lokter, u hebt geen idee van de kosten „Opvoeden moet werk van beiden zijn" vliegtuigen uit fje oorlog vlogen eer over ons land Nuts met gezonde, héle hazelnoten. Binnenkort eerst betalen in Amsterdamse taxi's Bommeldingen houden Israël in staat van waakzaamheid ekenhuiseconoom zou eens ernstig willen praten Veel overbodig werk gedaan .riding op Schiphol Britse treilers weer in IJslandse wateren Waarborgsom of voorschot Toezicht op nota's van artsen Onderzoek controle dienst over Rhodesië afgerond De debutant: Ober, heeft u een glaasje Berenburg voor mij? De gevorderde: Piet, mag ik een Sonnemaatje? Man en vrouw in tweelingbaan" om de kinderen bERDAG 6 MEI 1976 TROUW/KWARTET 3 een onzer verslaggevers HECHT Ja dokter, u ook. ,st al die andere factoren ZM t u het, die mede de zieken- sen onbetaalbaar duur Hoewel u dat niet ge- t is Jd bent, moeten wij daar i aant ernstig met u over praten, e ma» is de kern van de )ewo<Hschap van voorzitter J. A. *tvei den Boogaart van de Ne- he5, indse vereniging van zie- rriuiseconomen, over de iochifden van zijn gehoor op de s woBnvergadering heen, aan de hsche specialisten, wij Sv >t geen flauw idee dokter, van de en. »n van de apparatuur waar u r9Pe werkt, van de kosten die uw van werken veroorzaakt. Op Dejl liversiteit is u daar niets over w Hbracht. en dat is u niet kwalijk men. Maar ook sinds die tijd er nauwelijks belangstelling igetoond. Sterker nog, als het ter :e komt, doet u geïrriteerd, het is vaak nauwelijks be- 1 be< kbaar. spelen er nogal wat overwegin- senstnee, dokter, wanneer wij kostba- ^^•jparatuur aanschaffen op uw en di__ is vt 31 verzoek en voor onze rekening. Het verruimt uw medische mogelijkhe den, en dat is natuurlijk fijn voor uw patiënten. Maar het vergroot ook uw status (en die van ons ziekenhuis overigens). En zolang u per patiënt betaald wordt in plaats van per maand, zou het ook wel eens uw inkomen kunnen vergroten. Zouden wij over dit soort dingen eens met u kunnen praten, dokter? Over de resultaten van zo'n gesprek maakte de heer Van den Boogaart zich overigens niet te veel illusies. „Gezien het feit dat verschillende za ken waarbij specialisten zijn betrok ken, over een reeks van jaren weinig voortgang konden boeken, zijn de verwachtingen voor het punt van het vergroten van het kostenbesef op korte termijn niet optimistisch". Hij had trouwens meer reden voor treurigheid. De klacht over het kos tenbesef van de dokter had hij in 1954 ook al eens gepubliceerd. Het heeft tot 1976 moeten duren voordat er een ziekenhuiseconoom als hoogle raar werd benoemd, aan de medische faculteit in Maastricht. Conflictmodel De heer Van den Boogaart herinner de aan recente publicaties van de Rotterdamse hoogleraren J. A. A. van Doorn en H. ter Heide, die het conflictmodel in de gezondheidszorg zagen naderen. Aan de ene kant zal dat „voor verschillende besturen en directies van ziekenhuizen een op luchting kunnen betekenen", omdat men niet meer naar buiten de schijn van het gelukkige huisgezin hoeft op te houden. Zowel tussen specialisten onderling als tussen specialisten en bestuursor ganen gaat het soms behoorlijk fel toe, en het is verhelderend dat dat in de krant kan komen. Prof. Van Doorn wees er wel op. dat de dienstverlenende instellingen, die niet onder de directe economische druk van de markt staan, zich ook erg makkelijk slepende conflicten kunnen veroorloven. Prof. Ter Heide had gewaarschuwd voor polarisatie binnen de grote orga nisaties die bij het centrale beheer zijn betrokken, zoals de Maatschap pij Geneeskunst (artsen), de Zieken huisraad en de ziekenfondsorganisa ties. Nu de groei er uit is en we misschien zelfs een stapje terug moe ten hier en daar, kunnen die organi saties in situaties terechtkomen waa rin ze gedwongen worden, beperkin gen op te leggen aan de belangen van hun leden. Dat kan tot spanningen en conflicten leiden. Specialisten Een voorbeeld zag de heer Van den Boogaart bij de leden van de Lande lijke specialistenvereniging, die mor ren dat hun bestuur zich heeft laten inpakken bij een nieuwe regeling van de kliniekkosten. „En dat terwijl de specialisten de enigen waren die voordeel hadden bij de nieuwe over eenkomst". „Van een conflictmodel is helemaal niets te verwachten", betoogde gast spreker prof. dr. A. H. Wiebenga na drukkelijk. Als medicus was de Amsterdamse hoogleraar in de zie kenhuiswetenschappen hier in het hol van de leeuw. „Iedereen moet beseffen dat hij op een aantal punten amateur is. Dat kan de sfeer ver zachten". Geen onwil Veel van wat in ziekenhuizen onno dig, of onnodig duur gebeurt, berust volgens hem niet op slechtheid, onwil of winstbejag. De specialisten „wer ken voor negentig of vijfennegentig procent volmaakt naar eer en ge weten. zoals ze het geleerd hebben". Ze zouden het voor een deel beter anders kunnen doen, maar dat zal dus niet lukken met snelle ingrepen en dwangmaatregelen. We moeten samen om de tafel gaan zitten om achterhaalde praktijken („obsoletisme") te bestrijden en het medisch rendement op te voeren. (Als de toestand van het hart bij een patiënt een galblaasoperatie onmo gelijk maakt, dan hoef je ook die galblaasfoto niet te maken want daar heeft hij dan toch niets aan". Zo wordt er veel overbodig werk ge daan"). Prof. Wiebenga wekte de zieken huiseconomen op om zich kritisch op te stellen tegenover de specialist die nieuwe apparatuur of behandelings methoden wil invoeren. „U hebt het recht om verantwoording te vragen". Verbetert het werkelijk het medisch handelen? Is de man voldoende ge traind om dat ook in de praktijk waar te maken? Het is misschien een kras se uitspraak, maar u hebt het recht om een andere specialist in consult te roepen. i zag 1 -a ieg aal t en een onzer verslaggevers r kr 1 IIPHOL Met een formatievlucht over grote delen van ons heeft gisteren een drietal vliegtuigen van de Britse RAF uit atste wereldoorlog een Lancaster, een Spitfire, en een icane jager voor velen de viering van de bevrijding een ch accent gegeven. het eind van de oorlog voerden ze voedsel-vluchten boven Nederland uit. De Spitfire, waarvan er ruim twintigduizend in actie zijn geweest, heeft samen met de Hurricane een beslissende wending gegeven aan de slag om Engeland. Vanmorgen rond negen uur zullen de toestellen terug keren naar Engeland via Haarlem, Den Haag en Westkapelle. Ze zullen vliegen op een hoogte van vijfhon derd meter. illen landden 's middags op waar duizenden achter de •"en toekeken hoe de veteranen md en ploffend op het platform itilstand kwamen, toholdirecteur dr. J. Riemens nandigde daar de squadronlei- R.A. Raw, een vlieger die nog riert meegedaan aan de Battle of Ytslin, een ejs van de zeeslag op het flemmermeer. Speciale gast aan en vd van de Lancaster was de Britse tijdpssadeur in Nederland sir. John erittes. Lret enige is evenals de Hurricane nog vliegende exemplaar deze toestellen, die zo'n be- l^e%ijke rol hebben gespeeld in de Van de Spitfire vliegen er in ^«•fcland nog vijf en volgens Peter A-fcbury, voorzitter van de Royal Kcr0rce Association in Nederland Iclub van Nederlanders, die in de [hebben gediend), zullen ze zeker het jaar 2000 blijven vliegen. ser-aantal hiervan zal in september J-len gebruikt bij de verfilming ft- '„Een brug te ver". □ïac eerste stalancaster waarvan er twaalfdui- <L V; zijn gebouwd, was het eerste dasieve luchtwapen van de Britten werd voor nachtelijke en bardementen op Duitsland. Aan REYKJAVIK (AFP, Reuter) Brit se treilervissers hebben gisteravond de plaats ingenomen in de IJslandse wateren van de Britse schepen die gistermorgen werden teruggetrok ken. De IJslanders hadden gisteren na de terugtrekking van de Britse schepen verklaard een overwinning te hebben behaald in de kabeljauw oorlog. De IJslandse kustwacht deelde gis teravond mee dat al drie Britse trei lers zich weer in de IJslandse wate ren ophielden en dat er nog meer op komst waren. De kustwacht ver klaarde verder dat er een algemene schaarste aan kabeljauw was in de IJslandse wateren die zowel de IJs landse als de Britse vissers troi. ADVERTENTIE Lekker tussendoortje. ADVERTENTIE Freo deodorants met een zacht parfum dat de huid een bekoorlijke frisheid doet uitstralen. NIEUW: Extra Dry tevens doeltreffend anti transpiratie preparaat Helene Curtis De Lancaster (links) en de Hurricane tijdens de vlucht over ons land Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In de nabije toekomst moet de passagier van een Amster damse taxi een voorschot of waarborgsom aan de taxichauffeur gaan betalen. De Amsterdamse wethouder voor taxizaken, drs Pitt Treumann, bestudeert momenteel samen met de hoofdstedelijke taxi-centrale een plan voor het voorschrijven van een voorschot. Burgemeester Samkalden en wethouder Treumann lieten dit gistermiddag weten tijdens een gesprek met negen vrouwen van taxi-chauffeurs. Het groepje vrouwen had eerder deze week de werkkamer van de secretaresse van de burgemeester bezet om het gisteren gehouden gesprek af te dwingen. Volgens wethouder Treumann kan het overleg met de taxicentrale nog deze zomer tot voorstellen leiden. Vervolg van pagina 1 Die modelovereenkomsten zullen er volgens de commissie zo snel moge lijk moeten komen en ze zullen moe ten voldoen aan de minimumeisen die de wet stelt. Als er een contract loos tijdperk dreigt zal de minister de bevoegdheid moeten krijgen om partijen te verplichten de bestaande overeenkomsten nog enige tijd voort te zetten. Ook vindt de commissie dat een arts. die weigert een te royaal voorschrijf- patroon te veranderen, het goed moet vinden dat er enige tijd speci aal toezicht op zijn medisch hande len wordt uitgeoefend. Ook instellingen zouden onder toe zicht kunnen worden gesteld. Over de specialistentarieven zegt de com missie, dat „het haar niet duidelijk is geworden, welke uitgangspunten er aan ten grondslag liggen". Ze stelt voor de minister de bevoegdheid te geven bindende regels vast te stellen voor het te hanteren systeem. Zo'n systeem zou kunnen worden geba seerd op de gemiddelde tijdsduur per verrichting. Over de beloning kan dan worden onderhandeld. De helft Tijdens het onderzoek is de commis sie er ook achter gekomen dat de richtlijnen van de Ziekenfondsraad voor de controle op de apotheekhou- dende huisartsen, de specialisten en fysiotherapeuten maar door de helft van de ziekenfondsen worden gehan teerd. ADVERTENTIE Eilath reisdoel prinselijk paar Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen JERUZALEM De politie van Jeruzalem ontvangt momen teel zo'n honderdvijftig bommeldingen per dag. Het aantal is drastisch gestegen sinds de recente botsingen tussen joden en Arabieren. Vaak is het vals alarm. Hoeveel echte bommen op tijd gevonden worden is niet bekend. De autoriteiten houden dat cijfer geheim. Soms ontploft er een. zoals begin deze week. Vijf kilo explosieven verborgen in een geparkeerde scooter in de moderne wijk. De kans op een bomaanslag in dat. overwegend door Joden bewoon de. stadsgedeelte is veel groter dan in de oude stad. Daar wonen veel Arabieren. De toeristen in de stad moeten zich weinig op hun gemak voelen. De volgende bom kon wel eens in hun buurt ontploffen. Dat geeft een onrustig gevoel, nog versterkt door de dringende oproepen van de politie alles wat maar even ver dacht lijkt direct te melden en vooral geen bagage onbeheerd achter te laten. Tassen of koffers zonder eigenaar zijn hoogst verdacht en worden, zeker op druk bezochte plaatsen, direct verwijderd en veilig opge borgen. „Dat heeft in ieder geval één voordeel, niemand zal je tas stelen als je 'm ergens vergeet," zegt onze begeleider. Onveiligheid De vergaande veiligheidsmaatre gelen van de autoriteiten verster ken het gevoel van onveiligheid. Waar je ook gaat of staat, altijd zijn er wel zwaar bewapende mili tairen in de buurt om een oogje in het zeil te houden. Dat gebeurt niet alleen in Jeruzalem, maar door het hele land. Israël bevindt zich in een staat van voortdurende waakzaamheid. De meeste toeristen zijn er te kort om daaraan te wennen. De Israë li's zelf lijken er weinig last van te hebben. „De oudere mensen krij gen steeds meer moeite om die voortdurende spanning te verdra gen," zegt onze begeleider echter. De bomaanslag lijkt geen invloed te hebben gehad op de festivitei ten die vierentwintig uur daarna begonnen ter ere van de onafhan kelijkheidsdag. In Tel Avivzijnde grote straten feestelijk verlicht en een massa mensen flaneert langs de overvolle terrassen. Sinds de Jom Kippoer-oorlog in 1*973 is het feest echter minder uitbundig ge worden. Op straat wordt weinig gedanst en gezongen. De dag voor de onaf hankelijkheidsviering zijn de do den uit deze oorlog en voorgaande herdacht. Voor buitenstaanders is het vreemd, zo'n feest, terwijl op de meeste hoeken van de straten ge wapende leden van de burger wacht staan en politie-patrouilles in de zijstraten geparkeerde au to's onderzoeken. De middag voordat het feest begint, ontstaan op de autowegen naar Jeruzalem grote files door de veiligheidscon troles. Maximaal Het veiligheidsscherm rond prinses Beatrix en prins Claus be hoefde in verband met de toe stand in Jeruzalem niet te worden uitgebreid. Het was al maximaal. Constant wordt het prinselijk paar omgeven door veiligheidsmensen die niet onvriendelijk, maar zonder re strictie omstanders verwijderen als die te veel naar voren dringen. Ze zijn zwaar bewapend, revolvers op iedere heup en een pistoolmitrailleur op de voorbank van hun auto. De twee Nederlandse rechercheurs heb ben een makkie aan dit bezoek. Het veiligheidsscherm werd al weken ge leden opgetrokken. Details over de reis waren noch in Jeruzalem noch in Den Haag te krijgen. Ook nu het bezoek al gaande is. wordt officieel het programma voor de komende dag pas op het laatste moment be kendgemaakt. Geen contact Prinses Beatrix en prins Claus vlo gen gisteren naar Eilat, een kleine, moderne blokkendozen-stad, neer gezet op de rand van de Sinaï- woestijn en de Rode Zee. Volledig geïsoleerd van de rest van Israël, de bewoners kunnen geen radio en t.v. ontvangen door de omringende bergen. Op nog geen tien kilometer afstand, duidelijk te zien, de Jordaanse ha venstad Akaba, ook daarmee geen enkel contact. Tussen de badgasten loopt een oude man in gevechtspak, een geweer on der de arm, de burgerwacht. Voor de kust een patrouilleboot. Het ge zelschap maakt een boottochtje, de persfotografen mogen niet mee. „We hebben die lui al zo veel om ons heen", zegt de prinses. Volgens geruchten gaat ze zwem men, een fotografisch buitenkansje. De fotografen springen in een taxi en proberen de boot langs de kustweg te volgen, tevergeefs. Er wordt niet gezwommen. Terug op de kade gaat het pro gramma bijna mis. De chauffeur van het prinselijk paar poseert gTaag voor een foto op de kademuur en verliest daarbij zijn autosleutels in het water. Na enige tijd worden die weer opgedoken. Laatste reisdoel in Eilat zijn de zuilen van Salomon, een verweerde rotsgalerij, dichtbij de vroegere kopermijnen van koning Salomon, ook dichtbij de Jordaanse grens. Onze taxichauffeur rijdt om langs zijn huis om een pistool op te halen. „Je weet nooit wat er gebeurt als we pech krijgen," zegt hij. We komen weer veilig thuis. Van een correspondent DEN HAAG Het onderzoek, dat de economische controledienst heeft ingesteld naar de activiteiten van de firma A. L. van Beek NV en de bank Mees en Hope in Zuid-Rhodesië is in zoverre afgerond, dat de dienst pro- ces-verbaal heeft opgemaakt en dit aan de bevoegde justitiële autoritei ten heeft gegeven. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers DRACHTSTER COMPAGNIE „We zouden het vervelend vinden dat iemand van ons de opvoeding op zijn eentje op zich zou moeten nemen. Daarom hebben we een baan genomen die we samen kunnen delen". Dit zegt Anneke Makaliwy- Broeckmans (28), die zoals we gisteren al berichtten samen met haar man een baan krijgt die normaal door één ambtenaar wordt vervuld. Fredus (37) en Anneke Maka- overhouden voor de beide ijng kleuter- en lager onder aangenomen meisjes. Volgens Anneke hoeft het feit dat zij en haar man elk een deel van het werk op zich ne men. helemaal niet veel pro blemen mee te brengen. Het is wel zaak voor een goede taakverdeling te zorgen. liwy hebben nu beiden een .volledige baan in het vor mingswerk. Zij zijn in dienst bij de stichting Vormings werk Werkende Jongeren in Oostelijk Friesland, geves tigd te Beetsterzwaag. Aan vankelijk gaf dit geen proble men. Het werd echter moeilij ker toen zij twee pleegkinde ren aannamen, Ine José (12) en Suzanne (17). Fredus gaat drie-vijfde en An neke twee-vijfde deel van de nieuwe baan vervullen, zodat ze allebei ook behoorlijk tijd Adjunct-secretaris Het echtpaar Makaliwy is be noemd tot adjunct secretaris van de provinciale onderwijs raad in Groningen. Een taak verdeling is bij deze raad heel» goed mogelijk, doordat er drie afdelingen zijn. De afde- wijs wordt verzorgd door de secretaris van de raad, de heer Gerrits. Het is de bedoeling dat Fre dus Makaliwy per 1 juni het voortgezet onderwijs voor zijn rekening neemt en vanaf diezelfde datum neemt zijn vrouw Anneke de derde afde ling, vormings- en cursus werk. voor haar rekening. „Het lijkt me heel goed moge lijk dat er meer banen zijn die door twee of zelfs meer men sen worden vervuld. Dat hoe ven dan ook helemaal niet beslist echtparen te ziin". Fredus en Anneke Makaliwy meent Anneke. baan. Er zijn nog enkele solli- vr* 4.4 a citaties onderweg (die nu dus lNiet eerste keer van de baan zijn) en in één Het is overigens niet de eerste geval heeft het echtpaar keer dat ze gesolliciteerd heb- zichzelf teruggetrokken. „De ben naar een gezamenlijke mensen kijken er wel wat vreemd tegenaan dat we met zijn beiden op één baan solli citeren", zegt Anneke. „Het schijnt nogal uniek te zijn, maar dat hoeft toch helemaal niet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3