Christelijke zangbond )0 jaar dynamisch w Boete mogelijk in plaats van gevangenisstraf MOEDERDAG! Van Agt wil verouderde straffen gaan afschaffen iIibiIieIiI Da's een goeie,hè? Groot verleden is plicht voor de toekomst" Kamer vindt ontwerp acceptabel Heerlijk, helder Heineken. Geen boeien en water en brood meer Tweede Kamer vindt wetsontwerp lembrandt-aanwinst >or Rijksmuseum AABN wil culturele boycot Z.-Afrika David Zinman dirigent bij Rotterdams Philharmonisch Sparen. Uw geld groeit in 6 jaar en io maanden van f 620,45 naar f 1.000,- met ABN Kasbiljetten. Antillen zouden nog wel band met Nederland willen Nieuwe boeken Vijf zwaar gehandicapten gaan zelfstandig wonen TET H IDERDAG 6 MEI 1976 TROUW/KWARTET 15 ADVERTENTIE jor Adr. Hager HAAG De jaarlijkse bondsdag van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang- en Jtoriumverenigingen krijgt dit jaar een wel bijzonder en gedenkwaardig accent. De bond bestaat ;entig jaar. Aanleiding voor het bestuur met een spectaculair programma voor de dag te komen rin hoe kan 't anders de amateuristische vocaliteit centraal staat. jubileum-bondsdag wordt zater- a.s. gehouden in de Prins Willem- ïderzaal van het Nederlands ;sgebouw in Den Haag. De iag bestaat uit drie delen: een wijdingsdienst, de algemene le- /ergadering en een receptie. Een van de middag is gereserveerd een optreden door de Koninklij- Zangvereniging „Excelsior" te Haag met medewerking van het :hts Studentenorkest onder lei van Jaap Hillen. Waarom nu „Excelsior"? De Koninklijke ld dankt n.l. het bestaan aan dit r, een initiatief om met dankbaar- 1 te gedenken, voorlopige bestuur bestond in 6 uit mr. H. Graaf van Hogendorp arzitter), de voorzitter van „Excel- de heer J. H. Hansen werd retaris en de heer E. L. van Ruy- berg penningmeester. Graaf van jendorp zou bijna 37 jaar voorzit- blijven, de heer Hansen vierde in zijn vijftigjarig jubileum als be- nrslid en ook de volgende voorzit- de heer J. Pieterson Moens be urde de bond vijfentwintig jaar. 887 verscheen het eerste bondsor- („Vocaal" verschijnt nog ids) en in 1889 werd het bondslied toren. Een nog altijd levend lied. gecomponeerd werd door Graaf Hogendorp op tekst van de heer ?lette, directeur van „Excelsior", hoogtepunt in deze eerste jaren het bondszangersfeest te Apel- >rn op 18 juni 1890, waaraan 1500 igers deelnamen. Het eerste blijk i koninklijke belangstelling vond dit feest plaats; de zangersdag "d bijgewoond door koningin Em- en prinses Wilhelmina. H. F. Brune, voorzitter van een springlevende bond. In 1919 werd in Dordrecht de eerste bondswedstrijd gehouden en drie jaar later werd de bond koninklijk goedgekeurd. Reeds in 1928 werd het eerste koorleidersexamen afgeno men en sinds 7 december 1935 mag men zich „Koninklijke" bond noemden. Bij het 75-jarig jubileum in 1961 wa ren ruim 900 koren aangesloten. Nu staan niet minder dan 1353 koren ingeschreven bij het bondsbureau in de Haagse De Perponcherstraat. Dat betekent ongeveer 61.000 zangers en zangeressen betrokken zijn bij het veelomvattende werk van de bond. De laatste loot aan de stam zijn de gospelgroepen. Het actieve bestuur onder aanvoering van de dynamische voorzitter, de heer H. F. Brube, is zich er bij voortduring van bewust, dat een groot verleden een plicht is voor de toekomst. De bondsdag in het Congresgebouw wordt voorafgegaan door een wij dingsdienst met als voorganger ds. H. A. Visser uit Amsterdam. Naast sa menzang is er ruimte voor een optre den van de gospelgroep „The Chal lengers" uit Velp. Daarna zal voorzit ter Brune zijn jaarrede houden en wordt de ledenvergadering afge werkt. Jaap Hillen, dirigent van „Excelsior", koos voor het aandeel aan deze bondsdag het Magnificat van Anto nio Caldare. „Veni Sancta Spiritus" van de Tsjech Brixi, „Laetatum Sum" van de Pool Grezegorz Gerwa- zy, van de Nederlandse monnik Mar cus Teller een Motet en tot slot Rejoi ce in the Lord van Purcell. Van dit optreden zullen opnamen worden ge maakt door de NCRV. Aan de vooravond van de bondsdag zal de NCRV ook opnamen maken van een grote zangavond in de St. Adrianuskerk te Naaldwijk, zowel voor radio als tv. Medewerking aan deze avond verlenen: de Honsels Har monie, Christelijk Gemengd koor Asaf, Den Haag. „Excelsior". Rijs wijk Messiaskoor. Den Haag. Vaste Burchtkerkkoor. Voorburg, Christe lijk mannenkoor Scheveningen, Utrechts Motetgezelschap, orgelbe geleiding Jan Schmitz, leider samen zang Kees Deenik en algehele leiding Wim van der Panne. Dit concert is voor het publiek vrij toegankelijk. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft weinig moeite met het wetsontwerp van minister Van Agt (justitie), dat de bedoeling heeft de korte gevangenisstraffen terug te dringen. De minister wil dit bereiken door vaker boeten te geven in plaats van korte gevangenisstraffen. Deze boeten zouden dan in termijnen betaald moeten kunnen worden. Dat de gevangenisstraf wordt terug- Als dit wetsontwerp ongewijzigd gedrongen is zo langzamerhand een zeer dringende noodzaak geworden. Vele duizenden veroordeelden wach ten namelijk op uitvoering van hun straf. Bovendien heeft een rechter in Breda onlangs een boete opgelegd, waar hij normaal een gevangenis straf zou hebben gegeven. Hij wilde hiermee een teken geven naar de regering dat er snel iets moet worden gedaan. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Binnenkort wordt een aantal sterk verouderde straffen, die aan gevangenen kunnen worden opgelegd, afgeschaft. Het gaat hierbij om een aantal straffen, die al jaren niet meer gehanteerd worden, zoals het in de boeien sluiten en het zetten op water en brood. Ook een aantal u nog wel gebruikte straffen, zoals opsluiting in een strafcel worden afgeschaft. Verder krijgt de hlOgG ArgGIltljnSC gevangene het recht om zijn beklag te doen over een straf die hem is opgelegd. wordt aangenomen kan een boete van meer dan vijfhonderd gulden voortaan In termijnen van minimaal honderd gulden worden betaald. De progressieve partijen vinden dat niet ver genoeg gaan. Zij willen dat boe ten van meer dan vijftig gulden al in termijnen betaald kunnen worden. Minister Van Agt wil daar liever niet aan. omdat in zo'n geval de admini stratieve rompslomp veel te groot en te duur zou worden. Giro Om bij mensen die niet willen beta len. boeten gemakkelijker te kunnen verhalen, is in het wetsontwerp naast het loonbeslag, dat de wet nu al kent. ook de mogelijkheid geopend om het; geld te verhalen op een giro- of- bankrekening. Dat is bovendien een veel gemakkelijker methode dan het loonbeslag. Ook het systeem van vervangende hechtenis wordt veranderd. Tot nu toe kan voor halve gulden boete, één dag hechtenis worden opgelegd. Dat wordt nu veranderd in een dag voor elke vijfentwintig gulden. Een wetsontwerp dat deze zaken re gelt werd gisteren in de Tweede Ka mer behandeld Een meerderheid van de Kamer vindt het wetsontwerp niet ver genoeg gaan. Zo stelden mevrouw Haas-Berger (PvdA) en mevrouw Haas-öerger (PvdA) en mevrouw a. 11 J* Cornelissen (namens het CDA) dat flO^ ITllGt VOllGUl^ tacten met personen buiten de in richting", aldus de Coornhert-Liga. Beklagrecht HSTERDAM Het Rijksmuseum heeft in het begin van dit pr een vroege, uit 1626 daterende Rembrandt verworven. Het is It op paneel geschilderde genrestuk „Musiccered gezelschap" Qt nu toe „De Muziekles" genoemd). stuk dat 63,4 bij 47,6 cm. meet. met steun van de Vereniging ibrandt, het Prins Bernhardfon- en de Stichting tot bevordering de belangen van het Rijksmu- worden aangekocht bij een bui- landse kunsthandelaar, aankondiging van deze opmerke- e aanwinst is welbewust tot heden [esteld om voorrang te verlenen het Aartsbisschoppelijk Museum Utrecht, dat kort geleden de aan- ist van Rembrandts nieuw ont- ite „Doop van de kamerling" be id kon maken. „Musicerend gezelschap", dat is iigneerd met het monogram RH ?mbrandt Harmensz.) en geda rd 1626, verkeert in zeer goede at. Het vertoont slechts enkele ine beschadigingen op de naad n het uit twee planken samenge- 1de paneel. er de herkomst is alleen bekend het uit Schots bezit stamt en in 6 plotseling opdook op een Lon- ise veiling. Het werd daar gekocht Dr de firma D. Katz te Dieren; kort arna werd het geëxposeerd in isterdam. Dieren en New York. ale Bloch publiceerde de nieuwe mbrandt in 1937 in het kunsthisto- ch tijdschrift „Oud-Holland". In >1 werd het schilderij opnieuw ge ld, nu bij Charpentier te Parijs, ar het werd gekocht door een ver- nelaar. In 1952 was het schilderij Nederland voor het laatst te zien de tentoonstelling „Caravaggio en Nederlander" in het Centraal Mu- im te Utrecht. Sinds vandaag is permanent tentoongesteld, opge- nen in de collectie van het jksmuseum, gevat in een passend maakt zeventiende eeuwse lijst, t stuk stelt, zoals de naam aan- geeft, een musicerend gezelschap voor. Sommige menen. dat Rembrandt hier zijn eigen familie heeft uitgebeeld. Dat is helemaal niet zeker, maar wel is de harp spelende jongeman kennelijk een zelfportret van de toen twintigjarige schilder. AMSTERDAM De Anti Apartheids Beweging Nederland (AABN) vindt dat het culturele ak koord dat sinds 1951 tussen Neder land en Zuid-Afrika bestaat, moet worden verbroken. In een uitgebreid rapport concludeert de AABN dat een dergelijk akkoord meehelpt aan het instandhouden van de apartheid en een ondersteuning is van de poli tiek van de Zuidafrikaanse minder heidsregering. De AABN heeft een diepgaand on derzoek ingesteld naar de culturele betrekkingen tussen de twee landen. Het akkoord voorziet onder andere in de uitwisseling van kunstenaars en wetenschapsmensen met het doel, het wederzijds begrip te bevor deren. Een uiterst fraaie doelstelling, aldus AABN, ware het niet dat in Zuid- Afrika in het kader van de apartheidspolitiek een zodanige cen suur bestaat dat het gehele culturele leven aan banden is gelegd. De AABN zal tegen het akkoord ac tie gaan voeren, mede op verzoek van het African National Congress, de bevrijdingsbeweging van Zuid- Afrika, dat al jaren vraagt om een culturele boycot van dat land. ROTTERDAM De Amerikaanse dirigent David Zinman (40) is per 1 september 1977 benoemd tot vaste dirigent bij het Rotterdams Philhar monisch Orkest. Hij zal naast Edo de Waart, wiens positie als dirigent en artistiek leider ongewijzigd blijft, het Rotterdams orkest gedurende twee perioden van enkele weken per jaar dirigeren. Dit komt dus neer op een gastdirigentschap met vaste ba sis Zinman verlaat met ingang van dezelfde datum het Nederlands Ka merorkest waaraan hij (naast Szy- mon Goldberg) sinds 1964 was ver bonden. Hij zal zijn werkzaamheden in Rotterdam combineren met die van muzikaal directeur van het Phil harmonisch Orkest van Rochester in de Verenigde Staten, een functie die hij in 1973 aanvaardde. ADVERTENTIE Bij de ABN zijn kasbiljetten te koop: dat is een spaarvorm waarbij uw geld aanzienlijk groeit, maar waarbij de rente pas na enige jaren wordt uitgekeerd. U profiteert dus van rente op rente. Er zijn kasbiljetten met verschillende looptijden: 2 jaar 10 mnd., 3 jaar lOmnd., 4 jaar+ 10 mnd., 5 jaar 10 mnd. en 6 jaar 10 mnd. met een rente vergoeding van resp. 5%, 6,6 \j, 7 en 7% Een voorbeeld: koopt u op 6 mei 1976 een kasbiljet, waarvoor u op 1 maart 1983 f 1.000,-wordt uitgekeerd, dan betaalt u daarvoor f 620,45. De aankoopprijs hangt af van de datum waarop u ze koopt. Kasbiljetten zijn aan toonder. U kunt ze gewoon aan de balie kopen, voor uzelf of als een geschenk voor een ander. Algemene Bank Nederland gevangenen kiesrecht moeten krijgen. Hiervoor is echter een grondwetswij ziging nodig. Mevrouw Haas stelde bovendien het beloningssysteem voor gedetineerden aan de orde. Nu krijgen gevangenen maar een schijn tje voor het werk dat zij leveren. Zij wil dat dit loon meer aan de werke lijkheid wordt aangepast. Niet dat de gevangene een volledig loon zou moeten krijgen, een bijdra ge in kost en inwoning en een bijdra ge in het onderhoud van het gezin, zou hiervan best mogen worden afge trokken. „Dit zou ervoor kunnen zor gen dat de gedetineerde de aanslui ting met de realiteit van het dagelijks leven iets minder verliest", aldus me vrouw Haas. Schijn De Coornhert-liga (vereniging voor strafrechthervorming) heeft weinig goede woorden over voor het wets ontwerp van minister Van Agt (justi tie). „Het heeft er veel van weg dat de minister van justitie de bewoners van gevangenissen en huizen van bewa ring slechts in schijn rechten heeft willen geven, maar ervoor terug schrok deze rechten effectief te maken. Hoewel de grondbeginselen van ons rechtstelsel voorschrijven dat de overheid zich dient te beperken tot de beneming van fysieke vrijheid, Van een verslaggever DEN HAAG „Ik acht het niet uitgesloten dat vanuit de Antillen een beroep op Nederland wordt ge daan om in enigerlei vorm een band met Nederland te handhaven. Neder land zou daar met een .open-mind' tegenover moeten staan." Dat vertel de gistermiddag het KVP-Tweede Kamerlid Piet H. van Zeil naar aan leiding van zijn recente uitzending naar de Antillen in het kader van de technische bijstand. Als oud-vakbondsbestuurder van het Nederlands Katholiek Vakverbond in de vervoerssector heeft hij het bestuurscollege van Curasao geadvi seerd over de totstandkoming van een regeling voor het openbaar ver voer. In persoonlijke gesprekken op alle zes de Antilliaanse eilanden heeft Van Zeil met vakbondsmensen, bestuurders, vertegenwoordigers van kamers van koophandel en geestelij ke verzorgers de problematiek rond de Antillen doorgenomen. „De onaf hankelijkheid is duidelijk niet priori teit nummer één op de Antillen. Men heeft veel meer zorgen over de soci aal-economische positie van de eilan den en over het onderling staatsver band", aldus de heer Van Zeil. Wat betreft het beklagrecht. dat de gedetineerde krijgt, vindt de Liga dat dit niet bij de in het algemeen slecht functionerende commissies van toe- geniet de gedetineerde nog steeds zicht in de inrichtingen had moeten nauwelijks enige rechtsbescherming komen, maar bij een speciaal hier- ten aanzien van zijn geestelijke vrij- voor aangestelde rechter. „Tot nog heid. Nog steeds heeft hij geen kies- toe is nog maar zelden gebleken dat recht, geen recht op studie en ont- de commissies van toezicht in staat spanning, op telefoneren, op het ken- zijn zich onafhankelijk van de gevan- nisnemen van hemzelf betrekkende genisdirecties op te stellen", aldus de stukken, op normaal arbeidsloon en Coornhert-Liga in haar commentaar op het onderhouden van sociale con- op het wetsontwerp. militair ontvoerd BUENOS AIRES (AP) Linkse guerrillastrijders hebben een hoge functionaris van de Argentijnse luchtmacht ontvoerd. De ontvoer ders eisen bij wijze van losgeld de vrijlating van een linkse Chileense activist van wie wordt aangenomen dat hij in Argentinië wordt gevangen gehouden. Dit bericht, dat afkomstig is van de militaire zegslieden, werd niet offici eel bevestigd. De nieuwe militaire machthebbers in Argentinië geven nagenoeg geen informatie over de activiteiten van de guerrillabewe ging in het land. ADVERTENTIE ♦Wil den Hollander over haar moeder Leuke mode voor vader en de kinderen Catherina Valente, moeder op haar 43e Het grote Moeder-Verwen-ABC! Will u abonnee worden?Bel dan overdag 020- 5411345 Gulden sporen, mei illustraties van J. II. Isings. derde deel, 160 blz., 54.50. Uitgave De Vuurbaak, Groningen. Al eerder heb ik met waardering de verschijning gesignaleerd van een reeks boeken op groot formaat rond om de bekende historische schoolplaten van J. H. Isings. Het nu verschenen derde deel bevat de re- produkties (en vele fragmenten daaruit) van de platen Een gildenop tocht, Luther op de rijksdag. Karei V doet afstand. Willem van Oranje in de raad van State, een hagepreek bij Rijswijk, de prins trekt over de Maas, de drukkerij van Plantijn en Leidens ontzet. Ook nu weer zijn de platen voorzien van de oorspronke lijke. gedetaillerde en instructieve toelichtingen. Een dure uitgaaf, maar wel erg mooi. W.F.S. De Hindenburg, door .Michael M. Mooney, 230 blz., 17.50. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuidholl. Uitg. Mij, Baarn. De zeppelin was enige jaren lang voor de tweede wereldoorlog het visi tekaartje van de Duitse nazipropa- ganda. In 1937 explodeerde het lichtschip Hindenburg in de Verenig de Staten. Michael Mooney heeft zich grondig in deze affaire verdiept en een zeer leesbare reportage roman geschreven. Ook de hele ge schiedenis van de zeppelins be spreekt hij, van de Graf Zeppelin in Van een verslaggever ENSCHEDE Vijf alleenstaande lichamelijk zwaar gehandicapten wil len bewijzen ook zelfstandig te kunnen wonen. Voor hen zijn vijf appartementen in Enschede gebouwd, die staatssecretaris Meijer op 18 mei zal openen. De vijf vinden dat op zichzelf wonen niet mag worden voorbehouden aan een bepaalde categorie mindervaliden. Ze. willen aantonen dat tehuizen voor gehandicapten niet „alleen zaligmakend" zijn. De „landelijke stichting sociale bouw heeft de woonruimte in het park Stokhorst voor het vijftal beschikbaar gesteld en aangepast. Gezinsverzor ging en kruisverenigingen hebben een 24-uursverzorging op zich genomen. 1928 tot aan de ramp van 1937. En passant krijgt de lezer informatie over de SD. de SS en de jodenvervol ging. Het boek is ook verfilmd, en de foto's uit het boek zijn uit deze film. W.F.S. De SS-staat, door Eugen Kogon. Uit gave Amsterdam Boek, 406 blz., 17.50. De Oostenrijkse prof Kogon. zelf zeven jaar concentratiekamp en ver zetswerk achter de rug, begon on middellijk na zijn bevrijding in 1945 aan wat een klassiek werk over de Duitse kampen zou worden. Zijn „rapport" voor de geallieerde bevrij ders verscheen al spoedig, baarde opzien, wekte verzet en tegenspraak, werd gebruikt bij de processen tegen oorlogsmisdadigers. En nu, bij de herdruk die ook in Nederlandse vertaling verschenen is, kan Ko gon concluderen dat hij zijn verhaal ondanks alle aanvallen staande heeft kunnen houden; de stroom van documenten die in de afgelopen de cennia is losgekomen, bevestigt de grondige analyse van Kogons uitvoe rige boek. Het is uiteraard een gruwelijk boek. dat brengt het onderwerp mee zo gruwelijk dat de schrijver zich ooit heeft afgevraagd of hij het wel mocht publiceren: „Ik heb taferelen gezien of beschrijvingen ervan ge hoord, die ik niet zozeer zou willen vergeten om hun onmenselijkheid, alswel om de verschrikking van het kwaad die erdoor aan het daglicht trad Dat kwaad bergt een zeer ge heimzinnige macht in zich, die in staat is de fantasie te overweldigen van iemand die zich ertegen ver zetGod beware mij ervoor deze duivelse praktijken ergens te veel in het licht geplaatst te hebben". Kogon bespreekt o.a. doel en organi satie van de SS-staat. karakter en aantal van de concentratiekampen, het leven en werken in het kamp. het lot van allerlei groepen gevangenen, het leeglopersbestaan van de SS. de ondergrondse strijd van de anti fascistische krachten, de psycholo gie van de bewakers en gevangenen en de houding van het Duitse volk. Boeken als dit moeten nog maar tot in lengte van dagen gelezen worden. W.F.S. NIEUWE BOEKEN Q Q, kunst en vliegwerk, door Harrie Geelen en Imme Dros Uitga ve van De Gooise uitgeverij, Bus- sum. 187 blz - 12.90. De dood en wat erna komt. Op het spoor van de onsterfelijkheid door G. Steinhaüser. Uitg. Meulenhoff, Baarn. 179 blz - 18.50. AO-boekje 1612: 15 jaar wereldna- tuurfonds, door J. H. Westermann. Uitg. Stichting IVIO, Lelystad. 20 blz - 1.40. Science fiction, een bundel sf- verhalen verzameld door B. W Al- diss en uitgegeven door Fontein in De Bilt. 176 blz - 15,-. De langste nacht van Een bundel vraaggesprekken van Ronnie Potsdammer met 12 bekende Neder landers over zichzelf en hun langste nacht Uitg. Spectrum, Utrecht. 118 blz - geen prijsopgave. Het is de 2e druk. Eet u gezond moderne voedlngshy- giëne, door prof. P. Bouts. Uitg. Standaard, Antwerpen. 205 blz - 19.50. ADVERTENTIE Dit is de dag om uw 1 paspoort uit zijn winterslaap te halen, 't Blijkt namelijk dal veel f mensen dat uitstellen tof de laatste dag. En als 't dkn spoorloos blijkt te zijn, begint uw vakantie niet al te zonnig. Of kan zelfs volledig in't watervallen. De politie

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15