I i f •Hl Wereldraad gispt ongelijkheid in arme landen zelf Vandaag Amerikaanse kerken mobililiseren hun aandelenbezit Kerk in VS: Eén stem te weinig voor vrouw in ambt Onze adressen: VOORBI Groen van Prinsterer in boekjes herdacht Jr DINSDAG 18 MEI 1976 -.KG 18 I Donderdagmiddag. 20 mei, neemt dr. J. de Graaf afscheid als hoogleraar in de ethiek en de encyclopedie van de godgeleerd heid aan de Utrechtse Rijksuniversiteit. Een markante en gerespecteerde persoonlijkheid verlaat dan het universitaire toneel. Bij zijn benoeming 21 jaar geleden is er van verschillende zijden, als Ik me goed herinner ook in Trouw, bezwaar tegen gemaakt, dat de ge reformeerde bonder Severijn door de vrijzinnige De Graaf zou worden opgevolgd. De Graafs afscheid nu wordt ongetwijfeld door een groter en gevarieerder aantal mensen be treurd hoezeer hem het emeritaat ook wordt gegund dan zijn be noeming indertijd werd toege juicht Toen ik in 1959 in Utrecht theologie ging studeren, stond ik ook nog aarzelend en gereserveerd tegen over professor De Graaf, die niet alleen vrijzinnig, maar ook pacifist was en daarbij nog een bijzondere belangstelling voor Oost-Europa en ..het communisme" had. In het rechtzinnige en christelijk- historische milieu waarin ik opge groeid ben. werden deze zaken toch min of meer als ongepast be schouwd. De persoon en het werk van De Graaf nu hebben een pote invloed uitgeoefend op de wijziging die zich in mijn denken hierover heeft voltrokken. Laat ik iets daarvan vertellen. Vrijzinnigheid In de eerste plaats heeft De Graaf mij laten zien wat vrijzinnigheid in werkelijkheid betekent, of althans kan betekenen. De Graafs vrijzin nigheid is voor alles een levenshou ding die gekenmerkt is door open heid en. indien maar enigszins mo gelijk. respect voor andere mensen en andere ideeën. Niet benauwd om een eigen, vaak van de meerderheid afwijkend en soms ook impopulair standpunt in te nemen, is hij nooit een partijganger geweest. Omdat hij zo goed naar anderen weet te luisteren, wordt er ook naar hem geluisterd. Zo heeft hij invloed uit geoefend. binnen de universiteit, maar ook daarbuiten. Zo kon hij een gezaghebbende stem hebben in de Nederlandse Her vormde Kerk. in Kerk en Vrede (waarvan hij jarenlang voorzitter is geweesti. in de PSP en de VPRO. maar ook internationaal in de IFOR (de internationale Verzoe- ningsbond) en.de Praagse Christe lijke Vredesconferentie. Zijn vrij zinnigheid heeft weinig te maken met een beklemtoning van het christelijk leven ten koste van de christelijke leer; eerder met een be klemtoning van de verbondenheid van beide. Pacifisme Tegen deze achtergrond moet ook zijn pacifisme gezien worden. Het is voor hem allereerst een praktische consequentie van het evangelie. Dit ..leven" vloeit voor hem voort uit de „leer". In een bij zijn proefschrift uit 1949) gevoegde stelling pleit hij voor een actualisering van het evangelie in het hedendaagse per soonlijke en maatschappelijke leven. Dat zijn pacifisme als politieke en sociale keuze ontsproten is aan het evangelie, blijkt ook bij lezing van zijn prachtige en vele malen her drukte boekje „In Gesprek met de Bergrede". Daarin wordt duidelijk hoe serieus hij het evangelie neemt en tevens hoe weinig wettisch: de belofte van het evangelie komt ons m de Bergrede tegemoet in de ge stalte van het gebod. De Graaf is er zich echter steeds van bewust geweest, dat het pacifis me. hoe zeer het ook gevoed mag zijn door het evangelie, een politie ke keuze blijft en daarom ook in politieke termen verantwoord moet kunnen worden. Een absolutistisch standpunt kan het daarom ook niet zijn. Zijn oppositie vorig jaar tegen de aanschaf van de F16 straaljager formuleerde hij tijdens een pro testdemonstratie in Utrecht in poli tieke termen. „Waanzinnig goed", noemden voorstanders van de koop het toestel; „goed waanzinnig", re pliceerde De Graaf, welk oordeel hij met een aantal zakelijk-politieke argumenten staafde. Oost-Europa Ik heb van De Graaf geleerd hoe sterk, en ook hoe politiek van be lang, het appèl tot pacifisme van het evangelie is en dat je moreel en politiek wel heel zwaarwegende ar gumenten moet kunnen aanvoeren om aan dit appèl geen gehoor te geven. De Graafs vnjzinnigheid en zijn pa cifisme zijn herkenbaar in zijn aan dacht voor Oost-Europa en „het communisme". Deze vloeide voort uit zijn openheid en bereidheid tot luisteren en uit zijn verstaan van het evangelie der verzoening. Zijn belangstelling was niet modieus, dateerde immers al van zijn studen tentijd. Zijn „Europese dialoog in Moskou" verscheen in een kritieke fase van het conflict tussen Oost en West (1956). Wat zijn interesse voor het „com munistische" Oost-Europa tot op de dag van vandaag levend houdt, is nog het best met een citaat uit dit boek duidelijk te maken: „De vre de. waarnaar de volkeren snakken, kan niet op dit verlangen alleen gebouwd worden. Want dit verlan gen naar vrede drijft de haat en de angst niet qit. versterkt ze zelfs in sommige gevallen Daarom is een dialoog nodig op zoveel moge lijk niveaus van menselijk leven om reliëf en perspectief te geven aan de dialoog op het politieke niveau, de moeizaamste en moeilijkste dia loog Maar op zijn beurt is deze dialoog zelf in wezen slechts moge lijk. indien de vervreemding tussen de mens en zijn medemens niet absoluut is. De gestalte van Jezus Christus is de gestalte van de ver zoening. door welke God de wereld met Zich verzoent, opdat de mens ook zijn medemens van welk ras of van welke taal onder de hemel deze ook is. in dat licht der verzoening zou zien De Graaf is realist genoeg om te weten dat de ontspanning tussen Oost en West uiteindelijk op poli tiek niveau moet worden bereikt en hij weet ook waarom die ontspan ning daar zo moeilijk te bereiken is. Maar waar de meesten. verstoken van politieke invloed als ze zijn. dan maar met de handen in de schoot blijven zitten, is De Graaf steeds in de weer geweest om op andere ni veaus aan de ontspanning en de vrede te werken. Vandaar zijn activiteit in de Praag se Christelijke Vredes Conferentie (PVC). Vandaar ook zijn inspannin gen om Nederlandse (theologische) studenten in Oost-Europa en Oost- europese studenten in Nederland aan de studie te krijgen. Zelf ben ik één van de gelukkigen geweest en heb van mijn verblijf in Praag enorm veel geleerd De Graal is er zich altijcfvan bewust geweest dat de PVC zich geen politieke uitspra ken kon permitteren die de Oosteu- ropese regimes onwelgevallig wa ren; dat politieke eenzijdigheid niet steeds te vermijden was. Hij stond altijd klaar om. als zijn Oosteurope- se broeders en zusters gedwongen werden een mijl te gaan. een extra mijl met hen mee te lopen. Hij was bereid om. in gevallen waar voor hem de zaken niet helemaal door zichtig waren, op het kompas van diegenen onder hen. die hij het meest vertrouwde, te varen. Maar de grens was voor hem dan ook bereikt, toen de exponenten van de laatstgenoemde groep, onder wie de door hem terecht hooggeachte Hro- médka, na de Russische inval in Tjechoslowakije gedwongen wer den zich uit de leiding van de PVC terug te trekken. Socialisme Over De Graaf zou nog veel meer te zeggen zijn. maar ik moet me beper ken. Daarom tenslotte nog dit. De Graal is socialist en zijn socialist zijn heeft ongetwijfeld te maken met #jn christen-zijn. Hij is echter geen christen-voor-het-socialisme. De utopische en anarchistische so cialist Proudhon staat bij hem in hoger aanzien dan Marx. De Sovjet- en Oosteuropese versie van het marxisme heeft hem dan ook altijd tegen gestaan. Hij sprak in „Euro pese dialoog" de verwachting uit dat het Sovjet-marxisme zich in de loop der jaren door de ontwikkeling van de wetenschap en de ontdek king van het eigen culturele erfgoed onherkenbaar ten goede zou veran deren. De Praagse lente was voor hem een hoopvol teken. Deze lente is door een onverminderd grimmige Rus sische winter teruggedrongen. De Graaf verwacht nog steeds een zo mer. Om sceptici voor te zijn, moet ik er echter onmiddellijk aan toe voegen dat zijn perspectief ver reikt. Dr A. van den Beid is als we tenschappelijk hoofdmedewerker verbonden aan de theologische facul teit van de rijksuniversiteit in Utrecht. Prof. dr J. de Graaf UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kannen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Anti-abortusfolder Het protest van de Rotterdamse Vrouwenraad tegen de anti- abortusfolder is gebaseerd op ver keerde gevoelselementen: waarom zou een kind wél mogen weten waar de kindertjes vandaan komen, maar niet hoe deze worden afgemaakt? De folder is onesthetisch, akkoord. Maar wat zou deze groepering d4n willen aanbevelen als meest penetre rende protest tegen deze kinder moord? Gesteld en vertrouwend döt deze groepering tegen abortus is Rotterdam A. L. Prinzen Afgestudeerden VU (4) Uit de lijst van afgestudeerden aan de Vrije Universiteit, die ter bevorde ring van de democratie aan deze instelling graag communisten, dat wil zeggen: aartsvijanden van de grondslag dezer universiteit, in de bestuurscolleges willen toelaten, blijkt dat bij alle kennis die deze dames en heren waaronder opval lend veel gogen en logen zich hebben eigen gemaakt, zij de koste lijke gave om de geesten te onder scheiden en te beproeven ontberen. Zo bezien is het toch wel een in trieste lijst en een exhibitie van be ginselloosheid. En de „genuanceerde denkers" over deze zaken mogen zich herinneren dat er in de laatste oorlog ook onnozele halzen waren die genuanceerd over de Duitsers dachten en in een dialoog met hen nog wel wat zagen zitten. Wèl had Lenin gelijk toen hij een halve eeuw geleden schreef voor het Communis me veel steun te verwachten van predikanten, priesters en andere be studeerde mensen. Amsterdam mr dr A. Zcegers Portugal In uw bericht „Socialisten Portugal steunen rechtse presidentskandi daat" vermeldt u. dat Eanes tot de groep officieren behoorde die in 1974 met succes een staatsgreep uitvoer den tegen het rechtse bewind van Caetano. Iedere Portugees heeft wel gehoord van namen als Otelos de Carvalho. Melo An tunes. Vasco Gon- calves in dat verband. De naam Ra- malho Eanes is pas bekend gewor den na de provocatie van rechtse militairen, die meer operationeel dan idealistisch waren, op 25 novem ber 1975. Verder begrijp ik niet waar om u nu spreekt over een door com munistische officieren georganiseer de opstand terwijl u voorheen steeds sprak over rebellerende parachu tisten. Drn Haag José Carmo da Rosa Boersma Met verbazing las ik in Trouw dat minister Boersma in een gesprek in een blad van de VU zegt dat de enige redding voor Italië is. dat de commu nisten aan de regering deelnemen. Kan dit nu een uitspraak zijn van een christen? Zouden de christenen van Italië er de schouders niet onder kunnen zetten, met de „enige" red ding het communisme zijn? Wat valt mij deze uitspraak van een AR- minister tegen. NEW YORK (EPD) De nationale raad van kerken in de Verenigde Sta ten heeft de aangesloten kerken aan gespoord. op de komende jaarverga deringen van vier met name genoem de maatschappijen gebruik te maken van hun aandelenbezit. Het gaat om maatschappijen met belangen in Zuid-Afrika of Zuid-Korea. De ker ken moeten op deze manier elke maatregel verhinderen, die ten nade le van de armen in deze landen kan zijn. De vier zijn Texaco (waarin de ker ken met elkaar meer dan vijf en een half miljoen dollar hebben zitten), Standard Oil (350.000 dollar). Kenne- cott (50.000 dollar) en Motorola. NEW YORK (EPD) Voor het derde achtereenvolgende jaar heeft een voorstel om vrouwen toe te laten tot het ambt van predikant het niet ge haald in de jaarlijkse conferentie van kerkdistrtctspesidenten van de hervormde kerk in de Verenigde Sta ten. Voor het voorstel was een twee derde meerderheid nodig: 29 stem den voor. 16 tegen, zodat er precies één stem te weinig voor was. De hervormde kerk van de Verenigde Staten, die in de zeventiende eeuw gesticht werd door Nederlandse im migranten. telt 236.000 leden. NAIROBI De vertegenwoordiger van de wereldraad van ker ken op de Unctad in Nairobi, C. I. Itty, heeft scherpe kritiek geoefend op de ongelijkheid in de arme landen zelf. Zonder twijfel is het lot van de massa in de derde wereld deels het gevolg van internationaal onrecht en uitbui ting, aldus Itty. Maar onze mensen zijn ook het slachtoffer van onrecht en uitbuiting in onze eigen landen. Vaak gaan de gevestigde belangen in onze eigen landen en buitenlandse belangen samen om de arme massa uit te buiten. In onze eigen landen hebben wij te weinig gedaan om de kloof tussen arm en rijk te dichten, zo zei de wereldraadvertegenwoordiger. Itty onderstreepte daarbij, dat hij zelf uit een arm land komt (India) en dat ook het merendeel van de kerken, die bij de wereldraad zijn aangeslo ten. in de arme landen zijn. Leek M. Tuininjta-Trotnp Conny Haines AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westbiaak 9. Rotterdam Te» 010-115588 DEN HAAG/LcIDEN Postbus 101. Parxstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. MelKmarkt 56. Zwolle Te: 05200-17030 Puzzelrit (slot) Het is teleurstellend, dat er nog steeds mensen zijn als de heer T. Bogaard, die hun ogen blijven slui ten voor de milieuproblematiek. Als of een auto met een snelheid van dertig kilometer (waarvan de be stuurder wel iets anders aan 't hoofd heeft dan letten op 't verkeer) geen gevaar op zou leveren voor fietsers en voetgangers. En om nou de ener gieverspilling van een autopuzzelrit goed te praten met de verspilling van 't dag-en weekendtourisme? Ik zal flat en binnenstadbewoners niet het recht ontzeggen met mooi weer naar buiten te gaan. maar de praktijk leert, dat vaak die mensen die zich al een tuin hebben toegeëi gend. het ook nog nodig vinden in het weekend een stuk natuur op te eisen en daartoe grondstoffen ver spillen. het milieu vervuilen en de verkeersveiligheid in gevaar bren gen.'Recreëren kan toch ook met de fiets? Het zou de (vooral westerse) mens beslist niet ontsieren, als hij zich wat meer bewust werd van z'n rentmeesterschap. Blrskensgraaf T. v. Hendel de Joode -Nigten De Amerikaanse popzangeres Conny Haines heeft haar succesvolle car rière beëindigd en is theologie gaan studeren. Abortus In korte tijd schreven in de christelij ke persmedia enige heren een waarschuwing tegen de NCVB en Ge- ref. Vrouwenbond omdat ie zwijgen over de abortuswetgeving. Hebben de ze broeders intensief contact, met open hart en oren, gehad met vrouwen die een abortus ondergingen? Zo ja, dan blijkt uit'hun reactie alweer hoe moeilijk verstaanbaar wij voor elkaar zijn. ook juist als christenmannen en -vrouwen. In mijn contact met mede vrouwen die in het afschuwelijk di lemma verkeerden van te moeten aan vaarden wat niet aanvaardbaar lijkt, bleek dat één van de grote factoren vaak was dat de manlijke partner on voldoende begrip toonde, kortom die de vrouw het idee gaf: abortus is 't beste van twee kwaden! Neen, dat> vrouwen zwijgen in deze zaak bete kent dat zij beter begrijpen, wat er in een vrouw omgaat als er abortus ge pleegd wordt. Hopelijk durven de vrouwengroepen zich in te spannen voor een betere, humanere verhouding tussen mannen en vrouwen. Capelle a/d IJssel C-Bakker-Huson rfl «Se*. reld zelf zich in gelijke zin uitliet. Anderzijds wilden ook verschillende vertegenwoordigers van ontwikke lingslanden niet ingaan op de rede van Itty. Dat is niet verrassend, want in veel gevallen vertegenwoordigen de delegaties op de Unctad de rege rende elites in hun landen. De kritiek van Itty schoot daarom bij hen in het verkeerde keelgat. Kerken In zijn rede zei Itty verder, dat in hetzelfde Kenyatta-centrum. waar nu de Unctad bijeen is. eind vorig jaar de wereldraad van kerken verga derde. Deze stelde toen vast. dat na twintig jaar van pogingen om armoe de te bestrijden en de ongelijkheid te verkleinen nu juist meer mensen in grote armoede leven en de kloof tus sen arm en rijk alleen maar groter is geworden. De assemblee riep de ker- door Nico Kussendrager De plannenmakers in de ontwikke lingslanden hebben te vaak buiten landse ideeën overgenomen, die niet passen bij onze sociale, economische en culturele werkelijkheid, aldus It ty. Te vaak hebben wij alleen maar lippendienst bewezen aan doelen als recht, self reliance (ontwikkeling op eigen kracht, zonder buitenlandse in vloeden; NK) en deelname van de bevolking in onze ontwikkelingsplan nen. Het is uw plicht, zo hield Itty de vertegenwoordigers van de derde we reld voor, recht, self reliance en deel name van de bevolking deel te laten uitmaken van uw eigen beleid. Reacties Op de redevoering van Itty is over het algemeen positief gereageerd Ook van de zijde van de rijke landen wordt aangedrongen op veranderin gen en meer gelijkheid binnen de ontwikkelingslanden- zelf. Door de derde wereld wordt deze kritiek ech ter vaak afgedaan als bemoeienis met het binnenlands beleid. Daarom waardeerde een deel van de delegaties het positief, dat nu een vertegenwoordiger van de derde we- Om te beginnen is dat ..Krijgsknech ten van zoodanigen veldheer", cahier nr. 21 in de reeks Cahiers voor het christelijk onderwijs, die Kok te Kampen uitgeeft voor de unie „School en Evangelie" (114 pag.. geïl lustreerd. prijs 11,90). In dit boekje wordt zowel Groen als Heldring her dacht. Drs. T. M. Gilhuis houdt zich met beiden bezig en laat hen zien in hun relatie tot de tegenstelling juri- disch-confessioneeL/ethisch-irenisch. Dr. G. Puchinger heeft een bijdrage onder de titel: „Omgang met Groen van Prinsterer", H. Algra wijdt aan dacht aan: „Groen en het onderwijs", en dr A. van der Hoeven tenslotte schrijft over de persoon en het werk van Heldring. Het zijn stuk voorstuk goed leesbare en zich tot een brede kring van belangstelling richtende opstellen, maar de toegankelijkheid van wat hier geboden wordt komt niet in mindering op de degelijkheid en zorgvuldigheid ervan. Vervolgens drie uitgaven, alleen ge wijd aan Groen van Prinsterer. Het eerste boekje is een biografie van dr. G J Schutte (uitgave Oosterbaan en Le Cointre in Goes. 173 pagina's gebonden, prijs 16,50. De schrijver bedoelt blijkens een woord vooraf Telkens weer duikt die vraagj lei discussies over het vert het Evangelie voor de meni deze tijd op: en hoe berelkenp de massa, de gewone man, thj the street, of welk scheldwoi maar bedenken wilt. Ik hen gesprekken over „the lowei Het ls duidelijk dat ven meeste kerken door een grot mensen die we met al deze be riPP61 op het oog hebben niet bezo< den. Dat moeten we constate 1 eerlijk gezegd schamen we Hoe komt dat? Spreken we "ff11 lijk? Hebben we de kerkdiei^^ veel tot verbale aangelegenhe maakt met af en toe een gedii Heeft onze zondagse kleding ertoe gebracht, te denken dr®Te niet bij konden horen? Hel zL.. pijnlijke zaak. maar is het g ,1073 derzocht? Hoe is het moge weest dat er zo'n groot deel volk is opgegroeid, weliswa ;[Ug meer in een jegens de kerk vijT maar wel totaal onverschillig gI)0 ding? Wat ouderlingen, bezoe^ bezoeksters van de kerk telli j^el genkomen, namelijk „het sli idsrae gens meer op." of „het zegt n isgie 1 meer," is nog maar de top eldsra ijsberg. En intussen is de ke e gaa rasse schreden bezig oók 1 gde jeugd van de puberteit te ve roep 1 Jeugddiensten hebben nauierika geholpen. Wat zou er moeten n. Di ren? Er zit ergens een gat datprF. I groter wordt. Wie zet er zijn r Ms NED. HERV. KERK Beroepen te Capelle aan den^ L. Quist te Molenaarsgraaf: t sen: B. M. Meijndert te Lunte Leidschendam: F. I. Verbaas! demsvaart; te Katwijk aan 5 van Muilwijk te Ouderkerk s IJssel. Benoemd tot geestelijk ve£ van "het academisch zieken' Groningen: W. Oosterwal te ningen. Aangenomen naar Amsterdam I van Olst te Hindelopen. Bedankt voor IJmuiden-West J. P. van Roon te Zeist. GEREF. KERKEN ede: wij! tare: zi Beroepen te Vlaardingen: drs keiboom te Brussel; te Amstel Buitenveldert: M. van der Hepon< Pernis. Aangenomen naar Putten: drs' Doornik te Sellingen; naar kerke: J. Ytsma te Assen. Bedankt voor Werkendam. man te Birdaard; voor ZwijndJ0, P. C. Koster te IJmuiden. neei t wi ïger proi van ken op, mede veranderingen te be werkstelligen. die een eind maken aan de bestaande ongelijkheid. „Wij als vertegenwoordigers van de kerken, hebben weinig bij te dragen aan de technische discussies hier." aldus Itty. Maar hij voegde daaraan toe. dat aan de technische onderwer pen belangrijke morele kanten zit ten.„Vinden wij het niet allen een van de essentiële menselijke rechten van iedereen, die op deze aarde geboren wordt, dat hij in zijn levensbehoeften kan voorzien?" GEREF. KERKEN (VRUG.) een d)be wel tik Beroepen te Meppel en te Ureti kt Groenenberg te Uithuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG. I jjj^ Beroepen te Den Helder: A. H. te Sliedrecht. zijn >in itg ever Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Dit jaar is het een eeuw geleden dat Guillaume Groen van Prinsterer en Otto Gerhard Heldring overleden. Hel dring is op deze pagina al herdacht en als alles volgens de plannen verloopt wijden we morgen (de sterfdag van Groen) een beschou wing aan Groen van Prinsterer. De tijd van kolossale gedenkboe ken is voorbij ('t is trouwens de vraag of nu uitgerekend de datum van iemands heengaan aanleiding moet vormen tot jubileumge- schriften), maar we kunnen vandaag wel een paar kleinere gedenkboekjes aankondigen. Bedankt voor Amsterdam-Zi he combinatie met Amsterdam-W Kin H. Veefkind te Krommenie, finge al Préparatoir geëxamineerd en bè: D baar gesteld door de classis Ajp (e dam: R. Brands, kand., L straat 78 huis. Amsterdam. CHR. GEREF. KERKEN ir erd d Beroepen terlJmuiden/Bevensptii van Amstel te Enschede. an ..be Bedankt voor Hilversurp-Oost:!801: Wubs te Noordscheschut. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Enkhuizen: L. Bils Capelle aan den IJssel. niet meer te geven dan een „inlei ding voor een algemeen lezerspu bliek tot de bestudering van Groen" en zo moeten wij dit geschrift ook maar waarderen, want het blijft alle maal wel wat aan de buitenkant van de beschreven gebeurtenissenstaan. Dr. G. Puchinger bundelde drie al eerder gepubliceerde opstellen over Groen van de hand van Busken Hu- et. Schaepman en Gerretson onder de titel „Aandacht voor Groen van Prinsterer" (Uitg. Kok, Kampen, pa perback. 84 pag. prijs 9.50). Vooral het opstel van Gerretson over „Groens aanleg" is een welkome aanvulling op de hoofdstukken in Schutte's boekje over de jonge Groen, omdat Gerretson daar heel wat verrassende psychologische in zichten meedeelt. De Groen van Prinsterer-stichting (het wetenschappelijk bureau van het Gereformeerd Politiek Verbond) tenslotte heeft Groen herdacht met de publikatie van een studie van prof. J. Kamphuis over Groen van Prinsterers uitspraak: „In het isole ment ligt onze kracht" (uitgave De Vuurbaak, Groningen. 48 pagina's, gebrocheerd, prijs 7.50). Silva Henriquez Kardinaal Silva Henriquez vs tiago. in Chili en andere leiden de r.k.kerk in zes Latijnsameril fei se landen hebben het Amerika Rb€ ministerie van defensie en Paf ei liere ondernemingen in de Verei Staten ervan beschuldigd, de bjt peningswedloop In Zuid-Ameri j^h bevorderen. Volgens hen wort bewapeningswedloop op geen ei ej wijze gerechtvaardigd en gaa uitsluitend ten koste van de b king. Zij noemen de bewapen (r wedloop in hun landen het ernst ,n' obstakel voor ontwikkeling en gratie. Het enige effect is overal -j trouwen. Volgens de bisschopp c dat juist de bedoeling van hington en de Amerikaanse nindustrie. ue verklaring werd uitgegevei be een vierdaagse vergadering inl Peru van bisschoppen uit Bo ®vi Chili. Columbia. Equador, Per ge Venezuela. Onder hen waren dr dinalen Anibal Munoz van Bogc k Columbia. Pablo Munoz van g^ in Equador en Landazuri Ri< V, van Lima in Peru.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2