Scheepschirurgijn in Enkhuizer Waagmuseum toolstimuleringsdienst "Oude Pekela dreigt te dwijnen door geldgebrek joneel binnenlandse fen wil beter beleid mannen en vrouwen Boek van Glastra van Loon over zijn loopbaan trie van CRM neemt binnenkort beslissing me werk bevorderen Toch onderwijs voor kinderen uit woonwagenkamp „Kanalen graven" gepresenteerd Geknoei aan fundamenten: Een op de vier in arbeidsproces is een vrouw Gruyters wil kortere procedure bestemmingsplan EG vraagt Vorster clementie aan Namibiërs te geven Medisch-historische tentoonstelling RTfkG 20 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P6 - H 11 Sloothaak Wne vier jaar experimenteren slaat het uur van de waarheid voor het Activeringsproject ela. Het bezuiningsmes van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ijk dichtbij gekomen. Zo dichtbij dat het activeringsproject zelf onderwerp van allerlei geworden, om staatssecretaris Wim Meijer van het nut van dit welzijnsproject te i. De bevolking heeft zich er breed voor gemaakt. n bezuinigingen van CRM lijks nog nieuws. Neder- •r bol van. De hamvraag is het koren van het kaf te ten. Kortom welke pro- ;n welke niet van zo groot ze doorgang moeten vin- k of het welzijnswerk niet B irdineerd kan worden. In oe zit het met het active- t Oude Pekela? De naam vaag genoeg om verden ken. Wat moet er geactivi- n en waarom? Zijn hier kers aan het werk van het ïgrijpbaren, de elite van 9 kers, die door sommige Itot „Nieuwe Vrij ges- gedoopt? n het activeringsproject a ligt op de scholen en de relatie tussen de kind en het gezin. In de jhooladvies- en begelei- in als paddestoelen uit hoten, kwam er ook zo'n ist-Groningen. Dat was in in de jaren zeventig en die at nu 240 scholen en ze man personeel. Kort na g jyg begon los daarvan het iroject Oude Pekela, een 1 dat drie jaar zou duren tot tweemaal toe met een •202Verlengd. De knoop moet nu worden doorgehakt: óf het experi ment wordt voorgoed beëindigd óf het activeringsproject Oude Pekela wordt in staat gesteld een definitief leven te gaan leiden. Er is jaarlijks 180.000,- mee gemoeid. „Wat wij doen is niet hetzelfde als de schooladvies- en begeleidings dienst", zegt Hillie Oosterveld, één van de medewerksters van het pro ject. „Die dienst benadert de proble men van de schoolkant. Wij werken niet via de scholen, maar via de ou ders." Zij en de andere mede werksters Tity Hollander, Masja van Wely en stagiaire Ineke Lanjouw menen dat het project nuttig is gebleken. „Het schoolverzuim is te ruggedrongen, we hebben in verschil lende gevallen met succes kunnen doorverwijzen naar scholen voor bui tengewoon onderwijs. Er is hier iets met de ouders opgebouwd dat in één keer kapot wordt gemaakt als we moeten ophouden." Het project om vat zowel kleuter- en basisonderwijs als voortgezet onderwijs. Dat de bevolking van Oude Pekela niet onberoerd blijft onder de zaak. blijkt uit een actie die ruim zestien honderd handtekèningen heeft opge bracht. Er is een aanbevelingscomité gevormd. Breed samengesteld, zoals mag blijken uit het feit dat de voor zitters van alle vier raadsfracties (PvdA. CPN, CDA en VVD) er in zitten, naast vertegenwoordigers uit onder meer de onderwijssector. De gemeenteraad heeft in een motie ook voor behoud van de APOP gepleit. De achtergrond dat juist in Oude Pekela met het project werd begon nen hangt samen met de grote socia le problematiek, die extra duidelijk onder de aandacht kwam na de felle strokartonacties in geheel Oost- Groningen. Toen het initiatief werd geboren werd het gelanceerd als een „ontwik kelingsproject". Er zou worden ge werkt volgens de zogenaamde me- thode-dr Rupp. In een brief van CRM klinkt het verwijt dat er reeds in deze experimentele periode van die methode is afgeweken. Dit wordt als motief aangegrepen om het pro ject te beëindigen. In diezelfde brief wordt echter wel waardering ken baar gemaakt voor de „inzet waar mee de medewerkers in het project hebben gewerkt." En zelfs wordt op gemerkt: „Mede onder invloed van de ervaringen in Oude Pekela ont wikkelt zich thans, in overleg met het ministerie van onderwijs en we tenschappen, een gezamenlijk beleid waarin de doeleinden zoals deze in uw project waren aangegeven, te herkennen zijn." Bezuiniging ii. Haagse redactie iG Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zich voor het eind van dit jaar moeten uitspreken over of hij deeltijd-arbeid (doorgaans parHime werk ge- j zijn ministerie wil bevorderen. ;bben gisteren ongeveer laren van binnenlandse steld, tijdens een studie- Congresgebouw in Den rinden dat die deeltijd- vens niet alleen moet gel- vrouw, maar evenzo voor dereen moet vrij zijn om werktijd te kiezen." ig werd gehouden om na er op het departement sen kunnen worden ge- or man en vrouw. Het nemers aan de dag be- ongeveer tweederde uit voor eenderde uit man- I alle rangen en functies ndse zaken waren verte- 1. eis tot een uitspraak van Gaay Fortman leverde mst nog als concreet re- iat het verslag van alles i besproken en aanbevo- en een jaar zal worden k de dan bestaande situ- elingen ag werd gehoudn naar aanleiding van een enquête die de hoofdafdeling personeelszaken van het departement vorig jaar onder het personeel heeft gehouden. Daaruit bleek dat er bij de ambtenaren be hoefte bestond aan een uitgebreide bespreking van de positie van de vrouwelijke ambtenaar. Het doel van die bespreking moest zijn dat er aan bevelingen kwamen voor een perso neelsbeleid dat de beste kansen zou geven aan mannen en vrouwen. Die aanbevelingen hebben de ambtenaren gisteren ook gedaan. Daarbij werden niet alleen de voor de hand liggende zaken aangeroerd, zo als gelijke carrièrekansen voor man en vrouw of meer opleidingskansen (in diensttijd) voor vrouwen. De deel nemers pleitten bijvoorbeeld ook voor een herverdeling van werkzaam heden waardoor iemand zich niet meer de hele dag hoeft te beperken tot één bezigheid (zoals bijvoorbeeld het uittikken van rapporten). En voor een roulatiesysteem, waarbij ieder een tijdelijk de werkzaamheden van een ander verricht. Deze mogelijkhe den zouden niet alleen meer begrip kweken voor eikaars werk maar ook een meer normale afspiegeling van het maatschappelijk leven zijn. Ambtenaren van het ministerie heb ben de mogelijkheid geopperd dat het project ondergebracht zou kun nen worden bij de STOOP (Stichting Opbouw Oude Pekela) of bij de SAB (Schooladvies- en begeleidings dienst). Geen van beide instellingen kan deze nieuwe taak erbij hebben, tenzij de medewerksters mee kun nen worden overgenomen. Maar het is CRM juist te doen om de bezuini gingen en in de briefwisseling is sprake van beëndiging van het pro ject en „beëindiging van het tijdelijk dienstverband met de functionaris sen, die voor de duur van het project zijn aangetrokken." Behalve de bevolking door middel van een handtekeningenactie, heb ben ook allerlei instanties voor be houd van de APOP gepleit, onder meer de SAB, de „leermarkt" (per manente educatie Oost-Groningen), de Oost-Groningse Bond van ambtenaren en het andragogisch in stituut van de Groningse universi teit. Vorige week is er nog een bijeen komst geweest van ambtenaren van CRM met het Oude Pekelder college van b. en w., de vier fractievoorzit ters, enkele ouders en vertegenwoor digers van enkele instanties. Nog de ze maand wordt de definitieve beslis sing verwacht van staatssecretaris Meijer. Van onze correspondent MAASBRACHT Begin augustus start in het Noordlimburgse Maasbracht een gerichte opleiding voor ongeveer twintig kinderen uit het woonwagenkamp in die plaats. De gemeenteraad van Maasbracht heeft hiertoe besloten na aandrang van het stadsgewest Roermond en de acties van Rooie Reus Dirk de Vroome. OND_ t *sm r- -a OL 'U. wssss».W i ilah^Mir i i rf De zomer is er, daar is geen twijfel aan en daarom gaan moeder en kroost welgemoed op weg, om zo veel mogelijk van het zonlicht te genieten, en waar kan dit beter dan in het milde, geduldige water Van onze Haagse redactie DEN HAAG Mr. J. F. Glastra van Loon, de oud-staatssecretaris van justitie, die in mei 1975 na een conflict met minister Van Agt 4-4- tot aftreden werd gedwongen, heeft gisteren op een bijeenkomst DOUW StOpt in Den Haag zijn boek „Kanalen graven" ten doop gehouden. „Kanalen graven" beschrijft de korte loopbaan van Glastra van Van een verslaggever Loon als staatssecretaris en met name ook de oorzaken van zijn uiteindelijke aftreden. ran het miniatuurstadje Madurodam is gisteren uitgebreid met een containerschip: de sten", die een plaatsje heeft gekregen in de haven van de stad. De doop werd met een champagne verricht door Pascale Kersten in aanwezigheid van de loco-burgemeester rodam Christiaan van der Wouden. Het feit dat de oud-staatssecretaris hierover nu een boekje open doet is in politiek Den Haag met enige reser ve ontvangen. DEN HAAG Vijf Jaar geleden was op elke drie mannen één vrouw in het arbeidsproces ingeschakeld. Dat blijkt uit een steekproef van tien procent van het volkstellingmateri aal van 1971. De resultaten werden gepubliceerd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Men dient echter te rekenen met het feit dat in de afgelopen vijf Jaar veel is veranderd. Energiecrisis en recessie maken het onzeker of de cijfers een weerspiegeling zijn van de situatie van vandaag. In de tijd van de volkstelling was de totale Nederlandse bevolking 13.065.000. Van deze mensen behoor de 37 procent tot de beroepsbevol king (4.790.000 mensen). Dit aantal was als volgt onderverdeeld: 3.550.000 mannen (74 procent) en 1.239.000 vrouwen (26 procent). Van de mannelijke bevolking van 15 tot en met 34 jaar oefende 78 procent een beroep uit. Voor de vrouwen in die leeftijdscategorie was dat onge veer 41 procent. Voor mannen en vrouwen van 35 tot en met 64 jaar kwamen die percentages op resp. 92 en 20. Uit de nieuwe gegevens van de volkstelling blijkt dat vijf jaar ge leden 34 procent van de beroepsbe volking een opleiding had op het niveau van basis-onderwijs. Nog eens 34 procent zat op het niveau van uitgebreid lager onderwijs. Tien procent van de beroepsbevolking heeft een opleiding op middelbaar niveau, vijf procent op semi-hoger niveau en twee procent op hoger niveau. Ondernemingsraden moeten ook in het bijzonder onderwijs DEN HAAG Minister Boersma is niet bereid het bijzonder onderwijs ontheffing te verlenen van de plicht ondernemingsraden in te stellen. Namens minister Boersma is dit meegedeeld aan werknemers van „Ons Middelbaar Onderwijs (OMO) in Tilburg, dat een veertigtal scholen beheert met ruim drieduizend werknemers van wie 85 procent le raar is. De werknemers van de OMO- scholen hadden gevraagd een onder nemingsraad op centraal niveau in te stellen, wat het bestuur heeft afge wezen. De werknemers-leraren, aan gesloten bij het Nederlands ge nootschap van Leraren vochten die weigering aan. Het ministerie van sociale zaken heeft er volgens het genoootschap nadruk op gelegd dat het bestuur van OMO zich nu niet langer kan onttrekken aan het voldoen aan zijn wettelijke verplichtingen. Begin juni zal minister Boersma beslissen of er een ondernemingsraad voor het hele OMO kan worden ingesteld of dat er enkele ondernemingsraden van scholen moeten komen met tegelij kertijd een overkoepelende centrale ondernemingsraad. Dr. Roefs. leraar van het sint Jans-Lyceum in Den Bosch, werknemer van OMO. en voorzitter van het leraren- genootschap verwacht, dat uiterlijk 1 januari volgend jaar de onderne mingsraad bij OMO of de onderne mingsraden bij OMO-scholen gaan functioneren. Werknemers van ande re grote scholen of groepen scholen onder één bestuur hebben op de be slissing van minister Boersma gewacht. Op de bijeenkomst wees het D'66 Kamerlid Hans van Mierlo erop dat het nogal ongebruikelijk voor een oud-bewindsman is de buitenwereld in te lichten over de problemen bin nen zijn departement. „Ik heb geaar zeld of ik de uitnodiging dit boek in te leiden wel kon aannemen. Als de schrijver dit boek had gebruikt om zichzelf van alle fouten schoon te wassen en de anderen alle schuld voor het conflict te geven, dan had ik geweigerd te komen." Volgens Van Mierlo is dat echter niet het geval. „Glastra heeft uiteiaard zijn eigen visie op het gebeuren gegeven, maar het boek is verschoond gebleven van manische schoonwasserij," aldus Van Mierlo. „Kanalen graven" is uitgegeven door uitgeverij In den Toren te Baarn en kost 12,50 gulden. Een bespreking van het boek zal later in deze krant volgen. ZUTPHEN In één week tijd heb ben onbekenden tot drie maal toe geknoeid met de fundamenten van tien noodlokalen die in aanbouw zijn achter het stedelijk lyceum te Zutphen. De bouw van de lokalen, die bij het begin van het nieuwe schooljaar in gebruik genomen had den moeten worden, is nu stilgelegd. De gemeente wil het werk pas weer hervatten als de bouwplaats behoor lijk is beveiligd. Tegen de bouw van de tien lokalen in het zogenaamde Vogelpark is enkele maanden geleden protest aangete kend die vrij brede weerklank vond. Het Vogelpark is namelijk een van de weinige groene gebieden in de stad. Een demonstratieve optochten een handtekeningenactie konden de omstreden bouw niet verhinderen. Nu poogt de een of andere onverlaat het op een illegale manier. De schade aan de funderingen bedraagt inmid dels omstreeks vijfduizend gulden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Oruijters komt nog dit Jaar met voorstellen bij de Tweede Kamer om de procedure voor de vaststelling van bestem mingsplannen te bekorten. Dat heeft hij geantwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Giebels, die zich kri tisch had uitgelaten over het door hem geconstateerde feit dat veel ge meentebesturen door de mazen van de wet op de ruimtelijke ordening glippen om de langdurige en onzeke- re bestemmingsplanprocedures te ontlopen. Minister Oruijters zegt in zijn antwoord de pessimistische kijk van het Kamerlid niet te delen. HIJ geeft - wel toe dat veel gemeenten het ne- men van een voorbereldingsbesluit inderdaad oneigenlijk gebruiken, maar hij vindt het te ver gaan daaruit te concluderen dat men welbewust de bestemmlngsprocedure wil ont-- lopen. Wanneer een gemeenteraad een voor- bereldingsbeslult voor een bepaald gebied neemt, kan daar met toestem ming van de gemeente en het betrok ken provinciebestuur zonder verdere formele inspraak worden gebouwd. Wanneer er evenwel direct een be stemmingsplan moet worden vastgesteld kan een ieder tegen de daarin omschreven bouwplannen in beroep gaan, hetgeen veel vertraging kan betekenen. Uit het antwoord van minister Oruijters blijkt inderdaad dat er momenteel ruim zeshonderd bestemmingsplannen zijn waartegen beroep is aangetekend, en die ofwel bij het provinciebestuur, ofwel bij de Raad van State, ofwel bij de Kroon liggen te wachten op een uitspraak. Van een verslaggever DEN HAAG Namens de negen landen van de Europese Ge meenschappen heeft de Luxem burgse minister-president' Gaston Thorn gisteren een dringend beroep gedaan op de Zuidafrikaanse premier Vorster clementie te verlenen voor twee ter dood veroordeelde Nami biërs. Een soortgelijk verzoek ls ook gedaan door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, dr Kurt Waldheim. Het hooggerechtshof van Namibië veroordeelde vorige week woensdag in Swakopmund twee leden van de Swapo (Zuldwestafrikaanse volksor ganisatie) Hendrik Sjikongo en Aa ron Moesjimba ter dood wegens me deplichtigheid aan moord. Tegen het vonnis is geen beroep mogelijk. Beiden zouden actief hebben samen gewerkt met een groep terroristen die op 16 augustus van het vorig Jaar oud-premier Filemon Elifas van het semi-autonome Ovamboland hadden vermoord. Van een onzer verslaggevers ENKHUIZEN Een bezoek aan het Enkhuizer Stedelijk Waagmuseum betekent op het moment een uurtje met licht afgrijzen kijken naar wat vroeger de praktijk van scheepsdokter inhield. Deze figuur staat centraal in een tentoonstelling, die een bezoek zeker verdient. Ariën en Wies Winkel hebben de „scheepschirurgijn" uit vroeger eeuwen geplaatst in een fraaie om geving. Nog niet zo lang is Ariën, leraar en kunstschilder, conserva tor van het Waagmuseum. dat tevo ren nu niet bepaald met de beste zorgen omringd was. Materiaal over de scheepschirurgijn, dat in het ge bouw aanwezig was, was slecht on derhouden. Vanaf het begin is Win kel, die op zoek was naar een ate- lierruimte, bezig geweest met het in oude glorie herstellen van het pand. Vorig jaar begon het Stedelijk Waagmuseum het seizoen met een medisch-historische tentoonstel ling. Gezien de grote belangstelling voor de geschiedenis van de genees kunde en het grote aantal bezoe kers bij de expositie in 1975 is op nieuw een medisch thema uitgeko zen. Aan de hand van oude boeken (zoals „Der Matroosen Gesontheydt ofte de goede dispositie der zee varende luyden" uit 1663), prenten, instrumenten, antiquiteiten en fo to's heeft het echtpaar Winkel een bizarre en angst-inboezemende wandeling uitgezet door de wereld van de scheepschirurgijn uit vroe ger eeuwen. Bernardus Paludanus, een zeventiende eeuwse kruidkundige en medicus, naar wie in Enkhuizen een stichting is genoemd die de activiteiten van het Stedelijk Waagmu seum wil bevorderen. Geen doktoren Bizar, omdat de scheepschirurgijn met allerlei wonderlijke toestanden te maken kreeg. Chirurgijnen wa ren aanvankelijk geen doktoren. Mr. Balthasar van Rinsin bijvoor beeld was eerst kappersknecht, meldde zich vervolgens als chirur gijn en bekwaamde zich later pas tot medicus. In het Enkhuizer Waaggebouw werd in de zeventien de eeuw de fraaie kamer op de eerste verdieping gebruikt om aan komende chirurgijns te ontvangen. Daar kregen zij college van medici. Vanaf 1636 was de ..chirurgijnska mer". een stijlkamer waar de chi rurgijns hun gilde-bijeenkomsten hielden, waar gegeten en gedronken werd. Ook steden als Delft en Haar lem hadden zo'n eigen chirur- gijnsgilde. In Enkhuizen hielden ze tot 1795 hun samenkomsten. In de chirurgijnskamer zit nog steeds een prachtig gerestaureerde boekenkast (met het opschrift: „De dood is het uiterste der dingen"). Tot de medische werken behoort een heel zeldzaam boek van Tüb- bingen uit 1542, een der eerst ge drukte exemplaren. Hippocrates en Galenus houden een wakend oog op een afspiegeling van de rariteiten- collectie van Bernardus Paludanus, een beroemd zeventiende eeuws kruidkundige en medicus, die af komstig was uit Enkhuizen. Tot de collectie behoren onder meer een menselijk embrio van vier maan den. een witte mol op sterk water, struisvogeleieren, allerlei soorten schelpen en zaad. Apparatuur De scheepschirurgijn is nog na drukkelijker aanwezig op de tweede verdieping van de Waag, waar ko geltangen en brandijzers uitgestald liggen; een mes om een „fistel" (ge zwel) mee weg te snijden, amputa tiemessen en -zagen, ijzers om de aderen dicht te branden bij een amputatie en griezel zo nog maar even door. Een duidelijk verschil, wijst Ariën Winkel aan. bestaat er tussen veel oud materiaal en de instrumenten, die Cornells Solln- gen heeft ontworpen. de scheepschirurgijn van Michiel de Ruyter, die niet van franje hield en slechts eenvoudige (maar daardoor veel hygiënischer) messen en tan gen uitdacht. Praktisch elk werkje op een schip was bestemd voor de scheepschi rurgijn; in het begin van de zestien de eeuw was hij nauwelijks meer dan een lichtmatroos. Veelzijdig was hij daarom wel. zijn instrumen ten niet minder. In het Enkhuizer museum liggen daarom flambeer- tangen (om voorwerpen ter sterili satie boven een vlam te houden), een beenderenschaar, een wondhaakje, arterieklemmen (voor de slagaderen), een trolcart (voor het verrichten van puncties), kathe ters (om urine uit de blaas te laten lopen) en een Cinnaber-steen af komstig van de in 1743 vergane „Hollandla" en als kwikhoudend middel bedoeld om syfilis tegen te gaan. Oude boeken illustreren trou wens ook de drukke arbeid, die een scheepschirurgijn in vroeger eeuw en verricht moet hebben: op reizen naar de Kaap bijvoorbeeld werd in 1770 aan boord van de „Pallas" een dodental van 142 geregistreerd, op de „Zuid-Beveland" twee jaar later 217. Het is niet zo verwonderlijk dat het griezelwerk van de scheepschirur gijn ook wel „heelkunstige hantwerken" genoemd veel be langstelling ondervindt van me dische studenten en verplegend personeel. Ook schoolklassen bren gen wel lesuren door in het Waag museum. Openingstijden De openingstijden van de expositie zijn dagelijks (behalve maandag) van 10-12 en van 14-17 uur. 's zon dags van 14-17 uur. De tentoonstel ling duurt tot en met 27 Juni. Voor meer informatie. Ariën Winkel, tel. 02285-2667. Wie het werk van de Stichting „Bernardus Paludanus" wil steunen (het verlenen van hulp aan het Waagmuseum onder meer bij het aankopen van nieuwe voor werpen). kan geld storten op postgi ro 78.193 van de RABO-bank Enk huizen, rekeningnummer 31.73.32.317. Ook hiervoor meer in lichtingen bij het echtpaar Winkel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11