deeltelijk) hebben afgesloten, dat zij in gebreke zijn gebleven bij het aan wijzen van een andere mogelijkheid voor bestrijding van de ras: enwaan. Van een onzer verslaggevers SPAKENBURG - In de Westerkerk te Spakenburg hadden gisteren Jon geren uit de vrijgemaakte gerefor meerde kerken (buiten verband) een ontmoetingsdag met als thema: op je plaats in de gemeente. Een van de inleiders was de Groningse christe lijke gereformeerde predikant dr T. Brienen, die zijn gehoor voorhield dat het lidmaatschap van de ge meente van de Heer niet inhoudt dat je op een luie stoel gezet wordt om je te laten bedienen of tegen enige be taling te consumeren wat Je wordt voorgezet Dr Brienen betoogde: je bent lid van de gemeente om wat te doen. Elke positie bij de Here Jezus betekent ook een funktie. Zonder voorbij te willen zien aan onze taak in en je gens de wereld, ging het op deze ontmoetingsdag met name over de taak. ook van de jongere, in de eigen kerkelijke gemeente Daar heeft Christus ons neergezet, daar wil hij ons gebruiken. Dr Brienen: Binnen de gemeente vu ren we elkaar aan tot trouw en goede werken, bouwen we elkaar op in het geloof, troosten we elkaar, bidden we voor elkaar en leren we elkaar in alle wijsheid enz. Zo bloeit de veelzijdig heid van de onderlinge dienst voor ons open. Zo krijgen de hoogmoeds- trekjes van mijn hart minder kans en heb ik minder last van de vraag of ik wel werkelijk geloof heb. want uit de werken wordt mijn onderlinge dienst der liefde in al zijn veelvormi ge mogelijkheden. Het levend lid van Christus zijn manifesteert zich in de dienst en gemeenschap aan de andere leden van Zijn lichaam. Dit alles mogen we met elkaar doen. in goede verstandhouding en samen werking. We doen het binnen be staande kaders van ons gemeente lijk leven, binnen de samenkomsten, verenigingen, commissies en krin gen. En wrat we op het grondvlak van de plaatselijke gemeente leren, dat brengen we dan ook In het vlak van het bredere kerkelijk leven cn in de toenadering van bijbelgetrouwe ker ken in praktijk. Aldus dr Brienen van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het moderamen (dagelijks bestuur) van de hervormde synode is voornemens, zich tot de regering te richten om haar zijn zorgen kenbaar te maken over de plaats van de levensbeschouwing in het welzijnswerk. ADVERTENTIE Deze toezegging deed de assessor (plaatsvervangend praeses) van de synode, ds. L. de Liefde uit Vlissin- gen, gisteren op de drukbezochte bondsdag van de hervormd- ;ereformeerde jeugdbonden (HGJB). Deze bonden, die het jeugdwerk in het rechterdeel van de hervormde kerk behartigen, hebben in hun jaar verslag 1975. dat dezer dagen ver schenen is. hun zorg uitgesproken over de subsidiepolitiek van de huidi ge regering ten aanzien van het con fessionele jeugdwerk. Dergelijke zor gen leven ook in andere confessionele jeugdorganisaties, en ook niet alleen in het jeugdwerk. „Van alle kanten komen de vragen over de levensbeschouwelijke ach tergrond van het welzijnswerk op de synode af," aldus dr. De Liefde. Hij vond het zaak. niet op eigen houtje als organisaties, maar gezamenlijk als kerk zich hierover tot de regering te richten. „Uw zorgen zijn ook onze zorgen," aldus ds. De Liefde. Op deze bondsdag van de HGJB stond Israël centraal. Dat een nieuwe Kerken roepen Den Haag op tot ,nee' inza ke kredietgarantie van een onzer redacteuren AMERSFOORT Het moderamen van de raad van kerken biedt in een gegeven, dat de vraag naar de Messi- visie op Israël in de kring van de gereformeerde bond baanbreekt, bleek duidelijk uit de toespraak, die ds. C. Trouwborst uit Benschop 's middags hield. „Lees de profeten ten aanzien van de toekomst van Israël en vergeestelijk ze niet. God laat zijn volk niet schieten," aldus ds. Trouw borst. Hij ging uit van de vraag, die de discipelen Christus vlak voor zijn hemelvaart stelden: „Heere, zult gij in deze tijd aan Israël het koninkrijk weder oprichten?" Eenwenlang is dit opgevat als een domme vraag van de discipelen, die nog niet doorhadden, dat Christus' koninkrijk niet aards, maar geestelijk was. Maar volgens ds. Trouwborst was de vraag van de discipelen geheel wettig. Christus' toekomst bestaat juist in „het op richten van het koninkrijk aan Is raël". Heel het oude testament is daar vol van. Wel geldt Christus' antwoord aan de discipelen ook ons nu nog. dat het ons niet toekomt, de tijden en gele genheden te weten, die de Vader in zijn hand gesteld heeft. Wij kunnen niet. zoals allerlei sekten. Gods plan met Israël uit de geschiedenis als uit een spoorboekje aflezen. Maar wel is de vervulling van Gods beloften thans in een stroomversnelling geko men. groter dan ooit tevoren, aldus ds. Trouwborst. Volgens hem werkt de Heilige Geest f\VPT*lpHPT"l sinds de Jom-Kippoeroorlog op onge- v ÏCIICII kende wijze in Israël. Dat eigen kracht toen faalde, heeft zo'n schok Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Marx voor de poorten van Rome. Zo komt het CDA tot stand Gesina van der Molen en de rijke jongeling Unctad: listen cn lagen van de rijke lan'den. Ondernemers optimistisch over toekomst van Zuid- Afrika ■(t Jonge en oude schrijvers en het leed van de wereld. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES:.... PLAATS:. TEL.NR.:.. ab.prijs 28,50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan: Antw.nummer 1776, Den Haag. Bel len mag ook: 070-512111. Ook in d< losse verkoop. brief aan regering en parlement en kele overwegingen aan. terzake van de kredietgarantie voor de levering van onderdelen van twee kerncen trales door Nederlandse bedrijven aan Zuid-Afrika. De raad herinnert er aan dat de Wereldraad van kerken aan alle re geringen verzocht heeft te voorko- as springlevend is geworden. Zelfs de tophits zijn de laatste maanden in Israël vol van de gedachte, dat de Messias zal komen en dat het dan vrede zal zijn. Uit de collecte op deze dag werd drieduizend gulden beschikbaar ge steld voor de actie Kerk voor Israël. men dat aan Zuid-Afrika kerncen- Tevens werd deze dag „De Wind- trales geleverd worden. Vanuit een christelijk humaan denken moet. zo zegt de raad van kerken, solidariteit met de zwarten voorop staan. roos"-actie afgesloten. De opbrengst. 41.300 gulden, is bestemd voor het jongeren-evangelisatiecentrum „De Windroos" te Sluipwijk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Vertel, als je evangeliseert, nooit halve waar heden. Spreek niet alleen over een „goede God", want de bijbel zegt ons, dat God ook een verterend vuur is. Zulke dingen verzwijgen betekent de mensen bij de neus nemen." Dat zei ds. J. Meilof uit Zwijndrecht op de door 3500 jongens en meisjes bezochte bondsdag van de Neder landse bond van (vrijgemaakte) gere formeerde jongelingsverenigingen, waarop dit jaar zending en evangeli satie een speciaal accent kregen. Ds Meilof gaf in zijn rede allerlei praktische wenken voor het belijden naar buiten, zoals: probeer niet alles in één gesprek af te werken, bedenk, dat je een levend mens voor je hebt. erken, dat je zelf een gebrekkig mens bent die van genade moet leven, ge bruik overigens een woord als genade niet, zonder het onmiddellijk uit te leggen. Veel mensen evangeliseren, terwijl zij Gods verbond en de kerk systematisch verzwijgen, aldus ds. Mcilof. Zij stellen zich tevreden met ..zielen te winnen voor Jezus" en de kerkvraag doet er niet toe. Maar. aldus hield hij de vrijgemaakte jeugd voor. hoe kun je het evangelie door geven. zonder te tonen waar God het in deze wereld in deposito heeft gegeven? Ds D. Nieuwenhuis uit Vollenhove activeerde de jeugd voor het zen dingswerk. „Het meeleven met de zending is niet een zaak van liefheb berij. maar opdracht voor ieder kerklid." aldus ds. Nieuwenhuis. die in dit verband blij was met de ver schijning van ht nieuwe vrijgemaak te zendingsblad „tot de einden der aarde". Voorzitter Tijdens deze bondsdag droeg ds. G. Zomer uit Zwolle het voorzitterschap van de jongelingsbond over aan ds. D. Grutter (36) uit Drachten, die op de huishoudelijke vergadering, woensdag, gekozen was. Bij zijn af scheid herinnerde ds Zomer eraan, dat hij voorzitter werd in 1970, toen de bond juist een zware crisis had doorstaan. „Door Gods genade mo gen we nog gereformeerd zijn." zei hij en hij wenste zijn opvolger toe. dat ook deze het „gereformeerd" in de naam van de bond tot zijn recht zou doen komen. Op de huishoudelijke vergadering is lang en breed gepraat over de „ge mengde verenigingen". Als enige kerk in Nederland hebben de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt) nog al tijd apart naast elkaar een jonge lingsbond en een meisjesbond. Dit najaar komt er een extra huishoude lijke vergadering over deze kwestie. Martin Heidegger, een van de „va ders" van het existentialisme, is woensdag op 86-Jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Messklrch (in de Westduitse deelstaat Baden- Württemberg) overleden. Heidegger die op 26 september 1889 werd geboren, studeerde wijsbegeer te. theologie, wiskunde en natuurwe tenschappen. Hij volgde tn 1928 zijn leermeester Edmund Husserl, de grondlegger van de fenomenologie, op als hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit van Freiburg. In 1927 publiceerde hij zijn voor naamste boek „Sein und Zeit", een volgens zijn eigen zeggen onvoltooid gebleven werk waarin de vraag naar het zijn centraal staat en benaderd wordt vanuit het menselijke zijn (Daseln). Door dit. volgens vele des kundigen uitermate moeilijk leesba re werk, werd hij wereldberoemd. In 1933 sloot de toen 44-jarige Hei degger zich bij de nazipartij aan, een stap die felle kritiek uitlokte van zijn tijdgenoten. Dankzij zijn partijlid maatschap werd hij rector- maginifus van de universiteit van Freiburg. Pas in 1947 schreef hij weer een belangrijk werk over Plato's concept over de waarheid. Vanwege zijn nazi verleden verboden de Fransen hem in 1947 les te geven in hun bezet tingszone. Het verbod werd in 1950 door de deelstaatregering van Ba- den-Württemberg opgeheven. Half miljoen voor Mozambique Van een verslaggever DEN HAAG Minister Pronk heeft een half miljoen gulden ter beschik king gesteld voor medische hulp aan de bevolking van Mozambique. Het geld wordt besteed aan levering van medicijnen en het vervoer ervan. Het gaat om behandeling van malaria. SCHIPHOL Op Schiphol is een oecumenische gebedsruimte geopend. Het is een kapel in de vertrekhal op de tweede etage van het stationsgebouw, die uitsluitend bereikbaar is voor luchtreizigers en personeel op de luchthaven. Luchthavendirecteur dr D. Riemens droeg de gebedsruimte woensdagmiddag officieel over aan het bisdom Haarlem en de protestantse kerken van de Haarlemmermeer. Namens het bisdom werd de kapel in dank aanvaard door mgr Th. Zwartkruis, bisschop van Haarlem en namens de protestantse kerken door de hervormde predikant jhr ds 1*1. A. de Savornin Lobman uit Badhoevedorp. WERKGELEGENHEID Qn In verband met de vragen jfSTI kabinet in deze dagen zozeeregd bezig gehouden kwam ookfinn de roep om werkgelegenl^re sprake. Men kende die ten**, bijzonder groot gewicht toe.; me schreef wijlen ds J. C. SikM loon der werklieden) al van op arbeid. „God heeft hun (a- t sen) In zijn genade recht op gegeven. En Hij heeft aan beid het recht op hun eigt verbonden." Dat is een uits] moeilijk te achterhalen is mee nog bijzonder actueel, er veranderde omstandight hele arbeldsvraag is door stoorde verhoudingen tussei kings aanwas, mechanise rini arbeid en de situatie van de bronnen anders komen te li| is een duidelijke tendens oi niet langer te beperken tot deL*^ deelname aan het produktl~ Het begrip prestatiemaaf speelt hier een rol. Wij loi baar stuk met onze eenzijdii dering in geld, waardoor wi cirkel terecht gekomen lijkei ver ge' itinf iet sin zei ide m iver Ne A en 1 De roep om werkgelegenheid t denken niet de beslissende rot leven is méér. De kwaliteit bestaan wordt niet alleen 1 door wat we met onze arb geld verdienen. Dit klemt waar sommigen van mening 25 wij van bepaalde vormen vai loosheid wel niet meer zulleyCS men. Uiteraard wil dit alles t doen aan de diepe indruk il zonder werk zijn van zovelenVN( maakt, alsook aan de ernst wij dit probleem tot een mcf oplossing moeten zien te bre' Beroepingswerk 5l NED. HERV. Kerk Beroepen te Zeist: P. Ven Vlaardingen; te Vreeswijk: duin te Brakel. Afscheid op 30 mei van EmJ Feenstra ber. te Terwoldr Kortgene: J.D. de Boer ber. geest in samenwerking met dfi ei kerk. >*t t Intrede te Huizum: J. Folkertfj Apeldoorn; te 's Gravendeerei Boesenkool uit Colijnsplaat; tftal kum: W. de Greef uit Pijnacfek 1 Utrecht (stadszending; parjt t* mevrouw J. v.d. Velden, ka| Utrecht. Zij is reeds werkzaf de vicaris bij de herv. stadszjnog aldaar. dal EVANG. LUTH. KERK di Intrede te Monnickendam: K.i d ker uit Eindhoven. Vorige weefewa ds Dekker intrede gedaan te 1de 1 te Bergen op Zoom: A.K. v.ójart em. pred. te Haarlem. [7 6 GEREF. KERKEN jent Aangenomen naar St. Anna! chie: A.J.P. Dondorp te GrijpS (verb.ber.). 25 Afscheid van Groningen Z.: (ff*® neman ber. te Leeuwarden W'^_01 Intrede te Woudsend: kand! Deuzeman uit Kampen. BAPT. GEMEENTEN Intrede te Musselkanaal: J. us uit Arnhem. Meijer De gereformeerde synode he< P. C. Meijer (43 Jaar) predikP™ Rotterdam-Schiebroek, ben tot industriepredikant in alf*^ dienst. Hij is onder meer lid landelijke commissie kerk drijfsleven en maakt deel uit werkgroep predikanten en int le samenleving. Zijn doctoraa betrof het onderwerp theolt industriële verhoudingen. Van der Hammen De gereformeerde synode h< heer T. van der Hammen (54 j Voorburg tot dusver redacteu; telijk leven bij het dagblad 1 benoemd tot perschef van de formeerde kerken. Hij volgt da de heer Jac. B Looyen te Utre< die deze functie om gezondht denen moest neerleggen. Alessandrin De woordvoerder van het Vat prof. Alessandrini. heeft va zijn leeftijd ontheffing gevraaj zijn functie. Zijn opvolger is Romeo Panciroli, tot nu toe se ris van de pauselijke commissi de sociale communicatie. APVERTENTin Waarom protesteerden Beyers Naudé en Verkuyl tegen kernreactorleverantie? Achtergrondinformatie hierover biedt het Defensie-nummer van ros-Berichten. voor 2.50 incl. porto, te bestellen bij: Werkgi Kairos. Corn Houtmanstraat 17. Utrecht (Postgiro 632.686).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2