Spanning kabinet lijkt (voorlopig) iets af te nemen Rijner Appelsap Nederland probeert Unctad te redden Twee doden op vliegveld Israël Tram, bus en trein op en onder één dak pagina 5 Trouw hoort bij u. En bij355.000 andere Trouw-lezens. Elke ochtend. ■eet Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant ong ijsbeert je iet stenen ipodgegooid =ft aatselijk en 2eu-expositie j Daar me" Drie doden bij familiedrama Anti-semitisme in West-Duitsland Na etmaal van nerveus beraad IN DEZE KRANT Bezetters Bloemenhove staan klaar fles 0,68 liter Trouw smaakt naar meer Welkomstvoordeel hoort bij u psM ^jjj Trouw 34E JAARGANG NR 9639 WOENSDAG 26 MEI 1976 ÏAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 —GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0.50 NHEM Een bijna één oud ijsbeertje is door be kers van het Burgers Die- park in Arnhem doodge ld met stenen. Dit bleek uit I sectie, nadat dierenverzor- S'het beertje (afkomstig uit ard-Rusland) zondagmid- dood hadden aangetroffen, schedel bleek van achteren leel verbrijzeld te zijn. In l dierenverblijf vond men baksteen en een kei. ecteur A. van Hooff van het renpark verklaarde zeer Jteld te zijn over ^et gebeu- Met moeite had Burgers snpark beslag kunnen leg- op vijf jonge ijsbeerljes uit ird-Rusland. f" gens hem komt het vaker r dat kinderen en ook ou- en dieren plagen. „Er lopen keel wat dieren rond met slechts één oog. Onder toe- |t van de schoolmeester jsen kinderen op de rug van (euzenschildpad. Stekelvar- fi kunnen niet meer in de n lucht worden gehouden, lat ze regelmatig met ste- i bekogeld worden." aldus directeur van Burgers Die- park. eva lesverwachting geldig tot ivond: tijdelijk veel bewol- met plaatselijk regen of een Morgen overdag opklarin- vooral in het zuiden en len van het land. Zwakke tot draaiend naar wes- nkei Jge wind d ke richtin i richting. Maximum tein turen omstreeks 17 graden. NAIROBI Enige uren na de aankomst van minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking) is de Nederlandse vertegenwoordi ging met voorstellen gekomen die een doorbraak op de we reldhandelsconferentie Unctad-4 moeten bewerkstelligen. Nederland wil een datum vaststellen (gedacht wordt aan september dit jaar) waarop onderhandelingen over een gemeenschappelijke grondstof - fenfonds moeten beginnen. (Een der gelijk fonds moet de ontwikkelings landen verzekeren van hogere en evenwichtiger prijzen voor de grondstoffen die zij naar de rijke in dustrielanden uitvoeren). Het fonds moet naar het oordeel van ons land worden betaald door arme en rijke landen samen. Tegelijkertijd moeten aldus het Nederlandse voor stel, onderhandelingen beginnen over afzonderlijke grondstoffen, met een tijdschema waarop deze onder handelingen moeten zijn afgerond. Verder wil Nederland een bestude ring van de voorstellen van een grondstoffenbank, waarmee wordt tegemoet gekomen aan de ideeën die de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger tijdens zijn rede in Nairobi heeft geuit. Tege nover de Nederlandse voorstellen staat een Duitse tekst waarvan de juiste inhoud niet bekend was. Naar verluidt wil Bonn afzonderlijke grondstoffen-akkoorden die dan la ter met elkaar in verband moeten worden gebracht, maar wijst het een gemeenschappelijk akkoord vooreen aantal grondstoffen (gedacht wordt aan tien) nog steeds af. De ontwikke lingslanden hechten erg aan een der gelijk akkoord omdat het kan voor komen dat grondstoffen die voor de rijke landen niet belangrijk zijn on der tafel worden geschoven. Ondanks de verschillen van mening sloot Pronk echter in het geheel niet uit dat er toch nog een gemeenschap pelijk standpunt van de Europese Gemeenschap komt. In de afgelopen maanden hebben de Europese partners nauwelijks resultaat ge boekt en volgens de Nederlandse be windsman zal het toch tot een over eenstemming moeten komen. Volgens Pronk bestaat er bij de Euro pese Gemeenschap een bereidheid tot onderhandelen. Hij wees erop dat nog maar twee maanden geleden alle partners de Nederlandse steun voor een gemeenschappelijk fonds afwe zen, terwijl nu nog maar twee dwarsliggen. Behalve West- Duitsland is dat Groot-Brittannië en in het Britse standpunt bleek gister avond desgevraagd nog geen enkele beweging te bespeuren. De Britse onderminister voor over zeese ontwikkeling Frank Judd hield vast aan het Britse standpunt dat de Unctad een technische conferentie is die moet uitdijen tot een politiek forum. De B-groep (de groep van rij ke landen) alsmede de groep van meer dan honderd ontwikkelingslan den) wachten op een gemeenschap pelijk EG-standpunt om de Unctad niet volslagen te laten mislukken. Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers NUTH Een familieruzie in het Limburgse Nuth heeft gisteren drie mensen het leven gekost. Het drama speelde zich af in de flat van het echtpaar H., waarvan de vrouw (33) enige dagen geleden was weggelo pen. Toen zij gistermiddag rond drie uur in gezelschap van haar 59-jarige vader wat kleding kwam ophalen, schoot de echtgenoot (35) eerst zijn schoonvader, daarna zijn vrouw en vervolgens zichzelf met een jachtge weer dood. Het echtpaar had geen kinderen. STUTTGART (Reuter) Ongeveer de helft van de Westduitse bevolking heeft symptomen van anti semitisme. Dit is gebleken uit een enquête die in het najaar van 1974 gehouden werd onder leiding van de Joodse professor Alphons Silber- mann. De professor merkte op dat vijftien tot twintig procent van de bevolking „anti-semitische vooroor delen van allerlei aard" had en dertig procent meningen had over Joden, die gemakkelijk gevaarlijk kunnen worden. Onze eerstvolgende editie verschijnt op vrijdag 28 mei. Morgen, Hemel vaartsdag, zijn onze kanto ren gesloten. Familiebe richten voor de krant van vrijdag kunnen vandaag tot 16.30 uur en donderdaga vond tussen 18.00 en 20.00 uur worden opgegeven on der telefoonnummer 020-91 34 56. advertentie. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de gereformeerde kerken zou graag zo snel mogelijk in kontakt willen komen met VERPLEEGKUNDIGEN EN HOOFDLEIDERS/ PREDIKANTEN die als vrijwillig sta'iid willen meewerken in een vakantie week op de De Bliie Werett in Lunteren Verpleegkundigen hebben we nog nodig m de weken van 29 mei-5 |uni. 3 tot 10|uli. 17 tot 24 juli, 24 tot 31 juli. 14 tot 21 aug 21 tot 28 aug en 4 tot 11 sept Hoofdleiders/pre dikanten hebben we nog nodig in de weken van 17 tot 24 juli en 24 tot 31 juli U kunt nadere informatie verkrijgen of zich opgeven bij het Algemeen Diakonaal Bureau. Rekreatie-afdeling. Postbus 2211, Leusden II kunt ook nu bellen: 033-43244. Vraagt u dan naar de heer J. van Luit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Na een nacht en een dag van nerveus en onophoudelijk beraad lijkt de dreiging van een crisis in het kabinet voorlopig verminderd te zijn. De proble men zijn echter nog niet definitief opgelost. Bij het sluiten van deze editie gisteravond was de situatie als volgt: Algemeen werd verondersteld, dat minister Van Agt (justitie) bereid is, het oordeel van de rechter af te wach ten over de sluiting van de Bloemen- hovekliniek alvorens verdere stap pen te ondernemen. Intussen heeft Van Agt daarover noch binnen, noch buiten de ministerraad iets gezegd. Het kabinet kwam gisteravond op nieuw bijeen om een brief over de kwestie-Zuid-Afrika aan de Tweede Kamer te formuleren. De brief wordt vandaag op het Binnenhof verwacht. Mogelijk zal de Kamer er. op aan dringen van VVD-leider Wiegel, van daag ook al een debat over houden. Vage termen Centraal in deze brief komt te staan, dat de beslissing over het verlenen van de kredietgarantie voor de Ne derlandse bijdrage aan de bouw van kerncentrales in Zuid-Afrika, wordt uitgesteld. Voorspeld werd, dat de brief in zo danig vage termen zou worden opge steld. dat voor- en tegenstanders van de garantie er ieder hun voordeel mee kunnen doen. De voorstanders hou den vol, dat de kabinetsbeslissing in principe-de garajitie vejligstelt. Dit positief beslu zou echter ver sluierd worden door tal van nieuwe en stricter geformuleerde voor waarden. De tegenstanders menen, dat het kabinet alleen tijd wil winnen om nieuwe feiten aan te voeren, die een afwijzende beslissing rechtvaardi gen. Zo zouden volgens hen de recen te troebelen in zuidelijk Afrika een reden kunnen zijn om de garantie te weigeren, gezien de politieke instabi liteit van het gebied. In dat geval kan de regering niet worden verweten, dat zij in strijd komt met de eisen van behoorlijk TEL AVIV (Reuter, AP, UPI) - Bij een bomontploffing op het Ben Goenon vliegveld van Tel Aviv zijn gisteren twee personen gedood en negen gewond geraakt. Bij de ontploffing was een man betrokken die een Nederlands paspoort had. Volgens latere berichten zou de man, Hugo Müller, een Oostenrijker zijn. De man trok de aandacht van een Hugo Müller bevatten alleen vuile was en toiletartikelen. Binnenland Naast adres straks ook code op brief 3 Rijkskantoor op gevaarlijke plaats3 Buitenland Communisme twistappel in Italië7 Cubanen zullen Angola verlaten 7 Kerk Bent u de moeder van Hans Z?2 Nog geen besluit van gereformeerde synode 2 Sport Dameshockey ver deeld 13 Economie DSM wil doorgroeien in breedte en diepte 19 De ravage na de ontploffing op het vliegveld Ben Goerion bij Tel Aviv. de door het bedrijfsleven verwachte garantie toch niet wordt gegeven. Kooijmans Zeker is in elk geval, dat de ontwik- kelingen in de Verenigde. Staten rondom de levering van kernreacto ren aan Zuid-Afrika voor de Neder landse regering zwaar wegen. Staatssecretaris Kooijmans (buiten- veld. Deze vroeg hem mee te gaan naar een vertrek waar de bagage van passagiers onderzocht wordt. Toen de man de koffer opende, volgde een explosie, waardoor de vrouwelijke Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE Hoewel het gisteren in de Bloemenhovekli- niek vrij rustig is gebleven, is de tuin toch nog de gehele dag bezet geweest door kleine groepjes leden van actie comités. Dit om in geval van alarm direct sympathisanten uit de regio Haarlem te kunnen oproepen. De bezetting van de behandelkamers was de nacht ervoor opgehevea Ook binnen de kliniek was het rus tig. Er werden alleen dringende ge vallen behandeld. Volgens de raadsman van de kliniek mr. L. Laus om het personeel gelegenheid te ge ven bij te komen van de vermoeie nissen van de afgelopen dagen. Samen met het bestuur heeft de raadsman zich gisteren beziggehou den met het voorbereiden van het bezwaarschrift tegen de verzegeling van de apparatuur van de kliniek, vorige week dinsdag. Vrijdagmorgen half tien zal dit worden behandeld In raadkamer van de Haarlemse rechtbank. Als getuigen- deskundigen treden op de gynaeco logen prof. dr. Kloosterman en dr. Van Os. Bij de Haarlemse politie kwamen gisteren meer dan eens valse meldin gen binnen van voorgenomen bom aanslagen in de Bloemenhove- kliniek. landse zaken) zal, zoals gisteren bewaker' en de man het leven verlo- reeds gemeld, binnenkort naar - t ren. Ook een andere koffer van de Washington gaan om zich ter plaatse man bleek eXplosieven te bevatten, te oriënteren. In het Amerikaanse Congres is pro test gerezen tegen het feit. dat de Amerikaanse regering aan General Electric (dat samen met Rijn toen deze door douanepersoneel naar een veilige ruimte werd gebracht. Bij de ontploffing van deze explosieven werden geen mensen gewond. Hugo Müller arriveerde met een Oos- Schelde-Verolme deel uitmaakt van tenrijks toestel op het vliegveld. In het consortium dat de order moet Wenen was hij aan boord gegaan van uitvoeren) medewerking verleent het vliegtuig. De bemanning van het voor de levering van reactorvaten. De beslissing van het Amerikaanse Congres kan overigens nog weken op zich laten wachten, omdat het eerst hoorzittingen wil houden over de be trekkingen met Zuidafrikaanse landen. Inzake het abortus probleem over heerste gisteren in politiek Den Haag de onzekerheid over de verdere plan nen van minister Van Agt. Deze heeft gisteren vrijwel de hele dag verga derd met zijn procureur-generaal. Mr J.F. Hartsuiker, de Haarlemse hoofd officier van Justitie Mr. J. L. Andreae en hoge ambtenaren van justitie. Tussentijds prak Van Agt ook met de KVP-fractieleider Andriessen en KVP-minister Lubbers. Inzet van dat beraad was de houding die het open baar ministerie jegens de kliniek moet innemen, nu het bestuur van de kliniek een bezwaarschrift tegen de in beslagneming van het instrumen tarium van de kliniek heeft inge diend bij de Haarlemse rechtbank. De raadskamer van de rechtbank zal verder het bezwaarschrift behande len en naar verwacht wordt dinsdag al uitspraak doen. toestel verklaarde niets bijzonders aan de man te hebben bemerkt. In Wenen verklaarden veilig heidsfunctionarissen dat zij de tien passagiers voor de vlucht naar Israël meer dan een uur lang onderzocht hadden op wapens. De koffers van advertenties Het verschil tussen de Rijn en de zee waarin hij uitmondt, wordt wat groter. Na een onbeschrijfelijke voorgeschiedenis die wij toch beschreven is de ministersconferentie het eens over beperking van de zoutlozingen. Een zoete overwinning. Nieuwe abonnee: Straat:l Plaats:Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: 4 fraaie zwart-kunsllederen onderzetters met zilver bedrukte ouderwet se locomotiefniodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van het vroegere U te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst-voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf öp de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1