•ans H. vermoordde uit enbelang, zegt officier Sparen bij de Amro Bank Doen! Marechaussee pleit voor oprichten vierde vakbond Huwelijk vaker op jongere leeftijd Bewoners en personeel bejaardenoord moeten eigen bestuur benoemen pleger „bezeten van schoonmaakwoede" Wilde Schotse wol, getemd in Groningen. san Leeuwarden krijgt twee miljoen voor reconstructieplan Drie nieuwe data hervormde collecten Canada bezorgd over drugstroom vanuit Nederland Drievoudige aanslag op positie militair Tegenstanders CDA talrijker in ARP en CHU dan in KVP „Klare wijn" in Frans vertaald Voorstel ambtenarenbonden: Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. DUW/KW^1* MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 !0 Kleyn ^RICHT Volkomen uit eigenbelang heeft Frans H. atiënten vermoord. Tot die conclusie kwam gisteren de chtse officier van Justitie mr. J. Booster in zijn requisitoir e veertig jarige hoofdverpleger uit Kerkrade. Daarbij lij sterk op het psychiatrisch rapport dat over de verdach- gebracht. aldus de officier heeft ge- hij de patiënten insuline e in het belang van het per- Dat wil dus zeggen: in het an de afdeling. Want het zelf liet hem in feite koud. t minder verzorgingsbehoef- Bnten het personeel had te i, hoe meer tijd er was voor ng, zijn afdeling, de show- i de kliniek." mr. Booster vermoordde H. itiënten die een gevaar voor zijn image van het lelingshoofd die zijn afde- als geen ander". De officier Ie de verdachte als iemand seten van een „dwangmatige laakwoede": „Alles wat hem moet opgeruimd worden, in- astige. beweeglijke patiën te orde op zijn afdeling in de inclusief veraorgings- 'e patiënten". Voor H., zei hij na, „was het poetsen beslist Jker dan het verzorgen van fa". requisitoir bleek dat H., aan officier „een grote geldings- n machtsbehoefte toeschreef, geschikt was bevonden voor tie van afdelingshoofd, totdat die functie bij de Lückerhei- ik in Kerkrade solliciteerde, ïeerste hij", aldus mr. Boos- i een koning vanuit zijn kan over zijn afdeling. In feite hij ver buiten zijn afdeling, side in feite alles. Hij verwierf doende een onaantastbare jositie in de kliniek en iede- ibang voor deze heerszuchti- Dritaire. geen tegenspraak dul- onbetrouwbare hoofdver- H. toonde geen emoties tijdens iet requisitoir, waarin de offi- in justitie als een bulldozer era heenging, hem beurtelings reel meer brutaal, keihard en »eerd noemend, hem afschil- als een huichelaar en een leu gen moorden die H. ten laste slegd, achtte mr. Booster stuk tuk bewezen. Onder verwijzing iet grote aantal raadselachtig en sterfgevallen op de afde- aarvan H. hoofd was, liet hij len dat de verdachte mogelijk leer moorden heeft gepleegd. eft toegegeven dat hij vijftien ten een injectie met insuline ium heeft gegeven. Maar vol de officier heeft verdachte geen cent te vertrouwen") met noemen van dat aantal ihijnlijk de waarheid geweld daan. „Verdachte bekende dat it was geweest. Hij wilde daar- [estraft worden. Hij wilde de letalen, maar het is gebleken ij op alle fronten heeft gepro- een zo laag mogelijke prijs te n. Hij wilde er met een koopje komen. Een uitverkoopprijs, as hij bereid te betalen, meer erter 1 ma, laatst Upi. imt* ng end woorden van de officier bleek ins wel dat de justitie aanvan- ook zelf aan euthanasie heeft cht. De met het verhoor belaste ie-inspecteur kreeg opdracht onderzoek in te stellen naar dijke euthanasie-verrichtingen Lückerheidekliniek, vermoede- epleegd door de hoofdverpleeg- ige H.". Pas toen tijdens de >ren H. toegaf niet te hebben «ten om de pijn van de patiën te verzachten, zag* de justitie in zij een beoordelingsfout had aakt. t is duidelijk", moest mr. Booster 'ren dan ook toegeven, „dat het 1p euthanasie in deze strafzaak omen misplaatst is gebleken en hetgeen hier door deze verdachte 'daan. totaal niets, maar dan ook ®aal niets met euthanasie te *n heeft". de zitting heeft H. volgehouden hij wel in vijftien gevallen gespo- «eeft, maar daarmee niet de be ng heeft gehad de patiënten te fi. Daarmee herriep hij zijn eer tegenover de politie en de rech- "ommissaris afgelegde verklarin- Dat noopte mr. Booster er giste- toe uitvoerig stil te staan bij de *8 of en in hoeverre uit de tegen- Jdige verklaringen van H. een tig en overtuigend bewijs van ■den. hield de officier van de rechtbank voor: „U hebt zijn bekentenis gele zen, maar gehoord uit zijn mond heeft u de bekentenis niet. U zult het dus met deze papieren bekentenis moeten doen". Daarnaast bracht mr. Booster de rechtbank zeer nadruk kelijk zes tijdens het vooronderzoek afgelegde verklaringen van de ver dachte onder de aandacht. Hij pre senteerde die als één groot, overkoe pelend, overtuigend en wettig be wijsmiddel. Uit die verklaringen leidde hij in alle negen gevallen van moord die H. ten laste zijn gelegd „de opzet tot levensberoving en de voorbedachte raad" af. De bewuste verklaringen luidden on der meer: „Ik wil nogmaals duidelijk stellen, dat, als ik een patiënt spoot, ik invloed uitoefende op zijn le vensduur": „Ik was ervan overtuigd, dat de door mij ingespoten insuline bij een obductie (lijkschouwing red.) niet te vinden was"; „Ik wilde niet, dat de patiënten onder mijn handen abrupt stierven, maar ik wil de dat zij in een coma raakten en dan geleidelijk wegsliepen". Moeras en leugens De latere ontkenniilg van de ver dachte noemde de officier „én dras sig moeras van leugens, waarin hij dreigt te verstikken of eigenlijk al gestikt is". Hij stelde dat H. „voorde herroeping van zijn bekentenissen geen redelijke grond heeft aange voerd en dat zijn bekentenissen dus het karakter van wettig bewijsmid del blijven behouden". Bij de bewijsvoering van elk van de negen ten laste gelegde moorden af zonderlijk steunde de officier vooral op het rapport van de getuige- deskundige dr. E. J. Ariëns, de Nij meegse hoogleraar in de geneesmid- delenleer, die in alle gevallen een oordeel heeft gegeven over de moge lijke doodsoorzaak van de patiënten. In zes van de negen gevallen kwam prof. Ariëns tot de conclusie dat „met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" de dood van de patiënt het gevolg was van de insuli- ne-injectie. In de andere gevallen sprak hij van grote of zeer grote waarschijnlijkheid. Mr. Booster noemde de conclusie van de hoogleraar „ijzersterk"; waarmee hij het gras voor de voeten van de raadsiman wegmaaide. Deze heeft, maar ook de officier niet was ontgaan, lafen merken dat hij de ziekte-verslagen van de patiënten ui termate summier vindt en daarom een onvoldoende basis voor de conclusies v^n prof. Ariëns. Bij voor baat bestreeüde officier het mogelij ke argument van de verdediger dat niet bewezen is dat de patiënten als gevolg van een lnsuline-injectie van H. zijn overleden. Niet verzachtend Van de door de verdachte zelf aange voerde verzachtende omstandighe den wilde de officier niet weten. H. heeft zich er op beroepen dat hij alleen stervende patiënten spoot, dat hij alleen spoot als de arts niet kwam, dat hij spoot als de arts de patiënt aan zijn lot overliet en dat hij te kampen had met een slechte personeelsbezetting. De officier kwa lificeerde elk van deze beweringen als een leugen. Evenmin een verzachtende omstan digheid vond hij het dat de afde lingshoofden zonder tussenkomst van een arts bij de apotheek medicij nen konden bestellen. De gelegen heid, zo redeneerde hij, mag dan de dief maken, zij maakt nog niet de moordenaar. Wel noemde de officier de in de kli niek gebruikelijke wijze van medi- cijnbestelling en -aflevering onjuist. „De afwezigheid van controle, of het gebrek aan effectieve controle op de medicijnbestellingen is een van de feilen in de Lückerheidekliniek die hier ter zitting vastgesteld mogen en moeten worden." Naar zijn oordeel zou het ministerie van volksgezond heid zich met deze kwestie eventueel moeten inlaten. De rechtbank had er, vond hij, geen boodschap aan. Vermogensdelicten Met betrekking tot de door H. ge pleegde en toegegeven vermo gensdelicten merkte mr. Booster op dat die wat gebagatelliseerd plegen te worden. De raadsman had volgens hem gezegd dat de verdachte hier voor met negen maanden voorarrest zijn straf heeft gehad. De officier zei hierover anders te denken. Omdat de verdachte een vertrou wenspositie bekleedde, vond hij ze ergerlijker, ernstiger en strafwaardi ger dan bepaalde inbraken. „Wan neer", aldus de officier, „deze ver dachte hier alleen terecht zou staan voor deze vermogensdelicten, dan zou toch nffljn eis de negen maanden voorarrest verre overtreffen". De zitting zal vandaag worden voort gezet met het pleidooi van de verde diger van Frans H. DEN HAAG De Nederlandse vrouw trouwt op jongere leeftijd, blijft vaker na het huwelijk werken, wil het liefst twee kinderen hebben en treedt minder vaak in de kerk in het huwelijk. Dit blijkt uit een on derzoek dat het felicitatiebureau Felicitas in Leiderdorp heeft laten instellen ter gelegenheid van het bezoek aan de miljoenste bruid na 1957. Vijf jaar geleden moest veertig pro cent van de echtparen het huwelijk uitstellen, omdat nog geen passen de woonruimte gevonden was. Op het ogenblik zoekt nog maar drie procent een huis. Tweederde be trekt een huurwoning. In 1971 was dit de helft van de echtparen. Een op de vier echtparen koopt een wo ning, terwijl vijf jaar geleden een op de vijf tot de aankoop van een huis besloot. Aan de huwelijksceremonie is veel veranderd sedert 1971. Op het ogenblik trouwt 37 procent van de bruiden nog maar in het wit. terwijl dat 74 procent was en van de man nen draagt 5 procent nog maar een jacquet was 57 procent. Bijna 70 procent van de bruiden wil blijven werken na het huwelijk (was 55 procent) en 57 procent is jonger dan 22 jaar (was 46 procent). Vijf jaar geleden was twee kinderen voor iets meer dan de helft van de echtparen het ideaal. Nu is dat voor bijna zeventig procent het geval. Een klein aantal echtparen ver langt naar een groter gezin (16 pro cent drie kinderen, 6 procent vier kinderen). In 1971 was dit percenta ge respectievelijk 29 en 13. Boven dien zijn meer echtparen tegen woordig geneigd langer te wachten met kinderen krijgen. Tenslotte blijkt uit het onderzoek dat de Nederlandse bruid het mate rieel beter heeft, minder conventio neel is, zich weinig interesseert voor politiek (veel voor huisinrichting, kookrecepten en babyverzorging), bijna altijd in het bezit is van een koelkast, een stofzuiger, elektrisch koffiezetapparatuur, een cassette en een föhn of haardroogkap. ADVERTENTIE Wol uit de Schotse Hoog- landen is van nature wild en sterk 1 De Groningse kleermakers van Santega maakten 't soepel. Verwerkten 't tot 'n goede, gedegen kollektie. Gedegen en toch vlot van stijl. Kom maar langs. Kunt u zelf zien dat 't met de hele Santega Wolmerkkollektie gelukt is. Voor inlichtingen: 020-151255. Van een verslaggever DEN HAAG Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening heeft de gemeente Leeuwar den een rijksbijdrage van 2 miljoen gulden verleend voor de uitvoering van het reconstructieplan „De Lyempf". Het terrein van de fabriek „De Lyempf", een tot het Wessanencon- cern behorende Ijs- en melkproduk- tenfabriek, ligt direct ten zuiden van de spoorlijn Leeuwarden-Gronlngen. Aankoop van het terrein van deze fabriek maakt het mogelijk de Oos- tergoweg. de zuidelijke Invalsweg voor het centrum, over dat terrein aan te leggen. Hierdoor kan een eind gemaakt worden aan de gevaarlijke verkeerssituatie aan de 8chans. Ver der verleent het terrein, op 400 meter van het station gelegen zich uitste kend voor het vestigen van kanto ren. In de naaste toekomst heeft Leeuwarden een vrij aanzienlijke be hoefte aan kantoorruimte. Men houdt bijvoorbeeld rekening met 400 arbeidsplaatsen ln het kader van de spreiding van rijksdiensten. „De Lyempf" zal worden verplaatst naar het industrieterrein, wat het bedrijf de mogelijkheid verschaft uit te brei den, aldus het ministerie. DEN HAAG Het coUecterooster van de hervormde kerk bevat drie nieuwe inzamelingsdata: 27 Juni, 25 juli en 29 augustus. Op deze drie laatste zondagen van de maand kun nen de gemeenten collecteren voor hun bijdrage aan het landelijke werk van de hervormde kerk. Op 27 Juni wordt aandacht gevraagd voor „pas toraat en eredienst", op 25 Juli voor „kerk en samenleving" en op 29 au gustus voor de toerusting. Van een verslaggever SCHIPHOL De Canadese autori teiten zijn bezorgd over de doorvoer van drugs vanuit Nederland naar Canada. Minister Van Agt van justi tie heeft dit gistermorgen op Schip hol verklaard na zijn aankomst uit het Canadese Ottawa. Minister Van Agt heeft een officieel bezoek van twee dagen aan zijn Canadese ambtgenoot Allmand gebracht. „Hoewel de Canadezen de goede sa menwerking tussen de Nederlandse en Canadese politie roemden, bleek toch dat zij zeer bezorgd waren over deze drugstroom van ons land naar Canada", zo verklaarde de minister, die deze bezorgdheid duidelijk deel de. „De wijze waarop Canada de drugbestrijding aanpakt verschilt met zoveel van de Nederlandse ma nier. Zij hebben relatief echter veel meer mensen ingezet dan wij kun nen", aldus de bewindsman. n euthanasie ooster nam het de verdachte kwalijk dat hij ook bij zijn itenissen tegenover de politie le volledige waarheid had ge en. Toen hij vertelde waarom itiënten had gespoten, deed H. olgens de officier voorkomen of daad iets met euthanasie van had. Hij speelde, aldus mr. Ier, „de rol van menslievende, roeping gedreven verpleger", bij nadere verhoren, zo ver- hij, werd „de euthanasie- D volledig doorgeprikt" Van een onzer verslaggevers APELDOORN Voorzitter A. Ros van de Marechaussee-Vereniging acht het oprichten van een vierde vakcentrale voor circa 90.000 ambtenaren in Nederland gewenst. Dat zei hij op de gisteren in Apeldoorn gehouden jaarlijkse algemene vergadering van deze organisatie. schuld geconstrueerd kan apier •lend op de niet ter zitting uitge ven schuldbekentenis van H.. Hij wees erop dat in het kader van het miljarden-bezuinigingsproject van de regering een drievoudige aan slag op de maatschappelijke positie van de militairen dreigt. Deze lijkt zijn deel niet alleen te moeten bijdra gen als staatsburger, maar ook als ambtenaar en vervolgens nóg eens als militair. Reserves „Het stelselmatig appelleren aan de publieke opinie door sommige hoog geleerde sprekers of scribenten doet een klimaat ontstaan alsof er nog stille reserves zijn in de persoon van de ambtenaar", zei de heer Ros. „Het eerder opgemerkte rode spoor dat door de arbeidsvoorwaarden leidt, verbreedt zich nog eens bij de militai re ambtenaar. Wanneer de voorteke nen niet bedriegen, gaat vooral deze op het gebied van de rechtspositie een bijzonder moeilijke tijd tege moet. Een praktisch voorbeeld, dat zijn effect nu al uitstraalt, betreft de uitvoering van de werk- en rusttij denregeling, waarbij gesproken kan worden van een reductie op de com pensatieregeling. die de 100 miljoen verre overschrijdt, en dat na aftrek van de beschikbaar gestelde 32 mil joen. een bedrag dat voor 1976 vrij kwam dankzij de bemiddeling van de Tweede Kamer. Orde op zaken Ook wat de vergoeding voor het ver lenen van bijstand betreft door de marechaussee, is het de hoogste tijd orde op zaken te stellen, vond de heer Ros. „Naar onze overtuiging vallen de gronden van een rechtvaardig be leid weg als tussen de bijstandsverle- nende groepen, in dit geval de Ko ninklijke Marechaussee en de Bur- gerpolitie, de afstand tussen de fi nanciële vergoedingen in een orde van honderden guldens ligt. Gelet op de zorgen die er voor de toekomst zijn, wordt zei de voor zitter van de Marechaussee- Vereniging de vraag actueel of de centrale, waarbij deze organisatie is aangesloten, namelijk het Ambtena- rencentrum. niet naar andere wegen moet zoeken. Wegen die ertoe kun nen leiden dat men de mede verantwoordelijkheid met betrek king tot de economische gang van zaken daar neerlegt, waar de bron nen van de maatschappelijke positie der leden zijn te vinden. Het is, vond de spreker, voor de toekomst van het grootste belang dat invloed kan wor den uitgeoefend op die plaatsen, waar de afspraken worden gemaakt over alle aangelegenheden, die di rect van invloed zijn op de rechtspo sitie van de ambtenaren, ook de mili tairen. Meest voor de hand liggend zou zijn een van de drie vakcentrales te kiezen, maar vanwege het algeme ne karakter van het Ambtenaren- centrum kan die keuze niet gedaan worden. Omdat er bij de huidige vakcentra les voor grote groepen georganiseer- den geen plaats zou zijn. deed de heer Ros de suggestie te gaan onder zoeken of er mogelijkheden tot op richting van een vierde vakcentrale zijn. De bij het Ambtenarencentrum aangesloten organisaties, die samen een ledenbestand van 90.000 perso nen hebben, zouden daarin zitting kunnen nemen. Het tijdstip voor een principiële uitspraak door de organi saties van het Ambtenarencentrum lijkt hem nu aangebroken. Temeer nu er wat het ledenbestand betreft van een stormachtige ontwikkeling sprake is. Intrede vrouw De commandant der Koninklijke Marechaussee, generaal-majoor E. N. Spronk, wees erop dat zijn onder deel vorig jaar incidenteel 27.000 mandagen assistentie aan de politie heeft verleend, waaronder de trein kaping te Wijster en de bezetting van de Indonesische ambassade in Amsterdam door Zuidmolukse jon geren. De bijstand neemt sterk toe. De boog "kan, aldus de commandant, niet steeds gespannen zijn, en gaat de marechaussee door met het verle nen van bijstand, dan is het nood zaak dat de organieke sterkte wordt opgevoerd. Zou het zo worden dat dit Wapen alle ambassades moet be waken. dan zal hij daar positief op reageren, mits de nodige middelen beschikbaar komen. Wat de intrede van de vrouw bij het Wapen der Koninklijke Marechaus see betreft, deelde generaal Spronk mee dat deze wat is vertraagd door kwesties van rechtspositionele aard, maar het ziet ernaar uit dat het dit jaar toch gaat gebeuren. Van een verslaggever DEN HAAG - In ARP en CHU zijn naar verhouding veel meer te genstanders van het CDA dan in de KVP: in de ARP is veertien procent tegen, in de CHU veertien procent, in de KVP vijf procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands instituut voor de publieke opinie heeft ingesteld onder 1752 stemge rechtigde Nederlanders. Het onderzoek (een herhaling van een onderzoek over hetzelfde onder werp in de eerste week van april) werd gehouden tussen 12 en 21 april. Van alle ondervraagden bleek in bei de gevallen 61 procent voor vorming van het CDA te zijn. De pogingen om tot het CDA te komen waren bij 87 procent van de ondervraagden bekend (een punt ho ger dan begin april). De voorstanders van het CDA onder mensen, die op een van de drie confessionele partij en stemmen, bevinden zich in onge veer gelijke mate bij KVP. ARP en CHU. De percentages zijn: voorstan ders bij ARP 82 (eerste week april: 82). KVP 78 (81) en CHU 78 (88). DEN HAAG „Klare wijn", het pastorale geschrift over het verstaan van de bijbel, dat de hervormde sy node in 1966 publiceerde, is in het Frans vertaald. Onder de titel.Par ions netis het verschenen bij de Parijse uitgever Les Bergers et les Mages. De waalse predikant Mare Jospin te Amsterdam zorgde samen met zijn collega Pierre Marcel voor de vertaling en bewerking. Hoe en Waarom? Hoe k«am lloogendijk aan die lijst met KGB-agen- len? Waarom mocht prins Claus toch met dc pers spreken? Hoe raar is de Rooic Reus? Iloe seilig tijn onie Spoons egen? Waarom heelt Jim- ms Carter dal succes? Hoe en waarom spreekt Catharine Deneuse orer Brigitte Bardot. In VN. Van onze soc.- economische redactie UTRECHT Personeel en bewoners moeten het laatste woord krijgen bij de benoeming van bestuurders van bejaardenoorden. cao voor bejaardentehuizen moeten worden vastgelegd. De vakbonden lijkt het minder wen selijk de personeelsleden of bewoners zelf als bestuurskandidaten voor te dragen. Dat zou maar aanleiding ge ven tot rolverwarring. Maar de bon den sluiten die mogelijkheid nu ook weer niet helemaal uit. De juridische positie van bestuur en directie en de verhouding tussen beiden zullen in de statuten moeten worden vastge legd. De bonden willen ook toepassing van de wet op de ondernemingsraden in de bejaardentehuizen, elk bejaarden tehuis zou verplicht moeten worden een ondernemingsraad en een bewo nerscommissie te hebben Op den duur zou het bestuur van bejaardentehuizen voor een derde moeten bestaan uit vertegenwoordi gers namens het personeel, een derde namens de bewoners en een derde namens de gemeenschap, waarbij er rekening dient te worden gehouden met de gezindte van het tehuis Democratisering Dit blijkt uit voorstellen van de Alge mene Bond van Ambtenaren, de Ka tholieke Bond van Overheidsperso neel en de Nederlandse Christelijke Bond van overheidspersoneel aan de werkgevers over de democratisering van bestuur en beheer van de bejaar dentehuizen. ADVERTENTIE 6fZ Profiteer van de hoge rente die zo'n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, 't Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemen. U betaalt dan l'.'>> opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de •hoogst mogelijke rente, maar heeft bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen een jaar of voor ccn ander doel opneemt spaarvorm. betaalt u 2% opnamekosten. Extra Kunt u uw geld vastzetten, dan zijn voordeel: korting op dc afsluitprovisic er spaannogelijkhedcn waarbij de bij een Amro Woninghypotheek. rente kan oplopen tot 7 dij een Amro woningnypotnccK. rente nan opiopen ioi hm

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9