Flinke bezuinigingen gezondheidszorg nodig Unctad IV dichtbij jimentaar 1 [rontatie Staatssecretaris wil aantal ziekenhuisbedden beperken if enLni lectoren klagen ^fer Latijnse ^indexamenopgave „Artsen zijn veel te weinig kostenbewust" MP EEN SCHOT IN DE ROOS.... de sporthal krijgt een naam ivo zeldzaam hoop begeerlijk het weer Warm en onweersachtig In Utrecht over anderhalf jaar 1000 open hartoperaties /KW/U JDAG 19 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 erhouding tussen de regering vakbeweging ontwikkelt zich V^ma, dat binnen enkele maan man leiden tot een harde ntatie. Een andere conclusie jongste opvattingen van de I \ï/ltie Nederlandse Vakbewe- Y\FNV) helaas niet te trekken. vijf procent prijsstijging te 'j jnseren wil de federatie voor jen, ongeacht het inkomen, Ijjast bedrag van ruim honderd r te) bruto per maand. Een volle- Ie ^prijscompensatie dus voor 'n Immers met een bruto inkomen yJflOO gulden per jaar. :en vakbeweging die heel wat De pftelt die meer dan 25.000 gul- magferdienen en die dus allemaal dat! vermindering van de icht zullen moeten accepte dat geen radicale eis. Maar ian de andere kant allerminst (ijdrage aan de doorbreking loon- en prijsspiraal; een aak die uiteindelijk dezelfde idsleden aan voldoende werk ten helpen. ;ering en met name minis- rsma heeft (terecht overi- al bij voorbaat een volmondig gezegd tegen de volledige impensatie. Terwille van de ieve voorzieningen, de infla- de werkloosheidsbestrijding in de visie van de regering de laagstbetaalde werknemer it 20.000 gulden per jaar een lige compensatie van de geste llijzen. Behalve deze groep lemers, de minimumloontrek- ;n de mensen die een uitkering n dat van het minimumloon kelijk is, zal iedereen er wat /%j oeten toeleggen, ;n? nietjls hun :rt er n'et over een l°ons°mstij- van twaalf procent of hoger toe ldtaan. Zoals het er nu uitziet goe n vakbonden en werkgevers overeenstemming bereiken het arbeidsvoorwaardenbeleid de tweede helft van dit jaar en •t hélde regering de knoop moeten gen hakken. het etwijfeld zal uit een hernieuwde ingreep een confrontatie tussen et d >eweging en kabinet voort ien. De politieke gevolgen van dergelijke confrontatie zijn j ilijk te taxeren. Het kabinet zal een nationale stakingsdag of dergelijks niet vallen, maar of ^kabinet op de wat langere ter- overlevingskansen heeft wan- zij haar belangrijkste steunpi- de vakbeweging verliest, nog te bezien. Met name voor dA zal een conflict dat tot in :rkiezingsstrijd voortduurt, een pijnlijke ervaring zijn. ier, ken, ech e we Ibeit d mi in de t ei naa e»Pvd RVO eland, IK ,.mg door Johan van Workum DEN HAAG Een van de belangrijkste bijdragen in de bezuini gingsoperatie (één-procents-norm) van het kabinet moet worden geleverd door de gezondheidszorg. Er dreigt daar een enorme overconsumptie te ontstaan. Beperking van het aantal zieken huisbedden wordt daarvoor, ook in kabinetskring, als beste aangrijpingspunt gezien. Er zijn nu 5,7 ziekenhuisbedden per duizend Nederlanders. Staatssecretaris Hendriks meent dat vier bedden per duizend inwoners voldoende moet kunnen zijn, zonder dat-de kwaliteit van de gezondheidszorg op een te laag peil komt. Jwaar is het niet onmogelijk dat gering alsnog met een lasten- in de sfeer van de belas- of de sociale premiedruk zal -in, maar dat neemt niet weg dat doorsnee werknemer er in ^kracht iets op achteruit zal j Kiest de regering voor een •^-ging van de belasting of de iedruk dan zal zij de werkge- aan haar zijde vinden. Maar za' men de aanvaard'n8 5nnecen extra begrotingstekort en de [uit voortvloeiende inflatie zonder enthousiasme be- ■sn°Aifrontatie >et g MRPR ran landpunten lijken onwrikbaar, mde op van de vakbeweging kan de reen, den uit de ontevreden achter- niet negeren en het kabinet zullen de gematigde krachten ien de FNV ongetwijfeld probe de ruzie met het kabinet binnen perken te houden en ongetwij- zal er nog veel worden gevergd de stuurmanskunst van FNV- rzitter Wim Kok. Maar het deel de vakbeweging, dat op de puin- ten van deze maatschappij een uwe wil bouwen, staat te popelen ongeduld om ,,de zondige refor- Den uyl" het bos in te sturen. de Industriebond NVV over zou het anders gaan? denkt te inen bij het aanwakkeren van linkse broedertwist is voorlopig een groot raadsel. Mocht deze nd er in slagen om de vakbewe- en de PvdA in haar kielzog in oppositie te krijgen, dan is op 'ge termijn het hele sociaal- 'chologische klimaat behoorlijk iekt. een verslaggever 'STERDAM Ook de rectoren JQBn het Barlaeus- en Vossius- fmasium hebben geprotesteerd te- de te moeilijke opgave latijn voor op 12 mei gehouden eindexamen -öJtonasium. Het ging om een verta- g van Cicero. Al eerder hadden de —^toren van het Nieuw Amsterdams ceum en het Haagse Edith Stein- ört 'lege geklaagd over de opgave La- n. De protesten zijn bij de commis- 1 vaststelling opgaven (CVO) in !n Haag ingediend. Sommige streken van het land heb ben aanzienlijk meer ziekenhuisbed den per duizend inwoners, zonder dat gezegd kan worden dat de ge zondheidszorg in de streken met minder bedden op een te laag peil staat. Het economisch gezien merkwaardige is echter dat de zie kenhuisbedden in streken met „overbedding" over het algemeen vrijwel net zo vol liggen met patiën ten als ziekenhuizen in streken zon der „overbedding". In streken met „overbedding" bestaat dus overcon sumptie van ziekenhuis-voorzienin gen. De verklaring voor dit verschijnsel wordt gezocht in de relatie arts- patiënt. Wie een specialist of zieken huis nodig heeft, betaalt niet zelf de rekening, en ziet die ook zelden. De patiënt verwacht dat alles zal wor den gedaan om hem van zijn kwaal af te helpen. Graag laat hij daartoe alles in goed vertrouwen over aan de artsen. Die krijgen hun rekeningen uiteindelijk voldaan door de zieken fondsen en verzekeringsmaatschap pijen. De artsen zijn, vindt staatsse cretaris Hendriks, veel te weinig kos tenbewust. De patiënt is, wat over dreven gezegd, geworden tot een ge willig reparatie-object voor ijverige medici. Je kunt je afvragen of zelfs de zie kenfondsen en verzeeraars wel ge noeg kostenbewust zijn. Wanneer immers de rekeningen stijgen en stij gen, maken zij dikke rapporten over de stijgende kosten in de gezond heidszorg, en op basis daarvan ziet de regering zich genoodzaakt toes temming te geven om de ziekenfond spremie en de verzekeringspremies te verhogen. Duur Ziekenhuizen vormen zo ongeveer de duurste medische voorziening die er bestaat. Het is dus zaak er niet meer van te hebben dan strikt noodzake lijk is. In de huidige praktijk werken de ziekenhuizen juist als motor en aantrekkingspunt van steeds meer en nieuwere voorzieningen. Elk zie kenhuis wil zijn taak zo goed moge lijk verrichten, en dus ook de moei lijke gevallen nog kunnen behande len. Zolang geen remmende krach ten in werking worden gesteld, zal het ziekenhuis steeds weer nieuwe, gespecialiseerdere afdelingen inrich ten, bijbehorende dure voorzienin gen, specialisten en overig personeel. Om vervolgens uit de kosten te ko men. zullen de bedden als het even kan zoveel mogelijk bezet moeten blijven. Dat kan ook, doordat de patiënt graag de arts (specialist) laat beslissen wat goed voor hem is. Daar komt bij dat de meeste artsen en specialisten in het vrije beroep werken. Hun verdienste hangt af van het aantal verrichtingen dat zij doen; controle van buitenaf of een bepaalde behandeling wel nodig is, is er niet. Evenmin hoeft gevreesd te worden voor klachten van patiënten over hoge rekeningen. Alleen colle ga-artsen kunnen mee oordelen over de vraag of een behandeling werke lijk nodig is. En dan nog is eindeloze discussie tussen de artsen daarover mogelijk. Vandaar dat het beste aan grijpingspunt in dreigende overcon sumptie voor de regering ligt in aan pak van de „overbedding." Vraag en aanbod In het huidige systeem werkt in de gezondheidszorg niet het mechanis me van vraag en aanbod. In andere sectoren van de economie bepaalt de vraag uiteindelijk het aanbod, en wordt de prijs bepaald door verhou ding tussen vraag en aanbod. In de gezondheidszorg wordt de vraag (be hoefte aan behandelingen) bepaald door de aanbieders (artsen), terwijl de aanbieders bovendien ook nogal eenzijdig de prijs bepalen. (Onlangs stelde de commissie-Becht. een com missie uitgaande van het ministerie van volksgezondheid, dat voor de bepaling van de specialistentarieven eigenlijk geen grondslag bestaat.) „De band tussen consumeren en be talen is via een groot verzekerings apparaat doorgesneden", schreven vorige week (in Economisch- Statistische Berichten) twee econo men. drs. van Gemert en drs. Werner, van het ministerie van volksgezond heid. Er moet dus een andere be heersvorm worden gevonden om ver spilling en overproduktie te voorko men. Daarom is „het afstemmen van het medisch mogelijke op het finan cieel haalbare een taak voor de over heid". aldus Van Gemert en Werner. Beperking nieuwbouw Over enkele dagen maakt het kabi net zijn plannen voor kostenbeheer sing in de collectieve sector (over heidsuitgaven, sociale voorzienin gen) bekend. Om de overbedding te gen te gaan is er een aantal mogelijk len kleinere ziekenhuizen moeten sluiten. Staatssecretaris Hendriks, die dit beleid moet opknappen, zal er geen gemakkelijke klus aan hebben. Nu al is er volop kritiek op zijn „bedden- norm" van vier (bedden) op duizend (inwoners). Het sluiten van kleinere ziekenhuizen lokt veel protest uit. Inwoners van de veelal kleinere ste den die hun eigen ziekenhuis dreigen te verliezen en het verplegend perso neel trekken met spandoeken de straat op. Vermindering van het aantal bedden is ook pas goed mogelijk als er, voor zover nodig, opvangmogelijkheden zijn in de vorm van goedkopere „bedden" in gespecialiseerde ver pleeginrichtingen. meer polikli nische hulp, en versterking van de functie van huisarts en maatschap pelijke gezondheidszorg in wijk en dorp. Behalve terugdringen van de „over bedding" kan de gezondheidszorg nog enkele maatregelen verwachten. Op de eerste plaats betreft dat het voorschrijven van geneesmiddelen. Nieuwe medicijnen komen door gaans op de markt onder een merknaam en tegen zeer hoge prijs. Na korte tijd komen meestal „loco's" op de markt die deze „specialité's" kunnen vervangen. Ze hebben de zelfde werking en meestal ook pre cies dezelfde chemische samenstel ling, maar zijn aanzienlijk goedko per. ddordat de fabrikant niet de zeer hoge ontwikkelingskosten van specialité's hoeft te maken. De zie kenfondsen verstrekken de artsen de zogenaamde „regeling en klapper", waarin vermeld de loco's die specia lité's kunnen vervangen. De artsen zijn echter vrij om toch de speciali té's te verstrekken aan hun patiën ten en te declareren bij de fondsen. Een mogelijke maatregel is om de „regeling en klapper" verplicht te .stellen aan de artsen. De geneesmiddelenfabrikanten heb ben al tegengeworpen dat niet on omstotelijk is bewezen dat bepaalde loco's inderdaad precies dezelfde werking hebben als de specialité's waarvoor ze als vervanger staan ver meld. Elk lichaam en elke persoon reageert nu eenmaal eigen-aardig op medicijnen. Maar het staatstoezicht op de volksgezondheid moet mans HORN De verpleegkliniek Hor- nerheide in het Limburgse Horn blijft bestaan. Staatssecretaris Hendriks heeft de geneesheer directeur dr. C. Buijs medegedeeld dat hij akkoord gaat met het compromisvoorstel dat midden 1975 werd ingediend. In dit compromis voorstel krijgt het nieuw te bouwen verpleegtehuis in Weert 160 bedden toegewezen. Staatssecretaris Hendriks genoeg worden geacht om hier het beslissende woord te laten horen. Prijsbevriezing? Een andere maatregel kan zijn een prijsbevriezing voor medicijnen. De Nederlandse medicijnen-handel en -fabrikanten hebben trouwens al een prijsbevriezing gedurende een jaar aangeboden. Bij acht procent infla tie en twee miljard medicijngebruik per jaar scheelt dat al gauw zo'n 160 miljoen gulden in een jaar. Verder zullen de tarieven voor speci alisten aan strakkere regels worden gebonden. Een enkel procent minder stijging van deze tarieven betekent ook al gauw meer dan 50 miljoen gulden minder uitgaven voor volksgezondheid per jaar. Gedacht wordt aan een noodwetje, waarbij het inkomen van de specialist in het vrije beroep wordt ontleed in een onderdeel arbeidsinkomen, een on derdeel praktij kkosten, en een restpost „winst". Voor het onderdeel arbeidsinkomen wordt dan als maat staf genomen het inkomen van een bepaalde hogere ambtenaar. Voor de praktijkkosten geldt het prijsbeleid. De winstpost zou uiteindelijk moe ten verdwijnen. Alphen Het ziekenfonds Alphen en omstre ken streeft al een paar jaar op eigen houtje naar beperking van de be- ddencapacitiet en het voorschrijven van loco's als het even kan. Dit fonds had in 1974 504 gulden kosten per verzekerde (een gezin telt meestal vijf verzekerden). Het landelijk ge middelde was in dat jaar echter 656 gulden per verzekerde. Er komen dus enorme verschillen in kosten voor tussen de verschillende fondsen. Als alle fondsen zo voorde lig zouden opereren als het Alphen- se, zou dat bij tien miljoen zieken fondsverzekerden in ons land al gauw ruim 1,5 miljard gulden per jaar schelen. DE- 1.1 VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. - onder redactie van loes smit Niet onmogelijk dat de vergade ring van de Kamper commissie voor de straatnaamgeving morge navond meer publieke belangstel ling krijgt dan ooit. Behalve dat er namen voor gewone straten worden behandeld zal dan ook de naam voor de nieuwe sporthal gekozen worden en heel wat Kam penaren hebben zich daar bij voorbaat het hoofd over gebro ken. Resultaatde commissie zal uit zo'n tweehonderd namen moe ten kiezen. Keus genoeg dus, uit algemeen begrijpelijke Nederlandse na men, uit namen die in dialect al leen voor ingewijden duidelijk zijn, uit aan elkaar gebreide af kortingen waarvan je soms zou zweren dat ze uit het Russisch afgeleid zijn, als toverspreuken klinkende namen, namen van al dan niet bekende en geliefde per sonen en namen die te maken hebben met Kamper sagen en le genden. Wie van het laatste iets afweet, zal weinig moeite hebben met de Ui-hal, de Kamper Spor- tui, Sporthal De Koe, De Bel of De Steurhal. Moeilijker worden die in dialect: Uit Kamper trim-uus teweret, de Kuul Ol. sporthal Wark oe Lös, De Gruspolle, 't Sput-Ukkien, De Tamme Aante of d'Ofronder bijvoorbeeld. Trim Salabim lijkt een tover spreuk en is ook zo bedoeld. Kas- potrim klinkt als een Russisch woord, maar dat is een samenvoe ging van Kamper sport- en trim- hal, en De Slankamper mag niet worden verward met de slampam per, zeker niet als het om een sporthal gaat „waar de Kampers slank worden.De samentrekkin gen zijn nog niet zo ingewikkeld zolang de bedenkers het op Trim- ufit of Blijfit houden, maar de diepere betekenis van Kaspoha Kamper sporthal), Havospoka (hal voor sport Kampen). Spoho- jon (sport houdt jongen Spoisgez (sport is gezond) zal de oppervlak kige beschouwer licht ontgaan. Voor een Kampenaar duidelijk, maar voor een buitenstaander moeilijk om naar te vragen zijn de aanbevelingen in de streektaal en eventuele resultaten van sportbeoefening: De boek-weg (de buik weg). Smo urn 't Lief Gening om het lijf), De boekopzied (de buik opzij). Smoh in 't Kruus Ge ning in het kruis) en 't Empenat (het hemd nat). Twee inzenders bedachten een troostrijke naam voor hun sporthal: Tewered (dat hebben we gered) en Utkumpdewè (het komt er wel.) Dat is dan maar te hopen voor de mensen die mor gen moeten kiezen. Dit biggetje is sinds zijn geboorte studie-object van een groep dierpsycho logen in San Marcos in de Verenigde Staten. Het dier is grootgebracht en opgevoed door een van hen, Barbara Backus, cn beschouwt haar dan ook als zijn moeder. Het biggetje is zo aan „moeder" verknocht, dat het zelfs met een forse snoeksprong in het water duikt als zij het roept. Ivo Niehe, presentator van Tros- actualiteiten, vindt zichzelf „abso luut niet intelligent". De bui tenstaander kan die mening toet sen aan zijn in De Gooi- en Eem- lander gedane uitspraken over on der meer vrouwen: „In principe erger ik me vreselijk wild aan de meeste vrouwen. Ik weet niet waarom. Ze zijn over het alge meen opdringerig en dom. Ja, dat meen ik. Ik heb ontzettend veel vriendinnen gehad maar achteraf gezien was er bijna nie mand bij die ik aardig vond. Ze zijn of dom en opdringerig, of ze zijn slim. Maar dan hebben ze een Schotse rok aan met zo'n speld. Dan klopt het fysiek weer niet Ik vind mezelf ook absoluut niet intelligent!.Dus mag mijn vrouw ook niet intelligent zijn. Voldoende voor de communica tie." Overigens zal Ivo (29) binnenkort toch een getrouwd man zijn. Trouwen is, meent hij. „helaas misschien, de meest geaccepteer de maatschappelijke vorm waarin je je kan presenteren. Als je 35 bent en je hebt geen vrouw, dan gaan de mensen al kijken en zo." Veel praktischer dus om ondanks die domme opdringerigheid ge trouwd te zijn, want Ivo heeft het in een restaurant al eens meege maakt dat er plaats zat was. maar dat hij geen tafel voor één kon krijgen. Dan maar een vrouw, des noods met zo'n Schotse rok met speld; kun je tenminste een keer tje fatsoenlijk buitenshuis eten. In het in Londen gevestigde centrum voor zeldzame bloedty- pes staan vijf mensen geregi streerd met bloed van het type RH-Null. Met het nog zeldzamer voorkomende RH-Null-0 waren tot nog toe maar twee mensen ter wereld bekend, die beiden in Ja pan wonen, maar nu is er een derde bij: een baby in het Nieuw- zeelandse Auckland. Het jongetje bleek aan een gevaarlijke bloed ziekte te lijden en moest meteen een bloedtransfusie ondergaan. Daarop is vanuit Tokio de beno digde hoeveelheid bloed van het type RH-Null-0 naar het zieken huis van Auckland overgevlogen. Het kind maakt het nu goed dank zij de donor Akira Kawagisji, eige naar van een badhuis in Tokio. Uit een kleine advertentie: „Kat- tebakvulling. Uw kat hoopt er het meest op". Blijkbaar zijn tegenwoordig niet alleen aardappels een bege renswaardig object voor dieven, ook een gebit gaat er in als koek. Het Haarlems Dagblad meldt, dat de dief die 's nachts in een Haar lemse woning inbrak, alleen een ondergebit meenam. De prothese stond in een glas water op het aanrecht fris te wezen. Van onze weerkundige mede werker Het weer is wat onstabieler geworden. De invloed van het hogedrukgebied boven Scan dinavië nam af en Nederland kwam te liggen in een vlak lagedrukgebied met dalende barometers en de vorming hierin van afzonderlijke on- weersstoringsn. Eén ervan ontstond in de nacht van maandag op dinsdag boven de zuidwestelijke Noordzee en trok via Rotterdam en Amsterdam naar westelijk Friesland. Vandaar verder naar het noord-noordoosten. Positie gisteravond: Duitse Bocht. Van de provincie Groningen uit waren om zeven uur opge blazen bloemkoolwolken zichtbaar in noordoostelijke richting. Langs de baan van deze storing ontwikkelden zich kleine maar elektrisch actieve buien. Almkerk (noordwest-Brabant) ving er in de vroegte drie millimeter water van. hoofdzakelijk ge vallen in twee minuten. Leeu warden kwam niet verder dan één millimeter Door de droogte en warmte van de bo- Zuid-Groenland en New- Foundland verkeren nieuwe depressies in ontwikkeling, die later in de week de weste lijke circulatie boven de oce aan wel eens een nieuwe sti mulans zouden kunnen geven. De Londense computers ver wachten tot half juni afwisse lend koele en natte perioden maal toe ontwikkelden zich en zonnige warmte. Vooral in ten westen of boven de Britse juni zal de temperatuur veren eilanden een hogedrukge- moeten laten. In de zuidelijke bied. evenzovele malen werd districten van Engeland West-Europa geteisterd door wordt meer regen verwacht een kou-inval met poollucht. dan daar de laatste tijd is Op bijgaande grafiek komt de samenhang tussen de hoge drukken op het noordelijk deel van de oceaan en de tem peratuur inzinking gemiddeld over veertien stations op het vasteland (Duitsland) goed tot uiting. Bij een luchtdruk maximum (P hadden Duitsland en Nederland on- den in het verloop van de der-normale temperaturen bij luchtdruk gevonden van een luchtdrukminimum (P-) achttien dagen. Van 6 maart boven-normale. (Overgeno- eens (link zin in In oost- blijlt binnen de perken. In de 17 ™i 1962 toonde men men uit Die Grosswetterla- m vier nprioripn aan Tnt. vlt»r- tren M (titUiimnac") gevallen. In het voorjaar, ook in 1976, doen zich nogal eens golfbe wegingen in de luchtdruk voor. De lente van 1962 was overdag de koudste van de voorafgaande 115 jaar. In Of fenbach werden toen perio- Nederland kwam er een zo- tweede helft van de week v perioden aan. Tot vier- gen Mitteleuropas"). merse dag tot stand met loopt dit uit op aanvoer van maximaal 26 graden Celsius, minder warme lucht uit het onder meer in Groningen, zuidwesten, later westen of Twente en op de Veluwe noordwesten met middag- venlucht groeiden de buien Vandaag zou er nog weinig temperaturen onder de twin- niet hoger uit dan tot circa verandering komen in de hui- STaden. Dit komt door de vijfduizend meter en produ- dige sfeer. Het blijft warm. uitbreiding van het Azoren- ceerden ze geen regen van vooral in het oosten, waar het hogedrukgebied naar de Golf veel betekenis. Vrijwel ner- opnieuw zomers kan worden van ®ls.'caie- *n Zuidwest- 6^-»» bUMi' ..-wd..-j-- - - -uuiiivw iimii heden. Nieuwbouw van ziekenhuizen gens in west-Europa waren de en de kans op een regen- en *ranKnjK was net gisteren ai zal sterk worden beperkt. Vaker zul- afgetapte regensommen gro- onweersbui blijft. gevoelig koiicicr met Bmrrite T„mn»rai....rv»rinnn u i. len bestaande gebouwen worden ver- ter dan 2 tot 3 mm De tempe- Daarnaast zullen er ook zon- seen hogere temperatuur dan Temperatuurverloon in Duitsland in het voorjaar van nieuwd en opnieuw ingericht. Er zul- ratuur had er gisteren weer nige perioden zijn en de wind 16 c- Pau 19 graden. Bij l9bZ Van een verslaggever UTRECHT Het Antoniuszieken- huis in Utrecht is in stadt om binnen anderhalf jaar het aantal open hart operaties dat daar wordt uitgevoerd uit te breiden van 650 nu tot 1000. De directie van het ziekenhuis heeft dit meegedeeld aan de ge zondheidsraad. De voorzitter van de gezondheidsraad heeft alle zieken huizen waar open hartoperaties (kunnen) worden uitgevoerd maan dag een telegram gestuurd met het verzoek te laten weten, welke belem meringen een uitbreiding van de open hartchirurgie in de weg staan. Aanduiding tot het telegram is het plan om patiënten, die in Nederland te lang op een wachtlijst zouden moeten staan voor een open hart operatie naar Houston in de Verenig de Staten te brengen. Het Antoniusziekenhuis heeft nu al verreweg het grootste hartchirur- gisch centrum in Nederland: het neemt ruim eenderde van alle open hartoperaties voor zijn rekening. De economisch directeur van het zie kenhuis. dr. L. P. de Jong. heeft de gezondheidsraad meegedeeld, dat het aantal operaties tot 1000 kan worden opgevoerd als het ziekenhuis de vereiste vergunningen krijgt voor de uitbreiding (bouw plus aanschaf apparatuur) tot een bedrag van 3.650.000 gulden. Hoogwater donderdag 20 mei Vli««ingen: 6.40-19.04; HaringvlieUluiien: 6.49- 19.1*: Rotterdam: 8.55-21.03; Seheveningen: 7.41- 20.14; IJmuidrn: 8.2K-21.0I; Den Helder: 11.56- 23.59; llarlingen: 2.05-14.27; Delfiijl: 4.36-16.38.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5