verhullen wat er op de ictad écht aan de orde is Voor accountant studeren bü Moret Limperg. Goed betaald bouwen aan internationale kansen en aan 'n zekere toekomst. Doorlaatbaarheid Oosterscheldedam kan helft minder" Parlementair onderzoek naar wapenaankopen voorgesteld MORET LIMPERG Godlinze's marmerkoning komt met 'wonderenvelop' Ziekenfondsen: kritiek maakt weinig indruk tnisatie tégen Kemenade's enschool-plan Hoofdredacteur van Elsevier wordt door rechtbank verhoord Drie Kamerleden willen uitspraak defensiecommissie on mdat beleggen een kwestie deskundigheid is... msterdams Belegging Depot, en vermogen aan know-how. WAil MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 dai ADVERTENTIE Ie» I. Biersteker ■hagen in de vierde Unctad de VN-conferentie voor n Ontwikkeling heeft zich alweer vastgezogen aan il uiterlijke verschijnselen, zoals de papierwinkel, het an een aantal delegaties, de procedurekwesties, de politieke conflicten, enz. Iedere keer weer stoten de :rs en journalisten op zo'n wereldconferentie zich aan itenen. Zij nemen blijkbaar aan dat zo'n conferentie van lige honderdveertig landen vlot en gedecideerd kan De teleurstelling dat zoiets niet kan is al zo oud als de ind en de generaties journalisten hadden die ervaring aan elkaar moeten doorgeven. Zich in deze ergernis ipnieuw te verliezen baart alleen maar verveling en de lezer en leidt de aandacht af van belangrijker gewild punt is al sinds de d in 1964 in Genève het genwoordigers van arme julke prachtige dus blijk- imousines komen voorrij- mensen zijn voor de Wes- ivardpers blijkbaar alleen lig als zij halfnaakt en it een potscherf krabbend naambordje van hun ont land plaatsnemen. ij op de derde Unctad in herhaaldelijk afgevraagd >mt dat de media na een I. reekt te hebben van: nu zal lankomen in de kortste •J Bitistisch worden en gaan over van alles wat bij zo'n Jconferentie bevreemding 'e 1 >ben zij dan werkelijk de ldei ng dat er een supranationa als met zoveel gezag zou zijn :*>t vee kleurige landenge- vot snelle beslissingen zou Afvingen? Iedereen weet toch D staten tot en met de H. .joeverein zijn. dat wil zeg- inkel gezag boven zich aan- - op de H. Stoel na dan. In rekte anarchie van staten recht van de sterksten. ganisatie is opgericht om k tussen al die staten mo- tge V va ïïf gelijk te maken en te voorkomen dat zij elkaar in de haren vliegen. In het secretariaat van deze organisatie en zeker ook in dat van de Unctad werken mensen met het idee in hun hoofd dat het recht van de sterkste enigermate ingetoomd kan worden ten behoeve van de zwakke ren zoals dat binnen veel nationa le staten door de wetgeving ook is gebeurd. Geen bedlectuur Het Unctad-secretariaat heeft in tal van voortreffelijke studies over de grondstoffenmarkt, over de invoer rechten, over de scheepvaarttarieven enzovoort, aangetoond hoezeer de ar moe van de arme landen juist kans armoede is. Die studies zijn geen bed lectuur vanwege het slecht vertaal bare economische vakjargon en daar om worden ze slecht gelezen. En jour nalisten die ze wel goed lezen staan voor de zware taak om er bevattelijke en onderhoudende stukjes over te schrijven die de aandacht van hun lezers geboeid houden. Maar doe dat maar eens over bufferstocks, finan cieringen van export-verliezen, ruil voetproblemen. enzovoort. En toch zijn dat de termen waarin vandaag over recht en onrecht, over machtsmisbruik en onderdrukking geschreven moet worden. Omdat ze zo moeilijk zijn dwalen we met zijn allen maar al te snel af naar voor de hand liggende waarnemingen, zoals het contrast tussen de luxueus leven de conferentiegangers en de straatar me slumbewoners aan de rand van Nairobi, want dat spreekt tot de ver beelding. Ik vind dat een verhulling van wat er op zo'n conferentie telkens opnieuw onbeschaamd aan de orde is. name lijk dat machtige industrielanden als Amerika, de Bondsrepubliek en Ja pan de hele internationale ontwikke ling bewust blijven verzieken. Zolang zij. zoals ook weer op déze Unctad iedere poging blijven blokkeren om tot behoorlijke marktregelingen voor grondstoffen te komen dan moet er in de koppen en in de inleidingen staan, dat zij het zijn, die neen blij ven zeggen tegen de volkomen ge rechtigde verlangens van de ontwik kelingslanden. Schandaal Algemene constateringen dat de con ferentiegangers het maar niet eens kunnen worden of dat de Unctad in een woordenvloed dreigt onder te gaan verhullen het werkelijke schan daal namelijk dat de West- Duitsers (sociaaldemocraten nog wel) de Amerikanen en de Japanners de arme landen het licht in de ogen niet gunnen. En dat 2fj daarbij óók nog het argument durven gebruiken dat marktregelingen voor grondstof fen de vrije werking van het marktmechanisme verstoren. Hier stijgt de hypocrisie ten top want de hele Europese Gemeenschap is één grote verstoring van het vrije marktmechanisme en Amerika heeft tot nu toe ook zonder cte minste blos jes de grenzen dichtgegooid als het vrije marktmechanisme zijn eigen economie dreigde te benadelen. Wij hebben in koloniale tijden de arme landen van de voedselpro- duktie ten eigen behoeve afgehaald en ze tot producenten van koloniale waren gemaakt, dat wil zeggen van grondstoffen die wij voor onze econo mieën nodig hebben. Maar nu ze van de opbrengsten daarvan afhankelijk zijn om voedsel, huisvesting en on derwijs voor hun toenemende scha ren mogelijk te maken, en begrijpelij kerwijs wat meer zekerheid over deze opbrengsten willen hebben, nu wordt hun die zekerheid niet gegund. Het nieuws De onverzettelijkheid van de Duit sers. de Amerikanen en de Japanners kan worden uitgedrukt in malaise, in honger en in mensenlevens. Dat is het nieuws van de vierde Unctad en daar kan niet genoeg de aandacht op gevestigd worden. Want we moeten weten aan wie we het straks te dan ken zullen hebben als op een godge- geven moment in de geschiedenis de landen van de Derde Wereld genoeg eenheid gevonden hebben om hun kostbare grondstoffen-aanvoer naar ons te blokkeren, zoals de OPEC- landen dat hebben voorgedaan met de olie. Die mogelijkheid wordt nu nog weggewuifd, maar we hadden ook nooit gedacht dat de olielanden met hun van hier tot gunter verschil lende belangen zo ineens hun een heid zouden vinden. Voor de historie moet worden ge boekstaafd. dat niet „impdsses". ..procedurekwesties" en dergelijke de vierde Unctad in de wielen hebben gereden, maar dat de Bondsrepu bliek, de VS en Japan opnieuw over lijken zijn gegaan. De heer H. Biersteker, oud-redacteur van Trouw, is nu werkzaam bij de IKON. - dereen die >nhet S i uiW.^l9jan d°p°ó»"f «ever niet e onderwijsredactie A AG De protestants- au )ke onderwijsvakorganisatie eeft zich uitgesproken tegen minister Van Kemenade elde middenschool. De ex- ™en met de middenschool en nieuwe basisschool voor twaalfjarigen worden met Iheid bezien. immentaar op de contouren- vj t de PCO dat de nu bestaan- *®^Üing tussen kleuter- en ba- inderdaad een belemme- zijn voor een goede ontwik- an het jonge kind. Daarom xperimenten toegejuicht ;ezocht wordt naar de juiste voor dit probleem. Men daarbij echter niet zo voor- lsof alles wat er nu gebeurt laar gebrekkig is. :e^iangspunten voor de mid- 3Pelol vindt de PCO „interes- l?elnoeg om er een proef mee te 21JPHet is onzin om de mid- tyol als een socialistisch stok te bestempelen, aldus het want ook van confessi- sjde (bijvoorbeeld staatsse- Grosheide) is in deze rich- feit. ichool maakt op de PCO jJe indruk van systeembouwe- Tlle van de fraaie structuur, vreest dat de bovenschool n tot een strenge selectie. irstel om het bevoegd gezag olen anders te regelen krijgt mming van de protestantse A< isbond Als de bestaande ooj rganisaties niet vrijwillig zal hiervoor een strakke ke regeling nodig zijn. De u het liefst zien dat ouders, jspersoneel en vertegen- ers uit de kring waaruit de ,er voortkomt gelijkelijk verte- aal rdigd zijn in het bestuur. fed Piet Kleine als speciale bode naar Van Doorn Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bruno Santenera, Neerlands bekendste Italiaan, heeft de wereld gisteren een „wonderenvelop" ge presenteerd. Burgemeester P. F. Brons van de gemeente Bierum heeft deze uitvinding van de marmerkoning uit Godlinze aangeboden aan een andere beroemde Nederlan der, de schaatskampioen Piet Kleine, sinds kort postbestel- ler in Hoogeveen. Deze zal als speciale bode de brief, met opdruk van de gemeente Bie rum, naar zijn beschermheer, mi nister Van Doorn van CRM, bren gen. „Goede reis en de groeten aan de minister", zei burgemeester Brons. Het wonderbaarlijke van de enve lop is dat er een draadje in de vouw is geplakt met een uitste kend lusje, waarmee de envelop in één ruk open kan worden geritst. Geen gewriemel meer dus om de envelop open te scheuren. Het principe is niet onbekend, maar werd nog niet bij enveloppen toe gepast, aldus Santenera, die op zijn vinding inmiddels octrooi heeft aangevraagd. Santenera vindt het redelijk dat hij van elke tienduizend envelop pen met „zijn" draadje één gulden krijgt. Er is in Nederland een fa briek die zestienhonderd miljoen enveloppen per jaar maakt en, zo redeneert Santenera, in vele ande re landen worden er nog veel meer gemaakt. Het is de zoveelste keer dat Sante nera van zich laat horen sinds hij jaren geleden zijn marmerrijk Ita- lia-Holland in Godlinze stichtte, een miljoeneninvestering waar mee hij (marmer) koninklijke be langstelling trok en heel Godlinze op zijn kop zette. De marmerko ning bood een aantal genodigden gisteren een briefopener aan. om dat dit straks overbodige attri buut volgens hem antieke waarde zal krijgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op vrijdag vier juni zal de hoofdredacteur van Elseviers Magazine, F. Hoogendijk,v bij de Amsterdamse rechtbank worden ver hoord door een van de rechter commissarissen. Dat gebeurt op ver zoek van het PSP-Kamerlid Van der Lek, die om een onderzoek heeft ge vraagd in verband met publicaties in Elseviers Magazine en zuid- Nederlandse dagbladen waarin de naam van Van der Lek werd ge noemd als voorkomend op een lijst van agenten van de Russische gehei me dienst de KGB. Gisteren besloot rechter commissaris mevrouw mr. E. van Schaardenburg in te gaan op het verzoek van het Kamerlid, medeop grond van het eergisteren door Else viers Magazine ingediende verweer schrift. Behalve Hoogendijk wil Van der Lek ook de hoofdredacteuren van De Limburger en De Stem laten ver horen. Van de resultaten van het voorlopig getuigenverhoor hangt het af of er een civiele procedure wordt aangespannen ter zake van een on rechtmatige daad, cq. belediging, waarbij dan een eis tot schadevergoe ding zal worden ingesteld. Auteur ziet oplossing in nieuw kanaal Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De doorlaatbaarheid van de dam die in de monding van de Oosterschelde zal worden gebouwd, kan tot de helft worden teruggebracht. Weliswaar wordt hierdoor het getij- verschil tot één meter beperkt, waardoor in het oostelijk deel te weinig verversing zou plaatsvinden, maar dat kan worden opge vangen door het graven van een kanaal bij Bath. Door dit kanaal stroomt het water van de Oosterschelde naar de Westerschelde, waar het de ebstroom vergroot. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Drie kamerleden van PvdA, PPR en D'66 willen volgende week een uitspraak van de vaste Tweede Kamer-commissie voor defensie over hun voorstel om een parlementair onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij de omvangrijke wapenomkopen. De kamerleden De Vries, Waltmans en Van Mierlo hebben gisteren een initiatief-voorstel voor het houden van een dergelijke parlementaire enquête aan de leden van de defensiecommissie voorgelegd. Dit plan ontwikkelt de auteur Jaap Kramer in het boek „Zee L&nd" waarvan gisteren het eerste exemplaar aan minister Westerterp is aangeboden. Volgens de auteur kan de doorlaatbare dam worden aangelegd in het middengedeelte van de monding, waar het niet zo diep is en reeds een werkeiland is aangelegd. Het kanaal aan de oostkant dat voor de doorstroming van het water moet zorgen, zou zo'n driehonderd meter breed moeten zijn. Omdat het in de Oosterschelde later hoogwater is dan in de Westerschelde, sluit het Oos- terschelde-water aan op de ebstroom in de Westerschelde. Die extra hoe veelheid water zou meehelpen de vaargeulen in de Westerschelde op diepte te houden. Later zou de Oos terschelde, aldus Jaap Kramer, als belangrijke voedselbron moeten wor den gecultiveerd. Bezwaren AMAN HET PLAN LIJKEN NOGAL WAT BEZWAREN VERBONDEN. Afgezien van het feit dat een kanaal van driehonderd meter breed een en orme doorsnijding van het land bete kent. is het de vraag of op deze wijze wel voldoende doorstroming (van groot belang voor het bestaande le ven in de Oosterschelde) wordt ver kregen. De heer Kranenburg van het visserijschap plaatst hier een groot vraagteken achter. Ook zal de diep gang van de vissersschepen, gezien het geringe getijverschil, moeten worden aangepast. Verder zal in het bekken een deel van de zandplaten permanent onder dan wel boven wa ter blijven, waardoor veel voedselge- bied voor vissen dan wel vogels verlo ren gaat. Ook de schorren zullen ver loren gaan. pecten van de Oosterschelde- problematiek naar voren gebracht, met name nadat het er eind vorig jaar naar uitzag dat een doorlaatbare dam te duur zou worden. Zo meent ir. I. W. Nortier uit Halsteren dat te weinig aandacht is besteed aan de mogelijkheden de golfoploop (het naar boven lopen van een golf tegen de dijk) voor de bestaande dijken rond de Oosterschelde te verhogen. Door het aanbrengen van uitstulpin gen in de bestaande glooiingen zou de golfoploop met eeer dan zeventig centimeter kunnen worden verlaagd. Volgens ir. Nortier, ie raadgevend in genieur op het gebied van de kustwa- terbouwkunde is. kunnen nog enkele verbeteringen aan de bestaande dij ken leiden tot de vereiste veiligheid. Deze plannen zullen nauwelijks nog invloed hebben op de wijze waarop de veiligheid voor de Oosterschelde wordt verkregen en de getijbeweging wordt gehandhaafd. In november 1974 besloot het kabinet-Den Uyl een doorlaatbare dam te bouwen als dat mogelijk zou zijn en niet te duur werd. Uit het vorige week gereedge komen eindrapport van rijkswa terstaat blijkt dat een dergelijke dam binnen de gestelde grenzen te bou wen is, zodat de keuze al vaststaat. Bovendien zijn veel plannen niet nieuw (dat van Jaap Kramer valt terug op dat van de Kreekrak) en in een eerder stadium door rijkswa terstaat losgelaten. Jaap Kramer: Zee Land; uitgeverij De Boer Maritiem, Bussum. Prijs 24,50, tijdelijk 17.50. DEN HAAG In de uitbetaling van huurgewennlngsbijdragen is, volgens de Tweede Kamerleden Kombrink en Salomons (PvdA) grote ach terstand ontstaan. Die achterstand kan vooral de mensen met een laag inkomen treffen en voor aanzienlijke financiële problemen stellen, zo me nen de Kamerleden. Van een verslaggever BILTHOVEN De federatie van ziekenfondsen VMZ is weinig onder de indruk van de kritiek opjie financiële controle door de fondsen. Voorzitter H. A. J. J. M. Speleers noemde het rapport van de commissie-Becht gisteren op de algemene vergadering van de federatie „duidelijk van achter het bureau geschreven". ADVERTENTIE Daarom rit u goed als u participeert in her Amsterdams Belegging Depot. Hér ABD beschikt immers over een inter nationaal gespreide aandelenportefeuille. die vakkundig wordt beheerd met vermogensgroei op middellange termijn als oogmerk. Plus een redelijk rendement natuurlijk. Participaties ABD zijn officieel ter beurze genoteerd, dus elke dag verhandel baar. Beslist de moeite waard om daar meer van te weten. En die informatie geven wc graag. Bel of schrijf dus even naar ABD. Keizersgracht 573 -575, Amsterdam. Telefoon (020) 29 29 76/29 24 88. Wanneer de drie Kamerleden in deze commissie enige steun krijgen, willen zij op korte termijn een formeel voor stel aan de Tweede Kamer voor leggen. De drie Kamerleden zelf vinden een onderzoek door parlementsleden naar de procedures en het besluitvor mingsproces rondom de aanschaf van groot defensiematerieel noodza kelijk, en willen antwoord op de vraag hoe de volksvertegenwoordi ging beter bij de besluitvorming kan worden betrokken. In het voorstel aan de DefensiecQm- missie stellen zij dat het door hen voorgestelde onderzoek een geheel ander, algemener perspectief heeft dan het onderzoek in de Lockheed- affaire, waarmee de commissie- Donner momenteel bezig is. Ze schrijven met nadruk dat hun voor stel niet zijn grond vindt in geuite concrete beschuldigingen over onge oorloofde beïnvloeding van de be sluitvormingsprocessen. Ze schrijven verder dat er. met name met betrekking tot grote aanschaf fingen. in ruime kring onzekerheid is ontstaan over de vraag of de bestaan de procedures wel waterdicht zijn tegen beïnvloeding van buitenaf Het werk van de in te stellen enquete commissie zou volgens de initiatief nemers moeten bestaan uit het horen van vele betrokkenen, zoals deskun digen van het ministerie van defensie en krijgsmachtonderdelen, betrok ken vertegenwoordigers van andere departementen, vertegenwoordigers van fabrikanten van defensie materieel. en andere deskundigen Vragen Vragen waarop een parlementair on derzoek antwoord moet geven zijn volgens de drie: op grond van welke overwegingen wordt de beslissing ge nomen een bepaalde aankoop te overwegen?, wie neemt daarbij het initiatief?, wie zijn bij de diverse be slissingen betrokken?, welke rol speelt de belanghebbende industrie?, wie onderhoudt op welke wijze con tacten met die industrie?, wanneer en op welk niveau worden andere departementen ingeschakeld?, wat is de rol van de NAVO en van buiten landse regeringen?, en: hoe en in wel ke stadia kan de Tweede Kamer in de besluitvorming worden gekend? Aanschaffingen door de Nederlandse krijgsmacht uit het verleden die bij het onderzoek zouden moeten wor den betrokken zijn volgens de drie die van de Lockheed FHM'Star- fighter. de Northrop NF-5. de pas bestelde General Dynamics F 16. het 35 mm Oerlikon luchtdoelgeschut en de S-fregatten Het kabinet heeft enige tijd geleden ook al opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar het militair- industrieel complex in het algemeen Plannen De afgelopen ijd zijn van meerdere zijden oplossingen voor bepaalde as De commissie-Becht, in opdracht van staatssecretaris Hendriks door de Ziekenfondsraad ingesteld na wat spectaculaire „verschrijvingen" door artsen, had een centrale controle op de declaraties voorgesteld. De heer Speleers zag daarin een uitholling van de taak van de ziekenfondsen. De commissie vroeg zich af of de fondsen in hun huidige vorm wel ge schikt zijn om een wettelijke regeling uit te voeren waarbij miljarden gul dens omgaan. Speleers: ..Het komt er op neer dat wij niet voor onze taak berekend zijn en dat we de medewer kers maar ongebreideld hun gang la ten gaan." Maar de fondsen hebben zich volgens hem altijd al ingespan nen om kostenstijgingen af te rem men. Alleen als dat tot een conflict met de medewerkers leidde, bleken (ADVERTENTIE) andere instanties, „zowel vakcentra les als regering, ons als het er op aankwam onvoldoende te steunen", aldus de heer Speleers. Hoofdthema van de vergadering was de geneesmiddelenvoorziening, die volgens dokter B. Schuling goedko per kon. De heer Schuling is advise rend geneeskundige bij de samen werkende Rotterdamse zieken fondsen. Niet' haalbaar Een verplichting voor artsen om goedkopere merkloze geneesmidde len voor te schrijven als die dezelfde kwaliteit hebben als dure merkarti kelen. zag hij niet als een haalbare kaart. Toch zou via wijziging van de ziekenfondswet wel wat bereikt kun nen worden. Er wordt nog te veel waarde gehecht aan de grote namen van enkele farmaceutische indus trieën. zei de heer Schuling. Maar ook de (merkloze) farmaceutisch prepara ten moeten volgens de wet worden aangemeld en zijn controleerbaar op kwaliteit en zuiverheid. Ze zouden daarom moeten worden opgenomen in de „Regeling en klapper de zie kenfondsrichtlijnen voor het me disch en economisch verantwoord voorschrijven van geneesmiddelen. Bij internationale vergelijking van prijzen en van kosten per hoofd van - de bevolking, blijkt volgens de heer Schuling de geneesmiddelenvoorzie ning in ons land te duur te zijn. Apotheker J. R. Jonkers uit Uithoorn verdedigde verder de stelling dat in Nederland jaarlijks een half miljard gulden aan geneesmiddelen wordt verspild door onjuist gebruik. Bui tenlands onderzoek heeft bijvoor beeld geleerd dat buiten de zieken huizen en andere inrichtingen, onge veer de helft van de voorgeschreven medicijnen niet of verkeerd wordt gebruikt. Drs. Jonkers pleitte in dit verband voor meer voorlichting en opvoeding van de patiënten, waarbij hij een belangrijke taak zag wegge legd voor de apothekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9