t U gaat drukkerij- ipaciteit beperken M Jubileum Aanbieding TROUW IN UW VAKANTIE BRIEVENBUS ajang in Amsterdam Rotterdam lesubsidieerd toneel verdwijnen" toneelprijzen 1976 Kamer besluit dinsdag tot verhoging van vergoeding reiskosten n' Wereldbibliotheek vijftig jaar arilyn Horne in Holland Festival Ook voor boeren subsidies op warmte-isolatie HVA meer in ontwikkelings projecten HEMA )UW/KWj 14 MEI 1976 TROUW/KWARTET 11 ;n onzer verslaggevers IRDAM Door de teruggang in de vraag naar reclamedrukwerk heeft de Verenigde ndse Uitgeversbedrijven (VNU) vorig jaar een verlies van 10 miljoen gulden geleden in de ijsector. Gezien de overcapactiteit in Europa zal de (offset-)drukcapaciteit worden vermin- ussen de 100 en 200 mensen zijn hierbij betrokken. De gevolgen voor het personeel zullen opgevangen door natuurlijk verloop en interne overplaatsingen. Van afvloeiingen zal geen zijn. tie van de VNU. die dit mee- een toelichting op het jaar- 1975, overweegt daarnaast atie van de drukcapaciteit. nerciële en sociale gevolgen zijn nog in studie, zien van de tijdschriftensec- elangrijkste van de onderne- ?erd aangekondigd, dat de najaar twee nieuwe bladen arkt zal brengen. Het zijn het lad „Wij en onze kinderen" weekblad „Mix". Het d zal sterk lijken op het an- d van de VNU „Story", zij het erichten korter zullen zijn en oud rijkelijker geïllustreerd, ts vakbladen zal voorzichtig uitgebreid, want de VNU ver- p langere termijn een toene mende behoefte aan vak-gerichte in formatie. De Tijd Het opinieweekblad „De Tijd", met 40.000 abonnees, heeft nog net niet het break-even-point bereikt. Dat wil zeggen, dat de kosten iets hoger liggen dan de opbrengsten. Er is dus sprake van een klein verlies. De losse verkoop van het weekblad is te leurstellend geweest. Als geheel heeft de VNU- tijdschriftengroep bevredigend ge werkt, evenals de verkoop- en de dagbladverkoop (Brabant-pers). De uitkomsten van de boekengroep vie len tegen en door de onderbezetting op de drukkerijen is het resultaat 5RDAM Op twee achter ende avonden geeft een Ja- nsemble in het Soeterijnthea- ïnaeusstraat 2, Amsterdam llende voorstellingen van wa- t Midden- Java. loningen worden gegeven op 16 mei en op maandag 17 mei uur 's avonds. Het optredende Oa p estaat uit docenten en irderde studenten aan het n van Middenjavaanse kunst Gamelan-Academie in Soera een van de meest bekende van muziek-, dans- en theater- iep staat onder leiding van de sicus en componist R. T. Mar- •awit en telt, behalve twee ispelers (dalangs), veertien ga- pusici. e avond, 16 mei dus, is gewijd wajangkulit, het bekende ïenspel, waarbij gebruik ge maakt wordt van platte, uit leer ge sneden poppen met beweegbare armen. Het publiek kan zowel aan de scha duwkant de voorstelling zien als aan de kant van de dalang. Die heeft de algemene leiding van het spel, han teert alle poppen, spreekt en zingt de tussenliggende magische liederen. De tweede avond, 17 mei, is er geen schimmenspel te zien, maar de zeer zeldzame Middenjavaanse wajang golek. Daarbij worden prachtig ge sneden realistische houten stokpop- pen gebruikt. De gamelan begeleidt ook dé wajang golek; in dezelfde sa menstelling, grote en kleine gongs en andere bronzen slaginstrumenten en de rebab, een Javaanse viool. Hetzelfde ensemble zal daarna in De Lantaren te Rotterdam optreden; dinsdag 18 mei met het wajang kulit- programma en woensdag 19 mei volgt de wajang golek-voorstelling. RDAM Het gesubsidieerde pen. Daarbij wordt de belangstelling. I en ook andere door de over- [in het leven gehouden po- tiviteiten zijn gedoemd te Dat zei drs. H. van de ofdmedewerker (Openbare fi ll) aan de Erasmusuniversiteit erdam tijdens het congres van :eniging van Schouwburg- en 'gebouwdirecties. Van de Kar Idaar over „De relatie tussen de van het publiek en de produk- "•en van podiumactiviteiten". er op, dat podiumactivitei- j arbeidsintensief zijn. Vooral i tijd van forse economische zullen de loonkosten dus snel en. Maar de prijzen van de kaarten stijgen lang zo snel dus moet de overheid telkens geld in de podiumkosten pom- vooral voor het toneel, steeds kleiner. Drs. Van de Kar concludeerde daar uit dat de subsidiering van heel wat podiumactiviteiten alleen maar uitstel van executie betekent en vroeg zich af waarom de podium kunsten nog steeds bestaan als er toch weinig of geen vraag naar is. „Wat heeft het Nederlandse volk er voor belang bij om de cultüur van een kleine elite in stand te houden?" Hij stelde heel nadrukkelijk, dat hij dit alles zag vanuit het standpunt van de econoom: „Als er geen behoef te bestaat, waarom zou er dan aan bod moeten zijn?" Maar aan het slot van zijn betoog gaf hij zijn toehoor ders toch nog een sprankje hoop:" gelukkig hebben econo men in dit soort zaken niet het laatste woord". TERDAM De Wereldbiblio- t-Vereniging zal zaterdag 15 mei ft Slot te Zeist haar 50-jarig be- i vieren. vereniging werd destijds opge- met het doel de werkzaamhe- lonzfk ondersteunen van de Maat- ppij voor goede en goedkope lec- later meer bekend onder de 0 Wereldbibliotheek. STERDAM De beroemde lerikaanse zangeres Marilyn Hor- ^al het komende Holland Festival het eerst in Nederland 5 meipeden. verwierf de laatste jaren zo'n dat zij uitverkoren werd om seizoen 1972/1973 van de Metro- itan Opera te openen als Carmen een nieuwe produktle. zangeres, die tot de al lergrootsten behoort, zal op 20 juni in de Grote Zaal van het Concertge bouw een opera-concert geven met het Radio Philharmonisch Orkest en het Groot Omroepkoor olv Francois Huybrechts. Marilyn Horne zal o.a. aria's zingen uit de opera's „Tancredi", „L'Ita- liana in Algeri" en „Otello" van Ros sini, Meyerbeers „Les Hugnots" en Saint Saëns' „Samson en Dalila". 5tgeP 6 uitgereikt. De Louis d'Or (voor De Arlecchino werd uitgereikt aan beste mannelijke hoofdrol) was Gijsbert Tersteeg van de Haagse Co- RDAM Mr. M. Vrolijk, imissaris van de koningin in Zuid- '"id, heeft donderdagmiddag in 'dam, tijdens het congres van Vereniging van Schouwburg- en fcertdirecties, de toneelprijzen welijke hoofdrol viel ten deel aan Anne-Wil Blankers voor haar spel in Elektra van Sophocles. Het Pu- bliekstheater in Amsterdam bracht dit stuk het afgelopen seizoen uit onze regie van Ton Lutz. Peter van der Linden van de n*elgroep De Appel. De prijs werd medie. Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn rol als nachtportier in De 1,1 toegekend voor zijn vertolking Arrestatie van Jean Anouilh. de rol van Klytemnestra in de inl «edie Agamemnoon naar Aischy- 1 De Appel herstelde in dit stuk s oude Griekse traditie, namelijk 1 door mannen laten spelen van toiwenrollen. Theo d'Or voor de beste vrou- Ellen Vogel, eveneens van de Haagse Comedie, kreeg de Corlombina (beste Appel herstelde in dit stuk vrouwelijke bijrol) voor haar spel als Marja in De Zomergasten van Maxim Gorki. De jury voor de toneelprijzen 1976 bestond uit Charles Boost. Mies Bouhuis, Rob Eerenstein, Elza den Hartog en Walter Lankamp. van de industriegroep meer dan ge halveerd. De omzet van de VNU steeg in 1975 met 14 procent tot 910 miljoen gul den. De winst na belasting liep ech ter terug met 17 procent tot 16,6 miljoen. Het dividend blijft onveran derd 4,20 per aandeel van 20. Ge zien de vele onzekerheden ten aan zien van de economische ontwikke ling wil de directie geen uitspraken doen over de verwachte resultaten van 1976. MAXIS Nijmegen heeft met recht een bouwvergunning gewei gerd voor een „Maxis superstore" op een industrieterrein in die gemeente. De rechtbank te Arnhem heeft afwij zend beschikt op de bezwaren die Koninklijke Bijenkorf Beheer die Maxis exploiteert tegen de afwij zing had ingebracht. KBB had een bouwvergunning gevraagd omdat het industriegebied bestemd is voor industriële en groothandelsdoelein den. KBB was van mening dat haar superstore de elementen van groot- en detailhandel in zich verenigt. De Arnhemse rechtbank is van oordeel dat er sprake is van uitsluitend de tailhandel. „Immers uit alle stukken blijkt dat een superstore als van het Bijenkorf concern gericht is op ver koop aan de particuliere consu ment." NAT. NEDERLANDEN Op maandag 31 mei staat de inschrij ving open op een claimemissie van aandelen op naam of certificaten van Nationale-Nederlanden tegen een prijs van 70 per aandeel. Voor iedere 100 aan aandelen Nat. Ne derlanden kunnen bestaande aan deelhouders inschrijven voor 10 nieuwe aandelen.. De nieuwe stukken zijn dividend- gerechtigd over 1976 en volgende ja ren. De claimhandel begint op woensdag 19 mei. Storting moet plaatsvinden op 17 juni. AGO (verzekeringen) heeft de net towinst vorig jaar met 41 procent kunnen vergroten van 22 tot 31 miljoen. Het levensverzekeringbe- drijf droeg hier toe het meeste bij. Voorgesteld is 18 (v. j. 14) miljoen uit te keren aan dc verzekerden en de rest aan de reserves toe te voegen. De concernomzet steeg met 19,5 pro cent tot 939 miljoen en het aantal werknemers eind 1975 bedroeg 2356 (2320). GELATINE DELFT zag vorig jaar het bedrijfsresultaat wel stijgen van 4,4 tot 4,6 miljoen maar door aan zienlijk geslonken inkomsten uit deelnemingen daalde de nettowinst van 3,3 tot 2.3 miljoen. Het eerste kwartaal van dit jaar gaf een omzet- verhoging te zien maar dit leidt nog niet tot voorspellingen. Ondanks de werkloosheid heeft Gelatine Delft moeite voldoende personeel te vinden. IMMOFUND 1962 keert over 1975 58,89 uit en vooruitlopend op de extra resultaten uit belegging in par- ticipatiebewijzen Immofund 1963 en '64 een interim van 17,11. Totaal dus per participatie 76. Over 1974 was de uitkering 78,36. Het fonds verwacht evenals Immo fund 1963 een matige stijging van het resultaat. Immofund 1963 keert 68,44 (64,20) uit. Op dit fonds is een bod uitgebracht door Slavenburg maar Transol in Slikkerveer heeft een hoger bod aangekondigd. De vergadering van zaterdag wordt opgeluisterd door een lezing, die ge houden wordt door Huib van Krim pen over vijftig jaar boekverzorging, Caro van Eyck met haar solopro gramma „Allemaal mensen" en een recital door de violiste Vera Beths, begeleid door Stanley Hoogland, piano. DEN HAAG De kans be staat, dat de agrariër die instal laties voor verwarming of kli maatbeheersing gaat isoleren om energie te besparen, een overheidsbijdrage in de kosten zal krijgen. Minister Van der Stee van landbouw en visserij heeft dit aan het Landbouwschap laten weten. Het schap had gevraagd de be staande regeling van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening over het besparen van energie door iso latie uit te breiden tot alle in vesteringen die energiebespa rend zijn. Dan zouden ook agrariërs die installaties laten isoleren, van de regeling kun nen profiteren. Er is inmiddels een voorstel van het ministerie van landbouw over dit onder werp, dat binnenkort met het ministerie van volkshuisves ting zal worden besproken. REESINK (technische handel) had een aanzienlijk beter eerste kwartaal. Dit is verklaard naar aan leiding van sombere publikaties over de gang van zaken in de technische groothandel. CURACAO MIJNMIJ leed een ver lies van 1,88 miljoen na een winst van 0.84 miljoen in 1974. Oorzaak: het slecht draaiende mijnbedrijf. Opnieuw wordt 90 dividend uitge keerd, ditmaal uiteraard uit de re serves. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De leden van de Tweede Kamer verhogen volgen de week hun eigen reiskostenvergoeding. Tijdens de behandeling in de Kamer van een voorstel tot wetswijziging waardoor de vergoedingen worden verhoogd, stemden gisteren praktisch alle partijen in met die verhoging, al was men het niet onderling eens over de mate waarin het belastingvrije bedrag omhoog moet. Nu krijgen de kamerleden ruim 5600 de PvdA, gesteund door PPR en gulden per jaar aan reiskosten ver- PSP, komt neer op een jaarlijks be- goed. Volgens het voorstel van minis ter De Gaay Fortman wordt dat ruim 7700 gulden. Zowel het PvdA- kamerlid Franssen als de KVP-er Van der Sanden die mede namens drag van 6600 gulden, dat van de christendemocratische partijen op 7200 gulden. Dit alles zijn vaste be dragen per Kamerlid, ongeacht of men veel of weinig reist. De heer ARP en CHU sprak diende alterna-Evenhuis van de WD stemde in met' tieve voorstellen in. Het voorstel van het voorstel van de minister, maar pleitte daarnaast voor een vergoe ding van de werkelijk gemaakte kosten. In de kamerdiscussie over deze zaak, lag de nadruk op de vraag of bij de vaststelling van de vergoeding moet worden uitgegaan van kosten van openbaar vervoer, of van autokosten. Volgens de huidige regeling krijgen de kamerleden vergoeding mede op basis van de prijs van een eerste klas jaarabonnement op de NS. Het voor stel van minister De Gaay Fortman laat dat principe los, en regelt de reisvergoeding door Kamerleden der tig cent per autokilometer te geven, er daarbij vanuit gaand dat ieder Kamerlid 25.000 kilometer per Jaar voor zijn werk rijdt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De HVA zal in de toekomst minder de na druk leggen op het zelf exploi teren van tropische landbou wondernemingen en meer trachten haar kennis en erva ring op dit gebied te gelde te maken. Tot nog toe was HVA op laatstgenoemd terrein al werkzaam in „management en consultancy", wat wil zeggen technische adviezen aan bedrij ven in ontwikkelingslanden of het beheer van bedrijven die eigendom zijn van derden (soms van de ooverheid). HVA gaat deze activiteiten nu uitbreiden tot het ontwerpen en uit voeren van projecten in de derde wereld, met andere woorden: het con cern krijgt de functie van aannemer. Anderen financieren het project, de HVA zorgt voor de uitvoering, daar bij gebruik makend van onderaanne mers. HVA zal voor deze nieuwe acti viteit een speciale dochtermaat schappij oprichten, die om het financiële risico te spreiden de aannemingswerkzaamheden vaak met collega-ondernemingen op zich zal nemen. De nieuwe werkzaamheden zullen liggen op „agro-industrieel" gebied, dat wil zeggen de verwerking van landbouwprojecten. Daarbij wordt gedacht aan een rietsuikerproject ter waarde van 100 150 miljoen dollar 270 a 400 miljoen). Niet aansluiten De HVA is er zich van bewust, dat die grote investeringen in vele gevallen niet blijken aan te sluiten bij het lokale niveau van de technische, or ganisatorische en commerciële kwa liteiten in de derde wereldlanden zegt directeur dr. A. Goedhart. Daarom wil de nieuwe dochter ook kleine en middelgrote fabrieken in de agro- industrie helpen opzetten, bedrijven die beter zijn aangepast aan groten deels zelfstandig beheer zoals de der de wereld die nodig heeft. „Dit sluit aan bij het ontwikkelingsbeleid van minister Pronk," constateert dr. Goedhart. Een voorbeeld van zo'n kleine industrie is een sappenfabriek in Guinee-Bissau. Wel nodig De HVA-directie verwacht dat de nieuwe activiteit na een aanloopperi ode een behoorlijk rendement zal op leveren. Het concern heeft dat ook wel nodig, geeft de heer Goehart toe. Management-consultancy levert maar een kleine bijdrage aan de winst en die winst moest tot nog toe merendeels komen uit de suikerfa brieken in Ethiopië. De meerderheid in het kapitaal van de Ethiopische activiteiten zal echter zoals be kend worden overgenomen door de nieuwe regering in dat land. Over een schadevergoeding en het percentage van de Ethiopische meerder heidsdeelneming is nog niets bekend. Maar zodra het nieuwe contract over het beheer door HVA van de suikerfa brieken is getekend en dat is bin nenkort te verwachten beginnen de onderhandelingen. De HVA is er blij om een goede zakelijke verhou ding te hebben met de nieuwe machthebbers. Nederlandse Christelijke Radio Vereniging Op de afdeling Administratie is een funktie vakant van een algemeen assistente/sekretaresse Haar werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit het (gedeeltelijk zelfstandig) voeren van de korrespondentie, het tikken van verslagen, het bijhouden van een archief, kontrole op diverse administratieve zaken en het agenderen van afspraken. Voor deze funktie denken wij aan iemand die een opleiding op het niveau MULO/MAVO heeft genoten. met een grote typevaardigheid. die bereid is zich in te schakelen voor de verschillende administratieve procedures, die akkuraat kan werken. met eigen initiatief en die zelfstandig kan werken. Belangstellenden, die instemmen met het doel van de NCRV. kunnen hun sollicitaties richten aan de afdeling Personeelszaken. Postbus 330 te Hilversum, met vermelding op brieI en envelop van het nr Adm/13. NORIT N.V. Amersfoort Statutair gevestigd Amsterdam Ingevolge het besluit van de al gemene vergadering van aan deelhouders d.d. 11 mei 1976 is het dividend vastgesteld op 50,— per prioriteitsaandeel van 1000.nominaal en op 5,60 per gewoon aandeel van 20,nominaal. Dientengevolge is vanaf 20 mei 1976 betaalbaar bij de Amster dam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam, Rotterdam en Gravenhage dividendbewijs no. 73 van de gewone aandelen niet ƒ4,20 (ƒ5,60 minus 25% divi dendbelasting). Zoals in het persbericht van 19 maart 1976 is medegedeeld, is besloten over te gaan tot een herkapitalisatie van 25%. waar door het geplaatste aandelenka pitaal met nominaal 1.500.000,— gewone aandelen zal worden vergroot In verband hiermede zal vanaf 20 mei 1976 bij de hierboven vermelde kantoren op divi dendbewijs no. 75 van de gewo ne aandelen 25% in gewone aan delen ten laste van algemene reserve worden uitgekeerd. Dit houdt in dat tegen inlevering van telkens vier dividendbewij zen no. 75 van de aandelen 20,— nominaal een nieuw ge woon aandeel van 20,— nomi naal kan worden verkregen, welk aandeel, voorzien van divi dendbewijs no. 76 e.v. en talon, ten volle deelt in de winst over het boekjaar 1976 en volgende jaren. Voorts is dividendbewijs no. 74 aangewezen voor de uitkering in contanten van 1,25. Hierop wordt in mindering gebracht de over de gehele uitkering van 6,25 verschuldigde 20% divi dendbelasting. De netto- uitkenng in contanten is der halve nihil. Tegen inlevering van dividendbewijs no. 74 zal dientengevolge uitsluitend een nota worden uitgereikt ter ver rekening met de fiscus van de ingehouden dividendbelasting. Dividendbewijzen no. 75 zullen tot en met 30 november 1976 kunnen worden verwisseld in aandelen. Na 30 november 1976 zullen de tegenover de nog niet aangeboden dividendbewijzen no. 75 validerende aandelen worden verkocht en zal de net to-opbrengst naar evenredig heid ter beschikking worden ge steld van de houders van de nog niet aangeboden dividendbe wijzen no. 75. Door de verwisseling van divi dendbewijzen no. 75 benodigde nieuwe gewone aandelen zijn tot en met 30 november 1976 onherroepelijk gedeponeerd bij de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam, voor zover door aandeelhouders hierover niet is beschikt. Bij inlevering van dividendbe wijzen nos. 74 en 75 door de bank of commissionair dienen aan de achterzijde te zijn voor zien van een firmastempel. Terzake van de omwisseling van dividendbewijs no. 75 nieuwe aandelen zal aan de be- drijfsleden van de Vereniging voor de effectenhandel de reg lementaire provisie worden ver goed, zodat bedoelde omwisse ling voor de houders vrij van provisie zal kunnen geschieden. De Directie Amersfoort, 12 mei 1976. Or. H Lindemann Jjuttn. Bewust ontspannen aoor autogene training Hei book over autogene training: de praktische methode die u in ttaai stelt uiell te bevniden van spannmgen en daatu-t voortgekomen psychische en 'weke Machten Paperback 1t«.90 TetfmJmwxn. ftmjttwn Persoonlijkheidsvorming door oefening opvoedingsfouten 0t andersrms n.et o' onvolledig tot stand komt wordt men geremd in fi|n ontplooiingsmogelijkheden Zelfvertrouwen ,s echter te leren Peter lauster d«ccttur van net psvchdiagnostisch ,nst,tuut te Keulen nelpt u daarmee Pape-batk I 17 S0 in de boekhandel IJ. VEEN - WAGENINGEN Ons 50-Jarig feest zou niet kompleet zijn zonder een verrassing in foundation. We zijn tenslotte de grootste specialist van Nederland. Waar vindt u zó'n beeldschone beha met gegaran deerd goede pasvorm voor 675? Nergens? Nü krijgt u er zelfs twéé voor 10.-!!! De voorgevormde kanten cups hebben 'n luxueus schulprandje. Verstelbare stretchbandjes. In wit en diverse kleuren. Mt. 70-85 A en B. Zó'n kwaliteit o voor zó'n prijs, dat is de Hema. (Geldig t/m 19 mei, zolang de voorraad strekt.) a Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie-adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantie-adressen aannemen.) Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen in zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz) over het algemeen zeer veel te wensen overlaat. Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoor delijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! Woonplaats: Ik betaal par week/maand/kwartaal (a.v.p. doorhalen wat niet van toepassing is) VAKANTIEPERIODE Van toten met.. VAKANTIE-ADRES Woonplaats:... Land: Ik stel prijs op toezending naar het buitenland Portokosten; Nederland on België gratis Land- sn Luchtpost binnen Europa 1.75 per dag Tor voldoening van deze kosten ontvangt U een ecceptglrokerrt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11