5ven des gerusten lantmans as niet altijd zo genoeglijk itloopspoor (80 meter) Oor metro bij C.S. Station Den Haag Centraal 29 en 30 mei. TROUW IN UW VAKANTIE BRIEVENBUS 'oz?i275,- htere expositie over boerenbestaan laat ook keerzij den zien ihaihslil Nieuwe boeken ft betaai per week/maar-a /kwartaal ',s5terterp geeft groen licht Welkom op de open hiiisdagen. lot kijk in Den Haag Centraal op 29 en 30 mei. AAIMACHINES LEWENSTEIN cwa£. 28 mei 1976 TROUW/KWARTET H 11 Jac. Lelsz EM Van de dichter t Komelis Poot zijn de Hoe genoeglijk rolt het )es gerusten Lantmans Poot was zelf boer, en hij dus geacht worden beter :n. Maar zelfs de boer en 'f Poot had de neiging het ian de landman te ideali- an men het de gemid deling dan kwalijk ne- h>t hij hem wel eens wat te imantiseert? Kaï Jted vele arcadische (landelijke) leeft geschreven, beweert in licht „Akkerleven" dat de zijn lot „om geen konings- öu geven". plsrhe weiden, dartel vee. eu»e boter, zoete meè. acre bronnen, koele stroomen, issche luchten, overvloei )ekt het buitenleven zoet. ta veel zwieren, neemt hij om zich gord der "t loof en slaapje in het groen, waar tierelieren. Toon mc, zo besluit Poot, |even zachter slyt". sitie im op het vertekende beeld, en van het bestaan van de ibben, wat correcties aan te j, wordt deze zomer in Neder- tenluchtmuseum te Arnhem iwerking met het ministerie lbouw een tentoonstelling ge- onder de titel „Des gerusten Ontleend aan Poot, it vraagteken is van de orga- ïn. De tentoonstelling wordt i organisatoren tevens gezien aanvulling op het fraaie boer- )estand, waarover het open- aseum beschikt. Aan de hand tsten, prenten, foto's, platen, chappen en veel ander mate- 1 men de bezoekers een betere verschaffen van de ontwikke- in de landbouw door de eeu- en. Tot en met deze tijd waar- antman wat men noemt „een es denkende boer-manager" Tden. Ontwikkelingen die zo de landbouw-politieke sfeer (Europese Gemeenschap) als ;n hebben met zaken als me- veranderde werkmetho- gebruik van insectenbestrij- Iddelen. de ontdekking van nest, onderwijs enz. Ook de van de coöperatie en de in- le verwerking van zuivelpro- hebben ermee te maken. Deze prent van een gierbak uit Zuid-Holland heeft iets onthutsends. De kijker denkt al spoedig: wat gebeurt er als dat paard een plotselinge ruk aan dc wagen geeft?. Jawel, dan plonst de boer in de gier. Een constructiefout dus. De plank waarop de „lantman" staat had aan de andere kant van de wagen bevestigd moeten worden. De tekening is van Le Francq van Berkhey (1811). Bij dit alles beseft de boer dat hij wel niet meer geplaagd wordt door het uitdunnen van zijn veestapel als ge volg van uitbrekend ziekten cf door plunderende soldaten in tijden van oorlog, maar dat hij nog wel degelijk afhankelijk is van de weersomstan digheden. Een droogteperiode of een regentijd, die te lang aanhoudt, kan fataal zijn. Het bleek onlangs weer. Op de Arnhmse tentoonstelling hangt een prent met tekst, een „We- klagt over het wegsterven van het Rundvee" uit 1745, waarin Douwe Pijtters in 26 hartverscheurende kwatrijnen, de boer maant niet bij deze ramp te blijven stilstaan, maar wat dieper af te steken: Men klaagt wel om dit kwaad, maar klacgcn om ons sonden Behoorde voor tc gaen. en dan ons klaglen gronden Op waerc zielsbcrouw en innig hartenlcet. Dan hadden wij ons post regt christelijk besteel. Aandacht wordt geschonken aan de verschillende bedrijfstypen: vee teelt, akkerbouw, tuinbouw en ook bosbouw. Een indruk wordt gegeven van de manier waarop er in het verle den werd gewerkt. Bijvoorbeeld: vlas en hennep, heel oude cultuurge wassen, werden veel geteeld om de stengels, waaruit produkten als lin nen en zeildoek werden vervaardigd. Schilderijen van G. van den Heuvel uit de eerste helft van de 18de eeuw laten de bewerkingen zien. Reeds in de middeleeuwen had Nederland een flinke export, wat boter enz. betreft. Aanvankelijk deed de boerin het zware handwerk van het karnen, la ter deed een hond het of een paard. Rond 1900 namen de melkfabrieken het karwei veelal over. De vrouwen kregen toen geleidelijk aan meer tijd zich aan de opvoeding van de kinde ren te wijden, een taak die vaak door de grootouders was overgenomen. Zij kwamen langzaam ook aan een eigen verenigingsleven. Onderwijs Een etalage met een assortiment ar tikelen laat zien dat de boer een belangrijk leverancier is van grondstoffen voor de industrie, met name ook in de levensmiddelensec tor. Uiteraard is het hoofdstuk landbouwonderwijs niet vergeten. Het eerste landbouwonderwijs werd op lagere scholen gegeven. De boer Hendrik Ponse schreef hiervoor in 1810 het eerste lesboekje. In een vi trine kan men een aantal 19de eeuw- se uitgaafjes zien. o.m. een „Kleine Catechismus der Natuur voor Kinde ren." Op de tentoonstelling wordt een beeld gegeven van wat Neder land aan agrarisch onderwijs biedt, tot en met de hogeschool in Wage- ningen, waarvoor de grondslagen honderd jaar geleden werden gelegd. Alles bijeen is het een interessante en onderhoudende expositie. Ook een nuchtere en nuttige expositie, die er toe kan bijdragen het boeren bestaan in juiste proporties te zien. De opdracht, door V. L. van der Eb, 242 bladzijden. Uitgeverij Tegen stroom, Rotterdam. Van der Eb heeft ooit. vooraover ik weet. twee boeken geschreven: een verzetsroman en en science fictionverhaal, en beklaagt zich ero ver dat zijn boeken praktisch niet verkocht werden. Althans, hij noemt zich in „De opdracht" een deskundi ge in het produceren van onverkoop bare boeken. Naar ik meen is zijn nieuwe boek ook niet in de boekwin kel te koop. „Uit de nagelaten me moires van een Vup" luidt de onder titel; Vup staat vermoedelijk voor „Very unimportant person". Van der Eb is dan ook nogal met zichzelf bezig, met zijn verleden in China en Indonesië o.a. Voor een echte roman is het boek te praterig, te veel doorspekt met mededelingen over de opvattingen van de auteur ten aanzien van allerlei min of meer ac tuele zaken. Een beetje erotiek, een vleug poëzie en wat religie, en al en toe wel een erg mooie zin. maar toch te weinig om te zeggen dat het jam mer is dat zo'n boek nu niet gewoon te koop is. W. F. S. Kirsten Hefstitter: MOTIEVEN BREIEN, (oorspr. titel Hënsestrik 3). Vert. Agnes Schaars-Smulders. Uitg. Cantecleer, de Bilt. 64 blz,; prijs 12,50. De Deense Kirsten Hofstétter komt met een vertaling van een door haar uitgegeven handwerk-tijdschrift, waarmee ze, volgens haar zeggen, in eigen land veel succes heeft. Zij vurig feministe houdt de tekst van het breiboek met (filosofische) be schouwingen, opmerkingen en brie ven van meelevende vrienden nogal huiselijk en meent hiermee de vrou wenbeweging te dienen. Wij mogen ons wel tot het breiwerk beperken. In de Scandinavische landen werkt men anders dan bij ons. Veelvuldig wordt daar gebruik gemaakt van de ronde breinaald. Om in een rondge breid model de sluiting aan te bren gen wordt doodleuk het breiwerk doorgeknipt (wel eerst even een paar zig-zag naadjes op de naaimachine). Een gehaakte afwerking verbergt dan wel de rafels. Over het inbreien van motieven, waar het hier eigenlijk om zou moe ten gaan. worden niet veel woorden vuilgemaakt. Achterin het boekje wordt met aanwijzingen en werkte keningen (figuurtjes, randen, letters) volstaan. De vele illustraties zullen dit breiboekje zeker, vooral voor jon geren die graag snel resultaat willen zien en het niet al te nauw nemen, mede aantrekkelijk maken. R. D. -8. Als u langer dan een week mei vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantie-adressen aannemen.) Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz) over het algemeen zeer veel te wensen overlaat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoor delijkheid aanvaarden. Schrijf op de Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Naam:. Adres: Woonplaats: (s v p aoorhaton wal nrel van toepassing is) Van tot en met.. VAKANTIEPERIODE VAKANTIE-ADRES Per adres Straat en no. Woonplaats: ft slei pr-is op toetenomg naar het buitenand Portokosten. NoOortano on Botgté gratis Lend- on Luchtpost binnen Europe I 1.75 per Oeg Ter «oidoenmg ven deze kosten ontvsngl U oen ecceptgiroksert. Constance Nieuwhoff: ANDERS BREIEN EN HAKEN. Uitg. Zomer en Keuning BV, Wageningen. Ariad ne Handwerkbibliotheek. 96 blz.; prijs 19.50. Haken en breien, oude technieken die, vooral in vrije moderne vorm. weer in opmars zijn, vragen onze aandacht. In „Anders breien en haken" worden zowel bruikbare, kunstzinni ge. maar ook gekke creaties getoond. „Ver sier Uw huis" b.v. met mooie vrij gehaakte wandversiering ot gordijn, stoel. lamp. vloerkleed, e d. en „Versier Uzelf" met o.a. jas. hoed. sokken of - voor de durvers onder ons - louwpoppen, masker ol harnas. Veel keus dus: prettig begeleid met goede tekst en illustraties. De gegeven voorbeelden zijn over het algemeen eenvoudig na te maken. Vanzelfsprekend - en nog beter - kunnen ze echter dienen om eigen ideeën vorm te geven. Het boek begint met haak- en bretste- ken en aanwijziginen voor het zelf maken van houten haak- en breinaalden. Weer een goed verzorgde uitgave in de Ariadne Handwerkbibliotheek. R.O.-s. ten onzer verslaggeefsters VERDAM Minister rterp (Verkeer) heeft Rot- groen licht gegeven de aanleg van een uit- Ooor voor de metro bij het aal Station. Als dit tstuk" gerealiseerd is, zal etro op normale dienst- ADVERTENTIE snelheid net station binnen kunnen rijden (evenals bij de andere metrostations) en niet meer voortijdig behoeven af te remmen, hetgeen de rijsnelheid gunstig zal beïnvloeden. Het uitloopspoor krijgt een lengte van tachtig meter en de aanleg vergt een investering van 11.500.000. Het rijk zal de kosten nagenoeg geheel voor rekening nemen. Rotterdam had de minister overigens steeds gevraagd om een uitloopspoor van tweehonderd meter. Achter het „staartstuk" van tachtig meter zou dan nog een stuk van honderdtwintig meter overblijven, waar bij voorbeeld een reserve-treinstel neergezet zou kunnen worden. Minister Westerterp is echter niet bereid de aanleg van dit stuk spoor te financieren. De kosten hiervan worden geraamd op 6.400.000. De mogelijkheid dat er tóch een spoor van tweenonderd me ter komt is niet helemaal uitgesloten, aangezien minister Westerterp Rot terdam heeft aangeraden naar zijn collega Boersma te gaan en hem te vragen het aansluitende stuk spoor op te nemen in de aanvullende werkgelegenheidsregeling. Deze re geling houdt in dat het Rijk bepaalde projekten voor 95 procent subsidieert in het kader van de werkloosheidsbe strijding. Wethouder Mentink liet dinsdag tij dens de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, verkeer en openbare werken weten dat Rotterdam de kwestie inmiddels heeft aangekaart bij minister Boersma. In de investering van 11.500.000 is behalve de aanleg van tachtig meter spoor en perron ook begrepen de bouw van een nieuwe metro-ingang en uitgang ter hoogte van het Groot- handelsgebouw. (.\OVERTENTtE) Vrijdagmiddag 28 mei nemen prinses Beatrix en prins Claus tramstation Den Haag- Centraal in gebruik. Dat is een belangrijk moment. Voor het gezamenlijke openbare vervoer, dat na de trein en bus nu ook de tram in één station huisvest, voorde stad cn omgeving, voor alle inwoners van Den Haag en omstreken. Want zij kunnen voortaan gebruik maken van een station, waar de trein, tram en bus onder één dak zitten. Voor de NS, de HTM, de streekvervoerbedrijven West- Nederland, N.Z.H. en Den Haag is het de komende dagen daarom een beetje feest. En iedereen mag ervan meegenieten. Dat kan ai op vrijdag wanneer de prinses en prins om half drie per trein arriveren. Na een rond leiding door het station vertrek ken ze even na drie uur met de tram naar het stadhuis aan dc Groenmarkt. Zaterdag en zondag 29 en 30 mei volgen twee open huisdagen. Die duren van 's morgens 10 uur tot 's middags 5 uur. Het hele stationscomplex is dan één open huis, waarbij de nadruk valt op het nieuwe tram station. IJ kunt daar tussen 10- 12 en 2-5 uur de modelbaan. bekijken van de HTM, een miniatuuruitvoering van het station en de tramviaducten, u kunt naar het verkeersleiding- gebouw onder het Muzenstraat- viaduct, waar de HTM in kontakt staat met alle trams en bussen en u kunt natuurlijk ook het tramstation zelf bekijken. Om u iets van dit nieuwe stukje openbaar vervoer te laten proeven, rijden alleen zaterdags gratis trams over het 1.5 kilome ter lange viaducttracé. U wordt uitgenodigd een rit mee te maken. Kaartjes zijn niet nodig. Ook de NS willen u kennis laten maken met een nieuwe verbinding, die tussen Centraal en station Hollandse Spoor. Alleen op zater dag rijdt daar voor u de Sprinter. Gratis kaartjes, cn die zijn voor dc trein wél nodig, kunt u krijgen bij de gele Infokiosk midden in de stationshal. Voor een extra gezellige sfeer wordt in de stationshal gezorgd. Daar wordt vrijdagmid dag cn zaterdag en zondag een braderie gehouden door de win keliers uit het station. Er is daar ook een openbaar vervoerkraam van de NS en HTM, waar u onder meer plattegronden van het station kunt krijgen. Zaterdag- en zondagmiddag treden bovendien tal van bekende artiesten op in de stationshal. Kiest u zelf maar uit. zaterdag 29 mei: van 12.00- 12.25 uur: Marty - trompettist van 13.00 - 13.30 uur: Baluta - volksdansgroep van 14.00 - 14.25 uur: Frank Mirella - zangduo van 15.00 - 15.30 uur; Baluta - volksdansgroep van 16.00 - 16.25 uur: Rini v.d. Lee - bandparodist van 16.30- 17.00 uur: Baluta - volksdansgroep zondag 30 mei: van 12.00 - 12.25 uur; Marty - trompettist van 13.00 - 13.30 uur: Theresia's Hot Seven dixielandband van 14.00 - 14.25 uur: Saskia Serge - zangduo van 15.00 - 15.30 uur: Theresia's Hot Seven dixielandband van 16.00 - 16.25 uur: deCliftons - bandparodisten De programma's worden aan elkaar gepraat door conferencier Gerrie Roeland. Alle merken ulstraal 38 - tel. 460991

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11