Automobilist in woon erf' slechts gast Hongerig wild bedreigt jonge bomen op de Veluwe Openbaar vervoer kan voorlopig niet worden uitgebreid L PHILIPS macropak meK niet Montedison naar Zeeland Wie batterijen koopt, wil van één ding beslist zeker zijn: dat ze lang mee gaan. Bij Philips batterijen is die zekerheid ingebouwd, ze weten niet van ophouden. Gezien de kostenexplosie Tegenstrijdige berichten over prins Bernhard Kinderen mogen overal spelen verkeer moet veel langzamer ,TET piNSDAG 11 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 MIDDELBURG Het is vrijwel ze ker, dat het Italiaanse petro chemische bedrijf Montedison zich niet in het Zeeuwse Sloegebied zal vestigen, maar in België. Op deze mededeling, die uit Rome afkomstig is. is in Zeeland nogal verschillende gereageerd: alle mi lieu-actiegroepen zijn zeer tevreden met het nieuws omdat de fabriek veel overlast voor het milieu zou veroorzaken; de gedeputeerde voor industriezaken. A. J. Kaland. toonde zich teleurgesteld, omdat Zeeland hierdoor een stuk werkgelegenheid mist. De heer Kaland was des te teleurge- stelder. omdat een delegatie van Montedison afgelopen week nog in Zeeland is geweest. Bij die gelegen heid werd gezegd, dat er inderdaad gedacht werd aan een samenwerking met het Belgische bedrijf Petrofina. maar dat een definitieve beslissing over de plaats van vestiging nog niet genomen was. Vandaag zal de heer Kaland nog een gesprek met het ministerie van economische zaken hebben over deze zaak. Dan zal als nog geprobeerd worden Montedison over te halen om zich in Nederland te vestigen. Districtsbestuurder J. Scheepers van de industriebond NW zei een zucht van verlichting te hebben ge slaakt bij het nieuws. ..We zijn dolblij dat er nu weer een gaaf stuk industrieterrein vrijkomt, waarop zich een industrie kan vestigen die meer tegemoet komt aan onze wen sen tot het milieu en welvaartsbelan- gen". zei hij. Het CNV heeft zich met betrekking tot Montedison nooit afwijzend op gesteld. mits aan een aantal voor waarden zou worden voldaan door het bedrijf. ADVERTENTIE Philips batterijen die gaan lang mee. Van een onzer verslaggevers ARNHEM/APELDOORN - In een gedeelte van de Veluwse bossen heeft het grof wild zich fanatiek op de jonge aanplant geworpen. Herten, reeën en wilde zwijnen vormen in sommige gebieden een nieuwe bedreiging van de door de abnormale droogte toch al zo geteisterde jonge aanplant. „Het wild doet zich aan de jonge aanplant te goed, omdat het verder bijna niets te vreten heeft", aldus ir. L. Oldenkamp, houtvester van Staatsbosbeheer in Gelderland. Dat houdt ook weer verband met de droogte, want daardoor is de groei in de natuur sterk afgeremd en heeft het zo begeerde "groene blaadje" te lang op zich laten wach ten. In het kurkdroge Nederland, dat meer dan honderd jaar nietzo'n voorjaar beleefde, lopen de op de hogere zandgronden gelegen bos sen de grootste risico's. De Veluwe. de Utrechtse Heuvelrug en Salland. Zoals eerder gemeld, ziet het ernaar uit dat verscheidene honderden hectaren jonge aanplant zullen af sterven (terwijil ook vele oudere bo men een harde dobber krijgen), ten zij het op korte termijn dagen ach tereen zal gaan regenen. Ir. Olden kamp vermoedt dat alle aanplant van na 1 april het niet zal redden Er is dit jaar veelal in een laat stadium aangeplant, omdat prak tisch alle mankracht eerst nodig was voor het opruimen van ontwor telde en afgebroken bomen bij de storm van januari j.l.. dit met het oog op de gevreesde dennenscheer der. De aanplantingen waren in vele gevallen bedoeld om de gaten, die door de stormen van enige jaren geleden in de bossen geslagen wa ren, op te vullen. Vennetjes Op de Hoge Veluwe heeft de direc tie zich niet alleen zorgen gemaakt over de jonge aanplant (vijftien hectare) maar ook over het grof wild: de herten, reeën, zwijnen en moeflons. De 700 dieren, die het nationaal park bevolken, dreigden gebrek aan water te krijgen. Overi gens een situatie, die in dit reser vaat niet helemaal ongewoon is. Vo rige zomer, toen het ook zeer droog was. heeft de brandweer enige ke ren per week met tankwagens de drooggevallen vennetjes van water voorzien. Ook in deze dagen rijdt de afdeling Ede van de Veluwse Bosbrandweer er regelmatig heen om ervoor te zorgen dat de dieren voldoende water kunnen krijgen. Buiten de Hoge Veluwe is de toe stand voor het wild minder zorge lijk al loopt de situatie plaatselijk uiteen. Ook onder normale omstan digheden zijn er gebieden waar de watervoorziening, die er van nature is vennetjes, sprengen, leemkui len soms moet worden aangevuld met het periodiek vullen van water bakken. Dat gebeurt nu ook. maar wat intensiever. Jagers belasten zich ermee, maar soms ook de BB. Houtvesterijen In de Koninklijke houtvesterijen rond Het Loo lijdt het wild nog geen dorst. De bronnen, waar het zich kan laven, liggen nog niet droog. Soms moet het vee er wat verder voor lopen, maar omdat dat he melsbreed gebeurt, stellen enkele kilometers weinig voor. In enkele gevallen wordt het water aange vuld. Het dauwt 's nachts nogal zwaar en dat is gunstig. Gras en bosbessen leveren de dieren een maaltijd, waarin tevens vocht zit. Waar herten bijvoorbeeld vooral be hoefte aan blijken te hebben, dat zijn plassen om verkoeling in te zoeken. Intussen is de schade aan jonge aanplant door het wild in de koninklijke houtvesterijen dit voor jaar ook extra groot, met name in de niet afgerasterde gedeelten. „Kanonnen knalapparaten, die moeten afschrikken, sorteren nog onvoldoende effect. Onderhoud Een tijdje geleden heeft ir Olden kamp in „Gelderland Nu"' geconsta teerd dat de naweeën van de janua- ri-storm weieens heel groot zouden kunnen zijn, niet alleen voor het Vanwege de droogte heeft men gisteren op de Hoge Véluwe vennen door de brandweer bi.i laten vellen met water. naaldhout, maar ook voor het loof hout. Daar heeft zich nu de uitzon derlijk grote droogte nog bijge voegd. Aan dat laatste is niets te doen, want aan sproeien valt niet te denken. Wat het eerste betreft is bevestigd wat enkele jaren geleden al werd geconstateerd: veel schade is veroorzaakt door achterstand in onderhoud (onvoldoende dunning) en door de wijze waarop de bodem was behandeld. „Bemesting, diep ploegen, bevordert de instabiliteit van het wortelstelsel. Hoe meer je de bodem met rust laat hoe beter", is de mening van ir Oldenkamp. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG „We kunnen in Nederland gezien de kostenexplo sie niet zonder meer doorgaan met een uitbreiding van het openbaar vervoer." Die stelling van minister Westerterp van verkeer en waterstaat werd gisteren in het Tweede Kamergebouw veelal onderschreven door de leden van de vaste Kamercommis sie voor verkeer en waterstaat, die een dag lang vergaderden over het meerjarenplan van de minister voor het personenvervoer tot 1980. landse Spoorwegen en andere open baar vervoersbedrijven. In 1976 is dat ruim vier miljoen gulden per dag. Naar minister Westerterp voorreken de zullen die rijksbijdragen aan trein, tram en bus alleen nog maar toe nemen. „We moeten voorkomen dat we over enkele jaren moeten zeggen: nu zijn de kosten ondraaglijk geworden." al dus de minister, die daarmee verwees naar de in zijn meerjarenplan ge noemde voorstellen, die onder meer voorzien in een sturend optreden ten aanzien van de verkeersverplaatsin- geni Dat wil het kabinet onder meer doen via financiële maatregelen, b.v. door parkeerheffingen en door een beïnvloeding van het verkeersge drag. door bevordering van het sa men-rijden van huis naar werk en terug. Het openbaar vervoer zou vol gens dat plan zo aantrekkelijk moe ten worden dat de automobilist zijn auto thuis laat staan De zorgelijke situatie waarin het openbaar vervoer zich financieel be vindt. gekoppeld aan een noodzake lijk geachte intensivering van het ge bruik ervan, vormde gisteren de hoofdmoot van de discussie. Minister Westerterp spreekt tegenwoordig niet meer van „het bevorderen van het openbaar vervoer." maar van „het bevorderen van het gebruik van het openbaar vervoer." Het eerste houdt een uitbreiding in. het tweede niet. Een forse uitbreiding van het openbaar vervoer ziet de minister ook niet meer zitten. Lintworm'' De heer Schakel sprak van „een lintworm in de buik van verkeer en waterstaat." toen hij het had over de enorme en steeds toenemende subsi dies die het rijk geeft aan de Neder- ZATERDAG Internationale verpakkingsbeurs 10 t/m 15 mei 1976 Jaarbeurshallen Utrecht Dagelijks van 9.30 uur-17.00 uur Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De commissie van drie heeft geen enkel commentaar op de overigens tegenstrijdige publikaties over het binnenkort te verwachten rapport van de commis sie. Het Algemeen Dagblad meldde gisteren dat de commissie, die de betrokkenheid van prins Bernhard by de Lockheed-affaire onderzoekt, de prins zal vrijpleiten. Het onder zoek zou geen enkel bewijsstuk bo ven water hebben gebracht. De GPD-bladen berichtten echter bij monde van hun correspondent in Washington, mr Leffelaar. dat de commissie heeft geconcludeerd dat inderdaad geld is uitbetaald door Lockheed, dat voor de prins was bestemd. De commissie van drie zou zelfs op het spoor gekomen zijn van Ch. Ro- ha. Lockheed-medewerker tot 1974. die hoofdboekhouder was van Lockheed-transacties in West- Europa. Roha zou in het bezit zijn van gedetailleerde aantekeningen over alle verrichte betalingen of daarvan volledige kennis hebben Het Algemeen Dagblad meldde dat de commissie de prins weliswaar zal vrijpleiten, maar dat hem wel zal worden aangewreven dat hij verkeer de vrienden heeft gekozen. Het se cretariaat van de commissie heeft ..geen enkel commentaar" op de pu blikaties. In Den Haag wordt aange nomen dat de commissie deze maand het rapport aan de regering zal voorleggen door Hans Schmit DEN HAAG Waarschijnlijk nog deze maand zal het kabinet besluiten het woonerf een wettelijke status te geven. Door deze aan de ministerraad voorgeleg de status zal, waar nu nog sprake is van een met verkeersdrempels en paaltjes ondersteund verzoek, de automobilist worden verplicht zich in een als woonerf ingerichte buurt inderdaad als gast te gedragen. De automobilist zal dan na het bord „woonerf" te zijn ge passeerd stapvoets moeten rijden en er rekening mee moeten houden dat hij zijn auto alleen nog maar neer mag zetten waar dat is toe gestaan. En hij zal ook moe ten weten dat kinderen die op „straat" spelen, dat nu ook van de wet mogen. De op handen zijnde erken ning van het woonerf sluit aan bij de steeds vaker ge hoorde (en ook door de rege ring geuite) wens de scheefge groeide verhoudingen in het verkeer, waarin bijkans alles ondergeschikt is gemaakt aan de auto. weer wat recht te trekken. Naast alle voordelen van het individuele autobezit bracht de enorme groei van het wagenpark in de laatste vijftien jaar meer en meer hinder en overlast met zich mee. Ook het wonen werd aangetast: de straat als speel- en ontmoetingsruimte ver dween. De vraag of de straat voor het verkeer is of voor de omrin gende bewoners, werd naar mate de druk van het auto verkeer zwaarder werd. vaker ten nadele van het (door gaand) verkeer beantwoord. Vanaf het begin van de jaren zeventig zijn op meerdere plaatsen pogingen onderno men om woongebieden van verkeersgebieden te schei den. zowel in nieuwe (Barge- res in Drachten) als in oude wijken (Delft). Met name het project in Delft, dat met vol ledige inspraak van de bevol king is uitgevoerd, heeft de nodige aandacht getrokken. Het probleem bij de aanleg van woonerven is het gebrek aan wettelijke steun: een ver keersdrempel kan een auto mobilist dwingen snelheid te minderen, maar een bordje met het verzoek stapvoets te rijden, hoeft hij niet op te volgen: in de bebouwde kom is de maximum snelheid vijf tig kilometer per uur Als de voorstellen worden aangeno men. zal dat probleem zijn verholpen. Nieuw bord Het woonerf zal worden aan geduid met een nieuw ver keersbord. dat de overgang aangeeft van een verkeersge bied naar een woongebied (en andersom). Dat bord mag een gemeente alleen plaatsen- wanneer aan een aantal mini mum-eisen wordt voldaan. Volgens die eisen moeten op een woonerf voetgangers van de volle breedte van het erf gebruik kunnen maken. Dat betekent dat de weg geen ni; veauverschil heeft, een ver schuivend. hoekig profiel heeft om de auto's tot lang zaam rijden te dwingen en diverse obstakels (zoals paal tjes. bomen, speelheuvelst telt. Kinderen zullen dan weer overal mogen spelen nu mag dat alleen maar op de stoep. Een opmerkelijke wij ziging is voorts dat alleen nog mag worden geparkeerd waar dat is toegestaan Hiermee wordt een belangrijk gewoon terecht van de automobilist opgegeven, want momenteel mag hij overal parkeren ten zij het verboden is. Andersom Minister Westerterp heeft zich nog niet uitgelaten over dc vraag of op woonerven de voorrangsregeling moet wor den omgekeerd, zoals actie groepen als Stop de Kinder moord willen. De voetganger zou dan voorrang hebben op de fietser, de fietser op de bromfietser en de bromfietser op de auto In de voorrangs keten staat de auto dan waar de voetganger nu staat: hele maal onderaan. Bij de dienst verkeersveiligheid van het ministerie bestaat hiervoor wel begrip, maar in andere ambtelijke kringen leven nog al wat bezwaren, onder meer omdat dit het gedrag van de voetganger en de fietser bui ten het woonerf zou kunnen beïnvloeden. Een belangrijke aanzet tot het totstandkomen van het woonerf heeft de interdepar tementale werkgroep Ver keersveiligheid Woongebie den gegeven, die in april 1974 door minister Westerterp en zyn collega Gruijters (volkshuisvesting en ruimte lijke ordening i werd inge steld. In een tussentijds rap port zei deze werkgroep dat geen verkeersoplossingen kunnen worden gevonden als De actiegroep Stop de Kindermoord heeft komende zaterdag. 15 mei. uitgeroepen lot nationale woonerfdag. Wanneer vrijdaga vond premier Den fyl hekend mocht maken dat de ministerraad met de voorstellen akkoord gaat. /.uilen zaterdag op vele plaatsen manifestaties worden gehouden. Het is de bedoeling lijdelijk een stukje straat als woonerf in te richten, eventueel met medewer king van de gemeente. Centraal adres voor de nationale woon erfdag is: Stop de Kindermoord, postbus 5058. Amsterdam. Telefoon: 020-799505. alleen de veiligheid als maat staf wordt genomen. Volgens de werkgroep moet worden uitgegaan van „verkeersleef- baarheid". De groep geelt de voorkeur aan een oplossing waarin de auto in het ver- blijfsgebied is geïntegreerd als een „rustig en veilig" ver voermiddel. In deze oplos sing. het woonerf, is het ver blijfsgebied voor de voet- sers" (voetgangers en fietsers) en is het gemotoriseerd ver keer ..te gast" Het woonerf is volgens de werkgroep op gro te schaal te realiseren: in 85 procent van de bestaande woonwijken is de aanleg van een woonerf mogelijk Proeven Twee gemeenten in ons land zullen van het rijk financiële steun krijgen voor een proei met het woonerf Blijft de vraag wie de aanleg van ande re woonerven moet bekosti gen. De gedachten van minis ter Westerterp lijken voorals nog uit te gaan in de richting van de gemeenten. In de grote steden echter, waar veel wij ken verwaarloosd zijn en in aanmerking komen om als woonerf te worden ingericht, is de financiële nood het grootst. Hierbij is het de vraag of woonerven uiteinde lijk voor de gemeenschap niet voordeliger zullen zijn. omdat de verkeersveiligheid groter zou zijn en dus minder ver- pleeg- en revalidatiekosten behoeven te worden gemaakt Een Zweeds onderzoek wijst erop dat in oude wijken drie keer zoveel kinderen bij een ongeluk zijn betrokken dan in nieuwe wijken. Het Neder lands Instituut voor preven tieve geneeskunde TNO trekt in een gisteren gepubliceerd rapport echter in twijfel of de veiligheid toeneemt Studies Gisteren liet minister Westerterp hi^r pessimistische geluiden over horen. Hij wees op studies die hebben aan getoond dat alleen een zeer dras tische uitbreiding van het voorzienin genniveau van het openbaar vervoer invloed zal hebben op de keuze van de automobilist „Zo drastisch dat het méér kost dan financieel moge lijk is." aldus de minister, die er over igens op wees dat hij bij de bezuini gingsstudies onder de naam „cenpro- cents-operatie". waaraan het kabinet momenteel zwoegt, goede hoop heeft de benodigde financiën voor steun aan het openbaar vervoer te be houden. De vertegenwoordigers van de poli tieke partijen in de Kamercommissie bleken het er gisteren overigens met onderlinge nuanceringen over eens dat de overheid sturend moet ingrijpen in het verkeer Vooral de spitsuren in de stedelijke gebieden werden gezien als voorbeelden van hoe het in de toekomst niet moet zijn Tegenstellingen Maar over de manier waarop waren er tegenstellingen De socialist Van der Doef uitte kritiek op het feit dat het kabinet Den Uyl volgens hem een te lage prioriteit leg jij het verkeer* en vervoersbeleid Ook kritiek kwam gisteren van mevrouw Smit-Kroes (VVD), die het overigens met de uit gangspunten van het vervoersplan wel eens is. De manier waarop de minister die had uitgewerkt ontlokte haar kritiek en ze noemde de minis ter „een Don Quichotte op rolschaat sen'. omdat deze te veel zaken in zijn nota zou beschrijven die hij niet kan verwezenlijken. De minister noemde zichzelf echter „Tjerk de stoute" „Want ik vertel de mensen dat we niet kunnen voldoen aan alle ver voersbehoeften die er zijn." Minister Westerterp kreeg steun van ARP en KVP DEN HAAG Enkele importeurs van personenauto's he'-ben zich ge noodzaakt gezien de prijzen van hun modellen te verhogen Fiat verhoog de medio april de prijzen van een aantal uitvoeringen met drie tot vijf procent en Datsun werd vorige maand vier tot vijf procent duurder

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3