Gerretson:dichter bezielt historicus Instituut Beyers Naude° sticht in Nederland bijkantoor voor Europ; Verzamelde werken zijn nu compleet Verzet tegen li reorganisatie f bij Tornado Produktie in maart gedaald I" FAMILIEBERICHTEN Anti-stress programma Leven zonder stress Zelf vertrouwen kun je leren Drama in Noordwij] eist twee levens DAF-Trucks stapt in vervoerssector S MAANDAG 10 MEI 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTEilDAG door dr. C. Rijnsdorp De Verzamelde Werken van C. Gerretson, bijeengebracht door dr. G. Puchinger. zijn met de delen IV (1940-1949. 448 bladzijden). V (1950-1953. 408 biz.) en VI (1954-1958. 495 blz.) nu compleet. Het eerste deel. dat letterkundige opstellen bevat, heb ik besproken in onze krant van 9 februari 1974. De verdere delen zijn van geschiedkundige aard. Deel II mocht ik op 28 december 1974 recenseren en deel III op 24 maart 1975. 'Het zou weinig zin hebben aan de laatste drie delen, die kort na elkaar op mijn schrijftafel terechtkwamen, elk afzonderlijk een bespreking te wijden. Het lijkt mij het beste de inhoud van deze 1350 bladzijden druks globaal te inventariseren; Ger retson over zijn geliefde vak. de ge schiedenis. in een geordende samen vatting zelf aan het woord te laten en voorts een persoonlijk getinte na beschouwing te houden Wat onderwerpen betreft vindt men beschouwingen over de Afscheiding. Amerika. Amsterdam hoofdstad, Nieuw-Bourgondië. de C.H.U.. chris tendom en humanisme, conservatief en progressief, het cultuurstelsel in N'edJndië. democratie, doopsgezin den en wederdopers, het Koninkrijk. Dranje en de republiek, de Raad van State, de rijks-gedachte, de Neder landse Staat, het staatsrecht, het Suez kanaal en de tweespalt der we reldrijken. Zetten wij de behandelde personen eveneens alfabetisch op een rijtje, dan passeren de revue McArthur, Barnevelt, Beatrix. Bosch ridder van Rosenthal. Boswell. Cats, Churchill. De Clercq, Coen. Colijn, Cordell Huil. Drees. Eisenhower. Elisabeth I en II. Emma. Fruin. Gerbrandy. Groen, mevrouw Groen. Helnsius. Helfrich, jhr. De Jonge, maarschalk Juin. Kessler, De Kok. Lely. Lohman. Van Maanen, Marlborough, Oud, Schaep- man. Albert Schweitzer. Stalin. Ma ria Stuart. Suyling, Talma. Truman. Welter. Wilhelmina. koning Willem I. stadhouder-koning Willem III en ko ning Willem III. Een aantal korte gelegenheidstoespraken complete ren het totaalbeeld. Wetenschap of Kunst? Zoals in de delen II en III, is in deze laatste drie delen de historicus Oer- retson aan het woord- Geschiedenis ..is een vak. waarvan de beoefening nooit kan worden gestaakt, zonder het nationaal bewustzijn aan te tas ten" (IV 229). „Geschiedschrijven is: de toekomst „zienlijk" maken in de spiegel van het verleden" (IV 98). ..Ik heb. nogal kritisch en sceptisch aan gelegd. altoos een beetje getwijfeld of mijn lieve vak. de geschiedenis, nu eigenlijk een echte wetenschap is of een kunst" (V 37). Hoe het zij. Gerretson is ervan over tuigd „dat men eigenlijk geen goed historicus kan zijn zonder een goed jurist te zijn" (V 377). De historicus is ..de onwijsgerigste mens ter wereld, als hij een volk in het verleden bena dert" (VI117). „Wie de wereldgeschie denis wil begrijpen met de maatstaf van eigen rede. kan tot geen ander besluit komen dan dat zij zinloos is" (IV 336). „Het nut der historie is. dat zij het heden en de toekomst in hun continuïteit dieper laat doorzien" (VI 13). „Het is een gewoon verschijnsel in de geschiedenis, dat de hoogste bloei van een bepaalde samenle vingsvorm onmiddellijk aan de on dergang voorafgaat" (V 365). ..Elk tijdperk en de idee waardoor het be zield is geweest, vindt zijn scherpste rechter in dat. waardoor het wordt afgelost" (V 402). „De pols van de historie slaat sneller dan voorheen" (V 185). „Het vraagstuk dat mijn staatkundig denken beheerst en mijn academische loopbaan bepaald heeft, is het vraagstuk van de verhou ding van volk en staat" (VI 115). „Mijn standpunt is empirisch be paald. eerst later is theoretische be zinning gevolgd" (VI 116). „De staat is geen „vrije" vereniging, die men bij gepleegd onrecht verlaten kan. Daar om is het de plicht van de staatsman te zorgen zowel voor het recht van de meerderheid als dat van de minder heid" (V 345). „De staat is de god van degenen die in God niet geloven; de almachtige, de alverantwoordelijke. de alzorgende. het alziend oog waar voor ziels- noch bankgeheimen be staan" (VI 117) Politieke journalistiek Men ziet: geschiedenis is voor Ger retson in de eerste plaats staatkun dig. staatsrechtelijk en in verband gezien met handel en bedrijf. Hij C. Gerretson beoefent „de schrijverij in haar moeilijkste, meest verantwoordelij ke vorm. de politieke journalistiek" (VI 15). Cultuur- en kunstgeschiede nis moet men hier niet zoeken. Ger- retsons geestelijk leven wortelt nog in de vorige eeuw (VI 410); zijn werk voor de Koninklijke heeft hem een wereldvisie verschaft, maar dan sterk bepaald door de groot nederlandse gedachte. Altijd weer komt hij terug op het Koninkrijk van vóór 1830 en op de door hem bewonderde koning Willem I. Neder lands-Indië was zijn dierbaar pand. „Het opgeven van kolonies, het af zien van expansie, betekent voor een volk de intrede van de ouderdom, het begin van het verval van krach ten" (V 183). „De naam .Indonesië' is het 19e eeuwse uitvindsel van een Duits etnoloog" (VI 412). Verleden Maar na het verlies van Indië is Gerretson allesbehalve een gebro ken man. „Dit alles is nu geleden en verleden. Wat achter ligt. ontroert; en wij moeten sterk en strijdvaardig blijven. Want een volk heeft geen verleden dat niet in zijn toekomst op enigerlei wijze kan worden herbo ren" (VI 131). Bovendien kent hij zichzelf. „Een man is zelden een gave eenheid van bedoeling" (VI43). „Nie mand is zonder de keerzijde van zijn kwaliteiten" (VI 370). In de Benelux herleeft voor hem de Bourgondische gedachte, al vindt hij de naam Benelux beter geschikt voor een lampenwinkel. Hoezeer ook verknocht aan de 19e eeuw. we moe ten niet terugblikken naar vóór 1830, maar vooruitzien (V 389). Goede na tionalisten zijn immers altijd goede Europeanen (VI 42). Jammer overi gens dat door de verdeling van Duitsland de ruggegraat van West- Europa (het valt te vrezen voorgoed) gebroken is (VI 219). En de Verenigde Naties? Ze mogen „als trefpunt, waar de tegenstanders elkaar kunnen ontmoeten, nog enig nut hebben: tot oplossing van de tweespalt der wereldrijken kunnen ze ternauwernood nog een rol spe len" (V 359). En laten we nooit verge ten. dat revolutie en dictatuur wet matig wisseltoestanden zijn (V 79). Dichter Na ongeveer alles te hebben gelezen wat Gerretson heeft geschreven sommige stukken vluchtiger, andere nauwkeuriger laat ik een defini tieve beoordeling van de man. zijn denkbeelden en zijn optreden aan meer bevoegden over. Daarbij komt dat ik slechts een enkele persoonlij ke ontmoeting met hem heb gehad, vlak na de oorlog. Onder vier ogen praatte hij enige uren met mij, open hartig, boeiend, helemaal opgaande in zijn monoloog. Ik bepaalde mij tot luisteren en observeren. Wat mij in trigeert is de nooit gestorven dichter in de professor, senator en journalist. Vergelijken wij hem met zijn genera tiegenoot Bloem, dan is Gerretsons dichterschap allesbehalve beschou welijk, maar wild. extatisch, profe tisch. bijna a-sociaal. Altijd weer probeerde de dichter met de pole mist aan de haal te gaan. desnoods tot aan de grens van het maniakale. Maar wat hem dan redde was de historicus, de man van het zo moei lijk objectief vast te stellen feit (V 233), de zelftucht van de geschoolde academicus. Vandaar misschien zijn veerkracht na het verlies van Indië en na het echec van een van zijn lievelingsdenkbeelden: een elitair, erfelijk leiderschap van de .fatsoen lijke jongens', spruiten van de meer aanzienlijke families. Is er een droom vervlogen? Geen nood. de dichter weet van nieuwe dromen. De historicus redt de dichter, de dichter bezielt de historicus. Maar achttien jaar na het laatste stuk is, niet in astrologische maar gewoon in figuurlijke zin, de ster renstand. de algemene constellatie, verschoven. Het Nederland van de jaren vijftig bestaat niet meer. Het lukt niet meer dromen van nationale grootheid en macht met het chris tendom te verbinden. De seigneurale calvinist moet een nederig en die nend christen worden. Wil de naam .christen' nog iets betekenen, dan moet alle machtsstreven als de pest worden geschuwd. Toch is er macht, in allerlei vorm. die gehanteerd moet worden. Maar hoe? Christelijke poli tiek beweegt zich in het spannings veld tussen macht en dienst. De stijl Maar terug naar Gerretson. Voor hem geldt wat de grote Georges- Louis Leclerc, comte de Buffon (1707-1788). schrijver van de bestsel ler Histoire Naturelle een boek dat gewijd is aan de majesteit van de natuur heeft gezegd ter gelegen heid van zijn verkiezing tot lid van de Académie Frangaise, op 23 augus tus 1753. „Alleen die werken die goed geschre ven zijn. zullen voor het nageslacht bewaard blijven. Veelheid van ken nis. het bijzondere van feiten, zelfs het nieuwe van ontdekkingen vor men geen zekere garantie voor de onsterfelijkheid. Wanneer de boeken die dit alles bevatten alleen kleine zaken behandelen, wanneer ze zijn geschreven zonder smaak, zonder noblesse en zonder genie, dan zullen ze sterven. Want kennis, feiten, ont dekkingen maken zich gemakkelijk van de persoon los en kunnen over gaan op anderen, die bekwamer zijn dan hij. Al deze dingen, mijne heren, liggen buiten de mens, maar de stijldat is de mens zelf." De 6 delen zijn uitgegeven door Bosch Keuning n.v., Baarn, met finan ciële steun van het C.R.M. De delen IV en V kosten elk 39.50 en deel VI 42.50. Van een verslaggever UTRECHT De industrieb NVV en NKV zijn niet van planl koord te gaan met de reorganise plannen bij Tornado. De directie v dit 700 werknemers tellende bedt waar huishoudelijke apparati jf wordt gemaakt, wil de produkties heel concentreren in Etten-Le (N.B.). Dat zou betekenen, dat |lda£ produktiebedrijven in Zwijndre* en, 1 en Dordrecht met circa 150 man jw c soneel hun deuren zouden moet sluiten. De werknemers zouden volgens aller directie mee kunnen naar Etti deni Leur. Maar de ledenvergaderingjse d van de industriebonden van NVVip ar NKV hebben zaterdag deze reorga 0nd satieplannen van de hand gewezt wfa „Sinds Tornado enkele jaren geled door het Belgische concern Bek; euJ werd overgenomen, heeft er in fa ej or een voortdurende vermindering v aarZ( de werkgelegenheid plaatsgevt den," aldus districtsbestuurder ,ren Peperkamp van de Industriebo dc NKV. „Tot en met 1975 gingen Sw J in Roermond, Drameta en het Tom schu do-huis in Dordrecht dicht. In a tember vorig jaar ontkende de ra ,n za van beheer van Bekart de geruchU dat Tornado-Puurs in België u worden gesloten. Maar desondan 'de"s werd begin dit jaar bekendgemaal van" dat dit bedrijf per 31 maart 19 eensl dicht ging". ;rd u is ec bij lort. isen. iting' loor idt c lat d sluiti nng lijkt P egeri Van een verslaggever DEN HAAG De industriële duktie in ons land, die sinds noveC^ ber boven die van een jaar eerder gelegen, is volgens de berekening van het Centraal Bureau voor de tistiek in maart gedaald. In februari nog was de produl ongeveer vier procent hoger dai februari van het vorige jaar. Maai maart is zij gedaald onder het nivJ van maart 1975. Het door het CBS samengestel hoeveelheidsindexcijfer van de middelde dagproduktie. gecorrigei voor seizoenbeweging, bedroeg v< maart dit jaar 107. tegen 110 v( maart van het vorige jaar. Dit koi neer op een produktiedaling van bi na drie procent. In februari was ht indexcijfer 111 tegen 107 voor febru£rre ri 1975. I mal ople ilt aan lijk tii niel d i •n ibia kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Wie in de schuilplaats des Aller- hoogsten ts gezeten, vernacht in de schaduw des Almachtigen PS 91:1 Onverwacht is van ons heengegaan onze lieve Zuster. Schoonzuster en Tante Marrigje Adriana Boot weduwe van Christiaan Herman Hietkamp op de leeftijd van 76 jaar. Namens de familie: A. Jansen-Boot. Gorssel, 8 mei 1976. Huize „Gorslo". Zutphenseweg 22. Correspondentieadres: Juffr G. F. Boot, Witgenlei 148 A. Rotterdam- Schiebroek. De rouwdienst zal gehouden worden in de aula van de Algemene Begraafplaats te Gorssel, op woensdag 12 mei om 13.30 uur. waarna de teraar debestelling zal plaatsvinden aldaar om 14.00 uur. Geen bezoek aan het sterfhuis. Romeinen 3 vers 24 Nog onverwacht nam de Here tot Zich na een kortstondige ziekte mijn lieve Man. onze zorgzame Vader en Grootvader, Broer. Zwager en Oom Jan Davelaar op de leeftijd van 67 jaar. Uit aller naam: P Davelaar-Peis Utrecht. 7 mei 1976. Mendelssohnstraat 21. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van ziekenhuis „Oudenrijn", die geopend is dinsdag van 16 tot 16.30 uur en van 19 tot 19.30 uur. Thuis geen bezoek - Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatshebben woensdag 12 mei om 13 uur op de begraafplaats „Daelwijck", Floridadreef. Gelegenheid tol condoleren na de begrafenis op de begraafplaats. In het huis mijns Vaders zijn vele woningen - anders zou Ik het u gezegd hebben. Heden behaagde het de Here uit ons midden weg te nemen mijn lieve Man. onze beste Broer. Zwager en Oom Dirk Binnekamp Ridder in de Orde van Oranje Nassau in de ouderdom van 78 jaar. M Binnekamp-Hoogslraten en verdere familie Leiden. 8 mei 1976 „Rosenburch" 81. Thuis geen bezoek - Geen bloemen De overledene is opgebaard in de rouwkamer „Eenvoud". Van Ingen Schenau. Hogewoerd 84. Leiden. Bezoek aan de rouwkamer: dinsdagavond a.s. van 7.00 tot 8.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag 12 mei a.s in de aula van de algemene begraafplaats „Rhijnhof". aanvang 12.00 uur. waarna de begra fenis aldaar zal plaatsvinden. Ook na de begrafe nis gelegenheid tot condoleren in de onvangkamer van de begraafplaats. Onze lieve Moeder. Groot- en Overgrootmoeder Aaltje Zwartsenberg sinds 5 april 1958 weduwe van Geert van der Laan werd vanmorgen door God opgenomen in Zijn heerlijkheid. Wij zijn dankbaar dat wij haar zo lang mochten bezitten. Zij werd 91 jaar. „Wie in de schuilplaats des Allerhoogsten is ge zeten. vernacht in de schaduw des Almachtigen". Psalm 91 1 Emmen. „De Horst". 8 mei 1976 Emmen: F. Lever-van der Laan Tynaarloo: J. W. van der Laan G. J. van der Laan-Gorter Wagenborgen: A. Medema-van der Laan D. K. Medema Haren (Gr.) E. J. van der Laan J. van der Laan-Houtman Emmen: J. W. van der Laan L. van der Laan-Schuurman klein- en achterkleinkinderen. Correspondentie-adres: Holtlaan 141. Emmen De begrafenis zal D.V. plaatshebben op woensdag 12 mei a.s. op de Algemene Begraafplaats te Em- mer-Compascuum om 2.15 uur. voorafgegaan door een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk. Jon kershof 4 te Emmen. Aanvang rouwdienst 1.00 uur. Vertrek naar het kerkhof 2 00 uur. Moeder is opgebaard in het rouwcentrum „De Wolfsbergen". Weerdingerstraat 150. Emmen. Condoleance-bezoek dinsdagavond 11 mei van 7.008.00 uur in genoemd rouwcentrum. Na de begrafenis is er ook gelegenheid te condole ren in de kerk. ..Gedenk dat Jezus Christus uit de doden is opgeivekt".. 2 Timótheus 2:4a. Na veel lijden nam de Here tot Zich onze lieve Zuster. Schoonzuster en Tante Wendelena Maaskant geboren 25-12-1913. 's Gravenhage: T. Windhorst Zegveld: G. Bol-Maaskant C. Bol Heilbron (Zuid-Afrika): T. Bogaards-Maaskant H. Bogaards 's Gravenhage: G. Visée-Maaskant Th. J. Visée Heiloo: N. Rademaker-Maaskant H. Rademaker Hazerswoude: G. Maaskant A. Maaskant-Koetsier en kinderen. 's Gravenhage. 7 mei 1976 Loosduinseweg 955. Correspondentie-adres: Th. J. Visée. Escamplaan 300. Geen bezoek. Geen bloemen. De overledene is opgebaard in „Het Rouw centrum", Van Diemenstraat 167. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden woensdag 12 mei a.s. in de aula van de Algemene Begraafplaats ..Westduin". Ocken- burghstraat. 's Gravenhage/Loosdumen. om 11 uur. waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren dinsdag 11 mei in bovengenoemd rouwcentrum van 19 tot 20 uur en na afloop van de begrafenisplechtigheid in de ontvangkamer van de begraafplaats. Na een langdurige ziekte heeft de Here tot Zich genomen onze heve Zwager en Oom Dirk Binnekamp P. Adcma B. Adema-Hoogstraten Neven en nichten Leidschendam. Duivenvoorde 160. Heden overleed onze lieve Zuster en Tante Aaltje Zwartsenberg weduwe van Geert van der Laan. op de leeftijd van 91 jaar. Haar leven was een getuigen van haar Heiland. Groningen: G. Zwartsenberg Winsum (Gr.): G. Mulder-Zwartsenberg Neven en nichten Emmen. 8 mei 1976. Loof den Here, mijn ziel. en vergeel niet één van zijn weldaden. Dinsdag 11 mei hopen wij met onze lieve Ouders en Grootouders H. J. Abma en J. Abma-Mulder hun gouden huwelijksfeest te vieren. Hun dankbare kinderen: Jetske en Hendrik Anneke en Dirk Reinskje en Tjitze Jasper en Saakje Jan en Regina Douwe en Anneke Foeke en Jantsje Aukje en Klaas Sietske en Willem Jannie en Hielke en de 45 kleinkinderen. Wommels. Van Sminialeane 15. Op dezelfde dag hopen onze lieve ouders H. Hofstee Tj. van Oostrum J. Hofstee-Abma R. van Oostrum- Abma hun zilveren huwelijksfeest te vieren Hun dankbare kinderen: Jannie en Hans Jantena en Robert Jan Henk en Marja (verl.)William en Beverly Rinske en Rob (verl.) Anny Hendrik Bas Henry Renata Sietske Audrey Walter Roelof Foeke Jasper Johannes To God be Harm Bertus the Glory Anneke Aukje Rotterdam. Sunny.side. Wash.. USA. Kromme Zandweg 101 408 South 9th Street Wij hopen deze heuglijke dag samen in besloten familiekring te gedenken. Dr. H. Lindemann ANTI-STRESS PROGRAMMA Blijf het dagelijks leven de baas. Wie op tijd onder de dictatuur van de stress vandaan wil komen, vindt in dit boek een uitnemende hulp Bevat een volledig anti stress-programma met tests, oefeningen en adviezen. Psychohygiëne. chaamsbewegmg. voeding' Paperback f 14,90 Dr. H. Lindemann Bewust ontspannen door autogene training, Paperback f 14.90. Peter Lauster Persoonlijkheids vorming door oefening. Paperback f 17.50 In de boekhandel Van een verslaggever HILVERSUM Het Christelijk Istituut van de Zuidafrikaan; predikant dr. Beyers Naudé zal in Nederland een bijkantot stichten, dat dienst zal doen voor heel Europa. L J. VEEN WAGENINGEN In samenwerking met de hervormde en de gereformeerde kerk zal naar een plaats worden gezocht, waar dit instituut gevestigd zal kunnen wor den. Als leider - en Europees verte genwoordiger van dr. Beyers Naudé - is aangesteld de heer Horst Kleinschmidt, tot voor kort assistent van dr. Beyers Naudé in Johannes burg. Gisteren heeft Horst Kleinschmidt. die sedert pasen in ons land is. voor de IKON toegelicht, waarom er een Nederlandse afdeling van het Chris telijk Instituut komt. „We zijn in Zuid-Afrika nogal beperkt in onze activiteiten. Daarom meenden we dat het nuttig zou zijn als we een vertegenwoordiger in Europa zouden hebben om onze contacten met ker ken en andere organisaties te verster ken. contacten, die de Zuidafrikaan- se regering steeds heeft geprobeerd te verhinderen. De regering verbiedt ons buitenlandse reizen te maken. Zij doet dit door onze paspoorten af te nemen. Tegelijkertijd worden inreis visa geweigerd aan bijvoorbeeld ker kelijke leiders uit Nederland, waar door wij van alle contacten verstoken raken. Bovendien zijn we door de regering tot een „besmette organisa tie" verklaard, waardoor we geen geld meer uit het buitenland kunnen krijgen". De vrouw en het dochtertje van Horst Kleinschmidt wachten in Jo hannesburg nog op hun paspoorten. Horst Kleinschmidt is 31 jaar en af komstig uit Namibië. Hij was onder wijzer in Zuid-Afrika en studeerde daar Duits. Afrikaans en politicolo gie. Sedert 1972 is hij betrokken bij het Christelijk Instituut. Vorig jaar september werd hij benoemd tot as sistent van ds. Beyers Naudé. waarna hij direct gearresteerd werd op grond van de wet ter bestrijding van het terrorisme. Na 73 dagen werd hij in november weer vrijgelaten. Hij ver liet Zuid-Afrika zonder paspoort. „Verbreken" Op het in Amsterdam gehouden jaarcongres van het Defence and Aid Fund (een internationale organisatie voor humanitaire en juridische hulp aan slachtoffers van de apartheidspolitiek) zei voorzitter L. John Collins dat het fonds verbre king van alle economische en mili taire banden met het Zuidafrikaanse apartheidsbewind wil. Collins wees erop dat de Zuidafrikaanse regering de militaire uitgaven in twee jaar heeft verdubbeld. Ook de toenemen de kans op atoombewapening en de integratie met sommige NATO- onderdelen brepgt volgens Collins ernstige gevaren met zich mee. Hij vindt daarom dat alle samenwer king met de regering Vorster moet worden stopgezet. „Niets laat de be doeling van premier Vorster om de apartheidspolitiek af te dwingen z goed zien als de nieuwe Zuidafri] kaanse wetgeving op de veiligheid! van de staat". Deze wet geeft da Zuidafrikaanse regering de bevoegdi heid om iedereen die een gevaar voo^gf de staat wordt geacht zonder vorr van proces een jaar gevangen houden. ^en iten mt Van een verslaggever NOORDWIJK Een inwoner vaiijnt, Noordwijk heeft zondag de aan-enti staande echtgenoot van zijn geschei- em den vrouw en zichzelf doodgescho-1 n ten. De gescheiden man. de 48-jarigt ds- barkeeper A. F. uit Noordwijk, was naar het huis van zijn ex-vrouw ge gaan om zijn kinderen in het kader van de bezoekregeling op te halen Volgens de bezoekregeling had F. de kinderen echter de vorige zondag bij in zich mogen hebben en zijn voormali ge vrouw zei F. dan ook aan de deur. al l dat deze zondag, moederdag, haar er \j niet goed uitkwam. Zij had voor deze i dag andere plannen. Toen F. bleef aandringen, riep zij de 1 c man, met wie zij van plan was in juli ich te trouwen, de veertigjarige Noord- en; wijker S. F. Zimmermann. naar aecht voordeur. Toen deze daar aankwam s, werd hij door F. doodgeschoten. De d vrouw is daarop met haar kinderen ialf gevlucht en F. is het huis binnenge- iloi gaan. waar hij zichzelf van het leven beroofde door een schot door het c S< EINDHOVEN DAF-Trucks gaat zich, behalve op fabriceren van en verkopen van transportmiddelen, in de toekomst ook richten op het ver lenen van diensten in de ver voerssector. Het gaat daarbij niet alleen om het verrichten van uiteen lopende werkzaamheden, zoals het verzorgen van service-contracten financiering, maar ook het geven ok] van adviezen ten behoeve van het verbeteren of zelfs opnieuw ontwik kelen van transportsystemen. DAF-Trucks heeft hie. toe met Bos ft Kalis in Papendrecht. de Neder °9 landse Scheepvaartunie in Rijswijk i e (ZH) en het Rijn-Schelde-Verolme- st; concern in Rotterdam een consorti-£*n um „Business Logistics" gesticht, al dus de „Dafbode". P*e MÏY !t 1 tarl oik i ei nsw

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8