Christelijk Instituut meldt toename druk Zuid-Afrika Luns: troepenoverleg verstart" Sinds begin 1974 zeker 214 politieke arrestaties Russen geven meer uit aan defensie dan ze toegeven Chileense justi^ meldt arrestatie communistenlei- DONDERDAG 20 MEI 1976 TROUW/KW Ap DEN HAAG (ANP) Zeker 217 mensen zijn sinds eind 1974 in Zuid-Afrika op politieke gron den gearresteerd. Van zeker 77 is bekend dat ze nog steeds in voorlopige hechtenis zitten. Slechts tegen 39 is een aan klacht ingediend op grond van de wetten tegen het terrorisme en het communisme en acht van hen zijn sindsdien veroor deeld. In de meeste gevallen werd de reden van de aanhou ding niet opgegeven. Deze gegevens staan in een rapport v&n het Zuidafrikaanse Christelijk Instituut van dr. C. F. Beyers Naudé. Het rapport wordt met behulp van de diakonale raad van de Nederlands Hervormde kerk in Nederland ver spreid door Horst Kleinschmidt. de vertegenwoordiger van het instituut in Europa. Terwijl premier Vorster naar buiten tpe een „politiek van ontspanning" voert, en „de propagandamachine veel ophef maakt van het openstellen van parken, theaters, bibliotheken en hotels voor alle rassen, neemt de on derdrukking in Zuid-Afrika toe." zo consteert het rapport „Detention en detente" in Zuidelijk Afrika. „Ie mand die in eenzame oplsuiting wordt gehouden en onderworpen aan eindeloze verhoren waarbij alle denkbare middelen worden gebruikt om inlichtingen uit hem te trekken, zal het een zorg zijn of hij naast een blanke op een bankje in het park mag zitten." Het arsenaal „onderdrukkingswet- ten" is geleidelijk uitgebreid en wordt op verontrustend ruime schaal toegepast. De jonge generatie Afrika nen laat zich niet om de tuin leiden cfpor het prediken van „detente". Het tot zwijgen brengen van deze mensen past in het kader van Vorsters ont- spanningspolitiek. aldus het rapport. Terwijl Vorster probeert in de gunst to komen bij buitenlandse Afrikaan se leiders en binnenlandse zelfs tot Meine „concessies" bereid is. kan hij dbor genadeloze onderdrukking van politieke oppositie van de Afrikanen de rechtervleugel van zijn Nasionale Partij geruststellen. Afrikanen Vblgens het rapport wordt elke po ging tot oppositie, vooral van Afrika nen. genadeloos onderdrukt. Het ge noemde getal van 217 arrestanten is in feite „een onderschatting van het aantal mensen dat met onbekende bestemming wordt afgevoerd, in af zondering wordt gehouden, zonder Juridische bijstand, en zonder dat een aanklacht tegen hen is inge diend". De overgrote meerderheid van hen zijn Afrikanen. Het rapport beschrijft in detail een aantal gevallen, en enkele processen die nog gaande zijn. Ook wordt uit voerig ingegaan op de zaak van Jo seph Mdluli, lid van het verboden African National Congres, die een dag na zijn arrestatie in de gevange nis overleed. Toen zijn vrouw, zijn zoon. en haar advocaat het lijk te zién kregen zagen ze een ernstig toe getakeld. opgezwollen lichaam. Toen een vertrouwensarts van de familie zich vervolgens op een afge sproken datum meldde voor de lijkschouwing, kreeg hij te horen dat die de vorige dag al had plaatsgehad. „Detension en detente" maakt mel ding van een nieuwe intimidatietac tiek van de veiligheidspolitie in Jo hannesburg. Mensen worden opge pakt. en na enige tijd weer vrijgela ten met de opdracht zich wekelijks Britse minister LONDEN (Reuter. UPI) De Sow- Jet-Unie geeft meer geld uit aan de verdediging van het land dan men overal in de wereld had verwacht. De Sowjetrussische leiders hadden be kend gemaakt ln 1975 bijna 62 mil jard gulden voor defensie te hebben uitgegeven. Uit een voorlopig resul taat van nieuwe defensiestudies bleek dit bedrag 177 miljard gulden te zijn. Dit heeft de Britse minister van defensie Roy Mason in een schriftelijke mededeling aan het Britse parlement bekendgemaakt. Hieruit blijkt de grote waarde die de Sowjet-Unie hecht aan de militaire macht, aldus Mason. De hogere defensie-uitgaven van de Sowjet-Unie zijn ook de Amerikaan se centrale inlichtingendienst, de CIA. niet ontgaan. Een woordvoer der meldde dat de omvang en de gevechtskracht van de Russische militaire macht echter ongewijzigd is gebleven. Wel zei hij dat de CIA er zich nu van bewust is dat de Rus sische leiders meer bereid zijn voor rang te geven aan militaire capaci teiten dan aan de economische groei en de behoeften van de consument Het bedrag dat de Sowjet-Unie uit geeft aan defensie is 11 procent van het bruto nationaal produkt. De Ver enigde Staten geeft 6.7 procent van het bnp uit aan defensie. Engeland 5.7. West-Duitsland 5. Frankrijk 4.6 en Italië 2.8 procent te melden bij de politie. Ze worden dan steeds ondervraagd over hun activiteit en hun gaan en staan van de afgelopen week. Zo worden de ex-arrestanten onvrijwillig tot poli- tie-inforraant Vereniging Binnen de neger-gemeenschap is een vereniging gevormd „Laat gevange nen vrij of dien een aanklacht in" met het doel steun te geven aan gevangenen, en hun gezinnen. Deze vereniging zou veel steun krijgen, ook in kerkelijke kring. Het Christe lijk Instituut heeft in oktober 1975 al een soortgelijk rapport „Gevan genschap zonder proces" gepubli ceerd dat echter vervolgens werd verboden. Het uitdelen van het rap port. of het citeren eruit, is daardoor een strafbaar feit geworden. Het instituut meent dat de be wustwording onder de zwarte bevol king van Zuid-Afrika groeit naarma te de processen en de arrestaties in aantal toenemen. Mét de publikatie van dit nieuwe rapport hoopt het Christelijk Instituut te bereiken „dat mensen of regeringen die sa menwerken met het regime in Preto ria zich later niet kunnen veront schuldigen onder het motto dat ze zich niet realiseerden met hoeveel menselijk lijden en vernedering is betaald voor het voortbestaan van de blanke elite met wie zij zaken doen". 1 OSLO (Reuter. UPI) De secretaris-generaal van de NAVO mr. Joseph Luns heeft gisterel begin van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de 15 NAVO-lidstf Sowjet-Unie en haar bondgenoten in het Warschaupact verweten zich bij voortduring stl stellen bij de onderhandelingen over de troepenverminderingen in Europa, de zogenaamde 1 dr. C. F. Beyers Naudé Luns zei dat de ministers de stand van zaken in het MBFR-overleg zou den gaan bespreken. De beide partij en. NAVO en Warschaupact zijn gis teren aan de 102de zitting begonnen terwijl algemeen nauwelijks resul taat wordt verwacht. De laatste concrete stap in het overleg was het voorstel van vorig jaar december van de NAVO-landen dat de Verenigde Staten duizend tactische kernwa pens uit centraal-Europa zouden weghalen als de Sowjet-Unie een tankleger van 1700 tanks en 68.000 man personeel zou terugtrekken. De Sowjet-Unie vond dit voorstel onaan vaardbaar. De ministers van buitenlandse zaken zullen ook bekijken wat de prak tische resultaten zijn van de akkoor den van Helsinki waarbij onder meer om meer menselijke contacten tus sen Oost en West en een grotere uit wisseling van informatie werd ge vraagd. „Mijn indruk is dat er slechts op bescheiden schaal vooruitgang is geboekt", aldus mr. Luns. De secreta ris-generaal zei dat tijdens de confe rentie ook problemen aan de orde zullen komen die „de alliantie ver zwakken". Hij doelde hiermee op be sprekingen over de visserij-oorlog tussen de Britten en IJsland en het Grieks-Turkse geschil over de Ae- geïsche Zee naar aanleiding van de olievondsten daar. Ook Italië zal aan de orde komen. Mr. Luns zei daar gisteren over: „Ook een door communisten geregeerd Italië kan op steun van de NAVO rekenen zolang het maar lid is van het bondgenootschap." SANTIAGO (Reuter) De^1 se justitie heeft meegedeelc?1 tor Diaz, assistent-sfij generaal van de Chileensegi nistische partij en nog t>t leiders van deze partij zijr^ teerd. Luis Corvalan, de sip generaal van de partij, werd. na de machtsovername dooJa tairen in september 1973 e teerd. Er is echter tegen Ift steeds geen officiële aanklai diend. Wit bekent kleur. Bij P&C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8