regering zit ondanks •^onakkoord nog niet op rozen ïit! Jubanen zullen angola verlaten Sarkis nodigt vechtend Libanon uit voor overleg Israël vestigt zich metterwoon op Golan Communisme grote twistappel Italië Leger Ethiopië heeft weinig kans in Eritrea plofte van Castro aan VS Onlusten bij Griekse staking Schandaal op West Point a^rkiezingen kunnen nog even worden uitgesteld :NSDAG 26 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 een ;nn 1 ^EMBURG (UPL Reuter) Cuba zegt dat het begonnen is ftei terugtrekking van al zijn troepen uit Angola. De Cubaanse t j#t Fidel Castro heeft dit gezegd in een boodschap aan de sseeedse premier Olaf Palme. Deze heeft de inhoud van Castro's rngef aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry un linger doorverteld. inger zelf maakte dit nieuws gis- I bekend op een persconferentie xemburg, waar hij gisteren even Jtijdens zijn reis door Europa. De fvhOG6Slé ^ster zei dat de Amerikaanse in- ngendiensten zo snel mogelijk i nagaan of de Cubaanse bewe- Jjuist is. uitgetrokken (dertig miljoen dollar) wel staan. BEIROET (Reuter, UPI) De gekozen president van Libanon; Elias Sarkis, doet zijn uiterste best de strijdende partijen in de burgeroorlog aan tafel te krijgen. Sarkis, die twee weken geleden gekozen werd door het Libanese parlement, heeft hiervoor inmid dels de instemming van de rechtse leiders. Hij hoopt binnen twee dagen ook het standpunt van links te vernemen. Tj juist is dan is dat een positieve ïnonkkeling, zo meende Kissinger. *r 'herhaalde dat volledige 'te- an^ekking van ahe Cubaanse troe- lfer ruit Angola een voorwaarde is verbetering van de betrekkin- tussen Cuba en de Verenigde *n. (fms Amerikaanse bronnen heeft ju* een strijdmacht van ongeveer itie® man in AnK°la- Dit leger be- begin dit jaar in belangrijke onaf de strijd in Angola ten gunste ie bevrijdingsbeweging MPLA. :ierikaans-Cubaanse betrekkin- ireikten daarop een nieuw diep- it, waarbij president Ford en iter Kissinger om beurten boos m naar Fidel Castro. Iiisvaarders hoge Amerikaanse functionaris üde gisteren nog dat Castro in )rief aan Zweden had gezegd dat bmenteel 200 Cubanen per week 4a verlaten. Dat zou dus beteke- •idat het zeker een jaar duurt lat alle Cubaanse soldaten zijn jpkken. ®Amerikaanse kant is vprschil- 1 keren de vrees geuit dat het 'ïanse expeditieleger in Afrika Mlijven en bijvoorbeeld zou gaan Hoen aan de strijd tegen het ^te minderheidsregiem in Rhode- HHierover zou Castro in zijn %chap aan Palme schrijven dat 'Jet van plan is van de Cubanen ïisvaarders van deze tijd" te Uit Rhodesië zelf worden voortdu- _j JWJ rend gevechten tussen regermgstroe- Ter gelegenheid van de viering van de dertigste verjaardag van de Jordaanse onafhankelijkheid en de dag der pen en vrijheidsstrijders gemeld Vol- Strijdkrachten is in de Jordaanse hoofdstad Amman een standbeeld van een soldaat onthuld door kroonprins Hassan van gens een officieel communiqué van Jordanië. Het standbeeld is vervaardigd door de Griekse kunstenaar Seclaris. de regering zijn er maandag en dinsdag acht guerrilleros gedood. Aan de kant van de regering zouden twee doden zijn gevallen. Zondag pleegden de nationalisten een aan slag op één van de twee spoorlijnen tussen Rhodesië en Zuid-Afrika. De ze spoorlijnen, erg belangrijk voor Rhodesië om zich nog enigszins aan het economisch isolement te kunnen onttrekken, zijn de belangrijkste doelen van de guerrilla-beweging. ATHENE (Reuter, AP) Op de tweede dag van de algemene 48-uurs staking in Griekenland zijn politie en stakers dinsdag in de binnenstad van Athene met elkaar slaags ge raakt. De staking is een protest te gen een nieuw voorgestelde ar beidswet, waarin stakingen voor po litieke doeleinden verboden worden, die de Griekse regering zo snel moge lijk door het parlement wil voeren. Bij de onlusten is één vrouw gedood en tientallen personen raakten gewond. Gisteren sprak Sarkis langdurig met de nog zittende president, Soeleiman Franjleh. Deze weigert nog steeds de presidentiële zetel aan zijn opvolger af te staan. Franjieh wordt door links Gevechten beschouwd als een van de voor naamste obstakels voor vrede. maar de christenen vinden in de eerste plaats een gesprek over de veiligheidssituatie nodig. ïjkefn hulp ADDIS ABEBA (UPI) Militaire waarnemers in Ethiopië menen dat het nieuw gevormde vrijwilligersleger (nu 40.000 boeren en arbeiders) weinig kans op slagen heeft in de strijd met de rebellerende inwoners van de noordelijke provincie Eritrea, die al veertien jaar strijden voor onafhankelijkheid. te hoeveelheden lichte wapens ge- JERUZALEM, AMMAN (Reuter, UPI, API Israël gaat in de Waldheim. uit New York in Damas- komende twintig jaar 40.000 mensen vestigen op de Golan- cus aangekomen om met de Syrische hoogvlakte. Dit gebied werd in 1967 op Syrië veroverd. Als autoriteiten te spreken over de ver- voorwaarde voor vredesbesprekingen heeft de regering in paraas- {fXmïït op GoUnho^vlaS: cus steeds gesteld, dat Israel zich terugtrekt uit dit gebied. Dit mandaat loopt aanstaande zon- Een woordvoerder van het ministerie len toeristenfaciliteiten worden ge- dag Israël heeft al ingestemd met bouwd voor 70.000 bezoekers de verlenging van het mandaat. De Volgens Israëlische regeringsfunctio- Israëlische minister van defensie. Si- narissen betekenen de aangekondig- nion Peres, verklaarde gisteren dat de plannen niet, dat Israël niet bereid hij verbaasd zou zijn. als Syrië nieu- zou zijn een deel van de bezette Sy- we voorwaarden zou stellen voor de rische gebieden op te geven. verlenging van het mandaat. Koning Hoessein van Jordanië ver- Vprkip7in(ran klaarde gisteren, dat zijn land en "iMWIHgCIl Syrië de afgelopen tijd grote vooruit- Israëlische Arabieren in zeven dor- gang hebben geboekt op weg naar pen zijn gisteren naar de stembus eenheid. „Jordanië en Syrië zijn één geweest voor de verkiezing van ge- land. één volk en één leger", aldus de meenteraden. De gang naar de stem- koning in een toespraak tot zijn volk bus komt korte tijd nadat de Israë- ter gelegenheid van de dertigste ver- lische regering plannen bekend jaardag van de Jordaanse onafhan- maakte voor de integratie van de kelijkheid. tevens de dag van de Arabieren in de Israëlische samenle- van Binnenlandse Zaken die het twintig-jarenplan voor de Golan be kend maakte, zei dat de Israëlische regering in het midden van de hoogvlakte een stad van 20.000 inwo ners wil bouwen. Verder komen er 28 landbouwnederzettingen en 15 indus triële dorpen. Het aantal Druzen, dat van oudsher in deze streek woont, zal over 20 jaar zijn opgelopen tot 20.000 Voorts zul- Sarkis en Franjieh hebben gesproken over het Franse voorstel om een Frans vredesleger naar Libanon te sturen. De rechtse falangisten vinden dit niet zo n gekke gedachte, maar de Palestijnen en de linkse moslims voe len niets voor een verdergaande bui tenlandse inmenging. Ze vinden al leen de Syrische troepen in Libanon al een grote last. Sarkis heeft de Franse regering gevraagd haar aan bod aan te houden, terwijl hij poogt de verschillende partijen alsnog bij elkaar te krijgen. Het voorstel van een gezamenlijke conferentie is een gedachte van de linkse moslims. De weigering van Franjieh om af te treden verhinderde de realisering ervan. De moslims en de christenen verschillen ook van mening over wat er besproken zou moeten worden. De moslims willen praten over een politieke regeling. De botsingen in de verschillende de len van Libanon tussen de strijdende partijen gingen ook gisteren door. Hoewel er officieel een wa-, penstilstand van kracht is, vielen er bij gevechten 74 doden en 140 gewon den in de laatste 24 uur. Een van de gewonden is Raymond Edde, een vooraanstaand christelijk, politicus, die bekend staat als een tegenstander van de christelijke fa-, langisten en de Syrische Inmenging' in de burgeroorlog. Hij werd in het been getroffen toen gewapende man nen zijn auto aanhielden bij een bar ricade op de weg. Het incident vond plaats in de christelijke streek ten noorden van Beiroet. Volgens sommi ge berichten zou Raymond Edde de afgelopen twee dagen twee maal ont snapt zijn aan een moordaanslag door falangisten. Raymond Edde was bij de presidentsverkiezing van twee weken geleden de tegenkandidaat van Elias Sarkis. chafulp Kissinger heeft beloofd 'erscheidene Afrikaanse landen losse schroeven komen te staan de tegenwerking in het Ameri- se Congres. Er is in de Senaat ;h' haar gerezen tegen de 25 miljoen i der die Kissinger heeft toegezegd ie Handen, die direct betrokken zijn .Catfe strijd tegen het regiem ln Rho- ïidej 20.45ervatieve Senatoren hebben ge schuwd dat dit bedrag wel eens Set communistische Mozambi- terecht kan komen. Senator Ja- Allen met name heeft gedreigd •etsvoorstel, waarin het hele pro- cua^na voor buitenlandse hulp is mec?jeld, nu tegen te zullen houden. Pro4it te voorkomen zal de Senaat deu jchijnlijk het bedrag van 25 mil- ~f®! dollar voor Afrika schrappen. eld^chijnlijk blijven de bedragen oor Zaire en Zambia apart zijn De slechte voorbereiding en bewape ning (geweren uit de Tweede Wereld oorlog plus bijlen en stokken) zijn volgens de waarnemers de be langrijkste oorzaken van het misluk ken van de actie van de Ethiopische regering. Ook de onbekendheid met Eritrea zal in het voordeel werken van het goed gewapende guerrilla- leger van Eritrea. Dit leger zal van het „boerenleger" niets meer heel laten als de regering inderdaad de strijd zal laten begin nen. De guerrilleros zijn tijdens de lahgste Afrikaanse onafhankelijk heidsoorlog goed getraind en hebben een erg goed in elkaar gezet netwerk van vluchtwegen in Eritrea opge bouwd. Het zou iets anders worden als het vrijwilligersleger zich zou uitbreiden tot ongeveer 200.000 man, het aantal waarop de Ethiopische regering hoopte. Ethiopië heeft uit Tsjechoslowakije en Joegoslavië gro- kregeq. Ook té munitie ter waarde van één miljoen dollar gekocht van Turkije. Verzoeken aan Rusland en China om wapens zijn echter op niets uitge lopen. De Soedanese president Gaafar Moe- meiry heeft aan Ethiopië en Eritrea verzocht de militaire acties tegen el kaar te stoppen. Volgens Noemeiry moet er gepraat worden over een overeenkomst en niet gevochten zo als nu het geval is. Ethiopië heeft echter in mei een aanbod gedaan over regionale onafhankelijkheid, maar het Eritrese vrijheidsfront (ELF) weigerde dit voorstel. Noeiry is erg bezorgd over het feit dat bij de Soedanese tussen Ethiopië en Eritrea. Hij is bang dat Soedan betrokken zal raken bij de oorlog en waarschuwt ervoor dat Soedan zich zal moeten verster ken om de veiligheid van zijn land te waarborgen. ving. Gisteravond verwachtte men een overwinning voor de kandidaten van de regeringspartijen, die goed geacht werden voor 60 procent van de stemmen. Volgens politieke waarnemers zou een overwinning van de gematigde kandidaten het begin kunnen bete kenen van verbeterde betrekkingen tussen joden en Arabieren. De zeven dorpen waar gestemd werd, hebben een bevolking van 31.000 in woners, dat is zes procent van de in Israël wonende Arabieren. Ook natio nalistische en communistische kan didaten doen mee aan de verkie zingen. Gisteren is de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt strijdkrachten. Hoessein verklaarde dat er geen vre de zou komen in het Midden-Oosten als Israël de bezette gebieden, met inbegrip van het oostelijk deel van Jeruzalem, niet ontruimt en de rech ten van de Palestijnen erkent. In een interview met het Westduitse blad Stern heeft de koning gezegd, dat ook Israël bestaansrecht heeft. „Wij vechten voor de Palestijnen en hun rechten. Maar ook Israël heeft het recht om in vrede en veiligheid te leven volgens de regels die zijn neer gelegd in resolutie 242 van de Ver enigde Naties." Het voornaamste struikelblok op weg naar vrede is de onverzoenlijke houding van Israël waar het de bezet te gebieden betreft. Verkiezingsstrijd spitst zich toe ROME (Reuter, UPI) De verkiezingsstrijd in Italië, dat 20 juni naar de stembus moet, lijkt zich te gaan toespitsen op de vraag hoe betrouwbaar de communisten zijn als regeringspartner. De meningen van de christen-democratische partij en de socialis tische partij hierover blijven ver uiteen lopen. WEST POINT (Reuter) Ook de beroemde Amerikaanse militaire Akademie West Point is niet meer wat het geweest is. Een groep derdejaars-kadetten heeft gezondigd tegen de strenge ere-code van het instituut door gezamenlijk een tentamen scheikunde te maken. De bedoeling was dat de kadetten de werkstukken zelfstandig op hun kamers grens gevochten wordt zouden maken. Juist vanwege de code dat een kadet „niet liegt, bedriegt, steelt, degenen die dat wel doen niet duldt" worden dergelijke tentamens vaak zonder toezicht gehouden op West Point. Uit de voorlopige gegevens blijkt nu echter dat tientallen kadetten de oplossin gen voor het scheikunde-tentamen onderling hebben uitgewisseld en bespro ken. De zaak wordt door de leiding van West Point dat in de VS een enorme reputatie geniet, hoog opgenomen. De Italiaanse socialistische partij zal volgens partijleider Francesco de Martino weigeren deel te nemen aan iedere regering die niet de steun heeft van de communisten. De Martino meent dat Italië een rege ring moet krijgen in de vorm van een „grote coalitie van democratische krachten", inclusief de commu nisten. De partijleider vond de Westerse vrees voor communistische deelna me aan een toekomstige Italiaanse regering overdreven. „Men moet niet vergeten dat de communisten slechts een deel van een coalitie zouden vor men. Zelfs als dit een simpele socia- listisch-communistische verbonden heid zou opleveren, zullen wij het democratische karakter van de rege ring garanderen", aldus De Martino. Ook vond hij het absurd dat volgens sommige mensen de toekomst van de NAVO in het geding was als de com munisten een plaats zouden krijgen in de nieuwe Italiaanse regering. Amintore Fanfani, de president van de Italiaanse christendemocratische partij, sprak tijdens het congres van de CDU in West-Duitsland andere- taal. „Mijn partij zal iedere vorm van samenwerking met de communisten afwijzen", aldus Fanfani. die er van overtuigd was dat het communisme niet vereenvoudigd kan worden met de vrijheid van het individu. In een interview met het Duitse blad Bild Zeitung zei Fanfani dat commu nistische deelname in de regering, van Italië het gehele democratische systeem, „het systeem van de vrij heid", zou veranderen. „Met communisme heb je altijd de zelfde ervaring. Zij zullen beginnen met een milde vorm van communis me. Een goed voorbeeld is Tsjecho slowakije", aldus Fanfani. De Chris ten-democraat dacht dat een eventu ele communistische steun ook gevol gen zou hebben voor het Italiaanse lidmaatschap van de NAVO. Vooral op de lange duur zal het. volgens Fanfani, door de verandering van het systeem onmogelijk zijn lid te blijven van de NAVO. >wel luzie syrrT Bert van Panhuis vanU k v3kas begin deze maand precies een halve eeuw geleden dat in Groot-Brittannië de enige Her. pene staking in de Britse geschiedenis uitbrak. Een staking, die achteraf bezien met wat meer erkeivan de toenmalige regering-Baldwin niet nodig was geweest. Mei 1926 betekende ook de voelting van het „revolutionaire" tijdperk in de geschiedenis van de Britse vakbeweging. Vanaf rafgj^Hbük was ..onderhandelen" het sleutelwoord in de verhouding tussen regering en vakbewe- ■en v) economie, de val van de Labourrege- ring en de gesel van een nieuwe arbei ders niet ontziende regering- Thatcher. afgveranderde houding heeft de kor^weging geen windeieren ge- ch. Had de overkoepelende organi- ran vakbonden TUC vijftig jaar in nog geen schijn van kans regering en werkgevers sinds teertjgin van de jaren zeventig be steel) vakbonden over het leven van LeveHtse regeringen, conservatief 'erdilwel socialistisch. In 1970 oed'^ien dat de toenmalige premier 20.1|| Wilson en zijn minister van latroelegenheid Barbara Castle. De- »rke |en een poging de vakbeweging Ier lbrganiseren het beruchte y vael „In place of strife" (In plaats oep trijd) de vakbeweging zei isief en dat leidde tot een verkie- isteclederlaag voor Labour. De nieu- fa%nier, de conservatief Ted He- het fond twee jaar later de strijd ep. dde forse loonverhoging eisende t heqj, verloor en zat begin 1974 ïrd, »ns in de oppositiebanken. Belastingen Ijke r heeft zich sindsdien neerge- 'ij de realiteit. Dat betekende irig jaar in samenwerking met van de vakbeweging een inko- j iolitiek werd opgesteld, waar- H streven was de loonsverho- issen augustus '75 en augustus een maximum van dertig gul- i de week te binden. Tot veler iing wist de leider van de TUC ^ones zijn achterban in het ga- (dreigen. De Britse werknemers tie in de weken, die aan het uvJggevende congres van de ww>ooraf gingen echter wel flink femaakt met instorting van de Vorige maand stond de door de nieuwe eerste minister James Callag- han gehandhaafde minister van fi nanciën Denis Healey voor een nieu we krachttoer. Het loonplafond van 1975 was nog maar het begin van het straffe beleid en de broekriem moest nog verder aangehaald. Hij stelde de vakbeweging voor de loonsverhoging voor de komende contractperiode augustus '76 tot augustus '77 te beperken tot drie procent en beloof de bij een fiat van de bonden verla ging van de belastingen. De oppositie was furieus over dit voorstel en Mar garet Thatcher zei dat de beslissing over de hoogte van de belastingen op deze manier een zaak wordt van een belangengroepering, de TUC. in plaats van de vertegenwoordiging van het volk. het parlement. Healey ging echter onderhandelen met de sceptische maar niet bij voor baat afwijzende vakbonden, onder leiding van TUC-secretaris-generaal Len Murray en enkele weken geleden kwam onverwachts een akkoord tot stand De loonsverhoging zou be- përkt blijven tot 4.5 procent met een minimum van 12,50 en een maximum van twintig gulden. Daarnaast zou den de belastingen met een bedrag voor de regeringsplannen te winnen. De gemeentewerkers zijn ook ak koord en de verwachting is dat ook de mijnwerkers met de TUC-leiding mee zullen gaan al moet van de mili tanten onder leiding van Arthur Scargill enorm verzet worden ver wacht. zeker na de nederlaag, die zij op een vorig congres leden. van vijf miljard gulden worden ver laagd. Healey tevreden, de top van de vakbeweging tevreden. Labour Jui chend en de conservatieven met ogen op steeltjes dat de regering er in slaagde zo'n straf inkomensbeleid te verkopen. Nu zijn de eerste hindernissen wel genomen maar regering en TUC- leiding zijn er nog met. De goedkeu ring van het TUC-bestuur met 25 tegen 5 stemmen moet nog worden getoetst op een speciaal TUC- congres, dat op 16 juni zal worden gehouden. Dit congres bestaat uit dc afgevaardigden van de aangesloten vakbonden. Een deel van deze bon den heeft zijn standpunt-al bepaald en de rest zal dat tussen nu en half juni doen. Traditioneel is de opstel ling van vier bonden van doorslagge vende betekenis voor de houding van het TUC-congres. Dat zijn de machti ge bond van transportpersoneel, de bond van technisch personeel, de bond van gemeentewerkers en de mijnwerkersbond. De transportbond houdt ditmaal geen algemene ledenvergadering zo dat het bestuur beslist. Gezien de invloed van Jack Jones zal de bond waarschijnlijk wel akkoord gaan met het voorstel. Een moeilijke zaak leek het vorige week nog met het technisch personeel omdat deze bond ook tegen het dertig-gulden- voorstel van vorig jaar was. Wonder boven wonder slaagden de gematig den er ditmaal in de meerderheid Maatregelen De regering is er echter niet met een goedgezind TUC-congres. De welwil lendheid van de vakcentrale zal de komende maanden verder zeker wor den bepaald door maatregelen van de regering op het gebied van de prijsontwikkeling en de collectieve voorzieningen. De bonden zullen ook vasthouden aan steunmaatregelen voor kwetsbare groepen als bijvoor beeld de bejaarden en de jeugd. Het blijft hierbij oppassen voor premier Callaghan en zijn ploeg. Labour is namelijk binnen afzienbare tijd ge dwongen algemene verkiezingen uit te schrijven omdat de partij de meer derheid in het parlement kwijt is. Even leek het er mede door sug gesties van vice-premier Michael Foot op dat die verkiezingen deze zomer al zouden worden gehouden maar de uitslag van de gemeente raadsverkiezingen in Engeland en Wales maakt dat onwaarschijnlijk. Deze verkiezingen waren een groot succes voor de conservatieven en algemene verkiezingen nü zouden vrijwel zeker Margaret Thatcher aan de macht brengen. De verwachting is dat een gunstige afloop van de loonstrijd en wat daar omheen zit het getij enigszins ten gunste van Callaghan zal doen keren De eerstkomende maanden zal La bour het waarschijnlijk ook zonder meerderheid wel kunnen klaren. De conservatieven hebben in het parle ment 40 zetels minder dan Labour en zouden dus de steun van de andere fracties nodig hebben om de rege ring. door haar met de regelmaat van de klok nederlagen te laten lijden, tot het uitschrijven van verkiezingen te dwingen. Die andere fracties zijn dan de libe ralen, de Welshe en Schotse nationa listen en de Noordierse unionisten. Aangezien de conservatieven bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen met name stemmen bij de liberalen hebben weggehaald ligt het weinig voor de hand dat de partij van Jo Grimond toch al in opperste staat van verwarring tot een handrei king aan die conservatieven bereid is. De unionisten zullen er zich ook niet toe lenen. De Noordierse leider Enoch Powell is geen vriend van Callaghan maar hij heeft evenmin veel op met Margaret Thatcher. De nationalisten zijn evenmin een na tuurlijke bondgenoot van de conser vatieven. Vete De vraag is of de conservatieven in hun hart wel algemene verkiezingen willen. Pogingen van Thatcher een eensgezinde partij achter zich te krijgen zijn tot nu toe jammerlijk mislukt omdat de vete tussen He- athgezinden en Thatcheraanhangers nog levensgroot overeind staat.. De conservatieven hebben ook nog geen schaduw van een economische poli tiek kunnen uitdokteren en de rela tie met de vakbondswereld is nog lang niet wat ze moet zijn om doel matig te kunnen regeren. Toch levert dit jaar nog een doodge- vaarlijk probleem op voor de rege ring Callaghan Dat is de decentrali satie van bestuur in Schotland en Wales, de zogeheten devolutie. La bour zelf is zeer verdeeld in te- Premier James Callaghan genstanders. voorstanders en frac tieleden. die de voorstellen van de regering lang niet ver genoeg gaan De nationalisten willen ook veel meer zelfbestuur dan in de maak is en de conservatieven zullen waarschijnlijk en bloc tegen de voor stellen stemmen. Vanuit verschil lend oogpunt zou er een meerderheid tegen de regering zijn te vormen Een nederlaag op een zo essentieel onderdeel van beleid zal Labour er toe dwingen opnieuw de stembussea uit de kast te laten halen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7