Aardappelen, en overheid huren grootste oorzaken prijsstijging Veiligheid voorop bij doorlaatbare dam Ru&n ecialisten streven naar eer gelijkheid inkomens ie G Voor accountant studeren b|j Moret Limperg. Goed betaald bouwen aan internationale kansen en aan 'n zekere toekomst. I51"'"" ri^"><-°n,aW iel vogels bij brand in pardermeer omgekomen MORET LIMPERG Rechter toont begrip voor Urker vissers ygadering landelijke specialistenvereniging "rffetgelopen remmen oorzaak 4° Politie maakt eind aan actie tegen anti-kraakwet Bejaarde vrouw gewurgd door glazenwasser Geen opgave over gevangen tong en schol Volledig open Oosterschelde kon niet aan de orde zijn inderdaad prima stofzuigers inderdaad prima koelkasten IDAG 17 MEI 1976 ^jjlDAG BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 t Sben verslaggever pCHT-De algemene vergadering van de Landelijke specialistenvereniging (LSV) heeft zich (dag achter de opvatting van het bestuur gesteld, dat moet worden geprobeerd om aan te geven >en reëel inkomen is voor een medisch specialist. De specialisten gingen er mee akkoord dat als ïgspunt moet worden aanvaard dat voor de verschillende specialismen een ongeveer gelijke delde honorering moet gaan gelden en dat er eveneens en ongeveer gelijke relatie moet ian tussen honorering en inspanning. hd< )te lelijke specialistenvereniging een enqüete te houden om tot beoordeling van de huidige a te komen. Verder zullen de en dan met name de zie- idstarieven- in samenwerking litenstaanders kritisch worden ptzïcialisten aanvaardden ook het :1 om in de algemene inleiding richtlijnen voor de particuliere ia ook richtlijnen voor de Icatie van de nota's op te ne- »e tekst ervan zal worden voor aan het ministerie van econo- zaken en de ziektekostenver- iars. iek irzitter van de LSV. de heer A. uitte op het recente T van het college van zieken- over de Amster- ziekenhuissituatie. Ondanks ;nsieve inspraak en de bezwa- in de betrokkenen tegen het J£bt is het advies vrijwel in zijn 'mkelijke vorm naar de 1 secretaris gegaan. De' LSV iss*. j.het „volstrekt fout" dat het advies een beddennorm (iets meer dan vier bedden per duizend inwo ners) als botte bijl hanteert. De heer Gründeman noemde het „on verantwoord" dat niet tegelijk met de beddenbeperking de daarvoor noodzakelijke vervangende voorzie ningen concreet zijn aangegeven. Bo vendien meent hij dat het college eerst een analyse had moeten maken van het patiëntenbestand in de zie kenhuizen om daaruit af te leiden in hoeverre bijvoorbeld via verpleegte huizen of poliklinieken voorzienin gen het beddengebruik zou kunnen worden verminderd. De wijze waarop het college met het patiëntenbelang en het belang van de werkers om springt noemde hij „uiterst on zorgvuldig". De specialisten vinden dat de ziekenfondsen hun mogelijk heden niet altijd optimaal gebruiken. In dit verband stelde de heer Gründe man „een verheugend nieuwtje" te kunnen vertellen. Op initiatief van het ministerie van volksgezondheid zijn er besprekingen gevoerd tussen de ziekenfondsen, de landelijke ver eniging van artsen in dienstverband, de LSV en de ziekenhuisraad om te •jeen verslaggever PORDEN Veel nesten van eenden en vooral van kleine •ogels zijn zaterdagmiddag verloren gegaan bij een felle in het Naardermeer. Het was de vierde keer binnen enkele den dat er brand ontstond in dit natuurreservaat. komen tot een gestructureerd plaat selijk overleg tussen fondsen, me dische staven en ziekenhuisdirecties. Over de geneesmiddelenvoorziening zei de heer Gründeman dat ook de LSV erkent, dat er naast een plicht tot medische verantwoord handelen ook een plicht tot economisch ver antwoord handelen bestaat. Dit kan volgens de specialisten echter niet worden bereikt door „een botte bin ding" aan de regeling en de richtlij nen van een commissie van de zie kenfondsraad. zoals is voorgesteld door de commissie Becht. De LSV heeft onlangs enkele voorstellen ge daan aan de ziekenfondsorganisa ties. Die houden onder meer in vol gens de heer Gründeman dat de ver zekerde er van bewust moet worden gemaakt, dat een beperking ten aan zien van het voorschrijven van ge neesmiddelen die de arts op zich neemt of opgelegd krijgt, voor de patiënt een beperking van het verze kerde pakket betekent. Zo'n bepér- king is volgens de LSV aanvaardbaar in het licht van het groeiende besef dat collectieve voorzieningen niet al les behoeven te omvatten. Voorwaar de daarbij is dat de individuele bur ger de vrijheid houdt om zich desge wenst voor eigen rekening "buiten het verzekerde pakket te begeven". De LSV-voorzitter gaf als zijn mening ten beste dat de specialisten in de discussies over de stijgende kosten van de gezondheidszorg ten onrechte als „de grote vervuilers" worden aan gewezen. In dit verband herinnerde hij er aan dat de specialisten in te genstelling tot onder meer „vakbon den en hun functionarissen en de overheid en derzelver ambtenaren" begin 1976 vrijwillig afstand hebben gedaan van de 4.5 procent prijscom pensatie. LA CORl'NA De gevolgen van de ramp met de Spaanse supertanker ..l'rquiola" zullen waarschijnlijk ernstiger zijn dan eerst werd ver moed. Onderzoek van de Neder landse bergers van Smit-Inter national uit Rotterdam heeft dit weekeinde uitgewezen dat 90.000 ton olie van de 110.000 ton die aan boord was in zee is gestroomd. Functionarissen van het Spaanse ministerie van koopvaardij meenden eerder dat er nog 80.010 ton olie aan boord was. Omdat een deel van de olie is opgebrand zou er slechts 5000 ton ronddrijven. Juiste schattingen zijn op het ogenblik niet te doen. De olielaag is intussen doorgedrongen in alle kreken van de kust aan weerszij den van La Coruna. Vliegtuigen en boten blijven honderden tonnen che mische bestrijdingsmiddelen uit strooien over de olielagen. Oesters en mosselen zijn op tal van plaatsen verstikt. Het plankton is vrijwel uit geroeid en de vissen zijn het gebied ontvlucht. Van een verslaggever DEN HAAG De exceptionele stijging van de aardappelprijzen en in mindere mate de prijsstijging van verse groenten, de huurverhoging in april en de verhoging van de tarieven voor overheidsdiensten waren voor een belangrijk deel oorzaak van de sterke stijging van het prijsindexcijfer van december 1975 tot april van dit jaar (4.6 procent). Dit blijkt uit een brief van minister Lubbers van economische zaken aan de Tweede Kamer. and zaterdag is vermoedelijk ian tengevolge van het vastlo- in remmen van de postwagen n sneltrein. Bij de brand die lardermeer 22 april teisterde ook vastgelopen remmen van •in debet aan het ontstaan van ur. ind ontstond voor de ogen van ier veertig jonge leden van het lut voor natuurbeschermings- ;ie die juist in het Naardermeer om langs de spoorberm een rije zone te maken. Zij huwden de brandweer en gin- flf meteen aan het werk om met :n en afgerukte takken het bestrijden. De brandweer uit K-., Muiderbcrg en Weesp wist te men dat het vuur de kolonies >elaars en aalscholvers bereik- brandweer uit Bussum. Naar- 's Graveland kwam later op de ook in actie om te voorko- it de eendenkooi in het noord- Ijk bosgebied van het meer in nen op zou gaan. Het treinver- inui tussen Amsterdam en ici, ffbort werd tussen kwart voor vo'ip half drie geheel stilgelegd. 3p iljoen in g ^oeddden dit weekeind meer In/ Hom ging zondagmor- paviljoen Savelberg van het irium Hornerheide geheel ver- j, De 24 patiënten bleven onge- J: Zij wisten zich voor het meren- self te redden. De schade be- y t ruim drie miljoen gulden. de oorzaak is niets bekend, algens zondagmorgen richtte een Is.C in een papieropslagplaats van i hetfabriek Page in het Noordlim- Gennep grote schade aan. In e do brandde zaterdag de Tony's :n het centrum van deze gemeen- af. )HOVEN Tijdens een inval in Eindhovens café heeft de politie is X gram kalk en negentig gram nerfmest gevonden. De politie acht iaa»iet onwaarschijnlijk dat het de r daeling was deze stoffen te ver- ijn elen als heroïne. Vijf personen, is eirend van negentien tot 23 jaar. lvebij de inval aangehouden. Zij onafen in totaal 36 gram heroïne. Lyngeringe hoeveelheid speed en >laafroot aantal methadontabletten Ich. hod mJA+RITA+7I7A+RITA4-RITA ZOlHn negi nW|"p ADVERTENTIE UW"-» goed9e'u tB°Ü „avoorvói** ulloocW)<"9v0 Van de totale stijging van het prijsin- te van december 1975 groter (8.2 pro- dexcijfer in genoemde periode kwam cent) dan gemiddeld in de voorgaan- bijna een half procent voor rekening de jaren (6.5 procent). van de gestegen aardappelprijzen. De verse groenten namen nog eens 0.15 procent voor hun rekening. De gemiddelde prijsstijging van agrarische produkten en vis van de cember 1975 tot april 1976 bedroeg zes procent, de huren stegen met 9.1 procent, de overheidsdiensten met 8.2 procent, particuliere diensten met 6.4 procent en medische verzorging met 2.9 procent. Naar verhouding was de prijsstijging voor alcoholhoudende dranken ook sterk, namelijk tien procent. Dit was vooral het gevolg van de invoering van minimumprijzen en verhoogde accijns. Het prijsindexcijfer voor kof fie steeg 13 procent. Dat laatste hangt volgens minister Lubbers sa men met de forse stijging van de grondstoffenprijzen in de afgelopen periode. Kleding steeg in genoemde periode minder dan gemiddeld in de voor gaande jaren, namelijk 6.7 procent nu tegen 8.5 procent. Wel tekent de minister daarbij aan dat de stijging in april dit jaar ten opzichte van maart vergeleken met voorgaande ja ren sterk is. Overheidsdiensten De oorzaak van de stijging van de tarieven van overheidsdiensten is naar de mening van de minister voor al gelegen in de relatief sterke verho ging van de aardgasprijzen (met een invloed van 0,25 procent op het prij sindexcijfer) en van de prijzen voor elektriciteit (invloed 0.13 procent). Van de stijging van het totale prijsin dexcijfer van 4.6 procent komt 0.49 procent voor rekening van de totale groep overheidsdiensten. De stijging van de tarieven voor over heidsdiensten was in april ten opzich- Opvallend noemt de minister de aan merkelijk geringe stijging van de post medische verzorging, verzeke ringen en belastingen. Bedroeg de stijging in de voorgaande jaren 6.7 procent, in de afgelopen maanden was deze stijging 1.7 procent. Voor verschillende groepen vrije- beroepbeoefenaren is in genoemde periode sprake geweest van een reële inkomensvermindering. Dat is vol gens de minister van economische zaken niet alleen een gevolg van het gevoerde beleid. Ook conjuncturele en structurele ontwikkelingen heb ben daarbij een rol gespeeld Dat zou vooral het geval zijn met de vrije- beroepbeoefenaren in de bouw De economische controledienst heeft in de periode 1 april 1975 tot 1 april 1976 in ongeveer 625 gevallen aan dacht besteed aan de door beoefena- Van een verslaggever UTRECHT De Utrechtse politie heeft zaterdagmiddag een eind ge maakt aan de kraakactie in een to renflat dat grenst aan het winkel centrum Hoog-Catharijne in Utrecht. De woonflat werd omstreeks twee uur in de middag binnengedrongen door ongeveer negentig leden van de Utrechtse kraakbond, die enkele leegstaande appartementen van een hooggelegen etage van de flat bezetn Zij wilden hiermee protesteren tcgep de ongewenste leegstand van huizen en de hoge huur- en kostprijs. Ook wilden zij er met hun actie de aan dacht op vestigen, dat volgende week dinsdag in de Tweede Kamer de antf- kraakwet wordt behandeld. De kra kers willen dat dit wetsontwerp niet aangenomen wordt. Zij zien er liev^- een anti-leegstandswet voor in de plaats. Inmiddels hebben ook het NVV-jongercncontact en de vereni ging van reclasseringsinstellingen in een brief aan de Tweede Kamer aan gedrongen op afwijzing van de anti kraakwet. Zij zijn van mening dat het kraken een symptoom is van een bestaande noodsituatie De kraakactie in Utrecht was om vier uur geëindigd. De politie had er niet veel moeite mee de krakers uit het pand te verwijderen De krakers wer den na verhoor op het politiebureau vrijgelaten. Ook tegen de anti-kraakwet van mi nister Van Agt was de actie van enke le personen die het leegstaande voor malige theater De Kleine Komedie aan de Amstel in Amsterdam bin nendrongen. De politie heeft de kra kers. die in het theater een informatie centrum over de anti-kraakwet heb ben opgericht, ongemoeid gelaten Van een verslaggever ROTTERDAM De 29-jarige gla zenwasser Theo S. heeft zondagmor gen vroeg bekend zaterdag de 68- jarige mevrouw Petronella Thijssen- Tieman door wurging om het leven te hebben gebracht. De vrouw, die een vrij teruggetrok ken leven leidde en onbemiddeld was. werd zaterdagochtend tegen half negen dood aangetroffen in haar woning aan de Brederodestraat in Rotterdam Spangen Tijdens een uitgebreid buurtonder zoek dat meteen na deze ontdekking werd ingesteld door de Rotterdamse recherche bleek dat de vrouw, die in de buurt bekend stond als ..tante Nel" vrijdagavond tijdens een café bezoek met S. aan een gokautomaat had gespeeld en daarna in zijn ge zeischap was vertrokken. Wat de aanleiding is geweest voor de moord is nog onduidelijk. S heeft dertig gulden geroofd uit de porte monnee van mevrouw Thijssen. ren van vrije beroepen berekende ta rieven. Slechts in een beperkt aantal gevallen is overschrijding van de maximaal toegestane tarieven ge constateerd In 26 gevallen was spra ke van administratieve fouten, die werden gecorrigeerd In negen geval len moest proces-verbaal worden op gemaakt Van een onzer verslaggevers ZWOLLE De Zwolse politierechtbank heeft door een mild vonnis aan zes Urker vissers, die geen opgave hadden gedaan van de door hen gevangen tong en schol, begrip getoond ..voor de moeilijke positie waarin de vissers verkeren". De vraag of de quotering in strijd is tenis. Öok de officier van jusititie met het EEG recht, heeft een grote kon ZjCh houding van de vissers rol gespeeld bij het uitspreken van indenken. Wel vroeg hij zich af of ze net vonnis van honderd gulden boete of vier dagen voorwaardelijke hech door Hans Schmit AMSTERDAM De opdracht die de commissie-Klaasesz in 1973 van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) meekreeg liet er geen twijfel over bestaan dat volledig openhouden van de Oosterschelde niet aan de orde kon zijn De commissie moest een vorm van afsluiting zien te vinden, waarbij ook het waardevolle milieu (of een deel daarvan) van de Oosterschelde kon worden behouden. ratuur. het hoge zuurstofge halte. de aanwezigheid van vaste minqralen eh het niet hinnenstromen van vervuild rivierwater bij tot de waarde van de Oosterschelde Rijkdom t dat ik er niet goed uitzie? i zelf eens in de spiegel." ct. ï- ADVERTENTIE De oplossing waartoe de com missie-Klaasesz de bouwste nen heeft aangedragen en die deze week na anderhalf jaar onderzoek inderdaad uitvoer baar bleek in de vorm van een doorlaatbare dam op in de grond verzonken putten - die oplossing draagt duidelijk de sporen van het feit dat de veiligheid altijd boven het be houd van de natuurlijke waarde van de Oosterschelde heeft gestaan en niet. zoals de voorstanders van een open Oosterschelde wensten, naast het milieu. Want hoe inge nieus en uniek de door Rijkswaterstaat gevonden constructie ook is. een derge lijke afsluiting zal altijd tot een achteruitgang van het Oosterschelde-milieu leiden. Overigens is die achteruit gang belangrijk minder dan wanneer tot volledige afslui ting was overgegaan. De veiligheid zoals de Delta wet die vereist, zal bij de doorlaatbare dam. die in ge val van nood afsluitbaar is. rond 1985 worden bereikt. Dat is iets later dan in de oorspronkelijke plannen, maar daar staat tegenover dat momenteel de bestaande dijken rond de Oosterschelde worden verhoogd, waardoor rond 1980 de veiligheid aan zienlijk zal zijn toegenomen. Na 1985 zal met een eenvoudi ge druk op een knop de ver eiste Deltaveiligheid kunnen worden bereikt. Overigens is dat niet zo eenvoudig als het lijkt. Afgezien van het feit dat het sluiten van de schuiven drie kwartier tot een uur zal duren, is de vraag wanneer nu precies tot sluiten moet wor den overgegaan, niet zo sim pel te beantwoorden. Hierbij komen, naast onzekerheid van de weersverwachting (gaat de wind liggen, draaien of toenemen», een groot aan tal factoren te pas. zoals de stroomsnelheid, het toegesta ne verval tijdens de sluiting, het peil waarop moet worden gesloten, de toelaatbare over slag. de beweging van de gol ven. de hoogte van het „oplo pen" van de golf. De schuiven in de dam zullen echter voor het overgrote deel van de tijd geopend zijn en dan de cb- en vloedstroom laten passeren Die getijdebe weging. waarbij steeds een deel van het bekken onder- stroomt en weer droogvalt, is een van de factoren die de waarde van de Oosterschelde bepaalt en die zorgt voor lan ge voedselketens en een enor me produktie van organisch materiaal (1 miljoen ton per jaar). Daarnaast dragen het hoge constante zoutgehalte, de relatief hoge watc'empe- Deze estuaria, ook wel de gou den randen van de oceanen genoemd, zijn nog niet sinds lang als waardevol erkend Pas in 1962. toen de Deltawet al vier jaar van kracht was. verscheen in de Verenigde Staten het eerste artikel over de rol van deze estuaria De rijkdom van de Oosterschel de is zonder meer opmerke lijk. Zo komen er 70 soorten vissen voor. waarvan voor sommige soorten de Oos terschelde als kraamkamer (geep. tong) of als kinderka mer (schol. tong. kabeljauw) fungeert. Voorts kent de Oos terschelde 500 tot 600 soorten bodemdieren. 140 soorten planten en 300 soorten plankton. De verscheiden heid onder de vogels is groot en de Oosterschelde telt der tien soorten vogels die ieder de norm van de internationa le conventie van Ra.nsarvoor de status van watergebied van internationaal formaat overschrijden. Door de afzwakking van de getijdebeweging zal zich in het Öosterschelde-bekken minder organisch materiaal ontwikkelen Ook zullen de schorren ibegroeiing) en slik ken (bijna niet begroeid), waar zich veel voedsel voor de vogels afzet, afnemen door dat een deel permanent droog of onderwater komt te staan Wel zullen boven de nieuwe hoogwaterlijn nieuwe schor ren ontstaan Voorts gaan schorren verloren door de af damming van het Oos- terschelde-bekken met de Oesterdam (in het oostelijke deel) en de Philipsdam (van St. Philipsland naar de Gre- velingendami. Volgens een memorandum van staatsse cretaris Meijer (CRM) uit no vember 1974 gaat ongeveer 35 procent van de huidige slik ken en schorren verloren. Bij dijkverhoging zou dat onge veer 10 procent zijn De negatieve effecten van het afnemen van de getijdebewe ging betreffen vooral de aan tallen dieren. Zo zal het aan tal vogels verminderen, maar de verscheidenheid gelijk blijven. Hetzelfde geldt voor de vissen, waar een teruggang in aantal van 10 tot 20 pro cent zal zijn percentages die ook voor andere diersoor ten geldpn Overigens zal ook een positief effect optreden door de lagere stroomsnel heid van het water zal er meer bezinking zijn. waardoor het water helderder zal worden Dat is gunstig voor de plan tengroei. waarbij met name uitbreiding van zeegrasvel- den kan worden verwacht, hetgeen de rotganzen in dank zullen afnemen Oesters en mosselen Naast de te verwachten ivoor al kwantitatieve) achteruit gang, bestaat er over een an der aspect nog onzekerheid, de mossel- en oestercultures. Het is nog onduidelijk hoe de stromingspatronen zullen veranderen, terwijl ook niet vaststaat welk zoutgehalte het water in het bekken zal hebben. Zandplaten kunnen zich gaan verplaatsen en ook geulen kunnen hun loop wijzi gen. Het. risico bestaat dan dat de voedselstroom zich zo verlegt dat deze niet meer over de mosselbanken voert Mogelijk echter brengt het eindrapport van rijkswa terstaat. dat ook meer details over dé constructie van de dam zal verschaffen, meer duidelijkheid omtrent deze onzekerheden. niet begrepen dat de quotering juist de bedoeling heeft het vissen moge lijk te blijven houden De raadsman wees erop dat de overheid de vis vangst nooit heef( afgeremd, maar eerder gestimuleerd Nu is het gekor men tot de vangstbeperkende maat regelen. waardoor de vissers ernstig gedupeerd worden. aldus de raadsman De vissers zijn krachtens de ..veror dening opgave visaanvoer tong en schol" verplicht na het binnenlopen van de haven een formulier in vier voud in te vullen. Dat formulier moet met gegevens over de grootte van de vangst en de plaats waar gevist is in een bus worden gedeponeerd Opzettelijk fout Een deel van de vissers vult de lor. muiieren bewust lout in; ze vermei» den bijvoorbeeld Skaggerak en dap kan hun niets gebeuren ..Als je het formulier fout invult zit je goed. als je het niet invult zit je fout aldus de raadsman Hij was ervan overtuigd dat. als er een goed opsporingsbeleid komt het met de opgaven wel goed komt Ook vroeg hij enig begrip voor het feit dat de vissers het als een soort beroepsgeheim zien waar ze vis sen. Ze vermelden liever niet waar zo de vis precies vandaan hebben ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3