iruijters wijst indijken ian deel Waddenzee af Proefvoorstelling van boeiend Vlaams stuk Gonzalez een geldvoorraadje te hebben.' Als je 'n superieur antiek kastje ziet staan vooreen krats, is't handig om Met 'n NMB Service-krediet: ftredende voorzitter Sint Martinus" bepleit insluiting vakcentrale Toneelamateurs meten krachten in Landjuweel N B i r ren uitbreiding scheepvaart, geen nieuwe pijpleidingen ROSA AMONTILLADO Alleen inpolderen op Balgzand in beginsel aanvaard ezinnen op ethiek van beroep" 65 Zaterdag anti cultuur-Rem demonstratie Eis van anderhalf jaar voor overval op taxichauffeur Tractor kantelt en bedelft man Melle (67) overleden ITtj. NSOAG 26 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ADVERTENTIE) onze Haagse redactie e I HAAG De Waddenzee zlet als natuurgebied ge- "Mlhaald blijven. Dat is het jdJingspunt van een gisteren claf minister Gruijters gepu- veiterde nota over de hoofdlij- le 1 van de toekomstige ont- 3r8Jeling van de Waddenzee. jut en milieu hebben in het ge- <an de Waddenzee duidelijk de *te prioritiet, en dat betekent rkingen op economisch gebied," minister Gruijters, die in zijn fi reeks van maatregelen aan- die zijn gericht op inperking activiteiten rond de Wadden jet karakter en de waarde van ied bedreigen. uit4belangrijke maatregel is dat indijking mag plaatsvinden, dd.jij Mn belangrijk deel van de de lenzee betrokken is. De kwel- velangs de Friese en de Groningse moeten behouden blijven. Er ih 1 in het algemeen geen toestem den voor inpolderingen, ve ïee gaat de minister lijnrecht in de plannen van de provincie —tand om bij de gemeente Fer- •radeel een kweldergebied ter. Ie van vierduizend hectare in te" ren ten behoeve van de ©uw. Die plannen 2ijn met dit emen van de minister zo goed |n de baan. je punten uit de nota zijn: |t scheepvaartverkeer van en ie Waddeneilanden zal niet wor- itgebreid. mogen in beginsel geen nieuwe idingen door de Waddenzee in aangelegd. Waar dat onver- .bij rozegeur en maneschijn een romantische if sherry<$m#) hartveroverend. |TC De Waddenzee bij Vlieland mijdelijk is moeten ze met bestaande leidingtracés worden gecombineerd. Industrie Op de bestaande of in aanleg zijnde industriegebieden rond de zee mogen alleen nieuwe industrieën worden ge vestigd indien aan bepaalde milieu hygiënische voorwaarden wordt vol daan. Het Eemshaventerrein zal in beginsel alleen landinwaarts uitge breid mogen worden. - Er mogen alleen boringen naar delfstoffen worden verricht op zorgvuldig uitgekozen plaatsen. onze sociaal-economische redactie >RDWIJKERHOUT „Levert het werk van de vakcentrales voor militaire ambtenaren profijt op en zo ja waarom >ekken wij ons als Sint Martinus dan aan de verantwoorde- eden die daartoe moeten worden aanvaard. Maken we ons schuldig aan onmaatschappelijk gedrag?" en de krijgsmacht in het bijzonder, dan moet er snel een eind komen aan de bestaande verdeeldheid en ver snippering. De aftredende voorzitter verweet de vraag legde voorzitter H. J. J. enboom van de katholieke ver- ag van militaire ambtenaren be- i de rang van tweede-luitenant. Martinus, gisteren voor aan de vergadering van deze militaire overheid dat zij ten aanzien van het overleg de boot afhoudt. Volgens Balgzand hem moet er binnen de krijgsmacht evenals in de gehele over heidsdienst op alle niveaus overleg zal worden gevoerd met de vakbon den „en met niemand anders". waar de vogel- en zeehondenstand niet kan worden geschaad. Win ningsconcessies worden alleen voor zeer belangrijke voorraden verleend. Vervuiling De waterverontreiniging moet worden teruggebracht door het in veel uitgebreidere mate zuiveren van afvalwater. Dat kan worden bereikt met de uitvoering van de bestaande plannen voor bouw van afvalwater zuiveringsinstallaties. Naar de gevolgen van de huidige zandwinningen in het gebied zal een onderzoek worden ingesteld. Pas daarna wordt beslist of die zandwin ning mag worden uitgebreid. De recreatie mag niet verder toe nemen, en zal in sommige delen ge saneerd moeten worden. De militaire activiteiten worden waar mogelijk verminderd. Twee ac tiviteiten van de marine worden of zijn daartoe nu al beëindigd. Zo zal er op Vlieland geen munitie meer worden getest, en heeft de marine luchtvaartdienst de oefeningen op Tessel-Horst gestaakt. Schoonheid Minister Gruijters schrijft in zijn no ta dat het Waddengebied „een zeldzaam verschijnsel is waar de na tuur in belangrijke mate vrij spel heeft. Dat uit zich op dynamische wijze en heeft een landschap van bijzondere schoonheid voortge bracht". Om de activiteiten, die dit gebied bedreigen, in te perken heeft het ministerie alle voor de Wadden zee van belang zijnde activiteiten getoetst aan de doelstelling dat na tuur en milieu behouden dienen te blijven. Daarnaast heeft men ook de maatschappelijke betekenis van al die activiteiten beoordeeld, en dat afgewogen tegen de eventuele scha de die aan het milieu wordt toege bracht. >nd in Noordwijkerhout. Hij op deze vergadering na negen af als voorzitter. Als opvolger de heer C. A. Cremers gekozen. enboom zei dat naast de mate- belangenbehartiging ook steeds welzij nsactiviteiten, het mee- n van verantwoordelijkheid n de samenleving en het bestrij- ian machts- en gezagsstructu- lie daarvoor een belemmering en, uitgangspunten zijn voor erk van Sint Martinus. Volgens laat het niet in de eerste plaats et veiligstellen van het eigen g, maar om solidariteit. Daar- leent de heer Hoogenboom dat reniging die in 1968 uit het NKV weer moet streven naar uitslui- >ij de vakcentrale. „Instrument" De heer Hoogenboom pleitte ook voor het opstellen van een visiepro gram door de vereniging, dat in concrete actiepunten kan worden omgezet. Zelf meent hij, dat er bij alle activiteiten van moet worden uit gegaan dat de krijgsmacht slechts een instrument is, dat is onderwor pen aan de volkswil en de politieke leiding. „De krijgsmacht is een zaak van het volk, niet van de militairen", aldus de heer Hoogenboom. Ten slotte hield hij zijn leden voor dat vraagstukken van oorlog en vre de en de functie die het geweld of het potentieel geweld daarin vervult van de hier aan toe dat ook haast zo ingrijpende betekenis zijn voor de mensheid, dat degenen die tegen die achtergrond hun diensten aanbieden aan de samenleving, zich bij voortdu ring moeten bezinnen op de ethiek van hun beroepskeuze. „De keuze die vandaag juist is. kan morgen fout zijn wanneer de samenleving van het aanbod van de militair op een zondi ge wijze gebruik maakt", aldus de heer Hoogenboom. smppenng worden gemaakt met een nau- Imengaan van de vakorganisa- n belangenverenigingen nu vaalf die de belangen dienen et vrijwillig dienend personeel e krijgsmacht. Als de vakorga- es werkelijk de pretentie waar maken dat ze ook een bijdrage n aan de ontwikkelingen bin- e samenleving in het algemeen Uit die afweging is één in het oog springende nieuwe ontwikkeling te voorschijn gekomen, die door de mi nister wel aanvaardbaar wordt ge acht. Dat is een havenontwikkeling en inpoldering op het Balgzand in de kop van Noord-Holland. De nota noemt dat in beginsel aanvaardbaar, al moet er eerst nog een onderzoek worden ingesteld naar de omvang van het maatschappelijk nut en naar de mate waarin de Waddenzee er door wordt geschaad. Een dergelijk standpunt heeft ook het provincie bestuur van Noord-Holland enkele maanden geleden geuit in een voor ontwerp voor een streekplan. Om de bescherming van de Wadden zee zoveel mogelijk te waarborgen wil minister Gruijters het gebied ook indelen bij provincie- en gemeente besturen. Daartoe moeten er langs de zee een beperkt aantal krachtige gemeenten worden tot stand ge bracht, waartoe een wetsvoorstel zal worden voorbereid. Verder komen er ambtelijke adviescommissies, een waddenadviesraad voor de inspraak en wil men met Duitsland en Dene marken gaan praten over afspraken voor het gehele waddengebied. De nota wordt gevolgd door een „planologische kernbeslissing", het- ANDRE KERSTENS AMSTERDAM - Het Anti Cultuur Rem-Comité ziet de demonstratie die zaterdag om 13 uur op het Mu seumplein te Amsterdam begint vol vertrouwen tegemoet. Voor de mani festatie daarna, om 2 uur in het RAI Congrescentrum, waar zeer veel ge zelschappen, groepen en individuele artiesten optreden, zijn namelijk al meer dan 2500 kaarten verkocht. En de kopers déérvan zullen zeker aan wezig zijn bij de demonstratie. CRM, en speciaal minister Van Doorn moet het daar weer eens ont gelden. „Deze minister" aldus de Kunstwerkkrant, een speciale uitga ve van het comité „dient gestalte te geven aan de gerechtvaardigde eis voor een democratisch kunstbeleid. Af te zien van verschraling en aan tasting van sociale en culturele ver worvenheden en op te treden tegen elke vorm van bezuiniging in de cul turele sector." En dat zijn er volgens het comité nogal wat. Er waren veel verslechte ringen de laatste tijd: er werden ver schillende toneelgroepen ingekrom pen of opgeheven, er is een hoge werkloosheid onder de musici en bij de filmers, het voortbestaan van Fo rum staat nog steeds op losse schroe ven, de positie van het Gewestelijk Orkest Zuid-Holland is nog steeds onzeker, de muziekscholen raken door het uitblijven van rijkssubsidie in gevaar, tegenwerking (door de overheid) van de artoteken. beurzen van (rijks-)kunstacademies zullen gehalveerd worden en door het ach terwege blijven van voldoende over heidssteun worden diverse theaters met sluiting bedreigd. En dat zijn dan nog maar een paar voorbeelden. De overheid moet volgens het comi té gedwongen worden haar specifie ke taken ten aanzien van het behoud én de verdere stimulering van de Nederlandse cultuur uit te voeren. Vandaar de manifestatie van zater dag. die niet gezien wordt als een einddoel, maar als een startpunt voor verdere acties. In het Anti Cultuur-Rem Comité werken samen individuele kunste naars, vakorganisaties Anouk/NVV, BBK, LSF, NB F, NVT. FLOP, het landelijk comité politieke vorming en actie, Het Kultureel Front. Fugi tive Cinema, Vrije Circuit, comité filmers tegen de bezuinigingen, Amsterdams StadsjournaaL Geza menlijke Videogroepen, en enkele collectieven van beeldende kunste naars. Het gepensioneerde echtpaar (Charles Janssens en Co Flower) in ,,Mijn lapje grond onder de zon'*'. door André Rutten AMSTERDAM In Vlaanderen en in Nederland worden er op het ogenblik een aantal „proefvoor* stellingen" gegeven van een nieuw stuk van de Vlaamse schrijver Gaston Gheuens (50): „Mijn lapie grond onder de zon". Dergelijke proefvoorstellingen wor den gegeven van stukken, waarin be oordelende instanties wei kwaliteiten ontdekken, maar die nog niet aan normale opvoeringen toe zijn. Er wor den een regisseur en een groep spe lers voor aangetrokken, die samen met de schrijver aan het werk gaan. In die werkperiode blijkt, welke wijzi gingen er nog nodig zijn, en die brengt de schrijver dan aan. „Mijn lapje grond onder de zon" gaat over een gepensioneerd man. die na een arbeidszaam en zuinig leven met zijn vrouw geniet van een eigen huis in een paradijselijk stukje natuur. Elektriciteit heeft hij er wel. water en gas nog niet. Hij wordt daar evenwel belaagd door een paar mannen van een voortvarende onderneming een projectontwikkelingsmaatschap pij waarschijnlijk die in de die landelijke rust een bungalowpark wil bouwen, waarvoor dat paradijsje van het echtpaar moet verdwijnen. De man blijft er zich tegen verzetten. Het stuk laat zien, wat voor midde len. ook ongeoorloofde, zo n onderne ming kan bedenken om die man het leven zuur te maken, zonder dat hij er een reëel verweer tegen heeft. wat weinig variatie herhaald, deed de indruk van traagheid nog toenemen. De scènewisselingen werden door twee acteurs in de rol van to neelknechten uitgevoerd met grappi ge dialogen, die deels op de voorstel ling sloegen, deels over bij-aspecten van het thema gingen. Op de duifg waren die teksten, hoe aardig ook gedaan, niet sterk genoeg. Maar ook met dat blijft het een ge slaagde proefvoorstelling van een stuk met onmiskenbare kwaliteiten. HAARLEM Aan het Landjuweel dat van 31 mei tot 5 juni ih Haarlem wordt gehouden, nemen zes van de meest succesrijke amateurtoneel-verenigingen deel van de in totaal 95 die zich hiervoor opgaven. In een reeks van negentien voor- en tussenron- den zijn vijf van de zes deelnemers aangewezen als de besten uit hun omgeving. De zesde, het Leidse gezelschap Litteris Sacrum, mag aan de slotronde meedoen omdat het winnaar was van het vorige Landjuweel, dat van 1968-69. geen inhoudt dat tot december door belangstellenden op de nota kan worden gereageerd Aan de hand daarvan vormt de ministerïijn defi nitieve mening. De nota ligtvanaf half juni de gehele zomer ter inzage op gemeentesecretarieën, provincie huizen en in leeszalen. iel "cis. IADVERTENTIE •I 'iPif mi •Jf 'n Servicekredict betekent: doorlopend een geldvoorraadje hebben. U spreekt één keer 'n bedrag af en 'n vaste aflossing per maand. En neemt geld op als u 't nodig hebt. U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. U kunt altijd uw nog niet opgenomen geldvoorraadje opnemen, evenals het reeds afgeloste bedrag. Levendig Een groep bijzonder goede Vlaamse spelers onder regie van Cas Baas heeft daar een levendige, zeer onder houdende voorstelling van gemaakt. De dialogen leidden tot een goede, humoristisch getinte karakterteke ning. Daardoor woog een zekere omslachtigheid niet erg zwaar. De schrijver was uit op een genuanceerd beeld van het optreden van de onder neming en van de menselijke reacties van het echtpaar daarop. De toene mende druk behandelt hij etappe- gewijze in een reeks scènes, die alle kleurig en levendig zijn uitgewerkt, maar toch slechts een variatie zijn op het kerngegeven. Dit doet de voort gang traag lijken. Een andere, op zichzelf aardige vondst, zij het met Van een verslaggever MAASTRICHT - Tegen de 19-jarige grondwerker W.K. uit Brunssum en de 24-jarige meubelspuiter W.G. uit Amstenrade heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank in Maastricht anderhalf Jaar gevangenisstraf geëist wegens mishandeling van en bero ving van een taxichauffeur. In de nacht van 25 op 26 februari overvie len zij de man op een eenzame landweg in Schinnen waarheen zij zich hadden laten rijden. Zij mishan delden hem, beroofden hem van een portefeuille met 475 gulden en gingen er met zijn taxi vandoor. De taxi reden zij dezelfde nacht nog geheel kapot. Uitspraak 4 juni. Van een verslaggever NIEUWENDIJK - De 59-jarige tuin der P. Walraven uit het Brabantse dorp Nieuwendijk is gistermorgen om het leven gekomen bij werkzaam heden in de boomgaard van zijn be drijf. De man raakte met zijn tractor in een sloot en werd daar liggend onder het voertuig enige tijd later dood aangetroffen. Nederland telt ongeveer 2500 toneel verenigingen, waarvan er ruim dui zend zijn aangesloten bij het Neder land Centrum voor Amateurtoneel dat het landjuweel organiseert. Zo'n landjuweel heeft tot doel de ge zelschappen gelegenheid te geven hun prestaties in nationaal verband aan die van de anderen te toetsen. Landjuwelen waren vroeger series van zeven wedstrijden tussen rederij kerskamers, de zich met literatuur en toneel bezighoudende verenigingen die van het einde van de middel eeuwen tot In de zeventiende eeuw floreerden, en waarvan er nog enkele bestaan. In de jaren 1956-57 is de traditie weer opgevat ter herdenking van het overlijden van de prominente Haarlemse rederijker Pleter Langen- dijk in 1756. Het programma van de finale in de Haarlemse Schouwburg is als volgt: 31 mei Toneelgroep Klein Slotthea- ter uit Zeist met „De vrouw met het rode haar" van Sam Locke en Paul Roberts; 2 juni W.A.K. uit Arnhem met „Obaldiade 1. 2, 3, 4," van René de Obaldia; 2 juni T.O.G. uit Leeu warden met „Vlinders zijn vrij" van AMSTERDAM Maandagavond is op weg naar zijn woning aan de Weteringschans in Amsterdam plot seling overleden de kunstschilder Melle J Oldeboerrigter, bekend on der de kunstcnaarsnaam Melle. Hij werd 67 jaar. Melle werd op 27 mei 1908 in Amsterdam geboren. Hij was eerst typograaf en werkte op ver scheidene drukkerijen, o.a. bij de Arbeiderspers. Later ontwikkelde hij zich als een veelzijdig autodidactisch kunstenaar. Hij schilderde, tekende, aquarelleerde, etste en lithografeer de. alles op een surrealistische ma nier met een sterk erotische inslag. Sinds 1953 doceerde hij aan de Ger- rit Rietveld Academie in Amsterdam. Zijn werk was, vooral de laatste tijd op veel tentoonstellingen te zien. ook in het buitenland. Veel musea bezitten schilderijen en etsen van hem, o.a. het Stedelijk in Amsterdam. De begrafenis is vrijdag 11.30 uur op de Nieuwe Oosterse Begraafplaats in Amsterdam Leonard Gershe; 3 juni De nieuwe Toneelgroep uit Rotterdam met „Een dag uit het leven van verdoem de Lowietje" van Pieter Nichols, 4 Juni De Zeeuwse Comedie uit Vlissin- gen met „Linne" van Israël Horovitz 5 juni Litteris Sacrum uit Leiden met „Andorra" van Max Frisch. De prijsuitreiking is op 12 juni in de Gravenzaal van het stadhuis in Haarlem. Raad voor de kunst: Holland Festival moet blijven AMSTERDAM Als het aan de Raad voor Kunst ligt, moet het Hol land Festival blijven. Een onge vraagd advies van de Raad voor de-' Kunst is het antwoord op de geruch ten als zou de subsidie aan het Hol- land Festival afgebouwd worden, zo viel te beluisteren in het AVRO- J radioprogramma „Courante". Dit advies wordt op het moment ver- stuurd naar CRM-minister Van Doorn, vlak voor het begin van het Holland Festival 1976 in de hoop dat men het advies niet zal beschouwen als kritiek op het festival van dit jaar. Belangrijkste aanbeveling aan de minister: „voor het geval er prioritei ten gesteld moeten worden binnen J de gehele kunstsector, moet het Hol land Festival niet anders behandeld worden dan de overige voorzienin gen." (Orkesten, toneelgezelschap pen. etc.) De Raad voor de Kunst is het eens met het streven om „thema festivals" te maken. Eigentijdse ont- wikkelingen moeten bevorderd wor- den d.m.v. opdrachten en eigen pro- ducties. Er zou tot een beperking van het aantal manifestaties en de! geografische spreiding moeten wor- den overgegaan, terwijl het advies! tevens pleit voor een meerjarenplan ning. Overigens is men van mening dat de tijdsduur van het festival flexibel! zou moeten zijn, afhankelijk van de eisen die een thema stelt. Kritisch stelt de Raad vor de Kunst zich op J ten aanzien van het niveau van het festival. Bovendien wordt gesteld dat er meer gespecialiseerde advi seurs moeten komen, die gaan zor gen voor een zinvolle invulling van bepaalde thema's. In het onderhavige advies wordt ge steld dat de rol van het Holland Festival zowel nationaal als interna tionaal van groot belang is

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9