AUTOBIOGRAFIE Verkeer steeds beter elektronisch regelbaar Vauxhall VX vernieuwd Intertraffic '76 in de RAI: SWOV-onderzoek naar botsingen in de flank Seat brengt nieuwe versie Fiat 124 Politie Winschot lost twintigtal i inbraken op Bos- en heidebra ia in Veenhuizen De ware halfzware. DINSDAG 18 MEI 1976 Vandaag wordt in het Amsterdamse RAI-Gebouw de tentoonstel ling Intertraffic 76 geopend. Op grond van wat daar te zien is blijken de technische mogelijkheden tot elektronische beheer sing van het verkeer schier onuitputtelijk. De branche, die de elektronica levert, vindt er economisch een steeds interessanter afzetgebied in. En de Nederlandse automobilisten zullen in de toekomst steeds meer computer-regelingen op hun weg vinden. Het belang van de elektronische ap paratuur voor het verkeer is in de eerste plaats een kwestie van veilig heid. Naarmate er nog wel veel auto's doch weinig wegen bijkomen wordt de kans op files vanzelfsprekend gro ter. Maar files leiden tot snel- heidsverschillen en kans op ket tingbotsingen. dus tot verkeersonvei ligheid. Met elektronische hulpmid delen kunnen automobilisten echter voor files gewaarschuwd worden en kap men ook filevorming tegengaan. In de tweede plaats bieden elektro nische verkeersborden en wegwijzers zeer praktische mogelijkheden om de toenemende verkeersstromen langs de meest geschikte routes te leiden. Bovendien, zo zei ir. P. Hakkesteeg, lector in de verkeerskunde aan de Technische Hogeschool te Delft tij dens een persconferentie die aan In tertraffic voorafging: „de prioriteits- elsen voor openbaar vervoer en kwetsbaar verkeer dwingen tot een beter en efficiënter gebruik van de verkeersregeltechnische mogelijkhe den van de moderne apparatuur". Hij noemde de ontwikkeling op dit ge bied „ronduit stormachtig". Uitgebreid Vooral de laatste paar jaar worden steeds vernuftiger systemen toege past. De elektrotechniek deed zijn intrede in de beheersing van het ver- keersproces met stoplichten. Met drukknopbediening daarvan en met detectoren - de draden op de weg die gegevens verzamelen - werden de mo gelijkheden verder uitgebreid. Maar de jongste ontwikkelingen tonen computerbesturing van verkeerslich ten in een klein aantal gemeenten, matrixborden met afpellende snelhe den op enkele snelwegen en vorig jaar verscheen in Rotterdam de eerste elektronisch verwisselbare be wegwijzering van de ANWB. door Sicco de Jong Trouwens, niet alleen het autover keer kan met deze technieken beter geregeld worden. Maar ook ten gunste van voetgangers, fietsers en openbaar vervoer wordt het eenvou diger om op gecompliceerde ver keerssituaties vat te krijgen. De belangrijkste voordelen van der gelijke nieuwe systemen komen erop neer. dat de weggebruiker door mid del van veranderbare verkeerste kens informatie krijgt. Die informa tie is dan niet star, zoals het traditio nele verkeersbord, maar kan aange past worden aan situaties, die zich plotseling voordoen. Mist en glad heid zijn niet te voorzien, evenmin als files die door ongevallen ontstaan of doordat eenvoudig de wegcapaci teit een spits in het verkeer niet kan verwerken. Ten dele is aan deze informatie veel verbeterd doordat twee op elke drie auto's over een radio beschikken en via Hilversum in voortdurend mede delingen worden doorgegeven: zo zijn vorig jaar in totaal meer dan vijfduizend films gemeld. Maar radi o-informatie blijft onvolledig en komt vaak laat of te laat. De meest directe informatie krijgt de automo bilist pas als hij langs de weg aange kondigd ziet, wat hem to wachten staat. Met name in Frankrijk werkt men nu al enkele jaren met verwisselbare wegwijzers. Het beste voorbeeld is bij het naderen van Lyon te vinden: zit daar de lange Fourvièrestunnel verstopt, dan wordt het verkeer in de richting Marseille omgeleid langs een andere weg door de grote blauw witte panelen boven de autoroute te veranderen. Computerbeheersing in steden is in Europa vooral in Enge land populair; daar vindt het verkeer tevens reeds lang matrixborden langs de snelwegen. Rijkswaterstaat heeft nu in Neder land de belangrijkste toegangswe gen tot de Brienenoordbrug bij Rot terdam voorzien van elektronisch bediende borden, die waarschuwen voor files. Wie er dan nog kans toe ziet, kan dus een andere route zoals de Maas- of Beneluxtunnel kiezen. In de praktijk zijn intussen vrijwel alle grote tunnels in ons land van waarschuwingssystemen voorzien, waarbij veel gebruik gemaakt wordt van de zogenaamde rijstrooksignale ring. Verder zijn er de systemen met richtsnelheden zoals die in Eindho ven reeds lang voor de verkeerslich ten werden toegepast welke ech ter niet altijd de vorming van files kunnen voorkomen. Rijkswa terstaat expirimenteert nog met meldingssystemen voor mist en gladheid. Ir. H. L. Oei, wetenschappelijk mede werker van de Stichting We- ?nschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid, verwacht dat vol gende eeuw ook wellicht systemen zullen voorkomen, die gaan ingrij pen in de besturing van motorvoer tuigen en het zelf-rijden dus uitscha kelen. De volledig elektronische snelweg is een opzet, waarop druk gestudeerd wordt. Uiteindelijk wordt met de geavan ceerde systemen van verkeersrege ling de wegcapaciteit vergroot zon der de weg te vergroten, wat zeer efficiënt is. Proeven met botsingen van autozijkanten tegen palen, zoals die door SWOV en TNO in ons land worden uitgevoerd. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid heeft onderzocht op welke wijze bij zijwaartse botsingen tegen lichtmasten de ernst van ongevallen beperkt kan worden. Hiertoe is een aantal proeven genomen met het afbreken van aluminium lichtmasten en met afschermingen voor stalen lichtmasten. Doel van het onderzoek is te komen tot een zo veilig mogelijke wegberm. Voor de botsproeven met de doorgaans zeer kwetsbare flanken van auto's heeft de SWOV samen met het Instituut voor Wegtransportmiddelen TNO een speciale test constructie ontworpen, waarvoor ook bij Ameri kaanse research instellingen veel interesse bestaat. Volgens de SWOV is een berm uit veiligheidsoogpunt ideaal als er geen obstakels in voorkomen, zodat van de weg geraakte voertuigen vrij kunnen uitrijden. De ber men worden dan ook veiliger naarmate de obstakels als lichtmasten en borden voor bewegwijzering, beter gecon strueerd worden. De flankbotsingen tegen starre lichtmasten blijken uit onderzoek gauw te leiden tot ernstige ongevallen. Ook onderzoekt de SWOV de afscherming van bennen, waar dit nodig is omdat de rijbaan te dicht bij gevarenzo nes komt. Het gaat daarbij om sloten, steile taluds of een rij starre lichtmasten, zoals die nu bijvoorbeeld gebouwd worden in het midden van zesstrooks snelwegen. In de praktijk worden hiervoor thans de conventionele van grails gebruikt. Seat heeft nu van de verhuizing voor de Fiat 124 van Barcelona naar Pamplona gebruik gemaakt om dit tien jaar geleden tot „Auto van het jaar" uitgeroepen model uiterlijk te wijzigen. De veranderingen betreffen het front, bumpers met brede rubber- strips en in het interieur het dash board. Technisch bleven de wagens gelijk. De prijzen in Nederland bedra gen thans 9.950 gulden inclusief BTW voor de 1200 cc-uitvoering en 11.900 gulden voor de 1430 Speciaal. De grootste Spaanse autofabriek Seat, waarin het Italiaanse Fiat- concern een belang van 36 procent bezit, heeft een nieuwe uitvoering van het model Fiat 124 uitgebracht. Deze wagen wordt gebouwd te Pamplona in Noord-Spanje, waar Seat een vroegere Austin-fabriek van British Leyland heeft overgenomen. Over deze fabriek, in Spanje Authi genaamd, is vorig jaar nogal wat te doen geweest, omdat de regering te Madrid General Motors toestemming weigerde om het bedrijf te kopen. British Leyland wilde er af, maar Seat te Barcelona wenste geen vesti ging van GM in Spanje. De Spaanse regering wilde conflicten voorkomen, ook omdat te Pamplona het fa- briekspersoneel grotendeels uit Bas- ken bestaat. Daarop heeft tenslotte Seat het bedrijf van British Leyland gekocht. Van onze correspondent WINSCHOTEN Samenwd tussen de gemeentepolitie r Winschoten en de districtsrecfr van de rijkspolitie Groningen ertoe geleid dat 20 inbraken tf durende de laatste anderhalf j^ een groot aantal plaatsen provincies Groningen en Drent! ren gepleegd werden opgeheld{ De 25-jarige W.H.R. en de 31-jj F.B. beiden uit Beerta bekendi diefstallen en waren reeds doi gemeentepolitie Winschoten aaw, houden wegens een inbraak ia radio- en tv-zaak te WinschotenïO 1 men voor bijna 20.000 aan apjpnd tuur meepikte. Waarbij ze als fyts] ment gebruikten dat ze werkloojgrfy ren en geldgebrek hadden. Als helers werden opgespoord r (34) en P.M. (46), beiden wonena v< Winschoten, evenals K.M. (44|erc Muntendam. De vier eerst geniat* den zijn na bekentenis en veiicft weer in vrijheid gesteld. De uit: tendam afkomstige heler nog i De inbraken vonden plaats in A^1 Stadskanaal, Ulsta, Termui Delfzijl, Uithuizen, Bedum, I'et' Scheemda, Oostwold en Hooge?111 De bult bestond uit zowel lerei »nv andere kleding, overhemden, w reedschappen, elektrische gras»1* machines, radio- en tv-apparatf J11 terwijl in Ulsta uit een sexclubete projector werd meegenomen, W Stadskanaal namen ze bij een braak in een machinefabriek oo le passant een tweetal buiten grazi schapen van personeelsleden ns het bedrijf mee. De totale wa bedraagt ongeveer anderhalve dJ t Van een verslaggever VEENHUIZEN Op de terrein van de strafinrichting Veenhuiz zondag voor de derde maal dit v jaar een bos- en heidebrand u broken. De brandweerkorpsen Veenhuizen, Norg, Roden, pelscha en Oosterwolde zijn ui' rukt om het vuur te blussen. De huidige stand van zaken met de elektronische verkeerssignale- ring op de Nederlandse snelwegen, aangevuld met wat de komende paar jaar gerealiseerd zal worden. General Motors heeft een vernieuwde VX-serie voor het Engelse merk Vauxhall uitgebracht. Deze VX- modellen zijn er in verscheidene op zichten moderner op geworden. De uitmonstering is wat luxueuzer, de vormgeving is enigszins herzien en het geluidsniveau in het interieur is door middel van betere isolatie terug gebracht. De nadruk van de herziene VX-reeks ligt op het comfort. Royale voorstoe- len met hoofdsteunen, rolgordels en natuurlijk achterruitverwarming, achterultrijlampen, enz. behoren tot de standaarduitrusting van alle vier varianten. Dit zijn de VX 1800, 2300 en 2300 GLS. welke laatste in Juli leverbaar zal zijn, alsook een later te ver wachten VX 4/90. De 1800 cc-motor levert 89 DIN-pk vermogen en de 2.3 liter vierciünger 108 pk, wat geen verschil uitmaakt met de vorige se- Grondverplaatsingsproject te Diemen. ries. Van de 1800 bestaat een stioncar en de automaat is op elke versie leverbaar: op de 2300 GLS in combi natie met stuurbekrachtiging. De vernieuwde VX is met een lengte van 4,57 meter slechts 3 centimeter lager dan de vorige VX en Ventora voor deze laatste kwam de 2300 GLS in de plaats, welk type door de rub berstrips op de bumpers 4,59 meter lang is en de uiterlijke wijzigingen zijn vooral aan de grille te zien. Maar tevens zijn er onzichtbare verbeterin gen voor de veiligheid van de con structie onder meer in de portieren. Dc VX 2300 GLS heeft verder een spoiler, die de stabiliteit verhoogt en het benzineverbruik verlaagt. De VX 1800 kost 16.368 gulden in clusief BTW; de VX 2300 komt op 17.261 gulden. Automatische transmissie kost 1.450 gulden extra, ook op de 2300 GLS. die met vinyl dak aan een prijs van 19.952 gulden komt. „Kijk,je hebt ook de verant woording voor het onderhoud van zo n machine. Ruim drie ton kost zo n ding. Dus het is zaak dat je weet wat je doet. Maar dat is eigenlijk met alles zo, vind ik. Zelfs met shag. Ik rook Drum. Heb ik altijd al gedaan eigenlijk. Ja, ik heb vroeger weieens wat anders geprobeerd, maar dat vond ik gewoon niet lekker. Nee, geef mij maar Drum. Dat is niet te licht en niet te zwaar. Maar wel pittig. De nieuwe Vauxhall VX onderging een kleine gedaanteverwisse ling, met name aan de voorkant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8