Rabobank O Akkoord over zout in Rijn Grenzen van sociale voorzieningen kunnen niet worden bepaald „Psychiatrische patiënt moet zoveel mogelijk zelfstandigheid krijgen" Vakantiegangers, nog even serieus voordat de pret begint. Kantine ministerie CRM bezet door toneelgroep GL 2 Belastingaftrek reiskosten hoger kost industrie pere arts 5000 gulden i Duisenberg in Eerste Kamer: Extra steun voor textiel mogelijk Studentenstop voor biologie Varkens verbrand geld en goede raad TOONZALEN IN: naijl 020 0189 OISTERWIJK mi? AMSTERDAM 23J9WBERKEL(Z.H.) 46?O EDE X HENGELO (O.) mot UTRECHT moto VALKENBURG (L.) ".925 ZUIDLAREN Van onze Haagse redactie DEN HAAG Ongeveer zestig sym pathisanten van de Limburgse vor- mings-toneelgroep GL 2 hebben gis teren bijna twee uur lang de kantine van het ministerie van CRM in Den Haag bezet. Daarna boden zij op het Binnenhof een petitie aan aan plaatsvervangend Tweede Kamer voorzitter mr. Portheine, waarin wordt aangedrongen op een snelle beslissing over de rijkssubsidie voor de toneelgroep. Minister Van Doorn van CRM be keek in zijn kantine gedurende de middagpauze een toneelstukje van het vormingstoneel. Toen de acteurs en actrices daarna met hem in debat wilden gaan zei hij daartoe wel be reid te aijn. maar pas nadat daarvoor een afspraak met hem was gemaakt. Hij vertelde dat men op het ministe rie nog niet geheel gereed is met het afwegen van alle belangeh en priori teiten. maar dat binnenkort een be slissing genomen zal worden over de subsidie-aanvraag. GL 2 heeft negen mensen op de loonlijst staan. Het gezelschap be schikt over subsidie die toereikend is tot september aanstaande. Omdat voor de periode daarna nog geen beslissing is genomen verkeren de acteurs en actrices in grote onzeker heid, aldus de verklaring van GL 2. In die verklaring staat verder dat het gezelschap een centrale plaats in neemt in de cultuur van Limburg door uitvoeringen voor werkende jongeren, werklozen, ex-mijnwerkers en scholieren. TROUW/KWART^__ Van een onzer verslaggevers BERN De ministers van de Rij noe versta ten hebben gister avond in Bern overeenstem ming bereikt over de opslag van het afvalzout van de Fran se kalimijnen. Dat betekent ook een akkoord over de zout- lozingen in de Rijn. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De belastingaftrek voor reiskosten zal met ingang van volgend jaar worden verhoogd. De tabelbedragen voor wie meer dan 10 km van zijn werk woont, zijn sinds 1971 niet meer bijgesteld. De komen de aanpassing gebeurt aan de hand van de stijging van de kosten van interlokaal openbaar vervoer sinds 1971. Staatssecretaris Van Roijen (finan ciën) deelde dit gisteren mee in de Eerste Kamer. Hij staat in beginsel niet afwijzend tegenover de gedach te om voortaan de aftrek voor reis kosten regelmatig te verhogen aan de hand van de tarieven voor open baar vervoer. Het vaste bedrag voor woon-werk- reiskosten tot 10 km is al twee jaar achter elkar verhoogd met 50 gul den, en bedraagt nu 150 gulden per jaar. Bij de komende aanpassing zul len deae laatste verhogingen in min dering worden gebracht. De overeenstemming werd bereikt op basis van een voorstel van Neder land en betreft zowel de financiering van de opslag als de verhoogde zout- lozingen in Duitsland en Zwitser land. Het overleg over de zoutlozingen in de Rijn was begin april tijdens de derde ministersconferentie over het tegengaan van de watervervuiling in Parijs vastgelopen. Wel werd in Pa rijs overeenstemming bereikt over een verdrag inzake de chemische verontreiniging van de Rijn. Minis ter Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) eiste toen dat het overleg over de lozing van zout nog voor eind mei zou worden afgerond. In Bern is wat de opslag van het zout van de kalimijnen betreft, nu een afspraak gemaakt voor een periode van tien jaar. Minister Westerterp zei gisteravond bij terugkeer uit Bern dat met het tot stand komen van het „zoutver- drag" „het ongelooflijke is ge schied". De onderhandelingen ver keren al sinds 1972 in een impasse en ook tot gisteren leek het uiterst moeilijk een compromis te bereiken. In het verdrag, dat in de herfst zal worden ondertekend, is bepaald, dat Frankrijk uiteindelijk de helft van het afvalzout van de Franse kalimij nen zal inspuiten in op achttienhon derd meter diepte gelegen kalksteenlagen. De uitvoering zal echter geschieden in fasen, waarbij in de eerste fase twintig kilogram zout per seconde in de grond zal worden gespoten. Deze 20 kg is één derde van wat uiteindelijk totaal moet worden bereikt. Met de inspui ting van de eerste twintig kilogram Van een verslaggever UTRECHT De geneesmiddel^ dustrie probeert artsen te indo neren met de stelling dat J merkprodukten („specialités") leen zaligmakend zijn. Zij bestip aan verkoopbevordering jaaiT 5000 gulden per arts, dat is tien cent van de omzet in Nederlaq zestig miljoen gulden. c Adviserend geneeskundige 7 Franssen schrijft in De Zie^ fondsgids dat overtuigend zou hf. ten worden aangetoond dat mer ze geneesmiddelen in bepaalde1 vallen net zo goed zijn als speciaf of beter. In gevallen dat de weitei iets minder is, blijft het nog de vi v of dat opweegt tegen het doorae] kloeke prijsverschil. zout zal op zijn vroegst begin kunnen worden begonnen. n Naast de beperking van de lozli^ door de kalimijnen die voor veljp procent van de zoutvracht vat Rijn verantwoordelijk zijn, iSpb overeenstemming bereikt over d zingen door met name Westduit^v- Zwitserse bedrijven. De lozingen Rijn-staat zullen, zo is bepaald,li. meer mogen bedragen dan de »ei veelheden van 1972. Iedere vf^ ging moet worden ge com pens» m door een verlaging elders in ijr zelfde land. Wel kunnen landen v< derling overeenkomen, een ve ging te compenseren. ie( d WOENSDAG 26 MEI 1976 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Minister Duisenberg van financiën acht het onmogelijk te zeggen waar de grens ligt voor het maximaal aanvaardbare beslag van de collectieve sector (overheid, sociale voorzieningen) op de totale economie. 'Dat beslag is nu rond 55 procent. Het kabinet wil de groei van de collectie ve voorzieningen zo sterk afremmen, ^lat dit beslag met hoogstens één Iprocent per jaar zal toenemen (1 pro cents-operatie). Jn de Eerste Kamer zei dr. Duisen- DEN HAAG Minister Lubbers van economische zaken zal met collega Duisenberg van financiën overleg gen over een aanvullend steunpro gramma voor de textielindustrie. Op korte termijn is een definitief standpunt van de regering te ver wachten, aldus minister Lubbers in antwoord op kamervragen. De ka mervragen betroffen Nijverdal-Ten Date. een textielconcern waar vol gens de bewindsman een bedui dende inkrimping van de werkgele genheid onvermijdelijk zal zijn. berg gisteren dat de groei van het beslag van de collectieve sector op de economie niet eindeloos met één pro cent per jaar kan doorgaan. „Ergens komt een grens". Met prof. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank is Duisenberg het eens dat nu al de discussie op gang moet komen die moet leiden tot stabilisatie van het collectieve beslag op de economie. De WD meent dat die stabilisatie thans al zou moeten ingaan. Het niveau waarop die stabilisatie zal moeten plaatsvinden, hoeft volgens Duisenberg niet tevoren te worden vastgesteld. Welk niveau aan vaardbaar is. is afhankelijk van het niveau van welvaart en van de om vang van de economische groei, al dus de minister. Hij was het niet eens met de suggestie van Zijlstra dat er ergens een voor alle tijden geldend maximum niveau voor het beslag van de collectieve sector op de econo mie bestaat. Prof. Christiaanse (ARP) maakte zich zorgen over de aankondiging van staatssecretaris Van Rooijen (fi nanciën) dat het hele systeem van loon- en inkomensbelasting op de helling gaat. De staatssecretaris benadrukte ech ter dat hij zich nog slechts beraadt over de vraag of er een grondige herbezinning moet komen op de in komstenbelasting. Christiaanse zag hierin een voorzichtiger opstelling dan de staatssecretaris eerder ten toon spreidde. Het Kamerlid was in genomen met die voorzichtigheid. DEN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschap pen wil ook een studentenstop voor biologie. Hij wil de totale capaciteit vaststellen op 935 plaatsen voor eerstejaars, 15 meer dan de Acade mische Raad had geadviseerd. Hiermee krijgt de Academische Raad de gevraagde numeri fixi voor vijf studierichtingen: geneeskunde, tandheelkunde, diergeneeskunde, farmacie en geschiedenis. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuis bezorgd door geheel Nederland Bezoek de sfeervolle expositie van de GROOTSTE KOLLEKTIE GELOOGD MASSIEF EIKEN MEUBELEN. Alle meubelen worden naar eigen model vervaardigd uil eerste klas GELOOGD eikehout. Tafels, stoelen. TV-kasten. bankstellen, slaapkamers, wandkasten en natuurlijk dekenkisten. U bent hartelijk welkom, de koffie slaat klaar. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Een betere rechtspositie van de psychiatrische patiënt komt niet alleen voort uit overwegingen van rechtvaar digheid, maar ook uit therapeutische overwegingen. Als men er vanuit gaat dat de psychiatrie bevrijdend moet zijn, (de lijdende houding ten opzichte van levensproblemen moet zien te verande ren in een actieve werkzame houding), moet men vanuit de behandeling de patiënt zo veel mogelijk zelfstandigheid laten en toekennen. "Dit zei gisteren Paul van Ginneken van de werkgroep „rechtspositie psy chiatrische paUënten (RP2)" op een altemaUeve hearing in Nieuwspoort, georganiseerd door de werkgroep Krankzinnigenwet. Deze hearing vormde een afsluiting van de actieweek onder het motto „Te gek om vast te zitten", waarbij de opzet was om onder de aandacht te brengen dat er nog steeds wettelij ke discriminaUe is van de psychia trische patiënt. Centraal in die week stond de verou derde krankzinnigenwet uit 1884, het nieuwe wetsontwerp bijzondere op neming psychiatrische ziekenhuizen (BOPZ) en het uitblijven van de me morie van antwoord van staatssecre taris Hendriks. De werkgroep Krankzinnigenwet, het wachten van vijf jaar moe. be sloot zelf een hearing te houden voor Kamerleden om hen zo te confronte ren met de meningen van patiënten en hulpverleners. Op de hearing, die inderdaad door een aantal Kamerleden werd bijge woond. werd het woord onder meer gevoerd door vertegenwoordigers van acUegroepen en door (ex)patiën- ten onder wie mevrouw Greta Rem mers. secretaresse van de patiënten- raad Coudewater te Rosmalen. Frits Koetser van de Cliëntenbond ging met name In op de gedwongen opnameprocedure, waarbij hij vooral kriUek leverde op de rol van de rech ter in dit verband. Hij pleitte daar naast voor een goede rapportage en zag dit als een absolute minimumeis, Namens de Bond voor Vrijheidsrech ten werden de eerste resultaten be kend gemaakt van een grootscheeps opgezette enquête onder psychia trische patiënten. In totaal werden bijna 600 mensen ondervraagd, onder wie 60 procent patiënten en 40 pro cent ex-patiënten. Aan de helft van hen werd niet meegedeeld dat men met een machtiging (gedwongen dus) was opgenomen. Van de ondervraag den werd verder 15 procent direct na aankomst geïsoleerd en kreeg 12 pro cent minder dan één keer bezoek van een psychiater, aldus deze voorlopige uitslagen. De hearing in Den Haag werd vooraf gegaan door een stille tocht door het centrum naar het Binnenhof, waar aan ruim 200 mensen deelnamen. In het Kamergebouw werd een lijst met 7500 handtekeningen, waarvan 2000 van psychiatrische patiënten, aange boden aan vice-voorzitter Kleisterlee (KVP), waarin werd aangedrongen op een spoedige behandeling in de Ka mer van het wetsontwerp (BOPZ). GRAVE Hooibroei of kortsluiting zijn er vermoedelijk de oorzaak van dat dinsdagmiddag een grote var- kensschuur in Grave afbrandde. Het gebouw en de materialen gingen to taal verloren en er kwamen 28 fok- zeugen om. De rijkspolitie te Grave schat de totale schade op ruim 125.000 gulden. (ADVERTENTIE) Misschien kunnen we nog iets voor u doen: een ideale reisverzekering afsluiten een rechtsbijstand- en annuleringsverzekering regelen of een aanvullende Casco-verzekering voor de auto in orde brengen u gaat naar Italië, dan hebben we voordelige benzinebonnen «u kunt zich bij ons opgeven als lid van de Wegen wacht en de ANWB we kunnen zorgen voor vreemd - geld, reischeques, Eurocheques en de Internationale Reis- en Krediet brief van de ANWB en voor een safe loket waarin uw kostbaarheden en waardepapieren veilig zijn. Van belang voor u? Dan zien we u voor 't vertrek vast nog wel even bij de Rabobank!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8