„Oberkirchenrat" had zich vergist Armen gaan vragen: waarom bent u rijk? Remonstrantse kernen worden niet kleiner Slowaakse priesters verdacht van verraad Helft protestanten uit Laos gevlucht Vandaag 0] ffl Groot nieuws' bij renovatie cadeau Actie Israëlische oorlogsweduwen nadert twee ton Onze adressen: Proces tegen 18 christenen in Seoel VRIJDAG 14 MEI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWAI HRIJDA' door dr. H. J. Kouwenhoven Onverwachts vroeg de Oos tenrijkse „Oberkirchenrat" zeg maar: kerkelijke ge zagsdrager het woord. Een r.k. Nederlander was uitge sproken. had zeer openhartig allerhand informatie ver schaft over de ontwikkelings gang van de Nederlandse kerkprovincie. Zonder er op uit te zijn had hij kennelijk de harten veroverd van zijn pro testantse toehoorders en ge sprekspartners afkomstig uit practisch geheel Europa. Aan het dankwood van de ge spreksleider wenste de Oos tenrijker nog iets toe te voe gen. Hij herinnerde eraan, dat hij vorig jaar zich sterk verzet had tegen het verlangen van de Nederlanders om niet lan ger óver Rome te spreken zon der Rome. Nu begreep hij, dat hij zich met die weerstand had vergist. Een moment om niet gauw te vergeten. Mogelijk was het te kenend voor wat er aan open heid groeit ten opzichte van Rome. ook hier en daar bij typische leidersfiguren in de kerk. De Oostenrijkse Oberkirchenrat was één van de deelnemers aan de dertiende conferentie van de inter nationale werkgemeenschap voor confessionele vragen. Dit jaar was Nederland aan de beurt om als gastvrouw op te treden. Zo her bergde „Kerk en Wereld" te Drie bergen deze maand een kleine der tig conferentiegangers: bisschop pen. dominees, hoogleraren in de theologie. Ze waren gekomen uit Polen. Hongarije. Belgietf, Spanje. Italië, Tsjecho-Slowakije. Luxem burg. Oostenrijk. Zwitserland. Oost- en West-Duitsland. Neder land. Helaas hadden de kerken uit de Scandinavische landen dit jaar verstek laten gaan. Het gespreksonderwerp betreft doorgaans de oecumene. Nader toe gespitst de verhouding Rome re formatie Uitvoerig informeren de afgevaardigden uit de verschillende landen elkaar over de situatie, zoals die in hun eigen land bestaat. Of er al dan niet toenadering te bespeu ren valt tussen de kerken, dat heeft in de regel de meeste interesse. Diepe kloof Wij hier in het Westen hebben er nauwelijks enige notie van waarschijnlijk hoe diep de kloof tussen r.k. en reformatorische ker ken is in de landen van laten we zeggen Oost-Europa, te beginnen bij Oostenrijk. Voornaamste reden, dat de protestanten daar een min derheidsgroepering vormen? Met evenveel angst als argwaan lijken ze tegen de veel machtiger r.k. kerk aan te kijken. Een afgevaardigde uit Polen ver telt, dat in de pers soms tegen het protestantisme gewaarschuwd wordt. Een ander herinnert zich. dat de r.k. kerk na de oorlog ge bruik gemaakt heeft van de verwar ring om de protestanten hun kerkgebouw te ontnemen. Op z'n best lijkt er de laatste jaren zoiets als een godsvrede te heersen. Maar wie zal zeggen, wanneer de wapens opnieuw gesmeed zullen worden? Geen wonder, dat deze buitenlan ders verbaasd kijken, wanneer ze ontdekken, dat er tussen r.k. en protestantse Nederlanders allesbe halve een isegrim-sfeer hangt. Het drietal r.k. informanten op de con ferentie prof. dr H. Wegman, dr W. Boelens en dr A. Houtepen verstond uitstekend de kunst om te laten uitkomen, dat Rome in Neder land niet uit is op verovering. En omgekeerd wekten de protestantse afgevaardigden hervormden en gereformeerden niet in 't minst de indruk, dat ze zo graag de sym pathie van hun r.k. gasten wilden winnen. Conciliariteit Als-ie er al ooit geweest is. de tijd is voorbij, dat de kleine protestantse kerkjes achter de forse moederkerk behoren aan te sjokken zoals de donzige eendjes-van-een-paar- dagen op de gazonnen van „Kerk en Wereld" achter de waggelende moe dereend. Zulke persoonlijke ont moetingen en open(hartige) ge sprekken dragen er toe bij. dat pro testantse christenen hun bang ver moeden kwijt kunnen raken, als zou een Rome-met-een-menselijk gezicht een uitzondering moeten vormen, het bijzondere voorrecht met name voor het kerkelijk eldora do. dat Nederland heet. Zoals het gaat op en conferentie: in de wandelgangen, aan tafel worden soms de meeste zoden aan de dijk gezet. De doelstelling wordt in elk geval gediend met de persoonlijke ontmoetingen. Toch was het bonte gezelschap speciaal bijeen om zich in plenaire vergaderingen te bezin nen op het thema van de conferen tie: Conciliariteit weg naar de koinonia (gemeenschap). In oecu menische kringen de laatste jaren een veelbesproken, haast een gelief koosd onderwerp. Sinds de verga dering van Faith en Order de sectie voor geloof en kerkorde van de wereldraad van kerken in Leu ven dat was in 1971 vormt het be grip „conciliariteit" het sleutel woord in de discussies over de ge meenschap van de kerken. Men kwam toen met en vrij uitge breide definitie op de proppen, ver moedelijk het resultaat van uren en uren zoeken naar de juiste bewoor dingen. „Onder conciliariteit". zei men „verstaan wij het samenko men van christenen plaatselijk. regionaal, mondiaal voor meenschappelijk gebed, voor be raad en beslissing in het geloof, dat de Heilige Geest zulk samenkomen voor zijn eigen doel, te weten: de verzoening, vernieuwing en omvor ming van de kerk kan gebruiken, doordat Hij haar leidt tot de vol heid der waarheid en der liefde". Prof. Veenhof Prof. dr J. Veenhof, hoogleraar in de dogmatiek aan de Vrije Universi- teit, heeft in en breed opgezet en boeiend betoog over dit begrip „conciliariteit,, gerefereerd. Op hel dere wijze liet hij zien, hoe de oecu menische paradox in dit begrip aan de oppervlakte komt. Kan een kerk in het besef van haar vebondenheid met andere kerken, met geloofsge- menschappen voortgekomen uit een andere traditie, ooit haar eigen heid. haar identiteit prijsgeven? Overvraag je elkaar dan niet? In tussen dient zich dan ook de pijnlijke ervaring aan, dat de beleving van de eenheid in Christus het raadsel van de verdeeldheid niet kleiner maakt. En je voelt je gauw verlegen met vermeende op lossingen als „eenheid in verschei denheid", pluriformiteit enz. Het ligt dan ook voor de hand, dat de verwijten niet zijn uitgebleven aan het adres van hen. die bij de wieg van het conciliariteits-begrip heb ben gestaan. Hebben zij de gelegen heid geschapen om te ontvluchten aan de oproep, de eis tot bevorde ren van de enheid? Veenhof veegde deze kritiek niet opzij. Wel zag hij grote voordelen in het spreken over conciliariteit, wan neer dat bedoelt te onderstrepen, dat de eenheid slechts bereikt mag worden via vernieuwing. Vernieu wing van de geest. Over en weer kun je niet dezelfde blijven die je was, als je de moed hebt gehad de ander te ontmoeten. Hoezeer de christen de kerk „lief heeft", in het eschaton.fs de kerk er niet meer. Dan is (alleen) het Ko ninkrijk er. Daarom kun je de kerk niet verabsoluteren. Zul je er hele maal niet zoveel moeite mee heb ben om in rekening te brengen, dat alle denominationele kerkvormen voorlopig zijn. De eigenlijke kern van de conciliari teit is de werkzame tegenwoordig heid van de Heilige Geest. Door Hem is de kerk in strijd gewikkeld om de waarheid in, de ge meenschappelijke hoop. 'Zo'n kerk behoeft geen monolithisch blok te vormen. God beware ons! Maar een hechte gemeenschap is dat te veel gevraagd? Dr H. J. Kouwenhoven is gereformeerd predikant te Vlaardin- gen en voorzitter van de taakgroep „Reformatie-Rome" van de gereformeerde kerken. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Afgestudeerden VU (2) In Trouw/Kwartet van 7 mei stond een lijst met als ik het goed geteld heb! 229 namen van mensen die het voorrecht hadden aan de Vrije Universiteit te studeren. Thans, nu zij „van school af zijn", menen zij het bestuur te moeten aanvallen (of afvallen) inzake zijn beleid ten opzichte van communis ten in bestuursfuncties. Hierover zou veel zijn te zeggen. Wij zijn bedroefd, omdat geconstateerd moet worden dat kinderen, van wie -het merendeel door hun ouders zijn grootgebracht bij het geloof in God. -nu een instelling, eens voortgeko men uit datzelfde geloof, willen doen mééregelen door haters van God en zijn dienst. De leden van het bestuur van de Vrije Universiteit, die ervoor waken willen deze instelling haar christelijk karakter zoveel mogelijk in deze tijd te doen behouden, mo gen zich gesterkt weten dat véle. véle gewone christenen, die alle dagen vanuit de genade en de verzoening leven moeten, achter hun be- stuurswerk en hun waakzaamheid staan. Paterswoldr. C. Groeneveld M.H. Groenevcld-Horlings. Abortus Met dankbaarheid kennis genomen van uw niet onduidelijk standpunt. Inderdaad: Déhumanisering. Te recht brengt u o.a. de juridische kant naar voren. Maar is er niet veel meer aan de hand? Déhumanisering is he laas vaak een consequentie van ont kerstening. hoe vaak. ook helaas, „christelijk" verpakt. Die ont kerstening is een proces en dus als zodanig niet aanwezig waar het pro ces voltooid is. Ontkerstening als proces kan uitsluitend plaatsvinden binnen de levenskring van het chris tendom. en dus daar waar de belijde nis van Christus Koningsschap tot een papieren formule werd. Ik denk hier o.a. aan de Ned. Chr. Vrouwen bond. die daadwerkelijk zijn eigen grondslag verloochent door ondanks herhaald en dringend appèl zich lie ver oostindisch doof te houden. Hoe veel vrouwen zullen onder de vlag van Christus Naam zich nog schul dig blijven maken aan het dodelijk kwaad van passieve medeplichtig heid? Doorwerth ds J. C. Jonkers NCVB Tol dusverre heeft de NCVB niet offi cieel zijn standpunt inzake abortus bepaald. Op de algemene vergadering op 18 mei a.s. kan hierin ongetwijfeld worden voorzien, bijvoorbeeld via het stellen van een punt van orde. Ook de NCVB kan zijn gezicht laten zien. Ede ir E. Lagerwei j RHENEN In Rhenen wordt de buurt Vreewijk geheel gere noveerd. De hervormde ge meente heeft besloten, alle ge zinnen in deze buurt een exemplaar van het nieuwe tes tament „Groot Nieuws voor u" aan te bieden, als zij hun ver nieuwde woning weer betrek ken. De eerste gezinnen heb ben hun geschenk inmiddels ontvangen. Campus Crusade for Christ. Za terdag 15 mei van tien tot vier uur informatiedag over de mogelijkhe den van fulltime evangelisatiewerk. Het Koetshuis. Hoofdstraat 53. Drie bergen. Inf. tel. 03438-7491. UTRECHT De armen vra gen niet langer: waarom zijn wij zo arm? Steeds duidelijker stellen zij de elites in hun eigen wereld en de rijke landen de vraag: waarom bent u zo rijk? Pas door een eerlijke be antwoording van deze vraag is het mogelijk een goed relatie patroon met de derde wereld op te bouwen. Dit zei dr. Oh Jae Shik uit Japan aan het eind van het bezoek, dat verte genwoordigers van Aziatische kerken aan Nederland hebben gebracht. De delegatie heeft vijf dagen ge sprekken gevoerd met vertegenwoor digers van zending en werelddiako- naat, met plaatselijke gemeenten en met de staf van het ICCO, het orgaan voor mede-financiering van de Ne derlandse protestantse kerken voor particuliere ontwikkelingsprojecten met middelen van de Nederlandse overheid. Het doel van het bezoek was niet het bespreken van projecten, maar van basisvragen van ontwikkelingsbe leid. Bij het afscheid maakte dr. Yap Kim Hao, methodistenbisschop in Singapore en algemeen secretaris van de Aziatische kerkenconferentie, duidelijk, dat. hoezeer er ook geld voor ontwikkelingswerk nodig zal zijn. de kwaliteit van de relaties tus sen de arme en de rijke landen doorslaggevend is. In de derde wereld zijn allerlei bewe gingen aan de basis bezig, verander ingen teweeg te brengen. Deze bewe gingen worden steeds meer onder drukt door regeringen en machten, die belang hebben bij het handhaven van hun privileges, aldus Hao. Deze onderdrukkende machten in de der de wereld worden veelal gesteund vanuit de rijke landen. Werkelijk ont wikkelingswerk zal daarom altijd ge kenmerkt zijn door de keuze, die deze ontwikkelingsgroepen ook in hun ei gen land maken. Eerst binnen deze gemeenschappelijke keuze is volgens hem sprake van ontwikkelingssa menwerking. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De werkgroep „Steun aan oorlogsweduwen en - wezen in Israël" heeft in de ander half jaar van haar bestaan al 180.000 gulden kunnen overmaken naar Is raël. De werkgroep, die onder leiding staat van ds. A.A. Spijkerboer te Amsterdam, wil haar actie nu in juli afsluiten. In een circulaire spreekt de werkgroep de hoop uit. om dan de kwart miljoen te bereiken. Het giro nummer is 32.45.400 t.n.v. pen ningmeester steun oorlogsweduwen te Wijk bij Duurstede. Nederlands bijbelgenootschap. Regionale bijeenkomsten, zaterdag 15 mei om tien uur in De Open Hof te Assen en De Baai te Etten-Leur. Opg. tel. 023-259501. AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Te:. 05200-17030 Van een onzer verslaggevers UTRECHT De kernen van de remonstrantse gemeenten wor den niet kleiner. Eerder lijkt het. dat er aan de periferie van afkaveling sprake is. Dit is een van de conclusies van een onderzoek, dat de sociografische werkgroep binnen de remonstrantse broederschap heeft ingesteld naar de redenen waarom men bedankt als lid. De aanleiding voor dit onderzoek was de zorg over de constante daling van het ledental. Veertig jaar geleden, in 1936. telde de remonstrantse broe derschap 31.000 leden. Nu zijn het er nog maar 14.000. Deze daling blijft constant doorgaan (sinds 1969 elk jaar met gemiddeld vier procent). Daarmee gaat een sterke vergrijzing gepaard. Een derde deel van de leden is ouder dan 65 jaar. Acht procent is jonger dan dertig jaar. Motieven Waarom bedankt men als lid? Bij een onderzoek onder degenen, die in het jaar 1973 bedankt hebben, kwam in de meeste gevallen als reden naar voren „gegroeide distantie, zonder aanwijsbare reden." Daarnaast wer den ook vaak genoemd „onvrede met innerlijk godsdienstig leven binnen de gemeente." „te weinig persoonlij ke aandacht" en „onvrede met han delwijze kerk in de samenleving." Dat laatste antwoord werd vooral door mannen gegeven, maar er blijkt op zichzelf nog niet uit. of zij de remonstrantse broederschap nu te radicaal of juist te weinig radikaal vinden. Tegenover de 379 leden, die in 1973 bedankten, stonden er maar 133 die toetraden. Onuer ae iaatsten zijn ook de kinderen uit remonstrantse gezin nen. In de motieven, waarom men toetreedt, bood de enquête onvol doende inzicht. De ervaring van een predikantlid van de werkgroep was, dat een plotselinge en vrij concrete confrontatie met een gemeente (b.v. door katechisatie van kinderen of ziekenbezoek) mensen ertoe beweegt, lid te worden. Jongeren Minstens zo belangrijk is. hoe het komt. dat veel jongeren uit remon strantse gezinnen niet willen toetre den als lid. hoewel zij wel katechisa tie volgen en zich ook bij de kerk betrokken willen voelen. Dit was niet in de enquête betrokken, maar de werkgroep noemt als vermoedelijke redenen voor niet-toetreden: drem pelvrees voor een kerk met een eti ket. de te verplichtende drempel van de belijdenis, het te gebonden en permanente karakter van het lid maatschap en de afnemende binding aan één kerkgenootschap. De kerkorde kent voor meelevende niet-leden de figuur „vrienden der gemeente." De werkgroep pleit voor een activering van dit begrip. Verder zegt de werkgroep in haar beleidsadviezen aan de gemeenten, dat pastoraat, organisatie en admini stratie noodzakelijke voorwaarden zijn voor het goed functioneren van een gemeente. Nu veel gemeenten de laatste jaren over minder predikan ten of over minder tijd van hun predi kant kunnen beschikken, is training van gemeenteleden noodzakelijk. De werkgroep dringt vooral aan op een goede ledenadministratie, berus tend op geregelde informatie door de burgerlijke gemeente, juist om de randleden niet uit het oog te verlie zen. Ook verhuizen blijkt in de broe derschap een grote bron van leden verlies te zijn. Er moet groter aan dacht aan de opvang van nieuwe leden worden geschonken. De twee rapporten van de sociogra fische werkgroep komen in bespre king op de algemene vergadering van bestuur der remonstrantse broe derschap. 12 juni in Waddinxveen. VIENTIANE (EPD) Van de 46.000 protestanten die er vorig jaar nog in Laos waren, bevindt zich thans de helft in vluchtelingenkampen in Thailand. Dit werd vastgesteld tijdens een vergadering van de commissie van de wereldraad van kerken voor wederopbouw en verzoening in lndo-China in Vientiane, de hoofdstad van Laos. De commissie uitte haar bezorgdheid over de gebeurtenissen in Cambodja na de machtsovername daar. De kerken zullen blijven protesteren bij de regering van Cambodja en aandringen op respect voor de rechten van de mens. BRATISLAVA (Kathpress) Onder de rooms-katholieken van Slowakije circuleert momenteel een open brief, waarin de priesters van de Pacem in terris-beweging worden beschuldigd van verraad van de katholieken en van ontrouw jegens de kerk. „Pacem in terris" is een vereniging van r - k.priesters in Tsjechoslowakije, die de regering steunt en omgekeerd. Zij is de opvolgster van de priestervre desbeweging. die in de periode van de Praagse lente werd opgeheven. De open brief beschuldigt de leden van de vereniging er verder van, dat zij optreden als informanten van de regering en dat zij met name pries ters die anders denken, bij de politie aanbrengen. De open brief noemt de priesters van „Pacem in terris" handlangers van een regeringspoli- tiek, welke gericht is op de liquidatie van de kerk. De schrijvers van de open brief, die in de anonimiteit blijven, knopen aan bij de recente plenaire vergadering van „Pacem in terris" in Olomouc. Daar sprak de waarnemend voorzit ter van het nationale front van Tsje choslowakije, prof. dr. Tomas Travni- cek. Deze zei tegenover de priesters, dat „alles in het marxisme-leninisme moet worden voltooid", dat „de godsdienst geliquideerd moet wor den" en dat er „geen God meer zal bestaan". De open brief verwijt de priesters, dat zij niet alleen niet tegen die toespraak protesteerden, maar Van „OORLOGSROMANS" P®N Eigenlijk was ik gisteren nogpjdsc klaar met M'n stukje toen ik «niet punt achter zette. Het kopij-vetyoorz vol een dan mag ik niet verde begon met de opmerking dat heten aï te juichen is dat mensen zich ^ngei tijd tot tijd ook met het ver! ^ge] bezighouden. Vroeger spraken ^aCht dat verband van historisch bes |e We« het werd ons al vroeg bijgebt e jaa dat je heden en toekomst nocril 5e begrijpen als je't verleden nietl ermjj Bij dat verleden behoren ook di ferkn de oorlogen die ons volk in eeuw, zij het op verschillende a )rijzei heeft meegemaakt. De belanj {ijgir ling voor de eerste wereldoorli rr uiteraard niet zo sterk als die vo< jet z tweede. Die tweede hebben we 10ndt meer aan den lijve ondervonde f00r 1 ligt bovendien dichter bij ons interesse voor de historie vai tweede wereldoorlog is met D.r van belang om de ideologische T1 tergrond die dit conflict kenmei Het ging niet alleen om de vraa in de toekomst de macht zou he A maar op welke wijze die macht worden gebruikt. De totaal ver pelijke fascistische en nation socialistische ketterijen dienen iOI duidelijk voor ogen te blijven s V, als een voortdurende waarschui tegen hen die soms de schijn op laden deze toestanden te willen 1 herleven en tegen allerlei evenei ten die aan de perfide gezind) achter deze bewegingen lijkte ontspringen. Vandaar dat ook j)EN alle belangstelling voor met nan _ieu( tweede wereldoorlog van heta gehalte is. Een enorme vraag naa^P oorlogsromans in de boekwi tiënl moet in veel gevallen als zeer bi kelijk geduid worden. Heeft me ~e zo'n behoefte aan het lezen va weid? Het is vaak een ontmoed gezicht om ergens te komen e de hele boekenplank vol te af staan met dit soort lectuur. Da Mn nergens goed voor zijn. Het ge j °i*r dan ook niet van een gedenken l"6n het verleden maar van een kwa nieuwsgierigheid. 'ar VOORBI har De dat zij zelfs applaudisseerden. De open brief verwijt de priesters van de vereniging, dat zij niet opkomen voor de rechten van de kerk, van de ouders, van de studenten en dat zij zelfs „in eigen land en in het buiten land" de chicanes tegen de katholie ken verheimelijken of goedpraten. In Tsjechoslowakije weet „het hele volk, van de studenten tot de groot vaders en grootmoeders", wat het van deze priesters denken moet, al- dus de brief. SEOEL (EPD) In Seoel staan deze dagen achttien christenen terecht. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor een gezamenlijke kerkdienst van protestanten en rooms- katholieken op 1 maart, waarin een „verklaring voor de democratische bevrijding van het vaderland" werd voorgelezen. In deze verklaring werd onder andere het aftreden van de regering-Park geëist. Een van de aangeklaagden, profes sor Ahn Byung-Mu. is in West- Duitsland bekend, omdat hij in Hei delberg gestudeerd heeft. Mede daardoor heeft de evangelische kerk in Duitsland president Park in een telegram gevraagd om een „open en fair" proces en om de vrijlating van de gevangenen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep J. E. de Groo Neerlangbroek. Bedankt voor Kamerik S. P. van senbergh te Nijkerk; voor Zeist den Hoed te Sliedrecht. Afscheid op 16 mei van Middelhal J. Maasland ber. te Barneveld; 1 Pijnaker W. de Greef ber. te D kum; van Apeldoorn J. Folkerts ber. te Huizum. Intrede Wezep A. Boertje uit Kil pen aan de Lek; te Ermelo J. H. Louwerse uit Sneek; te Voorburg van Bodengraven, voorheen dingspred. in Indonesië. GEREF. KERKEN Intrede te Zeist D. N. Verschoor) Dieren; te Beilen A. Hekman Vriezeveen; te Ede A. E. N. de Bi uit Paesens; te Ottoland kand B G. Roolvink uit Kollum; te Bedui de Vries uit Lollum. Bevestiging te Barendrecht (pi raat uit het Dijkzigtziekenhuis Rotterdam) P. R. Everaars Helpman. GEREF. KERKEN (VRIIJGEM.) Beroepen te Zutphen en te Rouve P. Groenenberg te Uithuizen. Intrede te Bergentheim W. Pouwel uit Ureterp. GEREF. KERKEN (VRIJGE B.V.) Intrede te Zwolle D. K. Smit Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Goudswaard J. Kleppe te Woerden. EV. LUTH. KERK Beroepen te Bergen op Zoom (pa time) A. K. v. d. Mey a.s. em. pred- Haarlem, die dit beroep heeft aanj nomen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Delfzijl H. v. d. Werf Doetinchem die dit beroep h« aangenomen. Afscheid van Arnhem J. Bouriti ber. te Musselkanaal. Geloofszendelingen Zes echtparen en vier vrijgezel^ zullen binnenkort voor diverse „F loofszendingen" vertrekken naarbf zendingsveld. Op de komende W reldwijde Zendingsdag. die op H melvaartsdag in de Amsterdam! Jaap Edenhal wordt gehouden. 1 min of meer officieel afscheid vi hen worden genomen. Onder h( zijn de gezinnen Bakker en Te Hei nepe, die voor de Wycliffe bijbelve talers werken. De arts Elly JonF breur gaat voor de Parousia-zendir naar Thailand en Marijke Zonde van voor dezelfde organisatie nai West-Irian. Helmut Frenz Helmut Frenz, die vorig jaar a bisschop van de lutherse kerk u Chili werd gezet, heeft een nieu» functie aanvaard in West-Duitslani Hij wordt predikant van de Sim* onsgemeente in Hamburg-Bramfel' Frenz heeft twaalf jaar in Chili F werkt. Als voorzitter van het inter kerkelijk vredescomité, dat zich i zette voor het lot van de politie) gevangenen in Chili, kwam hij i conflict met het bewind van Pint chet. Ook scheidde een deel vand lutherse kerk van Chili zich af protest tegen Frenz' optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2