Van Agt Meer rechten voor psychiatrische patiënt Sparen bij de Amro Bank <£>J Doen! at twee werk van één doen m 0 Aan U de keus ernreactoren van Werkende Jeugd CNV ter bestrijding jeugdwerkloosheid Meer onderwijzers minder leerlingen cbé; etser omgekomen ITA Kamerleden verhogen eigen reisvergoeding 4$ mm* Werkgroep wil spoed met nieuwe „krankzinnigenwet" Nul op rekest voor Ned. herv. kerk Kamerleden krijgen informatie Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. BDAG 19 MEI 1976 TROUW/KWARTET 3 en inze sociaal-economische redactie ICHT De Werkende Jeugd CNV heeft ter Boersma voorgesteld de sociale gevol- an de jeugdwerkloosheid te bestrijden via ogenaamde „regeling duo-banen". Dat in. dat twee jongeren op vrijwillige basis één baan hebben. •geling duo-banen" is door twee medewer- an de Werkende Jeugd van het CNV, Henk en Albert Mattijssen, ontworpen om- itfcals zij zeggen; „Niets zo funest is voor een leving als een jeugd, die tot de ontdekking dat zij is opgeleid tot werkloosheid. de bi e pasl y. di n al ojit moment zijn in Nederland ongeveer a^o werkende jongeren. Daarvan zijn er werkloos. In de nota jeugdwerkloosheid "egeni ünister Boersma van sociale zaken en Van d- nade van onderwijs staat, dat we dit jaar eer 190.000 schoolverlaters kunnen ver en. Verwacht wordt, dat daarvan ongeveer hij is jongeren in september nog geen baan ringei n gevonden. Daarmee zou het aantal jongeren op ongeveer 140.000 komen, uit gij u eer twerpers van de regeling zeggen de indruk VI Al oor v te hebben, dat een werkelijke oplossing voor de sociale gevolgen van de jeugdwerkloosheid ge zocht moet worden in het creëren van arbeids plaatsen. Volledige werkgelegenheid zal de eerstkomende jaren echter niet haalbaar zijn. zo vrezen zij. De enige mogelijke oplossing is vol gens hen daarom de beschikbare hoeveelheid arbeid voor jongeren te verdelen. Werk afstaan De duo's, die één baan hebben, zouden kunnen worden gevormd door twee werkloze jongeren of door een werkende en een werkloze jongere. In de praktijk betekent dit dat werkende jongeren een deel van hun werkzaamheden afstaan aan werkloze collega's. Daarbij dient voorop te staan, dat het inkomen van de al werkende jongeren niet al te zeer mag worden aangetast, aldus het voorstel. De opstellers geven enkele voorbeelden van duo- banen. Een meisje dat vijf dagen per week werkt en ongeveer 200 gulden per week verdient, zou in de nieuwe regeling twee en een halve dag werken. Ze zou dan 100 gulden per week van haar werkge ver krijgen en daarbij een aanvullende uitkering van ongeveer 80 gulden per week ontvangen. Hetzelfde gaat dan gelden voor haar werkloze collega, die dezelfde baan gedeeltelijk over neemt. Beide meisjes hebben in de nieuwe opzet tijd om bijvoorbeeld een cursus of een opleiding te volgen. Uitbetaling Vat de praktische uitkering betreft kan de werkgever het geld van de bedrijfsvereniging of van de sociale dienst incasseren ide aanvullende uitkering komt in de plaats van de WWV of de WW-uitkering). Een andere mogelijkheid is dat de werkgever alleen zorg draagt voor uitbetaling van de lonen. De aanvullende uitkeringen gaan dan rechtstreeks van de bedrijfsvereniging of de sociale dienst naar de betrokken werknemer. De voorwaarden, die de ontwerpers stellen aan deel name aan de regeling zijn dat men niet ouder is dan 23 jaar. dat men drie maanden of langer staat ingeschreven als werkloze en dat de rege ling niet dwingend kan worden voorgeschreven. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Uit gegevens van het Centraal Bureau voorde Statistiek (CBS) blijkt dat in Nederland het af gelopen jaar het aantal basisscholen en het aantal actieve onderwijzers toe namen. terwijl tegelijk het totaal aan tal leerlingen daalde. Uit voorgaande publikaties van het CBS blijkt bovendien dat die daling van het leerlingenbestand zal doorzet ten. over enkele jaren zelfs met zeer opvallende cijfers. In het schooljaar '73''74 waren er 8410 basisscholen in Nederland (scholen voor gewoon lager onderwijs). In het schooljaar '74/'75 zijn er 76 scholen bijgekomen en komt men op een totaal van 8486 scholen. Het aantal actieve onderwijzers nam in diezelfde periode toe met 1510 (van 50.990 tot 52.500). Maar het totaal aantal leerlingen daal de met 7.000 (van 1.455.000 tot 1.448.000). Voorts blijkt uit de gegevens van het CBS dat meisjes het (gemiddeld) op de basisschool beter doen dan jongens. In het schooljaar '73/*74 bleef 4.3 pro cent van de meisjes in het eerste jaar zitten. Dat werd in het tweede jaar 2.8 procent, en daalde geleidelijk tot 0.8 procent in de zesde klas. De jongens deden het slechter. Van hen bleef 7.6 procent in de eerste klas zitten. 3.9 procent in de tweede klas en dit per centage daalde eveneens tot 0,8 pro cent in de zesde klas. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan de bvincie Friesland, waar zij o.a. een vaartocht maakte van de eraaiferrewei naar de Uilesprong, twee plaatsjes bij Heerenveen. Hier ievenfept zij over de treeplank aan land. ning en te berg BoitA D. J an af emee ervolg van pagina 1 hristen democratische kring, en name in de KVP is men inmid- laaiend over de opstelling van de Minister Lubbers meent dat vdA eerdere afspraken over deze ire heeft gebroken. Lubbers heeft ndenlang onderhandeld om de de regering in eerste instantie lelde voorwaarden aan de riedelsactie ingewilligd te krijgen. Dat hem gelukt en nu blijkt dat dit niet voldoende is om de. voor de gelegenheid en de Nederlandse nische kennis op nucleair gebied 16 to lelangrijke order in de wacht te Hi en voorwaarden betroffen met name and£*nties dat de kernreactoren en enve leaire splijtstof die daarin wordt ruikt, niet misbruikt zouden wor- voor de vervaardiging van een transactie te verbieden, verklaarde hij zelfs. Om het verzet in PvdA-kring te breken wist minister Lubbers de afgelopen maanden te bereiken dat het aandeel van de Nederlandse in dustrie in het project niet zou be staan uit levering van de reactorva ten. maar uit andere, minder essen tiële onderdelen. Deze zogenaamde wisseltruck heeft echter geen effect gehad op de houding van de PvdA. s en irovi Iderl imbom. Zuid-Afrika bleek bereid garanties te geven en controle rop van het internationale jomagentschap te Wenen te aan- rden. lister Van der Stoel wees er in ?n B ember vorig jaar in de Kamer op stuu in dit geval de medewerking aan hove kernreactor een transactie is ge- ds b( aan alle economische transacties :hop t Zuid-Afrika. Weigering van de da ierlandse regering daaraan mee te ken zou dan neerkomen op eenzij- >r sle e Nederlandse economische boy- kbes van Zuid-Afrika en Van der Stoel vens toen daarvan het nut niet in te 'ierf L ?ind is de vraag of de regering wel de n oegdheid heeft een dergelijke bere de 1 lijk DE PEKELA De 77-jarige wiel- Ier H. de Jonge uit Oude Pekela is termiddag in een ziekenhuis te oningen overleden, nadat hij enke- iren eerder in zijn woonplaats door l£jil i auto werd aangereden, moi vers de tisi Vervolg van pagina 1 van de wetsontwerpen in de Kamer, overigens nog wel zeer kritische ge luiden horen Zo motiveerde hij zijn aangekondigde motie met de me ning, dat eerst de oorzaak van het kraken (woningnood en leegstand) bestreden moet worden, alvorens het kraken zelf wordt aangepakt. Hij waarschuwde voor overhaast in wer king laten treden van deze wet. Dat zou namelijk wel eens een negatieve uitwerking kunnen hebben. In plaats van minder woningkrakingen zouden dat er meer kunnen worden. Dat er een preventieve werking van deze wet zal uitgaan, zag de heer Scholten niet zo zitten. Bovendien sprak hij de vrees uit. dat de politie niet voldoen de mankracht zou hebben om goed op te kunnen treden tegen grote aan tallen woningkrakers, zodat de wet niet goed of zelfs helemaal niet uitge voerd zou kunnen worden. De KVP'er Van Schaik, die zei na mens de drie christen-democratische partijen te spreken, hetgeen de heer Scholten later voorbarig noemde, liet zich veel positiever over de voorstel len uit. Hij stelde zich onverkort ach ter het wetsontwerp op. „hetgeen echter niet wil zeggen dat wij geen oog hebben voor de woningnood en de leegstand van woningen". Wijzingingen Het grootste deel van de PvdA- fractie is tegen het ongewijzigd aan nemen van de voorstellen. De woordvoerster van deze partij, me vrouw Salomons, stelde dan ook een aantal wijzigingen voor. Zo wil zij dat woningen die langer dan een jaar leegstaan, niet onder deze wet vallen. Ook krakers, die langer dan drie maanden in een woning zitten, zou den niet meer onder deze strafwet- regels moeten vallen. PSP en PPR die pertinent tegen de voorstellen zijn. maar proberen te redden wat er te redden valt. willen woningen die langer dan een halfjaar leegstaan, al buiten deze wet sluiten. De WD'er De Beer ten slotte, wil de boete die komt te staan op het niet- opvolgen van een bevel om de ge kraakte woning te verlaten, verhogen van tweehonderd naar vijfduizend gulden. Hij deed dit voorstel om kra kers, die onmiddellijk nadat zij uit een woning zijn gezet, er weer in trekken, harder te kunnen aan pakken. Van onze parlement^redactie DEN HAAG De leden van de Tweede Kamer hebben gisteren hun eigen reiskostenvergoeding ver hoogd. De kamerleden krijgen nu ruim 7700 gulden per jaar. Het be drag is.gebaseerd op het gebruik van een auto. De reisvergoeding voor ka merleden bedroeg ruim 5500 gulden. Tegen de verhoging stemden giste ren de fracties van de PPR, de PSP, DS'70 en de SGP. Met steun van alle grote partijen behaalde het voorstel van minister De Gaay Fortman de vereiste tweederde meerderheid in de Kamer. Het tussenvoorstel van de socialist Franssen dat een geringere verhoging voorstelde kreeg geen meerderheid. De KVP'er Van der Sanden trok zijn op een iets hoger bedrag uitkomende amendement in. BOK MA JONOI j U proeft heus wel dat het alle drie prima jonge jenevers zijn. Aan welke geeft U de voorkeur Dat is een kwestie van persoonlijke smaak en dat bepaalt U dus zélf. Natuurlijk weet U pas welke U de beste vindt, als U ALLE drie hebt ge proefd. Export Jonge Jenever, 'n borrel van klasse -r- door Kees de Leeuw slaat nergens in de spelregels, dat I16J ®een s,uk PÜP mag gebruiken..." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse her vormde kerk. de Hervormde Ge meente in Den Haag en de stichting Oostduin krijgen nul op rekest met betrekking tot een bij de gemeente Den Haag ingediende schadeclaim van 1.255.000.—. In een rapport heeft de schadebeoor- delingscommissies van de gemeente Den Haag gisteren de Haagse raad geadviseerd de schade niet uit te keren. Door een wijziging in een be stemmingsplan. dat betrekking had op het voormalige landgoed Oost duin-Arendsdorp. konden de Ned Herv. Kerk. de Haagse Hervormde Gemeente en genoemde stichting geen nieuwbouwplannen meer ont wikkelen. Eens wilde de Hervormde Kerk op het terrein, dat nu opgenomen is op de lijst van natuurgebieden in Zuid- Holland een synodegebouw realise ren. Dit plan werd jaren terug door de toen verantwoordelijke minister te gengehouden. Volgens de commissie beantwoordt de tot stand gebrachte nieuwbouw op het terrein sinds de aankoop in 1946 aan de toenmalige verwach tingen. Voorzover dit de hoogte van de gebouwen betreft, zijn de ver wachtingen mogelijk overtroffen, al dus de commissie. In „Oostduin-Arendsdorp" staan on der andere een massaal kantoorge bouw van de Kon. Shellgroep en een vrij hoog bejaardenserviceflatge- bouw. Zes procent van het natuurge bied is bebouwd. Omdat meer bouwplannen op het moment van het van kracht worden van de wijziging van het bestem mingsplan (1973) vaag waren conclu deert de commissie dat de geclaimde schade maar ten laste van ..ver zoeksters" moet blijven DEN HAAG Van de ongeveer 27.000 mensen, die in Nederland in een psychiatrische inrichting zitten, is naar schatting een kwart opgenomen met een machtiging. Dat houdt in, dat deze mensen daar niet vrijwillig verblijven en slechts met toestemming van de geneesheer-directeur de inrichting kunnen verlaten. Het feit, dat zij met een machtiging zijn gekomen, betekent dat ze „handelingsonbekwaam" zijn, dat wil zeggen; niet in staat hun eigen zaken te behartigen. Die machtiging kan elk jaar door de rechter worden verlengd, die daarvoor advies inwint bij de geneesheer-directeur. De patiënt zelf wordt niets gevraagd. Zo is dat nu eenmaal geregeld in de Krankzinnigenwet van 27 april 1884, die dus al bijna honderd jaar oud is en waarin veel wordt gesproken over het Staatstoezicht op de „krankzinnigen" en het „krankzinnigengesticht", de oprichting en sluiting van „gestichten" en het opnemen met een rechterlijke machti ging. Tekenend voor die tijd is. dat de patiënt zelf nergens wordt genoemd. Er wordt wel gesproken over de „lijder", maar dan altijd in samen hang met wat anderen voor of met hem moeten doen. Uiteindelijk was en is het doel van deze wet het beschermen van de maatschappij tegen het gevaar van de „krankzin nige". en ook al heeft de wet van 1884 in de loop der jaren enkele wijzigingen onder gaan. de strekking is steeds dezelfde gebleven. Ook de laatste wetswijziging in 1971. die als opzet had het verho gen van de rechtszekerheid van de patiënt, heeft hierin geen verandering gebracht. Die wijziging kwam hierop neer. dat hij aan de burger in de maatschappij een grotere bescherming geeft tegen „wil lekeur". echter niet aan de psychiatrische patiënt. Kritiek De afgelopen jaren is er mede onder invloed van nieuwe denkbeelden en in zichten op het gebied van de psychiatrie dan ook van verschillende kanten veel kri tiek geweest op de wet van 1884. Dit heeft ertoe geleid, dat in 1971 een ontwerp voor een nieuwe wet werd inge diend: de wet Bijzondere Op nemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (B.O.P.Z.). Dit wetsontwerp moet overigens nog steeds door de Kamer, worden behandeld, ook al zijn er inmiddels sinds de indie ning zo'n vijf jaar verstreken. Een bijzondere Kamercom missie. onder voorzitterschap van het CHU-Kamerlid Tila- nus. is belast met het voorbe reidend onderzoek van dit wetsontwerp en heeft op 2 mei 1972 een voorlopig ver slag uitgebracht, dat nogal kritisch was. maar daar is het bij gebleven. Het wachten is nu op staatssecretaris Hendriks, die de Kamer al enkele malen heeft toegezegd dat zijn memorie van antwoord en de nota van wij zigingen binnen enkele maan den zou verschijnen. Naar verwacht wordt staat dit nu toch nog dit jaar te gebeuren. In het wetsontwerp B.O.P.Z. zijn wel bepalingen terug te vinden aangaande de be scherming van de geesteszie ke patiënt tegen eventuele willekeur, maar niet voldoen de. met als gevolg, dat de psy chiatrische patiënt in feite nog steeds rechteloos dreigt te blijven. Dat is ook de te neur van de kritiek, die is geuit door de mensen die in eerste instantie met deze wet te maken hebben: de patiën ten en de werkers in „het veld". Zij hebben er dan ook alle belang bij, dat het stilzwijgen rond dit wets ontwerp wordt doorbroken en dat een zo breed mogelijke discussie hierover gaande wordt gehouden. Een groep, die zich hiervoor in het bijzonder inzet is de werkgroep Krankzinnigen wet. die in juni 1974 door Re lease Haarlem werd opgericht en waarbij zo'n 24 (actie-) groepen en instellingen zijn aangesloten. Al een paar jaar lang dringt deze werkgroep aan op een hearing over de wet B.O.P.Z. bij de Bijzonde re Kamercommissie. Dit ver zoek is echter afgewezen met de mededeling, dat het beter is te wachten tot na het ver schijnen van de memorie van antwoord van de staatssecre taris Toen echter in maart van dit jaar in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Voogd en Maas-Berger de heer Hendriks meedeelde, dat hij nog wel enkele maanden nodig had om de memorie af te ronden, vond de werkgroep dat nu de maat vol was. Be sloten werd dan maar zelf een „alternatieve" hearing te hou den om de Kamerleden te in formeren. Deze hearing be sluit een werkweek vol lande lijke acties onder het motto „Te gek om vast te zitten" Onder het motto „Te gek om vast te zitten" houdt de werkgroep Krankzinnigenwet tot en met 25 mei in het hele land acties voor een betere rechtspositie van de psychia trische patiënt. De week wordt afgesloten met een optreden van het Gekkentheater tijdens de lunchpauze in de kantine van het ministerie van volksgezondheid, het overhandigen van een KZ-verklaring (krankzinnigheidsverklaring) aan Kamervoorzitter Vondeling op het Binnenhof, bestemd voor staatsscretaris Hendriks, een stille tocht met ramme lende sleutels van het Malieveld naar het perscentrum Nieuwspoort en in aansluiting daarop een „alternatieve" hearing over wat er (nog steeds) allemaal mis is in de psychiatrie. met als doel een betere wetge ving voor psychiatrische pa tiënten. In de werkgroep werken tal van organisaties samen, zoals de Cliëntenbond, de Gek- kenkrant, het Gekkenthea ter. Release-Haarlem. de Coomhertrliga en verschillen de werkgroepen uit psychia trische inrichtingen. Zij zijn van mening, dat het wets ontwerp volkomen voorbij gaat aan datgene, wat al tot ontwikkeling is gekomen in de psychiatrie zelf en dat de wet in deze vorm er beslist niet moet komen. Punten van kritiek zijn onder meer de macht van de geneesheer directeur tegenover de mach teloosheid van de patiënt en dat in een tijd. waarin sprei ding van macht als eerste ver eiste wordt gezien. Eisen De werkgroep heefteen eisen pakket opgesteld, waarin de nieuwe wet tegemoet moet komen, zoals recht op vrijwil lige opname, recht op infor matie over medicatie, af schaffing van elke vorm van gedwongen behandeling, recht op volledige informatie over de rechtspositie voor. tij dens en na opname, de instel ling van een onafhankelijke ombudscommissie. recht op beschikking over eigen dos sier en recht op vrije briefwis seling en vrij telefoneren. Al deze zaken zullen op de „alternatieve" hearing ter sprake komen, zodat de Ka merleden. die allen een uitno diging zullen ontvangen, ken nis kunnen nemen van wat er zoal aan wensen leeft bij de mensen aan de basis. Aan hen dan de taak om ervoor te zor gen. dat het wetsontwerp B.O.P.Z. zodanig wordt aan gepast. dat het althans enigszins aansluit bij die in zichten. die steeds meer ge meengoed worden op het ge bied van de psychiatrie 6fX Wie bij de Amro spaart voor Profileer van de hoge rente dn een eigen huis kriigt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heelt bovendien de mogeliikheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen een jaar of voor een ander doel opneemt betaalt u 2".'< opnamekosten. Extra voordeel: korting op de afsluilprovisie bij een Amro Woninghypotheek. zo'n Amro Spaar Plus Boekje oplevert. 't Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemen. L' betaalt dan 1".. opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt ii uw geld vastzetten, dan zijn er spaa rmogelijkheden waarbij Je rente kun oplopen tot 7 bil een Amro v> omngnypotnecK. rente nan oplopen rot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3