sterfdag herdacht onderdste in Groen Het zomerpak'76.Bij B&C. Pasar Malam Amsterdam: meer dan een dagje-uit 1 Peek &Cloppenburg plitiebond erg bezorgd rer personeelssituatie ter legt bloemstuk bij graf in Scheveningen Garagehouder richt organisatie van ondernemers op p grotere schaal aanwerven" uningin stelde -denschip voor jserij in dienst 1 20 MEI 1976 TROUW/KWARTET PS 13 - RH 15 |ze parlementsredactie Een honderdtal voorlieden en belangstellenden uit de kring van de protes- iristelijke partijen heeft gistermiddag, aan diens graf op het kerkhofje „Ter Navolging" in Elzenning6n' Ci6 honderdste sterfdag van mr. G. Groen van Prinsterer herdacht. ter van binnenlandse zaken, lieven a de Gaay Fortman legde een missen.lk voor Groens tombe, de tl crs van de ARP en CHU, H. en mr. O. W. A. baron van •r, droegen er een krans Ister hield een toespraak hij eraan herinnerde dat 1st dat maatschappelijke en stromingen niet kunnen toegeschreven aan een spon- Veiling van gevoelens, maar gevoed vanuit een "ke achtergrond en zijn voor- denkers over recht en even viaarom moet een staatsman i, van iit het evangelie politiek be- ijn. altijd erop gespitst zijn, lelijke stromingen van zijn 'Vis onderkennen. En dan zeker luit een vooroordeel dat het de HJ'e' verkeerd zal zijn", aldus jter. Hij zei dat Groen en ook ihtgenote ons voorts hebben aayat het christelijk woord zon- daad krachteloos is en e, „dat wij niet de chaos en test. heid maar Gods onwankel- ninkrijk tegemoet gaan". ankelbaar een herdenkingsbijeenkomst 'aalse kerk hebben gistermid- Itereenvolgens prof. dr. J. W. 1st, ds. W. Aalders en mr. A. M. kamer'de betekenis van Groen voor te Bu^erwi3s- de theologie en de g 21 me belicht. Prof. van Hulst stel- ;dat men in de beweging van reil van eenzelfde opvoedings- it verschillende opvattingen Ischool kon komen. De erfenis n is, aldus prof. Van Hulst, 'undament van de opvoeding ielbaar is, maar dat de onder- jeving continu naar de eisen tijd bijgesteld moet worden. Iders meende dat een eeuw na (dood erkend moet worden gelijk had in zijn strijd tegen derne theologen van zijn tijd de mannen van de ethisch- le richting met hun ongeremd igangsdenken. „Uit het voor gedenken zijn kwalijke ideolo- Cor. foortgekomen die het bestaan n Exefken van zUn fundament en de litleveren aan totalitaire syste- aldus ds. Aalders. Hij zei dat fterne en de ethische theologie de ideologieën geen verweer D en pleitte ervoor, Groens leus ARP-voorzitter H. A. de Boer (links) en CHU-voorzitler mr. O. W. A. baron van Verschuer bij het graf van Groen van Prinsterer. Van onze soc.- economische redactie DOETINCHEM „Geen verplichte werkgeversbijdrage voor de vakbe weging. geen prijscompensatie, vrije calculatie, geen vakbondswerk in de ondernemingen." Dit zijn vier „harde" strijdpunten waarmee de vereniging „Kritische Nederlandse Ondernemers" «KNO) zich richt „tot alle ondernemers die vinden dat van ondernemerskant onvoldoende krachtig weerstand wordt geboden aan de krachten die onze maatschappij willen sociali seren." De vereniging, die zegt ongeveer 300 leden te tellen wil via voorlichting, acties, vergaderingen en dergelijke het als „ondemocratisch" betitelde beleid van de bestaande werkgevers- organisaies ombuigen. De beweging is ontstaan op initiaitef van de Doe- tinchemse garagehouder H. J. Hoe- gendijkhof, die met 1500 andere col lega's het vertrouwen opzegde in het BOVAG-bestuur wegens de ver plichte werkgeversbijdrage voor het vakbondswerk. Ongeveer 300 BOVAG-leden hebben tevergeefs bij de Hoge Raad gepro cedeerd tegen deze verplichte bijdra ge. Deze procederende garagehou ders hebben zich nu verenigd in de KNO. De KNO richt zich niet alleen tot de garagehouders, maar meent ook aanhangers te kunnen vinden onder werkgevers in de groot- en kleinmetaal en de middenstand. In beginsel staat de vereniging, waar voor koninklijke goedkeuring wordt gevraagd, open voor alle onderne mers. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Pasar Ma- lam Amsterdam, nu al voor de zevende maal in het RAI- gebouw, heeft bewezen dat het niet alleen een lokale gebeurte nis is, zij heeft een nationale, zo niet internationale, faam ver worven. Want niet alleen kan men er zich naar hartelust culi nair uitleven het is bovendien een soort beurs waar de nieuwste snufjes en produkten uit Indonesië worden geïntro duceerd. De Pasar Malam is niet alleen een plaats waar men bekenden ontmoet en dromen kan over het verleden, de toekomst vervult ook een zeer be langrijke rol in de samenstelling van de meer dan 160 stands. De Pasar Malam noemt men ook wel de poort naar Indonesië hier worden vaak de plannen gesmeed om een De importeur Lucullus is in de Pasar bezoek te brengen aan het land van Malam voor het eerst present met Het internationale totaal toeristen wordt op 550.000 geschat. Vooral de „geleide vakantiereizen" krijgen meer en meer aandacht. Het feit dat in Indonesië naast het Engels het Nederlands wordt gesproken, bete kent een stimulans te meer. Soep-in blik herkomst of waarover men zoveel heeft gehoord maar waar men nog geen vakantie aan „gewaagd" heeft. Steeds meer vakantiegangers zien een reis naar Indonesië nu niet meer als een luxe: na een aarzelend begin in 1968 toen er circa 2000 Nederlan ders de overtocht waagden, hoopt men dit jaar het record aantal van 14.000 te breiken. originele Indonesische rijsttafelge rechten. Een primeur is ook de intro ductie van authentieke Indone sische „soepen" in blik, zoals kippe-, rundvlees- en goulashsoep, beter be kend als soto ajam, soto daging en rawon. Deze soepen worden onder het merk Raden Mas gebracht. Om dit extra te accentueren heeft de kunstenaar Ahmad Mattheus een re liëf van soepblikken gemaakt, dat een omvang heeft van circa negen bij drie meter. Uit de aantrekkelijke exposities noe men wij nog de schelpenverzameling van Marion Luteijn, die over de grootste schelpenverzameling in Ne derland beschikt en onder meer komt met een pronkschelp die liefst 250 kilo weegt. Een kleurrijk onderdeel vormt de verkiezing op woensdag 26 mei van het charmantste meisje van de Pa sar Malam. Verder treden er een keur van beken de artiesten op en worden er de ge bruikelijke, maar altijd even boeien de modeshows gehouden. Men kan uit batikstoffen de allermooiste mo dellen maken voor een redelijke prijs. De boetieks van Indonesia Ba- ru zullen niet aarzelen het publiek van advies te dienen. Een uitgebreide opsomming van alle evenementen en attracties is eigen lijk overbodig, de organisatoren van de Pasar Malam. de heren R.E. Joe- noes en R.M.S. Tjokrohamidjojo hebben gedurende de afgelopen zes jaar bewezen dat ze hun „vak" de Pasar Malam is voor hen beiden niet meer dan een hobby uitmuntend verstaan. De Pasar Malam is van woensdag 26 tot en met zondag 30 mei van 12 tot 24 uur geopend. ïveldjL „Tegen de revolutie het evangelie" te vertalen in: „Tegen de ideologieën het evangelie". Blijvend voorbeeld Mr. Donner zag Groens karakteris tiek „een staatsman niet, een evange liebelijder" als een weigering zich te laten opsluiten in de politieke polari satie tussen Thorbeckianen en niet- Thorbeckianen, tussen de liberalen en conservatieven van zijn tijd en ook als een oproep aan het volk ach ter de kiezers om zich niet buiten de politiek te houden. „Groen heeft geen politiek programma of een staatkundig model achtergelaten als antwoord op de vraag: „Wat doen christenen in de politiek?". Maar hij heeft met zijn optreden een veel concreter antwoord gegeven dat een blijvend voorbeeld is voor volgende generaties". In een bijeenkomst in de Eerste Ka mer in Den Haag heeft drs. Ph. Leen man. directeur-generaal van de PTT. gisteren de eerste Groen-postzegel aangeboden aan minister De Gaay Fortman. Ook de voorzitters van ARP en CHU kregen een Groen- zegel uitgereikt. »g 22 aafpla onze sociaal-economische redactie TERDAM De Nederlandse politiebond meent dat gepro- d moet worden van de mogelijkheden om op grotere schaal ve politiekrachten aan te werven nu de arbeidsmarkt ruimer nu blijkt dat het politie-ambt op jonge mensen kennelijk f aantrekkingskracht heeft dan lang het geval is geweest. voorzitter van de Ne- e( ïdse Politiebond (NVV) de heer Mud noemde de personeelssitu- ij de opening van het tweejaar congres van deze bond bijzon ijpend. Zo is het tekort bij de tolitie de laatste vijf jaar geste van duizend tot tweeduizend wat een tekort van twintig pro- ïetekent. De gemeentepolitie in er grote steden heeft op dit mo- bijna achthonderd man te wei- vergeleken met de toegestane te. Amsterdam spant daarin de met een tekort van 337 man. mèt burgemeester Samkalden ieze stad meent de politiebond pet feitelijk tekort duizend man lagt. wees erop dat zijn leden met inzet hun plicht zullen vervullen de overheid van de politie een fel in terreurbestrijding blijft :n. „Dat is voor ons geen punt", lud. „Maar er wordt in onze kring jetwijfeld of het richten van op sloten training en bewapening op het bestrijden van de zware terreur bevordelijk is voor het aanzien van de politie bij de burgerij." Over het streven van de regering naar een intensieve samenwerking tussen de rijks- en de gemeentepoli tie zei de bondsvoorzitter dat het veel doelmatiger zou zijn geweest wan neer op korte termijn zou worden overgegaan tot het instellen van ge westelijke korpsen, waarin rijks- en gemeentepolitie beide zouden op gaan. Hij stelde wel als eis dat de vakorganisaties bij het overleg over de samenwerking moeten worden be trokken. Over het huidige landelijke overleg zei Mud dat de afwikkeling van de zaken meteenslakkegangetje gaat. Hij doelde op de regeling inzake de doorstroming van lagere en naar hogere rangen en op de kledingstoe- lage. die sinds 1962 niet meer is ver hoogd ..Als de overheid meent dat op deze wijze het georganiseerde overleg bij de politie-ambtenaren geloof waardig blijft, dan heeft men het finaal mis", aldus de bondsvoorzitter. c d<f I een verslaggever lanA TUIDEN Koningin Juliana It gisteren in de Haringhaven te Ulden een nieuw opleidingsschip *jr de zeevisvaart in dienst gesteld. I bijna vijftig meter lange schip been vaste bemanning van ;n koppen werd door haar „Ko- Juliana" gedoopt. lo schip, eigendom van de stichting dnklijk Onderwijsfonds voor de eepvaart, kan per reis twintig lingen van de vijf Nederlandse erijscholen meenemen. De leer- 0 en krijgen aan boord lessen in el verschillende vismethoden en 'erwerking als In navigatie. j q ..Koningin Juliana" (bouwkosten miljoen gulden) zal in hoofdzaak Noordzee bevaren. Het schip heeft to diepvriescapaciteit van vijf ton Jls in beperkte mate tevens ge kt voor visserij-onderzoek. Koningin Juliana verlaat hier het instructievaartuig voor de zeevisvaart ..Ko ningin Juliana" dat zij gis termiddag in de haven van IJmuiden in gebruik stelde. Lichtgewicht blazer. Wol/ polyester. Marine. Lichtgewicht zomerbroek. Polyester/ viscose. In grijsU ï)U en beige. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15