Vogel ook 1 dichtbij __ioude douche (1) Koude douche (2) ontharen met katten-dreck aardappeleters apotheekje het weer Uitersten weerrapporten. ypAG 14 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 prijsstijging 2,1 procent in S3 prijsstijging p n maand is een koude douche iedereen die had gehoopt dat jaar in Nèderland een slag ge- jen zou kunnen worden in de ijd tegen de inflatie. :t kabinet had de wind al een ►tje tegen doordat het met de lewerking van de vakbeweging :t best wilde lukken. De meerder- iid van de bonden blijft immers iralsnog volledige handhaving de koopkracht voor het gros van werknemers verlangen. Men kon hopen dat juist dit kabinet (eindelijk de vakbeweging wel zou krijgen, door middel van minieme prijscompensatie aan- kotpvuld met enige verlaging van so- aan-jale premies of belastingen. nieuwe prijsgegeven echter nu' zo k°rt voor ^et overleg 'doojissen regering, vakbeweging en on- enjernemers over de prijscompensatie larger 1 juli hard aan, vooral psycho logisch. De bereidheid bij werk- dërrmers om een n'et*volledige P^js- l(xFmPensat'e te accepteren, wordt molaar op de proef gesteld wanneer iet gevoel ontstaat dat de ipkracht in hoog tempo wegge- ïaagd wordt door blijvend stijgen- prijzen. De roep om een rijsstop is dan ook alleszins begrij- :lijk, juist uit de mond van die iiders in de vakbeweging die de fgelopen maanden hun nek hebben itgestoken met pleidooien om af te ien van volledige prijscompensatie. Een prijsstop zou op de houding van ^knemers en vakbeweging stellig uTjjitwerking hebben. Zo'n stop is ech- ^ier een paardemiddel, dat slechts roor korte tijd kan worden toege- liend. Er zouden al snel allerlei intheffingen gegeven moeten wor- y'"ypn. Dan zou al gauw de situatie ■—ontstaan die we nu hebben, name- ijk een nogal scherp prijsbeleid, ien de zwakke economische con- ïctuur en de veel te lage be- ijfsrendementen. Voor een prijsstop is ook geen aan leiding als je de prijsontwikkeling -=c van de laatste maanden nader be- schouwt. De stijgingen deden zich vooral voor bij kleding 0.6% 'oedingsmiddelen (aardappelen, ;roente, fruit, koffie) en sectoren vaar de overheid de tarieven be- >aalt (huren 0.7% PTT, ver- voer). Voor confectie zijn de prijs- nc egels al verfijnd om te voorkomen in dat onnodige winstnemingen k< ilaatsvinden bij overgang op nieuwe *81 ollecties. Het verdient aanbeveling zulke verfijningen ook voor andere djj{ modegevoelige artikelen te treffen, nel zoals cosmetica, huishoudelijke ap- paraten, genotsmiddelen en derge- e naiijke. Prijsstijgingen van voedingsmidde- Ien waarvan de prijs op veilingen tot an stand komt (aardappelen) of op de edo wereldmarkt (koffie, grondstoffen) nkrkunnen met een prijsstop niet blij vend worden uitgebannen. Het eni ge resultaat zou dan zijn dat uitein- delijk de voorzieningen zouden el stokken. jart Wellicht hadden de tariefsverhogin- wij gen bij de overheid lager kunnen zijn. Wanneer de regering toch, bij wijze van prijscompensatie, geld kwijtraakt aan verlaging van sociale premies of belastingen, had die om weg achterwege kunnen blijven. Dat geldt in principe ook voor de btw-verhoging van e"j 16 naar 18 procent op 1 oktober. Een moeilijkheid hierbij is echter dat uitstel tot 1 januari of tot 1 april 1977 leidt tot sterke prijsstijgingen begin volgend jaar. In de eerste maanden van het jaar komen im mers al veel tariefsverhogingen voor. Een btw-verhoging zou daar- bij extra prijsonrust veroorzaken. A Nog verder uitstel van de btw- verhoging is alleen verantwoord als de verhoging niet meer nodig zou zijn doordat het kabinet al eind 1976 voldoende ombuigingen in de uitga vengroei" van overheid en sociale- voorzieningen zou hebben doorge voerd. Maar het lijkt onverstandig daar nu al op te speculeren. Een uitstel van de btw-verhoging met één maand heeft wel voordelen. Voor de prijscompensatie op 1 juli aanstaande telt de prijsverhoging van november vorig jaar tot mei. De huurverhoging op 1 april goed voor 0,7 van de 2,1 procent prijsstij ging van de afgelopen maand telt dus mee voor 1 juli. (vorig jaar was dat niet het geval doordat de huren de toen pas op 1 juli werden vcr- ndj hoogd). Hetzelfde zal zich voordoen bij de hi; prijscompensatie van 1 januari 1977. In; Daavoor telt de prijsstijging van mei teI; tot november. Een btw-verhoging per 1 oktober zou daarbij wel mee- ;tf: tellen, maar eentje per 1 november ip- niet meer. De psychologische klap van het te genvallende prijscijfer van april zal vooral met psychologische middelen moeten worden opgevangen. De prijsstijging komt nu dit jaar waarschijnlijk wat boven de grens van 8 procent die het kabinet in zijn plannen had voorzien. Maar daar mee kan nog niet worden beweerd dat de prijzen totaal uit de hand lopen, en dat de strijd tegen de inflatie wel kan worden opgegeven. Het kabinet doet het beste, duide lijk te maken wat de mogelijkheden en onmogelijkheden van het prijs beleid zijn. Hi. .afgedankte Frankrijk om In worden alee- D00r Hll'lb GOUdrlaan schoten. BARNEVELD De handelaar zegt op gedempte roon: „Wat wil je hebben? Ik heb vinken, sijzen en kneutjes. Putters kan ik je niet verkopen, want die zijn bijna niet meer te vangen." In de Markthal van Barneveld is welke woensdag een levendige handel in kleinvee en siervogels; in geiten, konijnen, hoenders, duiven, parkieten en allerlei exotische vogels. Maar achter deze geoorloofde handel verbergt zich een sluikhandel in Nederlandse beschermde vogels, die niet mogen worden verhandeld of gevangen. In de straatjes bij de hal of achter een bestelwagen gaan putters, sijsjes en vinken, maar ook dode nog te prepareren roofvogels en uilen grif van de hand. De eigenaar van een vogelhospitaal men dat we deze zaken onder contro- vangen met de eenden, verzamelde le hebben, blijkt het tegenoverge in het Gelderse Gorsen vertelt: „In Barneveld worden ook afgedankte postduiven verhandeld en (be schermde) Turkse tortelduiven. De postduiven gaan naar Frankrijk om daar als kleiduiven te worden afge schoten." In Barneveld vragen we een willekeurige handelaar of hij nog „wildzang" (in het wild levende zangvogels) te koop heeft. Hij knikt bevestigend en noemt de prijzen. „Vijftien gulden voor een paar kneut jes, twaalf en eenhalve gulden voor een vinkepaar en als ik ze heb, vijf entwintig gulden voor één putter en zestig gulden voor één goudvink." De handelaar steekt niet onder stoelen of banken dat hij ze ook vangt. Met welke middelen? Met slagnetten meestal voorzien van inloopkooien, waarin lokvogels zitten. Ook worden wel lijmstokken gebruikt. De hande laar, die een bekeuring en inbeslag neming van netten en vogels niet wil riskeren, noemt zijn naam niet. Een van zijn klanten, de volièrehouder J. C. Dorst uit Zeist is hiertoe wel be reid, want hij is als houder van de vogels niet strafbaar. stelde het geval te zijn." Treedt de politie dan niet op? „De politie is met zoveel taken belast dat ze hier niet aan toe komt. Bovendien kan de politie door gebreken in de wetge ving vaak niet ingrijpen." Een zaak, die dierenminnend Neder land terecht in het geweer geko men tegen de trekvogelmoord in Ita lië ook ter harte moet gaan is de export van waterwild naar Frankrijk en Italië. Naar schatting wordt jaar lijks 300.000 stuks waterwild, hoofd zakelijk meerkoeten, naar deze lan den uitgevoerd om daar als levende schietschijf te dienen voor jagers, die hun eigen streek al hebben leeg geschoten. Dit werd in oktober vorig jaar met een enkel zinnetje gesigna leerd in „Natura", het maandblad van de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging. De heer Verholt kan het verhaal be vestigen. „Ik heb geconstateerd dat een kooi ker honderden meerkoeten, meege- in opvangkooien. Zodra er vraag naar is, worden ze door een groot handelaar opgehaald en naar Frank rijk gebracht. Een keer zag ik twee honderd kisten, met elk twintig meerkoeten, gereed staan voor ver zending. In Frankrijk worden de kis ten dan geopend en de vogels bij het opfladderen zonder meer neerge knald. Postduiven, die niet meer meekunnen en onder meer in Barne veld op de markt komen, treft een zelfde lot. Ik vind dit weerzinwek kend, maar er zijn weinig wettelijke belemmeringen". Niet iedereen weet dat vanuit Fries land goudplevieren naar Engeland worden geëxporteerd, waar deze vo gels worden geconsumeerd. Oude mensen, de zogenaamde „Wildster- flappers" houden met vangnetten deze traditie in ere. Het ministerie van CRM geeft geen nieuwe vergun ningen meer uit, maar vindt dat de wildsterflappers, die er toch een keer mee zullen ophouden, uit folkloris tische overwegingen geen verbod Volièrehouder Dorst (zich over de kooien buigend):. als ze de beestjes in Italië opvreten, mogen wij ze toch wel in een volière houden?. moet worden opgelegd. Een deel van het ledental van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels neemt geen genoegen met dit standpunt en vindt dat, teneinde de plevier te beschermen, er een eind aan het „wildsterflappen" zou moe ten worden gemaakt. Zorgwekkend is de om zich heen grijpende mode om opgezette vogels en uilen als decoratie in huis te zet ten. Verholt: „Er worden klandestien veel buizerds verhandeld, die aan preparateurs worden aangeboden. Je vraagt je ook af waar al die dode kerkuilen vandaan komen, waarover preparateurs beschikken. Weliswaar moet een preparateur vergunning hebben voor het opzetten van vogels en ook een aparte vergunning voor het aannemen van dode vogels. Maar het is moeilijk te bewijzen of het dier opzettelijk is gedood. Mees tal wordt aangenomen dat het een natuurlijke dood is gestorven. Maar ik ken gevallen, dat buizerds werden gevangen en daarna vergiftigd". Slotsom: wetgeving, voorlichting noch bewogenheid met het lot van de bedreigde natuur hebben kunnen verhinderen, dat in Nederland de vo gel nog vogelvrij is. DE- Vogelwet Het is in Nederland, volgens de vogel- wet van 1936 (die thans wordt her zien) aan volièrehouders toegestaan zeven verschillende soorten inheem se vogels te houden: putter, kneu, groenling, merel, slagvink, sijs en geelgors. De vogelwet staat het van gen van deze vogels niet tpe, maar op de vraag hoe de volièrehouders in het bezit van de vogels moet komen, geeft de wetgever geen antwoord. Kennelijk wordt aangenmen, dat de dieren in de volière worden ge kweekt. Het vangen en verhandelen is, in tegenstelling tot het houden, verboden. Deze tegenstrijdigeheid in de wet bevordert het overtreden van diezelfde wet: de niet zo geroutineer de volièrehouder, die niet zelf kweekt, is aangewezen op de onwetti ge vangers en handelaars. De vogelwet kent nog een merkwaar dig artikel. Het bezit van vangmldde- len als klapkooi en slagnet is toege staan, pas als deze middelen vang- klaar worden aangetroffen is dat strafbaar. Bij herziening zullen de tegenstrijdigheden wellicht uit de wet verdwijjen, maar de volièrehou ders vrezen hiervan het slachtoffer te zullen worden. „Het zou me niet ver bazen, als we straks de elf gefokte vogels van die zeven inheemse soor ten ook nog moeten vrijlaten", zegt de heer Dorst somber. Bescherming Dorst houdt een pleidooi voor van gers, handelaars en afnemers. „Ach, ze vangen ze niet voor de centen, 't zijn liefhebbers, die de vogels goed verzorgen. Ook de volièrehouders zijn goed voor de beestjes, die in een volière heel wat langer leven dan in de natuur. En wat wilt u, zolang onze vogels in Italië worden gevangen om te worden opgevreten, mogen wij ze toch zeker wel in een volière hou den? In Friesland worden trouwens pleviertjes gevangen voor con sumptie. terwijl wij niet eens de be schermde plevier mogen houden!" Welke bescherming biedt de vo gelwet van 1936 onze in het wild levende vogels? In principe zijn alle wilde Europese vogels beschermd, behalve mussen en spreeuwen, ter wijl bepaalde vogels zoals eenden, kraaien, snippen en hondersoorten onder de jachtwet vallen. Zo op het oog is alles goed geregeld, maar aldus vogelhospitaalhouder Ver holt „er zijn mensen, die vergun ning hebben met een jachtgeweer door het veld te lopen en dan maar raak knallen op eksters, kauwtjes en vlaamse gaaien, die als „schadelijk" worden beschouwd." Verholt maakt zich ook zorgen over het modeverschijnsel een volière te houden en het daardoor weer toene mende aantal vangers en hande laars. Verholt: „Op zichzelf is er na tuurlijk niets tegen het houden van vogels, maar het groeiende aantal volièrehouders dat wildzang aan trekkelijk vindt, onttrekt duizenden zangvogels van de gevoelige soorten aan de natuur. In ons vogelhospitaal worden wekelijks door de politie in beslaggenomen soorten gebracht, die wij dan weer vrijlaten. Soms zijn het er tien per week, dan weer vijftig tot zestig, maar een keer waren het er tweehonderd per week. Het zijn roodborstjes, zanglijsters, barmsij- zen, goudvinken, zwartkop- en bruinkopgorzen en zelfs een keer een roze spreeuw." Verholt meent dat het groeiende aantal vangers bestaat uit werklo zen, die naar bezigheden en bijver dienste zoeken. „Er is ook een bloei ende handel in wildzang en dode roofvogels ontstaan. In een tijd, waarin min of meer wordt aangeno- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam cn adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. onder redactie van loes smit Opdat het hele lichaam een scho ne, gezonde, vrolijke tint krijgt, neme men olie en de droesem van oude wijn in gelijke hoeveelhe den. Doe deze in een kom, meng ze goed en smeer het lichaam hier mee in vooraleer in de zon te komen. Al in de eerste helft van de tiende eeuw werd dit recept voor zonne brandlotion voorgeschreven, want in vroeger eeuwen maakten de mensen zich al even druk om hun uiterlijk als tegenwoordig. „Sproeten in aengesicht" konden ook best verholpen worden, zij het op een nogal drastische manier: „Neemt Roose-water dry oneen, doet daar in dry greyn sublimaat en wascht u daar daegelycks me de. Of men neemt Verekens melck met welck men het aengesicht daegelycks wascht. Soo sal het 't eenemael vervellen en suyvere huydt maken". Uit drie grote aardappels (geschild en in schijven gesneden van zo'n 2'/. millimeter dikte), één kop plus drie eetlepels olijfolie, twee theele pels zout, vier eieren en halve kop gesnipperde uien, verschijnt een aardappelomelet, groot genoeg voor vier tot zes porties, mits op de volgende manier klaarge maakt: Één kop olijfolie in een zware koe- kepan (25 centimeter doorsnee) verhitten, maarzo dat het nog niet rookt. De aardappelschijven er in, één theelepel zout er overheen en goed in de olie rondwentelen. Lichtbruin bakken, af en toe ke ren. Dan de uien er bij, het vuur wat lager draaien en, steeds even roerend, in ongeveer tien minuten gaar laten bakken. De hete inhoud van de pan in zeef of vergiet laten uitlekken. De eieren met de twee de theelepel zout tot een luchtige massa kloppen en daarna voor zichtig de aardappels en uien er door roeren. De drie eetlepels olie in een zware koekepan (20 centi meter doorsnee) verhitten tot er een lichte damp boven hangt. Het omeletmengsel er in gieten, goed verspreiden en twee minuten bo ven een matig vuur bakken (zorg dat de eieren niet vastplakken!) Als de omelet stevig (maar niet droog) is, een bord op de pan, het geheel keren en dan opnieuw in de pan doen, zodat de andere kant ook bruin kan bakken, in onge veer drie minuten. Direct opdie nen. (Uit „Aardappelkunst", uit gave Bert Bakker). Het is nuttig iets in huis te hebben tegen hoofd- of kiespijn, of kleine verwondingen. Verder iets tegen hoest, een verstopte neus en diar ree. en crème tegen insektenbeten of 'beten' van brandnetels of kwal len. En hoe handig is het niet om een klein reisapotheekje mee te nemen op vakantie. Zulke e.h.b.o.-trommeltjes en -doosjes bestaan er natuurlijk al, van een bepaald merk meestal, maar je kunt ze ook zelf samenstellen, mèt de noodzakelijkste, en zonder de overbodige middelen. Wat daar dan in moet zitten staat in de folder 'huis- en reisapotheek', een uitgave van de koninklijke Neder landse maatschappij ter bevorde ring der pharmacie. Geen merkna men. wel de soorten genees- en verbandmiddelen die thuis of op reis plotseling hard nodig kunnen zijn zonder dat de dokter er direct aan te pas moet komen. Adviezen staan er ook in, bi, voorbeeld hoe je in de vreemde het best een dokter kunt raadplegen. De folder is gratis in de apotheek te krijgen, en als er iets niet duidelijk is wil len ze dat in de apotheek nog wel uitleggen ook. Aldus de adviezen uit het achttiende-eeuwse „grote tover- boek" waarin ook middelen tegen grijze haren en voor ontharing opgenomen waren. Had iemand ergens op het lijf een teveel aan haar, dan greep men naar het middel „om een hairige plaetse kael te maecke": „Neemt ge- drooghden Katten-dreck, floot en menght het met stereken Azyn tol een Papken. Bestryckt hier mede dickwels des Daeghs de hairige Plaetse sterek wryvende en sy sal kael worden". Wie het niet leuk vond om grijs te worden, kón het recept „om te beletten grys des haers te worden" ter hand nemen: „Bestryckt daegelyckx het haet met Oeytenmelck, het is menig maal beproeft". De geneesheer Plinius kon volgens het Leech book of Bald, begin tiende eeuw de kaalhoofdige helpen: „Neem dode bijen, verbrand ze. voeg olie toe aan de asse, laat dit heel lang koken op houtskool, zeef het door een mousselinen doek en wring die uit. Neem dan de bladeren van een wilg, stamp die fijn en giet hel bladersap in de olie. Laat die op nieuw op houtskool sudderen, zeef en smeer het hoofd na het wassen met deze vloeistof In". Deze en nog meer aardige advie zen zijn te lezen in het net bi) uitgeverij Bert Bakker in Amster dam verschenen boekje .Natuur lijke schoonheid" (f. 14,90), maar, waarschuwt schrijfster Liz An derson, deze oude tot zeer oude recepten hebben hoofdzakelijk curieuze waarde. Bruikbaarder zijn in elk geval haar eigen recep ten voor het zelf maken van schoonheidsmiddelen (ook wel i>oor mannen) met planten en kruiden: crèmes, huidtonics, haarlotions, parfums, maskers, iets voor gezonde tanden, \>oor vermoeide ogen. en nog veel meer. Het is een erg overzichtelijk boek je, met meer dan alleen recepten. Zo staat er ook in. waar al die kruiden goed voor zijn en waar je ze kunt vinden. Allemaal natuur lijk veel goedkoper dan uit een potje of flesje, maar ook wel iets omslachtiger. Een troost voor wie wel kruiden wil gebruiken, maar ze niet zelf wenst te zoeken: Liz Anderson vertelt er ook bij dat de kruiden gedroogd in kruidenwinkels te krijgen zijn en na de vers gepluk te een „meer dan redelijke tweede keus" vormen. In de Zwitserse stad Zurich zijn een paar parken verboden voor honden. Opdat geen hondeneige naar zal kunnen veinzen niet met het voorschrift op de hoogte te zijn, heeft het Züricher gemeentebe stuur bij de ingangen verbodsbor den neergezet, waaruit heel duide lijk blijkt dat het niet geoorloofd is hier een hond te parkeren. Van onze weerkundige medewerker Het zijn sterke benen die zo'n heen en weer-weertype kun nen verdragen als deze week in Nederland heerst. Nadat wij dinsdag jl. nog puften van de hitte met uitschieters tot 32 graden in het noordoosten en zuidoosten, was het gister middag, twee dagen daarna, compleet herfst. De thermo meters in Nederland kwamen niet hoger dan 11 12 graden en dat is ongeveer 20 graden lager dan de stand van dinsdag. Bovendien stond er een vlagerige noordwesten wind en vielen er enkele buien. En dan te denken dat die zomerse warmtegolf ook al zo abrupt gekomen was dat er nauwelijks tijd overbleef om er op in te spelen. Het zijn dus weer koele ljshei- ligen dit Jaar, gelukkig zonder al te zware nachtvorsten. De Europese mousson doet zich in alle sterkte gevoelen. Daar onder worden verstaan oce aanwinden die de „leegte aan lucht" boven het continent, ontstaan door de prille verhit ting, snel opvullen. Dit soort kou-invallen is erg bekend of liever berucht in deze tijd van Na wegtrekken van de balstu- zuidwest tot zuid terugdraai- -0—o het jaar en ze kunnen tot in rige depressie over zuid- ende wind iets dragelijker dam schrijft: „In Nijkerk in dan bleef het weer droog. Juni uitlopen. Ook in de Scandinavië komt vandaag worden in de richting van 18 de Gelderse Vallei en in (Daar zit inderdaad veel meer mooie droge zomer van 1959 een rug van hogedruk via de graden. Maar erg lang zal ons Scherpenzeel was dit een veel logica in). Is de oorsprong in- waren ze er en wij herinneren Britse eilanden ons goeiedag wel geen respijt worden gege- gebruikte uitdrukking. Wan- derdaad zo dan is er sprake ons dat de Junimaand van dat zeggen. Dat betekent afdrui- ven. Onze zonnige stemming neer er 's zomers vooral in van begripsverandering door Jaar helemaal niet zulk fijn pen van de laatste buien en zal vergaan wanneer bewol- augustus een egaal donkere de slordige volksmond door weer bracht maar geruime langere periode met zon. Bo- king van nieuwe storingen uit lucht kwam aandrijven en er de eeuwen heen. Met een tijd vlagen motregen uit vendien kan de temperatuur het zeegebied ten westen en gezegd werd: We zullen wel moeilijk woord heet het noordwest tot noord. In het binnenland bij naar de noordwesten van Schotland wat regen krijgen, 'dan was volksetymologie. (jr zomig rrnsl apfclamgen hagel •bewofcng sneeuw regen onweer 19 temperaturen w-w warmte!rent w-r kou-lrcnl wndrchtng ton Lichtdruk in millibaren H hoge-dnitgefeed I. Iage-dri>get*d ver plaat sngsrchtng het Noordzeegebied bereiken. Na die bewolking zal er ook regen en motregen komen, voornamelijk gdurende het weekeinde. Een en ander wordt geregis seerd door een depressie bij IJsland. In Noord-Ierland en op de Hebriden daalde de ba rometer gisteravond al bijna 2 millibar in 3 uur bij zuidelij ke wind. Ierland meldde vrij uitvoerig lichte regen en mot regen. op IJsland regende het hier en daar matig. Reijkja- vik rapporteerde 9 mm. nJif?v wflnee> de oogst drijft Een lezer uit fAmsterdam, die zich herin- t i noo£d" nert dat circa 50 jaar geleden westelijke circulatie de gehe- dc uitdrukking: „De oogst L»rin ^^e™?.oH.n„nr dr"ft' gtote hilariteit veroor- hf rt zaakte wanneer hij als Jongen (bedoeld wordt (amnie in Nijkerk bezocht. ?n kon het wel eens biJ het rech' _,V,. Ml elnd bebben wanneer hij op- constant koel en guur bij her- merkt* Wanneer wil een haaldelijk regen- of bulensto- tochtje wUden njaken nngen. Er zijn voorbeelden raadDleeede miin oom 7iin h!ndd!.aa^HeHd^nnla d?' erouw en alsd^e dan zei De Jfi» h!f<n>?kwmpcratuur oogst drijft" dan konden wij niet hoger kwam dan 10 ol 11 rustig de tocht ondernemen. Weerraportcn van gisteravond 7 uur. maximum temperatuur van gisteren en neerslag 7-19 uur. graden. Er zijn reacties binnengeko- ik heb het ook wel verstaan men betredende de raadsel- als: „De oost drijtt" Als naar achtlge uitdrukking: de oogst de oostelijke hemel gekeken drijft. Een lezer uit Rotter- werd en daar beweging was. Amsterdam regenbui H 2 De Bilt regen ie 2 Deelen regen IS 4 Eelde regen 14 1 Eindhoven regen 16 2 Den Helder regen 13 4 Luchth. Rrd. onweer 14 3 Twente regen 16 1 VUsstngen regenbui 14 4 Zd Limburg regen 17 2 Aberdeen regenbui 11 8 Barcelona onbewolkt 21 0 Berlijn half bewolkt 21 0 Bordeaux geheel bewolkt IS 0 Brussel regen 16 3 Frankfort zwaar bewolkt 21 0 Oenfcve zwaar bewolkt 20 0 Helsinki onbewolkt 22 0 Innsbruck regenbul 1» 4 Kopenhagen zwaar bewolkt 14 0 Locamo hali bewolkt 23 0 Londen regenbul 17 04 Luxemburg regen 16 04 Madrid licht bewolkt 25 0 Malaga half bewolkt 22 0 Mnllorca onbewolkt 22 0 MUnchen half bewolkt 17 2 Nice zwaar bewolkt 18 0 Oslo regen IS 1 Parijs regen 18 3 Spilt onbewolkt 21 0 Stockholm licht bewolkt 17 Wenen licht bewolkt 20 0 Zürlch zwaar bewolkt 18 0 Las Palm as half bewolkt 20 0 New Vork licht bewolkt Tel Avlv onbewolkt 25 0 Cusa Blanca zwaar bewolkt 20 4 Tunis onbewolkt 23 0 Lissabon onbewolkt 26 tl Iloof water taterdag IS mei. Vlittlage* t 31-14 SS, llaringvlietiluiier 2.S2-IS.ZZ. Rotterdam tt- «7.17. Srheveningen 34g.it.i7, IJmuidea 4.21- It.M, Den Helder B.4»-2I.I4. Hartingea li.«i- 23.24. Delftijl 0.28-I3.0S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5