ouding Palestijnen tegenover joden tweeslachtig T ontkennen plan voor ilpberaad overRhodesië Spinelli wil vrees voor Italiaanse communisten wegnemen Kissinger wil liever aftreden m kinderen gedood Palestijns kamp d-Afrika is warm voorstander van overleg Zuid-Afrika ontkent Britse politici te willen blameren JS x Opnieuw dode bij demonstraties Spaans kabinet verbied mars Franco-aanhang -i 1G 18 MEI 1976 Buitenland Trouw/Kwartet 7 iw/Kwa» tfGTON. KAAPSTAD, SALISBURY (Reuter, UPI. AP) Jent Ford heeft geen plannen voor het houden van een kferentie met Zuid-Afrika en Rhodesië over de ontwikke- fen zuidelijk Afrika. e wijze heeft gisteravond een >erder van het Witte Huis een Sng tegengesproken van de Jikaanse minister van buiten- laken Hilgaard Muller dat er jkheden waren voor een derge- foverleg. Muller zei dit gisteren irlement van Zuid-Afrika en [nde zich daarbij een groot jnder van een dergelijk irdvoerder van de Rhode- remier Ian Smith wilde niet reageren op de mededeling l-Afrika maar wel werd te gegeven dat „Smith des- r„ar de maan zou gaan om zijn r«e n uiteen te zetten." Een der houding nam de premier on- aan nadat de Amerikaanse van buitenlandse zaken Cissinger zich tegen het blan- derheidsregiem in Rhodesië gesproken. Cull een Ko^1 0| 1 rige zom i mish Ie riers lauffe cte dj vier tond xichai het h en lie zijn htbaar latingen van minister Muller nadat afgelopen vrijdag de ikaanse ambassadeur in Was- Botha overleg had gevoerd met minister Kissinger. ..Het waren vruchtbare besprekingen en ik ver wacht dat ze de voorboden zijn van verder overleg op hoog niveau", al dus Muller gisteren. Eerder in zijn betoog had hij gezegd dat een debat over een nieuwe aanpak van het Rh'o- desische probleem bereikt moet wor den voor het te laat is om de radicale triomf in Afrika nog tegen te houden en de Sowjet Unie en Cuba op het werelddeel een bloedbad zullen aan richten. Muller sprak zich daarbij uit voor overleg met zowel Afrikaanse als niet-Afrikaanse leiders. Zuid-Afrika heeft gisteren nog eens benadrukt dat het niet militair zal ingrijpen als in Rhodesië een burger oorlog zou uitbreken. „We zullen al leen reddingsacties organiseren om een bloedbad zoals destijds in de Congo te voorkomen, aldus woordvoerders van de Zuidafrikaah- se regering. Kaoenda De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft gisteren op een bij eenkomst van ambassadeurs van zijn land gezegd dat het gebruik van een buitenlandse troepenmacht in Rho desië alleen gerechtvaardigd is als Zuid-Afrika tussenbeide zou komen om het regiem van Ian Smith te on dersteunen. „Op dit ogenblik is er geen grond voor een militaire inter ventie van buitenaf. Zimbabwers (de Afrikaanse naam voor Rhodesië is Zimbabwe, red) zijn in staat en be reid Smith te verslaan. Maar als Zuid-Afrika militair zou in grijpen verandert de hele situatie. Dan wordt het een open vraag wie de nationalisten te hulp komt", aldus Kaoenda. Hij kritiseerde het voort duren van de Cubaanse aanwezig heid in Angola. Zuidelijk Afrika dreigt nog steeds een slagveld van de supermogendheden te worden, waarschuwde de Zambiaanse'presi dent. LONDEN (Reuter) De regering van Zuid-Afrika heeft gisteren cate gorisch tegengesproken dat een van haar diplomaten in Londen be trokken zou zijn geweest bij pogin gen om Britse politici in diskrediet te brengen. De ontkenning van de Zuidafrikaan- se ambassade in Londen betreft een bericht van vorige week in het blad „The Guardian'. 1 '£SZ' WK'MI tk - ■j rigineel van Duisenberg Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is.) (010) 134980 Amsterdam. (020) 248565. Eindhoven, (040) 445875.Zwolle. (05200) 37833. che bemiddelingspoging in Libanon Ford voor handhaven minister WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft in een vraagge sprek met de Amerikaanse televisiemaatschappij gezegd dat hij dit najaar wil aftreden, ook als president Gerald Ford de komen de verkiezingen in november wint. Ss !OET (Reuter, UPI, AP) In het Palestijnse Vluchtelingen- aldus W»sln«er, dle, da gelopen id'ot Tel Al-Zataar ten Zuid-westen van de Libanese hoofdstad et zijn gisteren tien kinderen omgekomen toen een kleu- ïool door een granaat werd getroffen. Dit hebben Palestijn- ingen in Beiroet meegedeeld. vee o ld ontploffing zouden ongeveer leren zijn gewond. In Beiroet gevreesd dat het incident een ling met zich mee zal brengen e hevige beschietingen van af- n zondag, waarbij 150 doden romr/f en 400 mensen gewond n. ■eftzi alestijnse kamp is in het verle- he eeds meérdere malen bij de ge- (wijk en tussen christenen en mos- ;rk). 1 betrokken geweest. Een recht- A. Hitse blokkade van het kamp in t, in ri leidde toen tot een reeks zwa- d. He vechten in de Libanese bur- acht) log. tingsi chtti en meldde een christelijk ra- isië «ition dat linkse moslems met op h :ren in het wilde weg schoten, t, lal lij verscheidene ziekenhuizen in idinj Beiroet getroffen werden. Er te K a daarbij „een groot aantal do- vervi gevallen zijn. tn do rische hoofdstad Damascus naar Li banon en begon besprekingen met vooraanstaande moslem-leiders. Jal- loed zal ook praten met de linkse leider Kamal Joemblatt. Zijn missie wordt in Libanon gezien als een po ging te bemiddelen in het geschil tussen de linkse moslems en de Sy rische troepen, die in Libanon tussen beide waren gekomen om een einde aan de strijd te maken. Zondag had Jalloed besprekingen gevoerd met de Syrische president, Hafez Assad en Arafat Libië is een belangrijke leverancier van wapens en geld aan linkse Liba nese groeperingen en aan radicale Palestijnse guerrilla-bewegingen. „Ik wil het buitenlandse beleid niet aan mij persoonlijk binden. Als een buitenlands beleid goed is opgesteld moet het kunnen worden uitgevoerd door veel mensen. Ik geef er daarom de voorkeur aan niet aan te blijven," acht jaar zijn stempel gedrukt heeft op de Amerikaanse buitenlandse po litiek. Kissinger heeft al eerder laten doorschemeren dat hij er over dacht na de presidentsverkiezingen af te treden. Maar gisteren was hij duide lijker dan ooit. Wel liet hij nog de mogelijkheid open dat zich onvoor ziene omstandigheden zouden kun nen voordoen die hem zouden kun nen doen aanblijven, „maar over het geheel genomen geef ik er de voor keur aan te vertrekken." De Republikeinse rivaal van Ford in de huidige voorverkiezingen, Ronald Reagan, heeft de laatste weken felle aanvallen gedaan op het beleid van Kissinger. President Ford heeft giste ren verklaard dat hij Kissinger niet aan de dijk zal zetten, zelfs als dat nadelig zou zijn voor zijn verkiezings campagne. Ford vond Kissinger „een ADVERTENTIE lgels liddeling sen is de Libische premier Ab- Salam Jalloed gisteren onver- in Beiroet aangekomen. Hij ™nv samen met de leider van de Tut ;lijnse bevrijdingsorganisatie kan Jasser Ara*at vanuit de Sy- sch n Origineel van R Picasso Kopie van Veenman Repro (Kopiëren of 't gedrukt is.) Rotterdam, (010) 134980. Amsterdam,(020) 248565. Eindhoven, (040) 445875. Zwolle, (05200) 37833. goede minister van buitenlandse za ken, die gerespecteerd werd en goed werk verrichtte voor de VS". Kissinger zal zondag in Bonn bespre kingen voeren met bondskanselier Helmut Schmidt en de minister van buitenlandse zaken Hans-Dietric Genscher, zo heeft de Westduitse re gering gisteren bekend gemaakt. De besprekingen zullen gaan over het Atlantisch verbond, de westerse be trekkingen met ontwikkelingslanden en de politieke situatie in Afrika en het Midden-Oosten. Voor zijn bezoek aan Bonn gaat Kissinger naar Oslo om mee te doen aan de NAVO- conferentie. Voorverkiezingen Vandaag zullen in de Verenigde Staten in Michigan en Maryland voorverkiezingen worden gehouden, maar hoe de uitslag ook zal zijn, Reagan zal op Ford voor blijven lig gen wat betreft het aantal toegezeg de stemmen voor de nominatie. Het belang van de verkiezingen in Michi gan is vooral voor Ford van groot belang. Michigan is Fords eigen staat. De leider van de verkiezings campagne van Ford. Rogers C. B. Morton, heeft gezegd dat Ford in Michigan moet winnen, wil hij de nominatie niet verliezen. Gedurende het weekeinde heeft Rea gan weer een aantal gedelegeerden naar de conventie achter zich gekre gen: 18 in Oklahoma, 12 in Missouri, 9 in Louisiana en vijf in Virginia. Ford won er 2 in Virginia en 6 in Missouri. Zelfs als Ford alle 43 Republikeinse gedelegeerden in Maryland wint en de 84 in Michigan zal hij Reagan nog niet ingehaald hebben. Arabische jongeren zoeken een goed heenkomen tijdens anti-Israëlische rellen in Nabloes. JERUZALEM (AFP. UPI. AP) - Bij de felle anti-Israëlische betogingen in de bezette westelijke Jordaan- oever is gisteren bij Ramallah een 20-jarige Arabier doodgeschoten. Volgens het Israëlische militaire op perbevel werd het slachtoffer door waarschuwingsschoten getroffen toen een groep demonstranten een militair voertuig bestormden, waar na de militairen in de truck uit zelfverdediging enkele schoten los ten. Volgens de Arabische lezing wa ren de militairen in het wilde weg begonnen te schieten op de demon stranten die stenen naar de wagen gooiden. In Nabloes, een andere grote plaats in het bezette deel van Jordanië, was gisteren een algemene staking van kracht in verband met de dood van een 17-jarig meisje dat zondag bij ongeregeldheden om het leven kwam. Volgens de Israëlische autori teiten werd zij getroffen door een kogel die een Israëlische militair per ongeluk had afgevuurd. Arabische kringen zeiden dat zij zonder meer was doodgeschoten door een Israë lische militair die haar tot in een Ratgebouw was achtervolgd. Israël heeft inmiddels met spoed ver sterkingen gestuurd naar de be langrijkste plaatsen in het bezette gebied. In Jenin, in het noorden, en voor het vluchtelingenkamp Balata bij Nabloes is een uitgaansverbod afgekondigd, nadat jongelui waren begonnen stenen te gooien naar pas serende auto's en de wegen te blok keren met brandende autobanden. door J. den Boef De steun van de Italiaanse EG-commissaris Altiero Spinelli aan de communistische partij in zijn land, is niet zo verbazingwek kend als aanvankelijk wel leek. Want het 69-jarige buitenbeentje Spinelli heeft er al geruime tijd geen geheim van gemaakt vóór het opnemen van communisten in de regering in Rome te zijn. Dat Spinelli in zijn jonge jaren communist was, heeft niet zo veel met zijn jongste stap te maken. Spinelli verliet de communistische partij ongeveer 40 jaar geleden uit protest tegen de showprocessen in de Sowjet-Unie. Tijdens het fascistische bewind van Benito Mussolini bracht hij als verzetsman vele jaren door in gevangenissen en op eilanden, waar politieke tegenstanders van het fas cistische regiem gevangen werden gehouden. Na afloop van de Tweede Wereldoor log stond Spinelli spoedig bekend als een democratische socialist en een vurig voorstander van Europese sa menwerking. Samen met de Fransman Jean Monnet, de Belg Spaak en zijn landgenoot Alcide de Gasperi (christen-democratische pre mier) ijverde hij voor een Europese politieke unie. Integratie Op een gegeven ogenblik kwam de individualist Spinelli echter in conflict met zijn gesprekspartners, toen hij zich sterk maakte voor een Europees „volkscongres", dat zich met de komende economische inte gratie van Europa zou moeten bezig houden. Niettemin werd hij in 1970 voor Italië lid van het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap. de Economische commissie. Als anti-technocraat had hij het in deze commissie niet gemakkelijk en maakte hij het op zijn beurt de ande ren moeilijk. Hy verweet de commis sie dat zy niet als eenheid wilde optreden en dat haar beleid als ge volg daarvan onzeker en aarzelend was. Het uitblijven van echte bevoegdhe den voor het Europese parlement in Straatsburg en als uitvloeisel daar van het niet verwezenlijken van meer manoeuvreerruimte voor de commis sie en minder zeggenschap voor de Raad van ministers, was voor Spinel li een bron van voortdurende erger nis. Ondanks het feit dat hij hen vaak tot vertwijfeling bracht, bleven zijn collega's in de commissie hem waar deren om het optimisme, dat h\j steeds weer wist op te brengen. Ook in WestrDuitsland bewonderde men hem: in 1974 ontving hij in de Frie- drich-Wilhelms-universiteit in Bonn de Robert Schuman-prijs. Terwijl hij zich in Brussel bevond, heeft Spinelli nooit een geheim ge maakt van zyn mening over de gang van zaken in zijn eigen land. Nadat de regionale verkiezingen ongeveer een jaar geleden belangrijke winst voor de communistische partü (PCI) had den gebracht, verliet Spinelli vaak de Belgische hoofdstad om in Italië te pleiten voor aanvaarding van de PCI als regeringspartij. Uit protest tegen het feit, dat men zijn adviezen in de wind sloeg, maar misschien nog meer om het naar zijn mening noodzakelij ke vernieuwingsproces in de Italiaan se politiek te versnellen, besloot hij als onafhankelijk kandidaat de PCI te steunen. Gezonde democratie Zelf verklaarde Spinelli, tot zijn stap te zijn gekomen omdat hij ervan over lig dat met de PCI in de regering Spinelli in Italië een gezonde democratie kan herleven. De PCI is volgens Spinelli doordron gen van het besef, dat Italië thuis hoort in de familie van westerse de mocratieën. Hiermee loopt hij waarschijnlijk vooruit op de situatie, die na de parlementsverkiezingen van 20 juni kan ontstaan. Mocht blij ken. dat de PCI niet langer als rege ringsparty kan worden geweerd, dan kan Spinelli een belangrijke rol spe len om de Europese partners van Italië duidelijk te maken, dat met de PCI als regeringspartij in Rome niet het paard van Troje wordt binnenge haald. Zo ver is het echter nog niet. Het laatste woord hierover is aan de Itali aanse kiezers. Uit opiniepeilingen moet worden opgemaakt, dat steeds meer kiesgerechtigden van mening zijn, dat de PCI als regeringspartij moet worden geaccepteerd. Of zy al lemaal op het beslissende ogenblik ook op deze party zullen stemmen, moet nog worden afgewacht. Het is by verkiezingen wel vaker gebeurd, dat gunktige opiniepeilingen voor de betrokken party nadelig bleken te werken als gevolg van een schrikre actie. Mogelijk houdt het besluit van Spinelli ook hier verband mee. Origineel van Rembrandt Kopie van Veenman Repro (Kopieren of 't gedrukt is.) Rotterdam, (010) 134980. Amsterdam, (020) 248565. Eindhoven. (040) 445875 Zwolle. (05200) 37833. MADRID (Reuter) De Spaanse re gering heeft gisteren de veteranen uit de burgeroorlog verboden een de monstratieve mars te houden ter na gedachtenis aan generaal Franco. De veteranenorganisatie. die 600.000 rr.an sterk is. wilde zich ook uitspre ken voor handhaving van het maat schappelijke en staatskundige sys teem zoals dat onder Franco be stond. Dc Spaanse regering voerde overwegingen van openbare orde aan voor het verbod van de betoging Waarnemers geloven dat het besluit van de regering vooral is ingegeven door de ervaringen met de carlis- tische demonstratie vorige week, toen bij botsingen tussen de linker en rechtervleugel twee doden vielei).. De regering is ook bezorgd over de* franquistische weerstand tegen voor- genomen staatkundige veranderin- gen in Spanje - M linla bede uis t en 'mei le lene 3 >r James Dorsey l is hoog tijd dat de mensheid de keuze maakt of het de tak verder laat groeien over het heilige land of zich laat leiden r het argument van macht in plaats van door de macht van e tegument. Het is inderdaad hoog tijd dat de mensheid deze Han ie maakt voordat het te laat is". waarschuwing werd door de Sy- professor Mohammed Schoe- ivaifeuit op het driedaagse symposi- aver Palestina in Brussel. Aan d (sf bijeenkomst, die door drie Bei- Arabische vriendschapsorgani- et werd georganiseerd, werd deel- dirbmen door hoogleraren, juristen, t pr ici en journalisten uit een groot al Arabische landen, de Verenig- taten en Europa. oorspronkelijk leek een veelbelo- le conferentie te worden, werd in een diepe teleurstelling. Op de n^de daS van ^et symposium hield bekende anti-zionistische Is- sche docent aan de universiteit eke het Engelse Bradford Uri Davis jai toespraak waarin hij felle kritiek on op de Israëlische wet van de Jlle gkeer, dat aan alle joden in de nse d het recht geeft om naar Israël ati migreren en op artikel 6 van het taajstijns Nationale Handvest. Dit ïl erkent alle joden als Palestij- vin die voor dc ..zionistische inva- oni naar Palestina zijn gekomen. Pie i nu andere woorden alle joden die na namelijk na de stichting van de 1t Israël, naar Israël geëmigreerd of in Israël geboren werden en in geen enkele Palestijnse Palestijnen worden be staat als schouwd. Uri Davis, die zich uitdrukkelijk voorstander toonde van de stichting van een democratische seculaire staat (de door de PLO bepleite staat, waarin joden, moslims en christenen gelijke rechten hebben) in Palestina noemde artikel 6 van het Palestijnse Nationale Handvest „discriminerend en gewoonweg kwalijk". In dit ver band maakte Davis er bezwaar tegen op de lijst van genodigden te staan als afkomstig uit Groot-Brittannië. „Ik had veel liever gezien, dat achter mijn naam en achter de namen van de overige aanwezige Israëli's Pales tina had gestaan. Davis stelde als alternatief voor artikel 6 voor. dat het staatsburgerschap van Palestina aan iedereen die daar leeft zou moeten worden gegeven èn aan degenen wier voorvaderen in Palestina hadden ge woond sinds het eerste zionistische congres in 1897. Repliek Davis werd van repbliek gediend door Nabil Shaath, hoofd van het planbureau van de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO). Het was een reactie die van histo rische betekenis leek te zijn. Shaath was het volledig eens met de opmerkingen van „mijn Pales tijnse broeder Uri Davis". Hij ver klaarde uitdrukkelijk dat alle Is raëlische Joden als Palestijnen zullen worden erkend. Was de Li banese burgeroorlog er niet tussen gekomen, dan was artikel 6 in deze zin al meer dan half jaar geleden veranderd, aldus Shaath. Shaath verklaarde uitdrukkelijk dat artikel 6 op de volgende bijeen komst van het Palestijnse Nationale Congres, het hoogste gezagsorgaan van de PLO. zou moeten worden herschreven. Hij hoopte en verklaarde dat de PLO eraan mee zou werken om het mogelijk te maken dat „een delegatie van onze Palestijnse Joodse broeders" de volgende bijeenkomst van het Congres zullen kunnen bijwonen. Shaath's uiteenzettingen werden in bijdragen van verschillende an dere hoge Palestijnse functionaris sen volledig onderschreven. Voor Uri Davis was deze tweede dag van het Brusselse symposium een historische dag. „Drie jaar lang heb ik er voor gestreden dat de PLO artikel 6 zou herzien. Men is het altijd uit de weg gegaan. Voor het eerst heb ik een eerlijk en positief antwoord gekregen op mijn kritiek Wat de Israëli's de meeste angst inboezemt, is dat zij opnieuw vluchtelingen zouden worden, wanneer er een Palestijnse staat komt". Te ver Maar het optimisme en de vreugde van Uri Davis bleek de Planner Shaath volgende dag ten onrechte. Het was als of Shaath in zijn verklaring te ver gegaan was. Na een toespraak van de bekende Amerikaanse anti- zionistische Joodse professor Norton Mezvinski. die nog verder ging dan Uri Davis en niet alleen artikel 6 maar het gehele Palestijnse Nationale Handvest kritisch onder de loep nam. lan- Uri Davis ceerde de vertegenwoordigers van de PLO een harde tegenaanval. Had de PLO op de tweede dag van de conferentie toegegeven dat er een tegenstelling bestond tussen de politieke verklaringen van de PLO en haar handvest, (de grondwet van de PLO) - op de derde dag van de conferentie werd dit echter weer tegengesproken Het was alsof Shaath op het matje was geroepen. Er bestond volgens hem helemaal geen dergelijke te genstelling. „De PLO is in het Joodse vraagstuk uit egoïstische, morele en strategische overwegin gen geïnteresseerd Wij hebben er belang bij om tegen het anti semitisme te strijden. Ook de Pa lestijnen lijden onder het antise mitisme. Maar men moet niet ver geten. dat wij de benadeelde partij zijn. Wij worden niet erkend. Men is niet bereid om ons zelfs een millimeter van ons land terug te geven". Elias Schufani. medewerker van het planbureau van de PLO ging in zijn reactie op de Joodse kritiek nog veel verder. „Waar het om gaat is om te voorkomen dat het Pales tijnse volk wordt uitgeroeid. De betekenis van artikel 6 wordt sterk overdreven. Onze zogenaamde vrienden (een dag eerder waren het broeders!) weten hoe wij over artikel 6 denken. Dat zij het nodig achten om dermate veel tijd aan dit artikel te wijden geeft aan hoe zij werkelijk tegenover onze strijd staan". Ondanks het veelvuldig gebruik van termen als fascistisch, racistisch en nazistisch in de discussies over het zionisme tijdens de conferentie leek het er aanvankelijk op dat een dia loog tussen Palestijnen en Israëli's mogelijk was. Maar blijkbaar zijn de meningsverschillen niet alleen tus sen Israëli's en Palestijnen, maar ook binnen de PLO nog te groot om zoiets mogelijk te makemEen Pales tijnse functionaris gaf na de confe rentie tussen neus en lippen toe. dat de op de tweede dag afgelegde ver klaringen inderdaad op de derde en laatste dag van de bijeenkomst wer den ingetrokken. Verlegenheid In dit kader wordt het misschien wel begrijpelijker waarom geen Joodse; Journalisten uit Nederland officieel uitgenodigd werden om aan de con ferentie deel te nemen. Wel werden een aantal andere Nederlandse jour nalisten uitgenodigd en werden hun reis- en verblijfkosten vergoed. Op de vraag of er twee soorten Neder landse journalisten op de bijeen komst aanwezig waren, raakte Machmoed Rabani, honorair consul van Koeweit in ons land en officieu ze vertegenwoordiger van de PLO. in diepe verlegenheid; op de vraag wist hij geen antwoord te geven. Een hoopvol teken is wel dat in de slotakte van de conferentie uitdruk kelijk gezegd wordt dat artikel 6 van het Palestijns Nationaal Handvest veranderd moet worden. Duidelijk is dat de PLO aan de ene kant de noodzaak van een dergelijke verandering beseft, aan de andere kant blijkbaar nog niet in staat is om een beslissing te nemen. Doch zon der een dergelijke verandering, net als zonder de noodzakelijke veran deringen in het officiële Israëlische standpunt, zijn de kansen op een succesvol Palestijns-Israëlische dia loog bijzonder klein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7