Noord-Brabant maakt sn zich zorgen over il grondwaterstand Veel nieuwe mogelijkheden voor vakanties in Amerika Corfu, Rhodos en Kreta zitten vol n Dam signaleert ontwerp-program dA onzalig idee" Toerisme Sporthuis Centrum koopt Eurostrand Yan Gelder nog flink in de rode cijfers sche winning maakt overleg nodig Beeld verdwenen in Groningen Roep om steun voor „klein toerisme" reacties op weigeren van Surinamers Controleer uw reservering L Hep*. Denk aan piek Mini-cruises op Noordzee Alles over Duitsland in nieuwe gids D-tours Peugeot wil alle aandelen van Citroën Geen fusie van krui deniersbonden 10 MEI 1976 Binnenland/toerisme Trouw/Kwartet RH 11 Barend Mensen ISCH In Noord-Brabant maakt men zorgen over de grondwaterwinning, die vooral aan de e kant van de grens van dien aard zou zijn dat overleg dringend is geboden. Het lijkt er ooralsnog niet op dat de Belgisch-Nederlandse grenswatercommissie deze problematiek op rmijn te lijf zal gaan. De commissie is voor het laatst bijeengeweest in 1974. de laatste jaren van over- aakt dat met de grondwa- grote voorzichtigheid den betracht. Een beperkte ran dit van goede kwaliteit ter kan een verlaging van Iwaterspiegel veroorzaken ladelen van dien voor agra- natuurgebieden. De meeste i hebben dan ook een prverordening, bedoeld om ig door middel van vergun de hand te houden. Boven- ;en centrale maatregelen in ivastgelegd in een door de Westerterp en Vorrink aan gemaakt ontwerp- ferwet. gevoelig rd-Brabant is ertoe overge- rinning van grondwater aan hningenstelsel te onderwer- irovincie is aangewezen als larin bijzondere waakzaam- jboden ten aanzien van het •n van water aan de bodem. -Brabant laten de proble men ongeremde grondwater- ich extra gevoelen doordat icie grenst aan het hoger lelgië. Men steekt enerzijds de hand in eigen boezem en stelt aan de hand van een rapport van de pro vinciale waterstaat vast dat er te veel water aan de grond wordt onttrok ken, zelfs zoveel dat op bepaalde plaatsen over het bereiken van een kritiek stadium kan worden gespro ken. maar wijst anderzijds met een beschuldigende vinger naar België. De gedeputeerde A. Brugman noem de het feit dat de grondwaterwinning in het buurland een vrije zaak is ontoelaatbaar. „Als men daar door gaat zoals tot dusver", zei hij. „dan komt er een moment dat aan de Belgische zijde van de grens het wa ter reeds wordt opgepompt voor het in Nederland kan komen". Dat is dan natuurlijk bij wijze van spreken, maar een feit is dal een onbelemmer de winning grote gevaren meebrengt. Ook de aan het Belgisch- Nederlandse grensoverleg deelne mende gemeenten hebben er hun bezorgdheid over uitgesproken. Zij beschuldigen overigens beide partij en ervan van wie de een dan nu beperkende maatregelen heeft geno men dat zij die gevaren in de hand werken. De zogenaamde „Benego- gemeenten" vrezen dat door een on gecontroleerd verbruik van inde natuurreservaat de Kalmthoutse heide, dat typisch is Kempen, loopt ook gevaar door de voortgaande onttrekking idwater. grondwater op den duur uitstekende agrarische gronden in het grensge bied zullen verdorren. Natuurbe schermers op hun beurt hebben al gewezen op het gevaar dat bijvoor beeld een natuurreservaat als de Kamthoutse Heide loopt. Niet thuis De Benego-gemeenten hebben be sloten een beroep te doen op de Belgisch-Nederlandse grenswater commissie, die echter op het ogenblik niet thuis geeft. Dat komt nu juist doordat in de laatste bijeen komst is besloten de grondwaterpro- blematiek in haar overleg te betrek ken. De commissie is namelijk in eerste instantie ingesteld om te ko men tot coördinatie bij onderhoud, verbetering en kwaliteitsbeheer van riviertjes en beekjes, die van het ene land in het andere stromen. Overleg over „grensoverschrijdende wate ren" is er met Duitsland ook. Daar mee zijn nu wel niet direct geweldige belangen gediend, maar het is goed dat er centraal overleg over bestaat. Het besluit van de Belgisch- Nederlandse commissie ook over de grondwatersituatie te gaan praten en dat moet zeker wèl als een groot belang worden gezien heeft ertoe geleid dat de Belgen hun delegatie moesten herzien omdat zij nu. onder meer om redenen van regionale aard. verschillende organen bij het uit te breiden overleg moesten gaan be trekken. „Daar wordt nu kennelijk mee ge worsteld", aldus een woordvoerder van de hoofddirectie van Rijkswa terstaat. „De voorzitters van beide delegaties voor Nederland ir. A. de Graaff hebben wel contact met elkaar, maar zolang de juiste ge sprekspartners niet tegenover elkaar zitten, kan er moeilijk overleg wor den gevoerd". Zo tobben we sinds 1974 dan maar voort, tot de Belgen hun competentie-problemen hebben opgelost. Maar lang kan het overleg toch niet in de versukkeling blijven. Het probleem van het ondergrondse water in de grensstreek lijkt er niet één dat verwaarloosd mag worden. Van een verslaggever GRONINGEN Onbekenden heb ben vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag bij het Gronin ger Stadhqis het borstbeeld wegge nomen van Carl von Rabenhaupt, de stoere verdediger van de stad in 1672. Alleen de sokkel bleef staan. Het borstbeeld van Rabenhaupt werd onthuld in 1972, toen Gronin gen herdacht dat het 300 jaar gele den was dat de stad weer vrij werd, na een belegering door de bisschop van Munster. Een speciaal comité kreeg zestigduizend gulden bijeen voor dit borstbeeld, een werkstuk van de Groninger beeldhouwer Wil lem Valk. ie Haagse redactie lag Staatssecretaris Van Dam van volkshuisvesting Is het niet eens met de paragraaf in het ontwerp- figsprogramma van de PvdA waarin staat dat iedereen limum-percentage van zijn inkomen moet verwonen. opknapt aan zijn huis, en daardoor al op hogere lasten zit dan iemand die dat niet doet. Ook iemand die ver sneld aflost bij de koop van een huis zit op hogere lasten, aldus de staatssecretaris, maar iemand die bij de koop veel aanbetaalt weer niet. Volgens de staatssecretaris zal het in de toekomst ook onvermijdelijk zijn dat de particuliere huizenbezitter van de markt verdwijnt. Deze zal naar zijn mening namelijk niet kun nen voldoen aan de eis tot meer zeg genschap voor de huurders. Voor de grotere huiseigenaren, de institutio nele beleggers, zijn wel wettelijke maatregelen en beheersvoorschriften te bedenken die de zeggenschap van de bewoners garanderen, maar voor de kleine particuliere verhuurder ziet de staatssecretaris die mogelijkheid niet zitten 3e staatssecretaris zouden van de PvdA er goed aan onzalige idee" uit het pro- thrappen. Hij zei dit tijdens voor studenten en profes- I de technische hogeschool t principiële bezwaar voert at de voorgestelde maatre- Iden tot een steeds verder- maatschappelijke afschei- frijken of zelfs hele steden. htvaardig lens zullen de effecten van verwonen minimum- je bovendien onrechtvaar- hadelijk voor de volkshuis- |jn. Als voorbeelden van die lardigheid noemde hij het i iemand die jaarlijks veel Degene, die het vrolijk geïllustreerde boekje „Rivieren, dijken, polders en overzetveren" van Meta de Visser Ameling uitgave Sari bv. Dordrecht, 6,90 in handen krijgt en het openslaat in de verwachting een reisgids ten behoeve van de be zoekers van het Nederlandse rivie ren- en polderland te vinden, komt bedrogen uit. Al staan er toch ook wel interessante routes in. Of liever: bedrogen is niet het juiste woord, want de schrijfster heeft er in de eerste plaats belangstelling mee willen wekken voor haar niet afla tende strijd voor het behoud van fietspaden, voetveren en achterweg getjes. Zij komt op voor de fietser en wandelaar, voor de „kleine toerist", die steeds meer in de verdrukking dreigt te geraken door het grote ver keer, dat over rijkswegen en bruggen voortraast. Veren, die een kommer vol bestaan leiden en die gaan slui ten. Weggetjes, die worden afgesne den. Blokken cement, beton en steen, die in de polders niet thuis horen. Meta de Visser heeft met haar boek ook verantwoording willen afleggen voor al wat zij heeft gedaan om voor zover mogelijk de veren te redden. Om de mogelijkheden voor de „klei ne toerist" te behouden. De lezer vindt in het boek haar briefwisseling met lokale, regionale en ook landelij ke bestuurders. Een verantwoor ding, maar ook een oproep om de steun van allen, die het „kleine toe risme" in het Nederlandse polder- en rivierenland ter harte gaan. (H. W. L.) 'EN De Nijmeegse Taxi- heeft na de maatregel om groepen Surinamers niet 'ervoeren, een groot aantal ïfoontjes gehad. De direc- het taxibedrijf die zegt al niet betaald te zijn door een rise klant, wordt van diverse leschuldigd van discrimi- Zoals bekend hebben andere taxibe drijven in Nijmegen geen moeilijk heden met Surinamers. De directeur van het taxibedrijf, de heer J. van Loef. verwijt de politie dat bij moeilijkheden met betaling geen enkele medewerking van de po litie te verwachten is. In zo'n geval roepen wii onze collega's op via de Ter gelegenheid van het twee honderd-jarig bestaan van de Verenigde Staten heeft de KLM een boekje uitgegeven waarin een groot aantal reis- mogelijkhden naar Amerika wordt opgesomd. Niet alleen wordt er een overzicht gegeven van geheel verzorgde rei zen (vlucht plus verblijf), die Neder landse touroperators op de markt brengen, ook de toerist, die indivi dueel op pad wil vindt er vrijwel alle informatie in, die hij nodig heeft. In de eerste plaats staat er een lijst in met alle vliegtarieven (zowel lijn dienst-, charter- en ABC-vluchten). Daarnaast wordt vermeld hoe men zijn vakantie in Amerika kan doorbrengen. Dat zijn nogal wat mogelijkheden. Zo bestaat de mogelijkheid bij aan komst in Amerika voor een bustour te boeken, maar het is ook mogelijk een huurauto in het pakket op te nemen. Wat dat laatste geval be treft: ér is al een zestiendaags ar rangement van 1850 gulden waarin behalve de vliegreis ook begrepen zijn de huur van een auto en veer tien coupons voor overnachtingen. Een andere mogelijkheid om op ei gen houtje per bus door Amerika te trekken is een buspassepartout te kopen voor 7, 15, 30 of 60 dagen onbeperkt reizen met de bussen van Greyhound of Continental Trail- ways (voorbeeld: voor twee weken kost zo'n pas 350 gulden). Een variatie hierop is de Holiday bus-pas, waarmee men vijftien da gen lang kan bussen en waarmee men gratis kan logeren in een van de Holiday Inn-hotels. Neemt men een tweepersoonskamer dan kost zo'n pas 553 gulden per persoon. Soortgelijke mogelijkhden zijn er voor trein arrangementen. Zo is er een USA-rall-pas van de spoorweg maatschappij Amtrak, waarmee men voor 420 gulden twee weken onbeperkt kan sporen (langer en korter is ook mogelijk). Een paar andere mogelijkheden: trektochten per kampeerauto en een arrange ment „meet the Americans" (drie dagen verblijf in New York en twin tig dagen onderdak bij een Ameri kaans gezin). Het boekje (dat tevens enige infor matie over Canada geeft) is gratis verkrijgbaar bij de KLM-Triptiek en in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ter voorkoming van problemen rond reisreserveringen heeft het maatschappelijk advies- en infor matiebureau in Utrecht een paar tips gepubliceerd: Controleer zodra u reisbeschei- den en nota's van het reisbureau krijgt toegestuurd of de papieren kloppen met wat u bestelde (dus data. en de hotelaccommodatie). Geef bij aankomst in uw vakan tieverblijf uw reserveringsbewijs niet af voordat u de kamer gezien en akkoord bevonden hebt. Afgifte ervan betekent namelijk, dat u ak koord gaat met het gebodene. Blijkt de reservering niet juist, eis dan wat u besteld hebt of accepteer onder protest en laat dit vastleggen. Ga nooit op reis zonder een baga ge- en ongevallenverzekering en vraag bij uw ziekenfonds hoe u moet handelen bij ziekte in uw va kantieland. Dieetpatiënten kunnen geholpen zijn met het foldertje „Met een di eet op vakantie naar het buiten land" van het voorlichtingsbureau voor de voeding (voor een gulden verkrijgbaar bij het bureau in Den Haag, maar ook bij het MAIC in Utrecht). In deze brochure worden tips gegeven voor de mogelijkheden die u met uw dieet in het buitenland heeft. U vindt er de vreemde namen in voor de specifieke voedingsmid delen en tevens de namen van even tuele vervangingsmiddelen. De dit jaar onverwacht snel ge groeide belangstelling van autotoe risten voot Griekenland heeft de Griekse rederij Trans Tirreno Express doen besluiten ook in Ne derland een agentschap te stichten (de touroperator Zeetours in Rot terdam verzorgt de boekingen). De maatschappij vaart met het ze venduizend ton metende schip Espresso Corinto driemaal per week van Brindisi in het zuiden van Italië, via het Griekse eiland Corfu enaar Corinthe. Bovendien is er eenmaal per week een sneldienst tussen Brindisi en het Griekse vas teland. De passagetarieven (enkele reis) va riëren, afhankelijk van de accom modatie, van ruim zeventig tot een kleine driehonderd gulden per per soon. Voor de auto moet tachtig tot tweehonderd gulden worden be taald (voor een retourreis wordt vijftig procent reductie op de auto tarieven verleend). Overigens moeten automobilisten, die op de bonnefooi naar Grieken land gaan er wèl rekening mee hou den dat in het hoogseizoen de ac commodatie in hotels in toeris tische gebieden nog maar beperkt is. Het Grieks verkeersbureau heeft laten weten, dat tussen 1 juli en 15 september alle hotels op de eilan den Kreta, Corfu en Rhodos volle dig zijn volgeboekt. üWrf •V :S mbl \pjch btcinflraai affendotf Irrwtiler j' door Dick Ringlever Voor het geval het nóg niet bekend mocht zijn geeft de Stichting Recreatie nog een laatste waarschuwing aan hen, die hun vakantie nog niet geregeld hebben: ga als het even kan niet tussen 19 juni en 13 augustus op stap. Vermijd zeker de periode van 3 juli tot en met 23 juli wan neer de bouw- en nevenbe- drijven hun vrije weken heb ben en bovendien een groot deel van de vakantiegangers uit het Duitse Noordrijnland. Westfalen in ons land zullen zijn. Burmah-Castro-Nederland, derde ei genaar van het Eurorecreatie centrum in Westerhoven, zal de exploitatie hiervan staken. Nieuwe exploitant van het recreatiepark wordt Sporthuis Centrum Rotter dam. Het bij het recreatiepark beho rende restaurant is onlangs verpacht aan Simon de Wit. Een poging van Burmah om het re creatiecentrum via fikse investerin gen behalve voor zomer- ook voor winterrecreatie geschikt te maken is mislukt. Ht arbeidsbureau in Val- kenswaard, dat in de onderhandelin gen is betrokken, verwacht dat de overname door Sporthuis Centrum niet tot ontslagen zal lelden. De heer P. H. Derksen van Sporthuis Centrum, Rotterdam: „Er is geen sprake van een teveel aan mensen, we hebben juist mensen nodig. We willen er iets moois van maken. We zullen de beplanting herstellen, want er is schandalig gekapt. Verder heb ben we een vijfjarenplan voor het park, waarvoor ik de schetsen al in de la heb liggen." Sporthuis Centrum heeft alle verplichtingen van Castro overgenomen en boekingen voor het Eurostrand dienen nu al bij het Sporthuis te geschieden. Wie even cruisesfeer wil opsnuiven kan sinds 11 mei boeken voor een mini moon light cruise met de Tor Scandinavia van de Torline. Elke dinsdagavond vertrekt het schip van de Amsterdamse Suezhaven en is daar de volgende ochtend weer terug. Het arrangement, dat 99 gulden kost omvat een treinretour van elk station in Neder land naar Amster dam, vervoer per bus van het station naar de haven, accommo datie in twee- drie- of vierpersoons hutten met privésanitair, 's avonds een smörgas- bord-diner en de vol gende ochtend een uitgebreid Scandina visch ontbijt. Voorts kan gebruik worden gemaakt van het zwembad, twee sau na's, een casino en zijn er 's avonds shows. Wie deze zomer met vakantie naar Duitsland wil en daarvoor nog niet heeft geboekt of op de bonnefooi op stap wil, heeft een handzame gids aan het boekje „Prettige vakantie in Duitsland", uitgegeven door het Duitse verkeersbureau. Het geeft een berg exacte informatie, die ie dere Duitsland-ganger van pas kan komen. Behalve beschrijvingen van de va- kantiegebieden worden er ook tips in gegeven voor de automobilist (routes, benzineprijzen enz.), voor het organiseren van een hobbyva kantie (er zijn arrangementen waar bij je tevens leert houtbewerken, emailleren, schilderen, modelvlieg tuigen bouwen), voor museabezoek, het deelnemen aan zeilkampen, tochten langs slothotels en ideetjes voor treintrips (maar een beschei den greep). Daarnaast wordt een opsomming gegeven van toeristisch aantrekke lijk gelegen hotels, pensions en bungalowparken. Op dat laatste gebied hebben de Duitse toeristenorganisaties de laatste jaren sterk uitgebreid. Niet alleen in de sfeer van de bekende „gemiitliche" accommodatie, maar ook in die van de appartementen. Dit laatste in navolging van de Spanjaarden, die als eersten in Eu ropa deze projecten grootscheeps opzetten. Een voorbeeld hiervan, waarmee in Duitsland veel aan de weg wordt Ferienpark HahneiïkJee 4n Goslar: nieuwe vorm van Duit se vakantie-accommodatie. getimmerd is het Ferienpark Hah- nenklee in Goslar, in de Harc dat zevenhonderd appartementen en drieduizend bedden telt. Het complex is van alle comfort voor zien (onder meer massage- inrichting, sauna, kinder speelplaats, restaurants, disco theek en een minigolfbaan). Volgens directeur Max Flake is voor dit soort accommodatie vooral belangstelling bij Nederlandse toe risten. Evenals trouwens Goslar zelf in hoog aanzien blijkt te staan: wat het aantal overnachtingen betreft was het vorig jaar de belangrijkste bestemming voor Nederlanders in West-Duitsland (68.526). Het gidsje is gratis verkrijgbaar bij het Duitse reis- en informatiebu reau in Amsterdam (Spui 24). Het Dirk van den Broek-concern, dat zich onder de naam D-tours al verscheidene jaren op de vakantie- markt beweegt, gaat samenwerken met het Rotterdamse reisbureau Broere. Zoals bekend, nam het bedrijf nog onlangs de reisorganisatie Ho- tam/Groeneveld over. Volgens de heer Van den Broek is in het geval met Broere echter geen sprake van een fusie. „We gaan al leen nauw samenwerken. Dat bete kent onder meer, dat gezamenlijk vliegtuigstoelen worden inge kocht." Gedacht wordt ook aan gezamen lijk onderhoud van touringcars. AMSTERDAM De resultaten over de eerste vier maanden in aanmerking genomen, zal het eerste halfjaar 1976 voor Papierfa brieken Van Gelder Zonen met een belangrijk verlies worden afgesloten. mobilofoon en gaan we er met de blote vuist op af aldus de directeur van het taxibedrijf. De welzijnsorganisatie voor Surina mers in Nederland wil binnen korte tijd een gesprek hebben met de heer Van Loef. De organisatie vindt deze vorm van discriminatie ongehoord. Ook al zou er een duidelijke verbete ring van de resultaten in het tweede halfjaar optreden, dan nog verwacht de onderneming dat ook over het gehele jaar 1976 een aanzienlijk ver lies zal worden geleder: Dit zei de heer R. L. Sundstrom, voorzitter van de raad van bestuur op de jaarverga dering. Over 1975 leed Van Gelder een verlies van 25,2 min. tegen een winst van 39 min. over 1974. Het krantepapierproject in Renkun, dat vier verouderde machines ver vangt, zal in een aparte BV worden ondergebracht, waarin de staat een minderheidsbelang krijgt. De rege ring zal het project op de een of andere manier financieel steunen op een voor Van Gelder, gezien haar meerderheidsbelang, aanvaardbare basis, zo werd van bestuurszijde ge antwoord op vragen betreffende de financiering van het project (kosten ca. 300 min.) „Het zal met vreemd geld gebeuren, maar met een mini male aantasting van de leencapaci- teit van Van Gelder". De uiteindelij ke beslissing over de financiëring kan over enkele maanden verwacht wor den. zo werd gezegd. HAGEMEYER (internationale han del, industrie) verwacht voor het lo pende jaar, dat het nettoresultaat 5 pet. boven dat over 1974 zal uitgaan. Toen bedroeg deze winst 15 min. In 1975 viel de winst, onder andere door de recessie, terug tot 10,2 min. Het resultaat over 1975 alleen was niet voldoende om het bestuur te doen besluiten het dividend van 1974 te handhaven 6). HILVERSUM Een record is be reikt met het aantal cursisten dat zich heeft laten inschrijven voor de Teleac-cursus „Sociale Verzeke ring". In totaal hebben 27.326 cursis ten zich aangemeld. De hoogste inschrijving stond tot nu toe op naam van de cursus Spaans „Vamos a ver", die in 1970 is uitge zonden en totaal 27.010 cursisten haalde. Dank zij het feit dat de cur sus Sociale Verzekering zo ls aange slagen zal deze in het najaar in zijn geheel weer worden uitgezonden. PARIJS Het Franse concern Peu geot heeft besloten alle aandelen van Citroën over te nemen. Hiermee verdwijnt Citroën van de Parijse beurs. De autofabrieken van deze merken blijven gescheiden werken; de overige activiteiten van Peugeot en Citroën worden onder één directie verenigd. In 1974 kocht Peugeot ruim 28 pro cent van de aandelen Citroën toen de Franse regering het concern vroeg een reddingsactie voor Citroën op touw te zetten. Hiertoe verstrekte de regering als steun een lening van één miljard francs. Het bandencon cern Michelin behield toen nog een meerderheidsbelang in de bijna fail liete autofabriek, maar heeft dit vo rige maand aan Peugeot overgedra gen. Daarmee kwam het Peugeot- belang op 90 procent. De resterende 10 procent van Citroëns kapitaal is nog in het bezit van kleinere aan deelhouders. Peugeot heeft hierop gisteren een bod uitgebracht: een ruil van vijf aandelen Citroën voor één van Peugeot. De twee autofabrikanten zullen in de toekomst zoveel mogelijk standari- seren, zonder dat echter de Identiteit van beide merken mag worden aan getast. Ook de samenwerking tussen Peugeot en Renault wordt voortge zet en zelfs versterkt. „Wij zijn nu als concern even groot als Renault," verklaarde Peugeots president- directeur Francois Gautier, „en door onze samenwerking kunnen wij de positie van de Franse auto-industrie versterken, met name in concurren tie met de Duitte autoindustrie." Pëugeot behaalde vorig jaar een om- zét van 16,4 miljard francs en een winst van 112 miljoen francs. Citroën kwam op 11,7 miljard francs omzet, terwijl het verlies terugliep van bijna 1 miljard tot 300 miljoen francs. Van een onzer verslaggevers PUTTEN De heer P. Renkema. voorzitter van de Christelijke Krui- deniersbond ontkent pertinent dat er sprake zou zijn van een fusie tus sen de drie kruideniersbonden in Ne derland. De voorzitter van de Vereni ging van levensmiddelenhandelaren ANKB, de heer Th. M. Juffermans had een volledig samengaan van zijn eigen organisatie, de katholieke en de prot. christelijke bond deze week in het vooruitzicht gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11