Klachten kampeerders worden dikwijls uit angst verzwegen it's time for £71 Alberto wil formule en naam lenen aan zelfstandige slijters Adverteerders moeten irritatie voorkomen Veel beheerders beschuldigd van prijsopdrijving Drs. Bukman gekozen als voorzitter van Landbouwschap Fotohandel slaat handen ineen DONDERDAG 6 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PSH 1)EI door Dick Ringlever Een eigen huisje mét of zonder wielen op de camping is vaak ook niet alles. Nu voor het seizoen mag het er op die kleine 2000 Nederlandse kampeerterreinen nog erg vredig uitzien op vele ervan zal het straks weer voorspelbaar minder rustig zijn. Want onder een groot deel van dé kampeerders heerst onvrede. Er wordt geklaagd. Over de tarieven, over de pesterijen van sommige exploitanten over de willekeur van hun handelen, over de nog steeds minimale rechtsbescherming van dé kampeerder. Soms, zo heeft de ervaring van vorige seizoenen geleerd, barst die onvrede uit in spontane acties en protestde monstraties tegen de beheerder. Maar veel vaker blijft zij binnen de besloten ruimte van de caravan om dat de eigenaars bang zijn van het terrein te worden geschopt zodra zij zich met hun klachten naar buiten wagen. Nog onlangs kwam één zo'n geval in de openbaarheid door een publikatie in de Consumentengids. Het betrof de gemeentelijke camping in Hoe ven. waar de kampeerders niet langer meer genoegen wensten te nemen met het autoritaire optreden van het stichtingsbestuur. Onder meer waren zij er boos over. zonder enig overleg vooraf van de ene op de andere dag verplicht te worden hun kampeer- geld in één keer te betalen in plaats van tot dan toe in twee keer. Zoals op meer campings probeerden zij enige democratie in te voeren en een kampraad te vormen. Ruim 85 pro cent was ervoor. Maar het idee strui kelde op het besliste nee van het bestuur, dat de gasten zelfs verweet de kampregels te hebben overtreden door op de camping drukwerk te ver spreiden. De initiatiefnemer van de actie, een godsdienstleraar uit Haar lem. die al Jarenlang zijn caravan in Hoeven had staan en al die tijd een gewaardeerde figuur was gebleken, liet echter niet af. Gevolg: dit seizoen mag hij zijn weekends niet meer op de camping doorbrengen. Hij zou. volgens het bestuur, dat zijn caravan inmiddels heeft laten wegslepen, „de normen zoals die gangbaar zijn in het maatschappelijk verkeer tussen gast en gastheer, in onaanvaardbare mate hebben overschreden." Terreur Blijkens andere publikaties en uitla tingen van kwade kampeerders, staat dit geval-Hoeven niet alleen. Elk seizoen opnieuw wordt op veel campings meer geruzied en actie ge voerd dan vakantie gevierd. Daarbij vallen soms harde woorden en be schuldigingen. Voorzitter Le- brechthausen van de landelijke stichting kampeerders Veluwe liet onlangs tegenover Panorama weten, dat het steeds vaker voorkomt, dat campinghouders door kampeerders in elkaar worden geramd. Hij beschuldigde de beheerders chantage te plegen en terreur uit te oefenen. „Er zijn zelfs campings", zei hij. „waar bekeuringen worden uitge deeld en boetes opgelegd als mensen onregelmatig op de camping ver schijnen. te weinig naar de kampwin kels gaan of het gras niet tijdig maaien." Volgens Lebrechthausen worden op veel campings de tarieven onver antwoord opgejaagd, soms zelfs met honderd procent, en slaan veel be heerders uit de kampeerder nog een extra slaatje door hem pas op het terrein toe te laten wanneer deze via hem ook een caravan koopt. Een ander verwijt is vaak. dat de kampeerders wanneer zij naar een ander terrein willen, hun caravan al leen mogen verkopen als de beheer der daarvoor toestemming geeft en hem een flink percentage van de ver koopprijs wordt toegeschoven. Rechten Heeft de kampeerder dat allemaal maar te nemen? Is hij inderdaad zo machteloos als uit de klaagzangen zou kunnen blijken? Ja en nee. Na tuurlijk staat een kampeerder, die actie wil ondernemen tegen een be heerder altijd de weg open naar de rechter. Maar dan wordt het een ci viele procedure, die behalve kostbaar ook langdurig is. Bovendien valt of staat het resultaat van zo'n actie met de afspraken, die tussen beheerder en kampeerder vooraf zijn gemaakt. Zijn die vaag. dan heeft de kampeer der veelal nauwelijks een been om op te staan. Wat anders ligt het wanneer de exploitant is aangesloten bij de Re- cron, een organisatie waarin 700 van de kleine 2000 kampeerbedrijven zijn verenigd. Veelal zijn dat de gro tere bedrijven met een terreinop pervlak van 10 ha en meer: samen beheren ze dan ook 80 procent van de ongeveer 120.000 vaste staanplaatsen in Nederland. Net als in de reiswereld heeft deze club (sa men met de Consumentenbond en de ANWB) een geschillencommissie opgericht, die in conflicten bindende uitspraken kan doen. Dat maakt de klant dus al bij voorbaat een stukje minder machteloos. Daarnaast zijn de leden verplicht zich te houden aan een bij de Kamer van Koophan del gedeponeerd reglement en moet met elke kampeerder een standaard- contract worden afgesloten, waarin duidelijke afspraken worden ge maakt onder meer over de tarieven. Jaarlijkse prijsverhoging is wel toe gestaan. maar mag niet meer bedra gen dan de gemiddelde stijging van lonen en prijzen. Effect De heer J. J. d'Haans, die de ANWB in de geschillencommissie vertegen woordigt. zegt daarvan een duidelijk effect te zien. „Het is opvallend dat de klachten die bij ons binnenkomen vrijwel allemaal bedrijven betreffen, die niet zijn aangesloten bij de Re- cron". Even opvallend noemt hij het overi gens. dat het totaal aantal klachten zeer beperkt is. Vorig jaar kwamen er maar dertien binnen. Nu zegt dat, moet hij toegeven, maar weinig In de eerste plaats omdat het bestaan van de commissie nog lang niet bij elke kampeerder bekend is, maar ook omdat veel kampeerders hun grieven niet bij de commissie op tafel dürven te leggen uit vrees voor repressailles van de beheerder. Want ook al wordt de exploitant in het ongelijk gesteld, dan nóg kan de positie van de kampeerder zwak blij ven. Er is immers maar weinig voor nodig het een lastige klant zo zuur mogelijk te maken, dat hij ondanks zijn gelijk uiteindelijk toch vertrekt. Eenzelfde vrees ervaart de econo mische controledienst, die vaak mensen krijgt die zelfs hun naam niet durven noemen. Bij die dienst kan men óók terecht als men klach ten heeft over onredelijke prijsver hogingen. Maar dan alleen wanneer de kampeerder zijn caravan of huisje heeft staan op een terrein waarop ook diensten worden verleend. On der die diensten vallen bijvoorbeeld aansluitmogelijkheden op gas. water en elektriciteit, de aanwezigheid van een zwembad, een kantine of een winkel enz. Huurt men alleen een stukje grond, dan heeft de dienst daar geen vat op en kan de exploi tant rekenen wat hij wil als geen deugdelijke zwart-op-wit-afspraken zijn gemaakt. Vergelijken Klachten over prijzen. Vliegen ze werkelijk zo de pan uit? Voorzitter G. Baaij van de Recron: „Er zijn inderdaad gevallen, waarin zeer ho ge bedragen worden gevraagd. Té hoge. Maar dat zijn bepaald uitzon deringen. Als je prijzen gaat vergelij ken moet je overigens ook de gebo den accommodatie vergelijken en vooral de plaats waar de camping ligt. Sta je op een volledig uitgeruste camping aan het water in het Zuid hollands plassengebied, dan hoeft 2000 gulden per jaar niet onredelijk te zijn. Zo'n exploitant staat voor hoge kosten. Hij moet de beschoei ing onderhouden en heeft voor de grond doorgaans een veelvoud moe ten betalen van de prijs, die bijvoor beeld in Noord-Limburg wordt ge vraagd. Die kosten moetten natuur lijk worden doorberekend." Belastingen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Alberto, de slijterij keten van Ahold (Albert Heljn, Simon) gaat niet alleen het aantal eigen vestigingen verder uitbreiden maar zal de expansie ook zoeken door middel van de franchisingmethode. wijnboetieks, zaken waar ook noten, kaas en borrelhapjes te krijgen zijn. Volgens de directie verschuift de be langstelling van de consument van de traditionele slijter naar de wijn boetiek. De gewone slijter kan zich hier overigens moeilijk tegen wape nen omdat het hem wettelijk verbo den is voedingsmiddelen te ver kopen. Wat ook moet worden doorberekend is de toeristenbelasting, de nieuwe onroerend-goedbelasting en de sterk gestegen tarieven van de zuivering schappen. Baaij: „Het komt de laatste tijd steeds meer voor. dat die laatste tarieven (voor riool- en afvalzuive ring) worden gebaseerd op de piek- capaciteit. Dat betekent dus een veel hogere vastrechtprijs. In toene mende mate gaan ook de leveran ciers van water, gas en elektriciteit deze methode hanteren. Al deze be lastingen bij elkaar genomen, heb ben de laatste drie jaar al een prijs verhoging van 20 tot 50 procent no- Bij franchising leent een bedrijf (in dit geval Alberto) zijn naam en win- kelinrichtingsformule aan een zelfstandige winkelier, die financieel echt het volledige risico blijft dragen. De franchise-slljter zal naast het op schrift ..Alberto" ook zijn eigen naam blijven voeren, meldt het weekblad Distrifood. Alberto dat eind dit jaar met de franchiseformule wil begin nen is vooral op zoek naar slijters bulten de drukke bevolkingscentra en naar panden met lage huurkosten. Volgens de Alberto-directie zou een samenwerking met dit bedrijf voor sommige slijters misschien hun red ding kunnen betekenen. Zij zouden kunnen profiteren van de kennis en de inkoopmogelijkheden van Alberto en van de naambekendheid van deze winkelketen. Een marktonderzoek heeft aangetoond, dat afhankelijk van de plaats 69 tot 94 procent van de consumenten het begrip Alberto kent. De gedachte aan „redding" van slijters hangt samen met de zeer ern stige situatie in deze bedrijfstak, on dermeer een gevolg van het loslaten van de vaste winkelprijzen voor bin nenlands gedistilleerd in september 1975. Deze ontwikkeling heeft de winstmarges voor de slijters ernstig aangetast en de verwachting is dat binnen afzienbare tijd een kwart van de zelfstandige drankenwinkels het loodje zal leggen. Alberto hoopt eind dit Jaar zestig eigen vestigingen te hebben. De ke ten bestaat uit discountzaken wat wil zeggen dat een beperkt assortiment goedlopende produkten wordt ge voerd. Dit maakt matige winstmar ges mogelijk Alberto onderzoekt daarnaast de eventuele vestiging van Als opvolger van ir. C. S. Knotterus is tot opvolger van het Landbouwschap gekozen drs. P. Bukman. De heer Bukman (42) is sinds oktober voorzitter van de Ne derlandse Christelijke Boeren- en Tuinders Bond NCBTB. Na de afge lopen maanden al als plaatsvervan gend voorzitter te zijn opgetreden wegens ziekte van de heer Knotterus is hij gisteren officieel als voorzitter gekozen. AMSTERDAM Adverteerders moeten de weerstand tegen ether-reclame serieus nemen en bij het vervaardigen van reclame spots irritatie waar mogelijk voorkomen. gebracht en dat bij alle spots het embleem van een tandenborstel moet worden getoond ter herinnering aan de noodzaak het gebit goed te reinigen. De Bond van Adverteerders, die dit in het jaarverslag schrijft, verwijst ten aanzien van de weerstanden naar de motie van het Tweede Kamerlid Scholten. waarin werd gepleit voor de afbouw in vijf jaar van de etherre clame. De motie is niet in behande ling genomen. Gezien de weerstanden meent de BVA. dat uitbreiding van de reclame zendtijd op televisie (op zondagen en tussen de programma's in) weinig kans op verwezenlijking maakt. De bond merkt op. dat voor sommige branches toch al een zekere zelfdisci pline is vereist om weerstanden tegen mogelijke schadelijke bijwerkingen van de geadverteerde produkten niet te versterken. Zoals de chocolade- en suikerwerkin- dustri» die al met twee beperkingen te mz.en heeft, n.l. dat spots voor snoeiziiet rond het nieuws van 19.00 uur «5 de televisie mogen worden HAARLEM Een aantal fotodetail handelaren in Haarlem en omgeving hebben zich. ais eersten in Neder land. verenigd in een groep die de verkoop van bun artikelen gezamen lijk gaat behartigen. Naar buiten tre den zij op onder de naam Fotovak. De fotohandelaren hopen aldus een tegenwicht te kunnen vormen ten opzichte van branchevreemden en van discountzaken. Tegenover deze „prijsbrekers" en marktbedervers" wil de groep deskundigheid, service en prijsacties stellen. dig gemaakt boven de normale ver hoging ter compensatie van de infla tie. En daarbij moet je ook de sterk gestegen kosten voegen". Het bedrijf waarvan hij directeur is (Recreatie Centra Nederland BV., waarin onder meer de stichting re creatiecentra van de Hervormde Kerk is opgegaan) noteerde tussen 1971 en 1975 een kostenstijging van 71 procent, terwijl de omzet met maar 56 procent omhoog ging. „Als je nü een kampeerbedrijf wilt opzet ten kom je er met een miljoen niet eens. Alleen al de voorzieningen on der grond vragen een ton per ha. Een beetje bedrijf kost al gauw meerdere miljoenen. Al die kosten moeten na tuurlijk worden doorberekend. En als een beheerder dat jarenlang niet heeft gedaan (wat óók voorkomt) kan de klap voor de kampeerder nu wel eens hard aankomen". Over een andere veel gehoorde klacht, dat kampeerders hun cara van niet mogen verkopen zonder de exploitant een deel van de winst af te staan: „Dat is niet zo onredelijk omdat de staanplaats wordt meever- kocht en prijsverhogend werkt. Stel dat de caravan-sec vijf mille zou opbrengen, maar mét de staanplaats acht mille, mag de beheerder dan ook iets hebben van die extra-winst? 't Is toch zfjn terrein?" Op campings staan de caravans vaak minder riant dan hier, namelijk vlak naast of tegenov^? elkaar. IJ!' Dat er op sommige campings mis toestanden heersen, ontkent Baaij overigens niet. Veelal kunnen die ontstaan doordat geen deugdelijke afspraken vooraf zijn gemaakt. Met d'Haans van de ANWB bepleit hij dan ook een snelle invoering van de nieuwe kampeerwet, waarin alge meen geldende reglementen en een standaardcontract zullen worden vastgelegd. „Alleen met wettelijke bepalingen kun je uitwassen bestrij den en voorkomen, dat de kampeer der al bij voorbaat machteloos staat". Die wet bevindt zich op het ogenblik nog steeds in het stadium van voor ontwerp. Staatssecretaris Meijer va^,0( CRM wil hem nog voor de zomer ij de Kamer hebben. Of dat lukt, is no| een vraag omdat er nogal wat hakeu- en ogen aan zitten. In vol Nederlanc blijkt regeling van de recreatie eej moeizame zaak. ook al is iedereeiog ervan overtuigd dat er wat geregelï moet worden. Hoe jong of hoe mooi je er ook uit wilt zien, dan is dat nog geen reden om eerst allerlei moeilijke winkeltjes af te lopen en overal te veelte betalen. Dat is zonde! Van je moeite en je centen. Clock House maakt er'n sport van om de leukste, de mooiste mode héél voordelig te brengen. Morgen gaan kijken. Of zelfs al vandaag! Dan kom je deze tailleur tegen. Om'nzomer-lang prachtvol te schitteren. Te herkennen aan 'n eigenaardig doorgesneden appeltje. 3-delenï 19ör kompleet. C&M-ïitocAf/vvlcteiife*.! 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10