>n kanalengraver, die et eens weet waar j beginnen moet Symbool van perfektia stra van Loon over eigen beleid Tel. 020-913456, toestel 783. De tijger en Esso. Ze horen bij elkaar. Ook al heeft u ze een tijdje niet samen gezien. Maar dat verandert. Niet alleen kunt u hem nu regelmatig over uw T.V.-scherm zien rennen. U zult hem ook, meer en meer, op de Esso-verkooppunten zien verschijnen. Als symbool voor attente service. En als symbool voor de kwaliteitseisen die wij aan onze produkten stellen: accu's, banden, accessoires, motorolie enz. Maar de tijger is niet alleen ons symbool, 't Is ook een prachtig beest om te zien. Daarom hebben we er een poster van gemaakt. Op reuzeformaat en in volle kleuren. Hij ligt op u te wachten bij elk Esso-verkooppunt voor maar - .T, Ï4et Beste A A uit Readers Digest ARPAG 26 MEI 1976 TROUW/KWARTET 15 een jaar geleden ontstond grote opschudding in politiek 'and rondom de D'66-staatssecretaris van justitie, mr. J.F. van Loon. Binnen het tijdsbestek van drie dagen kwamen nten met interviews, waarin hij scherpe kritiek leverde op leid en de organisatie van het ministerie van justitie teen Dagblad, Het Parool, Vrij Nederland). De gevolgen Jcend: minister Van Agt wilde zijn staatssecretaris niet ven. Na enig geharrewar en allerhande forse uitspraken rschillende kanten verdween Glastra van Loon van het 1 geleden verscheen hij op- de publiciteit met kritische igen aan het adres van justi- r andere een lezing voor de t-Liga en een interview in jndelsblad (17 april 1976). En fe heeft hij nu een boek gepu- I waarin alles nog eens op een l gezet en in een wat algeme- §r wordt geplaatst: Kanalen De titel is ontleend aan een I Hans van Mierlo in 1968 op pene ledenvergadering van (ouden heeft. |it de moeite één en ander |er in ogenschouw te nemen. interviews en boek doet [chte opkomen, dat we hier publiciteitsfenomeen te ma- ien. Over het algemeen was Jathie van de publieke opinie fijde van Glastra van Loon. Ine in het interview in Vrij Ld had hij een situatie ge- waarin mr. A. Mulder, de s-generaal van het ministe- istitie, als de machtige be- van het bureaucratische J naar voren trad. „Ik wil bekennen dat dat het pro- Iwaar ik het meest van wak- 1 niet van Mulder zelf maar gecentraliseerde apparaat naai onder Mulder staat", zo I tegen Tessel Pollmann (17 I). perhand ontstond het beeld progressieve held, die door I van bureaucratische en con- Ive krachten het veld moest I Voor een vlot oordeel is dat rtreffelijk uitgangspunt. Wat nakkelijker dan een zonde- Icies te kunnen aanwijzen. zo eenvoudig 5 echter niet zo eenvoudig fctra van Loon ons wil doen geloven. Het kan verhelderend zijn nog even op het interview in Vrij Nederland terug te komen. De staatssecretaris vertelt, dat hij erg hecht aan stafbesprekingen en hij wil die dan ook gaan organiseren. Dat was één van de afspraken, die hij maakte bij zijn binnenkomst. Hij zegt dan: „Het heeft vijf tot zes maanden geduurd voor ik voor het eerst bij een stafbespreking van het gevangeniswezen mocht zijn. „Nee, ze konden het me niet verbieden. Natuurlijk. Maar ik vroeg dan aan een topambtenaar: wanneer is die stafbespreking, en dan kreeg ik ge woon geen antwoord". In de parlementaire geschiedenis van dit land zal het zelden voorgekomen zijn dat een bewindsman zichzelf zo'n brevet van onvermogen uitgereikt heeft. De man, die tegenover het par lement verantwoordelijk is voor een zeer belangrijk deel van het beleid, het gevangeniswezen, ziet geen kans zijn eigen ambtenaren op een bespre king bijéén te krijgen. Het mag dan ook geen wonder heten, dat een se cretaris-generaal, die met zo'n be windsman moet werken, de touwtjes zelf in handen neemt. Er blijft weinig anders voor hem over. De indruk, die in de geruchtmakende interviews gevestigd wordt, blijft be staan bij lezing van „Kanalen gra ven". Het is een boek vol met interes sante beschouwingen van een man, die Joop tegen de minister-president mag zeggen en dat ook laat merken, maar waaruit men niet leert hoe nu die kanalen moeten worden gegra ven. In de rede van Van Mierlo wordt gesproken over „een stille revolutie die kanalen graaft van de burgers en hun frustraties naar de centra van de macht, en dat met vreedzame midde len "(blz. 6). Methode Wat Glastra van Loon nu doet is zich f F. Glastra van Loon vooral bezighouden met die burgers en hun frustraties. In dit geval met gedetineerden in de gevangenissen en ook met het personeel. Vooral voor de moeilijke problemen van de bewaarders in een zich veranderend bestel heeft hij een scherp oog. Hij gaat praten met vertegenwoordigers van de Belangenvereniging Minder jarigen als die het bureau van de Nationale Federatie voor de Kinder bescherming hebben bezet. Hij be zoekt vergaderingen van de Centrale Raad van Advies voor het gevange niswezen, de psychopatenzorg en de reclassering. Op al deze manieren vergaart hij kennis van de frustraties van burgers die iets te maken hebben met het gevangeniswezen en de kinderbe scherming. Evenzo vele keren moet hij tot de gevolgtrekking komen dat er iets mankeert aan het bestel en dat die frustraties terecht zijn. Om die frustraties te kunnen ophef fen of in elk geval verminderen moet echter het apparaat van justitie wor den ingeschakeld. Het ministerie van justitie ontleent nu eenmaal een deel van zijn bestaansrecht aan het feit, dat er criminaliteit in deze maat schappij voorkomt of andere dingen niet deugen en dat daar iets mee moet gebeuren. Vele ambtenaren, ge organiseerd in afdelingen en directies op dat ministerie, zijn daarmee voortdurend bezig. Naar mijn idee heeft Glastra van Loon daar te weinig oog voor gehad. Op verschillende plaatsen in het boek blijkt dat. Zo komt de secretaris-generaal hem vertellen, dat enkele ambtenaren zich ongerust maakten over het feit, dat hij wel eens gesprekken voerde buiten hun aanwezigheid. Dat zou de indruk wekken dat hij te weinig ver trouwen in hen had (blz. 19). Zijn bezoeken aan vergaderingen van de Centrale Raad van Advies worden niet op prijs gesteld. Ze wor den hem afgeraden, omdat over haaste besluitvorming het gevolg zou kunnen zijn. „Waarom die vrees voor overleg," vraagt hij zich dan af. (blz. 67). Ombouw In het laatste hoofdstuk. Piramides en kanalen, worden allerlei sugges ties gedaan om tot verbetering te komen. Gesproken wordt over de mogelijkheid het ambtelijk appa raat om te bouwen volgens beginse len van informatieverwerking, over leg en uitvoering, die het in staat stellen met meer openheid en slag vaardigheid te reageren op zijn maatschappelijk milieu. Op een aan tal niveaus zullen horizontale over legstructuren moeten worden inge bouwd. Enz. De schrijver zou de lezer een zeer grote dienst hebben bewezen als hij dat nu eens had uitgewerkt voor een terrein als het gevangeniswezen. Wie moet waarbij worden betrokken? Welke overlegsstructuren moeten er komen? Wat is de beste weg om de fi^istraties van bewaarders en gede tineerden op het beslissingsniveau te laten doorklinken? Hoe moet zo'n kanaal gegraven worden? De schrijver laat zich daar weinig concreet over uit. Het blijft bij alge mene, voor velerlei uitleg vatbare aanduidingen. Bovendien is het de vraag of horizontale of wat voor overlegstructuren dan ook iets aan de toestand zullen veranderen. Waar het op aankomt en Glastra van Loon gaat daaraan geheel voorbij is dat de ambtenaren die in „de centra van de macht" zitten door de politiek verantwoordelijke be windsman overtuigd zullen moeten worden van de noodzaak van de ver anderingen, die hij, juist als politiek- verantwoordelijke, wil doorvoeren. Het „voorbijgaan" van de ambtena ren zal de macht alleen maar verster ken en de kans op zelfs maar de kleinste verandering geringer ma ken. Iemand die een kanaal wil gra ven zal op zijn minst moeten weten waar hij de schep in de grond moet steken. Koos van Weringh, hoogleraar in de criminologie aan de Universiteit van Amsterdam besprak het boek Kana len graven" van mr J. F. Glastra van Loon, een uitgave van Uitgeverij In den Toren te Baarn, 144 pagina's, prijs 14,40 gulden. Koos van Weringh HILVERSUM Het maandelijks#» gesprek dat Henk Glimmerveen donderdagsavonds voor NCRV-radio heeft komt morgen rechtstreeks uit het huis van mevrouw Hannie van Leeuwen, Tweede Kamerlid van de ARP. Onderwerpen zullen uiteraard zijn: abortus, defensie en maatschappe lijk werk. Het programma begint 's avonds negen uur op Hilversum I. Onderscheiding - Mr. G. van der Flier, secretaris-generaal van het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. die de rijksdienst gaat verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd, is bij bevordering be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hij zal worden opgevolgd door ir Th. Quené, direc teur-generaal van de ruimtelijke or dening. De tijger van Esso. INLICHTINGEN over deze en vele andere speciale advertentiepagina's op zaterdag TWwi advertentie-exploitatie I gfJUW (ADVERTENTIE) Alabama. 22 maart 1975. Groot alarm in het stadje Athens. De situatie m de brandende kerncentrale wordt kritiek. De hemel kleurt roze. En asgrauw zijn de gezichten van de blussers, evenals die van de leiding van de centrale en de betrokken instanties. Asgrauw van angst, want met de minuut stijgt de kans op een gruwelijke nucleaire ramp Eén van de 29 artikelen in |||M| Het Beste van ÜUm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15