introduceert trim-trio precieslO gulden. Uit de weekbladen vooral niet wachten. <Q> trim-trio. Tegenkrachten Solidariteit VAD-fonds mag niet leiden tot machtsconcentratie Heroine Linkse raad Rood beleid Kom in actie - gewoon voor uw plezier. Ballonnetje Vernieling in Gogen en logen DONDERDAG 13 MEI 1976 TROUW/KWAI —-tnü/ Rit vereniging Minderjarigen: „Het mi nisterie van Justitie zal ons nog re gelmatig tegenkomen, al is het niet aan de vergadertafel". De Groene Amsterdammer: De nieuwe Amerikaanse president erft een afbrokkelend imperium, al dus Maarten van Dulleman in De Groene Amsterdammer. „En dat ver eist voor wie dan ook in de VS president wordt maatregelen ter bescherming van de Amerikaanse kapitaalbelangen. Maar er zijn op dit moment blijkbaar onvoldoende te genkrachten in de VS aanwezig om andere dan Juist militaire prioritei ten te stellen". Paul Brill meent dat alleen politieke hervormingen een einde kunnen ma ken aan de burgeroorlog in Libanon, en Loek Zonneveld belicht het Lan delijk Overleg van Pedagogische Academiestudenten (LOPAS), de or ganisatie van aanstaande onderwij zers („Kwekelingen laten zich niet langer in de hoek zetten"). Op de middenpagina's een artikel over nationalisaties („een vergeten stukje socialisme") en wat hetui- thaalt: „Doordat het internationale kapitalisme in het uiterste geval met geweld wordt gehandhaafd is de prijs van een werkelijke nationali satie zeer hoog. Dat is er waarschijn lijk de belangrijkste oorzaak van dat het wapen van de nationalisatie nog geen echte economische ontvoog ding in de Derde Wereld heeft ge bracht". Ook aandacht voor de anarchisten- jacht in de Bondsrepubliek: „De Westduitse Justitie schept z'n eigen misdadigers". Hervormd Nederland: tische levensvisie", waarvan acte in de titel van het verhaal: „De zwakke moet solidair zijn met de sterke". Jan Hanse bericht over „hetünctad- spel in volle gang", en de Duitse theologe Dorothée Sölle (gastdocen te in de VS) vindt dat de kerk niet beter is dan de maatschappij, maar in veel opzichten erdoor bepaald wordt. Voorts een gesprek met ds. Pool („een vrije vogel in domineesland") en met de Argentijn Adolfo Esquivel („Geweldloos veizet is net Judo"). Hervormd Nederland legde een visite af bij Utrechts lijvige burgemeester Henk Vonhoff, en praatte met hem over onder andere „zijn optimls- Accent Accent wijdt artikelen aan de heroï nehandel in Amsterdam („paradijs der hopelozen"), hofleveranciers en de adelstand in Nederland en oud- minister Beemink, die terugblikt op de rel rond Van Hall in 1967. KVP-er Van Lent vindt staatssecretaris (van defensie) „geen leuk vak", omdat hij in het weekend met vier tassen huis werk zit opgescheept. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT - Het CNV verlangt enke le ingrijpende wijzigingen in het wetsontwerp van de regering inzake vermogensaanwasdeling (VAD). Zon der wijziging kan bij het landelijk VAD-fonds op den duur "een con centratie van macht ontstaan die in strijd is met het streven naar sprei ding van macht", aldus het CNV-blad "de gids". Het CNV doelt op de zeggenschap in bedrijven, die vast zit aan de aande len waarmee bedrijven hun VAD- verpllchtingen betalen. Volgens het wetsontwerp wordt die zeggenschap opgehoopt bij het VAD-fonds. Het CNV wil de inspraakrechten van de VAD-aandelen teruggekoppeld zien naar de werknemers van de bedrijven waaruit die aandelen voortkomen. ERE "Onbegrijpelijk" vindt het CN "in dat in het wetsontwerp geen icie' mum wordt genoemd voor hetl 5em duele VAD-bezlt dat een werkj zon per Jaar kan opbouwen. Op <Ö*n nier kunnen werknemers inPntr< winstgevende bedrijven met i1 personeel enkele duizenden gu per Jaar aan persoonlijk VAD tf.1., opbouwen, terwijl werknemers drijven die door onvoldoende e ee geen VAD betalen, helemaal jjj®. opbouwen aan persoonlijk bezt42'! wordt "een nieuwe onrechtvai p held in de bezitsverhoudingen*erJ schapen tussen personeel ln i oDI en personeel in minder sterke b ,0VI ven, zo vreest het CNV. We Het CNV wil trouwens dat ootfjeel collectief te verdelen VAD-deelife toegewezen aan de lndlvlf. werknemers, zodat die persocfme bezit krijgen van een aandeel ïop collectieve VAD-pot. f De Tijd: Het progressief meerderheidscollege Is door tegenstanders vaak bestem peld als „schadelijk voor de demo cratie". Precies twee Jaar geleden ontstonden in onder meer Amster dam, Rotterdam, Groningen en Lei den gemeenteraden met louter pro gressieven. In de hoofdstad werd het een mislukking. Typerend voor an dere steden? Dc Tijd bekijkt de situ atie in drie „linkse" gemeenten:.De arrogantie van de macht". De ultra rechtse Turkse organisatie Grijze Wolven probeert de vaak nog ongeletterde Turkse gastarbeider te winnen voor de nationaal- soc talis tische partij in het moeder land. Pas verhuisd naar Rotterdam wordt de organisatie vergeleken met de Hitlerjugend. Marcel van Haas trecht legt de praktijken van de Grij ze Wolven bloot Drie Rooie Vrouwen bekeken tien weken lang televisieprogramma's om er achter te komen of de vrouw nog steeds wordt afgeschilderd als iemand die constant bezig is met haar uiterlijk en met het behagen van mannen. „Als je die program ma's moet geloven zijn wij er alleen voor mannen". Verder de „nieuwe schoolstrijd" aan de Haagse sociale academie, profes sor Hans Küng over zijn boek „Chris ten zijn", en aandacht voor de overal opduikende acteur Jack Nicholson. De Nieuwe Linie: In De Nieuwe Linie een morrende Rudie Kagie over „de prijscompen- Zo'n complete Trim-Trio, inclusiefhandleiding, kost welgeteld slechts één tientje. U kunt'm kopen bij alle Albert Heijn winkels, alle Amro Banken en bij de Shell-shops waar 't Sportreal-affiche hangt. Vrij Nederland: In Vrij Nederland geeft Rudie van Meurs voeding aan de theorie, dat het opvoeren van een achttal namen van bekende Nederlanders als KGB- agenten door Elseviers Magazine grotendeels op „fake" berust Conclusie: Rechts kan zelfs geen bal lonnetje meer oplaten of het wordt doorgeprikt". Martin van Amerongen staat stil bij de dood van Ulrike Melnhof. „Of de strik nu door haarzelf of door Helmut Schmidt is geknoopt, in bei de gevallen Is het gebeurde voor de volle verantwoording van de Westduitse regering". En: „Het ls een late verdienste van Ulrike Meln hof geweest dat zij, bungelend aan een tralie, ons duidelijk heeft ge maakt dat Duitsland weer een land is geworden om bang voor te zijn." Deze week meer details over de ver wikkelingen rond de Israël-trip van Claus en Beatrix en een uitvoerig portret van de Limburgse dwarslig ger Dirk de Vroome (Eerste Hulp BIJ Onrecht). Gerard Mulder sprak met John Gllligan, oud-gouverneur van Ohio, over de opkomst van Carter („Jlmmy heeft het spel doordacht gespeeld") en Rlnus Ferdinandusse beschrijft „het gezagsvacuüm bij de Vara" en de kansen van Jan Nagel als omroepsecretaris. Naar aanleiding van de recente treinramp ln Schiedam wordt „de macabere efficiëntie van de NS" aan de kaak gesteld („Het drukst bere den spoorwegnet van de wereld da teert uit 1925"). Ten slotte wat kanttekeningen bij de bintjesoorlog: „De overheid zelf is de grootste prijsopdrijverExtra: een bijlage over „de bevrijde camera", oftewel de Nieuwe Fotografie. Elseviers Magazine: Elseviers Magazine hult Zich ln stilzwijgen over de door haar opge voerde KGB-rel, maar des te meer aandacht voor de slag om de prijs compensatie. Op het omslag vertelt Wim Kok dat het begrotingstekort best nog wat groter mag worden, maar VNO-voorzitter Van Veen daarentegen: ,De enige garantie die we nu kunnen geven, is dat als we op de weg van de laatste jaren door gaan. we nog verder de vernieling ingaan". De dreigende invoering van een 200- mljlszone zal voor Nederland tot ge volg hebben dat de visvangsten met zeventig procent zullen dalen, aldus Coen van Harten, die uit de mond van ir Tienstra (ministerie van landbouw en visserij) het volgend optekende: .Als de vissers nu niet vrijwillig hun vangsten beperken, dan zal het bij invoering van de visserij-zone faillissementen re genen". Hoogendijk portrettert Ronald Rea gan, „een succesvol campaigner, maar hij heeft de leiders van de Republikeinen er beslist nog niet van weten te overtuigen dat hij een succesvol kandidaat zou zijn". Ten slotte een pleidooi voor de plan nen van ir Nortier, oud- hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, „voor een veilige open Oosterschelde zonder dijkverhogingen". Haagse Post: Het moest er eens van komen: de Haagse Post portretteert ze, „de nieu we vrijgestelden", het leger van 113.000 functionarissen in het vor mingswerk en het hoger onderwijs. „Hun inkomens zijn comfortabel, hun politieke macht is groot, hun arbeid onduidelijk". Kortom: ..De arrogantie van de gogen en logen". Een Volksfront in Nederland? Wou ter Gortzak, directeur van de Wlardi Beckmanstichting, vindt dat er te veel heilig ontzag is voor de commu nisten. Hij acht het niet rampzalig dat de PvdA nog Jaren blijft aange,- wezen op de confessionelen. Martin Schouten bezag hoe de ARP- kieskringen vergaderen over de mar ges van de confessionele politiek. Evenais VN spreekt ook de HP over „de zelfmoord op Ulrike Melnhof', die volgens Nico Haasbroek de grote fout heeft begaan om ln Duitsland geboren te zijn. sa tie en haar consequenties: proeven van een rood beleid in crisistijd. De loontrekkende mag met een loonof- fer de economie genezen". Derhalve ook een pessimistische kop: „Het enige dat goedkoper wordt is de prijs van de arbeid". Dick Houwaart laat de staatssecre taris van onderwijs Oer Klein aan het woord, die vindt dat een tweede kabinet-Den Uyl „die geweldige soci ale spanningen van de komende Ja ren" moet begeleiden en oplossen. HU hoopt daarbU op de steun van een „progressief CDA". Wlm Klinkenberg vindt dat Claus en Beatrix na de „ongelooflijke caprio len ln Israël" niet in staat zijn de kwaliteit van de monarchie te her stellen. Daarom wordt de keuze: „Margriet of de Republiek". Onder de kop „Opvoeden is politiek bedrijven" een gesprek met Huig de Groot, Ideoloog achter de Belangen- De voorraad Trim-Trio's is beperkt. Daarom: koop zo'n tas metéén, 't Is een unieke kans voor u, die dan ook niet meer terugkomt Zorg dus dat u erop tijd bij bent. Spreek uit: drie leuke, gezellige spelen-voor-iedereen in een handige tas. Waarmee u fijn kunt spelen, binnen, in de tuin of in de bossen, op het strand of zomaar op een grasveldje in de buurt. Met wie u maar wilt, wanneer u maar wilt. Kópen die tas - en altijd meenemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 16