,Ik kan me niet voorstellen dat er iemand levend is uitgekomen" [nhalen van treinen liet ongebruikelijk Baanvak, waar ramp gebeurde, is nog niet automatisch beveiligd Stoptrein overvol op spitsuur Voor het eerst Sprinter bij ongeluk betrokken Treinrampen: sinds 1913 ruim 200 doden Machinist met de schrik vrij Ontwikkeling van ATB-systeem is achterop geraakt Een merk om te onthouden. )oggetuige van treinbotsing in drukbevolkte wijk: an onze verslaggevers iö DHIEDAM Gewapend met modernste materieel zijn entallen mannen van de red- ngploegen gisterochtend en •jj? stermiddag urenlang bezig .00 ïweest om de bekneld geraak- loo i doden en gewonden uit de jrwrongen staalmassa te ha- van wat eens het tweede ise-gedeelte was van een printer", een snelle trein voor aal verkeer, waarop gister- ihtend de uit Hoek van Hol- id komende Rhein-Express intaal was ingereden. Vol de president-directeur van Spoorwegen, mr. M. G. de waren er om vier uur nog teeds slachtoffers in de soa Takstukken aanwezig. „Ik heb zelf nog drie zien zitten", w ïrtelde hij. 00 90 inzelfsprekend trok de treinramp, gebeurde in de drukbevolkte, so lar overdag stille en landelijke ~bhiedamse woonwijk Nieuwland, ",oo orme belangstelling. De balkons oo n de flatcomplexen aan de langs de oorlijn gelegen Henri Polaklaan onden vol toeschouwers en ook op daken vijf hoog was het zeer uk. 1 zijn in de omgeving vele scholen in het middaguur trok de jeugd in oo Dten getale naar de spoorbaan. Ver- kwamen van heinde en ver be- ;tellenden per auto de buurt bin- hetgeen chaotische toestanden •rzaakte en de politie nu en dan »r onoplosbare verkeersproblemen 99 {1de. Een politieman stak ten einde ld zijn samengevouwde handen oo !t een gebaar van wanhoop ten mei. Enkele jongeren op de daken '.oo rmaakten zich met het gooien van lentjes naar de menigte toeschou- ts beneden, tot verontwaardiging n de getroffenen. heer H. G. Peitsman, ambtenaar de Schiedamse plantsoenen- rnst, woont in een flat tweehoog n de Henri Polaklaan, precies voor ;50 plaats waar de Rhein-Express was (ereden op de „Sprinter". Mevrouw Peitsman-Kuyper vertelde ons, t haar man juist naar zijn v/erk was £aan, toen het ongeluk gebeurde. was alleen in huis. Ik liep met jjjj rdjes van de ontbijttafel, hoorde 'oo ,oo 1 .50 redelijk bezet. Van de verongelukte trein waren de wagens naast de rails gekomen, je kon zien dat de onder stellen waren vernield. Later hoorde ik dat de stilstaande stoptrein ook was beschadigd aan de kant van het ongeluk. Ik zag een man. die uit een van de treinen was gestapt en die als een razende heen en weer liep, eerst de ene kant op. toen naar de andere kant. „Ik zag de politie en brandweer over al vandaan komen", vertelde me vrouw Peitsman, „ik zag de brandweermannen lijken met bran cards uit de verongelukte trein ha len. Vooral de tweede klas aan het begin van de trein is helemaal ver nield, de stoelen waren losgeslagen en tegen het dak van de wagen ge drukt. Hier zullen wel de meeste do den zijn gevallen. In het spitsuur is die Sprinter altijd overvol en dan worden wegens gebrek aan ruimte veel passagiers doorgestuurd naar de eerste klas". Weggesleept Minister Westerterp van verkeer en waterstaat (rechts) en mr. M. de Bruyn, directeur van de Nederlandse Spoorwegen (midden) waren gistermorgen op de plaats van de ramp aanwezig. ging als een katterug naar boven. Er vloog iemand uit, die kwam terecht op het dak van de naast het ongeluk stilstaande trein. Die man was ge woon bij de botsing de trein uitge slingerd". „Van de stilstaande trein gingen de deuren meteen open, alle mensen kwamen eruit, dat gebeurde ook met de getroffen treinen. Het was juist spitsuur, de stoptrei nen zaten overvol, de D-trein was een enorme klap en dacht aan een ontploffing in de trein. Splinters, stukken rommel, glas, metaal, deu ren, van alles en nog wat vloog de lucht in, de harmonica tussen de eerste twee wagens van de „Sprinter" „Er moeten nog steeds dode mensen in het vernielde stuk trein zijn", zei mevrouw Peitsman. „Ik kan me niet voorstellen, hoe er iemand levend uit dat gedeelte is gekomen". Doordat beide sporen versperd wa ren, kon de spoorbaan met grote moeite worden vrijgemaakt. Pas kort na de middag kon de vernielde locomotief van de Rhein-express worden weggesleept. De treinramp had in de ochtenduren grote opeenhopingen van reizigers veroorzaakt. Vooral op de stations Hoek van Holland, Maassluis, Vlaar- dingen en Schiedam waren vele pas sagiers in dit spitsuur gestrand. Door het inleggen van een groot aan tal extra bussen konden deze reizi gers. zij het met een kleine vertra ging, toch op hun bestemming komen. Enige onrust ontstond er gistermor gen in Vlaardingen, toen gemeld werd, dat in de verongelukte Sprin ter een groot aantal Vlaardingse schoolkinderen zou zitten dat op weg was naar school. Later bleek dit bericht op een vergissing te be rusten. Boven de plaats van de ramp cirkel den regelmatig vliegtuigen rond. Be halve de vliegtuigen van onder ande re de NOS voegden zich hier ook reclamevliegtuigen bij. .oo Vervolg van pagina 1 00 tewel de locomotief van de D-trein n de voorzijde zwaar werd bescha- [33 fd. bleef deze trein in de rails. De •47 Istaande stoptrein, waarnaast de ;46 tsing plaatsvond, werd nauwelijks schadigd. De uit twee treinstellen 3 ^taande Sprinter werd echter aan rechterflank geheel opengereten n de bestuurderscabine werd tot I er de helft van het voorste treinstel Htggedrukt. Direct achter deze cabi- bevond zich een tweede-klas cou- daarachter de eerste-klas. De Dichtoffers bevonden zich allen in 70» voorste deel van de „Sprinter". ïSocht juist de „Sprinter" zo zwaar werd isitroffen heeft volgens ir. J. de Jong, 2iofecteur NS. verscheidene oorzaken vond het ongeluk in een bocht 37olats. waardoor de „Sprinter" langs D-trein schoof, waren de snelhe- aaoh verschillend en werd de D-trein 230k getrokken door een zware loco- Hief. Deze locomotief heeft boven- Ëi bumpers, terwijl de „Sprinter" de voorzijde een koppeling heeft, rigens is er, aldus ir. De Jong. 1 sprake van dat de „Sprinter" ^jt constructie en voortstuwing be- Ift in een experimenteel stadium 150U zijn: de „Sprinter" voldoet aan de ""'engste nationale en internationale (t is niet ongebruikelijk dat treinen 1 go'aar inhalen. Tussen Schiedam en [»|lardingen gebeurt dat dagelijks. ajt inhalen gebeurt vaak op stati ons, maar ook op open stukken tus sen de stations. Normaal wacht, wan neer de D-trein vertraging heeft, de „Sprinter" in Schiedam. Waarom gistermorgen kort na tien voor acht de „Sprinter" toch vertrok, staat nog niet vast. De mogelijkheid bestaat dat de seinen, die voor de „Sprinter" op onveilig staan, zolang de D-trein op het llnkerspoor rijdt, niet hebben gewerkt. Het is echter ook niet uitgesloten dat er sprake is van een menselijke fout. Op het baanvak waar het ongeluk gebeurde wordt het treinverkeer niet automa tisch beïnvloed. Met het onderzoek naar de oorzaak zijn onder meer de politie en de spoorwegongevallenraad belast. Le den van deze raad waren gisteren ter plaatse. Hulpverlening De eerste melding van het ongeluk kwam om vijf minuten voor acht binnen, waarna onmiddellijk brandweer, politie en GG en GD van Schiedam in actie kwamen. Ook het chirurgisch team van het Rotter damse Dijkzigt-ziekenhuis spoedde zich naar de plaats van het ongeval. Dit team is enige tijd geleden opge richt om bij ongevallen ter plaatse operaties te kunnen verrichten. Bij dit eerste optreden van deze vliegen de brigade werd onder meer hulp geboden aan de machinist van de „Sprinter" de 49-jarige Rotterdam mer H. Kophof, die bekneld was ge raakt. Ter plaatse werd een voet van de machinist geamputeerd, waarna hij pas om half elf kon worden bevrijd. Burgemeester A. J. Lems van Schie dam zei gisteren dat de hulpverle ning voortreffelijk is verlopen. Hij wees hierbij op het feit dat voor het gebied, dat sterk is geïndustriali seerd rampenplannen zijn opgesteld. Daardoor, aldus burgemeester Lems. kwamen de diensten uit Schiedam. Vlaardingen en Rotter dam snel en spontaan in actie zonder dat de competentie-verschillen ont stonden. De stoffelijke overschotten zijn over gebracht naar het Schiedamse No- let-ziekenhuis. de gewonden liggen in het Holy-ziekenhuis (Vlaardingen) en het Dijkzigt-ziekenhuis (Rotter dam) en het Schiedamse gemeente ziekenhuis. De doden liggen opge baard in de kapel van de Noletstich- ting. Geen vlaggen Aanvankelijk werd gistermorgen ge dacht dat zich onder de slachtoffers veel schoolkinderen zouden bevin den. Dit bleek niet het geval te zijn: onder de eerste twintig slachtoffers, die werden geborgen bevonden zich geen personen onder de twintig jaar. Voor de ramp, dicht bij een aantal flats, bestond grote belangstelling. Het overvliegen van twee reclame vliegtuigjes veroorzaakte nogal wat protesten bij de belangstellenden. In de loop van de middag konden de treinstellen van de D-trein worden Een van de slachtoffers van de treinramp wordt weggedragen. Op de achtergrond (vierde van links) minister Westerterp. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Twee zaken springen bij de treinramp in Schiedam in het oog: het baanvak was nog niet gereedgemaakt voor automatische treinbeïnvloeding, en voor het eerst is nieuw NS- materieel bij een ongeluk betrokken: de Sprinter, die sinds zeven maanden tussen Rotterdam en Hoek van Holland proefrijdt. Automatische treinbeïnvloeding (ATB) wordt in Nederland in versneld tempo uitgevoerd sinds de ramp bij Harmeien in 1962. Dat ongeluk was te wijten aan een Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Het ernstigste treinon geluk in Nederland gebeurde op 8 januari 1962 bij Harmeien. Bij een botsing tussen twee reizigerstreinen vielen toen 93 doden en 151 gewon den. Sindsdien gebeurden er bij de NS dodelijke ongelukken in Wester voort (op 31 augustus 1964 - vijf doden en vijftig gewonden) en in Beesd (op 25 augustus 1967 - twee doden en zeven gewonden). I Sinds 1913 vielen tot vóór de ramp in Schiedam bij treinongelukken 196 doden en 286 gewonden. Het laatste treinongeluk waarbij gewonden wa ren, gebeurde op 8 augustus vorig jaar bij Amsterdam CS (vijftien per sonen gewond). Ongeveer op dezelfde plek waar gis teren de stoptrein op de Rhein Express botste, gebeurde op 14 sep tember vorig jaar een bijna-ongeluk met dezelfde Express, die toen - eve neens om tien voor acht in de mor gen - te kampen kreeg met weigeren de remmen. Ingrijpen van station- personeel voorkwam dat deze D- trein verongelukte. weggesleept. Om half vijf werd be gonnen met het optakelen van het opengereten treinstel en rond zes uur in de avond was het baanvak weer vrij. In de uren daarna werd de bovenleiding, die was weggehaald voor de takelwagen hersteld. De NS heeft besloten dat vandaag bevrijdingsdag vanwege het onge luk in Schiedam geen vlaggen zullen worden uitgestoken op stations en andere gebpuwen van de Spoor wegen. ROTTERDAM - „Ik had mijn beschermengel bij me, het kan niet anders". Dit zegt Cor Tim- mers (30), de machinist van de d-trein die gistermorgen even voor acht uur frontaal in bot sing kwam met de sprinter. „Ik zag die trein op mij afkomen", aldus Cor Timmers," op het allerlaatste moment, ik weet nog niet hoe ik het gedaan heb, smeet ik de deur van mijn cabi ne open en sprong naar buiten. Mijn trein reed op dat moment ongeveer twintig kilometer per uur. Enkele seconden later volgde de klap. Ik kreeg stuk ken trein bovenop me. Toen ik weer opkeek zag ik een onbe schrijfelijke ravage. Van de mij tegemoetkomende trein was nagenoeg niets meer over". Cor Timmers heeft alle lof vqor het op gang komen van de hulp. Enkele minuten nadat NS-personeel de ramp via de baantelefoon had gemeld, was de eerste reddingsploeg ai ter plaatse. Over de oorzaak zwijgt machinist Timmers. „Dat moe ten de deskundigen maar uit maken". zo luidt zijn commen taar. Timmers is kort. nadat de reddingsoperatie in voile gang was gezet, van de plaats van het ongeluk naar huis ge bracht. Daar kon hij zijn hevig geschrokken vrouw de inhoud van zijn broekzak laten zien. Een flink aantal glasscherven. De machinist van de Rhein Express heeft aan het ongeluk slechts enkele forse schram men overgehouden Aan foto's van de ramp heeft Cor Tim mers voorlopig geen behoefte. „Ik was er ter plaatse. De rava ge staat in mijn geheugen ge grift, daar heb ik geen foto's voor nodig. menselijke fout: de verkeerde reactie van een treinbestuurder. De beveili ging van de spoorlijnen geschiedt pri mair met automatisch werkende sto plichten. De meeste lijnen zijn ver deeld in een aantal blokken. In elk blok mag zich tegelijkertijd maar één trein bevinden. Rijdt de trein een blok binnen, dan springt het stop licht aan het begin van het blok auto matisch op rood en het voorsein op geel. Zo'n geel voorsein is voor de treinbestuurder een teken dat het hoofdsein onveilig Is, zodat hij reeds moet afremmen. Bij het ATB-systeem kunnen van de rails af aan de trein zelf impulsen worden gegeven. De bestuurder van de trein heeft dan in zijn cabine een kastje, dat hem nauwkeurig vertelt hoe de seinen langs de baan zijn althans, welke snelheid die seinen toestaan. Elke verandering in de toe stand (volle snelheid, 80.60 of minder dan 40 kilometer per uur) wordt met belsignalen aangekondigd. Als de machinist niet reageert en op volle snelheid doorrijdt, begint een hardere bel te rinkelen. Mocht de machinist ook daarop niet reageren, dan treedt automatisch dus bui ten de bestuurder om een nood rem in werking. Een storing in de ATB brengt de snelheid automatisch terug tot een veilige 40 kilometer per uur. De ATB kijkt steeds één blok vooruit, zodat de machinist zijn maatregelen tijdig kan nemen. Achterstand Onverwachte technische moeilijkhe den bij de ontwikkeling waren er oorzaak van dat de uitbouw van het ATB-systeem over het hele Neder landse spoorwegnet ver op het sche ma achter raakte. In de zomer van 1965 werd de eerste ATB in bedrijf gesteld. In 1975 had het hele net moeten zijn uitgerust, maar er deden zich storingen voor. waardoor het systeem moest worden doorgelicht. Een vernieuwde installatie werd ver volgens op tal van baanvakken aan gebracht. Van de 1.800 kilometer spoorlijn die voor ATB in aanmerking komt. is thans 630 kilometer voorzien. Het streven is in 1983-84 gereed te ko men. Het baanvak Rotterdam CS- Hoek van Holland zou in 1982 aan de beurt zijn. Na 1984 blijft een duizend kilometer zonder ATB. Snellere uit voering van het systeem acht men bij de NS niet mogelijk vanwege de hoge technische eisen die het systeem stelt. Daarbij moet men zowel de capaciteit van de toeleverende indus trie in aanmerking nemen als het beschikbaar zijn van gekwalificeerde technici bij de aanleg. Het ligt voor de hand dat ook de kosten een rol spelen. Wel heeft reeds al het in aanmerking komende rollen de materieel ATB-apparatuur aan boord. Sprinter Naast het (nog) ontbreken van auto matische treinbeïnvloeding op het baanvak waar het ongeluk gebeurde, trekt ook de aandacht dat de zwaarst getroffen Irein een Sprinter is: een nieuw type treinstel, dat de komende jaren met name op de kor te afstanden in de randstad dienst moet gaan doen, in ieder geval in 1977 op de nieuwe lijn Den Haag- Zoetermeer. De eerste rit was op 16 april 1975. Zolang de Zoetermeerlijn nog niet klaar is, rijden de treinen (sinds sep tember jl.) op de lijn Rotterdam- Hoek van Holland. Een proefserie van vijftien stuks is inmiddels afge leverd en een vervolgserie van zestig stuks is bij Talbot in Aken besteld. De Sprinters zijn tweewagenstellen die plaats bieden aan 260 passagiers. Het bijzondere is dat ze zeer snel kunnen optrekken: de topsnelheid van 150 kilometer kan in 70 secon den worden bereikt. De inrichting is vrij sober gehouden. Zwaar genoeg? De onvoorstelbare ravage in de Sprinter, die hij de botsing een snel heid van meer dan 60 kilometer zou hebben gehad, doet de vraag rijzen of dit materieel zwaar genoeg is. Nu gelden ten aanzien hiervan in Neder land strenge eisen, zwaarder nog dan reeds in Europees verband gesteld worden. Of Sprinter-materieel inder daad zwaar genoeg is om te worden ingezet op lijnen waar een aantal malen per dag ook veel zwaardere treinen rijden (de D-treinen van Hoek van Holland naar Duitsland v.v.) is een vraag waarover de ko mende tijd ongetwijfeld nog gespro ken zal moeten worden. Uiteraard is het vaststellen van de oorzaak in dit verband van belang. 'OENSDAG 5 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Nieuw! Folie-lasapparaat Uitgekiend idee, zo'n lasapparaat voor thuis. En heus niet voor bezitters van een diepvriezer. Ook voor hc hermetisch verpakken van twaalfuurtjes, restjes en 1001 anderezaken een uitkonisi. Incl. rol plastic folie f 59.-. SpecialeMoederdagaanbiedingGratis een roestvrij diepvriesmes van gesmeed staal - winkelwaarde f 19,95 - bij aankoop van het folielasapparaat (zolang de voorraad strekt). Met Tefal lukt alles Nieuw! Grill Barbecue Kan binnen en buiten worden, gebruikt. De grote geribde plaat is berekend op smulgrage gasten. Een thermostaat - met lampje - zorgt voor de juiste temperatuur, waarbij vlees of vis in enkele minuten smakelijk bruin en gaar zijn. Afneembare grill plaat natuurlijk voorzien van de schoon-in-een-wip-laag. f 129,- Hapjespan ideale model om allerlei hapjes in klaar te maken of om even uitjes of groente te sauteren. In blank, rood of oranje uitvoering. Natuurlijk ook hier de anti-aanbaklaag, va. f29,75 Melamine Vrijetijdsservies Fraai decor. Ideaal voor gebruik in huis, tuin, camping, boot of caravan. Hoogwaardige kunststof, dus grote krasvastheid, smaak-en reukloos, praktisch onbreekbaar. V.a. f 3,20 Bakvormen. Verkrijgbaar in elke vorm, waarin u ooit een cake, taart of koek wilt bakken. Het baksel komt er altijd gaaf uit dankzij anti-aanbak laag. Met blanke of gezellig oranje PTFE buitenkant. Priizen b.v. cakevorm v.a. f 12,95 boterkoekvorm/vlavorm v.a. f 10,50 gebaksvormpjes, set van 4 stuks L2.Z5

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9