„Snel iets doen aan noodsituatie in de Schilderswijk" KOR „Niveau Leiden wordt met plan Waardeiland verrijkt" Voor herstel van Portugese Synagoge nog vier ton nodig Dagelijks veel gereis" naar Haagse regio Patrimonium wil „behoorlijke" bouwstroom Restauratie nu vrijwel gereed Onderzoek forensenverkeer: Huizen op landgoed Duindigt Vragen over nieuwbouw ministerie sociale zaken Actiegroep Stop de kindermoord krijgt subsidie Directeur J. M. G. Melkert (Nieman Holding) „Naar provincie Zuid-Holland niet geluisterd" Bezwaar tegen nieuwbouw voor „Engelse School" Weer nieuwbouw centrum Leiden iG 18 h DINSDAG 18 MEI 1976 Regio Den Haag en Leiden Van een onzer redacteuren DEN HAAG „Een behoorlijke bouwstroom, daarmee kan iets aan de noodsituatie in de Schilderswijk worden gedaan". Deze wens uit de heer J. H. Weerd, secretaris van de christelijke woningbouwvereniging Patrimonium in het gisteren uitgebrach te jaarverslag over 1976. Patrimonium ziet de bouw van 156 portiekwoningen aan de Gortmolen, die vorig jaar op gang kwam. als een kleine bijdrage in het grote tekort aan goede woningen in deze wijk. Aan het eind van het verslagjaar wa ren er ca. 1.200 aanvragen voor deze woningen. „Zoals de procedure nu-is zal het onmogelijk zijn om binnen afzien bare tijd de woningnood op te lossen. Veel tijd gaat er op dit moment verlo ren met het bouwrijp maken voor een nieuwe bouwplaats", aldus de Patri monium-secretaris. „Hierdoor ont staan er telkens perioden waarin niets kan worden gedaan aan het ontwikkelen van een nieuw bouwplan". De vereniging constateert als gevolg hiervan dat het steeds moeilijker zal worden om woningen te bouwen waarvan de huren qua hoogte aan sluiten bij de huren van woningen die veel eerder gereed zijn gekomen. In het jaarverslag wordt de wens geuit om een constante overleggroep in het leven te roepen voor ieder van de Haagse saneringsgebieden. Deze groep zal moeten bestaan uit: ge meentelijke diensten, een vaste ver tegenwoordiging van de bewonersor ganisaties en de opdrachtgever(één of twee woningbouwverenigingen, naar gelang de grootte van het sane- ringsgebied). Volgens de heer Weerd weet de wo ningbouwvereniging door het vele overleg met de bewoners en onder zoek in dit gebied vrij nauwkeurig wat bij de bevolking leeft en welke mogelijkheden er in het gebied be staan waardoor geen tijd verloren gaat door het overwinnen van te genstellingen in het overleg met de bewonersorganisaties. Tijdwinst „Deze overlegsituatie zal enerzijds veel aandacht en tijd van de wo ningbouwverenigingen vragen, an derzijds zal door een goed overleg tijd worden gewonnen bij het ontwer pen van een bouwplan" zo onder streept de heer Weerd. „In dit ver band kunnen wij ons zelfs voorstellen dat niet in alle gevallen de bouwver eniging, die bij dit overleg betrokken is geweest, in dit betreffende gebied ook de opdrachtgeefster wordt". In het jaarverslag wordt er verder op aangedrongen dat „met grote haast" een onderzoek naar de woningbe hoefte moet worden ingesteld, zowel in Den Haag als in het Gewest 's- Gravenhage. Volgens Patrimonium was er tot eind 1975 in Den Haag niet één instantie die over een totaalcijfer beschikte. De secretaris haalt vervolgens de zware taak aan van de bestuurders van de woningcorporaties die „groter is dan door menigeen wordt veron dersteld. Blijvende oriëntatie is noodzakelijk, alsmede een goede taakverdeling in de besturen". Aan het eind van 1976. dat Patrimo nium „explosief" noemt in verband met de start van en aantal belangrij ke projekten (Gortmolen, Keizer straat-Oost. renovatie Transvaal' wa ren er 544 leden ingeschreven en 308 kandidaat-huurders. irdvc iremie reag< -Afri gege jaar de In deze gerestaureerde n uite huizen" aan de Prinsessegl wordt het Joods Cult 1 Centrum ondergebracht, de inrichting is nog een geldbedrag nodig. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De herbouw en de restauratie van de bijna 250 jaar oude Portugese Synagoge aan de Prinsessegracht zijn vrijwel gereed. Dit is voor het Interkerkelijk Comité „Herstel Portugese Synagoge" het sein om een grote financiële actie te houden om het resterende bedrag van de enorme kosten binnen te krijgen. „Bewth" beweegt in de Pieterskerk Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Een rode mier op het wad jaagt de vloed op de vlucht. Ik ben trots, denkt de mier." Twee zinnen uit een ge dicht over de Wadden dat te vinden is op het programma blad van het bewegingstheater „Bewth". Een programmablad zonder programma, want „Bewth" speelt overal iets anders. De leden van de groep inspireren hun voorstelling op de omge ving waarin die gegeven wordt. Die omgeving kan het Wadden gebied zijn (waar Bewth een voorliefde voor lijkt te hebben), of b.v. een kerkgebouw. Door middel van het mime- bewegingsspel wil Bewth niet alleen de gekozen speelruimte als decor gebruiken, maar wil de groep ook bereiken dat de toeschouwers de voorstellings ruimte op een andere manier ervaren. Vanavond om 9 uur is die voorstellingsruimte de Pie terskerk in Leiden. Zestien medewerkers van Bewth spelen daar tot en met 22 mei. Naast een aantal ker ken en kathedralen hebben het Koninklijke Paleis op de Dam en de Hunnebedden in Borger als inspirerende ruimte voor Bewth gefungeerd. De entree prijs voor de voorstelling in de Pieterskerk bedraagt vijf gulden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De arbeidsmarkt van de agglomeratie die ge vormd wordt door Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Zoetermeer, Noorddorp, Wassenaar en Leidschendam kenmerkt zich door een hoog aantal werkforensen. Bijna zestien procent van de in de agglomeratie werkzame personen woont niet in dat gebied. Afwijkingen van het normale foren senpatroon werden verder geconsta teerd in Rijswijk (veel grote bedrij ven) en bij de ambtenaren die werkzaam zijn bij de Provincie (maar liefst 27,3 procent daarvan is werkfo- rens). DEN HAAG Op een deel van het landgoed Duindigt zullen woningen gebouwd worden. De eigenaars van het landgoed op de grens van Den Haag en Wassenaar hebben het voor nemen 57 eensgezinswoningen neer te zetten nabij de Waaldorperlaan en de Leidsestraatweg. B. en W. van Den Haag stellen de gemeenteraad voor de eigenaars toestemming te geven voor de aanleg van een weg. die het nieuwe woongebied moet ontsluiten. Het terrein, waarop de weg aange legd zal worden, ligt in het waterwin gebied. DEN HAAG De PvdA-raadsleden Ten Velden en Duivesteijn willen van B en W weten of het waar is dat minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) het college heeft verzocht om bouwrijpe grond beschikbaar te stellen ten behoeve van nieuwbouw van het ministerie van sociale zaken. De raadsleden vragen in dit verband of B en W bereid zijn op korte termijn een voorstel aan de raad voor te leggen voor de wijze waarop namens de raad op het verzoek van de minister kan worden gereageerd Bovendien wordt verzocht of de raad een af schrift van de brief van minister Gruijters kan worden toegezonden. In een toelichting zeggen de heren Ten Velden en Duivesteijn dat „een bijzonder zorgvuldige" behandeling van het verzoek is vereist, teneinde te voorkomen dat het ministerie van sociale zaken naar een andere ge meente wordt overgeplaatst. In opdracht van het college van B. en W. van Den Haag heeft de afdeling Economische Zaken van de gemeen te samen met de N.V. v/h Neder landse Stichting voor Statistiek het forensenverkeer in de agglomeratie Den Haag onderzocht. Bij het juist gereedgekomen onderzoek ging het om de „werkforensen". Dat zijn die genen die dagelijks vanuit hun woonplaats naar hun werkgemeente komen. Zij zijn dan „werkforens" voor de gemeente waarin zij werken. De uitkomsten van het onderzoek naar het „woonforensisme" (vóór een gemeente is dat iemand die buiten haar gemeentegrenzen werkt) komen binnenkort op tafel. De groep van bijna zestien procent werkforensen (39.540) wordt voor meer dan een kwart gevormd door forensen uit de Leidse regio en de Bollenstreek (27,4 procent). Precies 25 procent komt uit Delft en omge ving en uit het Westland. Uit de regi o's Midden Holland en Rijnmond ko men respektievelijk 13.1 en 14.2 pro cent werkforensen. De genoemde cij fers hebben betrekking op de werksi tuatie in 1975. Aan het statistisch onderzoek wordt overigens een grote betrouwbaarheid toegeschreven om dat de enquête een uitzonderlijk ho ge respons van 95.2 procent ople verde. Het blijkt dat het aantal ambtenaren dat buiten het werkgebied woont in verhouding groter is dan het aantal werkzame personen in de particuliere sektor Van het ambtenarenbestand reist 18.4 procent dagelijks heen en weer. Datzelfde doet 15.2 procent bin nen de particuliere sektor. De bedrijfstakken in de dienstensek- tor kennen een hoger forensisme dan die in de primaire sektor (landbouw en visserij) en in de industrie. Een conclusie van het onderzoek is ook dat er verband bestaat tussen de bedrijfsgrootte en de mate van foren sisme. Statistisch gezien stijgt het aantal forensen snel wanneer het om bedrijven gaat in de bedrijfsgrootte van één tot honderd werkzame perso nen. treedt er een daling op in de klasse tot duizend personen, terwijl in de bedrijven met meer dan dui zend werkende personen weer een stijging van het aantal forensen te zien is. Voor het grootste deel werden de werkzaamheden bekostigd met de royale medewerking van Monumen tenzorg en dankzij giften. Voorts nam de gebruikster van de panden, de Liberaal Joodse Gemeente Den Haag zelf een vrij hoge hypotheek. Er is nu nog een tekort op de bouwsom van ca. 400.000. Bovendien moet de inventaris nog geheel worden aange schaft. Volgens drs. Th. J. A. Geraets S.J., deken van de r.k. kerk van Den Haag. voorzitter van het genoemde Comité is het onmogelijk dat de Liberale Gemeente onder leiding van rabbijn A. Soetendorp dit zelf kan financie ren. De gemeente telt circa 150 gezin nen als leden. De in 1726 geopende Synagoge van de Portugees-Israëlische Gemeente Den Haag werd ontworpen door de beroemde architect Daniël Marot, daarbij geassisteerd door zijn com pagnon Felix du Sart. Gemeente schrijft in een toelichting dat de synagoge bijna onmiddellijk één van de grote bezienswaardighe den van Den Haag werd. Bij de vormgeving is de uiterste so berheid betracht. Het gebouw werd monumentaal slechts door de gevoe lig afgestemde afmetingen en de waarlijk schitterende lichtval. Deze lichtval is in de restauratie door de vernieuwing van de beglazing weer in volle glorie hersteld. De Ark Volgens mr. Wijsenbeek zijn de con touren van de strakke en toch rijke ornamentiek veel markanter dan te voren. De Ark is in volle glorie her steld en vertoont zich nu als een machtig aandachtspunt in de heldere ruimte waarmee het een waardig contrast vormt door de bestorven kleuren van het Zuidamerikaanse hout, waar hij uit is opgebouwd. Mr. drs. L. J. F. Wijsenbeek. pen- De woonhuizen zijn wat de gevels ningmeester van de Liberaal Joodse betreft in oude stijl hersteld. Het Van onze parlementsredactie DEN HAAG De actiegroep ..Stop de kindermoord actief op het ter rein van de verkeersveiligheid, krijgt rijkssubsidie. Die toezegging deed minister van verkeer en waterstaat Westerterp gisteren in een vergade ring van een Kamercommissie. Hij deed zijn toezegging na aandrang van de commissieleden Cornelissen (KVP) en Van der Doef (PvdA). De minister deed nog geen uitspraak over de vorm waarin de groep, die de laatste tijd actief was voor de woo nerven. financiële steun krijgt. „Ik moet dat nog bestuderen, met name de vraag of het een projectsubsidie moet zijn". „Stop de Kindermoord" liet onlangs weten in haar voortbestaan te wor den bedreigd door gebrek aan finan ciële middelen. Enkele „townhouses" op het Waardeiland aan de rand van de jachthaven. De woningen - prijzen ca. 3-4 ton worden binnenkort opgeleverd. Van een onzer redacteuren LEIDEN „De stad Leiden was een ontvolkt gebied waar niemand meer wilde wonen. Dat had in 't bijzonder betrek king op de hogere inkomensgroepen. Nu zowèl op het Waar deiland als in de Merenwjjk duurdere huizen worden ge bouwd keren oud-Leidenaars naar hun stad terug". Volgens de heer J. M. G. Melkert. directeur van Nieman Holding BV. is er op dit moment, mede door de lage hypotheekrente, een geweldige vraag naar dure huizen. De „townhouses".' die zijn project ontwikkelingsmaatschappij op het Waardeiland realiseert prijzen zo n 3 tot 4 ton worden vlot verkocht. Van de eerste fase to taal 113 woningen is de helft al weg. De eerste woning op het eiland in de Oude Rijn, tegenover de weg van Leiden naar Leiderdorp, is op geleverd. „Uit de ligging van deze huizen volgt dat men een flinke prijs moet betalen. De kopers komen met na me uit de omgeving van Leiden, zoals Oegstgeest. Warmond en Den Haag", zegt de heer Melkert desge vraagd. Dat de gemiddelde Leide- naar nogal aankijkt tegen de bouw van dit luxe woonoord, zeg maar goudkust, is voor Nieman Holding geen punt. „Het is onmogelijk een luxe woon oord als het Waardeiland te voorko men. Overal zie je dat een bepaalde luxe wijk wordt ontwikkeld. Be langrijk vinden wij het, dat het ni veau van de stad met dit plan ver rijkt wordt", aldus de directeur. Tweede fase In de eerste fase heeft de ontwikke laar zo'n 30 miljoen gestoken. Er wordt ook een tweede fase gereali seerd. die wat goedkopere koophui zen omvat. Mogelijk komen hier en kele buurtwinkels en kantoorsuites bij. Het wachten is op goedkeuring van de provincie. Het Waardeiland staat hij de Leide- naren bekend als het voormalige terrein van de Koninklijke Neder landse Grofsmederij, die er sinds 1836 was gevestigd. Iedereen kende de zware ankers, kettingen, scheep- sonderdelen en ijzerwerken die daarvandaan werden verscheept. De KNG week uit naar het indus triegebied De Grote Polder. Ook de gebouwen aan de Zuidsingel wer den gesloopt. Voordat de eerste paal voor de wo ningbouw op het Waardeiland kon worden geslagen moesten tal van moeilijkheden overwonnen worden. Het Leidse gemeentebestuur be sloot het terrein aan de Zuidsingel te elfder ure niet voor woningbouw te bestemmen, maar voelt er veel voor er een klein stadspark aan te leggen, zoals er meerdere zijn langs de Leidse singels. Jachthaven De „townhouses" op het Waardei land zijn volgens de opdrachtgeefster de eerste aanzet van een totaalplan van „wonen en relaxen". De bewoners zullen over een eigen jachthaven, binnenwater met privé-aanlegplaatsen en flink wat groen beschikken. De huizen worden „geschakeld" gebouwd naar een ontwerp van het Ameri kaanse bureau Fisher Friedman As. in San Francisco. Voor haar peper dure project heeft Nieman Holding, waarvan de aandelen bij bouwcon cerns en banken zijn geplaatst, ook een landschapsarchitect ingescha keld. Bouwer is IBB-Kondor uit Leiden. De woningbouw op het ei- I land is met name belangrijk met het oog op de werkgelegenheid. interieur is geheel vernieuwd, omdat dat in de jaren na 1940 volkomen te gronde was gegaan. In deze voorhui zen wordt het Joods Cultureel onder gebracht, met o.a. een grote zaal en leslokalen. Bijdragen voor het herstel zijn welkom op girorek. 4030 ten name van Penningm. Comité tot Herstel der Port. Synagoge Den Haag en op bankrek.nr. 25.75.09.909 bij Mees Hope. Den Haag t.n.v. Synagoge. houdi 1 aan vai Cissin derhe gespn htb Verwijt aan minister: Van een verslaggever DEN HAAG De 32-jarige Hf" taxichauffeur A. Smit is zondi lating slachtoffer geworden van mish nada ling. Bij een huis in de Koi ikaan straat stonden zes passagiers o;1 Bot te wachten. Toen de chauffeL klanten duidelijk maakte d£< wettelijk niet meer dan vier p nen mag vervoeren, ontstond 3 handgemeen. De taxichaij kreeg een bierflesje op het h verloor een paar tanden en lied blauw oog op. De daders zijn q politie nog onbekend. \y fe" (010 sch DEN HAAG Er schort wel wat aan de manier waarop minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) z'n voorstellen voor 24 provincies- nieuwe-stijl „onderbouwd" heeft. Dat is de mening van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. „Het is niet moeilijk de minister op de ene plaats te bestrijden met een benade ring of argumentatie die hij zelf op een andere plaats gebruikt heeft", zeggen GS over de plannen tot her indeling van de provincies. „Merkwaardig is ook. dat de minis ter hier en daar een aantal zwaarwe gende argumenten aanvoert voor een bepaalde indeling en dan opeens, geheel tegen de lijn der ver wachtingen, voor een andere inde ling kiest". De minister heeft, volgens GS, in zijn nieuwe voorstellen (waarin het aan tal provincies-nieuwe-stijl van 26 tot 24 is teruggebracht) nauwelijks aan dacht geschonken aan de meni die Provinciale Staten van Holland geuit hebben over de 1 deling van provincies. Provin Staten moeten zo spoedig mof een uitspraak doen over de gewi indeling, willen zij niet als sprekspartner van de minister schakeld worden, aldus GS. Z zoals gemeld verdeeld o' vraag of Zuid-Holland in twee o mini-provincies opgedeeld worden. VOORSCHOTEN De wijkraad van de wijk Boschgeest in Voorscho ten heeft unaniem bezwaar gemaakt tegen het voorstel van B en W om de „Engelse School" in hun wijk te bou wen. In het nieuwe schoolgebouw zullen tussen 900 en 1500 leerlingen hun opleiding krijgen. De wijkraad is van mening dat de bouw van het drie verdiepingen tellende schoolge bouw afwijkt van het geldende be stemmingsplan en dat de woonstruc- tuur van de wijk door de school wordt aangetast. De wijkraad vraagt de gemeenteraad geen toestemming voor de bouw te verlenen. De Engelse School, die bezocht wordt door kinderen van in Den Haag werkende buitenlanders, is momenteel in Den Haag gevestigd. Al eerder werden nieuwbouwplan- nen van de school afgewezen en wel in Noordwijk en Wassenaar. LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de Leidse gemeenteraad Noorlander Bouw BV te Leiderdorp toestem ming zal geven voor de bouw van 89 woningen in de binnenstad. Het be treft 't gebied tussen de Oranje gracht. de Waardgracht, de Lange- straat en de Oosterkerkgracht. Eni ge jaren kwam het gebied braak na de afbraak van een groep bouwvalli ge woningen. Het architectenbureau Treffers en Polgar uit Waddinxveen heeft gestreefd naar een gevarieerde opzet van het nieuwbouwplan. Ge poogd is het karakter, dat het gebied vroeger had, in de Leidse binnenstad terug te brengen. De hoogte van de huizen wordt aangepast aan die van omliggende woningen. Er komen groene binnenpleintjes. De wonin gen zijn deels bestemd voor gezin nen. deels voor bejaarden en al leenstaanden. De bouw vergt veel onkosten omdat gebruik gemaakt moet worden van veel kleine vrachtwagens, dit omdat de toegangswegen voorzien zijn van bruggen, die van bescheiden om vang zijn. Er moet bovendien geheid worden op een bijzondere wijze, wat nodig is om te voorkomen dat de aangrenzende bebouwing door het karwei schade oploopt. De gemeen teraadscommissies voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening schaarden zich in grote meerderheid achter de plannenmakers. Ds. Van Bodegravin' Ds. D. van Bodegraven heeft z alesi dag intrede gedaan in de h< ïeds Oude Kerk te Voorburg (wijk en t meente Rond de Oude Kerk), betn werd bevestigd door ds. A. Hi se t kert. De nieuwe predikant, in gemene Dienst van de Ned. He vech Kerk (met bijzondere opdracht) log. vanwege het Zendingsf nootschap Oegstgeest achttifen jaar predikant in Indonesië weest. eerst als zendeling op ifcren toenmalige Nieuw Guinea, lal ij ve als docent aan de Opleidinj Beir school voor predikanten te R n de dan. Ds. Van Bodegraven vervi geve de vacature, die is ontstaan do het vertrek van ds. Den Engels4iir] (1 augustus 1975). Bosch en Duin Ja -sen Sale Voor een bedrag van drie ton de keuken van het Haagse v pleegtehuis Bosch en Duin uit| - breid moeten worden. Dat kan is noodzakelijk omdat Bosch Duin binnen afzienbare tijd n alleen maaltijden voor de eig bewoners, maar ook voor beu ners van het nieuwe verzorgini tehuis Duinrust aan de Duinla gaat verzorgen. Het is de bed( ling dat het verzorgingstehuis jaar geopend zal worden. B en van Den Haag vragen de gemeek- teraad garant te staan voor de d:r ton. die Bosch en Duin gaat lene t if Harpe Davids Op zaterdag 22 mei geeft de cl gemengde zangverenging Har)!e Davids een concert ter gelege heid van het 55-jarig bestaan. Ai het jubileumconcert in de Ou* Kerk te Scheveningen (aanvaifcui half acht) wordt medewerking veiove leend door Anneke Zuurmond (s praan). Aad Stevens (trompet) Stephen Kavelaar (orgel). Het! heel staat onder leiding van ditome gent Peter Kavelaar. Op het pr< ici gramma staan o.m. werken vj ftl i Handel, Franck en Bach. ptat De Pier ee Morgen bestaat de Schevening de Pier vijftien jaar. Pas in augustU be wordt het jubileum gevierd, en w scf he toe met een festival, dat twee weke duurt. De Pier heeft in 15 jai ruim 13,5 miljoen bezoekers on o vangen. Naar verwachting zull( dit jaar driekwart miljoen mensefcld het Wandelhoofd bezoeken, datifmii de eerste dagen van haar besta: dermate opzienbarend was. dat i kei Scheveningen en nabije omgevin d tal van verkeersopstoppingen oni stonden. Tot 1964 telde de Pie drie eilanden, één minder dan nu ar r 1 Meer nieuws uit de regio- pag. 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6