verheid moet greep op investeringen krijgen „Wat kan nog niet altijd verantwoord" de postgiro Venco Venco rant in zeven talen voor gastarbeiders Drink 't Is natuur W erkge versbonden lenwerking onderling en met Nederlanders bevorderen 3 wil voorrang voor strijd tegen inflatie en werkloosheid Rechtvaardiger nieuwe voorzitter beroepskeuzewerk welvaart bepleit IEDER BELGISCH POSTKANTOOR GEEFT ZONDER KOSTEN VOOR UW GIROBETAALKAART H000FRANC da's makkelijk, ook in België sterklasse drop Topman van PTT over technische vernieuwingen: JW/K i 21 MEI 1976 BINNENLAND I TROUW/KWARTET 3 een onzer verslaggevers jDRECIIT Met als doel de trlinge integratie en de (nog lig geslaagde) samenwerking Nederlanders te bevorderen f n het Comité Internationale Soli- Ucit twee projecten voor buiten ge werknemers ontwikkeld. Het een cultureel, het andere een latieprojcct. In het kader van itste is het eerste nummer van ant verschenen in het Turks, rROSkns, Portugees, Pakistaans, Ma böOgiaans. Italiaans en Nederlands. zendgeT :en: ht» Het is een unieke uitgave omdat een dergelijke poging om in de eigen taal belangstelling en waardering voor el kaar te wekken nog nooit is onderno men. Ook tussen de verschillende hier verblijvende nationaliteiten heersen misverstanden. Vandaar dat •het nodig is voorlichting over elkaar te geven alsmede informatie over de algemene en specifieke situaties, waarin de buitenlanders zich in Ne derland bevinden. Van belang is ook dat zij weten hoe de Nederlanders tegen hen aankijken In het eerste nummer wordt een korte schets gegeven van de situatie in de thuislanden. De artikelen zijn, door leden van een aantal organisa ties van buitenlandse werknemers, zelf geschreven. In volgende num mers zal steeds op een bepaald aspect van de herkomstlanden worden inge gaan. bij voorbeeld op de godsdienst, het onderwijs, de positie van de vrouw enzovovoorts. Door distributie van de krant in de Nederlandse uit gave in vooral buurt- en clubhuizen hoopt men belangstelling van Neder landse zijde te trekken. De bedoeling is in de naaste toe komst ook Antilliancn en Surina- mers bij het projekt te betrekken. Het Comité Internationale Solidari teit is een samenwerkingsverband van een aantal organisaties van bui tenlandse werknemers en het Rot terdamse Actiecomité Pro Gastarbei ders. Een op ander vlak liggende maar toch ook opmerkelijke uitgave is het periodiek. Schoolkrant zonder grenzen", dat voor het eerst in Dordrecht is verschenen. Het is be doeld voor de ouders van .anderstali ge" leerlingen van het basisonder wijs. Deze schoolkrant wordt in vier talen verzorgd door de in Dordrecht werkzame buitenlandse onder wijskrachten. Uiteraard wordt er ook w erk van de kinderen in opgenomen. In het eerste nummer wordt er bij de ouders op aangedrongen zelf ook bij dragen in te sturen. De schoolkrant wordt uitgegeven met steun van het gemcentebcsuur van Dordrecht. ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De overheid moet de bevoegdheid krijgen om de vestiging van bedrijven en investeringen van enige omvang te weigeren op grond van schadelijke gevolgen voor de werkgele genheid, het milieu, de Derde Wereld of voor het gebruik van energie en grondstoffen. Tot deze grondige vernieuwing van het investeringsbeleid komt het CNV in het gisteren gepubli ceerde ontwerp sociaal-politiek program voor de jaren 1977-1981. Het program, dat onder de titel „Sociale groei" aan de leden wordt aangeboden, zal na aanvaarding dienen als leidraad voor het beleid van het CNV. CNV-voorzitter J. Lanser sprak bij de geringere verbetering van de collec- presentatie de hoop uit dat de rege- tieve en de individuele welvaart. Het ring, parlement en politieke partijen beleid zal zich volgens hem daarom er rekening mee zullen houden bij de meer moeten richten op zaken, die vaststelling van hun plannen en pro- géén geld kosten zoals bijvoorbeeld V£r(lPlin&r Wf*rK Pil gramma's. Lanser wees erop dat de de democratisering van het be- "C11Y ^ll drijfsleven. istermorgen vier uur hebben reer 200 vrouwen enkele behan- lers van de Bloemenhovekli- 'n van de daaraan verbonden Iniek, het Beahuis. bezet ge- Het bestuur van de abor- iiek had gezegd een inval van litie ter inbeslagneming van de 'iuur te verwachten. -r uur deelde de voorzitter van Temjtichtingsbestuur, mr. Anneke eBai elhar |6 afgelast. Per telefoon hadden ter Vorrink (volksgezondheid) fractievoorzitter van de PvdA Tweede Kamer, Ed van Thijn, aten weten dat de inval van de voor onbepaalde tijd was uit- d. net ciat ae moue-Koetnoi van iy mei cao's, invoering van welvaartvaste dender Vorrink deed haar mèdede- onverwijld wordt uitgevoerd. De pensioenen voor iedereen en een ge- Rooie Vrouwen verwachten dat het meenschappelijk bestuur van de on- kabinet desnoods hieraan de uiterste derneming consequentie verbindt. Zij zullen dat zelf niet schuwen". 'anuit het Catshuis namens het iet. Van Thijn belde op, nadat let premier Den Uyl had gespro- drs[Mevrouw Goudsmit deelde de tende vrouwen mee dat het .baar ministerie in een later sta- alsnog stappen tegen de kliniek van T.PPI1WPI1 H. idernemen. Zij wist niet op wel- CC U fianier dat zal gebeuren. Wel ateerde zij: „De politieke druk rij tot het allerlaatste moment dit eva ■erle meer i. Va eenv Ha smit, mee dat de verwachte ac- gramma's. Lanser wees erop dat de snelle economische groei van de ja ren zestig voorbij is en dat we reke ning zullen moeten houden met een Het CNV wil in het sociaal- economisch beleid voorrang geven aan de bestrijding van de werkloos heid en de inflatie. Het verbond wil daarom genoegen nemen met een ge ringe of zelfs geen verbetering van de inkomens en het aanvaardt dat de overheid in het kader van meerjarige hebben uitgeoefend, heeft succes afspraken de mogelijkheid moet heb- gehad". ben alle inkomens te beteugelen. (:)n^erJdankze??ing voor h~n aanwe" Het door de verbondsraad unaniem zigheid, verzocht mevrouw Goudsmit aanvaarde ontwerp, dat overigens de leden van de actiegroepen de kli- nQg nje^ 0p financiële haalbaar- mek zo snel mogelijk te ontruimen in heid jg getoetst, omvat nagenoeg het het belang van de hulpverlening. De gehele sociaal-economische beleid, in het begin van de nacht uit voor- Gepleit wordt onder meer voor een zorg uit. de behandelkamers verwij- rechtvaardiger verdeling van werk en derde apparatuur, werd na afgelas- welvaart in Nederland en in de we ting van de politiële actie weer terug- rei(ji verhoging van de ontwikke- gebracht. Tijdens de bezetting ver- üngshulp van 1,5 naar 2 procent van bleven zeventien behandelde patiën- ^ct nationale inkomen, meer greep ten in de kliniek. 0p ^et investeringsbeleid, verklei- ning van de klassegrootte in het on- Toen nog met een inval rekening herwijs, verlaging van de leeftijd werd gehouden. las mevrouw voor ^et minimumloon naar 22 jaar. Goudsmit een telegram voor dat de verruiming van het begrip passende Rooie Vrouwen aan premier Den Uyl arbeid, verplichte vacaturemelding in het Catshuis hadden verzonden, door de werkgevers, openbaarheid De tekst daarvan luidde: „Wij eisen van alle inkomens, drastische vergro- van onze partijgenoten in het kabi- ting van de werkingssfeer van de net dat de motie-Roethof van 19 mei (ADVERTENTIE) Van een verslaggever AMERSFOORT Het Tweede- Kamerlid mevrouw Hannie van Leeuwen (ARP) is gisteren gekozen tot voorzitter van de Nederlandse vereniging beroepskeuzewerk (NVB). Deze vereniging behartigt de belangen van de particuliere bu reaus voor beroepskeuze. Mevrouw Van Leeuwen volgt prof. dr. S. Wie- gersma op> Tijdens de installatie van de nieuwe voorzitter verklaarde prof. Wie- gersma overtuigd te zijn van het nut van particuliere voorlichting in ons lang. Een ieder moet het recht en de mogelijkheid hebben zich voor ad vies voor de beroepskeuze te wenden tot een orgaan dat onafhankelijk is ten opzichte van beleidskaders, al dus de scheidende voorzitter. Het CNV erkent dat matiging van de arbeidskosten de positie van het be drijfsleven en daarmee de werkgele genheid kan versterken. Maar het vindt dat dit middel voorzichtig moet worden gehanteerd om te voorkomen dat de koopkracht zo terugloopt, dat daardoor weer werkloosheid ont staat. Investeringen Meer resultaat verwacht het CNV van een grondige vernieuwing van het investeringsbeleid. Over de inves teringen wordt nu per bedrijf door de ondernemingsleiding beslist, maar voor het CNV wordt het steeds duide lijker dat een verantwoord investe ringsbeleid slechts mogelijk is wan neer het is gebaseerd op een grondig onderzoek van de te verwachten ont wikkelingen in bedrijfstak en regio. „Om op die verwachte ontwikkelin gen zo goed mogelijk te kunnen in spelen en ze zo nodig te kunnen bijs turen is het nodig dat overheid en bedrijfsleven samen in grote lijnen de koers uitzetten voor het meest gewenste beleid. Daartoe is het no dig, aldus het CNV, dat omvangrijke investeringen worden aangemeld bij de overheid met vermelding van het aantal te scheppen arbeidsplaatsen. Voordat een dergelijk plan bij de overheid wordt aangemeld behoort de directie daarover uitvoerig overleg te plegen met de eigen werknemers. Hun advies dient bij de aanmelding te worden overlegd". Vervolgens merkt het verbond op dat bedrijven binnen een bepaalde be drijfstak veel pas gedwongen tot sa menwerking komen wanneer de moeilijkheden in die bedrijfstak zo ernstig worden dat zij die niet meer op eigen kracht te boven kunnen komen. Tot dat moment plegen zij elkaar te zien als rivalen in een con currentiestrijd waarin de sterkste overwint. Het CNV pleit daarom voor de instel ling van bedrijfstakraden, bestaande uit vertegenwoordigers van overheid, werkgevers en werknemers. Die ra den zouden de ontwikkelingen nauw keurig moeten volgen om dreigende moeilijkheden in de bedrijfstak of in een onderneming op tijd te signale ren. Verder zouden ze de bezorgdheid moeten hebben om naar uitbrei dingsmogelijkheden te zoeken, zono dig research en verkoopbevordering te bundelen en toestemming voor hieuwe investeringen te weigeren als daardoor een overcapaciteit zou kun nen ontstaan die de gehele be drijfstak in moeilijkheden zou brengen. De bedrijfstakraad zou de overheid in daarvoor in aanmerking komende gevallen ook moeten adviseren: voor eigen rekening een onderneming op te richten of zelf financieel in be staande ondernemingen te gaan deelnemen. In gevallen van hardnek kige overcapaciteit zou de raad de bevoegdheid moeten hebben om het totale aantal orders naar evenredig heid over de verschillende onderne mingen te verdelen en de totale ca paciteit te verminderen zonder dat daardoor massale ontslagen vallen Daarnaast dienen vestigingen van bedrijven en nieuwe investeringen van enige omvang afhankelijk te worden van een vergunning, die door de overheid kan worden geweigerd op grond van schadelijke gevolgen. Beperkt Over de tewerkstelling van buiten landse werknemers zegt het CNV dat de werving tot het uiterste moet wor den beperkt. Het beste middel om de trek naar de industrielanden onno dig te maken is volgens het verbond het scheppen van werkgelegenheid in de landen van herkomst. In een uitvoerig hoofdstuk over de ontwik kelingssamenwerking zegt het CNV dat Nederland naar vermogen dient mee te werken aan een betere inter nationale arbeidsverdeling, ook als deze ten koste gaat van werkgele genheid en welvaart in eigen land. In internationaal verband zou Neder land moeten blijven aandringen op de bereidheid van de rijke landen om grondstoffen-overeenkomsten aan te gaan, waardoor de arme landen tegen gunstiger voorwaarden kun nen leveren. Een kaderwet voor arbeidsomstan digheden noemt het CNV zeer ge wenst. Deze kaderwet zou regels moeten geven voor het beleid ten aanzien van veiligheid, gezondheid en werktijden. Doel is de werkne mers een zo groot mogelijke invloed te geven op hun eigen arbeids omstandigheden. Loonkostenbeperking De voorwaarden die het verbond stelt aan medewerking aan de loon kostenbeperking zijn dat iedereen eraan bijdraagt, dat winst wordt om gezet in werk. dat werknemers een rechtmatig aandeel krijgen in de winsten, ook via uitbreiding van de vermogensaanwasdeling. en dat de werknemers meer invloed krijgen op het investeringsbeleid. Het CNV is voor prijscompensaties achteraf, waarbij het bereid is door de werkge vers betaalde medische kosten niet mee te rekenen. De compensaties moeten zo worden vastgesteld, dat de verschillen in de besteedbare in komens geleidelijk kleiner worden. Het trendbeleid voor het over heidspersoneel moet naar de mening van het CNV worden gehandhaafd. Werkverdeling In het kader van een betere verde ling van de beschikbare hoeveelheid werk wil het CNV de komende jaren voorrang geven aan verkorting van de arbeidstijd voor werknemers in ploegendienst en voor oudere werknemers en een verlenging van vakanties. Een consequentie van korter werken zal dan wel een ver mindering van het inkomen moeten zijn. Met het vrijkomende geld zou den meer werknemers kunnen wor den aangetrokken. Vervolgens bepleit het CNV ver scherping van het prijsbeleid, een diepgaand onderzoek naar belasting ontduiking en kapitaalvlucht naar het buitenland, en een kaderwet voor het welzijnswerk, en een vast dienstverband voor artsen. Op vertoon van uw giropas en uw paspoort kunt u met ae gratis girobetaalkaart in bijna elk vakantieland geld opnemen U hoefl dus niet voor elke uitgave een nieuwe girobetaalkaart uit te schrijven. Zo doet u or langer mee. De gegevens daarover staan op de achterkant van de betaalkaart. Kijk er 'ns naar Vervolg van pagina 1 In principe is het denkbaar dat de overheidsgarantie voor de exportkre dieten voor het Nederlandse aandeel in de reactorbouw worden verstrekt door de Amerikaanse regering in plaats van door de Nederlandse. In Den Haag was gisteravond niet bekend of dit punt soms onderwerp van gesprek was tus sen Kissinger en Van der Stoel. De Nederlandse bedrijven kunnen het eventueel ook zonder kredietga rantie van de staat stellen. Er moe ten dan rap verzekeraars worden ge vonden die in staat zijn het risico voldoende te spreiden. Dat wordt in elk geval aanzienlijk duurder dan wanneer staatsgarantie verkregen is. Bovendien blijft dan de vraag of de (ADVERTENTIE) GEMENGDE DROP van alles hel lekkerste, voor de ware drophefhebbers Verschillende aparte smaken vriendschappelijk bi| elkaar U hoelt maar toe te lasten 12 smaken banken, die de bouw moeten voor financieren, deze verzekeringsvorm voldoende veilig achten, De AMRO- bank en de ABN zijn de be langrijkste financiers in dit project. Ook is het de vraag of de buiten landse partners in het consortium General Electric en Brown-Boveri nog voldoende vertrouwen hebben in de zaak wanneer de Nederlandse partner duurder en minder kredietr waardig wordt. Bij Rijn-Schelde-Verolme wilde men niet meedelen welke stappen worden overwogen als de kredietgarantie uitblijft. Het is mogelijk in beroep te gaan bij de rechter Het bedrijf zou kunnen aanvoeren dat het financieel en in reputatie (betrouwbaarheid als partneri ernstige schade lijdt nu een belangrijke order op het laatste mo ment moet worden afgezegd, terwijl aan alle regels voor kredietgarantie is voldaan. Die regels zijn namelijk slechts dat het land van de opdrachtgever voldoende krediet waardig is. Hiertoe hanteert de rege ring voor elk land afzonderlijk een plafond waarboven het totaal van kredietgaranties niet mag uitgaan. Voor Zuid-Afrika is dat plafond met de reactororder nog niet bereikt. De staatsgarantie op exportkredie ten is gebruikelijk om politieke risi co's te kunnen opvangen. Wanneer een bedrijf een order uit het buiten land ontvangt, worden banken aan gezocht om de zaak voor te financie ren. Verzekeraars worden aange zocht voor het risico dat de opdrachtgever uiteindelijk niet zal (kunnen) betalen. Die weigering te betalen kan echter voortvloeien uit politieke omstandigheden, bijvoor beeld doordat in het land van de opdrachtgever een nieuw bewind is gekomen, dat van de order niets moet hebben. Bij het VNO benadrukt men dat deze staatsgaranties heel gebruike lijk zijn. Men wijst erop dat ook minister Lubbers eind oktober in een overleg met commissies van de Tweede Kamer met nadruk stelde dat deze staatsgaranties „niet een gunst van de overheid aan het be drijfsleven" zijn. Of garantie wordt gegeven „is niet afhankelijk van de aard van de betrokken transactie maar uitsluitend van het per land bepaalde garantieplafond", aldus Lubbers. Weigering van de garantie om politieke redenen is daarom vol gens het VNO iets geheel nieuws, waarvan de gevolgen voor de toe komst door de werkgevers zeer wor den gevreesd. Van onze redacteur wetenschappen LEIDSCHENDAM Technisch kan bijna alles. Maar we moeten wel beseffen dat overal ook een prijskaartje aan hangt. Lang niet alles wat technisch kan, zal ook verantwoord zijn. Het is zelfs vrij moeilijk om uit te maken wat we aan nieuwe mogelijkheden ook echt gaan realiseren. Tot deze stellingname kwam ir. D. van den Berg, hoofddirecteur technische zaken van de PTT, toen hij zich gisteren bij het dértigjarig bestaan van het dr. Neherlaboratorium afvroeg wat de techniek in de komende kwarteeuw te bieden heeft. Voor zover dat nieuwe op het terrein van de PTT ligt, zal het in deze centrale onderzoe kinstelling in Leidschéndam voor praktische toepassing worden ontwikkeld. „Het is uitermate moeilijk." zei ir. Van den Berg, „om in te schatten wat de marktverlan- gens zijn of zo u wilt welke vragen er uit de maat schappij komen. Immers, wanneer men de vraag stelt: met welke apparaten of nieu we processen zou u gebaat zijn?, dan is het antwoord: „Vertel eerst eens wat Jullie kunnen maken." En deze vraag is weer niet te be antwoorden v'S'nneer niet eerst gezegd wordt waaraan behoefte is." En dat maakt Telefoonservice vrij eenvoudig uit te breiden het moeilijk om de techniek de nodige doorzichtigheid te geven tegenover het grote pu bliek. aldus de PTT-directeur. Telefoon Een van de vernieuwingen die gisteren aan de jubileumvier- ders werden getoond is de mogelijke uitbreiding van de service van de telefoondienst. Nummers die iemand veel draait kunnen vervangen worden door een kortere co de. Wie niet thuis is kan aan opbellende mensen laten doorgeven waar hij of zij wel telefonisch bereikbaar is en tot wanneer. Je kunt je de volgende morgen telefonisch laten wekken Het zijn dingen waar de maat schappij nu niet direct luid keels naar gevraagd had. Maar ze kwamen binnen handbereik omdat de PTT toch overgaat op elektro nische telefooncentrales. Door de computer die zo'n centrale bestuurt een wat gro- Telefoon van de toe komst: geen kiesschijf maar toetsenbord ter geheugen te geven, kan deze uitgebreid/» dienstverle ning technisch vrij eenvoudig worden ingevoerd.. En als het aangeboden wordt, lijkt de samenleving er wel degelijk oren naar te hebben. De tele fonische wekdienst is in Zwit serland al gerealiseerd en blijkt in de bakermat der uur werken verrassend veel klan ten te trekken. E^n oproep voor medewer king aan een laboratorium experiment ih Leidschendam leverde overstelpend veel vrijwilligers uit de bevolking op. De geselecteerde testgroep, die een doorsnee van de Nederlandse telefoon abonnees redelijk benaderde, verklaarde dat men voor dit soort zaken best wat extra wil betalen. Over twee jaar moet een bedrijfsproef met twee te lefooncentrales beginnen. Stapje voor stapje Vernieuwing is overigens iets dat de PTT van nature stapje voor stapje invoert. De be staande mechanische tele fooncentrales hebben een technische levensduur van veertig jaar. Tenzij zich erg verrassende ontwikkelingen voordoen, zullen zij hun tijd netjes uitdienen. Versnelde vervanging zou namelijk een forse kapitaalvernietiging be tekenen. Het zal dus vrij ze ker tot het jaar 2010 of langer duren voordat het nieuwe dienstenpakket voor de laatste groep telefoonabon nees ter beschikking komt. Het is overigens niet alleen de marktvraag die de PTT tot de nieuwe service inspireerde. Het zijn stuk voor stuk din gen die ook voor de be drijfsvoering hun pluspunten hebben. Verkort kiezen van nummers bijvoorbeeld, bete kent ook dat lijnen en appa ratuur minder lang in beslag genomen worden. En dat is ook nog onbetaalde tijd. want de teller gaat pas tikken als het gesprek begint. Flitsend snel Dat is ook een van de argu menten achter de elektro nische telefooncentrale. Het niet meer met een kiesschijf maar via een toetsenbord in gevoerde telefoonnummer, wordt rustig door het geheu gen van de computer aange hoord. Pas ais het hele num mer binnen is. wordt met een flitsend snelle schakeling de verbinding opgebouwd. En als uw centrale toevallig aan vervanging toe is en elektronisch wordt gemaakt, krijgt u niet meteen zo'n rnooie druktoetsentelefoon Want uw oude met de draai schijf kan nog jaren mee. Zo werkt dat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3