De grote broer van Langkous IRadicaal blok ril Israël en !-Afrika weren VN-raad bijeen over rellen op West-bank Nieuwe Amerikaanse frika-politiek door enaat goedgekeurd Nieuwe Spaanse krant rolt van de pers CIA mag kerken niet langer misbruiken Jnctad-conferentie van start Verdachte in affaire Leupin op vrije voeten Labour in Engeland verder verzwakt door dood Delargy Zweedse bureaucratie krijgt wind steeds meer tegen et "Woensdag 5 mei 1976 buitenland trouw/kwartet 7 NAIROBI, STRAATSBURG (Reuter, UPI. AP) Vandaag is in de Keniase hoofdstad Nairobi de vierde vierjaarlijkse conferentie yan de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling, Unctad IV, begonnen. Terwijl de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kis singer, gisteren waarschuwde tegen het vormen van twee economische machtsblokken, en rijk tegenover een arm, en de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, niet al te grote verwachtingen zei te koes teren van de komende Unctad- bijeenkomst, probeerde een groep radicale Afrikaanse en Arabische staten gedaan te krijgen dat Israël en Zuid-Afrika worden geweerd van de conferentie en dat de Palestijnse r verzetsorganisatie PLO eraan deel neemt. Westerse delegatiekringen vertel den dat het radicale blok landen een ontwerp-petitie van deze strek king heeft laten circuleren onder de Nieui leden van de zogeheten groep van ïginn» 77, de inmiddels tot 110 aangegroei- :e Asil de groep van niet-gebonden landen, „De petitie wordt niet door de groep omen van 77 gesteund en het is de vraag sn de of zij haar zal steunen", aldus één der, Ji der westerse zegslieden. Vertegen- woordigers van zowel rijke als arme en Be landen zeiden gisteren dat elke po- de ging Zuid-Afrika en Israël buiten in t spel te zetten en de PLO binnen te 'erled' halen, de groep van 77 zou splijten, roltoo Als de petitie in de conferentie aan volled de orde zou worden gesteld, zou er d een uitvoerig debat komen dat het derla» eigenlijke werk van de conferentie it or ernstig zou kunnen vertragen. En navo vooral de armste ontwikkelingslan- den hebben op het moment, gezien de internationale economische cri sis, die bij hen het hardst aan komt, wel wat anders aan het hoofd. Verspilling De namen van de opstellers van de petitie zijn niet bekend. Het Kenia se dagblad Daily Nation zei dat de groep van 77 de sponsor was. maar westerse bronnen spraken dit te gen. Daily Nation vond dat „kwes ties als deze niet op de conferentie thuishoren" en dat het verspillen van tijd en geld was ze te bespreken of ook maar op de agenda te zetten. Israël en Zuid-Afrika onderhouden geen betrekkingen met Kenia, maar zijn naar Nairobi uitgenodigd als lid van de VN. Zowel secretaris generaal Gamani Corea, van de Unctad als minister Kissinger en de Israëlische afgevaardigde Mayam Gabbay zeiden niet op de hoogte te zijn van de plannen van het radica le blok. VN-secretaris Waldheim, die voor zijn vertrek naar Nairobi, in Straatsburg een toespraak hield tot de assemblee van de raad van Euro pa. zei niet optimistisch te zijn. maar voegde eraan toe dat de we reld vastberaden en op econo mische en sociale rechtvaardigheid moest afstevenen, omdat er anders geen werkelijke politieke stabiliteit en vrede in de wereld mogelijk is. In Nairobi waarschuwde Kissinger, die donderdag de Unctad zal toe- rdae'K'ASHINGTON <DPA' ANP' „a ^Reuter) De commissie voor :endPuitenlandse zaken van de ramiAmerikaanse Senaat heeft gis- haar goedkeuring ge- n- «hecht aan de door minister van itaaijjuitenlandse zaken Henry Kis- Burïinger verwoorde nieuwe Ame rikaanse Afrika-politiek. vand 3chetDe commissie aanvaardde met alge- en tfnene stemmen een resolutie, waarin p o.lwerd onderstreept dat de leden met de minister zullen samen- ing perken bij de verwezenlijking van de nitzpucuwc Afrika-politiek". >rHop haar resolutie verklaart de com- ad ^missie voorts het geheel eens te zijn benjmet de grondlijnen en het standpunt, et p^elke Kissinger in zijn rede van 27 woifipril in Loesaka heeft neergelegd. Anderzijds deelt de senaat Kissin gers angst dat de weigering van de Rhodesische blanke minderheidsre- Doering „eerlijk" mirt de vertegen- van het zwarte bevol- kingsdeel te onderhandelen, tot een 'iseeingrijpen van buitenaf in het land leiden. De senatoren menen dat efcissinger de Verenigde Staten zede- e m3ijk heeft verplicht „tot een reeks positieve handelingen, die moeten geru leiden tot de totstandkoming van een meerderheidsbewind in Rhodesië. Bloedbad In Straatsburg waarschuwde de se cretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim. voor een bloedbad in Rhodesië wanneer pre mier Ian Smith van Rhodesië niet toegeeft aan de eisen van de zwarte nationalisten. Waldheim uitte zijn waarschuwing in een toespraak tot de assemblee van de Raad van Europa. In Bonn kreeg de Tanzaniaanse pre sident Nyerere, die een officieel be zoek aan de Bondsrepubliek brengt, de verzekering dat West-Duitsland het streven naar een zwart meerder heidsbewind in Rhodesië en Namibië „Zuidwest Afrika") ondersteunt. Ny erere voerde gisteren besprekingen met Bondskanselier Schmidt en mi nister van buitenlandse zaken Genscher. Gisteren werd in Moskou bekend ge maakt dat president Samora Michel van Mozambique deze maand een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie zal brengen. Eerder maakte het Rus sische persbureau Tass bekend dat de premier van de Volksrepubliek Angola, Lopo do Nascimento later deze maand in Moskou verwacht wordt. MADRID (UPI. Reuter) Het nieu we Spaanse landelijke dagblad „El Pais" nam gisteren in zijn eerste nummer krachtig stelling tegen het beleid van de regering Arias Navar ro. „De hervormingen die de regering nu wil verkopen aan het publiek verdedigen slechts de privileges en de belangen van groepen die praten over voortzetting van een verleden spreken, dat de rijke en arme lan den in de wereld geen „econo mische machtsblokken" moeten vormen, maar een nieuw tijdperk moeten vestigen van economische samenwerking, waarin bestaande instellingen radicaal herzien zou den moeten worden. Kissinger be gon gisteren drie dagen van bespre kingen met afgevaardigden van ontwikkelingslanden naar de Unctad-top. De Verenigde Staten zijn het niet eens met de ontwikke lingslanden over de manier waarop de kloof tussen rijke en arme lan den kan worden overbrugd. De ontwikkelingslanden steunen een plan voor „indexering" van be langrijke grondstoffen opdat de prijzen ddarvan automatisch zou den stijgen met de kosten van de industrieprodukten, die zij uit de rijke landen moeten invoeren. Kis singer vindt dit „oneerlijk en on hanteerbaar" en zei gisteren dat een indexeringssysteem eerder de rijke landen dan de arme ten goede zou komen, omdat de rijke landen volgens hem 60 procent van de be langrijkste grondstoffen produ ceren. Unctad- secretaris Corea zei giste ren dat de arme landen er zelf voor moeten zorgen rijker te worden en minder afhankelijk moeten worden van handel en hulp_van de indus trielanden. Hij wil dat de arme lan den regelingen moeten treffen om bij elkaar te investeren, zodat de rijke landen worden gepasseerd. Verder zouden ze onderling tarief concessies wat betreft de handel moeten afspreken en tenslotte stap pen moeten ondernemen om de voedselproduktie te verhogen. Co rea somt de vijf belangrijkste on derwerpen van de conferentie op: 1. het zoeken naar een oplossing voor de schommelingen van de grondstoffenprijzen. 2. het verlich ten van de schuldenlast van de ar me landen, 3. het verspreiden van technologie in onderontwikkelde gebieden. 4. het controleren van multinationale bedrijven die de we reldhandel beheersen, 5. meer eco nomische samenwerking tussen de arme landen onderling. zonder horizon". In het hoofdartikel op de voorpagina wordt premier Ari as Navarro vergeleken met de afge zette Portugese premier Marcello Caetano. Vreedzame hervormingen zijn nog mogelijk, vooropgesteld dat ze ondernomen worden door een an dere regering", aldus El Pais. Het blad ging gisteren grif van de hand. Dergelijke onverbloemde kri tiek op de regering zou kortgeleden niet mogelijk zijn geweest in Spanje, waar sinds de burgeroorlog geen persvrijheid meer bestaat. De cen suur heeft niet ingegrepen in het eerste nummer van El Pais. dat on der zijn aandeelhouders zowel minis ters uit de regering-Arias als commu nistische en socialistische kopstuk ken telt. Op bovenstaande foto bekijken me dewerkers van El Pais de allereerste exemplaren van hun krant toen deze gistermorgen in Madrid van de per ser? rolden. Naast het hoofdartikel staat op de voorpaggina een openingsverhaal over de politieke voorwaarden die de Europese Gemeenschap stelt aan een Spaans lidmaatschap: volledige erkenning van de rechten van de mens en politieke vrijheid. El Pais doorbrak in het eerste nummer nog meer taboes: in een verslag over de moord op een politieman door Bas- kische separatisten veroordeelde de krant politiek geweld, maar met de toevoeging dat alleen democratische hervormingen en een politieke oplos sing voor het probleem van de Bas- kische minderheid een eind kan ma ken aan terreur. Tot dusver be perkten kranteberichten over poli tieke gewelddaden zich tot veroorde lingen en eisen voor een krachtig politie-optreden. WASHINGTON(ANP) Missionarissen en zendelingen mogen voortaan niet meer benaderd worden voor medewerking aan de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst. De speciale commissie van de Ameri kaanse Senaat, belast met het onder zoek naar de activiteiten van de CIA, heeft laten weten dat „operationeel gebruik van Amerikaanse godsdienstige groeperingen voor na tionale doeleinden in strijd is met de aard van deze groeperingen en haar band met verwante groeperingen in de wereld ondermijnt." De Senaat verklaart zich hiermee achter het standpunt van de kerken in de VS. Deze achten het internatio nale karakter der kerken onver enigbaar met activiteiten van haar leden ten behoeve van de CIA, d.w.z. van één bepaald land. George Bush, het nieuwe hoofd van de CIA heeft inmiddels gezegd dat de CIA geen kerkelijke medewerkers meer zal aanwerven. In totaal hebben 21 missionarissen en zendelingen op een of andere manier voor de CIA gewerkt. Het zwaartepunt lag in de 60-er jaren, tijdens de koude oorlog- tussen de Sowjet-Unie en de VS. Vooral de bestrijding van het com munisme in de Derde Wereld was toen het belangrijkste waarvoor mis sionarissen en zendelingen werden misbruikt. De Senaatscommissie noemt geen enkele naam van medewerkers en beperkt zich slechts tot gevallen. Het ernstigste geval blijkt een binnen landse aangelegenheid te zijn. Het gaat om een priester die voor de CIA als informant optrad en afwijkende meningen onder studenten en onder kritische kerkleden doorvertelde. In één geval stond een priester in een ontwikkelingsland rechtstreeks in dienst van de CIA. Voor zijn diensten ontving hij een salaris dat opliep tot ruim 11000 dollar per jaar. De Se naatscommissie laat zich niet verder uit over de kwestie van de Belgische jezuïet, Roger Vekemans, die in het begin der zestiger jaren in totaal 5 miljoen dollar zou hebben ontvangen voor onderwijsprogramma's in Chili. Pater Vekemans zelf ontkent ooit geld van de CIA te hebben ont vangen. Vorige week heeft George Bush ge zegd dat in het buitenland werkende Amerikaanse journalisten met de CIA „op vrijwillige basis kunnen sa menwerken als onbezoldigde inlich tingenverschaffers. Bush zegde toe dat de jndentiteit van dergelijke me dewerkers niet onthuld zou worden. De CIA zet nu geen journalisten meer op de loonlijst, aldus Bush, maar zij die de CIA geholpen hadden zouden niet aangeduid worden. NEW YORK. JERUZALEM (AFP, UPI, Reuter) De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties is gisteravond bijeen ge komen om zich te beraden over de Egyptische aantijging dat Israël een „gewelddadige terro ristische campagne" op de be zette westelijke Jordaanoever zou voeren. De vergadering was een voortzetting van de bijeenkomst van gistermor gen die achter gesloten deuren werd gehouden. Volgens zegslieden van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft Israël zijn ambas sadeur bij de Verenigde Naties opge dragen aan het debat in de Veilig heidsraad deel te nemen, ondanks het feit dat ook een vertegenwoordi ger van de Palestijnse Bevrijdingsbe weging (PLO) aanwezig is. Israël be schuldigt Egypte ervan het debat te hebben aangevraagd slechts omdat het zijn positie in het krachtenspel binnen de Arabische wereld wil ver sterken. Verder meenden de Israëlische zegslieden dat het Egyptische ver zoek aan de Veiligheidsraad om bij een te komen een schending van het Sinai-akkoord tussen Egypte en Is raël betekent. Israël stelt dat volgens het akkoord „politieke oorlogvoe ring" niet zou worden gehanteerd zo lang de overeenkomst van kracht is. Arrestaties Ondertussen zijn na de bomontplof fing van maandagavond in Jeruza lem de Israëlische politie en veilig heidstroepen in staat van verhoogde waakzaamheid gebracht. Israël vreest verdere aanslagen van Pales tijnse guerrillastrijders. Volgens de Israëlische politie bevinden zich nog acht van de dertig gewonden bij de ontploffing in een ziekenhuis. De vrouw van de Griekse consul- generaal is een van de acht die nog niet uit het ziekenhuis ontslagen zijn. De Griekse consul generaal zelf liep slechts lichte verwondingen op. Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren zijn ver ontschuldigingen aan Griekenland aangeboden voor het incident. Van de ongeveer honderd Arabieren die in verband met de ontploffing werden aangehouden bevonden zich er gisteravond nog zeven op het hoofdbureau van politie voor onder vraging. Na de aanslag hebben met stokken zwaaiende Israëlische jonge- COLUMBIA Dr. Jorge Villam» Cordovez die vorige week in de Co- lumbiaanse provincie Cauca werd aangehouden omdat men hem ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van de consul der Nederlanden Eric Leupin, is maan dagavond op vrije voeten gesteld. Officiële kringen in Santander de Quilichao deelden mee dat Villam» gisterenmorgen aan de rechter commissaris werd voorgeleid en na een langdurige ondervraging werd vrijgelaten. Op het ogenblik van zijn aanhouding was Villam» Cordovez in het ge zelschap van mevrouw Leupin. echtgenote van de op 30 januari 1975 ontvoerde consul-honorair. Hij zei toen dat hij van plan was naar Leu pin te gaan om hem te verzorgen en ontkende dat hij de twee miljoen pesos bij zich had die de ontvoerders voor de vrijlating van de consul heb ben geëist. ren getracht wraak te nemen op de Arabische bevolking van Jeruzalem. Twee Arabische bussen werden in brand gestoken en verschillende au to's beschadigd voordat veiligheids troepen het gebied afgrendelden. Volgens de Israëlische staatsradio heeft de politie van Jeruzalem mili tairen opgeroepen om te assisteren bij het patrouilleren in de heilige stad. waar duizenden de feestelijkhe den voor de Israëlische onafhanke lijkheidsdag bijwoonden. Onderhandelingen In een televisietoespraak ter gelegen heid van de 28ste onafhankelijk heidsdag van Israël verklaarde pre mier Rabin dat het „realistisch en praktisch zou zijn om de vredescon ferentie van Genève bijeen te roepen. Dat de weg naar Genève geblokkeerd is. is volgens Rabin te wijten aan het feit dat de Sowjet-Unie en de Ara bische landen erop blijven aandrin gen dat ook de PLO aan de conferen tie moet deelnemen. Rabin voorspelde dat Israël in 1977 „zal worden geconfronteerd met poli tieke initiatieven waarin het Pales tijnse probleem en dat van de verte genwoordiging door de terroristische organisaties bij de onderhandelingen scherper zullen worden gesteld. Is raël zal. aldus Rabin, „over het ver mogen moeten beschikken om in de politieke gevechten vast op de benen te kunnen blijven staan". Rabin leg de de nadruk erop dat Israël zal moe ten vechten om „de openbare mening voor zich te winnen" door het duide lijk te maken „dat in welke onder handelingen dan ook de terroris tische organisaties niet als ge sprekspartner in aanmerking komen." LONDEN (Reuter. UPI, AP) De plotselinge dood van de Britse La- bourafgevaardigde Hugh Delargy. heeft de positie van de Labourpartij in het Lagerhuis en dus van de Britse regering van prmeier James Callag- han gisteren verder verzwakt. Kort na aankomst in het Lagerhuis zakte de 68-jarige Delargy gisteroch tend plotseling in elkaar. Enkele uren later overleed hij in een zieken huis. Labour komt nu drie zetels te kort voor de meerderheid. De fractie telt overigens nog wel 38 zetels meer dan die van de Conservatieve oppo sitie. Delargy speelde in het Lagerhuis een belangrijke rol als voorzitter van de commissie, die de samenstelling van de andere parlementaire commissies bepaalt. Hij had juist maandag nacht in een zitting van het Lager huis het besluit van zijn commissie verdedigd om. ondanks het feit dat Labour niet meer over de absolute meerderheid beschikte, toch de be staande samenstelling van de ver schillende commissies niet te wijzi gen. Labour won de stemming, na dat drie Britse ministers en staatsse cretarissen uit Brussel inderhaast te rug geroepen waren. De conservatie ven kondigden daarop een motie van afkeuring aan die gisteren in stem ming had moeten worden gebracht. Maar met het oog op het overlijden van Delargy hebben zij geen motie ingediend. Van de 633 Lagerhuiszetels worden er nu nog 313 bezet door Labour en 316 door afgevaardigden van de overige partijen. Een nieuwe sa menstelling van de commissies zou een ernstige belemmering vormen voor het wetgevende werk van het Lagerhuis. ar oF u eel :am4 ihuis bij i r jar ïenndoor Bert van Panhuis an h lanrfir was eens een meisje dat Pomperipossa heette. Pomperipossa woonde in het land Monismania. Ze en ahield van haar land want niemand hoefde er arm te zijn. Iedereen kon een stuk krijgen van de en Pomperipossa was blij dat ze kon meehelpen bij het bakken van de koek. Op een dag kreeg Pomperipossa be doek van vrienden en die zeiden dat ze 102 procent belasting moest gaan nisabetalen. Maar zoveel procenten zijn ver niet, zei Pomperipossa. Oh jawel, Zeiden de vrienden, er zijn net zoveel delihrocenten in Monismania als je maar )d Wilt. cvikl ïombit ..welvaartssprookje" heeft de af- woÉelopen weken in Zweden de gemoe- jofdfter-en nink in beroering gebracht. De Hij Schrijfster is de 68-jarige Astrid tgrofjindgren, geestelijke moeder van on- nenlter meer de ook in Nederland overbe- i vfcende Pippi Langkous. Het sprookje dsvfan mevrouw Lindgren is uit het le- n e^en gegrepen. Enige tijd geleden de kreeg ze een schrijven waaruit bleek stitat het geheel van belastingen en ngtipijdragen aan sociale voorzieningen n. 102 procent van haar inkomen ledroeg. i h<Astrid Lindgren nam contact op met arlijiet ambtelijk apparaat om ze te ver- ulciellen dat er ongetwijfeld een fout lewwas gemaakt. „Nee mevrouw", werd hti^riendelijk maar aanhoudend ver- 2lklaard, „wij maken geen fouten. Dat Vol>ercentage klopt". Hoe mevrouw Bewndgren ook praatte, het hielp niets. ^°toiteindelijk greep ze naar haar pen liet er het sprookje Pomperipassa „GGZWGi 3 Uitvloeien. Ze publiceerde het aan de consternatie in de regeringsbanken groot was. De sociaal-democratische premier Olof Palme zelf belde Astrid Lindgren, sinds jaar en dag een par tijgenote van hem, op en deelde haar mee dat de fout hersteld zou worden. Een andere zaak, die de Zweden de afgelopen weken heeft bezig gehou den is de kwestie-Ingmar Bergman. De bekende filmregisseur heeft on langs Zweden de rug toegkeerd om dat de bureaucratie in het land en de wijze, waarop deze zich uit hem be angstigt. Het begon toen de Zweedse belastingdienst een bedrag van onge veer 300.000 gulden achterstallige in komstenbelasting opeiste voor een transactie van Bergmans Zwitserse produktiemaatschappij. De regisseur werd toen hij niet meteen betaalde beschuldigd van belastingontdui king, een delict waarop in Zweden een maximum-gevangenisstraf staat van twee jaar. Via een gerechtelijke procedure werd echter uitgesprken dat er geen sprake was van belas tingschuld of zelfs ontduiking. Intus sen was Bergman al enige malen uit de opnamen van een nieuwe film gehaald en moest hij zich wegens een zenuwinstorting onder doktersbe handeling stellen. vooravond van de belastingdebatten in de Rikstag, het Zweedse parle- en het hoeft geen betoog dat de De inspectie voor de belastingen was niet tevreden met de uitspraak van het gerechtshof en diende een nieuwe belastingvordering in. Enkele dagen daarna maakte Bergman zijn besluit om Zweden te verlaten bekend. „Ik moet om te kunnen werken een mini mum aan zekerheid hebben", zei hij in een ingezonden brief in het avondblad Expressen. Het gaat me niet om het geld maar om de bureau cratie. die zich als een gezwel uitbreidt, aldus Bergman. Hij zei bo vendien dat de belastinginspecteurs hem hadden aangeboden het op een akkoordje te gooien, een beschuldi ging die momenteel door de Zweedse justitie wordt onderzocht. Bergman is niet de eerste, die we gens de voortwoekerende bureaucra tie het land heeft verlaten. Diverse acteurs en actrices hebben hun kof fers gepakt en zijn al vertrokken, de volgende maand is de beurt aan de actrice Bibi Andersson. In verband met een belastingonderzoek kwa men er onlangs twee rechercheurs bij haar langs, die informatie wilden hebben. Zij zeiden dat de zaak beter op het bureau kon worden afgehan deld en mevrouw Andersson ging mee in de veronderstelling dat ze met een uur terug zou zijn. Het wer den er 36. „Ik werd 's nachts in een cel opgesloten en mocht niet met mijn advocaat bellen of met het huis. waarm'n dochtertje alleen was. Je moet eerst toegeven dat je de belastingen hebt ontdoken, zeiden ze Dan mag je gaan. Het leken wel nazi-methoden," aldus een woeden de Bibi Andersson. Nu liggen de Zweden niet bepaald wakker van de hoge belastingaansla gen voor Bergman en zijn rijke vrien den en hier en daar wordt het de filmmaker ook kwalijk genomen dat hij Zweden heeft afgeschilderd als een land dat zwaar gebukt gaat on der zijn belastingverplichtingen. In tegenstellingen tot naburige landen met name valt aan Denemarken te denken kent Zweden geen anti- belastingpartljen. Bovendien scha ren brede lagen van de bevolking zich achter plannen om de inkomens te nivelleren. Persoonsnummer Wat echter wel aanspreekt is het probleem dat Astrid Lindgren be schreef: de enorme uitdijing van de bureaucratie zes procent van de beroepsbevolking is ambtenaar en het geconfronteerd worden met to taal onbegrip als je door de ambtelij ke muur tracht te breken. Daarnaast is Zweden een land dat als geen ander in Europa de computer en de databank hanteert. Bij de geboorte krijgt iedere Zweed een per soonsnummer. dat met een aantal belangrijke gegevens in de computer verdwijnt. Wil men weten wat er zoal aan gege vens bekend is dan kan men soms opvallende taferelen tegenkomen, zoals onlangs nog het Amerikaanse weekblad Newsweek schreef. Een Zweedse journalist kwam met zijn in Astrid Lindgren Chili geboren verloofde op een Zweedse luchthaven aan en moest zijn persoonsnummer meedelen. Toen hij vroeg of hij zijn dossier in mocht zien een wettelijk geregeld recht kreeg hij te horen dat hij niet moeilijk moest gaan doen want anders kon zijn verloofde wel eens niet worden toegelaten. Het doet steeds meer Zweden denken aan de geautomatiseerde samenleving, zo als George Orwell die beschrijft, de samenleving met de „Grote Broer" die alles in de gaten houdt Intussen zit de regering de activitei ten van Bergman en Astrid Lindgren verre van lekker. Dat komt voorna melijk omdat het verkiezingsjaar is; in september gaan de Zweden een nieuw parlement kiezen. In de huidi ge Rikstag heeft de sociaal democratische regering precies één vertegenwoordiger meer Palme wordt naast zijn eigen partij ge steund door de communisten dan de oppositie bestaande uit conserva tieven. centristen en liberalen Sinds enige tijd wordt gezegd dat de Zwe den in september de sinds 1932 onaf gebroken regerende sociaal democraten wel eens in de steek zouden kunnen laten, onder meer vanwege die bureaucratie, die ge woonlijk in de eerste plaats aan een regering wordt verweten. Zeker is die desertie echter geenszins want de oppositie heeft zich de afgelopen tijd niet alleen erg ondoelmatig en inac tief gedragen, er zijn ook tussen de drie partijen grote verschillen. En vooralsnog geloven maar weinig Zweden dat het oppositieblok. mocht het de verkiezingen winnen er in zal slagen een coaUtieregering te vormen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7