Vorstenschool werd laatste v-werk van Herman Fortuin Pakje smaak met filter. Pakje Caballero filter. Sparen bij de Amro Bank !g) Doen! longer verdringen loor hoger inkomen anders dan andere. jn hartewens werd zijn in memoriam bogleraar J. de Hoogh: Textiel vraagt nieuwe steun lerprofilering eerkades moet pgeschort worden ROSA AMONTILLADO Eerste eindexamens HZ?verbeterinB 2al komen als in het Russisch Granaat ontploft op pompstation: ravage Groen op postzegel Eigen Huis Spaarplan. Spaar Plus Boekje. Oud junta-leden ontvangen op ambassade Staatslening wordt 357 miljoen groot ERt ERDAG 6 MEI 1976 BINNENLAND grote Nederlandse schrijvers moeten Herman Fortuin bijzonder hebben aangesproken. Ook hij die naar de geest een aristocraat was heeft steeds gehandeld vanuit het besef dat leiderschap verplichtingen op legt in de houding tegenover ande ren. Iedereen die bij de Vorsten school betrokken was. heeft de sa menwerking met Fortuin als een ver rijking ervaren. Dit zegt wat. want het is erg moeilijk om het in vrije versvorm geschreven spel vlot „bekkend" te krijgen en de gedateerde personen zo herkenbaar mogelijk te maken. Fortuin stelde bovendien zeer hoge eisen; hij hamer de vooral op een perfecte beheersing van de tekst. De resultaten zijn vrijwel constant merkbaar. U moet zich natuurlijk wel realiseren, dat u kijkt en luistert naar mensen van een eeuw geleden. Bovendien vergt Multatuli enig ge duld: hij heeft wat tijd nodig omzijn figuren voor te stellen en met de verwikkelingen een beetje op dreef te komen. Dit gebeurt, wanneer het arme. van ontucht beschuldigde maar edele naaistertje Hanna in de scène verschijnt. Geboeid Op dat moment zullen de meeste kijkers geboeid raken door het spel en door Multatuli's bedoeling. Hij beschreef zijn opzet als „een vluchti ge schets van 'n paar verschillende wijzen waarop hooggeplaatste perso nen hun roeping zouden kunnen op vatten." Koning George is een egocentrische man en houdt zich bezig met onbe nulligheden. Zijn sociaal bewogen vrouw Louise daarentegen probeert noden van de bevolking te lenigen. Door haar bemoeienis met zaken die de koning laat liggen, dreigt de ko ningin het slachtoffer te worden van hofroddel. Zij zou een verhouding hebben met de eerste minister. De koning voedt zijn jaloezie zonder de praatjes te onderzoeken. Een corrupte hoveling onderneemt dan een tegenactie en verspreidt het gerucht dat de minister-president niet in het verblijf van de vorstin de nacht had doorgebracht maar bij het volksmeisje Hanna. Koningin Louise doorziet het gekuip, ontmaskert en bestraft de hoveling en bezorgt het nobele kostuumnaaistertje eerher stel. Door dit alles komt de koning tot inzicht en inkeer. Hij verzoent zich met Louise en besluit de ko ninklijke taak voortaan op te vatten zoals zij dat heeft gedaan. Over de acteerprestaties binnen die zorgvuldige en stijlvolle regie van Herman Fortuin wil ik schrijven na de uitzending. Wel moet ik nog kwijt dat Sjoukje Hooymaaier als konin gin Louise dé grote verrassing is. Als dit spel voor haar de doorbraak naar het eerste plan betekent (daar hoopt zij op en het zit er in) kan zij niet meer te rade gaan bij de man aan wie zij dit te danken heeft. Herman For tuin ontdekte haar en onder zijn leiding kwam zij tot een creatie die volkomen beantwoordde aan het beeld van Louise zoals hij dat voor ogen had. or Ton Hydra pelfragmenten uit Vorstenschool. De naaister krijgt bezoek van koningin Liouse en haar hofdame. koning, ondanks eigen ervaringen met Willem III, de eerst aangewezen persoon. En Fredrik van Eeden zocht voor maatschappij-verneiuwing naar „koninklijken van geest". Het idee zelf en de frappante over eenkomst in het denken van twee enlang had Herman Fortuin ernaar uitgezien, Multatuli's stenschool als televisiespel te mogen maken. Dit jaar was het lelijk zover. Hij bewerkte het in 1872 geschreven en voor het 1st in 1947 opgevoerde stuk en koos met grote zorg zijn spelers. zes weken met hen te hebben op tekst en uitbeelding zou afgelopen zaterdag de ge- voltooien. 's Morgens om echter liet hij weten zich niet te voelen en dat de instructies thuis, in Laren, konden wor- opgehaald. Toen een kwartier één van de leden van het pro- daar over belde, behoor- Fortuin al niet meer tot Gistermorgen is hij in begraven; vanavond komt hem geregisseerde les in handelen op het scherm, die van 1954 tot 1970 was bij de BBC en zowel in Egeland als ook in televisiewerk deed. geloof- dat Nederlandse auteurs tot schrijven van succesvolle tv- in staat waren. Als chef van de drama bij de VARA legde hij de grondslag. Sindsdien de eigen produkties van deze uitsluitend Nederlandse stukken. Het meest recente resultaat is de serie Klaverweide. Fortuin was lang niet met alles tevreden; hij sprak dan ook bescheiden: „Een po ging tot sociaal drama". Naast zijn eigen drukke werk nam Herman Fortuin de regie van drie produkties op zich. De middelste was „Recht en Krom", geschreven door Jan Terlouw. Aan het begin en aan het einde van deze periode staan „De Heks van Haarlem", naar Frederik van Eeden en „Vorstenschool" van Multatuli. Despotisme Fortuins keuze onthult hoogstwaarschijnlijk iets van zijn ei gen levensstijl. Eduard Douwes Dek ker en Van Eeden waren Nederlandse idealisten die niet binnen enge gren zen dachten. Beiden waren gekant tegen massabewegingen en geloof den in verlicht leiderschap. De aristo cratische Multatuli vond een goede TROUW/KWARTET 13 ADVERTENTIE in een onzer verslaggevers 'RECHT Honger hoeft niet en kan worden opgelost door er koopkracht. Als de mensen geld hebben om eten te kopen het ook geproduceerd worden. „Honger en ondervoeding zijn 'schijnselen van armoede zei gisteren prof. dr. ir. J. de Hoogh de studiebijeenkomst „Vo?dsel voor allen" in Utrecht. ADVERTENTIE Höogh maakt deel uit van de ep-Linnemann die heeft bekeken een zich verdubbelende we- volking gevoed kan worden. gelijkheid ens de hoogleraar, die is verbon- aan het Landbouw-economisch ituut, is de ongelijkheid in de eling van voedsel terug te voeren de ongelijkheid in inkomen in de ld; veel mensen zijn te arm om in li behoefte aan voedsel te kunnen irzien. Maar in feite kan voor iede- n genoeg geproduceerd worden; Is in Zuidoost-Azië waar honger ins op grote schaal voorkomt, ar als er niets gebeurt en als het lomen van de mensen in de derde [eld niet vergroot wordt zal de IN HAAG honger verveelvoudigen met de toe name van de wereldbevolking in de komende tientallen jaren, zo waarschuwde De Hoogh. De we reldmarktprijzen voor voedsel moe ten omhoog om de arme landen en de boeren in die landen te prikkelen meer te produceren. Daarvoor zijn voedselvoorraden en aanpassing van produktie en consumptie in de rijke landen nodig, aldus De Hoogh. Positieve rol Maar. zo vroeg hij zich af. is het niet een illusie te denken dat de rijke landen zich voegen naar de ontwik kelingslanden en hun nationale be leid daarop richten. De Hoogh was daarover weinig optimistisch, maar. zo zei hij. dat neemt niet weg dat ons onderzoek aannemelijk maakt dat internationale samenwerking een po sitieve rol kan vervullen in het stre ven naar een betere wereldsamenle ving. bij rozegeur en maneschijn een romantische sherry... hartveroverend.Tjk ANDRE KERSTENS DEN HAAG Na een bijzonder slecht jaar heeft de textielindustrie zich tot de regering gewend met een verzoek om aanvullende steun. De 16,3 miljoen gulden, die voor een peri ode van vier jaar aan deze bedrijfstak is toegekend, is door de sterk ver slechterde situatie ten enen male on voldoende geworden. Een delegatie van de Katoen-, Ray on- en Linnenindustrie, bestaande uit werkgevers en werknemers heeft dit meegedeeld in een gesprek met de vaste Kamercommissie voor econo mische zaken. De vorige week heeft een beleidscommissie uit de be drijfstak uitgewerkte voorstellen voor verdere steunverlening gezon den aan de ministers Lubbers en Boersma. De KRL-industrie heeft in 1975 een verlies geleden van ongeveer 8 pro cent van de omzet. Daar de omzet van textiel en confectie samen 6.1 miljard gulden heeft bedragen, loopt het verlies van de textielindustrie alleen al in de honderden miljoenen guldens. De omzet liep tien procent terug. Groot was de achteruitgang van het aantal arbeidsplaatsen in textiel en confectie. In 1974 werkten in beide bedrijfstakken nog 90.000 mensen, in 1975 liep het aantal terug tot 79.000. In de textiel alleen gingen 7.000 arbeidsplaatsen verloren. In de eerste maanden van 1976 zijn de verkopen toegenomen, maar de prijzen zijn onvoldoende gebleven. De textielindustrie verwacht, dat Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Tien leerlingen van atheneum en gymnasium uit Zeist en Deventer zullen op 20 mei schrif telijk eindexamen Russisch doen. Dat is een primeur voor Nederland. De betreffende scholen zijn de eerste waar het Russisch als volwaardige keuzevak is ingesteld. Evenals bij andere moderne talen houdt het schriftelijk examen een onderzoek naar tekstbegrip in. Daar naast is er een schoolonderzoek waarbij spreek- en luistervaardig heid worden getoetst, en waarbij ook het onderdeel literatuur aan de orde komt. uit landen met lage lonen aan banden wordt gelegd. Van een verslaggever LELYSTAD Aan boord van de Sliedrecht 27. een drijvend pompsta tion van baggermaatschappij Andri- aan Volker. heeft een ontploffende granaat gisteren aanzienlijke ravage aangericht. De blindganger was af komstig uit het IJsselmeer waar twee zandzuigers vier miljoen kubie ke meter zand winnen om het terrein voor Lelystad's vierde woonwijk op te spuiten. Op 19 mei, de dag waarop het honderd jaar geleden is dat Groen van Prinsterer overleed, wordt deze staatsman geëerd met de uitgifte van een bijzon dere postzegel. De zegel ver toont in een rechtlijnig kader een afbeelding van Groen van Prinsterer naar een litho van J. H. Hofmeister tegen de ach tergrond van gedrukte tekst. Links staan de woorden „Groen van Prinsterer" en de jaren waarin hij leefde: 1801- 1876. De zegels zullen verkrijgbaar zijn zolang de voorraad aan de postinrichtingen strekt. Zij zijn onbeperkt geldig. De totale op lage bedraagt: 100.000 vel van honderd zegels. ADVERTENTIE De Overleggroep fltrum-Zuid heeft de Haagse ge-" ienteraad verzocht de uitvoering h het besluit tot herprofilering van Amsterdamse en Stille Veerkade te schorten totdat in deze groep oordeel is gevormd. Verder gt de groep erop aan de maatre en die genomen moeten worden de tramrails in de Grote Markt- at te kunnen vernieuwen een tij- k karakter te doen hebben. De uitaten van een onderzoek naar verkeersmaatregelen gedurende uitvoeringsperiode dienen vol- _hs de Overleggroep ter ondersteu- van de studie naar de toe- Imstige Verkeersstructuur voor Intrum-Zuid. Wie bij de Amro spaart voor een eigen huis krijgt niet alleen de hoogst mogelijke rente, maar heeft bovendien de mogelijkheid om het gespaarde bedrag direct op te nemen. Alleen als u het bedrag binnen één jaar of voor een ander doel opneemt betaalt u 2".'. opnamekosten. Extra voordeel: korting op de afsluitprovisie bij een Amro Woninghypotheek. Profiteer van de hoge rente die zo'n Amro Spaar Plus Boekje oplevert, 't Is altijd mogelijk om het geld direct op te nemer,. U betaalt dan 1".'. opnamekosten. Voor trouwe spaarders is dit een zeer gunstige spaarvorm. Kunt u uw geld vastzetten, dan zijn er spaarinogelijkheden waarbij de rente kan oplopen tot 7Jt"> uij ccii nmru wuiuiigiiypuuicciv. reme Kan optopen 101 hm AMSTERDAM Op de Nederlandse ambassade in Athene zijn op de re ceptie ter gelegenheid van koningin nedag ook leden van de voormalige Griekse junta ontvangen. Zij behoor den tot de genodigden. Het waren (onder meer) de voormali ge Griekse premier Marzikinis en oud-minister Garoufalias. De laatste was minister in het kabinet van Pa- padopoulos. Marzikinis werd premier van Grie kenland na de machtsovername van president Gizikis in 1973. Onder het bewind van Marzikis werd op gruwe lijke wijze de opstand van de studen ten aan de Polytechnion van Athene neergeslagen. Daarbij kwamen 25 studenten ter plekke om het leven en raakten vele honderden anderen ge wond toen de tanks van het Griekse leger in november 1973 door de poor ten van de Polytechnion reden. Ruim zestig andere studenten pleegden la ter zelfmoord ten gevolge van de martelingen die zij na hun arrestatie bij het Polytechnion moesten onder gaan. Tweede Kamerlid Van der Spek van de PSP heeft reeds aangekondigd vragen over de uitnodigingen aan Marzikinis en Garoufalias aan minis ter van buitenlandse zaken Van der Stoel te stellen. Van der Spek vraagt zich af hoe deze uitnodigingen in overeenstemming te brengen zijn met de herhaaldelijke veroordeling van de voormalige Griekse junta door de Nederlandse regering. DEN HAAG De acht procent 15- jarige staatslening 1976, tweede uit gifte. wordt 357 miljoen gulden groot tegen een koers van 100 procent. Het ministerie van financiën deelt mee dat het bedrag van de acht procent 15-jarige staatslening twee de uitgifte, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem van giste ren openstond, is vastgesteld op 357 miljoen gulden. De koers van uitgif te van de lening is bepaald op 100 procent. De inschrijvingen op deze lening die zijn gedaan tegen een koers van 100 procent en hoger wor den ten volle toegewezen. Op de in schrijvingen tegen een lagere koers dan 100 procent vindt geen toewij zingen plaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13