loe Israël de )ngeren van nkele idealen neroofde i assenvraagstuk speelt iuwelijks rol in de merikaanse verkiezing Jonge staat kon schaduwkanten van zijn trotse geschiedenis niet goed aan j ^AR|)AG 15 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 17 4 mei 1948 werd de staat Israël uitgeroepen. Een gebeurtenis jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog!) waarvan de ;enis voor het Joodse volk nauwelijks te overschatten is. idien zijn er heel wat stormen over de jonge staat heengegaan. I bleef eigenlijk voortdurend in het nieuws. Sinds 1948 is er ook lieuwe generatie opgegroeid. In bijgaande beschouwing pro- onze redacteur James Dorsey uit te leggen hoe voor groepen leze generatie het zicht op de staat Israël veranderde door de geschiedenis van de jonge staat. Israël haar onafhankelijkheidsdag al op 5 mei vierde dit jaar, joon de staat op 15 mei gesticht werd, valt te wijten aan het feit e Joodse jaartelling een maantelling is in tegenstelling tot de lelijke jaartelling dat zich naar de zon richt.) r James Dorsey ebben een staatWe hebben eindelijk een staatOnze ptaatHet is het begin van de verlossing Met deze en van onvoorstelbare vreugde, geuit met een ondertoon igeloof, vierden 28 jaar geleden overal ter wereld Joden de ng van de nieuwe staat: Medinat Israël. Joden die vaak ter nood aan de bestiale praktijken van het Duizendjarige laren ontsnapt. las werkelijkheid, toch kon ]et eigenlijk nog niet geloven, e Staat eruit zag, deed op dat pk niets ter zake. Er was een staat. Drie jaar na de ver gen van het Derde Rijk I vdor Joden een plek op deze f waar men hen de toegang ";ou weigeren. Nazi-Duitsland jet alleen een periode van on- ijke en zinloze afslachting en jlng van het Joodse volk. Het bk een periode waarin je je jen leerde kennen. Geen land preid om in de jaren tussen 1 1945 de in Europa opgejaag- jden op grote séhaal op te Er was maar een conclusie gie Joden: als je je zelf niet nelpt niemand je. Er was een staat, waar men kon heen als de geschiedenis zich zou >n mens van het nationale een- mdroom was voorbij. Men j^ieh niet meer als een blok ie bedreiging van de buiten- op te stellen. Linkse en Joden hoefden elkaar niet hand te geven. In de nieu- at hoefde men niet meer als lar kon men ook gewoon als ïven. Typerend zijn de woor- iran een Joods emigran- tpaar: „Overal ter wereld wa- Joden. Alleen hier in Israël ij Bulgaren". Er zou ook een le Joodse samenleving ont- iJoden zouden over alle lagen maatschappij verspreid zijn. uden Joodse arbeiders en i kapitalisten zijn. Joodse po- enten en Joodse criminelen, ad het gevoel op vakantie te kunnen gaan van de eigen geschie denis: men was niet meer de ver volgde en met vernietiging bedreig de minderheid, men was een volk met een eigen staat en een eigen leger net als alle andére volkeren. De Magen David, de Davidsster was van een symbool van vervolging tot een symbool van nationale onaf hankelijkheid geworden. De dreigementen van de voormali ge secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Abdoel Rachman Az- zam Pasja, dat als de Joden een eigen staat zouden stichten, het bloedbad dat zou worden aange richt, dat van Djengis Khan zou evenaren, werden niet bewaarheid. Niemand, waar ook ter wereld, had verwacht dat 650.000 Joodse bewo ners van Palestina, de aanval van vijf Arabische legers met succes zouden kunnen afslaan. Maar de geweldige Joodse overwin ning had ook zijn schaduwkant. Duizenden Palestijnen vluchten, daartoe opgeroepen door hun feo dale leiders of opgejaagd door Jood se militaire eenheden. Dit is niet alleen een belangrijk historisch ge geven, maar ook een essentieel en actueel politiek feit, waarvan de betekenis in Israël nog nauwelijks wordt beseft Een van de kenmer ken van het nationalisme is dat de ene partij blind is voor de nationale gevoelens en aspiraties van de an dere partij. En toch is er een niet te ontkennen verband tussen het be staan van de Joodse staat en het bestaan van het Palestijnse vraagstuk. Wat voor joden een bovennatuurlij ke gebeurtenis, een geschenk van de hemel was, was voor de Palestij nen een ramp, een lijdensweg naar de hel. Vele Palestijnen zagen de Staande onder het portret van Theodor Herzl, stichter van de zionistische beweging, proclameert David Ben Goerion, Israëls eerste minister-president, de staat Israël op 14 mei 1948. nieuwe staat als een verschijnsel van voorbijgaande aard. Maar dat bleek het niet te zijn. Voor hen werd de staat Israël een vreemd en vij andig gezwel in het hart van de Arabische wereld. Een gezwel, dat zich niet alleen ruimtelijk uitbreidt, maar dat ook nog het liefst „Ara- berrein" zou willen zijn. Ook al is dit niet helemaal juist, de Israëlische leiders hebben zich wei nig moeite getroost om deze indruk bij de Arabieren weg te nemen. De woorden van Israël's oude dame Golda Meir, dat er geen Palestijns volk bestaat want „ik ben Pales tijn" liggen nog vers in het geheu gen. Golda's uitgesproken angsten over de hoge geboortecijfers onder de Arabische bevolking van Israël (Arabieren zouden nog wel eens een meerderheid in de joodse staat kun nen gaan vormen) konden de Ara bieren weinig vertrouwen in de Is raëlische bedoelingen inboezemen. Niet dat de Arabische leiders het veel beter deden. Voor mensen die Nazi-Duitslands concentratiekam pen hadden meegemaakt, was er weinig verchil tussen Hitiers propa ganda en de woorden van de vroe gere leider van de Palestijnse Be- vrijdingsbewèging, Achmed Schoe- keiri, („Wij zullen hen de zee in jagen".) Bruut geweld Vandaag worstelen de Palestijnen met het besef, dat de joden de nati onale strijd in eerste instantie ge wonnen hebben. Wat zij niet wensten te aanvaarden namelijk het bestaan van de staat Israël blijkt toch niet zomaar van de kaart te vegen. Voor hen is de staat Israël een imperialistisch en kolonialis tisch werktuig, dat verdeeldheid onder de Arabieren moet zaaien. En dus dachten zij, de staat moet ver dwijnen, desnoods met bruut ge weld. Toen de Palestijnen de joden het voorstel deden om in een Secu laire democratische staat te gaan wonen, waarin christenen, moslems en joden gelijke rechten zouden hebben, was het antwoord van de joden, ongeacht hun politieke kleur: „En wij dan? Waar blijft de erkenning van de joden als een nati onale entiteit?" Nog pijnlijker werd de kloof toen de westerse pleitbezorgers van de Pa lestijnen in Europa en Amerika aanvoerden dat men de joden goed moest behandelen „want dan hoe ven ze niet naar Palestina te gaan en de Arabieren te verdrijven". Ver ontwaardigd reageerde de joodse jeugd, wiens ogen na de Zesdaags oorlog open waren gegaan en die zich niet zomaar onkritisch ten op zichte van Israël wilde opstellen: „Wij vertikken het om jullie huis dier te zijn, al-zijn jullie nog zo lief voor ons". Keerpunt '67 De Zesdaagseoorlog van 1967 was in de geschiedenis van het conflict in het Midden-Oosten een keerpunt. De laatste hoop van de Palestijnen op de verlossing door de Arabische legers was met de beelden van de op blote voeten vluchtende Arabische soldaten kapot gemaakt. Net als voor de joden, was er voor hen maar een mogelijkheid: het heft in eigen handen nemen. Maar ook voor de joden was 1967 een mijlpaal. Had Israël voor 1967 meer geschiedenis dan aardrijkskunde. Na 1967 was dat niet meer het geval. Israël had nu allebei want het had grote stukken Arabisch gebied veroverd. Voor de bekende Israëlische schrijver en 'journalist was 1967 het jaar van de geboorte van het „kolonialistische Israël". 1967 was overal ter wereld een keerpunt. De jeugd ging de straat op. Men was verontwaardigd over het Amerikaanse optreden in Vietnam, en men pikte de onder drukking en de racistische discrimi natie in de Verenigde Staten, in zuidelijk Afrika en overal elders niet meer. Minderheden werden zich van hun eigen cultuur en ge schiedenis bewust. Er werd gesproken over revolutie, socialisme, Black Power maar ook over Jewish Power. Joden die in de demonstraties voor op liepen kwamen in grote gewe tensconflicten. Hoe kon je het Ame rikaanse imperialisme veroordelen, terwijl Israël bezette gebieden in handen hield en een hele bevolking onderdrukte? Hoe kon je het opbla zen van huizen en zelfs van een aantal dorpen, de annexatie van grond en van veroverd gebied, het uitwijzen van politiek gevaarlijk ge achte personen en de weigering om de vluchtelingen van de Zes Daags- eoorlog naar mun woonplaatsen in de bezette gebieden terug te laten keren verdedigen? Was het niet Karl Marx die verklaarde dat een volk dat een andér volk onderdrukt, zelf niet vrij is? Klap in 't gezicht De verrechtsing in de joodse we reldgemeenschap, ten gevolge van het moeten verdedigen van Israël's daden was voor grote groepen van de naoorlogse joodse jeugd een klap in het gezicht. Zij waren op een andere manier door het Ausschwitz-complex en het Massa- da-complex van hun ouders beïnvloed. Israël hoefde voor hen niet van kritiek te worden gevrij waard. Zionisme en solidariteit be tekende voor deze mensen, die naar de oude zionistische idealen wilden terugkeren, niet een afkoopsom in de vorm van een jaarlijkse cheque voor de Israëlische staatskas. Vanaf het einde van de Zes Daagse- oorlog blijkt de Israëlische regering de problemen niet meer aan te kun nen. Steeds meer gaat het erop lij ken alsof Israël zover afgedwaald is. dat het niet meer weet hoe het juiste politieke pad terug te vinden. In plaats van te proberen om een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten af te dwingen, zorgt, de Israëlische regering in de ogen van vele jonge joden en Israëli's ervoor dat het conflict blijft voort bestaan. „Het lijkt wel een soort masochis me van een geblinddoekte koe" zei een Israëlische vriend onlangs te gen mij. „Waarom kunnen wij het bestaan van het Palestijnse volk in principe niet erkennen. Men valt als wolven over ons heen omdat wij de Palestijnen niet erkennen. Laten wij ze erkennen. Dan zullen de wol ven van Tel Aviv naar Beiroet moe ten trekken, want dan zitten de Palestijnen met het probleem opge zadeld. Zij zullen ons dan ook moe- A- A genwoordigers van de Likoed willen in het kader van de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten de voordelen van goedkope Ara bische arbeidskracht niet verliezen. Daarom dringen zij op annexatie van de bezette gebieden aan, maar met handhaving van de bevolking. De inwoners van deze gebieden moeten wel Jordaanse staatsbur gers blijven, waardoor hun toe komst als gastarbeiders bezegeld zou worden. ten erkennen, waarmee de weg naar een oplossing gebaand zal zijn". Teleurstelling Vele Israëli's en joden zijn 28 jaar na de stichting van de staat teleur gesteld. „Israël is vandaag de enige plek ter wereld, waar het fysieke bestaan van de joden in gevaar is", zegt de bekende hoogleraar in de joodse wetenschappen aan de He breeuwse universiteit van Jeruza lem. Jeschayahoe Leibowitz. Israël had een veilige haven voor alle jo den moeten zijn. Joden kwamen naar Israël om voor zich zelf en voor hun kinderen een goed bestaan op te bouwen. Men wilde een staat waar iedereen gelijke rechten en gelijke plichten zou hebben, maar zelfs joden voelen zich, soms in Is raël gediscrimineerd. Het burgerlij ke huwelijk wordt niet erkend, bui tenechtelijke kinderen hebben gro te moeilijkheden. Sommige verte genwoordigers van de Arabische jo den gaan zover om Israël als een staat af te schilderen waarin wes terse joden oosterse joden onder de duim houden. Socialisme stond hoog in de vaan del geschreven van de oorspronke lijke zionisten. De Arbeiderspartij moest de voorhoede van het Joodse proletariaat worden. Het creëren van een Joods proletariaat was een noodzakelijke voorwaarde voor de Joodse emancipatiestrijd. Want de Joden waren wel voor het socialis me, maar wilden niet de „olie op de wielen van de revolutie" worden. Geen socialisme Maar van een socialistisch karakter van de staat Israël kan geen sprake zijn. De Israëlische samenleving wordt bepaald door de kapitalis tische economie in de steden. De kibboetsiem, socialistische eilan den in een kapitalistische zee, zijn volledig in de kapitalistische econo mie geïntegreerd. En deze ontwik keling is niet zonder invloed geble ven op het moreel van de bevolking. Het na 1967 ontstane Groot-Israël werd een staat met twee naties, met dien verstande dat een zeer grote minderheid van meer dan een mil joen mensen daarin geen politieke rechten heeft. Deze Arabische min derheid is het nieuwe proletariaat gaan vormen. De bevolking van de bezette gebieden werd in de gele genheid gesteld om in Israël te gaan werken, met name in banen voor ongeschoolden. Dagelijks trekken er duizenden vanuit hun woon plaatsen naar de fabrieken in de Joodse steden en kibboetsiem. Zij vervullen dezelfde functie die gas tarbeiders in West-Europa vervul len. Wat in Nederland werk voor gastarbeiders wordt genoemd, heet in het Hebreeuwse spraakgebruik Avoda araviet, Arabische arbeid. Vele Israëlische politici, zoals Mosje Dayan, Sjimon Peres en de verte- Emigratie Van het vroegere zionistische slag zin „met elke immigrant groeit onze kracht" is niet veel meer overgeble ven. Sinds de oktoberoorlog van 1973 is de emigratie groter dan de immigratie in Israël. Kwamen de Joden ooit naar Israël om een goed bestaan op te bouwen, vandaag is het juist deze wens die hen naar het buitenland doet vertrekken. Elke derde emigrant werd in Israël gebo ren. Veertig procent van de immi granten uit het westen verlaten Is raël binnen een tijdsbestel van vijf jaar terwijl meer dan een derde van de Russische immigranten hun in de Sowjet-Unie achtergebleven fa milie en vrienden -aanraden om maar niet naar Israël te komen. Typerend zijn de woorden van een familie bij het vertrek van het vlieg veld Ben Goerion in Tel Aviv: „Is raël heeft een trotse geschiedenis, een kleurloos heden en helemaal geen toekomst." De regering van Jitzhak Rabin maakt zich grote zorgen over de emigratie, maar slaagt er slechts in om iedereen tegen zich in het har nas te jagen. Voor Rabin zijn de emigranten niets meer dan „karak terloze deserteurs". Nederzetting De besluiteloosheid van de rege- ring-Rabin en de politieke ge zagscrisis die Israël nu doormaakt kwam verleden week weer duidelijk naar voren. Na wekenlang uitstel werd de toekomst van de illegale Joodse nederzetting Kadoem op de westelijke Jordaanoever in het ka binet besproken. Na urenlange dis cussies besloot het kabinet de ne derzetting Kadoem op te doeken, maar de inwoners een andere vesti gingsplaats in het bezette gebied aan te wijzen. De lont werd in het kruitvat gegooid. De Arabieren die al maanden tegen het bestaan van de nederzetting massaal hadden ge demonstreerd, voelen zich nu hele maal op hun tenen getrapt. Want voor hen is het niet belangrijk dat de inwoners van Kadoem ergens anders heen gaan. voor hen is het van belang dat de inwomers van Kadoem zo gauw mogelijk uit hun gebied verdwijnen. Kadoem is voor hen slechts een vorm van annexa tie. Voor de extreem Joodse natio nalisten en voor religieuze partijen in Israël is dit kabinetsbesluit net zo waardeloos. Want als de bewo ners van Kadoem op de westelijke Jordaanover mogen blijven, waa rom mogen zij dan niet in Kadoem blijven? 28 jaar na de stichting van de staat ,is Israël in een diepe crisis verzeild geraakt en het heeft de weg eruit nog niet kunnen vinden. Maar on dertussen raden cynische Israëli's hun vrienden aan om maar nog gauw op bezoek te komen in het land van melk en honing, want straks zou het te laat kunnen zijn. Freke Vuyst nmy Carter, ex-gouverneur van Georgia en democratisch kandidaat voor het presi- lap, in een toespraak enkele weken terug het woord „ethnic purity" (zeg maar raszuiverheid) Hen, ging er een lichte schok door Amerika. Enkele van zijn poltieke tegenstanders noemden prompt een racist, omdat hij volgens hen met „ethnic purity" bedoelde, dat blanke wijken in zwarte wijken zwart moesten blijven. elf noemde het een „slip of fue", maar bleef erop staan, H det gelooft in federale wetten nwijken te dwingen tot inte- tg«Ioor zwart Amerika was Car- 'M. werking de eerste in dit ver jaar die iets te maken had rassenkwestie. Want tot ont- van de zwarte leiders praat I in 1976, het jaar van de itsverkiezingen en het 200- itaan van Amerika (om maar r hoogtepunten te noemen), situatie van de grootste min- (groepering in dit land, de Amerikanen. President Ford r in zijn gebruikelijke nieuw- opraak over. Ook senator die een tegentoespraak voor Dcraten hield, zweeg. En de gestie is door geen van de _jtskandidaten tot een hard ftgsvraagstuk gemaakt. omie niet? Wellicht is het een van prioriteiten. De toestand Amerikaanse econmie, de in- i de werkloosheid hebben de .prioriteit, de situatie van de \merikanen staat onder aan Wellicht komt het omdat imerika gelooft dat er geen natie meer bestaat; dat met —uwe wetten en gerechtelijke :en, de situatie is opgelost, h deel van het antwoord ligt rt Amerika zelf. Het zwart J van vandaag is lang niet zo militant en agressief in het beharti gen van zijn belangen als het dat in de jaren zestig was. En het gevolg is dat de politici en de regering zwart Amerika links laten liggen. Als er geen demonstraties, geen rellen zijn, en de zwarten toch niet naac de stem bus gaan, wat zouden de politici zich dan druk maken? Een dergelijke verwaarlozing is des te verontrustender, omdat de proble men veel groter en complexer zijn dan in de jaren zestig. Het probleem is nu niet of zwarte Amerikanen al dan niet voor in de bus mogen zitten, maar of de bus wel in hun wijken komt en of ze het geld hebben om een kaartje te kopen. Het probleem is niet langer of ze dezelfde mogelijkhe den hebben om een baan te krijgen, maar of ze nog wel werk krijgen. Het probleem is niet of er wel geld is voor sociale programma's maar hoeveel van al die miljarden dollars de armen en de machtelozen werkelijk be reiken. Je hoeft maar naar de cijfers te kij ken om te zien dat het slechter gaat. Eén op de vier zwarte werkers is werkloos. Het gemiddelde inkomen van een zwart gezin is 58 procent van dat van een blank gezin (in 1969 was dat nog 61 procent). Een vijfde van de zwarte gezinnen heeft het inkomen van de middenklasse (vier jaar gele den was dat een vierde). In een dergelijke situatie is sterk leiderschap een vereiste, maar juist dat mist zwart Amerika. De organisa ties die zozeer de toon aangaven in de jaren zestig zijn vrijwel verdwenen. Maar de strijd om „civil rights om burgerechten, is nog niet geheel ver dwenen. Er is een organisatie die de turbulente jaren zestig heeft over leefd: De NAACP. De Nationale As sociatie voor de Vooruitgang van de Gekleurde Mensen. Volgens Marga ret Bush Wilson, de voorzitster van het bestuur van de NAACP, is de overleving van de NAACP een bewijs van de kracht van de organisatie. „Wij hebben bewezen wat we waard zijn. Andere organisaties zijn geko men en gegaan. Wij hebben ons we ten aan te passen aan de veranderen de tijden." Maar Christmas, hoofd van het kan toor in New York. ziet het iets anders. „Dat wij er nog zijn heeft meer met onze tactiek te maken. De meer mili tante organisaties en bewegingen hebben de zwarte bevolking op de been gebracht, ze waren de inspire rende krachten achter de sit-ins, de marsen en de demonstraties. En het had effect, want de blanken werden zo bang dat ze naar ons toe kwamen met het verzoek of er niet gepraat kon worden. Natuurlijk, zeiden wij. laten we onderhandelen, dat hebben we de laatste twintig jaar al ge vraagd. Er is in die tijd veel bereikt. De wet op de burgerechten was een mijlpaal, er kwamen eindelijk subsi dies los voor allerlei broodnodige so ciale voorzieningen. De strijd tegen de armoede en de honger werd groot scheeps opgezet. Maar nu is het pre cies zoals vijftien jaar geleden, wij trokken de blanken uit de steden weg naar de voorsteden, de zwarte bevolking in de steden nam daaren tegen toe. Met de blanken vertrok ken ook de industrieën, de hele infra structuur. De regering heeft dat nog eens versterkt door gesubsidieerde woningen voor de lagere inko mensgroepen ln de getto's te bouwen. Begeleiden Met een escorte politie te paard en op de motor verlaten zwarte leerlingen een school in Boston. onderhandelen nog steeds, alleen de blanken luisteren niet meer." Rechtszaken De NAACP is de grootste organisatie voor burgerechten in Amerika, ze heeft 1700 afdelingen over het land verspreid en een half miljoen leden. Het is ook de oudste organisatie. Op gericht in 1909 door een groep zwar ten en blanken als reactie op afschu welijke rassenrellen in Springfield. Illinois «de geboorteplaats van Lin coln), heeft ze altijd de nadruk gelegd op gerechtelijke acties en educatie en voorlichting in het algemeen. Talrij ke zijn de rechtszaken waarin NAAC- P-advocaten dicriminerende wetten wisten op te heffen. De meest be langrijke was ongetwijfeld de beslis sing van het Hooggerechtshof, die aparte scholen voor blanke en zwarte kinderen ongrondwettelijk verklaar de. en met die uitspraak de lange strijd voor rassenintegratie op de scholen inluidde. De strijd die de NAACP streed voor gelijkberechtiging van de zwarte be volking speelde zich niet op straat af, maar in rechtbanken overal in Ame rika. En wellicht was dat de oorzaak voor de hevige kritiek die jonge, meer militante negers op de organisatie hadden. Ze verweten de NAACP dat haar leden uit doctoren, zakenmen sen en leraren bestonden en dat ze niet de armen uit de ghetto's verte genwoordigde. De NAACP was te „middle class". Dit stigma is blijven hangen, want nog steeds probeert de NAACP van haar „middle class" image af te ko men. Gedeeltelijk uit nood. want de NAACP is in ernstige financiële moeilijkheden. Ze draait op de contributies van haar leden en op giften van organisaties als de Ford- foundation. die echter slechts voor bepaalde programma's gebruikt mo gen worden, en niet helpen de kosten van de organisatie te dekken. De NAACP voert nu een campagne onder de naam „Soul of 76" om haar ledental te verdubbelen, daarbij de hulp Inroepend van een groep van vijftig prominente negers. Maar de NAACP veranderd ook van koers. Mr. Christmas: „Wij willen meer een organisatie aan de basis worden. Er zijn voor de gewone mensen, met ze praten, weten wat hen bezig houdt en dan pas acties ondernemen. We hebben gemerkt dat we als organisa tie te ver weg staan van de mensen. Uit gesprekken weten we dat de woonsituatie, de scholen en de werk loosheid de mensen het meest bezig houdt. Wij concentreren ons nu op de woonsituatie, omdat die ten grondslag ligt aan zoveel andere pro blemen. Toen Carter het had over wijken die hun ethnisch karakter moeten be houden. had hij het over iets heel fundamenteels. In Amerika neemt de apartheid steeds meer toe. De zwarten wonen in één wijk, de blan ken in een andere. In de jaren zestig Nu, dankzij een recente gerechtelij ke uitspraak lijkt het erop dat de buitenwijken, die tot nu toe gesubsi dieerde woningenprojecten hadden geweigerd, die zullen moeten toe staan. Maar. aldus Christmas, en dat is een andere les die we geleerd hebben, als je wijken gaat integreren dan moet je dat proces begeleiden. Talrijk zijn de voorbeelden van wijken die binnen een paar Jaar volledig van kleur veranderden. Als er tien zwarte families in een blanke wijk trekken dan creëren de makelaars een pa nieksituatie. en de blanken vluch ten. Er is een wijk in Queens (een gedeelte van New York) waar in min der dan vijf jaar 10.000 hulzen van totaal blank naar totaal zwart veran derden. Daar schiet je natuurlijk niets mee op. Geïntegreerde buiten wijken betekenen voor de zwarten geïntegreerde en betere scholen, een beter leefklimaat en werk. Het klinkt erg eenvoudig maar het is vreselijk complex. Maar veel van de acties die wij ondernemen hebben met dit idee te maken." De koersyerandering van de NAACP valt samen met het afsluiten van een tijdperk voor deze organisatie. De man die de NAACP sinds 1931 heeft geleid. Roy Wilkins, treedt volgend jaar ais directeur af. vanwege zijn leeftijd. Hij is 75 jaar oud. Zijn opvol ger is nog niet bekend, en er speelt zich binnen de NAACP een machts strijd af tussen de mensen van de oude stempel en de mensen die van de NAACP een meer militante orga nisatie willen maken. Margaret Bush Wilson behoort tot deze laatste groep en zij maakt eenJr,'oede kans Hoe militant kan de N. »ACP werke lijk worden? Mr. Christmas, zegt la chend. „Nou niet zo heel erg. Het is duidelijk dat wil men de situatie voor de zwarte Amerikanen verbete ren. ze dan meer lawaai moeten ma ken. Maar ik denk niet dat wij dat kunnen. We zijn gewoon te ouder wets."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17