))Nota van kabinet over bezuiniging vertraagd Mensen moeten meer zemelen Plan voor dorp in zee bij Scheveningen Oosterschelde Heusden bedreigt eigenaar tweede huis met ton boete Amerikaans ziekenhuis ontkent afspraak over operatie hartpatiënten Prijsstijging gooit tijdschema in de war Duurder worden kleding onderzocht Abortusdebat in september Soepele toepassing van regel beloofd Bouw van 4000 woningen zou 750 miljoen gulden kosten Brinta-de Béterham „Iraakse Koerden geen vluchteling" Maximum-snelheid op rijkswegen wordt niet hoger Kleuterschool met kleine bezetting niet snel opheffen Rita BIJDAG 14 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze sociaal-economische redactie f)EN HAAG De tegenvallende prijsstijging over april 2,1 procent in één maand heeft het tijdschema van het kabinet in de war gegooid. Deze week had de ministerraad klaar willen komen met de nota over ombuiging van de kostengroei in de collectieve sector (overheid, sociale (orzieningen) met tien miljard gulden tot 1980. aangekondigd. De brief zal vooral gaan over de oorzaken van de prijsstijging tot nu toe. Verder bevat de brief een overzicht van het beleid om de inkomensvorming in de vrije beroepen te regelen via aanpak van de tarieven. lathe ;en aantal becijferingen en beschou- 1 zick ringen moet nu worden herzien en verl|angepast. In Den Haag wordt ver- lkenracht dat het nu wel midden volgen- week wordt voordat in het kabinet 'jgebij|e laatste beslissingen zijn gevallen, nooitpg belangrijkste vraag voor de korte HfcW ermijn is. hoe het kabinet de '°k werknemers per 1 juli enige compen- 1 in fcatie moet geven voor de gestegen nde irljzen in het afgelopen halfjaar. Die elan! tijging is vijf procent, terwijl tot nu doorli oe met vier procent was gerekend, devoot 2ou het rijk al gauw meer dan n Weponderd miljoen gulden kosten om 'ondttyoor de lagere loongroepen dit pro- j om vai sche' Vraoen in de Tweede Kamer ïnmei u vraai iu het ïacht il vet latior enen 'en sl schui n op lleni enei cent tegenvaller te overbruggen via een verlaging van sociale premies of Kleding belastingen. Intussen wordt op het ministerie van economische zaken hard gewerkt aan een brief aan de Tweede Kamer over het verloop van de prijzen. Daarin zullen echter geen belangrijke wijzi gingen van het prijsbeleid worden zind Van verslaggever DEN HAAG-HOUSTON Een woordvoerder van het St. Luke's ziekenhuis in het Amerikaanse Houston heeft ontkend, dat er een goedkope importen uit landen met ,na afspraak gemaakt zou zijn met een groep Nederlandse hartpa- laee lonen, kwii tlënten over operaties, die zij in Amerika zouden ondergaan Op het ministerie wordt ook eep on derzoek ingesteld naar de oorzaken van de scherpe stijging van de kle- dingprijzen bij het wisselen van win tercollecties op zomercollecties. Ge zien vanuit het prijsbeleid is er dan sprake van nieuwe produkten. waar voor dus nieuwe prijzen mogen wor den vastgesteld, los van de oude. Vorige maand echter heeft minister Lubbers al voor de confectie een aan tal verfijningen aangebracht in de prijsregels. juist om misbruik van de vrijheid van prijsvaststelling bij me- degevoelige artikelen tegen te gaan. Het is op het ministerie, aldus een woordvoerder, nog niet duidelijk of er sprake is van overmatige winstne mingen bij de confectie-industrie, tussenhandel of 'winkeliers. Theore tisch zijn namelijk verschillende oor zaken voor de kledingprijshausse denkbaar. Naast winstnemingen zou' een oorzaak kunnen zijn dat minder gebruik is gemaakt bij de inkoop door de winkeliers en handelaren van Vóór prinsjesdag Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal waarschijnlijk half september het debat over abortus houden. De bijzondere kamercommissie, die de behandeling van de abortuswets ontwerpen voorbereidt, heeft giste ren besloten ernaar te streven het debat voor prinsjesdag, 21 septem ber. te doen plaatsvinden. De chris ten-democratische fracties hadden het debat liever wat later gehouden om meer voorbereidingstijd te heb ben. Zij zijn gisteren echter na enige discussie met de streefdatum ak koord gegaan. Twee initiatief-wetsontwerpen vor men de inzet van het abortusdebat. Het eerste is afkomstig van de ka merleden mevrouw Van Leeuwen (ARP) en Van Schalk (KVP). Het tweede. een compromis- wetsontwerp van PvdA en VVD is ingediend door de Kamerleden me vrouw Veder-Smit en Geurtsen (WD) en Lamberts en Roethof (PvdA). De voorbereiding van het christen democratische ontwerp is al rond. Van het PvdA-WD ontwerp zal het voorlopig verslag (opmerkingen van Op de foto, die genomen is vanaf Noord Beveland, bij het plaatsje Kamperland, ziet men de pijlers in het water staan waarop de kabelbaan komt. Via die kabelbaan kunnen bakken met stortma teriaal in zee worden gedeponeerd. Vervolg van pagina 1 e De voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, de heer H. )ed S. Fievet. had in het begin van deze week. bij zijn terugkomst uit Ameri- tg ka, verklaard, at men van plan was j)ai leen soort „luchtbrug" op Houston te ge openen, waar Nederlandse hartpa- ken tiènlen geopereerd zouden worden kwaj tegen een tarief van tienduizend dol lar (ongeveer 25.000 gulden) per persoon. heer Fievet heeft verder gezegd, lat er per maand 25 hartpatiënten naar Houston zouden worden ge- iracht, omdat de Nederlandse zie nhuizen deze zaak niet aankonden. Houston zouden de behandelingen Tden uitgevoerd in het St. Luke's spital. door dr. Denton Cooley en ns staf Namens de chirurg is mee- leeld, dat hij geen commentaar op het nieuws had, maar de woordvoer der van het ziekenhuis bevestigde wel, dat de bekende specialist een tonderhoud had gehad met een verte- ;enwoordiger van de Nederlandse 'patiënten-vereniging. „Maar." »i hij, „er zijn geen afspraken ge maakt voor een serie operaties hier." Tevreden De heer Fievet is zelf een oud-patiënt van dit Amerikaanse ziekenhuis en hij is bijzonder tevreden over zijn behandeling daar. Vandaar dat hij ïii voor z*fn nrede-patiënten ook iets wil- de organiseren. De woordvoerder van het ziekenhuis noemde het plan van de heer Fievet „een sensationeel iets." „Als wij grote groepen patiënten zouden willen ont vangen en behandelen, dan moeten Bnier ver vantevoren regelingen zijn ge- 1 troffen, moet er ruimte aanwezig zijn en moeten er vooronderzoeken wor den verricht om een goede opvang mogelijk te maken. Er zijn geen data vastgesteld voor het ontvangen van de eerste groep Nederlanders," aldus de woordvoerder. De Amerikaanse specialist in Hous ton verricht met zijn medewerkers ongeveer vierduizend hartoperaties per jaar. deel zullen vallen. Zij vragen zich af welke mogelijkheden er zijn om deze actie van de hartpatiëntenvereniging overbodig te maken, door de opera ties in Nederland zelf uit te voeren. ADVERTENTIE n METZIER- brii ieders oogmerk Het principebesluit van het kabinet viel in juli 1974 aan de hand van een advies van de commissie- Oosterschelde onder voorzit terschap van mr. J. Klaasesz. die moest adviseren over een oplossing, waarbij zowel veiligheid als milieu tot hun recht kwamen. Begin no vember 1974 besloot het kabinet de Oosterschelde af te sluiten met door- laatcaissons, waarbij drie ontbin dende voorwaarden werden gesteld (technisch mogelijk, vóór 1985 ge reed. niet duurder dan 1,7 miljard in geld van 1974 plus twintig pro cent). Naarmate de studie van rijkswa terstaat echter vorderde, leken de lun Zorgen Inmiddels hebben twee WD-Tweede Kamerleden, mevrouw Ginjaar-Maas en mevrouw Veder-Smit, aan staatssecretaris Hendriks gevraagd hoe hij denkt over de plannen van de heer Fievet. De twee WD-ers maken zich zorgen over de begeleiding en behandeling die de patiënten in het geval van een reis naar Amerika ten Gerestaureerd stadje wil geen vrijetijdsplaats worden Van een verslaggever HEUSDEN Wie een te restaureren huis koopt van de gemeente Heusden (Noord-Brabant) aanvaardt de verplichting het te gebruiken voor permanente bewoning. Overtreding van dat voorschrift kan gestraft worden met een boete van honderdduizend gulden. Het gemeentebe stuur heeft daartoe besloten om te voorkomen dat Heusden voor een groot deel zou gaan bestaan uit „tweede woningen". Sinds 1968 is men bezig met een grootscheepse restauratie van het stadje dat in een historische vesting ligt. De animo om in Heusden een huis te kopen is sinds die tijd erg groot: veel mensen vinden het aan trekkelijk om in een omgeving te wonen die zo veel mogelijk terugge bracht wordt in de toestand van ruim tweehonderd jaar geleden. Bo vendien ligt het stadje aan de Bergse Maas. wat een toevloed van watersportliefhebbers tot gevolg zou kunnen hebben. Heusden heeft daartegen geen bezwaar maar wil niet het risico lopen een soort vrije- tijdsdorp te worden, waar de helft van de woningen de meeste tijd leegstaat. Controle op de naleving van het voorschrift lijkt het gemeentebe stuur niet moeilijk. „Het is hierzo'n kleine gemeenschap dat iedereen iedereen kent. Als iemands huis een paar dagen leegstaat valt dat on middellijk op." zegt gemeentesecre taris C.P. H. Wolfs. Overigens wil men in Heusden best soepelheid betrachten „Als iemand het voor zijn'werk nodig heeft dat hij drie dagen buiten Heusden slaapt dan is er nog niets aan de hand. Wij komen pas in actie als de voorschriften betreffende de bevol kingsboekhouding overtreden wor den. Dat is een rijksregeling waarin precies staat wanneer iemand als inwoner van een gemeente be schouwd moet worden en wanneer niet", aldus Wolfs. De regeling komt erop neer dat men de helft van het aantal nachten in de gemeente door moet brengen. Vlieland Vorig jaar september heeft de Raad van State uitspraak gedaan in een min of meer overeenkomstige zaak. die op Vlieland speelde. Het ge meentebestuur van dat waddenei land had geweigerd een vrouw uit Leeuwarden in het bevolkingsregis ter op te nemen, omdat zij haar eilandwoning als vakantieverblijf beschouwde. De Raad van State gaf de Leeuwardense gelijk: ge meentebesturen zijn verplicht men sen, die zeggen dat ze de meeste tijd in hun gemeente wonen, in het per soonsregister in te schrijven. Volgens de Raad van State moet het gemeentebestuur bewijzen dat dit niet zo is, alvorens een inschrij ving te mogen weigeren. Nu is in schrijving als inwoner van een wad deneiland als Vlieland financieel een voordelige zaak. wat in Heus den niet het geval is. Het lijkt er echter op dat ook Heusden pas in actie kan komen, als bewezen kan worden dat ingeschrevenen meer dan de helft van de tijd buiten Heusden wonen. kansen om aan de voorwaarden te voldoen steeds geringer. In oktober vorig jaar werd duidelijk dat de kos ten meer zouden bedragen dan is toegestaan en in januari van dit jaar werd de gedachte aan caissons op een drempel op de bestaande onder grond. waarop zich de meeste stu dies hadden gericht, verlaten omdat dit meer dan drie miljard gulden zou kosten. De financiële limiet bedroeg toen door de inflatie en de marge van twintig procent ongeveer 2,6 2,7 miljard gulden. Van de twee andere varianten die toen in studie werden genomen, is nu die van de pijlers op betonnen putten uitvoerbaar geble ken. Aangenomen wordt dat deze binnen de kostenlimiet blijft door de toepassing van een enkele in plaats van een dubbele kering. De kering is bijzonder duur gezien de mecha nische voorzieningen die deze vergt. Wanneer de Oosterschelde volgens deze methode is afgesloten, blijft in het bekken een getijdeverschil ge handhaafd. Bij Yerseke zal dat 2,30 bedragen. Het achterliggende zoute getijdebekken zal van twee kleinere zgn compartimenteringsdammen worden voorzien: de Philipsdam bij St. Philipsland en de Oesterdam in het oostelijke gedeelte. Met de compromisoplossing van de ADVERTENTIE ADVERTENTIE We eten te weinig zemelen. Jammer. Want zemelen zijn goed voor onze gezondheid, met name voor de spijs vertering. Gelukkig zitten er in Brinta volop zemelen, van de volle tarwekorrel. Mede daarom is een dagelijks bord Brinta goed voor jong en oud. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Rotterdamse onderneming Polyzathe BV heeft gisteren een opzienbarend plan gepresenteerd voor de bouw van 4000 woningen in zee bij Scheveningen. De kosten van het project zijn geraamd op 750 miljoen gulden, inclusief de aanleg van een dijk en een jachthaven. jachthaven buitengaats. Het hoogheemraadschap weet wel van dit Engelse plan. maar is niet op de hoogte van het nieuwe project Daarover is sinds 1973 wél contact met het Haagse gemeentebestuur, aldus ir Van Hengel. B en w van Den Haag hebben de in druk. dat het om een weldoor dacht plan gaat en vinden 't dan ook de moeite waard dit aan de raad te laten zien. Po lyzathe meent dat er in sa menwerking met het gemeen tebestuur een goede organisa tie voor inspraak uitgestip peld kan worden. Rijkswaterstaat heeft, aldus Polyzathe. het plan technisch haalbaar genoemd. B en w van Den Haag vinden het plan dermate belangrijk, dat zij een speciale vergadering van de gemeenteraad belegd hebben. Het project „Dorp in zee" kan niet verwezenlijkt worden zonder de goedkeu ring van het hoogheem raadschap Delfland, dat ver antwoordelijk is voor het ke ren van het zeewater. Echter, volgens dijkgraaf mr A. P. van de Berge is het hoog heemraadschap niet ge raadpleegd. „Wij weten niets van dit plan." zei hij desge vraagd. Volgens Polyzathe zou het hoogheemraadschap geen bezwaar hebben tegen de uitvoering van het ambi tieuze plan. Woonwijken De Polyzathe-groep (een aan tal werkmaatschappijen en deelnemingen in andere be drijven) stelt zich ten doel he le woonwijken van de grond te krijgen, met alleen huizen, maar ook winkels en culturele voorzieningen. Polyzathe is ervan overtuigd, dat het plan ook in financieel opzicht geen hersenschim, maar wel dege lijk haalbaar is. „Onze bouw- ervaring en contacten met fi nanciële instellingen staan daar borg voor," aldus drs R. Loon, voorzitter van de groepsdirectie. Aan het vervaardigen van het plan is een uitgebreid marktonderzoek voorafge gaan. De nieuwe polder tus sen het noordelijke haven hoofd en de belangrijkste Scheveningse winkelstraat, de Keizerstraat, moet vooral woonruimte bieden aan al leenstaanden en kleine huis houdens. Van de potentiële gegadigden is ruim de helft aangewezen op woningbouw in de vrije sector, de overigen op gesubsidieerde bouw. Het uiterlijk van het dorp in zee moet afgestemd worden op de bestaande bebouwing van Schevenineen-dorp. Mocht het plan in uitvoering komen, dan is het eerste kar wei de aanleg van een dijk. „De hoogte, acht meter boven NAP. is door Rijkswaterstaat bepaald." aldus de ontwerper van het dorp, de Haagse architect ir A. van Hengel. „De vorm staat nog niet vast." In de uitbouw van Scheveningen is ook een jachthaven voor 1000 a 1200 kleine en grote schepen gedacht Tussen de (getij)haven en de zee zou een keersluis moeten komen, die het woongebied tegen extreem hoge vloeden beschermt. Zo'n haven past prima in het gemeentelijk streven van Scheveningen weer een badplaats van allure te maken, aldus architect Van Hengel. Overigens moet een stuk strand verdwijnen, wil het dorp er komen, maar „het gaat om het minst gebruikte deel". Jachthaven Enkele jaren geleden werd door een Engelse beleggings maatschappij het plan gelan ceerd voor een enorme de zijde van de Kamer) op 23 juni worden vastgesteld. De indieners willen dan half augustus antwoord geven op de gestelde vragen, waarna ook dit ontwerp in september voor behandeling gereed kan zijn. In christen-democratisce kring wordt verwacht dat de verdere be handeling van de wetsontwerpen (Tweede Kamer. Eerste Kamer ad vies Raad van State) nog wel zo lang gaat duren dat minister Van Agt niet meer hoeft te beslissen of hij een. aangenomen PvdA-VVD ontwerp moet ondertekenen. Dit vraagstuk kan dan tot na de verkiezingen (mei 1977) blijven liggen. halfopen Oosterschelde. lijkt ook de kans op het geheel openhouden van de Oosterschelde. waarvoor de laatste jaren steeds meer steun werd gekregen, geringer te zijn geworden. In de Tweede Kamer hebben de frac ties van D'66 en de PPR zich steeds voor een open Oosterschelde inge zet. waarna eind vorig jaar ook de PvdA zich in die richting uitsprak door aan te dringen op een studie naar verhoging van de bestaande dijken. In de Tweede-Kamerfractie van de PvdA willen enkele waterstaatdes kundigen de gedachte aan een open Oosterschelde nog niet laten varen. Woordvoerder Peter Roels zei: „Het is nog niet in de fractie besproken, maar ik meen dat nu nog de komen de maanden door rijkswaterstaat op de dijkverhoging moet worden ge studeerd. Dat kan vrij snel omdat gegevens voor de dijkverhoging voorhanden zijn van de Zeeuwse provinciale waterstaat en het inge nieursbureau Dwars. Heederik en Verhey. dat op verzoek van milieuor ganisaties een rapport opstelde. In dat rapport zijn met name de sug gesties over de technische organisa tie bij dijkverhoging erg nuttig". De socialist Roels. een Zeeuw die aanvankelijk voor volledige afslui ting was. meent dat het logisch is een keuze te maken uit alle drie de mogelijkheden voor de Oosterschel de (dicht, halfopen, open) in plaats van uit twee (dicht, halfopen). Vol gens Roels zijn de kosten van een doorlaatbare dam wel erg hoog ge zien de noodzakelijke bezuinigingen, terwijl bovendien nog onzekerheden bestaan over het voortbestaan van mossel- en oestercultuur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is niet bereid de Iraakse Koerden, die na de ineenstorting van hun strijd tegen de Iraakse regering in 1975 naar Neder land vluchtten, de officiële status van politiek vluchteling te geven. De staatssecretarissen Kooijmansen Zeevalking hebben dit geantwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Voogd. Zij wijzen erop dat in Irak de Koer den op zichzelf, omdat zij Koerden waren, niet vervolgd werden. De Koerden streden voor meer autono mie. Het verzet daartegen door de centrale regering van Irak leidt vol gens de staatssecretarissen niet tot een situatie waarin Koerden volgens de bestaande regels als vervolgden en als politieke vluchtelingen erkend kunnen worden. Zij benadrukken voorts dat niet is gebleken dat de Koerden in Iran (Perzië) waar zij voor hun vertrek naar Nederland verble ven. vervolgd werden. „Deze overwegingen, die tot afwij zing van het verzoek van de Koerden leidden, zijn niet nieuw in het vluch telingenbeleid," aldus het antwoord Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Westerterp is niet van plan ooit nog de snel- heidsgrens van honderd kilometer per uur op rijkswegen te verhogen Dat heeft hij gisteren in Den Haag gezegd bij de opening van de alge mene vergadering van de „alliance internationale de tourisme", de over koepelende wereldfederatie van au tomobielclubs en toeristenbonden. De minister zei dat weliswaar we tenschappelijk niet keihard is aan te tonen dat er verband bestaat tussen de invoering van de snelheidsgrens en de teruggelopen ongevallenclj- fers, maar dat voor hem als politicus alleen het resultaat telt. „Je kunt eindeloos blijven discussiëren over de juistheid van maatregelen, maar de statistieken geven het eindoor deel." zo zette de minister wat hem betreft een punt achter de nog steeds voortdurende discussies over de snelheidsbeperking op rijkswegen. De minister gaf zijn internationale gehoor een overzicht van het verkeer en vervoer in ons land. Daarbij zei hij veel vertrouwen te hebben in de prognose dat er in 1980 in Nederland meer dan vier miljoen auto's rondrij den. „De prognoses over auto aankopen in Nederland komen al jaren beter uit dan die over de ge- boortencijfers. Dat bevestigt mijn indruk dat sommige mensen hun au to als hun kind beschouwen." aldus minister Westerterp. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Keme r.ade overweegt om met een wets ontwerp te komen om de opheffings norm van kleine kleuterscholen iets te verlagen. Nu is het zo dat kleu terscholen. waar het leerlingen aantal beneden de twintig zakt. op geheven moeten worden. Dit levert vooral in kleine plattelandsgemeen ten nogal eens problemen op. Van Kemenade antwoordde gisteren op vragen van de Tweede Kamerle den Van Ooijen en Konings (beiden PvdA) dat hiervan overigens niet te veel verwacht moet worden. De be windsman blijft het namelijk onaan vaardbaar vinden dat kleuterscho len vin vijf of tien leerlingen zouden blijven voortbestaan. Dat kost veel te veel geld. De noodtoestand in de kleine ge meenten ontstaat vooral door het teruglopend geboortecijfer. Het is. aldus de minister, niet te verwachten dat dit in de toekomst weer zal oplo pen. Enige verbetering in de situatie kan wel worden verwacht van de samenvoeging van kleuter- en ba sisscholen, maar dat kan nog wel enige tijd duren. Van Kemenade is niet bereid zeer kleine kleuterscho len te laten voortbestaan totdat deze samenvoeging een feit is geworden. Zo kan het „dorp in zee" eruit zien, meent de Haagse architect Van Hengel. „Niet doen. Tommy, dil is een val..."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3