Drieërlei kinderen van Abraham Uit de kerkbladen „Top hervormde kerk onduidelijk labyrint" Benelli voor dialoog met communisten Oud-Kamerlid ds C. van der Zaal (83) overleden „Evangelischen" in VS blijven groeien Gesprek Europese kerken in Zweden Er is maar één trein: de goede Onze adressen: VOORBIJGANG* Wereldraad Joden Moslims Christenen Allemaal door prof. dr. D. C. Mulder In Vogelenzang is een conferentie gehouden van het Europese comité van joden, christenen en moslims, kort gezegd J.C.M. Drie jaar geleden is een dergelijke conferentie in Vogelenzang belegd en dat was toen aanleiding tot de oprichting van een Nederlandse afdeling van J.C.M. De Nederlanders hadden het Europese comité uitgenodigd dit jaar zijn jaarlijkse vergadering weer hier te houden en daarop is het graag ingegaan. Ruim zestig mensen waren bijeen voornamelijk uit Engeland, Duitsland en Nederland. Alle drie godsdiensten waren goed vertegenwoordigd. De bedoeling van J.C.M. is om de aanhangers van de drie religies met elkaar in contact te brengen en tot beter wedereijds begrip. Joden, chris tenen èn moslims beschouwen zich als kinderen van Abraham en vereer ders van de God van Abraham. Er zijn fundamentele verschillen tussen de drie religies, de geschiedenis van elk van de drie vertoont geheel eigen ontwikkelingen, maar niettemin heb ben de drieërlei kinderen van Abra ham veel gemeen. Onderlinge ver standhouding is bitter nodig in het Nabije Oosten maar toch ook in WestEuropa waar joden en moslims als minderheden leven te midden van christenen. Van de interreligieuze dialogen die ik heb meegemaakt was deze naar mijn indruk één van de meest geslaagde, omdat er diep wer3 ingegaan op el- kaars meningen en eikaars zorgen. Van zorgen moet worden gesproken want het onderwerp van de conferen tie was: de geloofscrisis in de drie godsdiensten. Op de eerste avond spraken een jood, een moslim en een christen elk over de geloofscrisis in eigen religie. Opmerkelijk was het verschil in inhoud en toon. Rabbijn Lionel Blue uit Engeland stelde dat de joden 1800 jaar in een getto situatie geleefd hebben, vasthou dend aan hun oude tradities maar door de Verlichting in een open maat schappij terecht zijn gekomen en dat dót hun diepste crisis vormt. Dr. Boerwinkel vertelde over ontwikke lingen in de kerken van Europa na de tweede wereldoorlog, het afnemend kerkbezoek en het afnemend geloof in hemel, hel en een persoonlijke God. maar hij zag de crisis bepaald niet als een louter negatieve zaak. Interessant was de opstelling van de moslim dr. Khurshid Ahmad uit En geland. Hij meende enigerlei crisis in de islam te moeten ontkennen. De islam, aldus dr. Ahmad, is een door God gegeven allesomvattend le venssysteem en kan als zodanig niet in een crisis geraken. Onder de mos lims is wel sprake van creatieve span ningen. maar hun weg is duidelijk: ze moeten de werkelijkheid aanpassen aan het goddelijk systeem. De volgende morgen hoorden we een ander geluid van moslimse zijde. Dr. Arkoun, afkomstig uit Algerije en hoogleraar aan de Sorbonne, sprak over de uitdaging die de moderne wetenschap vormt voor hen die in Gods openbaring geloven. Hij wees op mocjeme methoden van taalwe tenschap en geschiedenis om oude boeken, ook heilige boeken, te bestu deren. Het is duidelijk dat hier vooral voor moslims een probleem ligt. Zij zeggen met kracht dat de islam de moderne wetenschap bevordert, maar houden stil wanneer die we tenschap zich kritisch zou willen richten op de Koran of het leven van de profeet Mohammed. Na een discussie in feroepen volgden er zaterdagavond en zondagmorgen weer plenaire besprekingen. Ik no teer een discussie over de actualiteit van de openbaring. Spraken de profe ten van vroeger woorden Gods die ook vandaag nog een oplossing bie den voor alle vragen of zijn er dingen die wij beter weten dan de profeten van toen? Het ging in dit verband over de positie van de vrouw. Moeten we ons houden aan de visie van toen op de vrouw of zien we dit probleem nu beter? De moslim zal dan geneigd zijn te zeggen: zoals het toen geregeld is in de Koran en door het voorbeeld van de profeet, zo geldt het vandaag nog en zo is ook het beste de positie van de vrouw gegarandeerd. Ik noteer nog een fijnzinnige opmer king van moslimse zijde: de joden beschouwen zich als het uitverkoren volk, de christenen noemen zich kin deren van God en de moslims heten in de Koran het beste volk ter aarde. Alle drie, joden, cnnstenen en mos lims, zijn verplicht om die hoge pre tenties waar te maken. Na afloop van de conferentie is door het uitvoerend comité van J.C.M. be sloten om zo mogelijk een full-time secretaris aan te stellen en om in 1977 in Wenen samen te komen. Er, zijn mogelijkheden om ook buiten Enge land, Duitsland en Nederland deze zaak op gang te krijgen. Er is geen reden om het belang van J.C.M. te overschatten: het is maar een kleine beweging en lang niet alle joden, christenen en moslims zijn geïnteres seerd. Toch is het niet onbelangrijk dat steeds meer aanhangers van de drie religies elkaar beter gaan begrij pen en waarderen. We moeten im mers leren samenleven. Prof. dr. D. C. Mulder doceert ge schiedenis en fenomenologie van de niet-christelijke godsdieiisten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De boven dit artikel geplaatste teke ningen zij uit: Jerusalemholy busi ness as usual" van Skatz (uitg. Spot light Publications Ltd., Tel Aviv). Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op de zaterdag in Utrecht gehouden jaarvergade ring van de vereniging van (hervormde) kerkvoogdijen heeft de voorzitter, dr W. J. Diepeveen, kritiek geleverd op de structuren in de hervormde kerk. Zijns inziens zijn zij zo ingewikkeld en onduidelijk, dat zij een bedreiging betekenen voor een goed functioneren van de plaatselijke gemeente. Van een verslaggever DEN HAAG Op 83-jarige leeftijd is in 's-Gravenmoer (Noord-Brabant) overleden ds C. van der Zaal. die van 1933 tot 1958 voor de Anti- Revolutionaire Partij lid van de Tweede Kamer geweest is. Ds Van der Zaal was nog steeds christelljk-gereformeerd predikant in actieve dienst, hij was een van de oudste dienstdoende predikanten in ons land. Hij werd op 11 april 1893 in Sassen- heim geboren, werd op 30 oktober 1921 predikant in Deventer, waar hij in 1932 emeritaat ontving in verband met zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer. In de Kamer behan delde hij vooral visserijkwesties. Ds Van der Zaal heeft in de oorlog enkele jaren doorgebracht in Bu- chenwald als gijzelaar. Toen hij te rugkwam werd hij in 1944 hulppredi ker te UI rum. Vandaar vertrok hij in 1951 naar Harlingen, waar hij tot 1959 heelt gestaan. Daar is hij ook lid van de gemeenteraad en wethou der geweest. Sinds 19 juni 1960 stond hij te 's-Gravenmoer. Ds Van der Zaal heeft veel functies vervuld: zo was hij voorzitter van de bond van christelijke gereformeerde mannen- verenigingen en lid van het dagelijks bestuur van de N.C.R(adio)V. „Onze financieel-economische top zit bijzonder gecompliceerd in elkaar. Langzamerhand zijn er nog maar weinig experts, die in dit labyrint de weg weten De eenvoudige kerkvoogd ervaart de complicatie in deze organisatie als een verwijdering tussen het grondvlak en de top, die over onze hoofden toch alles regelt", aldus dr Diepeveen. Het zal volgens hem niet gemakke lijk zijn, de organisatie snel te veran deren. Men is al bezig de zaak wat te stroomlijnen, waar dat mogelijk is. Een bijkomende moeilijkheid is, dat er op plaatselijk niveau veel weerstanden zijn tegen de centrale organen in de kerk. Dat staat het goede functioneren van de kerk be slist in de weg. Overigens moest dr Diepeveen hier aan toevoegén. dat de kerkvoogden er op plaatselijk niveau evenmin blijk van geven, duidelijke structu ren zo belangrijk te vinden. De huidi ge kerkorde bestaat al 25 jaar en nog altijd kent de hervormde kerk drie soorten van kerkvoogdijen: colleges met een reglement dat is aangepast aan de kerkorde, onderworpen aan toezicht nieuwe stijl: colleges met een nog niet aangepast reglement, onderworpen aan toezicht oude stijl en colleges met vrij beheer en dus geen enkel toezicht. Deze merkwaardige structuur brengt bovendien met zich. dat een behoor lijk aantal kerkvoogdijen in wezen niet zlln vertegenwoordigd in de lan delijke organen, zoals de generale synode en de algemene kerkvoogdij- raad. De band tussen het grondvlak en de toporganen in de kerk is daar dan helemaal zoek. Predikanten Dr Diepeveen sprak zijn zorg uit over de snelle vermindering van het aan tal predikantsplaatsen in de her vormde kerk. Het lijkt een oplossing voor de financiële problemen, maar het gevolg is. dat de overblijvende plaatsen dan een steeds zwaardere last als omslag te dragen krijgen. De financiële basis wordt immers steeds smaller. Dat is volgens hem de voor naamste reden, waarom de kosten van de predikantsplaats de laatste jaren zeer snel stijgen. Hij pleitte daarom voor stabilisatie van het aan tal predikantsplaatsen, waar dit haalbaar is. Dr Diepeveen was blij met het syno debesluit om alle hervormde kerkle den centraal te gaan registreren met behulp van de SMRA. Ook toonde hij zich ingenomen met de resultaten van de-actie Kerkbalans. Hoe neem je jezelf mee overzee? Voorjaarsconferentie van Kerk Oer- zee, bestemd voor hen die binnen kort overzee gaan werken, 21-23 mei in het Hendrik Kraemer-instituut, Oegstgeest. Inf. en opg. tel. 020- 717654. Gezag in discussie. Thema jaar lijkse hogeschooldag theologische hogeschool gereformeerde kerken, zaterdag 22 mei in Kampen. Burgwalkerk, aanvang half elf. Spre ker 's morgens dr E. de Vries, 's Mid dags wordt het onderwerp uitge werkt in colleges van verschillende docenten van de hogeschool. Inl. tel. 05202-7811. Egyptezending, jaarvergadering donderdagavond 13 mei half acht. t.h.v. mevr. Bosshardt-Pennings, Ka- rel Doormanlaan 208, UTRECHT. WENEN (Kathpress) Aartsbisscop Benelli, na kardinaal Villot de belangrijkste man van het Vaticaanse staatssecretariaat, heeft in Wenen een opvallend pleidooi gehouden voor een dialoog met het communisme. NEW YORK De conservatieve en evangelische kerken in de Verenigde Staten groeien nog steeds in ledental ten koste van de minder traditie gebonden kerken. Maar deze groei is toch minder sterk dan in vorige ja ren. Dat blijkt uit het kerkelijk jaar boek 1976. dat dezer dagen in New York verschenen is. Het boek bevat cijfers van 223 christelijke en joodse geloofsgemenschappen. Samen om vatten zij 62 procent van de Ameri kaanse bevolking, 132 miljoen men sen. De grootste kerk in de Verenig de Staten is de r.k.kerk met 49 mil joen gelovigen. Op uitnodiging van het Oostenrijks genootschap voor buitenlandse poli tiek en internationale betrekkingen sprak hij over de dialoog van de kerk. De uitnodiging tot gesprek richt zich. aldus Benelli, tot alle mensen: tot gelovigen en atheïsten, en in het bij zonder tot marxisten. Hij zei. dat het het marxisme om mensen gaat. Het marxisme daagt de kerk uit stelling te nemen over onderwerpen als de mens, de natuur, de geschiedenis, werk, vrijheid en toekomst. Volgens Benelli is deze dialoog moei lijk. Zij veronderstelt bij de christe nen een duidelijke geloofs overtuiging. De christelijke ge sprekspartners mogen zich niet laten verleiden tot compromissen, die kun nen voeren tot het prijsgeven van wezenlijke waarheden over de mens. zijn wezen en zijn bestemming. Dit sluit echter niet uit. dat christe nen in communistische landen loyaal staan tegenover hun regeringen. Maar ook daar. zo voegde hij eraan toe. kan de kerk haar eigenheid en haar zending niet prijsgeven. Nie mand kan van haar eisen, „het offer van de waarheid te brengen en zichzelf, haar oorsprong, haar zen ding en haar doel te verloochenen." Waarnemers vinden Benelli's uitno diging tot dialoog met de communis ten, noe voorzichtig ook gesteld, zeer opvallend. Volgens hen is het onmo gelijk. dat de diplomaat bij zijn speech in Wenen, de poort naar Oost- Europa, ook niet gedacht heeft aan Italië, waar de communistische in vloed toeneemt en waar 20 en 21 juni verkiezingen worden gehouden. HANNOVER (LWI) Van 10 tot 16 juni vindt in Sigtuna (Zweden) een leergesprek plaats tussen vertegen woordigers van lutherse en her vormde (gereformeerde) kerken in Europa. Het is het eerste grote ge sprek na de totstandkoming van de „concordia van Leuenberg" in 1973. Tot nu toe hebben 71 lutherse, calvi nistische of verenigde kerken in Eu ropa deze leerovereenkomst onder tekend. De in de leerovereenkomst voorziene gesprekken tot verheldering van de nog overgebleven theologische vra gen tussen de nazaten van Luther en Calvijn zullen nu in Sigtuna be ginnen. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAIM LEZERS En de evangelist hoeft niet in de kramp te staan om „zielen te redden voor de eeuwigheid". Grootmoeder CDA (39) Het is een goede zaak dat thans zo velen in de ARP inzien dat het CDA AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTE R DAM /DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN. Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 een vage constructie is. zowel wat de grondslag als wat het politiek pro gram betreft. De CDA-leiders willen bijeenbrengen wat niet bijeen kan blijven als de toets van het Evange lie wordt aangelegd. Vele leden en kiezers van de ARP hebben geen behoefte aan het doorgaan met het vage CDA-bouwsel, maar aan een werkelijk op het Evanglie gebaseer de reformatorische politiek. Daarom dient ieder AR-lid die van de ernst van de situatie doordrongen is. naar de vergadering van zijn kiesvereni ging te gaan en zo met zijn stem eraan mee te werken dat de resolutie over één CDA-lijst niet aanvaard wordt. Eén CDA-lijst is onaan vaardbaar. omdat de CDA-leiders ook overtuigde hunanisten op de CDA-lijst willen hebben. Het jaren lange geharrewar rond het CDA heeft de christelijke politiek al te veel schade gedaan. Het is nu de laatste kans voor een terugkeer tot een bijbels-reformatorische politie ke koers door ARP en CHU. GRONINGEN DRS. J. G. VAN DER LAND In voorjaar 1977 zal in Sneek een evangelisatiecampagne worden ge houden onder de naam „Licht over Sneek". Praktisch alle kerken en ge loofsgemeenschappen doen mee. Maar in het hevormd kerkblad Kerkvenster waarschuwt ds. J. A. Vaandrager wel voor een misver stand: Het is dus duidelijk dat mensen niet „licht over Sneek" kunnen brengen. Wat een overschatting zou dat zijn en wat een kramp! We kunnen alleen getuigen van het licht. Op duizend manieren kan de christen zichzelf naar voren schuiven. Ter linkerzijde hoort men: ik heb altijd fatsoenlijk geleefd, zo zal God me wel accepte ren. Ter rechterzijde blijft men kla gend steken in schuldbesef. Er tusse nin kan de evangeliserende mens z'n bekering, z'n boodschap naar voren schuiven als een plus. Voor je het weet heeft een mens het niet meer over de goede God. maar over het fatsoen, het zondebesef, de vroom heid van zichzelf, over de goede mens. Soms. als ik mensen over evangelisatie hoor. denk ik aan een station, waar twee treinen staan: één naar de hemel en één naar de hel. Dominee loopt zenuwachtig heen en weer en roept: „stapt toch in de goede trein". Dat is onzin. Er is maar één trein: de goede. Alleen veel men sen in de trein beseffen dat niet. Evangelisatie is: hen helpen bij de bewustwording dat ze goed zitten. Bij hen blijven, opdat ze er niet uitrollen. Sinds God de mensen „al zo lief heeft gehad", zitten ze goed. Dr. A. H. van den Heuvel in Open deur: Toen ik vorig jaar in Moskou was met een Nederlandse delegatie, liep ik 's avonds vaak wat rond in de parken waar veel studenten sa menkwamen. Een vraag „om een vuurtje" was meestal voldoende om met hen aan de praat te komen. Binnen de kortste keren werd je dan het hemd van je lijf gevraagd. Wan neer ze merkten met een dominee te doen te hebben, lieten ze me óf direct helemaal vallen óf werden juist ui terst nieuwsgierig en mededeelzaam. Meer dan de helit van hen met wie ik aan de praat kwam, zei religieus te zijn (wat dat dan ook mag beteke nen). Op een avond werd ik door drie jongens en een meisje meegenomen naar de kamer van één van hen. Het meisje was diep gelntreresseerd in alles wat met geloof te maken had. „Dat komt door m'n grootmoeder", zei ze. „Ik sliep bij haar op de kamer. Vader en moeder hadden vaak ruzie, maar grootmoeder was degene, die altijd aardig bleef, zowel voor m'n ouders als voor ons. 's Nacht kwam ze vaak uit bed en lag lang in gebed verzonken voor een namaakikoon (geschilderde afbeelding) van de dri- eëenheid. Daar kwam haar kracht vandaan. Toen ze stierf had ik het gevoel alsof er een engel van ons wegwiekte. Van haar weet ik dat God niet dood is." Op proef grootmoeder In het hervormd ambtsdragersblad „Woord en Dienst" vertelt mevrouw mr. A. M. de Loor-Everts over een nieuwe methode om kerkeraadsle- den te werven: Op bovengenoemde vergadering van de raad van de herderlijke zorg werd de opmerking gemaakt dat er erva ringen zijn met mensen die in een kerkeraad als ambtsdrager zijn gaan deelnemen, nadat ze eerst ongeveer een half jaar vrijblijvend hadden meegedraaid, wetend dat ze op de nominatie voor benoeming stonden. Echter zonder de verplichting die benoeming te aanvaarden. Ze wilden graag eerst eens meemaken, met een zekere regelmaat, hoe het werk zich aandient, hoe de ervaringen uitge wisseld worden en hoe de onderlinge samenhang van de betreffende ker keraad is. In verscheidene ker keraden zijn door deze mogelijkheid van een periode ambtsloos meewer ken mensen ertoe overgegaan ouder- Ontsporing Beste jongen. Als boosdoeners je willen verleideij ga er niet op in. Als ze zeggen: Kom mee, we gaan op „vromen" loeren, mensen die op niets bedacht zijn T gaan we pesten; laten we ze levend verslinden E als het graf en het dodenrijk; wie weet wat we allemaal aan kostbaarheden vinden, om er onze huizen mee vol stoppen; eerlijk zullen we alles delen, we houden één pot! Beste jongen. ga dan niet mee op die weg. weer je voet van hun pad. want hun voeten rennen nas boosheid en haasten zich tot moord... (Spreuken 1,10—16) En dat op tien mei! We hebben zi zien binnenkomen. Een harde lej| Hebben we die geleerd, of zitten zi wier voeten zich haasten tot moord' toch weer in de calèches en aar' noenmalen? Allemaal vanwege handel en de winst? Dan moet je jj, ogen immers wel eens dicht doen.if je oren. om niet te horen het geschrei van hen die gemarteld worden. Gi| niet op die weg! Geen stap. Eerbied] voor Jahwe is het begin van werkelij; ke kennis en wijsheid en inzicht er mensenleven naar de bedoeling: Ds. H. P. Brandsma Ds. H. P. Brandsma. missionair pre- a's dikant van de christelijke gerefor-inv meerde kerken, is voorgoed naar Ne-jwo derlanö teruggekeerd. Bijna negen;jci jaar heeft ds. Brandsma (44) gewerkt ten dienste van de Mamasakerk on-f der de Toraja's op Midden-CelebesJvai Daar vorig jaar drs. W. van Heest i terugkeerde, is er nu geen christelijk VJ gereformeerd predikant meer op Ce- lebes. Wel werken er mevrouw E. va; Riessen als arts en mevrouw drs. V A. van der Klis voor de kadervoi ming. Op het andere christelijke ge reformeerde zendingsterrein, Vend» land in Zuid-Afrika. werken onder meer twee Nederlandse predikanten en drie artsen. ling of diaken te worden, die anders beslist nee gezegd zouden hebben. Stekelvarkens Hoe verbroken de gereformeerde gzindte ook is, er is nog een podium, waarop men elkaar eens in het jaar ontmoet: het contactorgaan voor de gereformeerde gezindte (COGG). Een van de regelmatige deelnemers daaraan, drs. K. Dijk, schrijft erover in de Groninger Kerkbode (van de gereformeerde kerken): We hebben met elkaar iets van ste kelvarkens (met excuus voor het beeld), die elkaar pijn doen als ze te dicht op elkaar gaan zitten, maar die met inachtneming van een zekere distantie, van een zekere vrijblij vendheid, het erg goed met elkaar kunnen vinden. Onze gesprekken lij ken wel wat op die eindeloze ontwa peningsconferenties in Genève. Men vergadert maar door. maar komt niet veel verder. En toch is het goed dat er vergadert wordt. Ds F. E. Huizinga in een artikel over evangeliseren in het baptisten weekblad De Christen: Een enkeling ontspoort in zijn drift om te getuigen. Dat konstateerde ik onlangs in de trein. Ik moest even naar de w.c. en keek toevallig een beetje omhoog. Iemand had op een mooi wit en nog ongeschonden vlak met een ballpoint geschreven: Mara- natha. en een paar centimeter daar onder: God redt. en dan nog eens: God redt. Ik schaamde mij. Hoe kan een christenmens tot zoiets komen, ergernis verwekkend bij een gelovige en boosheid bij een ongelovige. Dat mag hij thuis doen op het behang maar toch niet op de wand van een openbaar middel van vervoer. Noel Burke De baptistengemeente in Den Haag krijgt er vanaf augustus een voor ganger bij. speciaal voor het leggen van contacten r.iet Surinaamse stad genoten. Het is de Jamaicaan Noel Burke, die veertien jaar gewerkt heeft in Suriname. Burke wordt uit gezonden door het Amerikaanse zen dingsgenootschap International Missons. Kruse/Krusche Op twee letters na is de naam van de nieuwe bisschop van de evange lische kerk van West-Berlijn al be kend. Het tweetal, waaruit de syno de op Hemelvaartsdag moet kiezen bestaat uit de 51-jarige prof. dr. Pe ter Krusche uit München en de 47- jarige dr. Martin Kruse uit Stade (Nedersaksen). Krusche doceert praktische theologie aan de universi teit van München. Kruse is superin tendent van een gebied in Nedersak sen dat 180 gemeenten met 690.000 leden omvat. De verkiezing is nodig, omdat de huidige bisschop van West-Berlijn, de bekende Kurt Scharf, heeft aangekondigd eind van dit jaar met emeritaat te gaan. Hij wordt in oktober 74 jaar. Ds. J. Vonkeman Ds. J. Vonkeman, zendeling van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt: buiten verband) in Natal, Zuid- Afrika, zal namens zijn kerken als waarnemer de gereformeerde oecu menische synode (GOS) bijwonen, die in augustus in Kaapstad gehou den wordt. Het zal voor het eerst in de geschiedenis zijn, dat een vrijge maakte afgevaardigd wordt naar een gereformeerde oecumenische syno de. De binnen-verbanders zullen niet op de GOS vertegenwoordigd zijn. Ramon Calvan Guerrillo's van het „nieuwe volksle ger" op Mindanao, het zuidelijke ei land van de Filippijnen, hebben in Kilagding de baptistenvoorganger Ramon Calvon neergeschoten, toen hij met zijn vrouw en twee van zijn zeven kinderen op weg was naar de kerk. Volgens de opstandelingen zou hij een spion van de regering zijn. Zijn vrienden en medewerkers hou den dat voor onmogelijk. GENEVE De wereldraad van ker ken heeft de aangesloten kerken ge vraagd, honderdduizend dollar bij een te brengen voor hulp aan vluch telingen uit de westelijke Sahara Volgens de wereldraad zijn ruim vijf tigduizend vluchtelingen samenge-f bracht in zestien kampen in Algerije- Een delegatie van de Algerijnse ker ken heeft onlangs een bezoek ge bracht aan -deze kampen en schat dat alleen al in 1976 minstens voof twintig miljoen gulden hulp nodig is-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2