jpvang van kinderen in het ekenhuis is veel verbeterd etsen steeds ntrekkelijker »or dieven Bollenpellen nog steeds bekend vakantiewerk van studenten en scholieren HiilSII7 (51 71 HUI illk Hill >rs en personeel kunnen het meeste doen om veranderingen te bereiken ;al neemt toe: nonchalance van eigenaars ook Man steekt vrouw dood Watersporters willen betere bediening bij sluizen en bruggen Arbeidsbureaus proberen te bemiddelen „Ook Leeuwarden zou groeikern moeten worden" afscheid van HOT met Italiaans programma - f Vrees voor verlies werkgelegenheid KLM-autobusbedrijf 20 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PH 9G tit .'iet Hagen ei^- D ,RDAM Opname in ,eJenhuis is voor kinderen t-sfijpende gebeurtenis en iseging om zo'n opname t>t kind beter te laten moet worden toege ef! Gelukkig is daar de 00jaren veel aan gedaan. 73 e en radio, kranten en n iften (met name Ouders kla» hebben geregeld aan besteed aan het kind in enhuis. Ouders zijn zich neer bewust geworden 1 recht en hun plicht bij l te zijn op het moment kind dit het meeste eeft. aten van die beweging zijn jkenhuizen zichtbaar. Soms 'zoektijden verruimd, soms linnen bepaalde grenzen ik mogelijk. Ouders worden rokken bij de behandeling zorging. Het spel heeft een ter plaats gekregen. Plan leren hebben hier en daar te gedaan. En in het alge- n artsen en verplegenden ►steld geraakt op het totale an het kind. Dat waren ze l vroeger ook wel. maar dan welzijn wel erg medisch er nog genoeg kinderafde- kinderklinieken waar het aat als in de verhalen over ige buitenlandse (vooral Siekenhuizen. In een van de de radio uitgezonden op- mma's hoorde ik laatst iele serie klachten. Moeders waren dat ze hun kind nau- nochten bezoeken, ouders jen dat ze hun kind ..als een bij de deur van hetzieken- len moeten afgeven, gebrek ichting over wat er met het •urde en meer van dat soort ■aarvan ik gehoopt had dat t verleden behoorden. e vraag: hoe breng je daar ng in. Dat is de vraag die {rondslag ligt aan het proef an mevrouw Tera Boelen- woo. die gisteren in Leiden is /eerd op het onderwerp liniek." In dat (door Sam- Jgeven) proefschrift doet zij in enkele jaren werken in de liek van het Binnen- te Amsterdam. Het is een iteressant boek geworden, ;r vanwege de revolutionai- tringen die mevrouw Boelen veeggebracht. maar meer terlij kheid waarmee ze alle eden beschreven heeft die j de minst ingrijpende voor- idervond. zoek rouw Boelen in feite heeft dit. Als ortho-pedagoog be- 1972 een onderzoek naar de situatie in de kliniek Ze iet artsen en verplegenden, kinderen. Zo kreeg ze een 1 de in dit academisch zie- jebruikelijke gang van za- algens ontwierp ze een plan ilde dingen te verbeteren, daarbij de vorm van het irzoek. Zelf was ze actief bij eringen betrokken en tege- was zij ook degene die alles je met het oog op haar we- >elijk onderzoek. jaren moeizaam laveren Illustratie uit „Mare gaat naar het ziekenhuis", uitgave van Philips-Duphar Nederland NV in Amsterdam tussen de vele klippen die de hiër archie van een academisch zieken huis kent kon mevrouw Boelen de resultaten van haar onderzoek pre senteren. Positief is vooral dat het gesprek over de pedagogische proble men van het kind op gang gekomen is. Er is meer overleg tussen artsen, verplegenden. spelleidsters en ande re medewerkers. Men is begonnen met een wekelijkse rondgang van dieren uit Artis: konij nen en schildpadden, schapen en gei ten, een vosje en een marter, poesjes en zelfs leeuwewelpen. Ook planten deden hun intree. De procedure van opname van niet-acute patiëntjes werd verbeterd, onder meer door de kinderen eerst naar de speelkamer te brengen. Tenslotte liet mevrouw Boelen een aantal kinderen met een speciale speeldoos spelen om te kij ken hoe op verschillende momenten tijdens het verblijf in het ziekenhuis de pedagogische situatie van het kind was. Bij herhaling van dit on derzoek een jaar later bleek dat het spel van de kinderen pedagogisch gezien gunstiger was dan vóór het hele experiment. Ook tegenvallers Er waren echter ook tegenvallers. Zo is mevrouw Boelen er niet in ge slaagd de bezoektijden te verbeteren. Het argument om dit voorstel af te wijzen was vooral de slechte behui zing. Helemaal moeilijk werd het toen mevrouw Boelen tenslotte met een soort ..intentie-verklaring" kwam. waarin zij een voorstel tot verdergaande veranderingen deed Vooral de artsen ergerden zich aan de veranderingsdrift van deze orthope dagogische eend in de medische bijt Mevrouw Boelen rapporteert daaro ver: „De communicatie tussen onder zoeker en enkele stafleden was ern stig geblokkeerd. Tevens bestond het gevaar, dat interne conflicten, die zich afgespeeld hadden vóór onder zoekers aanwezigheid in de kliniek, weer naar de oppervlakte kwamen. Onderzoeker achtte zich niet langer in staat de situatie te beheersen, in dien dergelijke conflicten mee zou den gaan spelen. Er is door onderzoe ker besloten van verdere planmatige verandering af te zien." Bij de beoordeling van het proef schrift van mevrouw Boelen kun je kijken naar de positieve en negatieve resultaten die zij heeft bereikt. Van nog meer belang echter lijkt me een bespreking van de door haar ge volgde methode. Het hier beschreven proces is namelijk niet alleen van belang voor deze ene kliniek in Amsterdam en zelfs niet alleen voor kinderklinieken in het algemeen, maar voor vele andere organisaties waarin men veranderingen wil door voeren. .Partij" Als actievoerder-onderzoeker koos mevrouw Boelen de partij van het kind. maar dat zal iedereen in een kinderkliniek van zichzelf zeggen. Het is dus niet te vermijden dat zij ook in andere zin ..partij" werd bin nen de ingewikkelde structuur van artsen, student-assistenten, verple genden. Dat is op zichzelf niet erg. maar in de latere verslaggeving kan dat een bezwaar zijn. De actie onderzoeker heeft belang bij de pre sentatie van de resultaten en kan de eigen rol in het proces moeilijk beoor delen. Het is niet geheel onbegrijpe lijk wanneer artsen en andere mede werkers in een kliniek daar enige moeite mee hebben. Dat ligt anders wanneer het proces van verandering door de mensen in een kliniek (of waar dan ook) zelf wordt aangeslingerd en men zelf om (bijvoorbeeld orthopedagogische) hulp van buitenaf vraagt. In dat ge val is het werk van deze deskundige natuurlijk makkelijker: hij of zij is bijvoorbaat verzekerd van de mede werking die mevrouw Boelen met vallen en opstaan heeft moeten winnen. Je kunt het werk van mevrouw Boe len bewonderen en toch de vraag stellen of het niet beter is zulke ver anderingen meer van binnenuit te stimuleren. Met ..van binnenuit" be doel ik dan niet alleen het personeel van de kliniek, maar ook de ouders Vooral de laatsten zijn gemotiveerd om veranderingen te bewerkstel ligen. Hoewel het moeilijk is voor ouders zelf dingen aan de orde te stellen, wanneer hun kind is opgenomen, zie je toch steeds meer dat ouders be paalde dingen die zijzelf volstrekt redelijk vinden<bezock. gesprek met Op Afsluitdijk nu helemaal autosnelweg Van een verslaggever DEN HAAG Vandaag wordt bij Den Oever de tweede draaibrug in de noordelijke rijbaan van rijksweg 9 op de Afsluitdijk voor het verkeer vrijgegeven. Daarmee is rijksweg 9 op de Afsluitdijk geheel gereed als autosnelweg. In de loop der jaren heeft rijkswa terstaat naast de bestaande rijbaan, een tweede rijbaan aangelegd op het deel van de Afsluitdijk waarop oor spronkelijk een spoorbaan was ont worpen. Dit bracht met zich mee, dat bij Den Oever en Kornwerderzand naast de reeds aanwezige draaibrug gen nog een draaibrug moest worden gebouwd. tDAM Fietsen worden de laatste jaren steeds aantrek- voor dieven, maar voor een aanzienlijk deel is dat ook te an de nonchalante houding van de eigenaars, s van de grote steden in Nederland laten zien dat er dit ïzienlijk meer fietsen worden gestolen dan het jaar ter niet duidelijk welk deel liefstallen moet worden ge- op rekening van b.v. een joyriding. De gedupeerde ?men namelijk nog wel de politie te bellen om aangif- van de vermissing, maar In |en komen ze niet opdagen 'rraad gevonden fietsen bij te bekijken. Een uitzonde- t laatste vormt Groningen. ;en de mensen nog wel de lemen even te gaan kijken, werkelijke aantal fietsen gestolen uiteraard niet be groot aantal gedupeerde temt namelijk niet eens de ngifte te doen. vermoede- t het moedeloze besef dat Ijke aangifte toch geen zier lag werden dit jaar (tot en •pen maandag) 2298 aangif ten gedaan. Dat zijn er 550 meer dan vorig jaar in dezelfde periode. Aleen al in het afgelopen weekeinde werden in Den Haag 130 aangiften gedaan. Ook in Eindhoven staat nu al vast dat het aantal diefstallen van fietsen dit jaar hoger zal uitkomen dan vorig jaar. Neemt men daarbij in aanmer king dat 1975 in Eindhoven een stij ging van vijftig procent liet zien. dan komt men voor die stad inderdaad op een onthutsende stijging van het aantal bekend geworden gevallen Op dit moment is het zo, dat de helft van het aantal vermogensdelicten in Eindhoven op rekening komt van de fietsendieven. Dat is voor de Eindho- vense politie dan ook de reden ge weest om een speciale Jacht te ope nen op fietsendieven. Het resultaat is een tot twee fietsendieven per dag die tegen de lamp lopen. In Utrecht zijn in de eerste vier maanden van dit jaar 1523 aangiften van fietsdiefstallen binnengekomen. Maar in Utrecht wijkt dit beeld nau- Het aantal diefstallen van fietsen lijkt voor zover ze bekend worden toe te nemen. Maar de nonchalance van de eigenaars is soms ook verbluffend groot. welijks af van 1975. In Amsterdam steeg het aantal aan giften eveneens, maar niet spectacu lair Daar staat tegenover dat Amsterdam wat het stelen van fiet sen betreft de kroon spant in Neder land. In 1975 werden in Amsterdam 13.675 gevallen gemeld van fiets- en bromfietsdiefstal Teruglopend In Nijmegen liep het aantal fietsdiefstallen terug. Per 1 mei j.l. Kwam ae politie op 393 aangiften, tegen 555 over dezelfde periode van het vorige jaar. In Arnhem neemt het verschijnsel weer toe. Tot en met maandag j.l waren er 280 fietsen zoekgeraakt, te gen 186 over dezelfde periode van 1975. Ook Groningen neemt toe (de eerste drie maanden 1506. tegen 1227 in dezelfde periode van vong jaar). Een verklaring heeft de politie niet voor de grotere andacht voor fietsen Mogelijk spelen de sterk gestegen prijzen van fietsen een rol DEN HAAG De 50-Jarigc portier D.W.D uit Deventer heeft bekend zijn ex-echtgenote, de 44-jarige me vrouw S. Motlram Sharma met een broodmes om het leven te hebben gebracht.De man zou de vrouw gis ternacht vijf steken hebben gegeven, in het bijzijn van de beide dochters van de vrouw (14 en 16 jaar) die door de ruzie wakker waren geworden. De portier heeft zich na de fataal geëin digde ruzie bij de politie aangegeven. Een motief voor zijn daad heeft hij niet gegeven. De portier is in 1968 met zijn gezin in Nederland komen wonen. Het echtpaar scheidde in Van een verslaggever 1972. De verdachte hoeft de afgelo pen aagen in Deventer zijn getrouw de doch'-r uit Den Haag met haar man op bezcok gehad. JTij i„ 1.. hen meegegaan naar Den Haag. um *ar een paar dagen door te brenger. 1- een overigens genoegelijk verlopen avond is de portier weggegaan. Htf stak een broodmes bij zich. Bij zijn ex-echtgenote heeft hij een ruitje ip de voordeur ingeslagen. Op die ma» nier kon hij de deur ontsluiten. HIJ trof zijn voormalige vrouw aan op de eerste etage waar ze op een bank lag te slapen. Er ontstond een woorden wisseling. Daarna trok de man zijn mes en stak de vrouw een keer in de hals, een keer in de rug en drie keer in de borst. De beide kinderen hebben direct alarm geslagen. De man ver voegde zich om ongeveer kwart voofr vier bij het hoofdbureau van politie - om zichzelf aan te geven. Z artsen en verplegenden. regels betref fende de opvoeding, enzovoorts) gaan bespreken Zolang ouders redelijk blijven is dan al een hoop te bereiken. Daarnaast kunnen ouderorganisaties en comi- té's (in Friesland is dat met succes geprobeerd) invloed uitoefenen. Hoopvol De belangrijkste resultaten zullen ge boekt worden, wanneer de verande ringen vanuit de kliniek zelf komen. Wat dat betreft zijn de ontwikkelin gen toch wel hoopvol. In haar contact met leerling-verplegenden heeft me vrouw Boelen (die nu verbonden is aan de Vrije Universiteit) bijvoor beeld geconstateerd dat elke nieuwe lichting leerlingen weer iets positie ver denkt over de verbetering van de opvang van het kind. De tijd dat artsen alleen maar in termen van steriliteit over kinderen denken is ook wel voorbij. Wie weet gaat het dan toch langzaam in de richting van dat „kindercentrum" waarvan me vrouw Boelen droomt, waarin kinde ren (voorzover ze niet doodziek zijn) bijna vergeten zouden dat ze in een ziekenhuis zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De ANWB en het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond zijn niet tevreden over de bedieningstijden van bruggen en sluizen en hebben daarover bij de minister van CRM aan de bel ge trokken. De organisaties zeggen de laatste jaren steeds vaker aankondigingen te krijgen van verkorting van de bedieningstijden van bruggen en sluizen en vermindering in het dienstbetoon, bijvoorbeeld doordat brugwachters niet meer bij de brug aanwezig zijn en alleen nog verschij nen na een voorafgaand telefonisch verzoek. Vooral in de weekeinden wordt daar van last ondervonden, aldus de orga nisaties. die daaruit afleiden, dat de beheerders de bediening in de eerste plaats als een service aan de be roepsvaart zien en de watersporters tussen wal en schip laten. Andere kritiek is, dat de bedienings tijden van bruggen en sluizen in één gebied vaak slecht op elkaar zijn afgestemd. Van een verslaggever DEN HAAG Bollenpellen is nog steeds een aantrekkelijk vakantiebaantje voor studen ten en scholieren. Meer dan 1100 jongens en 800 meisjes werkten vorig jaar in de zomer vakantie in de bollenstreek ron dom Lisse. Zij vormden onge veer een kwart van alle scholle ren in ons land die met bemid deling van de arbeidsbureaus een vakantiebaan kregen. De arbeidsbureaus proberen ook dit jaar weer te bemiddelen. Het ministe rie van Sociale Zaken geeft vergun ning voor vakantiewerk voor scholie ren, voorzover ze tenminste niet jon ger zijn dan vijftien jaar. Maar buiten de arbeidsbureaus om doppen een heleboel scholieren hun boontjes uiteraard zelf. De ar beidsbureaus houden daar ook reke ning mee. Vorig jaar hebben op veer tien bureaus vacatures ter inzage ge legen. Scholieren konden dan een baantje uitzoeken, zonder tussen komst van een bemiddelaar. Minder banen Het ministerie van Sociale Zaken kan dit Jaar geen antwoord geven op de vraag of er veel baantjes te verge ven zijn. Bekend is dat de vraag naar vakantiewerkers in fabrieken en werkplaatsen vorig jaar was terugge lopen, en er is vermoedelijk dit Jaar weinig aanleiding te veronderstellen dat die baantjes nu ineens voor het opscheppen liggen. Het ministerie zegt tenminste voorzichtig dat de Vecl scholieren in de bollenstreken zitten in het seizoen vele dagen achter scholieren niet al te grote verwach- houten schragen bollen te pellen. Een karwei dat nog tegenvalt voor wie een tingen moeten hebben. behoorlijk tempo wil aanhouden. Wat voor werk? Welk werk mogen scholieren en stu denten van vijftien tot achttien jaar doen? Het ministerie zegt: werk dat wordt overgenomen van vaste krach ten die met vakantie zijn. of werk dat door bepaalde omstandigheden (bij voorbeeld het seizoen) extra mankracht vergt. Bij dat laatste kan men uiteraard denken aan land- en tuinbouw. Lonen Voor de studenten en scholieren gelden de wettelijke bepalingen, van het minimum(jeugd)loon. Dat komt er dan op neer dat ze aanspraak kunnen maken op het minimumloon per uur. dag of week dat voor hun leeftijd geldt. Voorwaarde is wel dat ze méér dan eenderde van de gebrui kelijke arbeidstijd werken. Jongelui die plannen hebben in de richting van een vakantiebaantje en nog geen achttien zijn. moeten een ar beidskaart hebben die op de gemeen te-secretarie te krijgen is. Wanneer niet? Jongeren onder de achttien jaar mo gen ook niet overal en op alle tijden worden tewerkgesteld. Ze mogen bij voorbeeld niet werken tussen zes uur 's avonds en zeven uur 's morgens in fabrieken en werkplaatsen, niet tus sen acht uur's avonds en acht uur 's morgens in horecabedrijven, niet na zevenen 's avonds in winkels en niet na zessen 's avonds in kantoren. In verpleeginrichtingen mogen ze geen nachtdienst doen. In hun tijdelijke vakantiebaan zijn de scholieren en studenten gewoon volgens de sociale wetten verzekerd. LEEUWARDEN Behalve Gronin gen moet ook Leeuwarden groeistad worden. Dit zegt drs P H van der Meulen van het ETI-Friesland in het blad „Informatie". De Friezen vin den dat Groningen te veel aandacht krijgt en geloven niet veel van de bewering in de verstedelijkingsnota van minister Gruijters dat er een uitstraling van Groningen en het Groningse Eemsmondgebied uit zal gaan die voor geheel noord Neder land van belang is. Het positieve effect van de concentratie in Gronin gen wordt sterk overschat en kan voor oostelijk Friesland zelfs wel eens nadelig zijn, aldus drs Van der Meulen. Hij vreest dat hier juist wel eens minder activiteiten tot stand kunnen komen omdat de concentra tie alles naar Groningen zal zuigen Ze betalen de normale premies en Over het loon is loonbelasting ver- kunnen dan ook aanspraak maken schuldigd. Teruggave ervan is in het op b.v. ziekengeld als ze tijdens de algemeen mogelijk, maar dat duurt periode van werken ziek worden, een tijdje. door Adr. Hager DEN HAAG Het afscheid van het HOT-theater zal de leden van het residentieorkest noch het publiek moeilijk gevallen zijn. Men gaf daar dinsdagavond het laatste concert in de wetenschap. daU" de accomodatie van de Nieuwe Kerk in het komende seizoen** meer te bieden heeft aan klankmogelijkheden en aan comfort. Men gaat dus niet van hot naar her, doch van HOT naar het Spui. Het programma dat onder leiding van Ernest Bour werd uitgevoerd, overbrugde een compositorische pe riode van Italiaanse scheppings kunst van 15 jaar. namelijk van 1957 tot 1972. Italië is niet alleen de baker mat van de muziek, het heeft vanaf het vroegste begin een grote traditie opgebouwd met klinkende namen als Monteverdi. Stradella. Vivaldi. Albi- noni. Boccherini, Pergolesi. Bellini. Verdi en Puccini, natuurlijk een verre van complete rij Het Residentieor kest richtte in dit HOT-concert de aandacht op Petrassi. Maderna. No- no en Castiglioni. Luigi Nono. leer ling van Maderna. schreef in 1957 zijn varianti voor vioolsolo en orkest in een periode waarin de instrumentale werken in zijn oeuvre op de ach tergrond zijn geraakt. Hij is één der belangrijkste componisten van het huidige Italië, doch weegt men zijn Varianti af tegen het orkestwerk Gl- ardino Religioso van Maderna. dan moet gezegd dat het opus van Mader na zonder twijfel een grotere indruk achterliet. Maderna is hier in een van laatste composities contrastrijker, boeiender en suggestiever dan Nono. die welliswaar constructiever ge noemd kan worden, doch die in zijn Varianti toch minder spanning, min der concentratie weet te bewerkstel ligen dan Maderna. Daarmee wil niets ten nadele gezegd zijn van de concertmeester van het Residentie orkest Jaring Walta. die zijn partij nauwgezet vertolkte Subtiel De in 1904 geboren Petrassi heeft zich in de loop van zijn scheppingspe riode verwijderd van zijn neo- barokke begin. Zijn oeuvre valt te verdelen in drie periodes namelijk: symfonische en kamermuziek, reli- - gieuze koorwerken en theaterwerken,^ dat wil zeggen opera en ballet. In het algemeen schrijft hij robuust en kernachtig, doch zijn serenata voor vijf instrumenten kenmerkt zich. door subtiliteit. Ernest Bour had de leiding van dit concert, dat besloten.*.', werd met vier Masques van de jong ste Italiaanse componist in dit ge-"' zeischap namelijk Niccolo Castigllo-, ni. die een voorliefde heeft voor frag-'.' mentansch werk van korte duur. De uitvoeringsduur-van genoemd werk is volgens de componist „vijftien mi- nuten plus...", omdat het werk door de uitvoerenden uitgebreid kan wor den. Bij Ernest Bour legt men een dergelijke compositie, beter gezegd een dergelijk programma, in ver trouwde handen, reden waarom dit als geheel een positieve indruk ach- terliet. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De bedrijfsgroep burgerluchtvaart van de Ver voersbond NKV maakt zich zorgen over de werkgelegenheid van het - KLM-autobusbedrijf. Men vreest dat een groot deel van de werkgelegen heid verloren zal gaan wanneer in f 1981 de Schlphollijn in gebruik - wordt genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9