Kerk tussen 2 eeuwen I Oud-gereformeerde Rijssenaar op z'n honderdste nog diaken Ontwikkelingsbank wil snel beginnen Vandaag 1 mei 1951: nieuwe kerkorde voor hervormde kerk Kardinaal Alfrink 25 jaar bisschop Onze adressen: Leidse hervormde diakonie breekt met AMRO-bank Bijbelschool Doorn is nu erkend In 1906 was hij nog stakingsleider VOORBIJGANG» Conferenties Zendingswerkers in Paraguay in arrest DONDERDAG 6 MEI 1976 KERK-BINNENLAND TROUW/KWART? door ds. F. H. Landsman Vooral als wij in aanmerking nemen dat de hervormde kerk beslist niet erg feestvierderig van aanleg is, was die samenkomst op die eerste mei, nu vijfentwintig jaar geleden, een geweldig en indrukwekkend gebeuren. Er is de vijfentwintig jaar daarna dan ook niets meer van die aard voorgevallen, dat er maar enigszins mee is te vergelijken. Alleen reeds in oecumenisch opzicht Niet alleen waren er vertegenwoordi gers van de Nederlandse kerken die bij de oecumenische raad van kerken waren aangesloten en van de gerefor meerde kerken, die zich toen nog afzijdig hielden. Er waren ook kerke lijke leiders, die het woord voerden namens de kerk van Engeland, de evangelische kerk van Duitsland, de bond van Belgische kerken, de pres byteriaanse kerk van Engeland, de evangelisch-gereformeerde kerk van Noord-west Duitsland, de Chinese kerken en de batak-kerk van Indone sië enz. UTRECHT - Vrijdag 28 mei zal kar dinaal Alfrink zijn 25-jarig bisschopsjubileum vieren. Bij dit ju bileum zal tevens afscheid van hem worden genomen als aartsbisschop van Utrecht. De feestelijkheden zullen om half elf beginnen met een eucharistieviering in de Slnt-Catharina-kathedraal in Utrecht De jubilaris zal de preek houden, 's Middags vanaf half vijf is er een receptie in de foyer van het J aarbeurscongrescentrum. Op deze dag zal aan kardinaal Alfrink het eerste exemplaar van het boek „Alfrink en de kerk. 1951-1976" worden overhandigd. In dit 340 blad zijden tellende werk belichten twaalf auteurs de activiteiten van kardi naal Alfrink onder meer de hoogle raars E. Schillebeeckx, F. Haarsma. J. Lescrauwaet en W. Goddijn. Ook krijgt hij een door Sierk Schröder geschilderd portret. Men heeft sterk het besef van een historisch moment: een afscheid van de hervormde kerk van de 19de eeuw met haar strak bestuurlijk organisa tiepatroon; een teruggrijpen, wat het belijdend karakter van de kerk be treft, op de oorsprongen in de 16de eeuw en een zich opmaken om de oude en toch altijd weer nieuwe opdracht in een nieuwe situatie te gaan realiseren. Hartverwarmend Ondanks de vochgige koude, die het verblijf van een aantal uren in het koor van de Nieuwe Kerk in Amster dam fysiek nu niet bepaald tot een genoegen maakte, was het voor men sen die de kerkhistorische en geeste lijke betekenis ervan konden peilen en die bovendien uit de verwachting leefden dat de herboren „Christus- belijdende volkskerk" door haar apostolaire arbeid de oude associa ties. die aan het begrip volkskerk zijn verbonden, spoedig zou doen verge ten. een hartverwarmende vergade ring. die eerste zitting van een voluit „generale" synode. Daartoe droegen de indrukwekkende rede van de praeses van de over gangssynode. Ds. H. J. F. Wesseldijk en daarna het werkelijk magistrale, geestelijk geladen, betoog van de eerste praeses van de nieuwe synode Ds. J. R. Wolfensberger in niet gerin ge mate bij. Laatstgenoemde had zijn gedachten gerangschikt rondom een aantal thema's, die het hem mo gelijk maakten over de kerkmuren heen te kijken en. wat nog belangrij ker was, vooral het instrumenteel ka rakter van zoiets als een „kerkorde" sterk te beklemtonen en terug te grijpen op het werk van Woord en Geest, waar de Kerk het in eerste en laatste instantie van moet hebben: Het zou z.i. moeten gaan om: de strijd om de waarheid, het uitgaan in de wereld, het ingaan in het heiligdom, de eenheid van de oecumene en de functie van het ambt! Beschamend Reeds in het eerste jaar dat op de plechtige invoering van de nieuwe kerkorde volgde, bleek al spoedig dat men na de viering van een „hoogte punt" al blij moet zijn om op een lager niveau toch iets vast te kunnen houden van het visioen, dat op de berg gezien is. Alleen was de ont nuchtering wel héél groot en werd de situatie voor de synode naar bulten toe toch ook wel wat beschamend, toen zij zich al spoedig voor het Haagse Hof. met de rechtskundige hulp van de advocaat der kerk. partij moest stellen tegenover een groep, hoofdzakelijk uit de kringen van de gereformeerde Bond afkomstige, ver ontruste gemeenteleden. Zij stelden dat de kerkorde op een onwettige wijze tot stand gekomen en ingevoerd zou zijn en mitsdien, alsof er niets gebeurd was. de regle menten opnieuw van kracht moesten worden verklaard. Men kon dit ab surd noemen, maar intussen moest het recht dan toch maar zijn loop hebben, met alles wat daar aan vast zat. Dat het proces door de her vormde kerk werd gewonnen, nam de bittere smaak niet weg en evenmin de argwaan tegen de synode, die ge wekt of versterkt was. Daartegenover werd in het orgaan van de hervormde kerk dat haar naam droeg, gesteld: „Het zal mense lijkerwijs gesproken voor de her vormde kerk in de komende jaren er op of er onder gaan. Als wij niet meer zien waartoe wij in het midden van ons volk zijn geroepen, als wij de „hervormde visie" op de Christus- belijdende volkskerk blijken te heb ben verloren, heeft de hervormde kerk in wezen haar bestaansrecht on der de kerkgemeenschappen in Ne derland verloren. Dan is het het beste om, al naar ieders persoonlijk inzicht, gereformeerd, luthers of oud katholiek te worden of wat dan ook. Daardoor behoeft men waarachtig nog niet verloren te gaan voor Chris tus' wereldwijde Kerk. Wij zijn gere formeerd-katholiek genoeg om dat nederig en dankbaar te kunnen er kennen." Dankbaar Ik dacht dat wij nu. vijfentwintig jaar later, als leden van de her vormde kerk, maar eigenlijk evenzo wel als wij ons tot een andere kerkge meenschap rekenen, dankbaar mo gen zijn. dat destijds de hervormde kerk haar identiteit heeft hervonden en ondanks alles wat de ontplooïng sVtondham«dig «SJSAM dr. S. F. H J. Berkelbach van der Sprenkel (links) overhan- slag is gegaan om de haar nu gebo- een exemplaar van de ontwerp-kerkorde aan de toenmalige den mogelijkheden te benutten. On- praeses van de hervormde synode, ds. W. A. Zeydner. Dit gebeurde danks het feit dat het „model" van op 24 november 1947. Na drie jaar van breed beraad aanvaardde de gemeente- en kerk-zijn, althans voor- verdubbelde generale synode op 7 december 1950 de definitieve tekst ove^ tot ontwikkeling van njeuwe kerkorde, welke op 1 mei 1951 werd ingevoerd, kon komen op de manier waarop de UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - CDA (33) Aantjes en Goudzwaard zijn bang dat de politiek van het CDA straks niet geloofwaardig is. ZIJ vinden ook dat CHU en ARP te veel verschil vertonen in de praktische politiek van dit moment, om straks geloof waardig als eenheid te kunnen optre den. Ik kan die angst wel delen en vind dat er een dringend appèl ge daan moet worden op de drie partij en CHU, ARP en KVP om de eenheid van uitgangspunt ook samen waar te maken. Het kiezen nu, voor de ene CDA-lijst houdt dus een zeker risico in ten aanzien van de geloofwaardig heid van de christen-democratische politiek. Het afwijzen van de ene lijst nu. is echter volledig ongeloofwaar dig voor alle drie de partijen die zeggen zich te laten inspireren door het Evangelie. Ik hoop. bid en ver wacht, dat Aantjes en alle andere geïnspireerde anti-revolutionairen de moed en de kracht zullen vinden om met grote inzet te werken aan- en in het CDA, dan zal de angst minder worden en een echt christen democratisch appèl steeds duidelij ker klinken. Hengelo H. Pellekaan (Herplaatsing wegens misstelling). CDA (36) Zijn mensen, die appeleren tegen constructiefouten in de opbouw der CDA. dwarsliggers? Kom nou. Een beetje meer bescheiden opstelling en vertrouwen in de door ons zelf geko zen mensen, zou het CDA imago zeker ten goede komen. Appeleren moet kunnen, ook na de éénwording, maar laten we ons zelf wel een beetje in bedwang houden en ons onthou den van vuilspuiterij; daarmee be smeuren we onszelf en boren er an deren mee de grond in. Bedum H. Mars CDA (37) Moeten wij een gemeenschappelijke lijst voor de komende verkiezing 1977 ja of neen? Als wij na de verkie zing een CDA-kablnet willen. m.a.w. als de grootste partij uit de bus wil len komen, dan is ons antwoord Ja. Het ontwerp-program van de CDA is AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 in feite een CDA- regeringsverklaring. De bedreiging is niet enkel van buitenaf, maar is ook van binnenuit. Werkprogram van de CDA is vanuit een beginsel, niet het beginsel. Ons leven is God. God is het Leven, wij zijn levens. God Leeft en uit dat Leven is ons leven. Ons leven is een Raadsplan Gods. Voorgaande is een beginsel verklaring, eigentijds, aanspreek baar en met vele andere verklarin gen aan te vullen. Rotterdam P. C. van Wijk CDA (38) Waarom de totstandkoming van het C.DA. niet zo maar een verbintenis is van christelijk denkende partijen, komt, omdat we elkaar moeten vin den en niet zoeken. Waaraan is een christen te herkennen? Een christen is iemand, voor wie bestaande situa ties geen recht in zichzelf hoeven te betekenen; voor wie nieuwe situaties altijd mogelijkheden betekenen tot een plaatsbepaling. En Gods woord dan? En de onderworpenheid van christenen daaraan? Is met die twee zinnen de herkenbaarheid duidelijk? Nee. want een plaats wordt alleen gevonden, als het daar licht is. En dat licht zien we. als de weg volgen, die Jezus heet, als we de waarheid niet ontwijken en ook zelf betrach ten en geloven, dat christcn-zijn le ven is en beweging, hier en nu en daar en overaL En als we elkaar dan ontmoeten op die weg van waarheid en leven, dan kunnen we zeggen: „Hé. jij daar. laten we samen gaan; niet om samen een macht te vormen tegenover an deren of omdat het eigenlijk moet, maar om samen een licht te vormen, oals Jezus nog altijd het licht der wereld is. waaraan de armen, de ver kleumden, de ijskouden zich kunnen warmen." Dan vallen sociaal-, privé- èn poli tiek handelen samen, van die ene christen en mogelijk van de velen samen. Amstelveen Lies Dekker Mannentaal (slot) Volgens A. Smit mag de heer Tipker. tegenover de mening van Auke Jelsma niet de uitspraak van Paulus (1 Tim. 2:12) stellen. Omdat ook Pau lus „maar een mens" is, net als Auke Jelsma. alleen „ziet deze het wat anders". Volgens A. Smit is Jezus het óók niet met Pauluseens. „Jezus zou het met Auke Jelsma eens zijn", be weert hij (zonder Schrifttekst). Dus met A. Smit en met Auke Jelsma, niet met de, op zo'n bijzondere wijze geroepen door Hem tot het brengen van Zijn evangelie en wil. en be kwaam gemaakte apostel Paulus. Het antwoord dat deze in 1 Tim. 2:13, 14 geeft op de vraag: „Waarom moet een vrouw onder het gezag van een man staan?" legt hij zonder meer naast zich neer. A. Smit ziet blijk baar over 't hoofd dat alle gezonden profeten en apostelen nog wel iets meer waren dan enkel „maar een mens". n.L: Gods mond. Vermoede lijk zal men het oordeel van Petrus betreffende de geschriften van Pau lus (2 Petr. 3:15, 16) ook beoordelen als: dat van ook „maar een mens." Omdat deze het. voor wat de verhou ding man-vrouw betreft, met Paulus eens is (1 Petr. 3:1.5.6) Rijswijk J. Kroon LEIDEN Het college van diakenen van de hervormde gemeente te Lei den heeft aangekondigd, dat het zijn relatie met de AMRO-bank zal ver breken. In een brief aan de directie van de AMRO-bank te Leiden schrijft de hervormde diakonie. tot haar besluit gekomen te zijn „aange zien wij instemmen met de aanbeve ling van de Wereldraad van kerken en van onze synode, die het contact afwijzen met instanties en instellin gen, die op enige wijze de Zuidafri- kaanse regering steunen en daarmee het apartheidsregime versterken." opstellers van de kerkorde zich dat hadden voorgesteld en de overgangs bepalingen" voor de nodige aanpas singen moesten zorgen (b.v. inzake het „vraagstuk van de minderheden, de regeling van het beheer). Mede dank zij de nieuwe kerkorde kwam er ruimte voor de ontwikke ling van wijkgemeenten als kernen van christelijk gemeenschapsleven; kwam er in de meeste plaatsen een pacificatie van de verschillende mo daliteiten tot stand of kwam er door ingrijpen „van bovenaf" ruimte voor afwijkende patronen van prediking en catechese; ontwikkelde zich een varieerde diaconale activiteit, sterk op de maatschappelijke dienstverle ning gericht enz. Maar wat vooral belangrijk was: de generale synode en haar organen van bijstand grepen de gegeven kan sen aan om leiding te geven in de bezinning op de verhouding tot de R.K. kerk. in die op de betekenis van de Heilige Schrift, in het gesprek van de richtingen, in de vragen omtrent het christen-zijn in de samenleving, de vragen van oorlog en vrede en zovele problemen meer. Te veel om op te sommen. Kentering onderstelling waagde dat de nieuwe kerkorde het de eerste vijftig jaar wel zou houden? Ondanks de dankbaarheid voor het vele goede dat over de hervormde kerkorde nog altijd is te zeggen; ondanks het feit ook dat de principiële kernartikelen over de Kerk, over het belijden, over het apostolaat enz. nog altijd over eind staan; ondanks het feit ook dat de kerkorde in sommige opzichten aangepast is aan nieuwere inzichten en situaties, vraag ik mij tóch wel eens af of het niet goed zou zijn dat de hervormde kerk. zo mogelijk te zamen met andere kerken waarmede zij zich geestelijk nauw verwant weet, zich nog eens opnieuw op de „beginselen van kerkorde" ging be zinnen. In sommige opzichten was '51 im mers een noodzakelijk compromis tussen de ideeën die zich in de 19e eeuw in het verzet tegen de „libera le" tijdgeest hadden ontwikkeld over hoe een „belijdende kerk" er zou moeten uitzien en inzichten die gegroeid waren in de wereld van zen ding en oecumene en in de confron tatie met de. alle oude verhoudingen loswrikkende en transformerende, politieke en maatschappelijke van de 20ste eeuw. Er liggen niet alleen enkele 19de eeuwse zwerfblokken in de kerkorde verborgen, waar overigens niemand DOORN De evangelische bij belschool heeft -van het ministerie van onderwijs en wetenschappen er kenning gekregen als opleiding voor godsdienstonderwijs. Het diploma van deze bijbelschool is de bevoegd heid 3b (MAVO-niveau) toegekend. Deze ontwikkeling in opgaande lijn is doorgegaan tot ongeveer midden in de jaren zestig. We zouden niet willen zeggen dat er toen een neer gaande lijn is begonnen al is het ontegenzeggelijk waar dat de juist de „open gemeenschap", die de her vormde kerk hoe langer hoe meer was geworden, zowel op kerkelijk terrein (open en oecumenisch avondmaal) als naar de wereld toe, ook het eerst en het hevigst de kwa- UJfce gevolge" moest «ryaren vy het AMERSFOORT Gezien de gunstige ontwikkeling van de zic^kMtirend^et? voorbereidingen heeft de raad van bestuur van de oecumenische Toch mogen wtl!dacht ik. wel zeg- ontwikkelingsbank besloten, het centraal comité van de we gen dat die gevolgen nog'heel wat reldraad van kerken toestemming te vragen om met zijn catastrofaier zouden zijn geweest als werkzaamheden te beginnen, niet méde door de orde die de her vormde kerk op haar leven en wer- De ontwikkelingsbank is een nieuwe startkapitaal van vijf miljoen dollar ken had gesteld, een zekere garantie oecumenische coöperatie, die als nog niet aanwezig is, zijn de vooruitr was geschapen voor een voortgang bank zal optreden en leningen op zichten dusdanig, dat de raad van van het bezig zijn met de grote vra- gemakkelijke voorwaarden zal ver- bestuur het verantwoord vindt om te schaffen aan ontwikkelingsprojecten beginnen, in de derde wereld. De ontwikkelings bank zal in Amsterdam worden ge vestigd. Minister Pronk van ontwikkelings hulp heeft een kwart miljoen gulden toegezegd voor de opzet van 't bank- apparaat, zodra de coöperatie daar mee begint. Hoewel het vereiste gen van het christen en het kerk zijn. Al wil dat niet zeggen dat de Geest, die eerst recht lévend maakt, daarmede óók gegarandeerd was! Herbezinning Heeft Wesseldijk dan toch goed ge taxeerd toen hij op 1 mei 1951 de ADVERTENTIE Zes soorten drop, Engelse drop en nog zeven andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. Open Daarom heeft de bankcoöperatie haar rekening nu opengesteld voor stortingen in het aandelenkapitaal door kerken en kerkelijke instellin gen, die reeds verklaard hebben lid van de coöperatie te zullen worden. Een dergelijke intentieverklaring is onder meer ingediend door de her vormde kerk, de gereformeerde ker ken, de oud-katholieke kerk, de IKON, de bond van Nederlandse pre dikanten en de federatie christelijk jeugdwerk in Friesland. Het ECLOF (oecumenisch fonds voor leningen aan kerken), dat in verschil lende ontwikkelingslanden nationale commissies heeft, heeft aan de ont wikkelingsbank in Amsterdam zijn volledige steun toegezegd. Daardoor kan de bank in verschillende landen op reeds bestaande organen terug vallen. Binnenkort gaat de ontwikkelings bank in Duitsland en in de Verenigde Staten praten over deelneming van de kerken daar. Uit tal van ontwikke lingslanden zijn reeds aanvragen bin nengekomen voor kapitaalverschaf fing ten behoeve van projecten. Van een onzer verslaggevers RIJSSEN Met de vermel ding grootste, langste, dikste en ook oudste is het altijd oppassen. Maar met een grote mate van zekerheid kan toch wel gezegd worden dat de heer G. A. Janssen in Rijssen met zijn 100 jaren de oudste dia ken van Nederland is. Diakan van de oud-gereformeerde gemeente werd hij 34 Jaar geleden, en welgerekend had hij toch dus al de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Verplicht aftreden is er niet bij. Daarom oefent hij het ambt van diaken nog altijd uit. te meer omdat hij nog een goede gezondheid ge niet. Wel wordt er rekening mee gehouden, dat men nu ook weer niet met een man te maken heeft, die nog piepjong is. Daarom draait hij niet meer voor honderd procent mee. In het grijze verleden het was in 1906 is de heer Janssen nog eens stakingsleider geweest Hij werkte toen op de jutefabriek Ter Horst en Co n.v. Hij kwam op straat te staan en moest met een uitkerinkje van Unitas zien rond te komen. Hij is toen In turf gaan handelen. De heer Janssen, hield, als zovelen. tegelijkertijd wat vee Nog als 84- jarige liep hij met een koe aan een touw naar de markt in het zeven kilometer verderop gelegen Wier den. Het dier trok hem omver en daardoor werden enkele van zijn ribben beschadigd. Daar heeft hij overigens niet veel drukte om ge maakt. Op zijn 99ste, toen hij ook eens moelij kheden met de gezond heid had, liet hij de dokter weten: „Ik kom wel naar jou toe, want ik wil niet de hele dag op je zitten wachten." De goedlachse Rijssenaar is twee keer getrouwd geweest, heeft twaalf kinderen gekregen en mag zich bet overgrootvader noemen. In Rijssen is de honderdste verjaar dag van de heer Janssen een dezer dagen gevierd met een receptie, waar enkele honderden mensen kwamen, 's Morgens waren de bur gemeester en zijn vrouw er al ge weest. die respecievelijk een kistje sigaren en een bos bloemen aanbo den. Een van de hoogtepunten van de dag was een telefoontje uit Ame rika van een 88-jarige zuster van hem. die hij al tientallen jaren niet heeft gezien. Zondags kan men de heer Janssen een hoogst enkele uitzondering daargelaten twee maal in de kerk van de oud-gereformeerde gemeen te vinden. Zijn gehoor is wat slech ter geworden. Daarom maakt hij in de dienst gebruik van een hoorntje. Overigens zegt hij: „Wat ik horen wil, dat hoor ik wel." In oud- gereformeerde kring zet men een ambtsdrager niet snel aan de kant. En zodoende fungeert de heer Janssen op zijn honderdste nog steeds als zodanig. Er zijn dingen waarvoor hij dispensatie heef.t maar daar staat tegenover dat hij van tijd tot tijd samen met een ouderling nog op huisbezoek gaat. En op kerkeraadsvergaderingen wordt naar een bejaard man nog gaarne geluisterd. last van heeft omdat ze nog ternau wernood gekend worden, maar het is öók de vraag of een kerk die haar opdracht in een eeuw van ont kerstening en saecularisatie goed wil vervullen haar bindingen aan het belijden en haar vrijheden wat be treft haar levensvormen, toch niet nog weer anders moet formuleren dan vijfentwintig jaar geleden voor de hand lag. Als wij goed zijn ingelicht ligt het niet in het voornemen van de leiding van de hervormde kerk aan het feit dat de kerkorde vijentwintig jaar geleden ingevoerd werd bijzondere herdenkingen of „plechtigheden" te verbinden. In dat opzicht is de 19de eeuw in elk geval wel grondig afge zworen. Maar het kon wel eens zin hebben om op z'n twintigste eeuw een „evaluatie" op gang te brengen van de nu niet meer zo gloednieuwe kerkorde, in confrontatie met de si tuatie in kerk en wereld, teneinde na te gaan of de orde van een gerefor meerd of, zo men wil, „evangelisch"/ katholieke kerk er toch misschien toch iets anders uit moet zien dan de orde die de „vaderen" ons hebben geschonken en waar wij ze nog altijd dankbaar voor moeten zijn. Ds. F. H. Landsman is oud-secretaris generaal van de Nederlandse Her vormde Kerk. t1 DE OUDE KAR cj De vorige week waren we weer paar dagen in het dorp. Het is id moeilijk wennen zonder Jan aanfc e overkant. Z'n huis is al enige ma den verkocht en wordt nu bewoMg, door jojige mensen die wij even r welkomd hebben maar die het ven en heel begrijpelijk te druk heb#11 met hun jonge leven, dat nog mPU pas begint. De twee schoondoch^cU van Jan die pal tegenover ons wofcw doen hun best om het gemis te *5, goeden door iedere keer dat wij a komen een wedstrijd te organist van wie ons het eerst op een koffie genodigd heeft. We probt dat rechtvaardig te verdelen. H; zit nu even verderop in haar beji denhuisje. Spiksplinternieuw drie soorten behang in de kamei een knots van een kleurentele1 want moeder moet het goed hebl Ze beschikt zelfs over zo'n app; je om het toestel van ver af in kleine kamertje te kunnen nen. Ze glimlacht er maar eens De vorige week was het heksei bat. Nog nooit was onze oude kar, krikkemikkig in de tuin staat en een kostelijk stuk speelgoed is vj de kleintjes, ln de nacht van 31 a| op 1 mei weggereden, zodat we moesten halen op het pleintje vooiM' kerk, vlak voor Den Bels. zorgde Jan altijd voor. Ieder jaar hij een nieuwe list die het jonge van ons erf af hield. Dit jaar was zo ver. We hoorden zelfs de hond blaffen, maar bleven liggen en zag de volgende dag hoe de „her huis gehouden hadden, boompjes beschadigd en de heg nield. Niet erg fijn. Allemaal schuld van Karl Marx. Hadden ikt arï e asfj onö zag eksyi ieg^ 1 td maar tegen de duivels in moeten a f den, zoals ene heer Smit onlangs] christenheid in „Getrouw" voorhig Maar de kar is weer terug en l e hadden fijne stille dagen. Daar k niemand een vinger achter. t Beroepingswerk NED. HERV. KERK R.i Beroepen te Sneek: J. de Giert r Oosterend; te Bleiswijk: R. P. Ytskin te Middelburg. rlei Emeritaat: Wegens het bereiken yd de pensioengerechtigde leeftijdï»ss met ingang van 1 mei jl. emerities verleend aan onderstaande pro, kanten: P. van den Berg te li Gravenhage, L. D. van Dijl te Grol, beek; C. Eggeraat te 01delamer;j« A. Evelein te Rozenburg; M. Germs te Gendt(streekgemeente fl ven-Betuwe); H. J. Kater te Amstjj dam; mr. J. W. Koelman te Driel,! S. Kloosterman te Vlissingen, A.E Kolman te Dieren, A. van der Kei te Noorden; J. Langstraat kjt Arnhem; Jac. van Leusden [ht Leidschendam; G. J. J. Lieftingltj.. Oudehaske; S. Postma te Losser;iaa N. de Ruiter te Beekbergen; J.ien Snijder te Noordwolde (Fr.); H. e Strating te Goes, directeur diaf' naai maatschappelijk werk in Zu land; W. van Tuyl te Rijssen (gaat)*' Ouderkerk aan den IJssel bijstaLan in het pastoraat verlenen); A. M. vl zi der Vlugt te Steenwijk (blijft dasi< bijstand in het pastoraat verlenelinj B. G. A. van der Wiel te Elburg en ba: H. van de Woord te 's-Gravenhaj (blijft tot omstreeks september da scholenpredikant). Om gezondheidsredenen is vl m vroegd emeritaat verleend aan E. van Offeren te Ens (NOP). 1 Eervolle ontheffing uit het ambt vi predikant is verleend aan C. F. van Tuyll van Serooskerken te BI gekerke. GEREF. KERKEN Beroepen te Heemse: D. D. Soepbd I te Drachten; te Bunschote Spakenburg: drs. J. Végh Aalsmeer; te Wieringerwerf: W. 1 i van Wieren kand. te Alkmaar. I Bedankt voor Ulrum: B. J. W. Sch) haas te Enter. Kom mee naar buiten allemaal. Jaarlijkse evangelisatieconferenl van de gereformeerde kerken, vt donderdagavond 20 mei zeven u tot zaterdagmiddag 22 mei een ui j over de vraag „hoe kan de gemeen* in haar plaatselijke situatie evangeliserende gemeente ziji^ Opg. Evangelisatiecentrum, postl 203, Leusden. Geloof: eens en voor altijd l ven? Voorjaarsconferenj werkgroep voor moderne theoloi maandag 17 mei. half elf, *-■ terskerk, Pieterskerkhof 5. Utree! m.m.v. prof. dr. P. A. H. de Boer. De middenschool in discussie. Ct sus met ouders en leerkrachten ov| onderwijsvernieuwing, 21-22 ml Den Alerdinck, Laag Zuthem (0 .05290-541). ASUNCION De politie van Par guay heeft een groot aantal med werkers van de protestantse zendil „Mission de Amistad" op verdenki» van communisme aangehouden. I zending heeft al enkele jaren, ond meer met steun van Nederland kerken, een project lopen onder kl ne boeren in Paraguay. Het proje is erop gericht, het coöperatiewez onder de boeren te bevorderen hen het lezen en schrijven bij brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2