Trein, tram en bus in Den Haag onder één dak mm dichtbij "lom ment aar jjjeginsel en vertuiging eginsel en rertuiging (2) Eginsel en ertuiging (3)» ■i Nieuw centraal station: een openbaar vervoer-huis ])d4r l<c9n Zo nodig in hottermm wil bbn mbuuj hmt. trouwjurk was niet altijd wit melkman moet spiekschandaal complimenten sommetje het weer Zonnetje op Hemelvaartsdag weerrapporten WOENSDAG 26 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jereen heeft de situatie wel eens igemaakt. Er wordt een discussie ■erd, bijvoorbeeld over een poli- systeem of toestand in een be- ld land. Dan opeens staat er land op, die omstandig begint te en op heel andere landen waar evenmin botertje tot de boom is heel wat mensen rondlopen, die maar niet willen deugen. n een dergelijke bijdrage^an een P Aussie gaat een suggestieve wer- jg uit. Niet alleen wordt de aan- .'entfit even van het eigenlijke onder- h#p afgeleid (wat dat betreft lijkt 4etee debattruc op het woordgebruik i l handige goochelaars, die ons ar al te graag in een bepaalde zfjhting willen laten kijken om el- c js iets te verbergen of weg te x tafelen) maar ook blijkt het be- tübken kwaad dan opeens minder r^Astig of schrijnend. als er dan ook nog iemand is, die ""■"Idiscussiërenden weer tot de orde pt en de aandacht bepaalt bij het rspronkelijke onderwerp, dan ■rn het nog wel eens gebeuren dat p.Jzich van goochelaarstrucs bedie rf de debater boos wordt en de jenpartij „selectieve verontwaar- jng" verwijt. Als dat woord een- al gebruikt wordt, dan kan men in negen van de tien gevallen ok op aan dat de gebruiker van term diep in zijn hart eigenlijk jemaal niet zo verontwaardigd is Jtx het oorspronkelijke discussie- en zich tijdens het hele debat ?gst onbehaaglijk heeft gevoeld. pit hier boven geschetste situatie is \^r actueel in deze dagen rondom V^iscussie over de kredietgaranties jfcj Zuid-Afrika. Opeens staan er (Bipsen op, die als bijdrage aan dit v^at behoefte blijken te hebben nog eens breed uit te meten s. Ike afschuwelijke toestanden zich ^/oorbeeld in de landen van Oost- 5ï!^ropa voordoen, met welke lan- wij wèl handel drijven (zij het t de reactorvaten daarvan uitge- ""Sderd zijn). Ook in dit geval zal a lai dergelijke interventie wel be- It veid zijn om het thans in Zuid- ^€JVika (nog) heersende politieke rVem een beetje te vergoelijken. kan de lezers van deze krant ;end zijn hoe wij over het politie systeem en de onderdrukking van menselijke vrijheden in Oost- °di|OPa denken. Dezer dagen hopen een begin te maken met de 'igejiikatie van een reeks reportages ede! één onzer redacteuren, die cn- i t€5 weken geleden een rondreis ^er»r de Sowjet-Unie maakte en erfV buiten de officiële kanalen om ^Jyjk met o.a. kerkelijke leiders, arof'Jvers en geleerden, r gehecft daar afschuwelijke dingen ^f^Dord en gezien, maar deze zaken ezirfen onc^er Seen beding de pjajihthebbers in Pretoria en Johan- depurg vrij. en 1 is een mening die wij nadrukke- aaai willen uitspreken op het ?a^iblik dat er in ons land een 0£ jussie wordt gevoerd over leve- ;enfles aan Zuid-Afrika. Wij wijzen raan daar thans geldende politieke unneem af en dat doen wij vooral iuwi de machthebbers daar bij de lediging van hun standpunt ar- ^Jenten gebruiken die ze zeggen ons te delen. laatste moet een afschuwelijk terstand zijn. aanvaarden geen interpretatie, ïr welke voorwaarde dan ook, onze beginselen op grond van ie interpretatie een kleine min- leid een systeem in stand houdt ikaarfconomische en sociale bevoor- ting van die minderheid, onder imom dat de meerderheid dan r ergens anders, in eigen reser- w3 h een „eigen soortige" ontwik- ig moet nastreven, is ons trouwens nog steeds on- elijk de vraag van de levering tv-sert de reactorvaten aan Zuid- ka los te zien van dit systeem, al t het Nederlandse kabinet om fele redenen naar een oplossing E.l2Pn de termen van de motie-Ter achte' u«t november 1975 (waarin n wordt gesproken over het niet Joen van Zuid-Afrika met het tegen de verspreiding van wapens). kunnen deze kwestie niet los omdat die reactorvaten er toe kunnen bijdragen dat k Zuid-Afrika voor zijn encr- rziening en hoogwaardige in- 'ie niet meer afhankelijk zal zijn Zware handarbeid, waartoe het een onbegrijpelijke vanzelf- endheid de zwarte medebur- heeft veroordeeld. Door die "T^^ikkeling (waardoor men kolen- Wren kan sluiten) wordt het moge- ^met groter gemak en zonder Wme voor zichzelf zijn overbodige Werkeloos geworden zwarte me rgers uit de voor blanke be- ÓQujde gebieden over te brengen jelcm Het Haagse drie-onder-een- dakstation aan de Bezuiden- houtseweg, waar trein, bus en tram bij elkaar komen. Op de voorgrond over de NS-sporen het nieuwe Prins Bernhardvia- duct tussen Bezuidenhout (rechts) en Spui. Boven dit via duct het busstation. Verder ziet men de nieuwe tram-lus. Rechts bouwputten voor nieuwe kanto ren in het Bezuidenhout, links o.a. de hoogbouw van het Tran sitorium (overheidskantoren) en daarboven het nieuwe minis terie van financiën. Naast de hoge kantorenwand van het sta tion wordt het Babyloncomplex gebouwd. Rechts boven de Koe kamp, het groengebied waarvan nog niet zeker is of er een tram- viaduct doorheen geleid zal wor den voor de HTM-verbinding met ScheveningeiK door Theo Koelé DEN HAAG Willen gemeen tebestuurders uit de Haagse re gio vrijdag de officiële opening van het station Den Haag Centraal bijwonen, dan moeten zij hun (dienst)auto's laten staan. Het geeft immers geen pas dit knooppunt van drie soorten openbaar vervoer op een andere wijze te bereiken dan per trein, tram of bus. Zo hebben de gemeente Den Haag en de Nederlandse Spoorwegen gedacht toen zij het draaiboek maakten voor de officiële opening, die verricht wordt door prinses Beatrix en prins Claus. De genodigden zullen verschij nen per openbaar vervoer, waarvoor een speciale dienstregeling ontwor pen is. Den Haag Centraal is geen gewoon station, stellen het stadsbestuur en de spoorwegen met nadruk. Wanneer op zondag 30 mei de nieuwe NS- dienstregeling in werking treedt en het tramstation van „Centraal" in gebruik komt, heeft Den Haag een gebouwencomplex, waar trein, tram en bus onder één dak samengebracht zijn. „Zonder overdrijving: een uniek gebouw, dit openbaar vervoer-huis," zeggen de NS. Enthousiasme ook in het nieuwe spoorboekje: „Den Haag centraal komt uit zijn isolément. Met twee bogen is het nu verbonden met de belangrijkste spoorlijn van Neder land, de „oude lijn" Amsteraam- Haarlem-Rotterdam." Centraal is nu van alle kanten bereikbaar. En op het dak is het (ook overdekte) vertrek punt van trams en bussen. Roltrap pen brengen u van en naar perrons. Uit de kunst". Vier maal per uur gaat er een trein rijden van Rotterdam CS naar Den Haag, via Delft en het station Hol lands Spoor. Vanuit Leiden vertrek ken ook vier treinen per uur naar Den Haag Centraal. Leiden biedt, aldus het spoorboekje, „een vlotte makke lijke overstap van en naar Amster dam". De verbindingen Den Haag- Centraal Rotterdam Hofplein en Den Haag-Centraal Utrecht zijn vrijwel ongewijzigd in het nieuwe spoorboekje terecht gekomen. In 1973 werd Den Haag Centraal geo pend met slechts één lijn naar Utrecht. Later kwam ook de Hof- plein-lijn naar Centraal. In 1975 is het busplateau, gelegen boven de NS- perrons, in gebruik genomen. Het biedt plaats aan stadsbussen van twee streekvervoerbedrijven, die het Westland en de bollenstreek bedie nen. Van het nieuwe tramstation gaan drie lijnen gebruik maken. „Manhattan" Het plan voor Den Haag Centraal, dat ruim tweehonderd miljoen gul den heeft gekost, dateert uit de late jaren vijftig. Toen was de wijk Bezui denhout. waar „Centraal" staat, op tekentafels van rijk en gemeente een gebied, dat doorsneden werd door enorme wegen en vol stond met ko naar de vooral op landbouw geo riënteerde thuislanden. Wij wijzen zo'n ontwikkeling en het systeem waarop het berust af als in strijd met onze diepste overtuiging. Wij wijzen het ook nog om prak tische redenen af. Het zal binnen niet eens zo'n lange tijd door de politieke ontwikkelingen in Afrika een onhoudbaar systeem blijken te zijn dat slechts verbittering en wraakzucht heeft opgeroepen. Daarom ook moeten wij juist in deze dagen luisteren naar mensen als Beyers Naudé, als hij oproept tot een politiek van verzoening en sa menwerking. lossale gebouwen. Een deel ervan heeft die tafels nooit verlaten, veel is er wel gebouwd en aangelegd, of komt er nog. In de directe omgeving van Den Haag Centraal liggen al een viaduct van 800 meter lengte het prins Bernhard viaduct en een verdiept aangelegde vierbaans autos nelweg de Utrechtse baan. Er is het paleis van justitie, er wordt gewerkt aan een kantoren-, hotel- en winkel complex, Babyion geheten, en er ko men verder: drie ministeries (justitie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken), het algemeen rijksarchief, de Koninklijke Bibliotheek en het Ko ninklijk Conservatorium. Veel ge bouwen op een betrekkelijk klein ge bied, dus hoogbouw. De typering „het Manhattan van Den Haag" liet dan ook niet lang op zich wachten. Bouwexplosie De bewoners van het aangrenzend woongebied hebben veel te lijden ge had onder de bouwexplosie. Hun wijk verpauperde snel. Er zullen vijf honderd nieuwe woningen neergezet worden voor mensen, die de wijk de laatste jaren verlaten hebben of wo nen in de weinige overgebleven panden. In de jaren tachtig zal maar liefst vijftien procent van de Haagse werkgelegenheid te vinden zijn in de nabijheid van Den Haag Centraal. Waren er zes jar geleden nog 12.000 arbeidsplaatsen, in 1980 zullen er zo'n 25.000 zijn. Nog wat cijfers, over het station zelf. met ingang van 30 mei zullen dagelijks 40.000 mensen ge bruik maken van het openbaar ver voer aldaar; er vertrekken en arrive ren ten minste veertig treinen per uur; na 1980 zal Centraal dagelijks zeventigduizend reizigers verwerken en zal daarmee een van de drukste Nederlandse stations geworden zijn. Het extra aanbod van passagiers komt vooral op rekening van de Zoe- termeer-spoorlijn, die volgend jaar gereed komt, en de Schiphollijn, klaar in het begin van de jaren tachtig. „Sneltram" Een aantal jaren geleden werd Den Haag Centraal gezien als be langrijkste schakel in een toekomstig semi-metro-net. Er waren plannen voor een flink aantal tramtunnels en viaducten, maar die voornemens wer den achterhaald door nieuwe opvat tingen over verkeer en leefbaarheid van een stad. Semi-metro werd daarom gewoon sneltram. Gewijzigde meningen heb ben er ook toe geleid, dat de ver- keerswerken rondom Centraal nog niet klaar zijn. Besloot de gemeente raad in 1973 een viaduct aan te leg gen door het groengebied de koe kamp, vorig jaar stelde een groep raadsleden de door vele Hagenaars verfoeide „koekamp-lus" opnieuw ter discussie. Een studiegroep onder lei ding van oud-minister Schut zoekt nu naar mogelijkheden tussen Den Haag Centraal en de badplaats Sche- veningen een tramverbinding aan te leggen, die de Koekamp spaart. de- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. van een lezer onder redactie van loes smit Het is niet altijd gewoonte ge weest om in het wit te trouwen. Die traditie is er pas in het begin van de achttiende eeuw in geko men en waarschijnlijk zijn de En gelsen er mee begonnen, geïnspi reerd door het voorbeeld van hun eigen koningshuis. Wie precies wil weten hoe deze ..witte mode" begon en wét de mensen in de loop van zo'n tweeë- neenhalve eeuw aantrokken als ze naar het stadhuis gingen, kan terecht bij Trouwen in het wit". Dat is een tentoonstelling die tot half oktober te zien blijft in het Nederlands Kostuummuseum, te vinden in Den Haag aan de Lange Vijverberg 14. Behalve al die voorbeelden van oude en nog oudere bruidstoilet ten zijn er ook diverse accessoires te zien. want een bruidstoilet was meestal niet compleet zonder sluier, waaier, handschoenen, tasje, reukflesje en nog meer toe behoren. Niet al het geëxposeerde is even anoniem: nieuwsgierigen kunnen er bijvoorbeeld de originele trouwjurk en schoenen zien. die koningin Wilhelmina droeg toen op 7 februari 1901 haar huwelijk met prins Hendrik werd gesloten. Om het historische overzicht van zoveel jaren trouwtradities zo vol Geen mens zal de melkman er toe willen dwingen, maar het zuivel- bureau zou dit toch wel erg graag willen: dat hij en al zijn collega's hun eigen gezicht op een grote poster laten zetten met daarbij de pakkende tekst: „Ik drink melk. U ook?" Elke melkman, hoopt het zuivelbureau. zal zijn eigen affiche op kar of winkelruit plakken. Ze kunnen hun exemplaar kosteloos krijgen als ze hun pasfoto naar het zuivelbureau sturen. Na de in het hele land bekende Nederlanders komen nu dus de bekenden in de eigen buurt aan bod. Maar de melkcampagne gaat verder: ook volkomen onbekende Nederlanders kunnen zo'n poster met zichzelf bemachtigen en „Ik drink melk. U ook?" voor hun raam hangen. Binnenkort kunnen onbekende melkdrinkers zo'n pos ter bij de melkman bestellen. Voor niet-melkboeren, -mannen, -heren of hoe de melkverkopers verder ook genoemd worden, kosten die posters 7,50. Paniek in Amerikaanse militaire kringen studenten aan de natio nale militaire academie West Point hebben gespiekt. Dat klinkt wel wat erg onbenullig om er een officieyle militaire onderzoekcom missie voor te benoemen, maar het gaat om meer: de reputatie van onkreukbaarheid, waar West Point al bijna tweehonderd jaar zolang de academie bestaat om bekend is. De academie, waar zo'n beetje alle militaire topfiguren hun opleiding hebben gekregen, voert deze erecode in haar vaan del: „een kadet zal niet liegen, stelen of bedriegen, noch toestaan dat anderen zulks doen." En nu blijken (minstens) éénenvijftig derdejaars studenten die erecode geschonden te hebben door een scheikunde-opgave die ze norma liter rustig thuis mogen doen. sa men te hebben opgelost. Ze heb ben dus bij elkaar gspiekt en de beschuldigden beweren zelfs dat er nog honderden anderen hebben meegedaan. Deze vorm van afkij ken komt voor de „commandant" van de academie, luitenant- generaal Sidney Berry, neer op liegen en bedriegen. Van daar de rel. Er gebeuren trouwens meer vreemde dingen op West Point. Een kadet werd door een „rechtbank" van medestudenten voor leugenaar gezet, maar die be schuldiging werd door opperhoofd Berry weerlegd. Niettemin kreeg deze Steven Verr een lijfwacht, omdat zijn vader briefjes ontving, waarin zijn zoon met de dood werd bedreigd. Dat soort dingen krijg je blijkbaar als iedereen verplicht een etiket van onbesproken ge drag opgeplakt krijgt. Een geheel in stijl gekleed bruids paar anno 1902. Samen met bruidsmeisje en bruidsjonker staan bruid en bruidegom hier op de trap van het Kostuummuseum. ledig mogelijk te maken heeft het museum aan de hand van jaar boeken. tijdschriften, kranten en almanakken een reportage sa mengesteld van de huwelijken van leden van het Nederlandse vorstenhuis. Dat verslag loopt van 1733 (toen prins Willem de Vierde trouwde) tot 1975 (prinses Christina en Jorge Guillermo). Het Kostuummuseum is elke dag open van tien tot vijf uur, woensdags bovendien van acht tot tien 's avonds en zondags al leen 's middags. „Dit is geen parkeerbon, maar als het aan mij was om ze uit te delen, zouden het er twee geweest zijn. Als gevolg van uw stompzinnige, onverschillige, totaal mislukte po ging tot parkeren, heeft u hier genoeg plaats gebruikt om een volledige begrafenisstoet. 1 paard en wagen, 2 olifanten, een geit en een parade van 26 pigmeeën uit donker Afrika te stallen. De reden waarom u dit aangeboden krijgt, is dat u misschien in het vervolg ook eens aan een ander zult den ken in plaats van alleen aan u zelf. Trouwens, ik hou ook niet van egoïstische, maniakale chauffeurs en waarschijnlijk behoort u tot een van deze twee categorieën. Ik wil besluiten met de wens uit te spreken, dat u zonder benzine komt te staan, om 17.15 uur op het Rijswijkseplein in Den Haag. Te vens hoop ik, dat corrosie uw wa gen in recordtijd zal reduceren tot een hoop onbestuurbaar roest." Deze niet-echte parkeerbon, on dertekend met „de complimenten van een echte chauffeur," is ge vonden op een auto in Den Haag. De „bon" schijnt van oorsprong Amsterdams te zijn -in de origine le versie moet de booswicht uiter aard op een druk Amsterdams kruispunt met een lege tank ko men te staan- maar van tijd tot tijd schijnt het ding ook in andere steden op te duiken. Kort geleden nog meldde zich een bedremmel de automobilist op het Haagse hoofdbureau van politie met een bon die helemaal geen parkeerbon bleek te zijn. Een lid van het Haagse korps vond bovenstaande tekst op een auto en zo staat de „parkeerbon" nu in het blad van het korps afgedrukt. Hier volgt een onuitspreekbaar getal: 5.153.859.497.004.179.760. Dat is het aantal auto's dat Gene ral Motors kan produceren (be weert de Chevrolet Division uitge rekend te hebben) zonder dat er twee exemplaren geheel identiek zijn. Niet dat er ook maar één reden te noemen zou zijn om zo veel ongelijke wagens te maken, maar het sommetje hoewel niet te controleren is aardig, vooral de uitkomst. Wie ze allemaal wil bekijken en er één seconde per auto voor zou uittrekken, zal vol gens dezelfde mededeling 163 mil jard jaar bezig zijn. Ons ontbreekt helaas de tijd. Het ziet er niet slecht uit voor Hemelvaartsdag: we ver wachten een overwegend vriendelijk weertype in ons land met zonnige periode en een vrij aangename tempera tuur: in het binnenland kan het 18 of 19 graden worden, aan zee iets lager. Voor de zekerheid is het wel raadzaam een regenjas mee te nemen, want de atmosfeer is dusda nig van opbouw dat er plaat selijk nog wel een bui tot stand kan komen met name in de middag en avond. Het is gisteren op de meeste plaatsen ook een mooie mei dag geweest: de wind bleef op de achtergrond, er waren zon nige perioden (vooral in de ochtend) en de temperatuur was niet slecht. Eelde. Maas tricht en de Bilt haalden 20 graden. Rotterdam en Amsterdam 19. Echt warm was het natuurlijk niet: de wind is nog „dun", aldus een bosarbeider, die zich overi gens het zweet van zijn gelaat Van onze weerkundige medewerker wiste: hij had staan werken op een door de bomen be schut terrein, een echt zonnig broeiplekje. Enkele weken geled.en ver telde een collega van hem mij. dat je na een dag werken in een beschut bosmilieu bij het naar huis gaan op een onrustige dag altijd weer on aangenaam getroffen wordt door die koude wind buiten het bos. Wanneer je je niet extra kleedt heb je een kou te pakken voordat je het weet. Overigens is vrijwel iedereen het erover eens dat wat dit betreft de straatmakers het meeste risco lopen. Ik heb mij wel eens laten vertellen, dat een aantal mensen dat in dit beroep de 65 jaar haalt, niet erg groot is. Het weer in ons land werd gisteren voor het grootste deel nog gestuurd door het hogedrukgebied boven Skan- dinavië. In de vroege ochtend werd in midden-Noorwegen nog 1032 millibar afgelezen, maar in de loop van de dag is dat geleidelijk aan gaan ver zwakken Tegelijkertijd kwam een Azorenrug van ho- gedruk de Golf van Biskaje en west-Frankrijk binnen bij een oost tot noord-oostelijke uitbreiding In de overgangszone tussen beide maxima valt regen of komt hier en daar een bui voor maar erg actief zijn deze waarschijnlijk niet. Die sto ringszone verliep gisteravond van de Hebriden (ten oosten daarvan), over zuid-oost' Engeland. zuid-west- Nederland. België en zo ver der naar het zuid-oosten. Langzaam zijn de „Azoren" dus aan de winnende hand. Als gevolg daarvan wordt het weer bij ons tijdelijk minder vast. Gistermiddag begon het in het zuiden al te regenen (Vlissingen gisteravond 1 mm) ep ook elders in den lande zal het weer minder ze ker worden. De wind in Zee land was giseravond al weste lijk geworden. Erg resoluut gaat de over schakeling van het ene naar het andere hogedrukgebied niet in zijn werk zodat het vooral in het noordoosten nog wel een tijdje kan duren alvo rens de westelijke tot noord westelijke wind daar door komt. Toch geloven we dat dit nog voor Hemelvaartsdag zijn beslag zal krijgen en dit brengt mee dat er dan op nieuw zonnige perioden zul len zijn bij gematigde mei- temperaturen Als uitsmijter nog een paar oude weergezegden over het weer in mei: „Een warme mei maand is goed voor het hele jaar", was de mening in Wal lonië en ook werd daar gezegd „Droge maart, natte april en warme mei, dan komt alles in orde". In Vlaanderen daarentegen zag men meer heil in koel weer: „Mei koel en nat, brengt veel koren in de zak". In En geland zei men: „een winderi ge mei maakt een jaar goed En in Frankrijk: „Warme en zachte meiregen, geeft schone bloemen en rijke aren". Tenslotte nog het on weersrijmpje: „Donder in mei. zingt de boer joeghei". Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rtd Twente Vlissingen Zd -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oentve Helsinki Innsbruck Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mal lore a Nice Munohen Oslo geheel bewolkt regen regen llchtbew regen regen regenbui zwaarbewolkt regenbui zwaarbewolkt zwaarbewolkt niet ontvangen zwaar bewolkt onbewolkt zwaarbewolkt regen onbewolkt regen onbewolkt zwaarbewolkt regen Uchtbewolk'. zwaarbewolkt lkehtbewolkt onbewolkt halfbewolkt zwaarbewolkt zwaarbewolkt onbewolkt 19 HOOG W Hik DONDERDAG 27 MEI: Vli.On- gen 43-11 II. Haringvlieftluiirn I u*. 13.23; Rm irfdam 2.49-13.22; Srhrvrningen I *4-14 2», IJm.n dm 2.41-13.94; Den Helder f.2M«.4i; Harlingen N.17-21.*7: Delfrijl ll.ts-23.lt. HOOG WATER VRIJDAG 2A MEI: Vlit.ingen 1.21-13.43; llaringvlieltluiien 1.41-14.92; Roller- dam 3.23-13.39; Scheveningen 2.42-13.03; IJ mui- den 3 IS-IS.3*; Den Helder 7.09-19.27; Harlingen 9.40-21.4M; Drlfiijl ll.44-23.St

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5