Aanhangers van Franco protesteren tegen aantal hervormingen OPEC steunt landbouwfonds De macht en de de Braziliaanse onmacht van militairen Socialisten in Portugal stapje op weg naar coalitie Grimond werd het Church verslaat Carter Weer beving in Italië 3» Soares denkt aan rechtse partners t 0p voorwaarde dat westen meedoet Scherp protest tegen vonnissen in Namibië INDERDAG 13 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 MADRID (UPI, AFP, Reuter) De Spaanse regering staat onder toenemende druk van de vroegere ziéS aanhangers van generaal Franco. Een groep van 126 parlementariërs, onder wie aan aantal die onder de caudillo ministersposten hebben bekleed, heeft zich in een brief aan premier Arias S3 beklaagd. snog 3urg, iszie» ïtenj, >test^ hetl »tt«| ken! rscoi et kac 'legli icurr^ De parlementariërs beschuldigen de mentsvoorzitter de leden had ge- kenit regering van onwettig handelen door vraagd de politieke hervormingen cteir ver ies« n po het 8 DIm ïrakj bwifl Ie J« ilsta iter oo ra aJd» een voortdurende schending van de niet op te houden. De brief is onder door Franco nagelaten rechtsstaat, meer ondertekend door zeven ex- De ondertekenaars van de brief zijn generaals, van wie een viertal ook het niet eens met het feit dat ver- minister is geweest en door de voor boden groeperingen toestemming malige minister van arbeid, Jose An- krijgen om openbare bijeenkomsten tonio Giron, de leider van de 600.000 te houden. Ze doelen hiermee met leden tellende vereniging van de oud- name op het onlangs in Madrid ge- strijders in de Spaanse burgeroorlog. houden congres van de illegale Spaanse vakbeweging UGT. Voorts wordt de regering ervan be schuldigd de rechten van de parle mentsleden te beperken door de de batten voor dringende grondwetsher zieningen te bekorten. Hervormings wetten moeten noodzakelijkerwijs de j Cortes passeren, dat het recht heeft zich vrijelijk te uiten", aldus de brief schrijvers. De ondertekenaars kriti seren bepaalde ministers, die de ver antwoordelijkheid voor de hervor mingen op de koning afschuiven in een poging hem een politieke rol te geven, wat niet overeenkomt met de principes van monarchie. Stormachtig De brief van de 126 leden van het parlement komt na een stormachtige zitting van de Cortes, nadat de parie dat Door verscheidene leden van de op positie is de afgelopen tijd aange drongen bij de koning om door mid del van een referendum een man daat te krijgen voor het bij decreet doorvoeren van democratiserings- maatregelen. De Spaanse minister van buitenlandse zaken Areilza heeft bij de leiders van de oppositie aangedrongen op aanvaarding van een nationaal pact onder leiding van de koning. Koning Juan Carlos heeft onlangs de leiders ontvangen van de illegale christen-democratische par tijen en zal binnenkort een ontmoe ting hebben met de sociaaldemocra tische en liberale leiders, aldus Spaanse persberichten. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschappen, voert verkennende besprekingen met Spanje over aan passing van het handelsverdrag. Dit is meegedeeld door Sir Christopher Soames, die in de commissie belast is met buitenlandse aangelegenhe den, in het Europese parlement. Eu ropa brak de besprekingen met Spanje af na de doodvonnissen voor een aantal Basken eind september vorig jaar. Soames deelde mee dat Spanje geen belangstelling meer heeft voor een vrijhandelszone met de EG. De rege ring in Madrid wil een dermate de mocratische situatie creëren om bin nen twee jaar met succes het volledi ge lidmaatschap te kunnen aan vragen. WASHINGTON (AP, Reuter, UPD De reeks overwinningen van demo cratische Amerikaanse presi dentskandidaat Jimmy Carter is dinsdag abrupt onderbroken door de zege van senator Frank Church bij de voorverkiezingen in Nebraska. Het was de eerste voorverkiezing waaraan Church deelnam. Tot dan toe had hij geen tijd vanwege zijn werk in de senaatscommissie die zich bezig houdt met multinationale ondeneming als Lockheed. Carter voelde zich kennelijk zo zeker van zijn overwinning dat hij in Ne- WENEN/PARIJS (AP, Reuter) De organisatie van olieleveren- braska nauwelijks campagne had de (OPEC-) landen zal 400 miljoen dollar bijdragen aan een gevoerd, in tegenstelling^tot Church landbouwontwikkelingsfonds (IFAD) voor de derde wereld. Van een onzer redacteuren De steun die de socialisten gisteren hebben toegezegd aan de kandidatuur voor het presidentschap van de zeer 'gematigde chef-staf van het Portugese leger, Antonio Ramalho Eanes wijst op een groter wordende bereidheid van de socialisten met de partijen ter rechter zijde een coalitieregering te vormen. Tot de oprichting van dit fonds werd van uw werelddeel kan niet alleen op de wereldvoedselconferentie in worden bereikt door samenwerking november 1974 besloten, maar tot nu toe is het niet van de grond gekomen. Voorwaarde van de OPEC-landen voor hun steun is dat de westerse landen en Japan over de brug komen met de overige 600 miljoen dollar. Op de voedselconferentie is destijds besloten dat het fonds over een mil jard dollar moet beschikken. De Ver enigde Staten wachtten met hun bij met de geïndustrialiseerde landen" zo hield hij de afgevaardigden voor. Deze kwamen voor het eerst niet al leen uit Franstalige landen en voor malige Franse koloniën maar ook uit enkele voormalige Britse en Portuge se gebieden. Overigens is het opvallend dat Frankrijk pleit voor een nieuwe iri stelling als het solidariteitsfonds, ter- qjJ drage steeds op een toezegging van wijl het zich zoals gezegd voortdu- Hq nPITP-lonrian m iatr vtnnff V- am a) rAn/1 r a n f AA>An a.aam1aa*1aa Acl.it de OPEC-landen. Niets hoeft hen dus meer in de weg te staan metterdaad aan het landbouwontwikkelings fonds mee te betalen. De Europese Gemeenschap is het tot nu toe over haar bijdrage niet eens kunnen worden. Frankrijk is de grootste dwarsligger en op het ogenblik wordt naarstig geprobeerd Parijs overstag te laten gaan. Frank rijk maakt bezwaar tegen een landbouwontwikkelingsfonds omdat het de noodzaak van weer een nieuwe instelling niet inziet. Volgens de Fransen kan de lanbouwontwikke- ling in de derde wereld evengoed be vorderd worden via andere, bestaan de instellingen als de OESO (organi satie voor economische samenwer king en ontwikkeling). De andere acht EG-landen zijn wel bereid om gezamenlijk 200 miljard dollar als Europese bijdrage in het landbouwontwikkelingsfonds te stor ten. Zo heeft Nederland 40 miljoen dollar toegezegd, West-Duitsland 50 tot 52 miljoen dollar en Groot- rend verzet tegen organisaties erbij. Zo is Parijs behalve tegen een landbouwontwikkelingsfonds ook te gen een grondstoffenbank zoals die door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger is voorgesteld op de wereldhan delsconferentie (Unctad) in Nairobi. Zijn Franse ambtgenoot Jean Pierre Four^ade herhaalde daar vorige week nog eens dat de wereld niet gebaat is bij weer een nieuwe instel ling. Kissinger stelde een grondstof fenbank voor die zich zou moeten bezighouden met de winning van grondstoffen in ontwikkelingslan den, precies één van de onderwerpen die ook het Frans-Amerikaanse soli dariteitsfonds zal aanbelangen. die er veel geld in had gestoken. Carter die tot nu toe elf van de veertien stemacties won deed zijn een verlies af met „Ik kan niet alles winnen". In de staat Connecticut won Carter de democratische voor verkiezingen op het nippertje door Morris Udall te verslaan. Republikeinen De republikeinse presidentskandi daat Ronald Reagan wist door een overwinning in Nebraska zijn voor sprong op president Gerald Ford te vergroten. Weliswaar ging Ford in West-Virginia, de derde staat waar een „primaty" werd gehouderi, als eerste over de streep maar Nebraska mag rrieer afgevaardigden sturen naar de republikeinse partijcon ventie. Volgende week treden Reagan en Ford tegen elkaar in het krijt in Michigan. Een overwinning van Rea gan in die staat zou opzienbarend zijn omdat Ford daar twaalf achter eenvolgende keren tot congreslid is gekozen. Ford is begonnen een cam pagne in Michigan te voeren om zijn politieke leven te redden. Ook zijn er dan voorverkiezingen in Maryland, waar Ford zou kunnen rekenen op een behoorlijke voorsprong. Jo Grimond zwaait naar omstanders nadat hij gisteren voor de tweede maal de leiding van de Britse liberale partij op zich heeft genomen. Hij zei echter dit slechts te willen doen zolang er nog geen overeenstemming is over de verkiezing van een nieuwe, permanente leider van de partij. Grimond heeft hiermee gehoor gegeven aan de eenstemmige uitnodiging van andere hooggeplaatste liberalen, nadat deze kleinste van de drie belangrijke Britse politieke partijen door het aftreden van de 47-jarige Jeremy Thorpe zonder leider was gekomen. Grimond is elf jaar lang, van 1956 tot 1967, leider van de Britse liberalen geweest. Hij trad af om een jongere de kans te geven, waarna Thorpe hem opvolgde. Verwacht wordt dat binnen een maand de verkiezing van een permanente partijleider kan worden gehouden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Aaron Muchimba en Hendrik Shikongo, beiden leden van de Swapo, de bevrijdingsbeweging van Namibië, zijn gisteren veroor deeld tot de doodstraf en twee vrou welijke leden tot zeven en vijf jaar gevangenisstraf, aan het eind van een maandenlang proces in Swakop- mund, Namibië (Zuidwest Afrika). In een verklaring, uitgegeven op Schip hol door Swapo-vertegenwoordiger Andreas Nuukwawo, sprak deze zijn afschuw uit over deze onmenselijke straffen. Muchimba en Shikongo zijn, zo stelde hij, tot de dood veroor deeld vanwege hun streven naar een vrij en onafhankelijk Namibië. In de verklaring, mede ondertekend door de anti-apartheidsbeweging Neder land de werkgroep Kalros en David de Beer, vertegenwoordiger van de Anglicaanse kerk, wordt gewezen op de illegaliteit van de Zuidafrikaanse bezetting van Namibië en de daaruit voortvloeiende onwettigheid van het proces. Zuid-Afrika heeft met dit proces niet zo zeer de beklaagden maar de Swapo als organisatie en iedereen die strijdt voor de bevrij ding van Namibië veroordeeld, aldus de verklaring. De strengheid van de straffen moet dan ook allereerst be schouwd worden als intimidatiemid del tegen de bevolking van Namibië. De ondergetekenden doen een op roep aan de regering, partijen, ker ken, vakbonden en anderen ten sterkste te protesteren bij de Zuid afrikaanse regering tegen deze straffen. De heer Nuukwawo wil vandaag een soortgelijke oproep overhandigen aan het ministerie van buitenlandse zaken. DUBLIN (KNA)— De Ierse minister van buitenlandse zaken, Garrett Fitzgerald, heeft gepleit voor een vermindering van de invloed van de r.k. kerk op de samenleving in de Ierse republiek. Het wordt hoog tijd. verklaart hij, dat wij iedere aanlei ding wegnemen tot het verwijt, dat onze wetten overmatig door de leer der r.k. kerk zijn beïnvloed. Bij de parlementsverkiezingen van 25 april haalden de socialisten 35 procent van de stemmen, onvoldoen de voor een absolute meerderheid. Mogelijke coalitiepartners zijn de communisten, die 14,5 procent van de stemmen haalden, de volksdemo craten (PPD) met 24 procent van de stemmen en de centrum-democraten (CDS) die 16 procent haalden. De socialisten zijn onmisbaar voor een coalitie omdat de CDS en de PPD onder geen beding samen met de communisten willen regeren. Na de verkiezingen maakten zowel de PPD als de communisten de socialis ten om strijd het hof. Maar Mario Soares had het al voor de verkiezin gen laten weten: de socialisten zullen alleen regeren of zij zullen niet rege ren. Soares was wel gedwongen dit standpunt in te nemen in verband met de hevige verdeeldheid binnen eigen partij. Een coalitie met de com munisten zou de rechtervleugel tegen de haren instrijken, een coalitie met de PPD zou bij links in het verkeerde keelgat schieten. Speelruimte Mario Soares is nu kennelijk bezig zijn geringe politieke speelruimte stukje bij beetje te vergroten. De steun aan generaal Eanes, die al eer der de steun kreeg van de PPD en de CDS, past in deze strategie. De eerste taak van de op 27 juni te verkiezen president zal de benoe ming van een premier zijn, die belast wordt met de vorming van een rege ring. Zoals de kaarten nu liggen, zal, de nieuwe president er niet onderuit kunnen Mario Soares tot kabi netsformateur te benoemen, want hij is de leider van de grootste partij. Aanvankelijk leek Soares van plan een minderheidsregering te vormen die zou kunnen rekenen op de afwis selende steun van rechts en links. Zo'n socialistisch kabinet zou even tueel aangevuld kunnen worden met onafhankelijke en militaire minis ters. Inmiddels heeft de leider van de communisten, Alvaro Cunhal. al la ten weten dat hij een dergelijk spelle tje niet zal meespelen. Ook de PPD en de CDS zien weinig in een minder heidsregering. Wil Soares zich van de noodzakelijke steun verzekeren, dan zal hij op een of andere wijze moeten samenwerken. De keus voor de presi dentskandidaat van rechts geeft aan in welke richting hij die steun denkt te zoeken. aantasting van de lundamentele ver worvenheden van de revolutie, name lijk de landhervormingen en de nati onalisaties. De kandidatuur van Eanes wordt ook gesteund door een belangrijk deel van het leger. De militairen hebben laten blijken dat ze liever iemand van de landmacht dan van de marine in het presidentiële paleis willen heb ben. Het is duidelijk dat deze beden kingen zich vooral richten tegen de kandidatuur van admiraal en pre mier Azevedo. Voordat hij premier werd stond hij tamelijk dicht bij de communisten, terwijl Eanes een be langrijke rol speelde bij de onder drukking van een poging tot een staatsgreep van uiterst links in no vember van het vorig jaar. Het wach ten is nu nog op de voorkeur van de communisten. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Soares toch in zijn achterhoofd steeds met deze mogelijkheid reke ning gehouden getuige zijn verkla ring, dat de komende vier Jaar niet zullen worden besteed aan de op bouw van het socialisme, maar het oplossen van de problemen waarmee Portugal kampt. Van hun kant heb ben de leiders van de CDS en de PPD verzekerd, dat ze niet uit zijn op de ROME (DPA) In het door aardbe vingen geteisterde gebied in noord- oost-Italië heeft zich dinsdagnacht de zwaarste schok voorgedaan sinds de vernietigende aardbeving van vo rige week dohderdag. Oebouwn die al beschadigd waren, stortten in, er vormden zich kloven in de aardbodem en verschuivingen blokkeerden de straten. De schok, die op de schaal van Mer- calli de achste graad bereikte, heeft vermoedelijk aan vier mensen het leven gekost: een nachtwaker die een bank in het verwoeste deel van de stad Gemona bewaakte, twee men sen die in hun auto onder een aardlaag begraven raakten en een plunderaar die op het moment van de schok door politieagenten werd ach tervolgd. De agenten raakten door vallende stenen gewond. De nieuwe schok werd tot voorbij Öe steden Venetië en Trento gevoeld, waar de mensen in paniek de strafat op vluchtten. In Vicenza (tussen bei de steden) kwamen gedetineerden in de gevangenis in opstand. Officieel bearaagt net aantal tot nu toe geborgen doden 875, maar men houdt er rekening mee dat nog minstens 400 doden onder het puin zijn bedolven. De EG heeft Inmiddels nnanciële hulp ten bedrage van 250.000 gulden beschikbaar gesteld. Later zullen daar nog één miljoen gulden bijko men. Bovendien zond de EG 150 ton melkpoeder naar het rampgebied. v<jj Brittannië 30 miljoen dollar. Minister Jan Pronk van ontwikke lingssamenwerking vertrouwt dat Frankrijk nog wel zal terugkomen op haar besluit niet mee te doen. Aan secretaris generaal Kurt Waldheim, die de deelnemers aan het fonds bijeen moet roepen, is ge vraagd nog even te wachten met de officiële oprichting van het land bouwontwikkelingsfonds (officieel IFAD, international funds for agri cultural development). Deze staat voor 10 juni op de agenda. Het is dan misschien mogelijk om in juni alsnog met een gemeenschapsbijdrage te komen. Mocht dat niet lukken dan zullen de acht landan dus zonder Frankrijk het landbouwfonds af zonderlijk steunen. Frankrijk en Afrika Frankrijk gaat wèl samen met negen tien Afrikaanse landen deelnemen in een solidariteitsfonds van 700 mil joen gulden. Tot het fonds, waarvoor Parijs de helft al heeft toegezegd, is besloten op de derde Frans- Afrikaanse topconferentie in Parijs. Frankrijk heeft voorgesteld naast het solidariteitsfonds een internatio naal ontwikkelingsfonds voor Afrika in het leven te roepen, waarover op een speciale conferentie van geïndus trialiseerde landen gesproken zou moeten worden. Parijs meent dat dit fonds vooral gefinancierd zou moeten worden door rijke landen die historische ban den hebben met het zwarte we relddeel (Europese landen dus) en de Verenigde Staten. De Franse presi dent Giscard d'Estaing zal hierover contact opnemen met Washington. Het fonds zou zich moeten bezighou den met de verbetering van landbouwmethoden, aanleg van we gen naar binnenstaten. strijd tegen de droogte en grondstoffenwinning. Overigens zei Giscard in zijn toe spraak tot de conferentie in Parijs dat de Afrikaanse landen meer moe ten vertrouwen op eigen kracht en minder op economische hulp uit het buitenland. „De toekomst van Afrika ligt in Afrikaanse handen en het heil door Herman Amelink Het bezoek dat de Braziliaanse president Ernesto Geisel vorige week aan Frankrijk en Enge land bracht, heeft heel wat pro testen uitgelokt. De Braziliaan se president was in Europa om de voor zijn land zo broodnodi ge investeringen aan te trek ken. Buitenlandse bedrijven zijn echter alleen tot investeren bereid, als orde en rust in het land verzekerd zijn. En daar zorgt Geisel dan ook met harde hand voor. Sedert 1964 wordt Brazilië door mili tairen geregeerd, onder de achtereen volgende leiding van de presidenten Castello Branco, Costa e Silva en Garrastazar Medici. Tijdens het mili taire bewind werden de problemen op sociaal, economisch en politiek gebied steeds ingewikkelder. Het eni ge antwoord van de militairen op deze problemen was een vergroting van hun macht om te voorkomen dat de ontevredenheid van de bevolking zich tegen hen zou keren. Toen in april 1974 Ernesto Geisel ging regeren, haalden velen opge lucht adem. Hij stelde politieke libe raliseringsmaatregelen in het voor uitzicht en de censuur werd verlicht. In november 1974 werden algemene verkiezingen gehouden waarbij de enige toegestane oppositiepartij, Mo- vimento Democratico Brasileiro (MDB) een grote overwinning be haalde. Arrestaties De ontwikkelingen van de laatste maanden hebben echter alle hoop de bodem ingeslagen. Vorig jaar begon het regiem een jacht op „linkse on dermijnende" elementen, en daar vallen in Brazilië allen onder, die publiekelijk hun afkeuring laten blij ken over de gang van zaken in hun land. In de periode van januari tot november 1975 werden naar schat ting 1500 mensen om politieke rede nen gearresteerd. Velen van hen be vinden zich nog in de gevangenis en wachten op een proces. Onder hen bevinden zich journalisten, advoca ten, studenten, doktoren en functio narissen van de MDB. De leiders van de MDB protesteerden tegen het feit dat de arrestaties wer den uitgevoerd zonder in achtneming van de wettelijke voorschriften, door mannen die zich niet legitimeerden en bovendien niet in bezit waren van het wettelijk verplichte bevelschrift tot inhechtenisneming. De regerende militairen trokken zich echter weinig aan van de protesten. Op 15 januari van dit jaar besloo', Geisel twee parlementsleden van de MDB uit hun ambt te ontzetten en de parlementaire onschendbaarheid te ontnemen op beschuldiging van com munistische sympathieën. De politie ke rechten van beide parlementa riërs, Marcello Gatto en Nelson Fabi- ano Sobrinho, zijn voor tien Jaar op geschort, zodat ze voor die periode geen kandidaat voor een parle mentszetel kunnen zijn. Op 28 maart werden Nadyr Rosetti en Amauri Muller door de president uit het parlement gezet en van hun politieke rechten beroofd. Fantasieloos Op 31 maart hield de leider van de radicale vleugel van de MDB, Lysa- neas Maciel een felle rede in het par lement tegen de ontneming van het mandaat aan de parlementariërs. Het regiem reageerde tamelijk fanta sieloos door ook Maciel zijn parle mentaire onschendbaarheid en poli tieke rechten te ontnemen. Geisel verantwoordde zich bij het parle ment met de verklaring dat er in Brazilië pas sprake zou kunnen zijn van een echte democratie, wanneer door de politieke en sociale maatre gelen van zijn regering een staatsbur ger geschapen is die zich bewust is van zijn rechten en plichten. „Geisel lijkt vastbesloten oppositie in home opathische hoeveelheid toe te dienen aan het land," zo merkte een journa list onlangs op. Martelingen De behandeling van de politieke ge vangenen in Brazilië is bijzonder slecht. Martelingen zijn schering en inslag. Onlangs heeft Amnesty Inter national een document gepubliceerd, dat is samengesteld door politieke delinquenten die in Sao Paulo gevan gen zitten. Deze gevangenen doen verslag van de manier waarop zij behandeld worden. Ze krijgen elektrische schokken, wor den bijna verdronken, ingesmeerd met ether, of alcohol en daarna in brand gestoken. Gevangenen worden soms in een isoleercel gestopt van 1,5 bij 1,5 meter, waar afwisselend hete en koude lucht wordt ingebracht, ter wijl uit luidsprekers voortdurend doordringend geluid komt. Deze be handeling wordt enkele uren achter een toegepast. Arrestatie vindt veelal plaats zonder dat er enige beschuldiging wordt in gebracht. Voordat een proces begint wordt een gevangene vaak lange tijd gemarteld. Daarna mag hij (of zij) een verklaring ondertekenen waarin hij toegeeft schuldig te zijn. Deze verklaring wordt vaak opgesteld door de commissaris van politie, die deze heeft overgeschreven van het achter gesloten deuren opgestelde proces-verbaal. Het onderhoud met een. veelal toege wezen, advocaat kan vaak niet langer dan tien minuten duren en vindt plaats in aanwezigheid van politie functionarissen. Ook de rechtszittin gen houden heel weinig in en een advocaat die het echt voor zijn cliënt opneemt wordt soms het woord ont nomen. Ondergaan de gevangenen een zwaar lot, nog tragischer zijn de stille „verdwijningen" van politieke ge vangenen. zonder enige uitleg, ter wijl de familieleden in angst en wan hoop achterblijven en zelfs verhin derd worden hun doden te begraven. Protesten Niet alleen in het buitenland maar ook in Brazilië zelf groeit het aantal protesten. De Braziliaanse Orde van Advocaten en de Vereniging van Journalisten hebben hun stem laten horen. Ook de kerk komt sedert 1968 steeds meer in openlijk conflict met de regering. Dom Helder Camara heeft door zijn opkomen voor de ontrechten naam gemaakt. Minder bekend is kardinaal Evaristo Arns van Sao Paulo. Hij is herhaal delijk persoonlijk tussenbeide geko men in het belang van politieke ge vangenen. Hij leidde in oktober vo rig Jaar de uitvaartdienst van de bekende journalist Wladimir Herzog. Deze had volgens de Braziliaanse autoriteiten in zijn cel zelfmoord ge pleegd, nadat hij gearresteerd was op beschuldiging van subversieve activiteiten. Inmiddels is uit verkla ringen van getuigen komen vast te staan dat Wladimir Herzog, die zich vrijwillig voor een verhoor had ge meld bij het leger omdat hij zich van geen kwaad bewust was, na zware martelingen overleden is. Naast de officiële kanalen opereren ook onwettige rechtse groeperingen, bestaande uit politiemannen die bui ten hun diensttijd personen die naar hun idee misdadiger zijn, aanhouden en om het leven brengen. Berucht is de zogenaamde „brigade des doods". Onder druk van de publieke opinie zijn wel een drietal leden van deze brigade berecht, maar hun vonnis- Een betoging tegen de Braziliaanse militaire dictatuur tijdens het bezoek van president Geisel aan Londen. sen zijn Inmiddels ongedaan gemaakt. Verklaring Toen de Braziliaanse president tij dens zijn verblijf in Frankrijk ge vraagd werd naar de vrijheid in het politieke systeem van Brazilië, ver klaarde hij: „Gegeven de grote ver schillen in de diverse landen kan men niet meer, zoals de klassieke filosofen deden, een eenvormig de mocratisch model ontwerpen. Er moeten verschillende nationale we gen naar de democratie en naar de uitoefening van de vrijheden zijn, die ln onderscheiden gevallen op duidelijke wijze beperkt worden door het algemeen belang". Hoe ver die beperking van de vrijhe den kan gaan ln het algemeen be lang toont de politieke praktijk van het militaire regiem op overtuigende wijze aan. De enige wijze waarop regerende militairen de vragen van de oppositie kunnen beantwoorden is het gebruik van machtsmiddelen. Hun onmacht het land goed te bes turen tonen ze daarmee op overtui gende wijze aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7