h I P Onzekerheid over begin bouw in Nieuw Waldeck a Leiden krijgt brug Dit jaar besluit over centrum Loosduinen Leiderdorp houdt vast aan plan „Winkelhof" Hoofdcommissaris: burgerlijke ongehoorzaamheid te groot Meer duidelijkheid geëist over bouwweg Diaconessenhuis: identiteit geen breekpunt" Geluidsschermen langs hoofdwegen in Zoetermeer Vooral Haagse arbeidskrachten bij bouw bureau Nieuw therapie gebouw in St. Joris Gasthuis Bezwaren ongegrond verklaard Vrouwenraad protesteert Vragen over blokkade van taxi-chauffeurs Nieuw gebouw G.G. en G.D. in Rijswijk open Straffen vernielers Balkengat bekend Jeugdbende opgerold DONDERDAG 13 MEI 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTFT Van een onzer redacteuren DEN HAAG Drie raadscommissies hebben gisteren in een chaotisch verlopen vergadering over het ontwerpbestemmingsplan Nieuw Waldeck duidelijkheid en openheid geëist met betrekking tot het door B en W genomen principebesluit om door het Beethovenplantsoen een bouwweg aan te leggen. Volgens het college moet de bouw- route er zo snel mogelijk komen, om eind juni, begin Juli de eerste paal te kunnen slaan voor de eerste 485 wo ningen in het z.g. lob A. Aan de ontwikkeling van Nieuw Waldeck is ontzettend hard gewerkt. De 5000 wo ningen die in deze wijk worden ge bouwd betekenen heel concreet dat Den Haag serieus met de stadsver nieuwing kan beginnen. De woningen in Nieuw Waldeck zijn nl. in eerste instantie bestemd voor gezinnen die in door de raad aan te wijzen stadsvernieuwingsgebieden zullen worden ultgeplaatst •Over dat laatste zijn zowel de frac ties. als de Indieners vtyi de stroom bezwaarschriften het roerend eens. Spoed is geboden. Een heet hangijzer is echter de aanleg van de bouwweg. die later deel zal uitmaken van een vrije busbaan door Nieuw Waldeck. De bezwaren van voornamelijk buurtbewoners komen er op neer dat men tegen aantasting van het Beethovenplantsoen is en vreest dat met het bouw- en (straks) busverkeer een gevaarlijke situatie ontstaat. In de onmiddellijke omgeving van het plantsoen staan bovendien enkele scholen. Alternatieven Verschillende wijk groeperingen heb ben de gemeente alternatieve bouw- routes aangeboden, maar daar is niet serieus op ingegaan, zo vertelde een inspreker. Mevrouw Goider- blom-Lankhout, lid van de commis sie Loosduinen, deed een beroep op de raad de busbaan uit het plan te verwijderen. „We zijn ervan over tuigd dat de busroute geen goede oplossing is". Een meerderheid van de raadsleden bleek begrip te hebben voor de klachten. Kritisch liet de heer Bol (CDA) zich uit over het college, dat hij een „niet geheel zorgvuldig han delen" verweet. De christendemo craat vroeg zich af of de buurt wel voldoende inspraak heeft gehad. Wethouder Hardon (stadsontwikke ling) moest toegeven dat ds gemeen te in deze tekort is geschoten door onvoldoende informatie aan de buurt te hebben verstrekt. Wat was het geval, zonder dat iemand was ingelicht verscheen er kortgeleden bulldozers die met het verwijderen van de vele bomen in het plantsoen begonnen. Wethouder Hardon kon deze werkzaamheden op dringend verzoek van de buurt stopzetten, waarbij hij de toezegging deed met de buurt overleg te plegen met be trekking tot de te nemen maatre gelen. De PvdA-fractie bleek bij monde van de heer Ten Velden de aanleg van de bouwweg door het Beetho venplantsoen noodgedwongen in verband met de bouwstart van N. Waldeck wèl goed te keuren. Zijn woorden: „U krijgt er straks een veelvoud van groen voor terug", wer den door de stampvolle publieke tri bune weggehoond. Toen de discussie geheel dreigde te verzanden eiste de heer Lampe (CDA) een flink stuk duidelijkheid van de drie wethouders. Uit de op merkingen van de wethouders kon den de commissieleden opmaken, dat, wanneer nu vanaf de Groen van Prinstererlaan een bouwroute wordt aangelegd dit een vertraging in de bouw van zeker één tot anderhalve maand zal betekenen. Het door de aanleg van een bouwweg bedreigde Beethovenplantsoen in Waldeck. B. en W. van Den Haag hebben hierin ook een busbaan geprojecteerd. VOORBURG Wanneer alsnog Diaconessenhuis te Voorburg, plaats van het Rode Kruisziel huis te Den Haag, naar Zoeter» I zal verhuizen, behoeft de protest» M s-christelijke identiteit van het conessenhuis geen breekpunt tet in de onderhandelingen. Dit deelde de staf van het zieken! gisteren mee tijdens een perscoi rentie die gegeven werd in het kaj van de „Dag van de verplegtoMA „Wel moeten in het algemene zieq aal huis, waar Zoetermeer om vra* 0n( voldoende pastorale voorziening hpi mogelijk zijn. Het Diaconessenh wil overigens niet als een concurn De tegenover het Rode Kruisziekenli reg> staan. Volgens medisch directeu. eer Swart zou op zijn vroegst over doe jaar een nieuw (Diaconessq De ziekenhuis in Zoetermeer zijn po* het ten kunnen openen. Evenals hetl boe de Kruisziekenhuis stelt het Dito kri] nessenhuis dat wanneer er sprak* te van een overplaatsing de ontwik! nar ling van de medische zorg in de ja» hoi voor het vertrek niet mag stilsta Sp: Ook zou het raadzaam zijn, dat er Voi vertrek een poliklinische voor sch ning in Voorburg achterblijft, aldj me de staf. bal Een bouwroute via de Palestrinaweg is niet eerder mogelijk dan april vol gend jaar. Omdat, vonden de raadsleden, te veel gegevens ontbre ken, werd uiteindelijk het voorstel van wethouder Vink aangenomen dat het college de raad zo spoedig mogelijk een notitie over eventuele alternatieve bouwroutes en de gevol gen voor de start van de bouw zal doen toekomen. In deze notitie wordt ook ingegaan op de busbaan, die nauw samen hangt met de bouwroute. Wethouder Wallis de Vries liet zich ontvallen, dat bij het schrappen van de bus baan in het Beethovenplantsoen ook de noodzaak van de bouwroute door dit groen zou vervallen. Uitgangs punt is namelijk dat de aanvoerwe- gen voor de bouwmaterialen zoveel mogelijk samenvallen met de defini tieve wegenstructuur in Nieuw Wal deck (kostenbesparingen). De gemeenteraad moet zich op 24 mei a.s. over het ontwerp bestemmingsplan uitspreken. ZOETERMEER De gemeen te Zoetermeer wil een bedrag van 1.116.000 uittrekken voor het laten aanbrengen van ge- luidwerende voorzieningen langs een deel van de hoofdwe- genstruetuur. Minister Gniij- ters (volkshuisvesting en ruim telijke ordening) heeft B en W toegezegd dat hij deze kosten voor zijn rekening zal nemen. De voorzieningen worden in overleg met het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne uitgewerkt. De voorzie ningen bestaan uit vijf ge luidswallen en acht ge luidsschermen (twee meter hoog). Voor een detailstudie moet 35.000 worden uitgetrok ken. Het plan wordt op 17 mei door de commissie verkeer en vervoer behandeld. DEN HAAG Bij de uitbreiding van het Haagse hoofdbureau van politie worden voornamelijk Haagse arbeidskrachten ingeschakeld. Vol gens B en W zal de kem van het cao-personeel bestaan uit Haagse werknemers en zullen ook overigens in de eerste plaats Hagenaars wor den gerecruteerd, dit in nauw over leg met het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Een aantal grote aannemings maatschappijen uit Den Haag heeft er enige maanden geleden op aange drongen. dat de uitbouw van het bureau de plaatselijke werkgelegen heidssituatie ten goede zou komen. DELFT Op het terrein van het St. Joris Gasthuis in Delft is gistermid dag door de wethouder van maat schappelijke aangelegenheden en volksgezondheid, de heer W. S. Kroon, een nieuw arbeidstherapiege- bouw geopend. In 1926 werd voor het eerst in Neder land de arbeidstherapie gebruikt door dr. Van der Scheer in Santpoort. Het heeft echter bij ver schillende psychiatrische ziekenhui zen lang geduurd voordat ook daar een arbeidstherapie werd toegepast. Zo ook in het St. Joris Gasthuis, waar pas in 1952 een eerste ar- beidstherapeute werd aangesteld. Het werk dat de patiënten verrich ten, is in de loop der jaren ook veran derd. Vroeger werd veel werk ver richt voor allerlei industrieën. Te genwoordig ligt het accent meer op de creativiteit. De verschillende the rapieën zijn vele jaren gevestigd ge weest in toevallig beschibare ruim ten, o.a. zolders of door andere diensten verlaten ruimten, overal verspreid in het ziekenhuis. Pas na 1956 werd een nieuw gebouw neerge zet, waarin een grote ruimte kwam voor een mattenmakerij. Sindsdien ..1 - vt-m u j "\t a a ziJn er op het terrein enkele houten Hier onthult de heer J. A. Nijkamp een bord m de naar hem vernoemde tuin, terwijl (op de voorgrond gebouwtjes geplaatst, speciaal voor v.l.n.r.) de directeur van de School- en Kindertuinen de heer H. Wals, wethouder van onderwijs Van de arbeidstherapie. Lier en staatssecretaris van CRM W. Meijer toekijken. mmmmmm Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Het college van B. en W. van Leiderdorp h« alle bezwaarschriften tegen, het bestemmingsplan „Winkelhc ongegrond verklaard en legt het plan maandag a.s. in ongewijz de vorm aan de gemeenteraad voor. we Co: ziel set I ser an: mi: eei ge' pri Si De pa zit Zoals bekend kwamen er bezwaar schriften tegen de bouw van het win kelcentrum „Winkelhof" van onder- B. en W. echter onmogelijk omdat gemeentevooorschriften dat bieden. meer de gemeente Leiden, de Kamer Tenslotte onderschrijven B. en van Koophandel voor de regio Rijn land en van verschillende winke liersverenigingen De bezwaarschriften zijn vooral ge richt tegen de grote opzet van het winkelcentrum. „Winkelhof" zou met een oppervlakte van 11.000 vierkante meter als lokaal winkelcentrum voor Leiderdorp te groot zijn. Gevreesd wordt dat het centrum met haar rui me parkeergelegenheid een zuigende werking op de regio zal hebben, ten nadele van andere winkelcentra. Met name zijn er bezwaren tegen de oppervlakte van de grootste winkel unit van het centrum. B. en W. hou den echter een oppervlakte van 4800 vierkante meter aan, omdat zij vin den dat de reclamanten niet hebben kunnen aantonen dat een zo grote unit storend werkt in de regio. De bezwaarmakers zagen liever een grootste unit van 3500 vierkante me ter in combinatie met een winkeleen heid van 1200 vierkante meter in het winkelcentrum. In tegenstelling tot alle andere ge meenteraadscommissies heeft de commissie Beroep- en bezwaarschrif ten de raad geadviseerd de winkel eenheid te verkleinen tot 3500 vier kante meter. Ook heeft deze commis sie zich tegen de realisatie van een showroom in het centrum uitgespro ken. Er bestaat namelijk vrees dat de showroom leeg zal bijven staan en op den, duur ook een detailhan delsfunctie zal krijgen. Dat is volgens DEN HAAO Tijdens een bij eenkomst in de aula van het ziekenhuis Leyenburgwerd gistermiddag de openingscere monie verricht van de J.A Nijkamptuin" door de staatssecretaris van CRM. de heer W. Meijer. Het nieuwe tuincomplex, gelegen aan de Escamplaan/hoek De- demsvaartweg behoort toe aan de Haagse Gemeentelijke Dienst School- cn Kindertui nen en is opgezet naar de ideeën, die de heer Nijkamp (van 1948 1970 directeur van deze dienst) heeft ontwikkeld over natuur- en milieu educatie van dit soort tuinen in een stedelijk gebied. In de tuin is o.m. een schooltuin voor leerlingen van lagere scholen, een kleutertuin, een kinder boerderij met een gevarieerde levende have. een boomgaard, een onkruidengraanakker en een gebied met wilde flora aan wezig. Staatssecretaris Meijer zei dat „dit tuinencomplex aan de en kant de mens dient en anderzijds bijdraagt tot het be sef van de natuur en de nood zaak deze in stand te houden". Zaterdag 15 en zondag 16 mei is er een „open Huis" met de monstraties touwslaan. spin nen. boter- en kaasmaken en enten. Van onze correspondent DEN HAAG „Het verschijnsel var. de burgerlijke ongehoor zaamheid het en masse naast zich neerleggen van wetsregels neemt in ons land ongewenste vormen aan. En wel op zo'n manier dat de kwaliteit van onze rechtsstaat erdoor achteruit gaat. De overheid zal dan ook duidelijk paal en perk moeten stellen hieraan." van geweld. „De politie zelf zal als eerste bij moeten dragen aan de voor koming van onordelijk en strafbaar gedrag." LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft besloten tot de aanleg van een brug over de Oude Rijn tussen de Admiraalsweg en de Lage Rijndijk. Deze zg. Sumatrabrug is vooral van belang voor de ontsluiting van het industrieterrein De Waard. Hoewel er nogal wat bezwaren tegen de bouw van deze brug zijn (vooral van de kant van de bewoners van De Kooi-wijk, die veel verkeersoverlast verwachten), kwam de raad enigszins overhaast tot deze beslissing. Als de gemeente namelijk voor projectssubsidie van het rijk in aanmerking wil komen, moet voor 1 augustus met het werk aan deze brug begonnen zijn. De heer Beijen (PSP) sprak zijn bang vermoeden uit, dat de Sumatrastraat een race-baan zal worden als de brug wordt aangelegd. Hij wees erop dat het wijkcomité van De Kooi van plan is juridische stappen tegen de bouw van de brug te ondernemen en pleitte voor versmalling. De heer Kuiers (WD) liet de ROTTERDAM Het hoofdbestuur ontsluiting van het industriegebied De Waard weliswaar zwaarder wegen dan de heer Beijen, maar ook hij vond dat de brug smaller moest worden uitgevoerd. In sie geprotesteerd tegen de door STI- REZO (Stichting Recht Zonder On Dit heeft hoofdcommissaris dr C. N. Peijster van de Haagse politie gis teren gezegd op een bijeenkomst voor het contactcentrum op voorlich- tingsgebted. „Wanneer het doel van bijvoorbeeld een actie, een blokkade of iets dergelijks, in geen enkele ver houding staat tot de gebruikte mid delen zal." aldus dr Peijster. „de over heid zich duidelijk moeten uitspre ken over de consequenties, die een herhaling van een dergelijke actie met zich meebrengen. Zodoende we ten de „ongehoorzamen" waar ze zich DEN HAAO De fractievoorzitter van de WD. de heer P. Ressenaar, heeft in een brief aan het college van B. en W. van Den Haag gevraagd een raming te geven van de omvang van de schade, die is veroorzaakt door de blokkade-actie van de taxichauf feurs op donderdag 6 mei j.l. Tevens vraagt hij het college of zij het met hem eens is dat buiten de gemeente grenzen op de voornaamste toe gangswegen niet tijdig genoeg maat regelen zijn genomen om hinder te voorkomen. Hij vraagt verder waar eventuele schade-claims ingediend kunnen worden en of het zlekenver- voer in Den Haag gedurende de actie nog nadelige gevolgen heeft onder vonden aan te houden hebben en wat zij kunnen verwachten. In ieder geval laat de overheid dan niet met zich sollen." Dr Peijster zei verder dat de politie de komende tijd zich meer en meer zal moeten gaan richten op een persoonlijk contact met de bevol king. „Vooral ook zal de politie moe ter voorzien in de behoefte van de burger aan veiligheid. „Met name." aldus de hoofdcommissaris, „omdat een deel van de bevolking zich zorgen maakt over die veiligheid." Wel vindt dr Peijster dat de politie bij de handhaving van de orde moet stre ven naar zo min mogelijk gebruik van de Rotterdamse Vrouwenraad heeft bij de Reclame Code Commis- 2'in amendement, dat unaniem werd goedgekeurd, dicteerde hij dat als deze sie geprotesteerd tegen de door STI- plannenmakerij voor versmalling op korte termijn echter niet meer haalbaar REZO (Stichting Recht Zonder On- was> brug tenminste niet meer dan 2 rijstroken zou krijgen en de bewoners derscheid) verspreide folders waarin van Kooi en de Zeeheldenbuurt van begin af aan inspraak zouden hebben bij geageerd wordt tegen de abortuswet bet bedenken van een goede oplossing voor de te verwachten verkeerspro- in voorbereiding. blemen. Van een onzer verslaggevers. WEERT „Voor het eind van dit jaar moet de beslissing vallen over het toekomstige Centrum Loosduinen". Dit zei gisteren de Haagse wethouder Van Hagen in Weert (Limburg) waar hij met de commissie Loosduinen een bezoek bracht aan het nieuwe stadscentrum de Munt. ook de bezwaren tegen het (te) gr» parkeerterrein niet. Het college daarover dat er ruimte moet woi gecreëerd voor de aanvaard! norm van vier tot zes parkeerpl sen per 100 vierkante meter drijfsruimte en dat ten alle ti moet worden voorkomen dat in liggende wijken parkeeroverlast staat. RIJSWIJK Het nieuwe pand de G.G. en G.D. aan de Karei manlaan 155-157 in Rijswijk is termiddag officieel door burgei ter mr. J. H. Grosheide in gebi gesteld. De in 1956 opgerichte G.G. en G.D (pas in 1962 werd het predikaat Of zondheidsdienst toegevoegd) hee' jarenlang in een pand aan de Hai weg onderdak gevonden. De diei beschikt nu over drie ambulai (zg. rijdende poliklinieken), wi twee t.b.v. de „hart-bewaking" speciaal daartoe opgeleid personi] Op 27 november 1974 is met de gestart. 12 juni 1975 werd hoogste punt bereikt. Op de bet grond is de ambulancedienst, de ceptie, de polikliniek, wachtkam* de eerste hulppost en een afd jeugdgezondheidszorg gevestig. de eerste etage bevindt zich de afi ling bedrijfsgeneeskunde, met d artsenruimten en de administral Op de tweede etage komt de Jeugdtandverzorging, een lesloki en de kantine. Binnenkort zal ook kleuter- en schooltandverzorging hand worden genomen, waarvi drie kamers worden ingeruimd, lang gekoesterde wens hoopt de wi houder van planologie, openba werken en volksgezondheid, dr. A. D J. v. d. Burg, nog in vervulling t< laten gaan, nl. het aantrekken vat een bedrijfsarts, die deels voor dt gemeente en deels voor de bedrijven in de Plaspoelpolder gaat werken waar hij aldaar werkzaam personeel op medisch-hygiënisch gebied zai begeleiden. nabezorging van de krant Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445 Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. De opzet van de Munt komt overeen met de ideeën, die het Haagse ge meentebestuur heeft over het nieuwe hart van Groot Loosduinen: een complex waar uiteenlopende functies bij elkaar gebracht worden. Gedacht wordt onder meer aan win kels. een cultureel centrum, een bios coop en een wijk- en diensten centrum. De plaats is het Arnold Spoelplein. De verzekerings- en beleggingsmaat schappij. die daar al eerder iets bouwde (winkels en woningen) heeft ook een optie op het resterende ter rein. Deze maatschappij is in zee ge gaan met de Verenigde Bedrijven Wilma BV., waarvan een dochteron derneming het centrum de Munt in Weert neerzette. Winkels, een biblio theek. een vrijetijds- en cultureel centrum en ruimte voor dienstverle ners zijn daar ondergebracht in een geheel overdekt complex. „De stadskern in Weert is een voorbeeld voor veel steden in binnen- en buiten land.". meent Wilma. reden waarom de commissie Loosduinen (ad viesgroep van b. en w.) werd uitgeno- died een kijkje te nemen. Wethouder Van Hagen, voorzitter van de com missie. noemde het bij en boven el- kaarbrengen van verschillende voor zieningen een goede zaak („één vier kante meter grond wordt meer dan eens gebruikt"), maar vroeg zich af of dat wel in een overdekt complex moet gebeuren. „Weliswaar is het daar behaaglijk winkelen denk aan ons klimaat maar het is er ook plezierig samenscholen", zei hij, doe lend op wat wel het Hoog Catharijne- effect genoemd wordt: het centrum blijkt een aantrekkelijk gebied voor (groepen) personen die hinder veroor zaken. In de Haagse gemeenteraad is meer dan eens gewaarschuwd tegen het binnenhalen van een passage- en trappenstelsel dat zulke overlast in de hand werkt. De munt neeit een cultureel centrum, dat plaats biedt aan 470 personen Loosduinen zou. zo wordt op het Haagse stadhuis gedacht, vijf a zeshonderd plaatsen moeten tellen. Het Weerter stadscentrum biedt veel ruimte voor allerlei creatieve uitin gen. De belangstelling in de Lim burgse gemeente voor zulke bezighe- DEN HAAG De Haagse politic rechter heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegën negen v« dachten, die zich moesten ve: antwoorden voor de vemielinget welke werden aangericht in het wijk gebouw Het Balkengat in Scheve ningen in de nacht van 4 mei jl. Vier verdachten werden veroordeel: tot twee maanden gevangenisstral twee tot 40 dagen gevangenisstraf ei betaling van 350,- schadevergoe ding; één tot 40 dagen gevangenis straf, waarvan 22 dagen voorwaarde lijk; één tot twee maanden gevangt nisstraf voorwaardelijk en betalini van 700.- schadevergoeding en éér verdachte werd vrijgesproken. Eér andere verdachte valt onder vonnis van de kinderrechter. Voor aller geldt aftrek van voorarrest. De ver dachten hebben zich bereid ver klaard om aan de herstellingen mei te werken. den is sinds de ingebruikname van de Munt sterk gestegen. In het centrum zijn geen woningen gebouwd. Of er in het nieuwe centrum van Loosduinen huizen komen, kan pas bepaald wor den. wanneer duidelijk is welke om vang het complex heeft. Als de ande re gewenste functies - die voor opstaan - er een plaats krijgen. Evenals in Weert is de ruimte in Loos duinen voor het centrum beperkt, wat zeer hoge eisen stelt aan de archi tectuur. Het nieuwe centrum van Loosduinen zal bestemd zijn voor de veertigduizend inwoners van het dorp en de aangrenzende nieuw bouwwijken Kraaijenstein. nieuw- Waldeck en Houtwijk. Weert zal in de toekomst eveneens veertigduizend inwoners willen. AMSTERDAM De Amsterdam» politie heeft de afgelopen weken eer jeugdbende opgerold, die ervar wordt verdacht in maart en april var dit jaar ongeveer dertig inbraken it de hoofdstad te hebben gepleegd. Df buit tv's, radio's, kleding en geld had een waarde van ongeveer 40.000 gulden. De kern van de bendf werd gevormd door een groepje va'. zes jongens in leeftijd variërend var 16 tot 18 jaar. Vijf zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van just; tie. Zes mannen werden gearresteerd wegens medeplichtigheid en heling

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6