.frfjtfie Kabinet verdeeld over reactoren in Zuid-Afrika an Agt mag krakers arder gaan aanpakken crox. Halvarine Eensgezind t Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant jlstra wil prijzen mpenseren door rlagen belasting Zorgen wegens aanhoudende droogte Nederlandse garantie van 650 miljoen voor bouw CNV wil duo-baan voor jongeren - pagina 3 en met tregel tot eind 1977 irtuskliniek emenhove 5e geld eede Kamer achter wetsontwerp laatselijk bui "iirpers houden hten schoon Arabische Liga wil dat EG Israël onder druk zet Voedselrellen in de Sowjet-Unie rv Arbeidspartij in Overal waar iets moois opbloeit kijkt Trouw toe Welkomstvoordeel. ^°UI0 hoort bij u. 34E JAARGANG 9833 WOENSDAG 19 MEI 1976 vandaag voor 11 uur opgegeven wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebbèn Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 kVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 NEMENT 14.17 PER MAAND 42.50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0.50 aze sociaal-economische redactie IOVEN- Professor J. Zijlstra, president van de Neder- he Bank, acht het mogelijk de werknemers dit jaar een telijke prijscompensatie te geven door middel van een ke verlaging van belastingen of sociale premies. iaging zou echter eind 1977 igedaan moeten worden ge- Zo'n gedeeltelijke prijscom- zou de vorm kunnen hebben uitkering ineens aan het ein- het jaar. stra zei dit gisteren op de ;adering van het Nederlands verslaggever 5TEDE In opdracht van de ficier van justitie te Haarlem rechercheurs van de eedse politie gisteravond een elkamer van de abortuspoli- het Bea-huis van de Bloemen- niek in Heemstede verzegeld, stuur van de Bloemenhovekli- id tot gisteravond acht uur de iheid gekregen vrijwillig de en de polikliniek te sluiten, zegeling van de behandelka- eschiedde op grond van artikel s van het wetboek van straf- atlortus provocatus). ■disch coördinator van de Bloe- ivekliniek dr A. S. van den deelde mee dat noch in de niek noch in de kliniek meer ten behandeld kunnen worden e verzegeling van de behandel- In de Bloemenhovekliniek len zich gisteravond nog ne- behandelde patiënten, die rgen zullen worden ontslagen, ui den Bergh had machtiging e justitie-autoriteiten om, in- ïlks medisch noodzakelijk was hoeve van deze negentien pa- de verzegeling te verbreken, oop van de avond werd een van niet verzegelde behandelka- >ezet door vrouwen van een al actiegroepen, de rechercheurs een van de tehandelkamers wilde verzege- rd er vezet geboden. Een aan- luwen hadden zich arm in arm e toegangsdeur geposteerd. De cheurs drongen hen weg en elden de kamer. Christelijk Werkgeversverbond in Eindhoven. Met doorbreking van de loon-prijsspiraal is het „nu of nooit", aldus Zijlstra. Bij een prijscompensatie van vijf procent per 1 juli in de lonen zoals gevraagd door de Federatie Neder landse Vakbeweging wordt de in flatie dit jaar niet ingedamd, en wordt het voor 1977 al even moeilijk gemaakt als het nu is. „Waarom zou in dat geval in 1977 wel mogelijk zijn wat in 1976 mislukte?", vroeg Zijlstra zich af. „De onzalige dynamiek van loon- en prijsstijgingen moet toch eens wor den doorbroken. Er moet nü worden ingegrepen. Wat Duitsland en Zwiter- land kunnen, kunnen wij ook, en daarom moeten wij het willen'^ aldus Zijlstra, ook al vond hij de argumen ten voor prijscompensatie „op zichzelf zeer begrijpelijk". Meer nieuws op pagina 13 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Door de aanhou dende droogte van de afgelopen an derhalve maand beginnen zich op enkele plaatsen in Nederland pro blemen in de landbouw voor te doen. Vooral op de zandgronden geeft de droogte aanleiding tot zor gen. Van groot belang hierbij is de regenval in de komende weken. Volgens het consulentschap voor de akkerbouw in Emmen is de situatie voor de granen op de zandgronden momenteel kritiek. Van groot be lang is de watervoorraad in de grond, waarop de gewassen de zo mermaanden (wanneer zij meer wa ter verdampen dan er regen valt) moeten leven. Deze voorraad in ruwweg de bovenste meter grond is nu al bijna geheel verdwenen. Om dit te herstellen is een enkele regen bui niet voldoende; alleen een natte zomer met zo'n 50 millimeter regen per week kan uitkomst brengen. Voor de Drentse landbouw dreigt hiermee een tweede strop, want "eind april vroor de helft van de suikerbieten op de zand- en veenko loniale gronden kapot. De schade hiervan wordt geschat op tien mil joen gulden. Minder dan de granen hebben op de zandgronden de aar dappelen van de droogte te lijden. De groei is wat minder voorspoedig, maar geeft nog geen aanleiding tot zorgen. Op de kleigronden kan nog niet van directe schade ten gevolge van de droogte worden gesproken. Van eni ge invloed op de groei van de win tergranen is wel sprake, maar de zomergranen en de aardappelen hebben niet te lijden. Overigens zou een fikse regenbui, die 20 tot 25 millimeter neerslag brengt, ook hier goed van pas komen. In West-Brabant doen zich door de droogte problemen voor bij de bladspinazie en het witlof. De op komst van bladspinazie valt duide lijk tegen, terwijl voor het pas ge zaaide witlof het weer te droog is voor een goede opkomst. In het algemeen zijn ook de weilanden in Nederland aan de droge kant. waar door de voederwinning duidelijk is vertraagd. Niet veel boeren hebben al gemaaid voor de wintervoedlng. In de IJsselmeerpolders is de situa tie aanmerkelijk gunstiger dan in de rest van het land. Weliswaar heb ben de zomergewassen door de kou een achterstand opgelopen, maar de oogstverwachting is normaal. Het ministerie van landbouw en vis serij verwacht overigens deze week de maandelijkse landbouwprogno ses te kunnen geven. Deze progno ses over de oogst worden opgesteld aan de hand van de gegevens van de akkerbouwconsulenten. Door dat de verwerking enige tijd vergt, zal zich in de komende landbouwprognose het effect van de aanhoudende droogte echter nog niet geheel aftekenen. Gisteren woedde er op de Deventer IJsselbrug een enor me veldslag, maar het bleek een scène voor de opnamen van de film Een brug te ver (A Bridge Too Far). Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Binnen het kabinet zijn grote spanningen ontstaan rond de vraag of Nederland moet meewerken aan de bouw van twee kernreactoren in Zuid-Afrika. De ministerraad heeft het overleg over dit probleem gisteravond voortgezet nadat in eerde re vergaderingen afgelopen maandag en verleden week vrijdag geen overeenstemming mogelijk bleek. innige perioden maar ook hier 040b daar een regenof on- eersbui. Zwakke tol matige 040fcnd uit uiteenlopende richtin- n. Maximum temperaturen 22 aden, aan zee enkele graden Ber. 020 006 ORGEN EN OVERMORGEN: 018 aatselijk een regen of on- 065/ sersbui, in het algemeen lage- OOOf temperaturen. irgen zon op: 04.38 onder: 079/^.35 maan op: 01.02 onder: 11.42 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Qe meerderheid van de Tweede Kamer is vóór het wetsontwerp van minister Van Agt (justitie) om krachtiger te kunnen optreden tegen woningkrakers. Naast de VVD, DS'70, en klein deel van de PvdA en de kleine rechtse partijen, bleken ook de drie christen-democratische partijen unaniem achter het voor stel te staan. Het kabinet moet beslissen of de Ne derlandse overheid een garantie van ongeveer 650 miljoen wil geven voor dit project. Zonder deze garantie gaat de transactie, die door Zuid- Afrika gegund is aan een internatio naal consortium bestaande uit Gene ral Dynamics (VS), Brown-Bovery (Zwitserland) en Rijnschelde- Verolme, Comprimo en Bredero (Ne derland), niet door. Aanvankelijk was er een kleine meer derheid in het kabinet voor de garan tie. Die meerderheid bestond uit de zes christen-democratische be windslieden en de progressieve mi nisters Duisenberg (financiën). Van der Stoei (buitenlandse zaken) en Gruijters (volkshuisvesting). De overige progressieve bewindslieden inclusief premier Den Uyl zijn tegen. De laatste weken is de druk vanuit de PvdA om medewerking aan het pro ject te weigeren echter tot een maxi mum opgevoerd. Het PvdA-verzet werd met name geleid door CRM- staatssecretaris Wim Meijer, de kroonprins van de partij, en onder wijs staatssecretaris Ger Klein. Deze hielden hun partijgenoten in de mi nisterraad voor dat een dergelijke transactie met het afkeurenswaardi ge Zuid-Afrikaanse apartheidsre giem politiek niet te verkopen is. Het PvdA-verzet heeft minister Van der Stoel volgens ingewijden aan het wankelen gebracht. Gisteren werd verwacht dat deze, indien het tot stemming zou komen, uiteindelijk toch tegen zou stemmen waardoor de getalsverhouding acht voor en acht tegen zou worden. Premier Den Uyl zou in dat geval de beslissing moeten nemen en zoals gezegd is ook hij tegen het verstrekken van de over- heidsgarantie. Vervolg op pagina 3 Franse krant Le Figaro PARIJS (UPI) - In verschillende de len van de Sowjet-Unie hebben zich de laatste tijd ongeregeldheden voor gedaan in verband met de voed selschaarste, zo heeft het blad „Le Figaro" in Parijs gisteren gemeld. Volgens de Moskouse correspondent van het blad heerst er op grote schaal ontevredenheid, maar zijn de inci denten tot nu toe lokaal van aard geweest. Reizigers uit het westen die de Sowjet-Unie hebben bezocht, heb ben volgens de krant melding ge maakt van sporadische havenstakin gen in Riga en het vernielen van marktkramen en winkelruiten in Rostow en Kiew, uit protest tegen de voedselschaarste. Zelfs in Moskou dat gewoonlijk de best voorziene stad is, zijn gevogelte, koffie en peper vrijwel niet te krijgen, terwijl ook groenten en fruit schaars zijn. Le Figero meent dat de voedselsituatie nog gecompliceerder is geworden door het optreden van mond- en klauwzeer in het zuiden van de Sow jet-Unie. Kerk De eenzaamheid van Groen van Prinsterer2 Vrijgemaakten groeien door grote gezinnen2 Binnenland Meer rechten voor psychia trische patiënt3 Meer onderwijzers, meer ba sisscholen, minder leerlin gen3 Pamflettenstrijd in Rotter damse haven9 Buitenland Moedeloosheid overheerst in Nairobi7 Kunst Nieuwe muziek voor onder en boven water10 Sport Liverpoöl is ge waarschuwd11 Economie Loonakkoord bepleit voor an derhalf jaar13 Brlavan van lazars 2 Radio an tv4 Strtpa an faulllaton4 Commentaar5 Dichtbij an vardar5 In de gezondheidszorg dreigt een enorme overconsumptie te ont staan. Het kabinet overweegt dan ook In het kader van de bezui nigingsoperatie het aantal zie kenhuisbedden drastisch te ber- perken. Staatssecretaris Hendriks (foto) wil van 5.7 ziekenhuisbe dden per duizend Inwoners terug naar 4 bedden. Johan van Wor- kum wijdt hieraan een artikel op pagina 5. Vrouwen krijgen nog steeds te weinig werk9 PIETERBUREN Voor het eerst in wadloopgeschiedenis hebben drie wadgidsen van het wadloopcentrum Pieterburen de oversteek van de Oostfriese kust in Duitsland naar het Duitse eiland Borkum volbracht. Tot dusver beschouwden deskundi gen het als onmogelijk Borkum te „belopen". De drie mannen begon nen maandagmiddag om vijf uur aan hun tocht. Na de nacht te heb ben doorgebracht op de zandplaat Lutjehorn in de Eems bereikten zij dinsdagochtend het doel van de 25 km lange wandeling. wil je soms zelf schoongemaakt worden?... Aan die unanimiteit van de KVP, ARP en CHU is overigens nog een harde confrontatie binnen die partij en vooraf gegaan. KVP en CHU wa ren namelijk van het bgin af aan al vóór de voorstellen van Van Agt, maar de ARP-woordvoerder mr. J. N. Scholten en een deel van zijn fractie waren aanvankelijk tegen. Botsing In het gemeenschappelijk fractiebe- raad dat de drie partijen gisteren morgen, voor het begin van de Ka mervergadering hadden, is het tot een botsing gekomen tussen die twee groepen binnen het christen democratisch appèl. Bij de aanvang van de vergadering was de heer Scholten niet bereid veel toe te ge ven, maar naarmate de vergadering vorderde, verloor hij steeds meer van zijn aanhang. Het ging zelfs zover, dat toen duidelijk was dat de heer Scholten moest toegeven, hij de voor zitter van het gemeenschappelijk be raad, KVP-factieleider Andriessen, verweet de vergadering te hebben gemanipuleerd. Andriessen eiste dat Scholten deze opmerking zou terug nemen, hetgeen ook gebeurde. Uiteindelijk vonden de partijen el kaar in een compromisvoorstel. Dit behelst dat de wet ongewijzigd wordt aanvaard, met dien verstande, dat er een motie zal worden ingediend, waa rin gevraagd wordt om uitstel van de invoering van de wet. Een definitieve termijn hiervoor is nog niet vastge steld. maar de heer Scholten denkt zelf aan 1 januari 1978. In die tussen tijd moet dan een actief beleid wor den gevoerd door de regering om de woningnood te verminderen en ook moet de leegstand van woningen worden bestreden. De heer Scholten is uiteindelijk niet ongelukkig met het resultaat van de besprekingen, hoewel hij wel meer had gewild. Hij is echter blij. dat hij KVP en CHU zover heeft weten te krijgen, dat zij het verzoek om uitstel van de invoering van de wet steunen. Aanvankelijk voelden deze partijen hier namelijk niets voor. Oorzaak bestrijden De anti-revolutionaire woordvoerder liet gisteren, tijdens de behandeling Vervolg op pagina 3 LUXEMBURG (Reuter. ANP) De Arabische staten hebben gisteren in Luxemburg de landen van de Euro pese Gemeenschap met klem ge vraagd Israël onder druk te zetten om het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen te erkennen en de Ara- Torïlü! nrQdt nvnr bische gebieden te ontruimen. lawicl^ prddl UVCl Het gebeurde tijdens de eerste bij- Rdblïl eenkomst op het niveau van ambas- jeruZALEM (Reuter) Israëlische sadeurs van wat heet de Euro- kranten hebben gisteren gemeld dat Arabische dialoog, het gesprek tus- iecjen Van de regerende Arbeidspartij sen de negen EG-landen_en de 21 voorstellen hebben besproken over ADVERTENTIE kuipje 500 gram 146! leden van de Arabische Liga over economische, technische en culture le samenwerking. Het eerste gesprek vindt plaats in Luxemburg, en het hele leger (350 mani-en politie is opgetrommeld om de deelnemers eraan te beschermen. In eerste instantie wilden de EG- landen helemaal niet over politiek praten, maar onder Arabische druk werd besloten dat beide kanten in de een afzetting van premier Jitzak Ra bin en de vorming van een nieuwe regering, zonder verkiezingen. Het onafhankelijke blad Ha'aretz meldde dat parlementariërs van de Arbeidspartij maandag de mogelijk heid van een nieuwe regering onder leiding van de huidige minister van defensie Shimon Peres, hebben overwogen. Minister van buiten landse zaken Jigal Allon zou Peres' functie moeten overnemen en de vroegere minister van buitenlandse openingstoespraak hun ideeën over 2aken Abba Eban zou op zijn oude het Midden-Oosten mochten spuien. post mQeten terugkeren. De leider van de Arabische delega tie. de ambassadeur van Bahrein, Abdoelaziz Sa'ad Shamlan, ded dat gisteren dan ook en volgens de Ne derlandse vertegenwoordiger, de Hoop Scheffer, wel „bijzonder onver wacht en teleurstellend scherp". Na de openingsredes moet er volgens de EG niet meer over politiek gepraat worden, hetgeen zw wel vergeten kunnen. Want Shaman maakte dui delijk dat ..de vooruitgang van de dialoog op technische gebieden af hankelijk is van de discussie over de politieke aspecten". Volgens hem moet de verklaring die de EG op 6 november 1973, na de octoberoorlog heeft afgelegd, worden gevolgd door daden. De 54-jarige premier wordt in toene mende mate gekritiseerd voor zijn vermeend besluiteloos leiderschap en is betrokken geraakt in een ruzie met Peres. De twee waren concurren ten voor het premierschap toen Gol- da Meir twee jaar geleden aftrad. Rabin wist Peres bij de verkiezingen binnen hun partij met gering verschil te verslaan. Inmiddels hebben premier Rabin en minister van defensie Peres de lei ders van de Arbeiderspartij meege deeld dat zij hun persoonlijke conflicten hebben bijgelegd. Tevens maakten zij bekend dat ze in de toekomst geregeld bij elkaar zullen komen om mogelijke onderlinge pro blemen te bespreken. ,1 Nadat de Israëlische regering een tijdje op spripgen had gestaan, zijn de premier en de minister van defensie nu weer goed op elkaar. En ze zullen gere geld met elkaar praten om het verder mooi te hou den. Een eensgezinde regering is nooit weg. Nieuwe abonnee:. Straat; Plaats; _Giro: Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: O 4 fraaie zwart-turnliederen onderzetter* met zilver bedrukte ouderwetse locomotiefmodelien. Werkelijk een zieraad op mijn tafel O Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origineel. Voor de kinderkamer, de keuken ol waar dan ook. O Tekening van het vroegere IJ le Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomst voordeel. Hij be- tna twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen! zes gulden minder voor de eerste termijn Schrijf op de envelop: Trouw Kwartet, antwoordnummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1