Grijze Wolven jagen op progressieve'Turken fllsiIlaL Betalen. Maak het u gemakkelijk. Met een ABN Salarisrekening. Organisatie wordt vergeleken met voormalige SA Protest tegen sjintoTsme Bij botsing omge komen Brandstichting in veeschuur was wraakneming Meer handel tussen Nederland en China Nieuwe boem fl Algemene Bank Nederland WOENSDAG 26 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWART? oor James Dorsey AMSTERDAM Op 14 april waarschuwt de Stichting Welzijn Buitenlandse Werknemers in Amsterdam, dat „aanhangers van de neo-fascistische Partij voor Nationale Beweging (MHP) zich in een aantal Turkse organisaties en comités hebben genesteld, om een betere greep te kunnen krijgen op het politieke denken van hun landgenoten." Dat deze waarschuwing terecht was bleek al enkele dagen later toen twee leden van de Turkse Arbeidersvereni ging in Nederland (HTIB) in Schie dam op straat aangevallen werden. Volgens de HTIB bevonden de twee Turken zich op de terugweg van een handtekeningenactie tegen het nieu we Nederlandse wetsvoorstel Arbeid Buitenlandse Werknemers en voor de erkenning van 1 mei als dag van de arbeid in Turkije. Voor de koffiebar Zafar gingen drie personen hen te lijf. Al gauw voegden zich nog eens vijf tien Turken bij de aanvallers. De politie slaagde er slechts in om twee van de aanvallende MHP-leden aan te houden. Een van de aangevallen HTIB-leden moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Hitler-groet Ofschoon de MHP slechts drie zetels in het Turkse parlement heeft is de regering-Demirel toch gedwongen om op deze partij te steunen. Partij voorzitter en ex-kolonel Turkesj is een van Turkije's vice-premiers. De knokploegen van de partij, de Bos- kurts of Grijze Wolven, groeten hun leider met de oude Hitler-groet. Som mige Turken vergelijken de Grijze Wolven dan ook met de voormalige Duitse SA. De MHP „strijdt voor een sterke staat met een sterke regering". Zij strijdt „voor het land. voor de religie, het Turk-zijn ongeacht hoe negatief de vooruitzichten zijn en hoe teefachtig de vijand is". Op basis van de 2e theorie van het zuiver Turk zijn keren de MHP-leden zich tegen alle „vreemde" minderhe den in Turkije. Deze minderheden Grieken. Koerden. Armeniërs en jo den zijn volgens de MHP anti- Turks en dus automatisch „commu nistisch". Met dergelijke argumenten probeert de MHP ook in de Turkse gemeenschap in Nederland een vaste voet te krijgen. In een brief van 9 november 1975 van het voorlopige bestuur van de Nationalistische Turkse Arbeiders Vereniging van Amsterdam valt te lezen: „De vrien den die met ons mee willen werken moeten het Turkisme, Nationalisme en de religie respecteren; voor deze ideologie hun geestelijke en mate riële bijstand naar draagkracht kun nen verlenen, cultureel, religieus en materieel zijn Zoals U weet heb ben Armeniërs. Grieken en andere buitenlanders van wie de voorvade ren in Anatolië geleefd hebben een Vereniging van de uit Turkije afkom- sige arbeiders gesticht. Deze mensen, die door buitenlandse groepen ge steund worden, zijn de laatste tijd erg actief in Europa; hun doel: verne dering en vernietiging van de Turkse republiek en het Turkse volk." Op deze door H. Alpagot onderteken de brief volgde in februari een „par tijcongres" in Rotterdam. Op de bij eenkomst in het café-restaurant En gels waren enkele honderden Turken aanwezig. Op de muren van het café hingen prenten van historische mo menten uit de Turkse geschiedenis. Het congres besloot tot oprichting van de Turks Nationale Arbei dersbond. waarmee het extreem rechtse offensief in de Turkse ge meenschap in Nederland gelanceerd was. Dat kolonel Turkesj het nodig acht om een greep op zijn landgenoten in Nederland te krijgen ligt eigenlijk voor de hand. Turkesj zit ondanks zijn zeer smalle basis dicht bij het hart van de macht. In de in het buitenland werkende Turken meent hij een makkelijk slachtoffer te hebben gevonden. In het buitenland werkt de MHP daarom voornamelijk vanuit de Bondsrepubliek, waar naar schatting meer dan één miljoen Turken verblijven. De mantelorgani satie van de MHP, de Turkse Natio nale Arbeidersbond heeft in de laatste twee jaar meer dan dertig kantoren in Wt. duitse steden ge opend waar Turken werken en wo nen. Maar de Duitse bodem wordt de MHP en haar Grijze Wolven langza merhand te heet onder de voeten. De Duitse vakcentrale, DGB. heeft de minister van binnenlandse zaken verzocht een onderzoek in te stellen naar mogelijke illegale praktijken van de Grijze Wolven. Steeds meer Turken in de Bondsrepubliek bekla gen zich anoniem uit angst voor re- pressailles van de Grijze Wolven. Progressieve Turken worden regel matig bedreigd, vergaderingen ui teen geslagen en regelmatig komen er vechtpartijen en mishandelingen voor. Wakker worden Dat de Duitse sectie omkijkt naar een nieuwe basis, van waaruitzij kan opereren blijkt uit de brief van Alpa got: „wat doen wij. de nationalisten die in Amsterdam wonen? Deze vraag wordt aan ons gesteld door onze broeders die met succes in Duitsland Nationalistische Vereni gingen gesticht hebben. Zij zijn hele maal naar Amsterdam gekomen om ons mede te delen dat de tijd geko men is om wakker te worden, in casu wakker gemaakt te worden. Zij heb ben beloofd om ons te allen tijde te helpen en indien uitgenodigd in gro ten getale op onze vergaderingen te komen en ons te steunen. Volgens de TOKIO De protestantse kerk van Japan waarschuwt tegen de verhef fing van het sjintoïsme tot officiële staatsgodsdientst. De protestanten willen niet dat de oude tijd terug keert, toen ander godsdiensten ach tergesteld werden bij het sjintoïsme. Deze regeling werd na de Tweede Weredloorlog opgeheven. Er zijn in Japan ongeveer 23.000 pro testanten. in een document zeggen zij dat zij zich als gelijkberechtigde staatsburgers willen beschouwen met dezelfde plichten als de aanhan gers van het sjintoïsme. HTIB moesten reeds dertig MHP- leden onlangs de Bondsrepubliek verlaten. Zij zouden Rotterdam als nieuwe standplaats hebben gekozen om hun activiteiten in Nederland te kunnen opzetten. De HTIB is van plan om de „fascis ten tegen te houden en hen te vernie tigen". Volgens de HTIB is het poli tieke klimaat in Turkije ten gevolge van de activiteiten van de Grijze Wolven nog erger dan in Spanje. Sinds april vorig jaar zijn meer dan 63 studenten en arbeiders in Turkije vermoord. De daders lopen nog op vrije voeten. „Niemand is meer veilig in Turkije," vertelt de Turkse advo caat Halit Celenk. „Er zijn geen grondwettelijke vrijheden meer." De slachtoffers van de Grijze Wolven zijn vooral te vinden onder intellec tuelen die in 1974 van de voormalige premier Egevit amnestie kregen. Voor de MHP zijn alle intellectuelen communisten. N. Karaman, secretaris van de Amsterdamse afdeling van de HTIB weet te vertellen dat in het Amster damse Bos groepen Turken trainen, van wie hij vermoedt dat het leden van de Grijze Wolven zijn. Vandaar dat zijn organisatie een beroep doet „op alle progressieve, democratische en anti-fascistische personen en or- Van onze correspondent GASSELTERNIJVEEN De 46- jarige J. R. G. Sanders uit Gasselte is door een verkeersongeluk in Gassel- ternijveen om het leven gekomen. Hij had met zijn auto geen voorrang verleend aan een truck met oplegger. ganisaties in Nederland om zich soli dair te verklaren met de Turkse ar beiders en met de HTIB en om te protesteren tegen deze fascistische aanval." WOENSDRECHT De 31-jarige G. van O. uit Woensdrecht heeft bekend dat hij zaterdagavond een brand in een veeschuur heeft aangestoken.. Volgens de politie is de brandstich-' ting een wraakneming geweest op de landbouwer J. O. met wie de dader jarenlang bevriend geweest is maar met wie hij de laatste tijd op gespan nen voet leefde. De brand werd ont dekt door voorbijgangers, zodat twintig jonge kalveren nog gered konden worden. De schade bleef be perkt tot tienduizend gulden. DEN HAAG Een delegatie van de volksrepubliek China heeft tussen 14 en 21 mei in Den Haag besprekingen gevoerd met een Nederlandse dele gatie over het verruimen van de con tacten op het gebied van handel, industrie en landbouw tussen het Nederlandse bedrijfsleven en de Chi nese aankopende instanties. Sinds 1972 steeg de Nederlandse ex port naar China van ongeveer 50 miljoen tot 336 miljoen gulden. De export uit China naar Nederland steeg in diezelfde tijd van 147 mil joen tot 203 miljoen gulden. s Dougald McMillan. Transition I history of a literary era 1927- i Amsterdam, Meulenhoff, 197S biz. met foto's, gebonden 47.St Het tijdschrift ..transition' scheen van 1927-1938 in 27 nui Het was het werk van één mi gene Jolas, een kosmopoliet melijk mystieke idealen en fijne neus voor de avant-gart zijn tijdschrift publiceerden ex sionisten als Benn en Trakl, si listen als Eluard, dadaïsten Schwitters en Ball, maar ook namen als Kafka. Dylan Thi Beckett, en vooral James Joyce ce's „Work in Progress" de vot blicaties van „Finnegans Wak domineerde het tijdschrift en schaften Jolas een nieuwe taal in zijn transcendentaal bese mystieke wereldvisie uitdruk vonden. Vandaar dat McMillan; die dikwijls handelt over Joyce waar het Jolas' kunstopvatti betreft. Naast een analyse van bedoelingen met het tijdschrift^], nog enkele jaren in ons land is u geven, vandaar óók deze studie1^ dat een brugfunctie vervulde tu, Europa en Amerika, en een bei king van de programmatische dragen, bespreekt McMillan aöO derlijk de auteurs die het imago „transition" bepaalden. Een houdsopgave van alle nummers dit boek af. Deze studie toont van hoe ongelooflijke betek „transition" is geweest voor avant-gardistische bewegingei ons land hebben de Vijftigers in een menigte kunstopvattiiL. geïntroduceerd, die men theorem*' en praktisch in „transition" aant De dertiger jaren kwamen bij veel later. In de vijftiger pas. T. R Als betalen voor u niet meer is dan het openen van uw portemonnee en het .neertellen van geld, dan is het goed om deze advertentie zorgvuldig te lezen. Want met een ABN Salarisrekening wordt betalen véél gemakkelijker. Wanneer u Zo'n rekening opent en daarop uw inkomsten laat storten, kunt u thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen en de ABN zorgt voor de rest. Van alle inkomsten en uitgaven ontvangt u regelmatig duidelijke afschriften. Zo houdt de ABN uw boek houding bij. En het is nög gemakkelijker om periodieke betalingen zoals gas, huur en licht automatisch te laten betalen. Als houder van een ABN Salarisrekening kunt u bovendien gebruik maken van Eurocheques, waarmee u zonder contant geld op zak toch kunt betalen, in binnen- en buitenland. En dat is lang niet alles. Kijkt u maar waarmee de ABN u nog meer van dienst kan zijn. Verstandig sparen bijvoorbeeld. Natuurlijk kunt u bij de ABN terecht voor een spaarboekje. Maar u kunt ook méér rente maken met een Spaar-Extra- Rekening. Als u goed van uw spaargeld kunt afblijven, krijgt u daarmee 5%% rente. Maar u moet er wel om denken dat de ABN dan over opgenomen bedragen 1% retourrente berekent. Prettig lenen bijvoorbeeld. Bij de ABN kunt u naast de bekende persoonlijke lening óók een Plan-Krediet afsluiten. Dat is een bijzonder flexibele leenvorm, waarbij u één keer een maximum-kredietbedrag afspreekt, waar u voortdurend over kunt beschikken, want u mag weer opnemen wat u hebt afgelost. En sneller aflossen dan de afgesproken maandelijkse termijn mag en kan zonder/ problemen. Een andere manier van lenen is het ABN Beter Wonen Krediet, bestemd voor het onderhoud of de verbetering van uw woning. Het Beter Wonen Krediet gaat tot f 15.000,- en over het aflossen mag u acht jaar doen. Overzichtelijk verzekeren bijvoorbeeld. Bij de ABN kunt u zeer vele gangbare en minder gangbare verzekeringen afsluiten. Bovendien kunt u gebruik maken van de Pakket Verzekering, waarin al uw benodigde polissen overzichtelijk bijeen kunnen worden gebracht. En dat alles voor één vast bedrag per maand. Zonder extra kosten vermijdt u op die manier die lastige en onverwacht hoge premie-aanslagen: Dan zijn er de kasbiljetten, die u gewoon aan de balie kunt kopen en die met de dag méér waard worden. En voor de allerhoogste rente heeft de ABN tal van spaardeposito's. Verstandig, om u daarover eens te laten informeren. Trouwens, als u moeite hebt met regelmatig sparen, heeft de ABN het Salaris Spaarplan voor u. Op die manier spaart u automatisch elke maand een vast bedrag. Wilt u liever eerst wat meer schriftelijke informatie? Dan is hier de coupon. Coupon voor meer informatie. Ik wil graag meer weten oven Dhr./Mcvr./Mej.: Adres: Woonplaats: .Telefoon:. Ik heb reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor in: In ongcfrankeerde envelop 2enden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. (0.D.50), Antwoordnummer 1555, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10