Kamer eensgezind over subsidie scheepsbouw Geld optafel. Maquette wijst bezoeker op 'Westerbork' Gast aan tafel Venco Venco Een grote boodschap vraagt zware maatregelen. Bomaanslag heeft op bezoek prinselijk paar geen invloed Van Zeil (KVP) trekt motie in sterklasse drop Drie ton buit bij overval Senaatsfractie ARP is voor vorming CDA Precies hetzelfde Echtpaar samen één ambtenaar CDA-fracties in Kamer vergaderen voortaan wekelijks WD stemt in senaat tegen begroting Pronk <n3> ventilatietechniek Masadafort en Dode Zee bezocht Stiltezone rondom radio-telescoop tijdelijk doorbroken WOENSDAG 5 MEI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet zal vandaag weinig moeite hebben met het bereiken van overeenstem ming met de Tweede Kamer over de nieuwe regeringsplannen voor steunverlening aan de in moeilijkheden verkerende Nederlandse zeescheepvaart. Dat bleek gistermiddag in de Tweede Kamer, waar gedebatteerd werd over de regeringsplannen om de Nederlandse reders een subsidie te geven op investeringen, en aan die subsidieverlening de voorwaarde te koppelen dat opdrachten voor nieuwe schepen zoveel mogelijk bij de eveneens in moeilijkheden verkerende Nederlandse scheepsbouwers geplaatst moeten worden. Al meteen in het begin van het Ka merdebat was de spanning eraf om dat KVP-Kamerlid Van Zeil zijn be gin dit jaar ingediende en door een Kamermeerderheid gesteunde motie introk. Volgens die motie zouden de ADVERTENTIE ZACHTE DIERENTUIN DROP om met plezier uw tanden in te zetten. Want dat kauwt lekker weg. Terwijl uw tong zich tegoed kan doen aan die smeuïge zoute smaak. H smaken Bankpersoneel opgesloten Van een verslaggever AMSTELVEEN Twee gemaskerde mannen hebben gisterochtend bij een gewapende overval op de AM- RO-bank in Amstelveen ruim 300.000 gulden buitgemaakt. Pas een half uur na de overval werd de Amstelveense politie ge waarschuwd, vermoedelijk door één van de overvallers, want het bankpersoneel zat opgesloten in een kluis. Volgens de politie bevonden de twee mannen zich al in het gebouw toen omstreeks kwart over zeven de eerste personeelsleden binnen kwa men. Aangenomen wordt dat de da ders de bank zijn binnengdrongen via een leegstaande woning boven de bank. De mannen waren gewapend met een karabijn en een revolver. Daar mee namen zij de perosneelsleden onder schot en wachtten vervolgens anderhalf uur tot alle zestien perso neelsleden waren gearriveerd. Degene die de sleutel had kreeg toen de opdracht de kluis te openen. De overvallers ontfermden zich over al het aanwezige geld en dwongen de employees de kluis in te gaan. Vol gens een personeelslid verzekerd één van de overvallers dat zij niet lang opgesloten zouden zitten. Daarop verdwenen zij in een witte auto rich ting Amsterdam. reders geen subsidie moeten krijgen, maar een verruiming van de belas tingaftrek op investeringen, die de reders nu reeds beperkt genieten. Alleen de WD bleef bij monde van mevrouw Smit-Kroes nog achter die motie staan. De heer Van Zeil kwam met een nieuwe motie, waarin hij de voordelen van tijdelijke premieverle ning erkende, vooral omdat met daaraan verbonden voorwaarden de scheepsbouw indirect gesteund kan worden. De heer Van Zeil, die gisteren mede namens de ARP en de CHU sprak, wil zich echter niet vastleggen op de be dragen van premieverlening zoals de regering die anderhalve week gele den in een brief aan de Kamer noemde. De regering kwam met het voorstel om vijf jaar achtereen een premie van 4,25 procent te geven. De inge trokken motie Van Zeil sprak van een investeringsaftrek van acht jaar ach tereen vijf procent. De heer Van Zeil wil nu volgens zijn nieuwe motie, ondersteund door CD A-partij en, DS '70 en de SGP, dat de omvang van de subsidieverlening in ieder geval even groot is als die geweest zou zijn bij het toestaan van acht jaar achtereen vijf procent investeringsaftrek. Lening De heer Wiefenga van de PvdA re kende voor dat het subsidievoorstel van de regering een aderlating van de schatkist inhoudt van ruim 300 mil joen gulden, terwijl de motie Van Zeil een post van tegen de 500 miljoen gulden inhoudt. Dit Kamerlid vroeg zich overigens af waarom de steun verlening niet in de vorm van een lening gegeven wordt: „Als de ge meenschap offers brengt Om hulp te geven, dan heeft ze toch ook recht op enig profijt als het weer wat beter gaat met de scheepvaart?" PPR- woordvoerder Van Kuijen vertolkte eenzelfde mening. Over het algemeen vonden de Ka merleden het regeringsplan overi gens wat vaag. Mevrouw Smit-Kroes was wat dat betreft het felst in haar kritiek: „de brief loopt over van vaag- ADVERTENTIE heid", zei zij, en ze vond verder dat „het kabinet met dit plan voor steun verlening voor een dubbeltje op de eerste rij wil zitten." Minister Lubbers en de staatssecre tarissen Van Huiten en Van Rooijen antwoorden vanmiddag op de vragen van de Kamerleden. DEN HAAG De ARP-fractie in de Eerste Kamer meent, dat de ARP zich in eendracht binnen het grote politieke verband van het CDA moet voegen. „Dan kunnen oude idealen in nieuwe vorm verwezenlijkt wor den", aldus de fractie in een gisteren uitgegeven verklaring. De partijraad van de ARP sprak op zaterdag 10 april jongstleden met overgrote meerderheid uit, dat wan neer aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, de raad in september kan beslissen om mee te doen met de ene CDA-kandidatenlijst voor de Tweede-Kamerverkiezingen. De an ti-revolutionaire kiesverenigingen (plaatselijke afdelingen) moeten in de komende weken schriftelijk laten weten of zij al dan niet instemmen met het besluit van de meerderheid van de partijraad. De ARP-Eerste- Kamerfractie heeft de kiesverenigin gen met de grootste klem aanbevo len zich te houden aan het beginsel besluit van de partijraad. De Tweede Kamerleden mevrouw Cornelissen (KVP) en mevrouw van Leeuwen (ARP) kwamen gisteren in de vergaderzaal tot de ontdekking, dat ze dezelfde jurk droegen. Een ongewenste situatie zouden we haast zeggen, omdat het met de eenheid in het CDA bepaald niet zo goed is gesteld. Trouwens, het is nooit leuk om te ontdekken, dat de ander precies hetzelfde draagt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De provincie Groningen heeft een echtpaar een baan gegeven die normaal door één ambtenaar wordt ver vuld. De mand zal drie vijfde van de werktijd volmaken, de vrouw de resterende twee vrij de deel van de tijd. Frank en Anneka Makaliwy uit Beesterwaag gaan samen de baan van adjunct-secretaris van de Groningse onderwijs raad vervullen. Beiden zitten thans in het vormingswerk. Volgens mr. E.H. Toxopeus, commissaris der koningin in Groningen zal de nogal unieke ambtelijke rechtspositie van het echtpaar nog nader onder de loep moeten worden geno men. van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van KVP. ARP en CHU in de Tweede Kamer hebben gisteren besloten, voortaan wekelijks een gemeenschappelijke vergadering te houden over de agen da van de Kamer. Al sinds enkele jaren is, eerst uit de KVP en later ook uit AR-hoek, op een dergelijk initiatief aangedron gen. Een gemeenschappelijk verzoek van de vier CDA-voorzitters prof.dr. P.A.J.M. Steenkamp en de drie partijvoorzitters schijnt giste ren de doorslag te hebben gegeven, ook bij de CH-fractie die tot dusver re nog niet met gemeenschappelijke agenda-vergaderingen had willen in stemmen. De vergaderingen worden op dinsda gen gehouden. Het beginuur is nog niet bekend, omdat binnen de AR- fractie nog wordt gedacht aan het houden van aparte voorvergade ringen. AOVERTENTiE Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie van de VVD in de EERste Kamer heeft gis termorgen tegen de begroting van minister Pronk van ontwikkelings samenwerking gestemd. VVD-fractievoorzitter mr Van Riel zei dat minister Pronk het vertrou wen niet verdient, vanwege zijn links-socialistisch denken en zijn plannen om het beleid ten aanzien van Cuba voorlopig niet te herzien. De andere partijen stemden voor de begroting van ontwikkelingssamen werking, waardoor deze bij meerder heid van stemmen werd goedge keurd. De VVD-fractie had bij de bespre king van de begrotingen voor buiten landse zaken en ontwikkelingssa menwerking vorige week al aange kondigd wellicht tegen minister Pronk's begroting te zullen stemmen. Mr Van Riel zei met nadruk dat zijn fractie in minister Van der Stoel in tegenstelling tot minister Pronk wel vertrouwen heeft, vooral ook om dat hij, zoals mr Van Riel zei, in het kabinet extra waakzaam zal zijn wat de Navo-belangen betreft. Tegen de begroting voor 1976 van buitenlandse zaken stemde alleen de fractie van de CPN. Het toilet en z'n direkte omgeving worden regelmatig geteisterd door kwalijke dampen. En dan bedoelen we niet alleen de direkte gevolgen van een grote boodschap. Ook de penetrante spuitbusgeurtjes waarmee wc die gevolgen te lijf gaan. Lapmiddelen! Je verdrijft vieze lucht niet met andere geurtjes. Neem liever de volautomatische toiletventilator van Itho (f 119,-). Die zuigt onverbiddelijk af en geeft er frisse lucht voor terug. Er is ook een niet-uutomatische uitvoering voor f 89,50. Als u een beetje fijnsnuiver op het gebied van frisse lucht bent, dan stapt u vandaag nog naar uw Itho-installateur. Een fijne neus verdient't beste. Postbus 21 - Schiedam Van onze speciale verslaggever Ferry Mingelen JERUZALEM De Palestijnse bomaanslag in Jeruzalem maandagavond en de ongeregeldheden daarna, hebben geen meldbare invloed gehad op het bezoek dat prinses Beatrix en prins Claus deze week hier brengen. De gebeurtenissen, zullen het prinselijk paar overigens niet zijn ontgaan. De ontploffing van de vijf kilo explosieven was ook in het King David hotel, waar het prinselijk paar logeert, te horen en in de stad wemelt het sindsdien van zwaar bewapende soldaten in verband met de viering van de Israëlische onafhankelijkheidsdag, die gister avond begon. En voor zover zij er toch nog niets van gemerkt had den werden zij over de problemen wel ingelicht door Jeruzalems bur gemeester Teddy Koliek, die hen aan het eind van de middag op zijn stadhuis ontving. De bezorgd heid in Den Haag, omdat het be zoek juist valt in de periode van binnenlandse onrust, blijkt te recht. maar men ziet hier geen reden het programma uit veilig heidsoverwegingen te wijzigen of af te breken. De meeste program maonderdelen zijn overigens ver van het roerige Jeruzalem verwij derd. Helikopter Zo was het hoofddoel gisteren het Masadafort in het zuiden en de Dode Zee. Prinses Beatrix en prins Claus konden er niet per auto naar toe, want de weg loopt over bezette gebieden. Dat is voor hen taboe. Ook de helikopter waarmee ze vlogen moest een om weg maken, om niet in bezet luchtruim te geraken. De luxe van een helikopter was er echter voor de Nederlandse jour nalisten niet bij en zo vertrokken zij om vijf uur in de ochtend van uit Tel Aviv om op tijd in Masada aanwezig te zijn. De route voert eerst naar Jeruzalem. De weg was tot 1948 de grens met Jordanië. In de berm liggen uit die tijd date rende wrakken van militaire voer tuigen, zorgvuldig onderhouden en nu versierd met vlaggen en bloemenkransen. Het is herden kingsdag. Vervolgens langs de ou de stad van Jeruzalem, politiepa trouilles, soldaten op de muren. Aan de voet van de muur in bezet gebied, zijn de Israëli's bezig met opgravingen. Die gaan gewoon door, ondanks hun van Arabische zijde uitgelokte veroordeling door de Verenigde Naties. Hoog boven de stad het VN-hoofdkwartier. Na Jeruzalem de woestijn van Judea. Het is half zeven in de morgen. Temperatuur rond de 30 graden. Het wordt een warm dagje. De thermometer zal stijgen tot boven de 40 graden, zegt het weerbericht. 40 graden in de schaduw. Geen schaduw Op de Masada-rotsen is geen scha duw. Het landschap is heuvelach tig en groen. Barre geelbruine rot senformaties. kale richels en het steengruis strekken zich eindeloos uit. Gieren boven het onher bergzame land, onherbergzaam althans in onze ogen. Op enkele honderden meters van de weg af en toe een bedoeïenenkamp, dek zeilen op houten palen. In de buurt zwerven kudden geiten, schapen, soms wat ezels of kame len rond. Het lijkt wel of die bees ten stenen eten. Er rijdt een bus. bij de halten liggen Arabieren te slapen tot hij komt. Een jochie op weg naar school vraagt om geld. De weg is aange legd door Amerikaanse inge nieurs, op verzoek van Jordanië. ..Dat hoefden we zelf niet meer te doen toen wij hier in '67 kwamen." deelt onze begeleider mee. Dan de afdaling naar de Dode Zee. 394 meter onder de zeespiegel, in het water blijf je vanzelf drijven door het hoge zoutpercentage. „Nooit borstzwemmen, ogen, mond en neus beschermen, dou chen na afloop is noodzakelijk, zo worden toeristen gewaarschuwd. Het enige wegrestaurant is nog niet open. De beheerder komt er net aan. Onder de ene arm een geldkist, onder de andere arm een pistoolmitrailleur. Aan de overzij de van de Dode Zee ligt Jordanië, het is al jaren rustig, maar men neemt geen risico's in deze streek. We halen een militaire patrouille in die controleert of er geen mij nen gelegd zijn. De wegen worden speciaal geasfalteerd ook om het mijnen leggen onmogelijk te maken. Masada Masada is een groot uitstaand ge heel. een ontzagwekkende rood achtige rotsformatie, aan beide kanten scherp afgehakt door de erosie. Een natuurlijk fort in de dagen dat er nog geen vliegtuigen waren, en daar is het dan ook om bekend geworden. Oorspronkelijk gebouwd door Koning Herodes, vervolgens in gebruik genomen door de Joodse opstandelingen die er in slaagden zich drie jaar lang, van '70 to '73 na Christus te verdedigen tegen een overmacht van rond de achtduizend Romei nen. De- muur en de forten die de Romeinen rond Masada bouwden om de onneembare vesting van de buitenwereld af te sluiten en de joden zo tot overgave te dwingen, zijn ook nog te zien. De joden weigerden zich over te geven en pleegden massaal zelfmoord toen de situatie onhoudbaar werd. Ma sada is het symbool van de Is raëlische staat geworden. „Masa da zal nooit meer vallen," zegt men hier Heet is niet het juiste woord voor de temperatuur bovenop de rots. Veiligheidsmensen wissen zich het zweet uit de ogen. Leden van het Koninklijk huis lijken speciaal ge bouwd voor dit soort uitputtende bezoeken. Geïnteresseerd en ui terlijk onvermoeid volgen zij de rondleider. „Lang zal ze leven," klinkt onverwachts als men stuit op een groep Nederlandse toeris ten. Dat gebeurde niet voor de eerste keer en het zal ook wel niet de laatste keer zijn tijdens het bezoek. „Mijn hele reis is hierdoor al goed gemaakt zegt een Neder landse mevrouw. In Holland heb je nooit de gelegenheid de prinses te zien, daarvoor moet je kenne lijk naar Israël. door Jan Sloothaak WESTERBORK Van het „kamp Westerbork" zoals dat er in de oorlogsjaren heeft uitgezien, is weinig meer over. Sinds vorige week is er echter een maquette geplaatst van wat prof. dr. J. Presser in zijn boek „De Ondergang" cynisch „de joodse hoofdstad" heeft genoemd. Dit is een aktie van Novib, um»w umui Nog steeds trekken er bezoe kers naar het kamp waar meer dan honderdduizend jo den indertijd wachtten op transport naar het oosten en een bijna zekere dood. Dat is eigenlijk tegen de verwach ting in. Het was in 1969 dat het toen door ex-KNIL- militairen ontruimde en tot „Schattenberg" omgedoopte kamp voorgoed werd ont ruimd. Men dacht indertijd dat er met het afbreken van het ver vallen barakkendorp, dat ook toen al heel anders was dan in de oorlogsjaren, voorgoed een einde zou komen aan de be zoeken aan het kamp. Dat bleek niet het geval te zijn. Er kwam verzet tegen een volle dige sluiting. Het was echter eg moeilijk om het kamp of een deel daarvan in stand te houden. Aan de rand van het barakkenkamp was inmid dels een radio-sterrenwacht verrezen. Het was nodig hier een stiltezone rondom te creëren. Auto's en bromfiet sen waren taboe. In de provinciale staten van Drente gingen echter stem men op dat kamp Westerbork toch meer moest zijn dan een herinnering. Vooral het vroe gere statenlid mevrouw D. A. van Albeda zette zich er voor in. En met succes. Er zijn de laatste jaren maatregelen ge troffen om een bezoek aan het kamp niet geheel onmogelijk te maken. Een van die maat regelen is dat op 4 mei, de dag van de dodenherdenking, de stiltezone van de sterren wacht tijdelijk mag worden genegeerd. Ook gisteravond mochten bezoekers met auto en bromfiets naar het kamp rijden. Verder is het ook op andere dagen niet geheel uit gesloten een bezoek aan het kamp te brengen. Voor be jaarden en invaliden is er dan de mogelijkheid om bij de boswachter ontheffing te vra gen van het verbod voor auto rijden. Deze belt dan met de sterrenwacht of een tochtje naar de plaats van het vroege re kamp mogelijk is. Anderen dan bejaarden en gehandi capten zullen hun auto moe ten achterlaten op een specia le parkeerplaats en te voet of op de fiets een afstand van drie kilometer moeten af leggen. Bij de parkeerplaats is een plattegrond geplaatst van de situatie zoals die nu is. Bo vendien is er een duidelijke bewegwijzering naar het kamp aangebracht. Geruime tijd geleden is er een slag boom geplaatst bij wat inder tijd de ingang van het kamp was. Het is een imitatie want de oorspronkelijke slagboom is verdwenen. Het enige dat nog min of meer in oude staat aanwezig is, is een aardappel kelder. Spoorlijn Een stukje van het kamp Westerbork zoals het er eertijds uitzag. De plaatsing van de nieuwe maquette werd onlangs aan gekondigd door het provinci aal bestuur van Drente. De maquette is vervaardigd op grond van gegevens van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie. De maqu ette laat zien hoe er een spoorlijn door het kamp liep. Van de meer dan honderddui zend joden die in de erlangs gegroepeerde barakken on dergebracht zijn geweest, zijn er maar weinig nog in leven. In het kamp, waar de onlangs tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde Albert Conrad Gemmeker de scepter zwaai de. waren woon-, straf- en zie kenbarakken en ook een werkbarak. Er werden ma trassen gemaakt. Het pand werd in 1939 gesticht. Ook toen ai om er joden onder te brengen, namelijk vluchtelin gen uit Duitsland. In 1942 maakte de Duitsers er een „polizeiliches Durchgangsla- ger" van. 2500 per dag Tegen het einde van de oorlog werd het een „Aus- tauschlager" (uitwisselingskamp). Er wer den bij de bevrijding 900 jo den aangetroffen. De andere meer dan honderdduizend jo den waren op vaak beestach tige wijze in treinwagons ge propt om te worden wegge voerd naar de gaskamers in Duitsland. Het gemiddelde dagcijfer in het kamp was tij dens de laatste drie oorlogsja ren 2500. Na de oorlog kwa men er gevangen NSB-ers in. later gerepatrieerde Indische Nederlanders en tenslotte de ex-KNIL-militairen die er achttien jaar bleven wonen. Deze ex-KNIL-militairen en hun gezinnen wilden het kamp in 1969 slechts onder dwang verlaten. Tijdens hun verblijf kwamen er ook al vaak bezoekers die er herin neringen aan hadden. Onder hen vaak joden die de kampjaren hadden overleefd. Ook gingen er verhalen dat er schatten waren begraven. In 1969 vertelden de ex- kampbeheerder J G. Hunnik aan Trouw dat er al eens ie mand kwam met het verhaal dat er op een bepaalde plaats voor miljoenen aan goud en diamanten lag begraven. De man mocht schatgraven, maar vond niets. Het werd trouwens toen ook on waarschijnlijk geacht dat de „roofbank" Lipmann Ro senthal zulke kostbaarheden niet zou hebben gevonden. Er werd ook niets teruggevon den aan films en fotomateri aal over het kampleven dat in het kamp verborgen zou zijn geweest. Wel hebben arbei ders eens wat gouden munten gevonden bij graafwerkzaam heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3