ieeld werkloosheid in iril niet verbeterd ndré van Duin ries bedrijf bouwt boerendorp in Irak Sparen bij de Amro Bank Doen! Duitsers pakken" Nederlander die hier vrijuit gaat Gonzalez Byass 7 fèersma: deelneming van Ijmmunisten aan regering Ëige redding voor Italië a 5 Nuts met gezonde, héle hazelnoten. Weinig samenwerking in de welzijnssector iling door gunstig seizoen, maar eigenlijk stijging Forse stijging van aantal vacatures Hulp aan drugverslaafden in Arnhem ^Sprek met blad van VU Actie voor Gasthuis Politiebonden na fusie bij het CNV Dodelijk ongeluk PEN-club stoot Chilenen uit DIAMOND JUBILEE ,,In twijfelgeval niet inhalen" iloject van bijna zestig miljoen gulden 3 Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. Conclusie in nota: ï*3i [RDAG 13 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 onze sociaal-economische redactie I HAAG Het beeld van de werkloosheid is in april niet meer verbeterd. Onder invloed van het tige seizoen daalde de werkloosheid met 15.700 man. maar na aftrek van seizoeninvloeden het „gecorrigeerde cijfer" met duizend naar ruim 220.000. Dit blijkt uit cijfers van het ora4terie van sociale zaken, je zhj comads november vorig jaar schom- terejhet gecorrigeerde cijfer nu rond het 10.000. In december ging het om- rgetj in januari naar beneden, in weeari omhoog, in maart naar bene- edenpn toen in april weer iets om- Ie m Deze week voorspelde het rboi*ial Planbureau voor 1976 een )rgenidelde werkloosheid van welijo. Wat dat betreft hoeft dus llenpp verbetering van het beeld te die en gerekend in de komende boiden. ook al zal het werkelijke werklozen nu bijna 213.000 zomermaanden nog wat lager dan nu. orrigeerde werkloosheidscij- ir de bouw daalde opnieuw een De vorige maanden was dat het geval. Oorzaak hiervan sectoren metaal, textiel, confectie en chemie. Vacatures Het aantal vacatures die bij de ar beidsbureau staan genoteerd, steeg in april fors. namelijk met ruim ne- zijn vooral de regeringsprogramma's genduizend tot ruim 52.000 (gecorri- geerd voor seizoen). Dit cijfer schom melde al bijna een jaar rond de ruim 40.000. Een opleving van de vraag naar werk kondigt meestal een verla ging van de werkloosheid aan. De opvallende verbetering van het vraagcijfer in april wordt echter ver klaard door de landelijke enquête voor extra bouwactiviteit. De werkloosheid is nu het grootst in Limburg. Daarna volgt Drente. In Overijssel, Gelderland en Brabant verbeterde het beeld in april. In de noordelijke en westelijke provincies werd het slechter. Het aantal werktijdverkortingen is de afgelopen naar vacatures, die de arbeidsbu- maanden duidelijk verminderd. In reaus de afgelopen maand hebben april liep het met name terug in de gehouden onder de bedrijven. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het ministerie van justitie onderzoekt de moge lijkheid om de 28-jarige Arnhemmer. Harm Dost, die in Duitsland tot een gevangenisstraf van drie jaar en negen maanden is veroordeeld, vrij te krijgen door de Westduitse justitie te vragen om zijn uitzetting. De Arnhemmer (ex-Release-medewerker) werd veroordeeld wegens een handeling die hij in Nederland gepleegd had: namelijk het verstrekken van hasj aan onder meer Duitse jongeren in een „afkickcentrum" in Arnhem. "Reen onzer verslaggevers "R HAAG Minister Boersma (sociale zaken) meent dat -ewi leming van communisten aan de regering voor Italië de enige 'wa|ng is. Hij zegt dit in een interview met „economisch bulle- ik et een maandblad van de economische faculteit van de Vrije vel)ersiteit. esp k ma geeft in het interview toe 3sg( e economische moeilijkheden gel en deel op de zwakste Europese ?er. als Engeland en Italië worden de enteld wanneer andere landen lag< middel van loonmatiging hun iet i tpositie verbeteren. Hij zegt aan Jtalië is natuurlijk helemaal amp, daar is nauwelijks een woord over te zeggen zolang de 1 en-democraten het daar voor ggen hebben. Daar zijn alleen als de communisten •nst gaan uitmaken. Dat is de redding". jpmstootbaar ima zegt dat ook de mensen van J dat best mogen horen: „Ik ben t overtuigd dat het zo is. Dat is on objectief, nuchter. Kijk maar >arLde praktijk. De best bestuurde WaMen (in Italië) worden bestuurd °Pl de communisten. Dat is een Quistootbaar vaststaand feit", al- J- ïe minister. e ^gens meent hij dat de loonpoli- °binnen de EG niet overal het- i kan zijn, maar aldus ^Mma „dan is het natuurlijk nog thei de vraag of wij ons bij Engeland en Italië moeten aanpassen". De minis ter vreest dat verschillen in het loon- beleid die dan weer door de koer sen worden gecorrigeerd zullen lei den tot een toenemende ontbinding van de gemeenschap. Later zegt Boersma dat hij bij de ondernemers stuit op grote weerstan den tegen verregaande bevoegdhe den een ander karakter van de onder nemingsraad en tegen de VAD „die fundamenteel niet onbelangrijk, maar materieel van geringe beteke nis is". Boersma: „We komen regel matig in aanraking met het dreige ment dat men de grens over gaat". Hij meent dat een stelling als „het ondernemingsklimaat is zo slecht" alleen uit het ongerijmde kan worden bewezen. Revolutie „Als men op grote schaal naar het buitenland trekt dacht ik wel dat een soort revolutie onvermijdelijk wordt. Op een gegeven moment kan het wegtrekken over de grens niet getole reerd worden. Net zo min als getole reerd kan worden dat straks de inves- Enkele tientallen leden van het ..Amsterdams initiatiefcomité tot behoud en nieuwbouw van het Academisch Medisch Centrum" hebben gisteren tot mid dernacht een demonstratieve actie gevoerd voorde oude poort van het Wilhelmi- na Gasthuis in Amsterdam. In de buitenlucht werd de bedverpleging van een patiënt nagebootst. Volgens de actievoerders symboliseert dit de toekomstige situatie voor ziekenhuispatiënten, die wegens het beddentekort geen plaats meer kunnen krijgen. De actie werd gevoerd naar aanleiding van een rapport van het college voor ziekenhuisvoorzieningen, dat staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) voorstellen heeft gedaan over de wijze waarop in Amsterdam het aantal ziekenhuisbedden verminderd kan worden. Het college heeft onder andere voorgesteld de bouw van het academisch medisch centrum in de Bijlmermeer stop te zetten en het Gemeentelijk Slotervaart ziekenhuis om te bouwen tot een academisch ziekenhuis. Boersma teringen uitblijven en de werkloos heid hoog blijft", aldus Boersma. Hij denkt bij het woord „revolutie" niet aan barricaden en machinegewe ren. maar wel aan grote weerstanden in de werknemers die tot harde acties kunnen leiden Overigens verwacht Boersma die harde acties niet op korte termijn. „Hoewel van beslissen de aard is welke bereidheid de onder nemers tonen om straks mede de schouders eronder te zetten om te zorgen dat de werkloosheid uit de wereld komt". ROTTERDAM De 72-jarige me vrouw C. de Groot-Romeijn is woensdag in haar woonplaats om het leven gekomen toen zij bij het- over steken werd aangereden door een zogenaamde wiellader. De vrouw werd in ernstige toestand naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Na aan komst aldaar bleek zij te zijn over leden. (ADVERTENTIE) oegl lt'1 3en| >orn >0< lmü praatte met Libelle en Libelle praatte met zijn ouders. Resultaat: een veelzijdig portret! Wilt u abonnee worden? Bel dan overdag 020 - 5411345 Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Het congres van de Christelijke bond van politie ambtenaren heeft met grote meer derheid van stemmen besloten om per 1 januari 1977 een federatieve samenwerking aan te gaan met de Katholieke politiebond Sint Mi chael. De federatie zal zich op de zelfde datum aansluiten bij het CNV. De katholieke politiebond (8.300 le den) heeft vorige week al besloten om met de christelijke politiebond (8.400 leden) in zee te gaan. Voorlo pig zullen de twee organisaties met hun hoofdbesturen wel afzon derlijk blijven bestaan, maar in het federatiebestuur zal men proberen zoveel mogelijk op één lijn te komen. Naar een gezamenlijke huisvesting wordt nog gezocht. Het hoofdbe stuur heeft de plaatselijke afdelin gen verzocht om zoveel mogelijk te gaan samenwerken. Een kleine minderheid wees gisteren tijdens het congres op de nog steeds bestaande verschillen tussen het ka tholieke en protestantse volksdeel. De overgrote meerderheid van het Van een verslaggever DEN HAAG Chili is voorlopig tot 1977 geschorst als lid van de interna tionale PEN-club. Op een rondetafel conferentie in Den Haag van het internationaal letterkundig ge zelschap is een dergelijke resolutie met overgrote meerderheid van stemmen aangenomen. De resolutie was door vijf afgevaardigden van de PEN-club ingediend. Dit nadat de Chileense afgevaardigde Jorge Gallo gezegd had dat de schrijvers die in Chili gevangen zitten doodgewone misdadigers waren. congres volgde het hoofdbestuur in de vaststelling dat tussen beide or ganisaties een grote mate van over eenstemming bestaat in maatschap pijvisie. doelstelling en beleid. In de statuten worden algemeen christelij ke beginselen als uitgangspunt voor het werk en optreden van de federa tie genoemd. (ADVERTENTIE) Andalusiëen cream-sherry "on the rocks". Dat moet u maar^ eens proeven. Ook heerlijk bij het dessert. [Tv de beste sherry ANDRE KERSTENS Daar worden deze jongeren onder medische begeleiding van het ge bruik van zwaardere drugs afgehol pen door het gebruik van lichte drugs. In Nederland wordt dat als een medische behandeling gezien. Harm Dost werd gepakt, toen hij in septem ber vorig jaar als toerist naar Duits land ging. Hij heeft acht maanden in Kleef in voorarrest gezeten. Zijn advocaat, mr. F. Gregorius uit Essen heeft hoger beroep aangete kend tegen de uitspraak van de Kleefse rechtbank. Volgens Release in Arnhem heeft de arrestatie van Dost te maken met het feit, dat hij inmiddels met een van zijn ex- cliënten, een Westduits meisje uit Wuppertal is getrouwd. Haar vader, de advocaat mr. E. Hoelkeskamp was tegen dit huwelijk en zou op alle manieren willen proberen zijn doch ter terug te krijgen. (Het meisje ver bleef enige tijd in het afkickcentrum ontwenningscentrum van Harm Dost). Eerste maal Voor zover bekend is dit de eerste maal dat de arm van de Duitse justi tie zo ver reikt, dat een Nederlander voor een in Nederland gepleegd feit in Duitsland wordt veroordeeld. De Duitse justitie is hier overigens niet mee buiten haar boekje gegaan: het gaat hier om een wettelijke mogelijk heid: het zogenaamde universali teitsbeginsel (zie de toelichting van onze juridische medewerker). Voor zover wij gisteren konden na gaan valt abortus niet onder dit be grip, hoewel abortus in West- Duitsland wel een strafbaar feit is en ook juridisch wordt vervolgd. In Ne derland wordt abortus op het ogenblik niet meer gestraft. Dat een Nederandse arts. die een abortus ge pleegd heeft bij een Duitse vrouw, niet in de kraag gepakt kan worden, wanneer hij met vakantie naar Duits land gaat, komt ook doordat er over abortus geen internationaal verdrag bestaat. Dat dit verdrag er niet is, wordt veroorzaakt door het feit, dat er in allerlei landen heel verschillend over abortus gedacht wordt: in be paalde landen (zoals Rusland) is het een volkomen legale manier van anti conceptie. Het kan Onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg, tekent hierbij het volgende aan: Op het eerste gezicht lijkt het tvat vreemd dat een Duitse rechter een Nederlander zou kunnen veroorde len voor een delict dat in Nederland is gepleegd. Toch kan dat. Ook de Nederlandse rechter heeft onder be paalde omstandigheden een verge lijkbare bevoegdheid. Het uitgangspunt van onze. de Duit se en ook andere wetgevingen is het zogenaamde „territorialiteitbegin- sel". Dat wil zeggen: de strafwet van het land is toepasselijk op ieder die zich in dat land aan een strafbaar feit schuldig maakt. Daar zijn onder meer twee be langrijke uitzonderingen op: de Ne derlander die zich in het buitenland schuldig maakt aan een dódr ge pleegd strafbaar feit. dat hier een misdrijf is. kan in Nederland ver volgd worden. Zo'n vervolging in eigen land kan narigheid met het buitenland voorkomen, dat anders misschien uitlevering van de Neder lander zou vragen, hetgeen juist in de uitleveringswet verboden is. Bescherming De andere belangrijke uitzondering is. dat er Nederlandse belangen zijn. die waar ook in het buitenland en door wie ook aangerand bescher ming verdienen: de veiligheid van de staat, opruiing daartegen, valse munterij, scheep- en luchtvaartde licten. Deze categorie vormt het uni versaliteitsbeginsel. („Weltrechtprinzip" noemen de Duitsers dat.) Typisch is dat deze belangen voor' vele landen gelden en dus te ver wachten valt dat andere dan de hier bij ons genoemde belangen „univer seel" strafbaar zouden kunnen zijn. Slavenhandel is ook zo'n internatio naal afgekeurd delict. In de Duitse strafwet valt ook het verhandelen van verdovende mid delen onder dat universaliteitsbe ginsel. Dat wil dus zeggen: ook al is het gedrag van de buitenlander in zijn eigen land niet strafbaar, toch kan hij in Duitsland vervolgd wor den (in het geval tenminste dat de dader zich daar ook vertoont). Men zegt wel dat het „Weltrechtprin zip" op „internationale solidariteit" berust. Het wordt echter problema tisch. zodra er landen zijn die op goede gronden een tolerantere hou ding aannemen ten aanzien van be paalde vormen van criminaliteit, die onder dit principe vallen. Daar door krijg je onvermijdelijk interna tionale complicaties, waarbij „soli dariteit" een moeilijk woord wordt Overigens spelen in deze problema tiek ook het uitleveringsrecht en an dere verdragen zoalsinternationa le rechtshulp" een danig woordje mee. Dat is de reden waarom inter nationale zaken vaak veel moeilij ker liggen dan ze op het eerste oog lijken. UTRECHT Veilig Verkeer Nederland begint deze maand een actie met het doel de wegge bruiker te wijzen op de risico's van inhalen. De automobilist wordt op het hart gedrukt hij twijfel nooit in te halen. Verder zal WN aandacht beste den aan het gedrag van wegge bruikers op kruispunten in de bebouwde kom. Volgens de or ganisatie zijn veel ongelukken op kruispunten te wijten aan het feit dat veel weggebruikers de kruispunten met te grote snel heid naderen. Ze zijn dan niet, of minder in staat op onverwach te gebeurtenissen goed te rea geren. 4. et gen ct) ir Jan Sloothaak VARDEN Een Fries bedrijf gaat een compleet en volledig ingericht endorp bouwen in Irak, op een afstand van dertig kilometer van Bagdad, alve een boerderij (tweeduizend hectare) komen er honderd woningen, een ol, een gemeenschapswoning, een soort dorpshuis, een medisch centrum en noskee. De kosten van het project komen op bijna zestig miljoen gulden. ihillende bedrijven wer- len voor de realisering it dorp en daartoe heb- zij een besloten ven- :hap opgericht onder de DIFCO International l fcuwarden. Hierin nemen jfol de industriële bouw BNlBO BV en de BV Noord- Bouwelementen Indu- te Kootstertille, het vee- dejrtbedrijf Van der Ploeg te Drachten, het k4>ouwmachinebedrijf BV te Emmeloord en het zaadbedrijf Mom- mersteeg te Vlijmen. Het is de bedoeling Fries stamboekvee op het project te houden. De bouw van het dorp, waarvoor het Neder landse ministerie van finan ciën een garantie verleent tot een bedrag van vijftien mil joen gulden, wordt mogelijk over een maand al begonnen. De bouw duurt ongeveer an derhalf jaar. Er zullen dertig tot veertig Nederlandse werknemers te werk worden gesteld bij de bouw. Dit zijn vaklui en spe cialisten. Uit Irak zelf zullen de niet-geschoolde arbeiders worden aangetrokken, onge veer tweehonderd man. De directie van de nieuwe DIFCO International BV wordt gevormd door de heer F. Kuipers, tevens directeur van NORBO, en de heer Gor ter van het landbouwmachi- nebedrijf in Emmeloord. Volgens de heer Kuipers komt men bij het project in Irak voor geheel andere situa ties te staan dan in Neder land. „We hebben de zaak zorgvuldig moeten bekijken. Je krijgt te maken met geheel andere omstandigheden, bij voorbeeld doordat de zomer extreem warm is. Als we hier tegen de kou isoleren, moet je dat daar tegen de hitte doen. Met die hitte moet je ook re kening houden bij staal- en betonconstructies en dergelij ke. Dat zijn allemaal dingen die je vooraf moet bere kenen." Een deel van de materialen zal uit Nederland worden aan gevoerd. De zware materia len, zoals grind, beton, ijzer en dergelijke, worden in Irak zelf aangekocht. Allerlei an dere materialen, zoals deuren, kozijnen en andere speciale bouwmaterialen, worden van uit Nederland met vrachtau to's aangevoerd. Door de aanvoer van Neder lands materiaal is ook het Ne derlandse bedrijfsleven bij het project gebaat. Van de vijfenvijftig miljoen gulden die het project kost, zal voor twintig miljoen gul den in Nederland worden ge maakt. Behalve bouwmate rialen betreft dit ook een groot deel van de zeven mil joen kostende agrarische ma chines. Bovendien worden er ook nog eens achthonderd stuks Fries stamboekvee ge leverd, kalveren en jonge vaarzen. Het is de bedoeling om uit deze aanvoer een complete veestapel voor het dorp op te bouwen, uiteindelijk bestaan de uit in totaal vierentwintig honderd tot vijfentwintighon derd stuks vee. DIFCO Inter national zal bovendien het ge hele land met graszaad in zaaien Irak zelf zorgt voor de irrigatie en bevloeiing. Volgens de heer Kuipers komt in geheel Europa niet één boerderij van deze om vang voor. Het is de bedoeling dat eind volgend jaar de boer derij al begint te draaien. „Het lijkt me een erg boeiend project", aldus de heer Kuipers. Het door DIFCO Internatio nal te bouwen dorp is overi gens niet het enige in Irak. Er zijn in totaal drie soortgelijke projecten. De twee andere worden gerealiseerd door Duitsers en Fransen. Lekker tussendoortje. (ADVERTENTIE) dj i d( de! 6i% Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heeft bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op ie nemen. Alleen als u het bedrag binnen één jaar of voor een ander doel opneemt betaalt u 2% opnamekosten. Extra voordeel: korting op de afsluitprovisie er spaamogelijkheden waarbij de bij een Amro Woninghypotheek. rente kan oplopen tot 7$% Profiteer van de hoge rente die zo'n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, 't Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemen. U betaalt dan 1% opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt u uw geld vastzetten, dan zijn Van een verslaggever DEN HAAG Er blijkt in de praktijk weinig samenwerking te bestaan tussen opbouwwerk en vormingswerk. De werkers ko men elkaar niet zo gauw tegen, ze bijten elkaar niet en denken elkaar ook niet nodig te hebben. Dit staat in de nota „Opbouw werk en vormingswerk" van de sectie samenlevingsopbouw van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn. In diverse steden en regio's be staan Ideeën om tot educatieve centra te komen, waarin verschillen de werksoorten hun aanbod op el kaar afstemmen. Nog vrijwel nergens worden deze ideeën al in de bestaan de activiteiten in praktijk gebracht en nog vrijwel nergens zijn deze centra al verwezenlijkt. Di| een Amro woningnypomeeK. rente Ran opiopen ioi q .n. Integratie De kwestie ls actueel, nu de be windslieden van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk vergaande in tegratie nastreven voor opbouwwerk, het vormings- en ontwikkelingswerk en nog eens met het jeugd- en Jonge renwerk. Er zal volgens de nota meer duidelijkheid moeten komen over wat de inhoudelijke samenwerking tussen opbouwwerkers en vormings werkers kan betekenen. In de nota wordt gewaarschuwd tegen het nu al maken van een systeem. Gevraagd wordt ruimte te laten voor het opdoen van ervaringen. Aanbevolen wordt projecten nader te beschrijven, te bestuderen en te be oordelen. Gedacht ls aan projecten waarbij de samenwerking al wat meer inhoud heeft, zoals in Noord- Limburg. West-Brabant, Nijmegen en Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3